TAD LEIDEN Deel ringweg in Merenwijk slopen en een plein maken 'Korpsleiding wilde al langer van ontslagen politieman af Tekort Schouwburg over 1988 een ton Voorwaardelijke geldboetes voor adverteren op Freewave LEIDSCH m DAGBLAD Oorzaak van storingen in telefoonlijnen nog onbekend Ambitieus plan voor aanpak Slaaghwijk Lozing van dieselolie in rioolput Luns signeert bij Kooyker Dr. Van Esch verlaat bestuur universiteit Vuurtje stoken vlakbij lpg-tank Man (41) slaat 49 ruiten stuk Brand in keet s WOENSDAG 16 NOVEMBER 1988 Dekbedden en koffie gestolen LEIDEN Uit het magazijn van het Stadsbouwhuis aan de Lange- gracht zijn gisternacht 168 pakken koffie gestolen. Een ruit van het magazijn werd vernield. Uit een winkel aan de Haarlem merstraat zijn gisternacht een gro te hoeveelheid dekbedden, dek bedovertrekken, gordijnen en der gelijke ontvreemd. De precieze omvang van de buit is nog niet be kend. De dieven kwamen het pand binnen door een ruit te forceren. LEIDEN - De PTT is er nog steeds niet achter waardoor de storingen in de Leidse telefoon centrale worden veroorzaakt. De laatste dagen doen zich weer sto ringen voor, vooral als het druk is in de centrale. Gisteravond heeft de PTT een kopie gemaakt van de computerband. Die wordt de komende dagen bekeken in de hoop dat de oorzaak van de problemen wordt ontdekt. Volgens een woordvoerder is het euvel moeilijk op te sporen. Het doet zich onder bepaalde omstandigheden voor. "Het kan best zijn dat we de komende we ken geen last meer hebben en dan ineens weer wel. Het is met computers soms moeilijk de oor- zaak te vinden. Vroeger wist je snel dat een storing werd veroor zaakt door een verkeerde scha kelaar". De brandweer heeft gister avond een uur lang gebruik ge maakt van andere alarmnum mers, die via de kabeltelevisie werden verspreid. Dat gebeurde uit voorzorgsmaatregelen. Maar de PTT-man meent dat er slechts 15 seconden problemen waren met bellen: "Dat was op het mo ment dat wij snel een kopie maakten van de computerband. Daardoor duurde het even voor mensen de kiestoon kregen". Overigens zijn de storingen van de laatste weken niet alle maal te wijten aan problemen in de centrale. In een korte periode zijn tot twee keer toe kabels ge broken als gevolg van graafwerk zaamheden. "Maar de mensen kijken de PTT er voor aan". De burgemeester had volgens de advocaat in elk geval herplaatsing van de agent moeten overwegen. Indien de man niet binnen het korps te handhaven zou zijn, had er een andere functie binnen de ge meente moeten worden gezocht. "Ik kan me herinneren dat er amb tenaren van de gemeente zijn over geplaatst wegens slecht functione ren. Overplaatsing had ook in dit geval overwogen moeten worden", zegt de advocaat. Volgens de raadsman is het ont slag van de agent ook een sociaal probleem. "De politieman heeft een gezin, bezit een koophuis en kan nu eigenlijk alleen maar bij een bewakingsdienst aan de slag. Bo vendien meent hij ook zelf, dat hij zich als politieagent nergens voor hoeft te schamen". LEIDEN Een nog onbekende man heeft zich gisteravond rond half elf op de Willem de Zwijger laan aan ernstige milieuvervuiling schuldig gemaakt door 30 liter die selolie in een rioolput te laten lo pen. De gemeentelijke directie milieu heeft onmiddellijk mon sters genomen en bekijkt vandaag of de olie kan worden weggezogen voor het spul in het openbaar water terechtkomt. De man had gisteren bij tanksta tion Huisman aan de Willem de Zwijgerlaan per ongeluk 30 liter dieselolie getankt in plaats van su- perbenzine. Hij vroeg de pompbe diende om