Steeds 'Bedrijfsleven moet meer geld stoppen in basaal onderzoek' Gemeente wil arts aanstellen voor hulp oudere Leidenaars WOENSDAG 16 NOVEMBER 1988 LEIDEN Prof. Van Rood in bezit van acht eredoctoraten LEIDEN - "Ik ben nu zo'n beetje het logo van Euro transplant. Die acht eredoc toraten, daarvan zijn er vier voor Eurotransplant en de wetenschap en vier voor de wetenschap en Eurotrans plant". door Annemiek Ruygrok Prof. dr. J.J. van Rood, im- munohaematoloog bij de Leidse universiteit, oprichter van de bloedbank en initiatiefnemer tot de oprichting van Eurotransplant, geeft hiermee aan dat zijn achtste eredoctoraat dat hem vorige week in Essen werd toegekend, niet zo zeer als eerbewijs aan één man moet worden gezien, maar als een erkenning van het werk van de vakgroep en van Eurotransplant, dat bemiddelt in werving en leve ring van donororganen. Het is een unieke aangelegenheid dat een Nederlandse hoogleraar zo veel eredoctoraten in de wacht sleept. Goede tweede in dit ver band is de Leidse, wereldvermaar de sterrenkundige, prof. Oort. Deze heeft vijf eredoctoraten. Van Rood heeft tevens een groot aantal prij zen, waaronder de 'Israëlische No belprijs' - de Wolfprijs - voor medi cijnen gekregen. Hij is ook de man die baanbrekend werk heeft ver richt op het gebied van herkenning Post gestolen LEIDEN Een bundel met post, bestemd voor de Lorentzkade, is gistermiddag rond half twaalf in de Van 't Hoffstraat gestolen uit de fietstas van een postbezorger. De man was bezig in die straat de post te bezorgen en had zijn fiets neer gezet. Bij terugkeer bleek er post verdwenen. Borrel voor vrijwilligers LEIDEN - De Vrijwilligerscentrale Leiden houdt voor alle vrijwilligers een borrel op 23 november van 16.00 tot 17.00 uur in de Bakkerij, Oude Rijn 44c. Tijdens de borrel zal aan wethouder De la Mar (sociale zaken) het boek 'Zo werkt dat' wor den aangeboden. In 1987 hebben de Verenigde Na ties de Internationale Vrijwilligers- dag uitgeroepen om in de hele we reld aandacht voor het vrijwilli gerswerk te vragen. De Vrijwilli gerscentrale doet dat in de vorm van een borrel om zo de medewer kers te bedanken voor hun inzet. van weefselstructuren (HLA-sys- teem), waardoor het mogelijk is ge worden dat orgaan- en beenmerg transplantaties steeds succesvoller verlopen. Fonds Van Rood heeft onlangs tijdens een symposium over de toekomst van de gezondheidszorg gepleit voor een door het bedrijfsleven be taald Industrieel Fonds voor Bas aal Onderzoek (IFBO). Nu de be zuinigingen in de gezondheidszorg diep doordringen is hij namelijk bevreesd voor een 'brain drain': wetenschappers die zich te veel met beheers- en bestuursaangele genheden moeten bezighouden en te weinig aan het basale, funda mentele onderzoek toekomen. "Ik ben een groot voorstander van een dergelijk instituut. Ik pleit heel nadrukkelijk voor een samen werking waarvoor nog niemand heeft gepleit. In alles, inclusief het bedrijfsleven en de nijverheid, is vernieuwing de enige manier om boven te blijven drijven. Alle nieuwe verworvenheden komen allemaal voort uit toepas singen van kort geleden gedane ontdekkingen, uit de basale of fun damentele research. Als dat zo'n groeibodem is, waarvan het be drijfsleven de vruchten plukt, dan is het toch niet te veel gevraagd dat het bedrijfsleven er geld in steekt? Het bedrijfsleven geeft op het ogenblik vijf miljard gulden per jaar aan toegepast onderzoek uit. Als daarvan nu één procent voor basaal onderzoek wordt uitgetrok ken, dan heeft de wetenschap vijf tig miljoen per jaar tot zijn beschik king voor dat fundamentele onder zoek. En ik pleit ervoor dat de we tenschap dat geld naar eigen goed dunken mag besteden". Investering Hij haalt het voorbeeld aan van een Zwitserse geneesmiddelengi gant die jaarlijks 25 miljoen Zwit serse franks verstrekt aan het Basel Institute of Immunology. "Het Nederlandse