RT~I Nieuw procédé messing voorkomt 'messingvlek' Arafat eindelijk dienaar van zijn volk Spiegelglas biedt ongekende mogelijkheden 'Milieuramp bedreigt Waddengebied' Elektrische boiler met afstands bediening Opstand in bezette gebieden opende PLO-leiders de ogen Een messing ledikant uit de collectie van MARA. Messing wortdt niet alleen geleverd in kopergeel, ook in pistoolzwart, wat een fraaie combinatie vormt met de koperkleur. (foto-s gpd> Messing is een fraaie legering die de mens vanaf de eerste eeuw na Christus geïntrigeerd heeft en die een artistiek stempel heeft gedrukt op veel gebruiksvoorwerpen zoals relikwieën, doopvonten, huisraad, kandelaars, grafzerken en grafornamenten. door Joke Vos Vanuit Italië wordt tegenwoordig weer meer meubilair van messing geïmporteerd. Hiervoor blijkt veel belangstelling te bestaan. Al eerder was er interesse voor artikelen van deze grondstof. Niet alleen voor de bekende kleine gebruiksvoorwer pen zoals koffie- en theekannen, asbakken, vazen, lampen, bloem potten en dergelijke, maar ook voor het grotere werk als een kope ren ledikant was messing een lange tijd populair. Tussen het einde van de 18e en het begin van de 19e eeuw deed messing haar intrede in de woning inrichting. Vanaf de tweede helft van de 18e eeuw was dit al merk baar. Ornamenten en gebruiks voorwerpen van messing kwamen steeds meer in zwang. Dit materi aal werd zelfs zó gewild dat het een vooraanstaande plaats ging inne men in de meer verfijnde interi eurs. Hoewel de mooie vorm en de warme glans van messing meube len een romantische weerklank vond, maakte het publiek zich te vens zorgen met betrekking tot het verschijnen van de beruchte mes singvlek. Wie of wat garandeert dat deze niet vroeg of laat te voorschijn zal komen? Dit gebeurt plotseling, waardoor een voorwerp van de ene dag op de andere aan schoonheid behoorlijk inboet. Behandeld Tegenwoordig wordt een mes sing produkt dat volgens bepaalde technische voorschriften is behan deld mits met zorg onderhouden gevrijwaard van deze hinderlijke vlek. Buizen in alle soorten en dikten, met een ongelooflijke verscheiden heid aan profielen, zijn de voor naamste bestanddelen van mes sing meubelen. Messing is een le gering van twee edele componen ten verkregen uit koper en zink, waarbij het percentage zink, de minst edele van de twee, maximaal 50 procent mag bedragen. Hoe minder zink wordt gebruikt, hoe groter de mechanische weerstand van de legering, die daardoor uiter mate buigzaam en bewerkbaar wordt. Ondanks dat er een wezenlijk on derscheid bestaat tussen de ver schillende methoden van fabrica ge, blijft het uitgangspunt hetzelf de. De fabrikant moet namelijk al tijd beschikken over een smelt kroes waarin de messing kan wor den gesmolten om het in vloeibare vorm over te kunnen gieten in ge reedstaande vormen. In de Italiaanse kopergieterij MARA te Como ontdekte men reeds in de eerste fase enkele geva ren die de oorzaak waren van on volkomenheden. In de eerste plaats kan de gesmolten grondstof, die geleidelijk in dé gietvormen wordt gegoten, bijna nooit een 100 procent zuivere mengverhouding hebben, aangezien samen met de staven van goede kwaliteit even eens stukken met een geringer ko peraandeel in de smeltkroes te recht kunnen komen, alsook res tanten aarde en vuil die in de werk plaats waar het giet- en persgiet werk plaatsvindt altijd wel aanwe zig zijn. Daardoor krijgt het eind- produkt talloze kleine onzuiverhe den. Niet alleen aan de oppervlak te, maar ook, wat veel erger is, bin nenin. Na verloop van tijd treden deze naar buiten als een soort uit slag. Door miniscule luchtspleten, die zich op het moment van afkoeling vormen, kunnen bovendien deel tjes van chemische stoffen in de eindfase zich ophopen. Zelfs na verloop van tijd kunnen die door het poreuze gietsel naar buiten tre den. De