'Je voelt gewowe kunnen niet verliezen Democraten: problemen blijven 'Zuivere' koffie' in de supermarkt Verkiezingen uitputtingsslag voor Benazir Bhutto LAHORE De eerste po ging tot een ontmoeting met Benazir Bhutto strandde op het enthousiasme van haar aanhang. In Gujrawala, een negorij waar Pakistans na tionale specialiteit, de pro- duktie van stank, een onge kende graad van perfectie heeft bereikt, loopt onze au to vast in de menigte die zich opmaakt om Benazir een groot welkom te berei den. Het dorp hangt vol met de rood-groene-zwarte vlag van haar Pakistaanse volks partij. door Peter van Nuysenburg Van elke muur, paal en wegwijzer slaat haar vader, Zulfikar Ali Bhut to, dé geestdrift van zijn dochters volgelingen gade. Hij is in 1979 door president Zia (zelf overleden in augustus van dit jaar) opgehan gen maar is nog onmiskenbaar de held van het proletariaat dat 90 pro cent van de Pakistaanse bevolking uitmaakt. Aanvankelijk lijkt de bevolking 1 wel ingenomen met het bezoek van de internationale pers. Er wordt ge- WASHINGTON De Democraten juicht; iedereen wil op de foto. Nog zÜn begonnen aan een proces geen vijf minuten later_ slaat de stemming volledig heeft ontdekt dat gezelschap een vrouw is. Blond lang. Bijna iedereen is plotseling bezeten van de begeerte de Duitse journaliste te betasten, intussen derdaad. Van de zes laatste presi- onder luid gescandeerd in gebro- deiitsverkiezingen zijn er maar ken Engels uiting gevend aan een- liefst vijf gewonnen door de Repu- len, proberen elkaar in drukdoene rij de loef af te steken of kluiven verveeld op kippenpoten. "De par tij van het volk", schampert een Pakistaanse journalist. Als eindelijk Benazir achter het spreekgestoelte verschijnt, vindt er in het stadion een transformatie plaats. Benazir put kracht uit het volksoverstemmende gejuich dat haar verschijning los maakt. De vermoeidheid is ineens uit haar weggevloeid. Het publiek balt zich samen, zich bewust van de band met de vrouw op het podium, en drinkt haar woorden in. Dat is, zegt een collega, charisma... Nog maar een paar jaar geleden sprak deze voormalige anorexia- patiënte nauwelijks een woord Ur du, de taal van de meerderheid van de bevolking. Ze gold als een ver wend meisje, verslingerd aan zwij- mellektuur. De dood van haar va der i: Aquino. Deze ervaring heeft haar voorzichtiger gemaakt, er haar van doordrongen dat rancune voor een geslaagde greep naar de macht niet voldoende is, dat een strategie van verzoening onmisbaar is. Al weet ze niet altijd haar temperament te beheersen. Een interview wordt bepaald door haar wens op geen enkele lan ge teen te gaan staan. Ze spreekt zacht, bijna op fluistertoon, maar voert nadrukkelijk de regie van het gesprek. Ze heeft zich het specia lisme van de naar de-polarisatie strevende politicus eigen gemaakt: elke vraag die dat doel bedreigt, te smoren in algemeenheden en dooddoeners. Benazir Bhutto spreekt de uitzinnige Lahore. eens kunnen worden, zijn j.e wel kom". "Het tweede belangrijke pro- haar tong bleem is de economie. Die i Het achterste wordt slechts een enkele keer jaar dictatuur zeer verslechterd, zichtbaar. Benazir: "Het belang- We gaan gebukt onder leningen uit rijkste was we na onze overwin- het buitenland. De inflatie is op hol ning moeten doen is de nationale geslagen. De infra-structuur (com- 1979, verblijf in isolatiecellen eenheid herstellen. We willen met municatie, wegen e.d.) is in zeer alle partijen samenwerken, natuur- slechte staat. Dat moeten wè aan- gemeenschap- pakken. Het wordt moeilijk, dat geef ik toe. De verwachtingen zijn hebben haar gehard. Wraak en haat t_ waren de drijfveren achter haar lijk op basis campagne tegen president Zia-ul- pelijk programma. We sluiten Haq. Tot ze er in augustus 1986 ach- mand uit" ter kwam dat de mobilisatie van de bevolking alleen haar nooit aan de macht zou brengen.' Fluistertoon Pakistan was niet de PhilippijnenJ Zia geen Marcos, en zij geen Cory gen logica. Als we met de MQM beleid. Gaat u dat voeren Ook niet de MQM, de Le Pen- achtige beweging die Karachi wil afscheiden van Pakistan? Benazir: "Politiek heeft zijn i hoog gespannen. Teleurstellingen zijn niet uit te sluiten, dat moeten we de bevolking duidelijk maken". Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank dringen_aan op een bezuinigings- Benazir: "We kunnen de burgers na elf jaar dictatuur niet via belas tingverhogingen het vel over de neus halen. We zullen een versobe- ringsbeleid voeren. De rijkdom men van Pakistan zijn jarenlang verkwanseld. Daar gaan we nu een einde aan maken. We zullen verso beren, maar op onze manier. We zullen het bedrijfsleven aanmoedi gen te investeren, maar niet langer met in het buitenland geleend ka pitaal. Ik heb er het volle vertrou wen in dat we de Wereldbank en IMF kunnen overtuigen". Voordat u aan dat program ma kan werken, moet u eerst de ver kiezingen winnen. Wat maakt u er zo zéker van dat u zult 1 Benazir: "De sfeer in het land, de opkomst van onze aanhang. Je voelt het. Het hangt in de lucht. We kunnen niet verliezen". Benazir: "Ze, de establisment, zullen zeker knoeien. Daarom zullen we niet met een aardverschuiving winnen, maar met een enkelvoudige meerder heid. Dat is voldoende. Ze zullen niet om ons heen kunnen. Ook als we de meerderheid (van de 207 ze tels, red.) niet halen, zullen we de grootste partij zijn en als eerste ge roepen worden om een kabinet te Kunt u uw aanhang in de hand houden als u minder dan de helft van de stemmen haalt? Benazir: "Onze kaders weten wat hun te doen staat. Maar laten we er niet van uitgaan dat het zover komt". Een andere factor van belang is het leger, dat de politieke speel ruimte bepaalt. Het is geen geheim, dat grote delen van dat leger het niet zo met u zien zitten? Benazir: "De chefstaf heeft ver klaard dat de politiek een zaak van de politici is en dat hij de uitslag van de verkiezingen zal respecte ren. Waarom zou ik aan zijn woor den twijfelen?" U bent een vrouw in een mos limland. Zal men u uiteindelijk als premier accepteren? Benazir: "Wie de reactie van de bevolking heeft gezien, twijfelt daar geen seconde aan". Haar voorlichter maakt een ein de aan het gesprek. Er wachten nog besprekingen met de campag nestaf voor ze per vliegtuig naar Pesawar vertrekt voor de grote fi nale. In Lahore trekt onder luid getoe ter de karavaan van de rivaliseren de moslimbond en haar satelliet partijen door de straten. De bond had ook op zondag haar manifesta tie willen houden.. Uit angst voor een veldslag tussen de aanhangers van beide partijen werd na onder ling overleg de manifestatie van de moslimbond naar maandag ver schoven. Optimisten zien dit als een teken dat Pakistan na 41 jaar onafhanke lijkheid langzaam de eerste onwen nige stappen op weg naar de demo cratie zet. Pessimisten menen dat deze stappen op de rand van een vulkaan plaatsvinden. zoetjesaan wel ge- De meute wend zijn geraakt. Na de presi- het dentsverkiezing van vorige week is de discussie volop losgebarsten lover de vraag: „Waarom hebben alweer verloren?" Alweer, verlangen tot diepergaande lustbeleving, blikeinen. De enige uitzondering de verkiezing van 1976, toen De politie weet ons gezelschap Jimmy Carter het van Gerald Ford met moeite te ontzetten. Bespuugd en onder een regen van vuistslagen bereiken we de auto. De chauffeur zal later bekennen dat hij voor Ons leven had gevreesd. In de stampij zouden twee kinderen zijn omge komen. Uitputting Twee dagen later, maandagoch tend vroeg om zeven uur, is Bena zir wel benaderbaar. Ze heeft de nacht niet en de voorgaande nach ten nauwelijks geslapen. Ze ziet er opmerkelijk fris uit. Na een cam- pagné die een ander tot over de grenzen van de uitputting zou heb ben gevoerd. Die uitputting was haar 's nachts in het hockeystadion van Lahore om drie