bedrijfsleven moet toch inzien dat op de lange duur een dergelijke investering in zijn eigen belang is. Dat bedrijf, Roche, heeft zijn eigen onder zoeksinstituut naast die 25 miljoen die het investeert in het Basel Insti tute of Immunology. Maar daar zijn wel drie Nobelprijswinnaars uit voortgekomen. Als ik in Basel kom, ben ik blij dat wij - ondanks de krappe middelen - toch met on ze Zwitserse collega's kunnen mee komen, toch nog met doorbraken komen". In Nederland moet men oppas sen het kind niet met het badwater weg te gooien, vindt Van Rood. "We hebben fantastische mogelijk heden, een fantastische potentie. En ik vind het een goede zaak dat minister Deetman in navolging van zijn voorgangers op onderwijs is doorgegaan met het snoeien van het dooie hout in de universiteiten. Maar dat gesnoei moet niet ontaar den in het couperen van goedlo pende zaken. Hoogleraren in het buitenland hebben veel meer tijd voor onderzoek dan wij. Er moet gana. Pas als je hier meer speelruimte zijn voor we tenschappers". Vergeleken met het buitenland loopt Nederland fors achter wat be treft investeringen door het be drijfsleven. "Denk eens aan die vermogens van pensioenfondsen. Het zou een goede zaak zijn als die in zo'n Industrieel Fonds voor Bas aal Onderzoek (IFBO) werden ge ïnvesteerd. Nu hebben we slechts het Nederlands Instituut voor We tenschappelijk Onderzoek (NWO). Dat is de enige toetssteen. In ande re landen hebben ze wel drie van dergelijke instituten". Dat IFBO zou volgens van Rood moeten worden gevormd uit een venture-kapitaal. Alle deelnemen de bedrijven zouden een abonne ment kunnen nemen en naar rato van eventuele patenten kunnen meegenieten. "De overheid zou in de vorm van een belastingonthef fing kunnen meehelpen. Op den duur betaalt de wetenschap zo zichzelf'. ar het i: Toeval Kenmerkend voor basaal onder zoek is het onmogelijke om iets te plannen. Met andere woorden: gro- fata mor- bent aan beland, weetje dat er iets is bereikt. Dat is het moeilijke en vaak frus trerende van de wetenschap". Maar wordt de oorzaak van diabe tes en rheuma gevonden, dan acht de hoogleraar het mogelijk mensen daartegen te vaccineren. "Dat is echter verre toekomst. Dat fata morgana zie ik nog niet eens lig gen". Preventie Van Rood heeft zich altijd een groot voorstander van preventie, het voorkomen van ziekten, ge toond. "Aan het begin van mijn studie heb ik daar colleges over ge volgd. Iedereen vond die stomver velend en was pessimistisch over de resultaten van preventie. Maar sindsdien zijn we er toch achter ge komen dat door verstandiger te le ven, ziektes kunnen worden voor komen. Als je stopt met roken, scheelt dat in de ziektekosten". Veel slechte gewoonten hebben volgens Van Rood te maken met onvrede. "Waarom eten zoveel mensen patat mét? Omdat het lek ker is, maar ook omdat het een be vrediging is van onlustgevoelens. Psychologie ligt, daarvan ben ik te ontdekkingen, doorbraken op overtuigd, in het werkingsgebied van de geneeskunde. Dat is ook het probleem met veroudering: ons "Van toeval hangt de wereld aan el- maatschappelijk systeem heeft- Prof. Van Rood ziet de acht eredoctoraten als erkenning i )an onder meer Eurotransplant. Verzet tegen proef met afsluiting van het Gangetje LEIDEN - De Kamer van Koop handel is tegen het op zaterdagen afsluiten van het Gangetje en de Karnemelksbrug en wil dat B en W de proef terugdraait. Winkeliers in de omgeving van het gangetje ver wachten door deze afsluiting een omzetdaling. De Kamer stelt voor om de marktkramen van de Karne melksbrug naar de Hooglandse Kerkgracht te verhuizen. Over de afsluiting van het Gangetje is vol gens de Kamer met de betrokken bedrijven geen overleg gevoerd. De gemêente heeft onlangs be sloten om als proef het Gangetje op zaterdag voor verkeer af te sluiten vanwege de vermeniging van de marktbezoekers en auto's. Boven