metaalverbinding wordt hierdoor aangetast en de beruchte donkere vlek wordt zichtbaar. Het nare is dat deze uitslag niet meer te verwijderen is. Dit proces kan nog versneld worden door atmosferi sche factoren zoals sterke tempera tuursverschillen of zeelucht met een hoog zoutgehalte. "Warmpersen' Sedert het begin van de jaren '70 heeft MARA voortdurend gezocht naar een nieuwe technologische uitweg om de narigheid van vlek- vorming te voorkomen. Door po gingen in die richting kreeg Gui- seppe Marchese, de oprichter en ei genaar van MARA, aandacht voor het zogeheten 'warmpersen'. Dit procédé werd tot dan toe alleen toegepast bij de produktie van kleingoed zoals sleutels, deur knoppen, handvaten, gespen, enz. Deze werkmethode bracht Mar chese op het idee om in die richting verder te zoeken. Mogelijkheden om grotere en zwaardere stukken ook op die manier te smeden wer den beproefd. Dank zij beschikba re machines en nieuwe technologie is het heden ten dage geen pro bleem meer om stukken van 10 tot 15 kg te persen. Bij de methode van warmpersen wordt een vaste staaf van zuiver messing slechts verhit tot een tem peratuur van ongeveer 600 graden. Hierdoor blijft de beginzuiverheid bewaard. Het is nu niet meer nodig om eerst het messing te smelten om het vervolgens in de gewenste vorm te gieten. Onder druk wordt de verhitte staaf in speciale vor men geperst. Dit grijpt plaats door middel van enorme drukpersen, Glas is in steeds sterker mate een decoratief materiaal geworden. De ruimte-vergrotende werking van spiegelglas geeft dit materiaal in vele gevallen behalve een decora tieve ook een praktische waarde. Spiegelglas is in een royaal aan tal soorten, tinten en maten ver krijgbaar. Het is nog niet zo lang geleden dat een vanuit Engeland geimporteerd produkt op de Ne derlandse markt werd gebracht: het spiegelschuifdeurensysteem. De veiligheid van het glas is ge waarborgd. Alleen met grof geweld kan zo'n spiegelglasdeur vernield worden en zelfs dan zou hij reage ren als de voorruit van een auto:de welke in staat zijn een druk van 500 tot 3500 ton te ontwikkelen. Door deze behandeling is het metaal volkomen massief en mole culair compact. Hierdoor wordt een grotere mechanische weer stand gegarandeerd. Het is niet meer poreus aan de oppervlakte; ook niet aan de binnenkant. Klachten en vervangingen zijn in de loop der jaren door deze werk wijze voorkomen. De aloude smeedkunst is verrijkt met de mo gelijkheden die de moderne elek tronica bieden. Modernste De lak- en drooginstallatie in de Marafabriek is een van de modern- scherven blijven 'hangen' op de veiligheidsfolie die op de achter kant is aangebracht. De spiegelglasdeuren, in de meeste gevallen toegepast om slaapkamerkasten af te werken, zijn gevat in aluminium frames. De groeiende belangstelling voor dit produkt heeft de fabrikant ertoe gebracht om wat meer mogelijkhe den, speciaal voor de doe-het-zel- ver, in te bouwen. Er zijn nu ook 'kastinterieurs' bij verkrijgbaar, metalen manden met een stevige laag kunststof. Daarmee kan de ruimte achter de spiegeldeuren op timaal benut worden. ste en technisch meest geavanceer de die er op dit gebied bestaan. Het vertrek waarin de installaties staan, moet brandschoon zijn; er mag geen enkele luchtstroming of vuilrestant zijn. De spuitcabine moet onder de juiste overdruk staan, dit om risico's te vermijden. Zo ontstaat, als extra bescherming tegen de atmosferische invloeden, als een tweede huid, een sterke, neutrale kleur- en geurloze trans parante laklaag. Messing is er niet alleen in koper kleur, maar wordt ook gefabri ceerd in pistoolzwart, hetgeen ge combineerd met koper een fraai ef fect geeft. De frames zijn in brons en wit verkrijgbaar, en dat lijkt nogal be perkt. De witte frames kunnen ech ter door een beetje handige doe- het-zelver op elke gewenste