'Werkgevers belonen met opdrachten' Wegvallen grenzen gunstig voor midden- en kleinbedrijf 5Offshore heeft wel degelijk Bij goed minderhedenbeleid Cao gezinszorg verbetering voor vrouwen 'NS zijn bezig jaagsysteem in te voeren' Bush probeert financiële markten gerust te stellen 'Tegenvaller aardgasbaten opvangen door bezuinigen' Braks: minder bescherming van EG-markt DEN HAAG (GPD/ANP) - De Tweede Kamer voelt er veel voor om bedrijven die veel werknemers uit etnische min derheden in dienst hebben, te bevoordelen bij het verdelen van overheidsopdrachten. Het kabinet kreeg gisteren op dracht zo snel mogelijk met voorstellen op dit terrein te ko- Of deze zogenaamde 'contract ministers De Koning (sociale ken) en Van Dijk (minderhedenbe leid) voorlopig in het midden. Ze noegzaamheid, wilden gisteren tijdens het debat in zwartgalligheid", UTRECHT (ANP) - De voor de 95.000 voornamelijk vrou welijke werknemers in de gezins zorg wordt vrouwvriendelijker, zo meldt de FNV-ambtenarenbond AbvaKabo. In de nieuwe cao, die in januari '89 van kracht wordt, is een apart artikel opgenomen over on gewenste intimiteiten. Als gezins verzorgsters door hun cliënten worden lastiggevallen dan kunnen ze voortaan het werk direct onder breken. Ze lopen dan ook niet meer het risico om wegens werkweige- ring te worden ontslagen. Volgens vakbondsbestuurder L. Geradts doet dit soort incidenten zich niet zo vaak voor maar toch re gelmatig genoeg om nadere afspra ken te maken waardoor de betok- ken gezinsverzorgster wat sterker in de schoenen komt te staan, zo wel tegenover de cliënt in kwestie als tegenover haar werkgever. Ook vindt Geradts het een goede zaak dat een gezinsverzorgster niet meer kan worden gedwongen om na een incident naar de cliënt in kwestie terug te keren. "De bewijslast in dat soort zaken is altijd een moeilijke zaak. En of de ongewenste intimiteiten nu be wezen zijn of niet, de sfeer tussen gezinsverzorgster en cliënt is toch altijd danig vertroebeld. Door dit soort afspraken kan je dat soort on verkwikkelijke werksituaties voor komen", aldus de vakbondsbe stuurder. Verder gaat een aantal salaris schalen omhoog. Over de algeme ne salarisverhoging voor de gezins verzorging - trendvolgers - per 1 ja nuari moet nog worden onderhan deld. Daarover heeft minister De Koning (sociale zaken en werkgele genheid) het laatste woord. Melk De levensmiddelengroothandel Unigro is deze week begonnen met de verkoop van dagverse melk en andere zuivelprodukten onder de eigen merknaam Super. De pro- dukten komen uit België. Unigro hoeft voor de volle en halfvolle melk geen minimumprijs te reke nen. Deze prijs geldt alleen voor in ons land geproduceerde melk. Schiphol De afhandeling van luchtvracht op Schiphol is de eerste negen maan den van dit jaar met 14.5 procent toegenomen in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. Dat blijkt uit de gisteren gepubliceerde verkeers- en vervoercijfers van de N.V. Luchthaven Schiphol. In to taal werd ruim 415.000 ton lucht vracht via Schiphol vervoerd. Dumpen De EG-commissie in Brussel beziet of de Gemeenschap moet optreden tegen de import van tv-toestellen uit de Chinese Volksrepubliek en Hongkong. Dat heeft een woord voerder van de Commissie maan dag meegedeeld. In de afgelopen twee jaar is de invoer van kleine te levisietoestellen uit die twee lan den met sprongen toegenomen. Dat heeft het vermoeden doen ont staan dat beide landen die toestel len op de Europese markt dumpen. Koffiehandel De Verenigde Staten zullen alleen meedoen aan een nieuwe interna tionale overeenkomst voor stabili sering van de koffieprijzen als die fundamenteel verschilt van het be staande akkoord. Dit heeft de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Allen Wallis gisteren verklaard aan het begin van een nieuwe onderhandelings ronde in het kader van de Interna tionale Koffie-Organi'satie (ICO) in Londen. ADVERTENTIE SALARIS ADMINISTRATIE EEN PROBLEEM? BURAD LOST "TOP! Burad PPR Computerservice *T< Telefoon 071-317171 w UTRECHT (ANP) - De Nederland