uur wel van het gezicht te lezen. De afstand van het punt waar ze Lahore binnenkwam het stadion is zes kilometer. Ze heeft er z dan nog r door Henk Dam Deze verkiezing had de omslag moeten brengen. De kiezers waren bezorgd geworden over het begro tingstekort en het tekort op de han delsbalans, beide het gevolg van Reagans economische politiek. De Iran-affaire had verder het image van onaantastbaarheid van Reagan (en dus van de Republikeinse par tij) weggenomen. Bovendien kozen de Republikei nen al in een vroeg stadium van het lange verkiezingsproces voor Bush. Dat was, in de ogen van veel Democraten, een zwakke kandi r over gedaan. Langs daat die makkelijk verslagen moest kunnen worden. En redenen de verkiezing van '88 met vertrou wen tegemoet zagen. Sinds 1836 was een zittende vice-president niet tot president gekozen, en sinds 40 jaar had één partij nooit drie keer achter elkaar het Witte Huis gewonnen. We weten inmiddels dat het an gelopen en dat Bush niet al- waren voor hem, 426 van de 538 kiesmannen. De overwinning was niet zo maar een ongelukje. En dus vragen de Democraten zich nu luider dan ooit af: hoe kon- den we deze verkiezing r] de route stonden honderdduizen den mensen die in haar, Bibi zoals ze haar liefkozend noemen, de ver losser van Pakistan zien. In het stadion heeft minstens 20.000 man meer dan negen uur op haar gewacht. De tijd werd gedood met vechten, Pakistani's raken om het minste met elkaar slaags, breakdansen en met maken van menselijke piramides die onder luid applaus in elkaar storten. Op ders het podium, achter het spreekge- leen stoelte, zitten de bobo's. Ze kibbe- delijke cijfers: 40 van de 50 staten te verhezen. Maar Dukakis nog wat historische verliezen? Veel beschuldigende [de Democraten vingers priemen in de richting van Michael Dukakis. Die van Richard Lodge bijvoor beeld, voorzitter van de Democrati sche partij in Tennessee. „We had den een arrogante kandidaat, een amateuristische campagne en een agressieve tegenstander". Of die van Robert Slagle, voorzit ter van de Democraten in Texas, bovendien met dui- „We hadden deze race niet hoeven ons te bevechten. Maar dat neemt niet weg dat we ook onze campag ne niet goed gevoerd hebben, en niet goed de media gebruikt heb ben", aldus Gephardt. Veel leiders in de Democratische partij schrijven de problemen niet zozeer aan Dukakis en zijn cam pagne toe, maar zien dieper liggen de oorzaken voor het feit, dat het Witte Huis steeds opnieuw voor de Democraten gesloten blijft. Een van de grootste problemen, zo wordt vastgesteld, is dat de Re publikeinen zo sterk in het zuiden zijn. Bush won, net als Reagan voor hem, in letterlijk alle zuidelijke sta ten. Dat gaf hem al gelijk een grote voorsprong op Dukakis. Waarom is dat zo? De zuidelijkb kiezers denken in meerderheid conservatiever dan de rest van het land, en de Republikeinse partij is nu eenmaal de partij voor het be houdende deel van Amerika. In de toekomst belooft het zuide lijke probleem voor de Democra ten groter te worden. In het zuiden groeit de bevolking het snelst. Dat betekent dat bij de herverdeling van de kiesmannen, iets dat voor de verkiezingen van 1992 moet ge beuren, de electorale positie van de zuidelijke staten nog sterker zal worden. Dus wat moeten de Democraten doen? Een voor de hand liggend antwoord is zelf naar rechts op- waar Dukakis tegenop te boksen schuiven. Maar dat gaat slecht val- had. „Bush kon campagne voeren len bij de progressieve Democra- op de boodschap dat acht jaar ten in het noordoosten van het Reagan vrede en voorspoed heeft land, en bijvoorbeeld ook bij de gebracht. Oppervlakkig gezien is volgelingen van de linkse Jesse moeilijk voor Jackson. niet in staat met enige emotie te re ageren op de aanvallen van de Re publikeinen over zijn patriottisme en waarden. Dat brak ons de nek". Media Andere leidende Democraten spe len minder op de man. Afgevaar