kleur gebracht worden, een kwestie van ontvetten met spiritus en dan met een verfspuitbusje behandelen. Spiegelglas is ook verkrijgbaar in tegelvorm, zelfklevend door de tweezijdige plakstrips op de ach terkant. Een leuke variant op dit produkt is het glasmozaiek, ook in 30x30 cm tegelvorm, maar opge bouwd uit vierkante of langwerpi ge stukjes spiegelglas, gelijmd op een 'rug' van textiel. Een nog de- center uitvoering van de spiegelte- De fabrikant Guiseppe Marchese en zijn medewerkers brengen, me de door hun nieuwe procédé, ele gante produkten in de verkoop en van een goede kwaliteit. Dit is veel zeggend, want helaas zijn nog niet alle fabrikanten van messingmeu belen op de methode van warmper sen overgestapt. Bijzonder fraai zijn de ledikan ten met hun gebogen stangen, de bijzettafels met glazen bladen en de artistieke bollampen van opali ne glas. Verder messing stoelen met aantrekkelijke stoffering en gelakte beuken afwerking. Handi ge messing kastjes, bloembakken, sierlijke kapstokken en spiegels voorzien van geslepen glas. gel is die met facet-geslepen kan ten. De elkaar ontmoetende kanten van een aantal facet-tegels geven aan een spiegel wandje een heel de coratief en levendig effect. De Engelse fabriakant Mirror Wall heeft er nu nog iets heel nieuws aan toegevoegd: de Antiek serie. Tegels met een grillige struc tuur, één in roestbruin en een ande re uitvoering in zilver met een lich te blauwzweem. Dit produkt, volgens een uniek procédé vervaardigd, is uiteraard vrij prijzig. Een pakje van 6 stuks kost 90 tot 100 gulden. Enkele de taillisten blijken echter bereid om ze ook per stuk te verkopen. Bij intensief gebruik van de elek trische boiler is het altijd de vraag: hoeveel warm water is er nog beschikbaar? Er is sinds kort een boiler die dat precies aangeeft, de Sensor Boiler van Daalderop. Hij is voorzien van een elektronische afstandsbedie ning. Er zijn twee keuzemogelijkhe den, een om de opwarmtempera- tuur gedurende de nacht te pro grammeren, en een voor extra bijwarmen overdag. Voor dou chen 45 graden, 65 graden voor de afwas en 85 graden als de maximaal bereikbare hoeveel heid warm water wordt vereist. Op een paneeltje geven verlichte indicators aan met welk pro gramma de boiler bezig is. Het bedieningspaneel is op de boiler gemonteerd, maar het is ook mogelijk om het te verwijde ren en op elke gewenste plaats te monteren. De minimale water temperatuur blijft altijd op 10 graden. Zodra de waterinhoud kouder wordt, gaat hij (elektro nisch gestuurd) automatisch bij- warmen tot de 10 graden weer zijn bereikt. Daardoor wordt be vriezing van de inhoud, wat bij strenge vorst kan gebeuren als de boiler op een vorstgevoelige plaats is aangebracht, voorko- Spiegels bieden in het interieur tal van mogelijkheden, (foto gpd» BINNENLAND/BUITENLAND TEL AVIV - "De PLO moet de dienaar van het Palestijnse volk zijn en niet zijn mees ter." Een gevleugelde uit spraak van Rashid A-Shawa, de onlangs overleden ex-bur- gemeester van Gaza-stad. Al een jaar of drie geleden voor spelde Shawa met profeti sche nauwkeurigheid de op stand die nu al elf maanden woedt in de door Israel bezet te gebieden. door Ad Bloemendaal Als belangrijkste oorzaak voor die onvermijdelijke ontwikkeling zag hij de toenemende kloof tussen de bevolking van de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook en de PLO-leiders in Tunis en Bag dad. "Het Palestijnse leiderschap dat niet hier ter plaatse is, begrijpt niet wat het is om onder bezetting te leven", zei Shawa in een inter view in 1986. "Niemand van buiten kan zich echt een voorstelling ma ken van de bezetting, alleen de mensen in het land zelf'. Maar de PLO vertegenwoordigt toch ook de Palestij nen buiten het land? opperde de interviewer. "Laat die dan maar zelf Haifa ko men bevrijden. Wij zijn niet wegge lopen, wij zijn