dien zijn er op dit ogenblik werk zaamheden aan de in het verlengde van het Gangetje liggende Karne melksbrug, die de doorgang van auto's bemoeilijkt. De kamer wijst in een brief aan Burgemeesters en Wethouders er op dat in de directe omgeving van het Gangetje tientallen bedrijven gevestigd zijn met totaal meer dan 4500 vierkante meter winkelruim te. Een groot deel van deze bedrij ven is afhankelijk van een goede bereikbaarheid met de auto, zo stelt de Kamer van Koophandel. Met name de meubelhandel heeft de laatste tijd geleden van de ver slechterde bereikbaarheid. dat oudere mensen juist paalde status hebben met als ge volg dat ze langer geestelijk gezond een belangrijke ontdekking in het soort weggooi-artikelen. Terwijl je HLA-systeem in de lift gedaan. Hij bij heel primitieve volkeren ziet stond daar met iemand te praten er na afloop dacht hij: "Als dit waar is en dat waar, dan moet het zo zijn", _.o>c_ Precies diezelfde waarneming had blijven dan brfons. We zouden iemand anders al eerder gedaan, beter moeten afvragen op welke maar deze had niet beseft dat het wijze we oudere mensen produk- om zoiets essentieels ging. Wan- tief kunnen houden. Dat heeft een neer je een training hebt in weten- gunstige invloed op het geestelijk schappelijk onderzoek, in het sys- proces. tematisch zoeken naar nieuwe din- Een van de belangrijkste dingen gen, dan leer je daar alertheid van", isom leuk te leven. Als je werk niet Als onderzoeker is Van Rood een leuk is, dan is dat ziek makend", onverbeterlijk optimist, zegt hij Van Rood zegt niet te geloven in zelf. "Ik verwacht dat binnen 20 tot kluizenaars: "De mens is een gezel- 30 jaar het menselijk lichaam zoda- ligheidsdier. Daarom is het voor nig is te manipuleren dat het ouderen van belang om goed en vreemd weefsel accepteert, zonder prettig te kunnen leven. Dat er uit- dat daarvoor grote doses medicij- dagingen blijven. Als je steeds din- nen moeten worden toegediend, gen doet die geen uitdaging zijn Onlangs is hier in het Academisch dan ga je lichamelijk en geestelijk Ziekenhuis samen met een collega achteruit". Zelf staat prof. Van Rood binnen drie jaar voor zijn pensionering, geschreven. We hebben wat witte Het doel dat hij zich indertijd by bloedcellen afgenomen, die in e~ reageerbuis een beetje gekieteld vervolgens weer in het lichaam te- arts willen worden in Nederlands ruggebracht. Die bloedcellen heb- Indië. Maar toen dat Indonesië rheuma of diabetes betreft, wacht Van Rood grote doorbraken. "Nu nog moeten we geneesmidde len toedienen om de gevolgen van rheuma of diabetes te compense ren. Binnen niet al te lange tijd ver wacht ik, door het onderzoek dat veen geweest. Later ben ik inter nist geworden". Het contact tussen arts en pa tiënt is vanwege zijn functie steeds minder geworden. "Ik ben natuur lijk nog betrokken bij patiënten, ook wel, maar veel minder onder anderen door ons hier ge- dan ik zou willen. Wat je probeert daan wordt, dat de oorzaken kun- te behouden is de brugfunctie. Wij nen worden opgespoord". zijn de brug tussen de kliniek en "Het gaat in de wetenschap altijd het Sylvius-laboratorium, waar ba- stapje voor stapje. Je denkt een oa- saai onderzoek wordt verricht". LEIDEN De gemeente is van plan in Leiden een sociaal-geriater aan te stellen: een geneeskundige die zich met individuele ouderen bezighoudt, maar bovenal kijkt naar de problemen en maatschap pelijke omstandigheden van deze hele bevolkingsgroep. Vooral zal hij of zij de huisartsen van advies rond ouderen kunnen voorzien. De Basisgezondheidsdienst heeft onder instanties en personen die zich met ouderenzorg bezi|- houden, de behoefte aan de komst van een sociaal-geriater geïnventa riseerd. Daaruit bleek dat de moge lijkheden van opname onvoldoen de zijn. Dat leidt tot een verzwaring van het werk voor de zogenaamde eerstelijns-zorg (onder anderen