digde Richard Gephardt bijvoor beeld, in de lente zelf een van de kandidaten voor de Democratische nominatie, ziet de nadelen wel dat ook z Een andere mogelijkheid is, dat de Democraten volgende keer met een zuidelijke kandidaat aan de ra ce naar het Witte Huis gaan mee doen. Vanuit een historisch per spectief gezien, zou dat niet zo gek zijn. Twee van de drie laatste De mocratische presidenten (Carter en Johnson) kwamen uit het zui den. Kennedy was een uitzonde ring, maar hij was dan ook een klas se apart... Maar de manier waarop de De mocraten hun kandidaat uitkiezen, werkt tegen hen. De eerste voor- verkiezingen immers worden in het mid-westen (Iowa) en noord oosten (New Hampshire)^ van het land gehouden. Overwinningen daar leveren de publiciteit op die je als Democrati sche presidentskandidaat nodig hebt om te kunnen doorstoten. Kort en goed: je moet in Iowa of New Hampshire winnen, wil je een kans op de nominatie hebben, en als zuidelijke, niet uit die regio's af komstige kandidaat zitje daarbij in het nadeel. En dus gaan er binnen de Demo cratische partij nu ook stemmen op om dan maar de hele manier waar op voorverkiezingen worden ge houden, te veranderen. Het idee is, minder op voorverkiezingen alleen te bouwen, en meer te zeggen te ge ven aan de partijtop in de verschil lende staten. Die partijtop is prag matischer dan de kiezers die aan voorverkiezingen meedoen, en zou zeker achter een gematigde kandi daat met aantrekkingskracht voor ook de zuidelijke kiezers gaan staan. Ook dat is een idee dat makkelij ker op papier is gezet dan gereali seerd. De afgelopen jaren hebben de Democraten juist meer en meer de resultaten van hun voorverkie zingen de doorslag laten geven bij de nominatie van hun presidents kandidaat. Jesse Jackson is een van dege nen die daarvoor hard gevochten heeft. Nog bij de laatste conventie, die van Atlanta, kreeg hij nieuwe partijregels erdoor gedrukt die de resultaten van de voorverkiezin gen nog meer allesbepalend ma ken. Kortom, er is niet zo erg veel dat de Democraten kunnen doen om de ingebouwde achterstand die ze bij presidentsverkiezingen heb ben, weer goed te maken. Onverkiesbaar Daar komt dan nog bij dat Jackson nu al weer heeft laten doorscheme ren in 1992 andermaal van de partij te zullen zijn. Hij zal, met het presti ge dat hij de afgelopen jaren heeft opgebouwd, een factor van groot belang zijn. Maar hij is ook, als link se en zwarte man, onverkiesbaar. Maar wie dan wel? Gouverneur Cuomo en senator Bradley zouden ook dit jaar sterke kandidaten zijn geweest, maar zij wilden niet. Wil len ze wel over vier jaar? Of hebben ze domweg geen zin in het lange, slopende verkiezingsproces? Senator Nunn en senator Gore komen uit het zuiden en zouden ook prima kunnen zijn. Maar red den zij het bij de voorverkiezingen in Iowa en New Hampshire tegen kandidaten uit die regio's? En zelfs als dat lukt, zouden zij dan, als con servatieven, kunnen rekenen op de steun van Jacksons miljoenenle- ger? De problemen voor de Democra ten blijven. De hangende schou ders en ogenschijnlijk kille per soonlijkheid van Michael Dukakis hebben daar niets mee te maken. Stichting Max Havelaar koopt alleen van Ideine koffieboeren DEN HAAG - Vanaf vandaag ligt er naast 'gewone' kof fie ook 'zuivere' koffie in de schappen van de super markt. Koffie uit de Derde Wereld, direct gekocht van de boeren die de bonen verbouwen voor een redelijke prijs. Dus koffie die niet voor een veel te lage prijs is op gekocht van een noodlijdende boer die 'er toch vanaf moet' en dus geen eisen kan stellen. Want het aanbod is groot en de prijs dus laag. "Als wij hier in Nederland een paar dubbeltjes meer betalen voor onze koffie, betekent dat voor duizenden arme boeren in Derde Wereldlanden de garantie op een menswaardig bestaan. Eten dus", zegt Nico Roozen, ini tiatiefnemer van de Stichting Max Havelaar die de 'zui vere' koffie