een slang om de tank leeg te pompen. De bediende wilde de olie in emmers overgooien, maar de man zei haast te hebben, zette zijn auto bij een rioolput en liet de olie van de slang de put in lo pen. Daarna rekende hij af en reed weg. De politie heeft het kenteken van de automobilist, die zal wor den gehoord. LEIDEN - Bij boekhandel Kooy ker signeert mr. J.M.A.H. Luns op donderdagavond 24 november zijn nieuwste boek 'Gelooft u mij, het was een genoegen'. Luns is oud- minister van buitenlandse zaken en oud-secretaris generaal van de Navo. Het signeren is van 19.00 tot 21.00 uur op de eerste verdieping van de boekhandel aan de Bree- straat 93. LEIDEN - Dr. J.C.P.A. van Esch (55) verlaat per 1 januari 1989 om gezondheidsredenen het college van bestuur van de Leidse univer siteit. Van Esch was van 1971 tot 1975 en van 1983 tot 1986 lid van de uni versiteitsraad, cn van 1975 tot 1979 voorzitter van die raad. Van 1980 tot 1983 bekleedde hij de functie van voorzitter van de Centrale Or ganisatie Studentenvoorzieningen. Sinds 1 februari 1986 is hij lid van het college van bestuur. Zijn taken zijn onder meer Personele en Wel- zijns- en Veiligheidsvoorzienin gen, Emancipatiezaken en Organi satorische Ontwikkeling. De plaats van Van Esch zal niet worden opgevuld, omdat volgens de wet op het wetenschappelijk on derwijs een college van bestuur vanaf 1 januari 1990 uit nog maar drie mensen zal bestaan. Van Esch' taken worden door de andere be stuursleden overgenomen. Eerder deze week werd bekend dat ook mr. G.J. Jansen volgend jaar het college van bestuur ver laat. Jansen wordt wel vervangen, maar door wie is nog niet bekend. LEIDEN De korpsleiding wilde van de politieagent, die vorige maand door de burgemeester is ontslagen, af. Dit zegt de advocaat van de politieman, mr. J. Keere- weer. Volgens de raadsman lag de man niet goed bij de leiding van de politie, er waren al eerder discipli naire maatregelen tegen hem ge troffen. "Er is nu een stok gevon den om de hond te slaan" meent Keereweer. De man was overigens niet zoals deze krant vorige week meld de actief als portier bij Minerva. De agent coördineerde de portiers- diensten. Hij was door een com missaris van studentensociëteit Minerva gevraagd om bewakers te zoeken bij sportscholen. Het komt nogal eens voor dat cafébezoekers na sluitingstijd proberen de socië teit binnen te dringen. De advocaat vraagt zich af of het bijbaantje van de Leidse agent nu ontoelaatbaar is. "Ik kan me de si tuatie voorstellen dat bestuursle den van Minerva burgemeester Goekoop op de ordeproblemen hadden gewezen en hadden ge vraagd of er geen politieagent was die bewakers wilde zoeken. Ik denk dat Goekoop het een prima idee had gevonden", aldus Keere- LEIDEN -Woningbouwver eniging De Sleutels heeft de gemeente een ambitieus plan aangeboden met voor stellen voor een rigoureuze aanpak van de problemen in de Slaaghbuurt (Meren wijk). Eén van de voorstel len behelst het slopen van een deel van de ringweg waardoor ter hoogte van winkelcentrum De Koper molen een groot plein ont staat dat de Slaaghwijk met het winkelcentrum ver bindt. Met de plannen is een investering van een kleine tien miljoen gulden ge moeid. Wethouder Van der Molen (ruimtelijke orde ning) heeft enthousiast op de voorstellen gereageerd. ging De Sleutels stapelen zich al ja ren op: vervuiling en vandalisme zorgen voor een steeds slechter woonklimaat. Om die neergaande lijn om te buigen heeft het bestuur van de woningbouwvereniging het Voorhoutse architectenbureau Verheijen/Heuer/De Haan op dracht geven op korte