huisartsen), die daarop niet is bere kend. Het meest genoemde knelpunt is dat er niet voldoende consultatie mogelijkheden voor huisartsen rond ouderenproblemen zijn. Dat zou dan ook als eerste moeten wor den verbeterd. Tweede knelpunt is het plaatsen van bejaarden in ver zorgingshuizen. "De instelling van een plaatsingscommissie met ver dergaande bevoegdheden zou via een verbetering van de 'door stroom' veel geriatrische proble men kunnen opheffen", aldus de basisgezondheidsdienst in een no titie aan B en W. Derde mogelijk heid om acute nood te leningen zou uitbreiding van de dagopvang voor ouderen zijn. Volgens de BAGD is wat de con sultatie betreft de oprichting van een geriatrisch adviescentrum voor huisartsen, c.q. consultatiebu- ouderen, een mogelijk- huis en dat is het dan. Maar als we weten dat diegene al heel lang zijn ziekenfondspremie niet heeft be taald en dat van diezelfde persoon ook pas een broer of zus overleden is, dan weten we dat er echt iets mis is en kunnen daarop afgaan om mogelijk 'erger' te voorkomen. Een hoop ouderen vallen nu toch nog steeds tussen wal en schip". Voor heid. Deze voorziening zou zich de sociaal-geriater vooral moeten richten op ouderen torplan ook een taak zijn wegge- legi. Redactie: Simone van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 161422. Zoutjes De Murano is geen nieuw zoutje van Üuyvis. Mupi's zijn geen nieuwe speeltjes voor kinderen. Niets van dat alles. De Murano is een luxe uitvoering bushokje dat nu bijvoorbeeld voor het stad huis is geposteerd. De Mupi's lij ken her en der als paddestoelen uit de grond te zijn geschoten. Zij zijn kortom het nieuwe straat- meubilair dat de afgelopen we ken in de stad is gedumpt. Hoewel dat dumpen natuurlijk weer vreselijk negatief klinkt. Wethouder Marietje van der Mo len van ruimtelijke ordening is bijvoorbeeld heel erg blij met de nieuwe bushokjes. Over de recla mepilaren - de mupi dus - is ze wat minder te spreken. Niet dat ze die nu echt lelijk vindt, maar ze bevatten wel schreeuwerige reclame en past in een historische binnenstad toch minder. "Ze zijn de prijs die we moesten betalen voor de nieuwe abri's - vakterm voor bushokje - in de stad. Het zal voor veel mensen wel wennen zijn", zo denkt Van der Molen. De gemeente heeft met de fir ma Publex een deal van de eeuw? - gesloten. In ruil voor het plaatsen van 187 gloednieuwe abri's worden 110 mupi's ge plaatst. Publex betaalt het plaat sen en onderhoud van de hokjes uit het geld van adverteerders. Aanslagen van vandalen worden als het goed is onmiddellijk on schadelijk gemaakt. En dat alle maal kost de gemeente geen cent. Het combineren van maken van straatmeubilair en reclame blijkt dus een lucratieve busi ness te zijn. Haarlem,en Amster dam zijn Leiden al voorgegaan en volgens de bestuurders van die steden tot volle tevreden heid. Zoutjes (2) Een tiental jaren geleden werd nog een enorme stennis ge schopt over telefooncellen die de PTT in fel groen - de nieuwe huiskleur - wilde schilderen. Deed de consternatie toen éen beetje overdreven aan, nu wordt toch wat al te gemakkelijk over de bezwaren heengestapt. De re clame van tandpasta die prak tisch op de gevel van het Stad huis staat. Kan dat wel? Van der Molen vindt van wel. "De gevel van het Stadhuis staat toch helemaal op zichzelf. Daar achter zit een gebouw met eigen lijk een heel andere bouwstijl. Ik vind het zo betrekkelijk om al leen daar naar de voorkant te kij ken. Nu kunnen ze het Stadhuis niet meer zonder bushokje foto graferen. Alsof ze dat wel zonder voorbijrazend blik konden". Daar komt nog bij dat Van der Molen erin is geslaagd om de blauwe kleur van de Murano's te doen veranderen in porsche- grijs. "Niet omdat ik blauw echt lelijk vind, maar het grijs ver houdt zich toch beter met de his torische achtergrond. Nu heeft Publex er spijt van, omdat het aanzienlijk meer