in het land geble ven", riposteerde de bejaarde nota bel. Het is jammer dat Shawa het niet meer heeft mogen beleven, maar het lijkt erop dat de PLO-leiding le ring begint te trekken uit de jaren van vervreemding van haar eigen volk. De slotverklaring van Algiers wijst erop dat realisme begint te dagen en dat is niet voorbijgegaan aan de bevolking van de bezette ge bieden, die de berichten uit Algiers met tevredenheid heeft beluisterd. De Palestij nen in Oost-Jeruza lem, Nabloes, Ramallah, Gaza en Khan Yunis menen dat de door henzelf begonnen opstand, met honderden doden als gevolg, de ogen van Arafat en anderen heeft gèopend. Nog niet wijd genoeg misschien voor een duidelijk be leid, maar dat is nu eenmaal het ge volg van de bonte samenstelling van de PLO. De Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie, gesticht in 1964 op initiatief van de Arabische Liga, is een over koepelende organisatie van een groot aantal Palestijnse groepen en groepjes van de meest uiteenlopen de ideologische signatuur. Jasser Arafat. zijn huidige vorm tot .stand. Het bevat de uitgangspunten van de or ganisatie en wordt daarom wel eens omschreven als 'de grondwet van de PLO'. Radicaal Als zodanig is het een radicaal do cument, waaruit Israëlische func tionarissen al twintig jaar gretig ci teren zodra Jasser Arafat met poli tieke matiging dreigt. Spreekt de PLO over een oplossing in de vorm van twee staten, dan biedt artikel 2 uitkomst. Daarin staat: 'Palestina, binnen de grenzen van de Britse mandaatsperiode, is een ondeelba re territorale eenheid'. Komt de PLO met Veiligheids raad-resolutie 181 (de verdeling j van het mandaatsgebied) van 1947 op de proppen, dan leze men arti kel 19 van het handvest, waarin de verdeling van Palestina 'volstrekt illegaal' wordt genoemd, evenals trouwens de vestiging van de staat j Israël. Verklaren Palestijnse leiders dat zij geweld afzweren, dan duwt men de wereldpers artikel 9 onder de neus: 'Gewapende strijd is de enige manier om Palestina te bevrijden. Ze vormt derhalve de totale strate gie en niet alleen maar een tacti- I sche fase'. Het Palestijnse handvest is sinds de aanvaarding in 1968 niet alleen onveranderd gebleven, maar bij di verse gelegenheden nog eens offi- grootete is El Fatah van Jasser cieel bevestigd. Dat wil nu ook Arafat, die zich in 1968 bij de orga nisatie aansloot. Arafat volgde een jaar later Achmed Shukeiry op als voorzitter. Eveneens in 1968 kwam het Palestijnse Nationale Handvest specifieke resolutie, 242 bijvoor- weer niet zeggen dat iedereen bin nen de PLO er even gelukkig mee is. Maar gematigde en verande ringsgezinde Palestijnse leiders beschouwen handhaving als een waardevolle concessie aan de radi calere kraqhten. Grabbelton-effect Het onvermogen van de PLO om haar handvest aan te passen aan de ontwikkelingen draagt niet bij aan het uitzetten van een voor iedereen begrijpelijke politieke koers. Wie de in de loop der jaren afgelegde verklaringen van Jasser Arafat en andere PLO-leiders naast elkaar legt, ziet een bont tapijt van elkaar tegensprekende opinies, meestal afgestemd op het publiek waar voor de tekst bedoeld was. Dit grabbelton-effect geldt ook voor de resoluties van de Veilig heidsraad en de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties, die de PLO in de loop van de tijd heeft aanvaard, genegeerd of ver worpen. In de laatste jaren is Arafats politiek dat de organisatie 'alle resoluties van de VN over het Midden-Oosten' aanvaardt. Of De leden van de Veiligheidsraad verklaren erin dat de verwerving van grondgebied door oorlog on toelaatbaar is en dat gewerkt dient te worden aan 'een rechtvaardige en duurzame vrede waarbij iedere staat in het gebied in veiligheid kan bestaan'. Verder dringen ze onder meer aan op de terugtrekking van de Israëlische strijdkrachten 'uit gebieden die