op de markt gaat brengen. door Ankie Lempens Een eeuw geleden schreef Eduard Douwes Dekker, beter bekend als Multatuli, de klassieker Max Have laar. Het boek belichtte de kolonia le onderdrukking in Nederlands- Indië, met als niet onbelangrijk on derdeel de onderdrukking van de Indische koffietelers. Ruim een eeuw na het boek is de situatie nog niet overal veranderd, vindt Roo zen. "De keuze van de naam Max Havelaar is bedoeld als een aan klacht tegen de onderdrukking en uitbuiting die nog steeds welig tiert in de wereld", zegt hij. De Stichting Max Havelaar heeft twaalf grote Nederlandse koffie- branders bereid gevonden de kof fiebonen rechtstreeks van coöpera ties van kleine boeren in Derde We reldlanden te kopen. Deze week kreeg de stichting een subsidie van 300.000 gulden voor twee jaar toe gewezen door minister Bukman (ontwikkelingssamenwerking). De twaalf koffiebranders betalen de boeren een prijs voor de koffie bonen die dubbel zo hoog ligt als die van 'onzuivere' koffie. Van de prijs van normale koffie krijgt de boer zo'n 35 procent, de Max Have- laar-koffie verdubbelt het inkomen van de boer; hij krijgt er 65 tot 70 procent van de winkelprijs voor. Dat de koffie in de winkels toch maar zo'n vijftig cent boven de prijs van vergelijkbare merken ligt, komt omdat door de rechtstreekse inkoop de tussenhandel wordt uit geschakeld. Vicieuze cirkel Koffie wordt gewoonlijk soms wel zes keer doorverkocht aan tussen handelaren voordat het naar de Ne derlandse koffiebranderijen gaat. De prijs loopt hierdoor enorm op, want bij iedere handelaar blijft vanzelfsprekend iets aan de strijkstok hangen. Roozen hoopt dat over een aantal jaren meer coöperaties kunnen worden aangesloten bij de stich ting, zodat steeds meer boeren een redelijke prijs voor hun produkt ontvangen. "Nu kunnen de kleine boeren niet rond komen van het kleine bedrag dat zij voor hun kof fiebonen krijgen. Daarom werken ze vaak ook nog in loondienst bij de grotere coöperaties. Hele legers mannen trekken zo het hele land door, van oogst tot oogst. Ze zijn daardoor nauwelijks meer bij hun gezin en voor de eigen oogst is wei nig tijd". "Ze belanden in een vicieuze cir- cel, waar het moeilijk is uitkomen. Als dagarbeiders verdienen ze twee a drie gulden per uur. Iedere dag wordt opnieuw beslist of ze al dan niet kunnen werken. Dat zijn werkelijk erbarmelijke, hemel schreiende toestanden", vertelt Roozen. Roozen begon drie jaar geleden al met de voorbereiding. Het kostte hem veel moeite de Nederlandse koffiebranders te overtuigen van het belang van 'zuivere' koffie. De uitslag van een door Roozen opge zet marktonderzoek deed de bran ders echter omslaan: minimaal vijf tot veertien procent van de Neder landse koffiedrinkers bleek bereid om vijf dubbeltjes meer neer te tel len voor 'zuivere' koffie. Geen illusies Voorwaarden hiervoor bleken wel te zijn de garantie dat de meerprijs inderdaad ten goede komt aan de boeren, dat de koffie gemakkelijk te krijgen is, en dat de kwaliteit goed is. Het percentage 'zuivere'- koffie-drinkers ligt nu op slechts 0,3 procent, zo'n 280.000 kilo koffie per jaar. Van de ruim dertig koffiebran ders in ons land kon de Stichting Max Havelaar er twaalf overhalen met hen in zee te gaan. "Ik maak me geen illusies over idealisme van de koffiebranders: het cieel belang staat voorop. Nu ze hebben gezien dat er een groeiende vraag naar de 'zuivere' koffie is, vinden ze die markt plotseling öok interessant. Zo is het ook gegaan met de scharreleieren en de fos-' faatvrije wasmiddelen; de vraag schept het aanbod", meent Roo- In Nederland is al bijna vijftien jaar 'zuivere' koffie te koop in de Wereldwinkels en bij verscheidene kerken. De drempel om hier de koffie te kopen blijkt echter nog vaak te hoog. Roozen meent dat dit belangrijk zal veranderen als de koffie gewoon in de supermarkt te koop ligt. „Op de lange termijn hoop ik dat