geld blijkt te kosten", verkneukelt Van der Molen zich. Dat de gemeente zich voor de periode van 20 jaar aan een stel projectontwikkelaars in reclame heeft uitgeleverd, is volgens Van der Molen beslist niet waar. "Mijn voorganger Peters wilde bij de ruim tweehonderd haltes in Leiden een bushokje. Dat kon alleen maar door daar iets voor terug te geven. Dat zijn de mu pi's". De mupi's worden gedeeltelijk gebruikt voor plattegronden en gemeentelijke informatie. Om nu te zeggen dat de campagne van typische Leidse foto's met Gierende en brullende Leidenaars tijdens het ophalen v mupi's in de stad zoals hier op de SintJorissteeg. de spreuk dat het geen wonder is dat Leidenaars trots zijn op hun stad, veel informatie geeft is een beetje veel gezegd. Het gaat vol gens Van der Molen dan ook om een kennismakingsactie. "Deze campagne is betaald door Publex. De informatiewaar- de is misschien niet hoog, maar het is wel leuk. We wilden niet zeggen: Leiden heeft 't, want dat zegt geloof ik een andere stad al. De geen wonder-slagzin vonden we wel origineel. Het is de bedoe ling dat na deze campagne infor matie wordt gegeven over bij voorbeeld hoe de stad schoon kan worden gehouden", aldus van der Molen. Zoutje (3) Dat we nu af zijn van die gore, al tijd bekladde wachthuisjes is na tuurlijk heel verheugend nieuws. De reclamezuilen zullen echter ongetwijfeld nog wel de nodige stof doen opwaaien. Niet dat burgers tegen de komst van de mupi's bezwaar kunnen aan tekenen. Het college vond dat de zuilen het straatbeeld niet ingrij pend verandert. Hierdoor is er geen bouwvergunning nodig en kunnen ontevreden Leidenaars het wel vergeten. De winkeliers van de Haarlem merstraat hebben al aangegeven dat ze bepaald niet vrolijk wor den van de mupi's. Van der Mo len begrijpt dat iedereen het liefst de schreeuwlelijkers voor de deur van de buurman ziet staan. Tijdens een wandeling met vertegenwoordigers van de winkeliersvereniging over de winkelstraat heeft ze bovendien fijntjes gewezen op de vele ob stakels die door ondernemers zelf op straat wordt gezet. De bezoekers van de binnen stad lopen nu met een vies ge zicht langs de opzichtig geplaats te mupi's. "Ze moeten dan maar bedenken dat ze even later in weer en wind in abri's op de bus kunnen wachten. Dat moet ze toch ook wat waard zijn", zegt Van der Molen. die zich thuis of in verzorgingshuis nog net staande weten te houden. Als ze lichamelijk of geestelijk even achteruit gaan, komt de zelf standigheid van deze ouderen snel in gevaar en "juist in deze gevallen is het voor de huisarts van het grootste belang om snel over een deskundig advies te beschikken", aldus de notitie. Die adviezen zou den snel en van meer dan één spe cialist moeten komen. Zitting Volgens de Basisgezondheids dienst (BAGD) verdient het aanbe veling om consultatiebureaus niet in een ziekenhuis maar in de buurt van de ouderen en de artsen te ves tigen, zoals in bestaande consulta tiebureaus, ruimtes by een zondheidsdienst of het gingshuis. Specialisten zouden de patiënten daar moeten komen be zoeken. Hulp van het ziekenhuis zou daarbij volgens de BAGD on misbaar zijn. "Er zullen immers 'vliegende' teams van specialisten moeten worden gevormd die op ge zette tijden hier en daar zitdag hou den". Nadelen zitten er aan dit plan evenwel ook: de specialisten kun nen zonder hun onderzoeksappa ratuur meestal niet veel doen, en moet de patiënt in tweede instan ties toch naar de polikliniek. Waar mee het consultatiebureau weer overbodig is. De BAGD wijst op de situatie in Utrecht, waar bij het Academisch Ziekenhuis een apar te polikliniek is ingericht, die na mens de huisartsen wordt geleid door een huisarts. Die ziet de pa tiënten eerst zelf en raadpleegt eventueel specialisten in het zie kenhuis. Het nadeel dat het zieken huis hierbij weer te nadrukkelijk in beeld komt, valt weg wanneer een