termijn voorstellen te doen om de kwaliteit van het wonen en de woonomge ving te verbeteren. Daarnaast is het bestuur van de woningbouwvere niging zich gaan bezighouden met zaken als de woningtoewijzing en beheer (huismeesters). Het resultaat van enkele maan den onderzoek werd gisteren ge presenteerd en bevat voorstellen voor rigoureuze aanpak van de pro blemen die volgens architect Ver- heijen noodzakelijk zijn om het slechte imago van de wijk te doen verdwijnen. Het hoofdprobleem van de Slaagh wijk is volgens Verheijen dat de buurt te geïsoleerd ligt. De wijk ligt ingeklemd tussen de Slaaghsloot, de Ketelmeer- en IJsselmeerlaan. LEIDEN - Het verwachte tekort van de Leidse Schouwburg over 1988 bedraagt ruim een ton. Om dit tekort voor het volgend jaar weg te werken zijn per 1 september dit jaar de toegangsprijzen verhoogd. Dit moet voor 1989 40.000 gulden opleveren. De rest van het tekort wordt gedekt uit een vermindering van de uitgaven van het program mablad Maandjournaal. De directie culturele zaken ver wacht dat de Leidse Schouwburg in 1989 niet langer meer geld uit geeft dan begroot. Daartoe is de ge meente overgeschakeld op het zo genaamde budgetbewakingssys teem. Minimaal twee keer per jaar zal culturele zaken moeten rappor teren over de gang van zaken op het financiële vlak. Ook zijn er af spraken gemaakt tussen de afde lingen financiën en culturele zaken over de financiële begeleiding. De gemeenteraad eiste onlangs dat er een einde moet komen aan de jaarlijkse overschrijdingen van de begroting. Zo is er door de Leid se Schouwburg vanaf 1985 een mil joen gulden meer uitgegeven dan was begroot. Schouwburgdirec teur Boelen verdedigde zich door te wijzen op de situatie voordat hij als directeur werd aangesteld. Dat was volgens hem een failliete boe del. Zijn opdracht was om de zaal van de Schouwburg weer vol te krij gen. Dat is volgens de gemeente raad wel gelukt, maar dat heeft ook teveel geld gekost. Het budgetbe wakingssysteem houdt in dat na el ke voorstelling de resultaten in de computer ingevoerd worden en vergeleken wordt met de verwach tingen. Hierdoor is voortdurend controle mogelijk. Ambtenaar Van der Ree van cul turele zaken is erg tevreden over de werking van het nieuwe systeem. "We kunnen elk moment de vinger Gevelbint LEIDEN Een 22-jarige vracht wagenchauffeur uit Santpoort heeft gistermiddag rond half twaalf een gevelbint van supermarkt Hoogvliet aan het Levendaal eraf gereden. De man reed vanaf het Le vendaal de Korevaarstraat in, waarbij de bovenkant van de wa gen de gevelbint raakte. Die kwam vervolgens naar beneden. Volgens de politie is dit al bij herhaling ge beurd. aan de pols houden. We kunnen hierdoor tijdig bijsturen indien het fout mocht gaan". Hij verwacht overigens dat de nu genomen maatregelen voldoende zijn om in 1989 binnen de begroting te blij- Voor dit jaar is nog maar 23.000 gulden van de 110.000 gulden aan toegezegde sponsorgelden binnen gekomen. Volgens Van der Ree is dat niet alarmerend. Hij verwacht dat die sponsorgelden aan het eind van het jaar aan de gemeente Lei den zullen worden overgemaakt. LEIDEN - De brandweer heeft gis termiddag een brandje vlakbij een lpg-tank van het Motorhuis aan de Vondellaan 'geblust'. Een aanne mer was bezig daar wat afvalhout te verbranden. Na een telefoontje, greep de brandweer in. Op last van de brandweer bluste een grote grij per, die in de buurt was, het vuur met zand. LEIDEN Een 41-jarige Leide- naar heeft gisteren in de Meren wijk de nodige schade ingericht. Hij vernielde met een stuk ijzer in totaal 