recent het toneel r het vluchtelingenprobleem'. ligheidsraad kunnen worden aan vaard of verworpen, maar niet kun nen worden gesteund onder voor-J behoud. Zou 242 worden aange past aan de eisen van de PLO, dan zou de formule niet langer aan vaardbaar zijn voor Israël en Ame rika, twee landen die zich hebben uitgesproken tegen de vestiging van een onafhankelijke Palestijnse staat. J conflict' en op 'het berei- De Palestijnse onafhankelijkheids ken van een rechtvaardige regeling verklaring en de politieke resolu- tjes zjjn gisteren aanvaard door de Palestijnse Nationale Raad, een li chaam dat wel wordt omschreven als een 'parlement-in-balling- schap'. Een echt democratisch par lement kan het niet zijn; de Pales tij nen wonen nu eenmaal in bezet gebied of in de diaspora. Wat voor de Palestijnse bevol king van de bezette gebieden tot nu toe het meest vervreemdend werk te, waren de wisselende ruzies en liefdesverklaringen tussen ener zijds het rondreizend circus van Arafat en anderzijds de leiders van Egypte, Jordanië, Syrië en andere Arabische landen. Diende de be volking van de Westoever de ene beeld, 'in samenhang met ale ande re VN-resoluties'. Het is opmerkelijk dat de PLO in die benadering geen onderscheid maakt tussen de verklaringen van de Algemene Vergadering, die een aanbevelend karakter dragen, en die van de Veiligheidsraad, die bin dend kunnen zijn. Op 13 november 1974 verscheen Jasser Arafat voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties. Hij hield een toespraak waarin hij zionisme en anti-semitisme twee kanten van een munt noem de. "Zionisme", verklaarde hij, "is een ideologie die imperialistisch is, kolonialistisch en racistisch". Hij zei verder dat Israël lid kon worden van de Verenigde Naties door een sinistere samenzwering van "impe rialistische en koloniale machten". Een jaar later nam de Algemene Vergadering een resolutie aan op Israël heeft die resolutie aan vaard, omdat het meent dat er weliswaar wordt gesproken van te rugtrekking uit 'bezet gebied', maar niet uit 'alle bezette gebie den'. Voor de Palestijnen was en is 242 aanzienlijk moeilijker verteer baar, omdat ze er alleen in voorko men als een vluchtelingenpro bleem. Vandaar dat in Algiers als een van de voorwaarden voor de aanvaarding van 242 is genoemd de erkenning van het Palestijnse recht op zelfbeschikking, nóg steeds 'in samenhang met alle an dere VN-resoluties'. Zoals verwacht hebben zowel Is raël als de Verenigde Staten (het belangrijkste doelwit van Algiers), inmiddels met zoveel woorden la ten weten dat resoluties van de Vei- dag te juichen wegens een bereikt akkoord met Hoessein, een paar maanden later was de liefde over en moest er applaus opklinken voor een toenadenngspoging tot Syriës president Hafez Assad. Tussen die laatste en Arafat heeft het nooit geboterd en de verklaring van Algiers heeft nog eens extra bijgedragen tot de vijandschap. De pro-Syrische organisaties binnen de Palestijnse Raad hebben de resoluties halfhartig gesteund, he- ben tegen gestemd of zijn eenvou dig niet komen opdagen. Syriè zelf. dat graag de lakens zou uitdelen namens de Palestijnen, is met on dubbelzinnige kritiek gekomen. Het is te hopen dat Arafat dit maal niet gaat proberen de Syriërs en hun satellietorganisaties over de streep te trekken. Dat zou immers veel van wat in Algiers is bereikt weer ongedaan maken. Als hij de dienaar van zijn volk wil zijn, doet Arafat er beter aan het oog te blij ven richten op Gaza, Nabloes en Oost-Jeruzalem. een lijn stelde. Bezet gebied De recente verklaringen van Arafat en de Palestijnse Nationale Raad ten spijt heeft de PLO nog steeds niet ondubbelzinnig 'ja' gezegd te gen de twee belangrijkste resolu ties over het Midden-Oosten, 242 en 338 van de Veiligheidsraad. De veel aangehaalde verklaring-242 dateert van november 1967, het