geriater of een geriatrisch ervaren internist op verzoek van de huis arts in actie komt en samen met de huisarts de patiënt onderzoekt (bij de huisarts of by de patiënt thuis). Bovendien kan deze geriater een belangrijke signaalfunctie vervul len ten behoeve van hét ouderen beleid. "Het komt ons voor dat de hier aangegeven invulling van het plan sociale geriatrie een belangrij ke bijdrage kan leveren aan de mo gelijkheden van de huisarts om be jaarden zo lang mogelijk en ade quaat thuis te behandelen", aldus de BAGD. Een nog in te stellen werkgroep zal zich buigen over het precieze takenpakket, de financi ën. De notitie komt vanavond de orde in de raadscommissit cultuur, volksgezondheid en groenvoorzieningen. Monitor De BAGD werkt overigens in sa menwerking met de medische fa culteit van de universiteit ook aan een plan om bejaarden die in de problemen zitten, in de toekomst te kunnen opsporen. Directeur A.H.M. Kerkhoff over dit 'monitor- plan': "Door samenwerking van al lerlei instanties, zoals de politie, ziekenhuizen en huisartsen, moet verkrijgen er een netwerk komen waardoor we te weten komen dat ouderen moeilijkheden hebben. Als het met een oudere misgaat, is dat vaak om dat ze met een combinatie van pro blemen kampen. Wanneer de poli tie bijvoorbeeld iemand geheel in de war op de Haarlemmerstraat aantreft, dan brengen ze die naar Waarschijnlijk duidelijkere verkeersborden in Noordeinde LEIDEN - Wethouder Van der Mo len twijfelt niet aan de bereidheid van de Leidse politie om besluiten van de gemeenteraad krachtig uit te voeren. De wethouder verklaar de dit gisteren na een gesprek dat zij heeft gehad met hoofdcommis saris Mostert over het massaal ne geren door automobilisten van het inrijverbod voor het Noordeinde. In een commissievergadering, vo rige week, verklaarde het PvdA- raadslid Geradts dat de politie te weinig optreedt tegen de overtre ders. Volgens Van der Molen is uit het gesprek gebleken dat het aantal overtredingen zo groot is dat de po litie het niet kan bijbenen. "Ik twij fel niet aan de bereidheid van de politie om automobilisten die het inryverbod nergeren op de bon te slingeren, maar men kan ook geen ijzer met handen breken". Volgens Van der Molen gaat de politiecon trole de komen tijd onverminderd door. De wethouder is er van over tuigd dat veel mensen die een over treding begaan te goeder trouw zijn. Zy zal daarom overleg voeren met de afdeling verkeer om de be- bording te verduidelijken. Voorts verklaart de wethouder op korte termijn verkeerstellingen te willen laten uitvoeren op de Breestraat, Noordeinde en Witte Singel. "Het besluit van de gemeente om het Noordeinde voor verkeer stad-uit gesloten te verklaren is onder meer genomen om de Witte Singel te ontlasten. Ik wil wel eens weten of dat ook is gelukt". Uit de tellingen zou geconclu deerd kunnen worden dat men, ge zien het geringe effect, de ryrich- ting op het Noordeinde net zo goed kan omdraaien. Van der Molen zegt er zelf aan te twyfelen of de ge kozen rijrichting wel de meest ge wenste is. "Maar als we het nu zou den omdraaien krijgen we de be woners van de Witte Singel weer over ons heen. Voorlopig zal er daarom niets veranderen". Wandeltocht Wandelsporivereniging Zuid-West Lei den houdt op zaterdag 19 november een Sint Nicolaas-wandeltocht. De tocht de keuze bestaat uit een wandeling van 5 10. 15 ot 25 kilometer, begint tussen 10.00 uur en 14.00 uur bi, 't Parlement aan de Nieuwstraat in Leiden. De kosten bedragen 3 gulden. Meer informatie is te 01726-13470. Sinterklaas De Paulus-zeeverkenners gaan ook dit jaar weer als Sint op bezoek bij families. Zij doen dit om de contributie laag te houden. Verder kunnen belangstellen den kostuums huren bij de Paulusgroep. Meer informatie is te krijgen bij Lisette Nozeman, telefoon: 02523-74031.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15