49 ruiten van verschillende grootte van flatgebouwen aan de Poldermolen, de Stellingmolen en de Pelmolen. De schade bedraagt ongeveer 6000 gulden. Voorts ver nielde hij een ruit van een bloe menwinkel in de Kopermolen en gooide een fiets in een vijver. De politie heeft de man bij de Ko permolen aangehouden en meege nomen naar het bureau. Op het toi let aldaar trok hij alle papieren handdoekjes uit de houder en haal de de automaat van de muur. De Leidenaar heeft de nacht op het bu reau doorgebracht. Hij zei proble men met woningbouwvereniging De Goede Woning te hebben. De Leidenaar heeft vanmorgen een ge sprek gehad met een maatschappe lijk werker. LEIDEN - De eerste fietsers maken alweer gebruik van de Zijlbrug. Omdat het pontje de toevloed van tweewie- Iers niet aankon, is besloten dat zij al eerder van de brug gebruik mogen maken, overigens niet altijd even legaal. Vanavond om zeven uur is de brug weer voor alle verkeer opengesteld. (foto Wim Dijkman) LEIDEN In de werkkeet van de huismeester van de Woningbouw vereniging Leiden aan de Sperwer- horst is gisteravond rond tien uur brand ontstaan. Het vuur is vrijwel zeker aangestoken; omwonenden hebben voor de brand glasgerinkel gehoord, terwijl in de keet een spi- rituslucht hing en een lege fles werd gevonden. De brandweer heeft het vuur geblust. De brand bleef beperkt tot de hal, de rest van de keet liep rook- en waterschade op. Hoewel de ouders dat ook ver klaarden, hechtte politierechter Timmermans meer geloof aan de getuigeverklaring van de hoofd agent, die de verdachte ook giste ren weer 'met honderd procent ze kerheid' identificeerde. Zij legde hem een boete van 250 gulden op, nadat de officier van justitie eerder 750 gulden had geëist. De advocaat van de Leidenaar, W. Janssen, verzocht om vrijspraak omdat zijn cliënt er niet zou zijn ge weest. Nadat de politierechter de man toch een boete had opgelegd, kondigde hij direct aan in hoger be roep te gaan. Er zijn maar twee wegen om de wijk te verlaten plus een tunneltje voor het langzaam verkeer. Ver heijen wil dat isolement opheffen door het talud en de vierbaansweg (de Ketelmeerlaan) tussen de Slaaghwijk en het winkelcentrum af te breken. Daardoor zou op bega ne grond-niveau een groot plein ontstaan met wegen die de wijk ontsluiten en verbindt met het win kelcentrum. Ook de verbinding tussen de Slaaghwijk en het wijkpark moet duidelijker worden, vindt Verheij en. Daartoe zou hij het tunneltje willen slopen, vol water laten lopen en een pad met groen er langs ma ken zodat een logischer verbinding ontstaat tussen het groen in de buurt en het wijkpark. Over de Slaaghsloot zou een aantal brugge tjes moeten komen om het isole ment aan de andere kant van de wijk op te heffen. Aan de 484 flats zelf mankeert volgens Verheijen niet zoveel. Het zijn vooral de openbare ruimte en de woonomgeving die aangepakt moeten worden. Omdat alles te groot is (en teveel van hetzelfde) voelen mensen zich niet verant woordelijk voor hun woonomge ving, meent de architect. De lange galerijen moeten daarom worden gesplitst in kortere stukken waar aangebeld moet worden zodat er geen vreemden op de galerij kun nen komen. Verheijen stelt verder voor om er liften en trappen bij te maken zodat minder mensen van één lift en trapgroep gebruik ma ken. De meeste trappen liggen vol gens de architect verkeerd, in enge hoeken, en moeten meer in het zicht komen. Andere voorstellen die de archi tect doet zijn om de privétuinen bij woningen te vergroten en er tuinen bij te maken voor woningen op de eerste verdiepingen. De