jaar waarin Israel de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook be zette. DEN HAAG (ANP) - Er voltrekt zich een ramp in het Waddengebied, meent de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee. De massale sterfte onder dë zeehonden is slechts een signaal. De organisatie houdt een waar schuwende vinger omhoog aan de vooravond van het vijfde gezamenlijk overleg van de Bondsrepubliek Duitsland, Denemarken en ons land over de bescherming van de Wadden zee dat morgen wordt gehouden. Vandaag hebben afgevaardigden van milieu organisaties uit de drie landen een bespreking met Töpfer, de Westduitse minister voor milieu. De regeringen van de drie landen moe ten zo snel proberen eenheid te brengen in de gigantische veelheid van regelgeving in de drie landen afzonderlijk, aldus de organisaties in een 'bezorgdheidsverklaring'. Na het vierde overleg tussen de drie landen, driejaar geleden in Den Haag, gloorde er hoop bij de milieu-groepen. De oprichting van het internationaal Waddensecretariaat kon als sig naal worden gezien voor de goede bedoelingen van Denemarken, de Bondsrepubliek en Ne derland. "Maar sindsdien is er niets meer ge beurd waarover de ministers op de bijeen komst in Bonn verheugd of trots kunnen zijn", aldus de Waddenvereniging. Virusinfectie Alhoewel de Waddenvereniging de massale zeehondensterfte ziet als teken aan de wand voor de milieu-vervuiling, gaan Nederland en de Bondsrepubliek er van uit dat de dood van deze dieren waarschijnlijk het gevolg is van een virusinfectie. In het Nederlandse deel van het Waddenge bied heeft veertig procent van de zeehonden bevolking zoals die vorig jaar was het loodje gelegd. In totaal werden er tot half oktober 8.079 slachtoffers geteld. Geen van de drie bij eenkomende overheden legt een mogelijk di rect verband met de vervuiling van de Wadden zee. Dat staat in de nog niet openbaar gemaak te nationale rapporten die de drie landen voor het overleg hebben opgesteld. De Westduitse overheid ziet de stijging van de zeespiegel als groter probleem dan bijvoor beeld de vervuiling. De stijging van de zeespie gel wordt geschat tussen 25 en 100 centimeter in honderd jaar en dat kan het milieu van de Waddenzee totaal veranderen. De Nederlandse overheid schrijft in haar rapport dat de kwaliteit van het water, de bo dem en de lucht nog steeds kritiek is. Zo ko men in het water en slib bij voorbeeld nog steeds hoge concentraties zware metalen voor. Het fosfaatgehalte neemt sinds 1981 af, maar het stikstofgehalte neemt steeds toe. In het Ne derlandse rapport staat verder dat de lucht in het Waddengebied van betere kwaliteit is dan elders in ons land, maar de watervervuiling neemt wel toe door de neerslag van onder an dere metalen en polycyclische aromaten. Bedreigingen De milieu-organisaties noemen in hun 'be zorgdheidsverklaring' het verdwijnen van de kwelders, de olievervuiling en de watervervui ling als de drie grootste bedreigingen voor de Wadden. De kwelders of voorlanden zijn door hun grote vruchtbaarheid van groot belang. Door indijkingen en intensieve veeteelt op de ze gebieden dreigt deze functie verloren te gaan. Door olietransporten dicht in de beurt van de Wadden, maar ook in het gebied zelf, hangt de natuur vrijwel dagelijks een internationale ramp boven het hoofd. De laatste jaren hebben zich talrijke ongelukken voorgedaan of bijna- ongelukken. Dat er eigenlijk niets ernstigs is gebeurd, is meer een kwestie van goed geluk dan verstandig beleid, aldus de Waddenvereni- ging. Volgens de milieu-organisaties is het dan ook de hoogste tijd voor een actieplan voor een grote schoonmaak van het water van de Wad denzee. De regeringen mogen het niet bij mooie woorden laten, zoals een jaar geleden op de conferentie van Noordzee-landen in Lon den.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11