meer dan de helft van de koffiedrinkers de zuivere koffie koopt. Dat het gewoon heel erg normaal wordt om die koffie te ne men en de 'onzuivere' koffie de uit zondering wordt", aldus Roozen. Alibi Hij erkent dat het aanbieden van 'zuivere' koffie - naast de gewone hoeveelheid 'onzuivere' koffie - de koffiebranders een alibi verschaft. „De branders maken er natuurlijk goede sier mee. Maar wij denken zo: het gaat om die boeren in de Derde Wereld, als die er door te eten hebben, dan vinden wij dat belangrijker. Je kunt de wereld na tuurlijk ook niet in één keer veran deren. Dit is al een geweldige stap vooruit". De Max Havelaar-koffie komt uit Mexico, Costa Rica, Nicaragua, Guatamala, Zaïre, Tanzania, Zim babwe en Angola. Ongeveer twaalf procent van de koffieproducenten in die landen is 'kleine boer' en be zit slechts zo'n drie tot vijf hectare grond. De koffie komt van een vijf tiental coöperaties waarbij gemid deld 500 kleine boeren zijn aange sloten, met uitzonderingen van co öperaties van vijf tot enkele dui zenden leden. Behalve de dubbele prijs van wat ze normaal voor hun koffie krijgen, betalen de koffiebranders de boe ren een groot deel van het bedrag vooruit. Roozen: „De boeren krij gen 60 procent van de koopprijs al wanneer de bonen nog als bessen aan de bomen hangen. De boeren hoeven dan geen grote leningen meer af te sluiten, want als gevolg daarvan zijn ze tegen oogsttijd de helft van hun opbrengst al weer kwijt aan het betalen van woeker rentes. Ook kunnen ze het zich ver oorloven om kleine, maar belang rijke investeringen te doen, die de kwaliteit van de koffiebonen ver betert. Ook het belang van een vrachtauto voor een coöperatie is erg groot. Als ze die niet hebben, zijn ze afhankelijk van de tussen handelaar die er wel één heeft". Grootgrondbezitters Roozen erkent dat er gevaren ver bonden zijn aan het opzettelijk voorbijgaan aan de tussenhandela ren en het opbouwen van de con currentie voor de grootgrondbezit ters. „Je weet natuurlijk nooit wat er kan gebeuren. In het verleden zijn er inderdaad moorden ge pleegd en meer van dat soort duis tere zaken. Het levert ongetwijfelt spanningen op. Als je denkt aan een land als Guatamala, waar 0,2 procent van de bevolking 80 pro cent van de grond in handen heeft; dat zijn natuurlijk enorme macht hebbers". „De moeilijkheden zitten 'm vooral in de Internationale Koffie- overeenkomst, die voorschrijft dat Initiatiefnemer Nico Roozen: "Als wij hier in Nederland een paar dub beltjes meer betalen voor onze koffie, betekent dat voor duizenden arme boeren in Derde Wereldlanden de garantie op een menswaardig bestaan. Eten dus". (f0t0 gi*d> et voor de export van koffiebonen speciale exportzegels nodig zijn. Die zegels zijn alleen bij de autori teiten van een land te krijgen. En de regeringen en grote handelshui zen zijn natuurlijk twee handen op één buik. Maar wij als organisatie zijn er voor om zulke problemen zoveel mogelijk te voorkomen. Bo vendien zit er voor de landen ook een andere kant aan de zaak: er ko men gewoon meer harde valuta het land binnen en daar zijn ze weer niet zo op tegen", meent Roozen. Om de consument en de boer te garanderen dat het extra geld echt bij de coöperaties terecht komt, heeft de stichting een controleme chanisme opgezet. Zodoende kan de consument er van op aan dat de koffie echt 'zuiver' is wanneer het keurmerk Max Havelaar erop staat. In de produktielanden zelf zullen steekproefsgewijs controles wor den uitgevoerd, en accountants zullen de boekhoudingen van de koffiebranders in de gaten houden. Intussen denkt Roozen al weer vooruit: als het goed gaat met de verkoop van Max Havelaar 'zuive re' koffie, gaat de stichting onder zoeken of hetzelfde inkoopsysteem - het ontlopen van de tussenhandel - ook voor andere Derde Wereld- produkten mogelijk is, zoals thee, cacao en katoen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9