onderkan ten van flats, die gedomineerd wor den door bergingen, zouden daar door uit het zicht verdwijnen. Te gen de kopse kanten van de flats, die nu uit blinde muren bestaan, zouden woningen bijgebouwd kunnen worden die een eigen ge zicht geven aan elk flatblok. De plannen kunnen niet door de woningbouwverening zelf worden uitgevoerd. Voorzitter De Geus van De Sleutels liet er geen misver stand over bestaan dat de mede werking van de gemeente onont beerlijk is. Wethouder Van der Molen ver klaarde gisteren 'erg enthousiast te zijn' over de ideeën van Verheijen. Van der Molen zei op korte termijn te willen streven naar het instellen van een projectgroep die verschil lende plannen voor de Slaaghwijk (de Woningbouwvereniging Lei den en bewoners hebben ook niet stilgezeten) bij elkaar te brengen om tot één plan van aanpak te ko men. De wethouder zei ook de in greep in de wegenstructuur van de Merenwijk toe te juichen. Het idee om een plein te maken sluit mooi. aan bij het besluit van het gemeen tebestuur om mettertijd een wijk- markt in de Merenwijk mogelijk te maken. De plannen van woningbouw vereniging De Sleutels zijn overi geens niet alleen ambitieus, maar ook duur. Volgens een voorlopige schatting van de architect gaat de uitvoering van het totale plan een kleine tien miljoen gulden kosten. Door een gedeelte van de te slopen weg te benutten als bouwlocatie voor winkels, kantoren en wonin gen (rondom het plein) denkt de ar chitect ook geld te kunnen opbren gen om een deel van de plannen te Vervuiling en vandalisme zorgen in de Slaaghwijk voor een slechter bekostigen. wordend woonklimaat. (archieffoto Wim Dijkman) DEN HAAG/LEIDEN - Twee be drijven uit Leiden en Warmond zijn gistermiddag door de Haagse politierechter E. Timmermans tot een voorwaardelijke geldboete van 2500 gulden veroordeeld. De be drijven, Hein Chrispijn Meubelen en Sauna Sport Warmond, werden schuldig bevonden aan het adver teren op de radiopiraat Freewave. Een aantal weken geleden, tij dens een eerdere zitting over deze zaak, zeiden de (toenmalige) direc teuren van beide bedrijven de aan klacht onbegrijpelijk te vinden. Zij zijn de enige die worden vervolgd, terwijl er vele tientallen bedrijven op Freewave adverteerden. Boven dien zouden twee opsporingsamb tenaren van de Leidse politie en de Radiocontroledienst de bedrijven hebben toegezegd dat ze niet zou den .worden vervolgd, mits ze di rect zouden stoppen met adverte- Om duidelijkheid te krijgen over deze toezegging werden beide op sporingsambtenaren gisteren als getuigen gehoord. Ze ontkenden enige toezegging te hebben ge daan. Wel hadden ze verklaard dat beide bedrijven nog een proces verbaal zouden krijgen als ze na een bepaalde datum wederom spotjes lieten uitzenden. De twee directeuren hadden de ze mededeling klaarblijkelijk ver keerd begrepen, oordeelde politie rechter Timmermans. Zij veroor deelde de bedrijven dan ook con form de eis van de officier van justi tie tot een geheel voorwaardelijke geldboete. Een 21-jarige Leidenaar kreeg een onvoorwaardelijke boete van 250 gulden. Hij zou op 26 december betrokken zijn geweest bij een live uitzending van Freewave. Een Leidse hoofdagent had hem gezien nabij de flat Arendshorst waar ook de apparatuur in beslag was geno men, en had zijn stem herkend. De jongen ontkende alle betrok kenheid bij Freewave. Volgens zijn zeggen hield hij zich al een jaar niet meer bezig met de piraterij. En was hij op de 26ste december met zijn ex-vriendin en haar ouders in Den Haag. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13