se Spoorwegen zijn bezig buiten de NS-cao en buiten de vakbonden om een soort jaagsysteem in te voe ren. Dat komt er op neer dat hogere arbeidsproduktiviteit wordt be loond met extra vrije tijd. De Ver- voersbond FNV heeft daarover NS-topman Ploeger een boze brief geschreven. Als NS zijn leven niet betert stapt de bond naar de rech ter wegens contractbreuk, aldus bondsbestuurder J. Koster giste- NS geeft sinds enige tijd chefs van bedrijfsonderdelen wat meer armslag bij het bedrijfsbeleid. Die extra vrijheid heeft volgens de Ver- voersbond FNV bij de werkplaats in Amersfoort al geleid tot een 'so ciale ontsporing'. De bedrijfslei ding aldaar wil een systeem invoe ren waarbij de onderhoudsmon- teurs - enkele tientallen voortaan 13 wagons in 10 dagen verwerken in plaats van de gebrui kelijke 12 stuks. Als het karwei is geklaard, mogen de NS'ers eerder naar huis. "Een puur jaagsysteem, een vorm van prestatiebeloning die' in vrije tijd wordt uitgekeerd en die dwars tegen de cao ingaat", zo be oordeelt Koster de afspraak. "Als dit soort afspraken binnen NS ge meengoed wordt is het hek van de dam". Koster wil best met NS praten over verhoging van de arbeidspro duktiviteit en eventuele compen satie daarvoor de in de vorm van bij voorbeeld arbeidstijdverkorting. Maar dat moet dan wel keurig netjes gebeuren in het kader van cao-onderhandelingen met de vak bonden en niet buiten de bonden om. Koster: "Dit is te gek om los te lopen, zeker als je bedenkt dat NS in het kader van de cao elke vorm van verdere arbeidstijdverkorting tot nu toe tegenhoudt". Een woordvoerder van de spoor wegen zei dat bij verschillende NS- diensten wel over dit onderwerp wordt nagedacht, maar dat men nog nergens verder is dan de fase van 'brainstorming'. Zodra wordt overwogen om er beleid van te ma ken zal dat volgens hem op de nor male manier, dus via onderhande lingen met de bonden, gebeuren. r het gaat de goede kant op met mogelijk is, laten de het terugdringen van de werldoos- heid onder minderheden. "Er is geen reden voor zelfge- ook niet voor coördine- de Kamer over de werkloosheid rend minister Van Dijk tegen de onder minderheden geen toezeg- Kamer. De meeste fracties wilden gingen doen. precies weten van de bewindslie- De meeste fracties toonden zich den hoe het gaat met het doel dat daarover bezorgd. De bewindslie- de overheid zich heeft gesteld om den vonden dat niet nodig. Het in 1990 vijftienhonderd i gaat zeker nog niet snel genoeg, etnische minderheden in dienst te i hebben genomen (het EMO-plan). Nu er een kwart van de periode is verstreken, is ook een kwart van de taakstelling gehaald, zo meldde Van Dijk. De fracties waren niet onder de indruk: het eerste kwart is het makkelijkst te halen, daarna volgt pas het moeilijke gedeelte. De registratie van het aantal aan genomen allochtonen verloopt overigens niet optimaal, aldus Van Dijk. Het EMO-plan is bedoeld om blijvende banen te bieden aan bui tenlanders, maar het is volgens Van Dijk mogelijk dat ook tijdelij ke banen bij die registratie zijn meegeteld. Als de taakstelling is gehaald, dan wil de bewindsman de zaak nog eens precies nareke nen. Dat weerhield Kamerlid Bec kers (PPR) er overigens niet van een motie in te dienen waarin zij vraagt dat de regering zich in ieder geval houdt aan de belofte om voor 1 januari 1989 duizend nieuwe ar beidsplaatsen voor Molukkers bij de overheid te realiseren. Minister De Koning hield vol dat het aan het werk helpen van min derheidsgroepen niet alleen een zaak is voor de overheid, maar ook voor de sociale partners. Tegen het eind van het jaar zal hij de Stich ting van de Arbeid, waarin zowel vakbeweging als werkgevers zijn vertegenwoordigd nog eens op de eerder gemaakte afspraken wijzen. Zowel De Koning als de Tweede Kamer toonden zich nog niet be reid werkgevers te verplichten een bepaald aantal allochtonen in dienst te nemen. Volgens de minis ter werkt zo'n verplichting niet in ons land, omdat het moeilijk is te controleren of werkgevers inder daad voldoende etnische minder heden in dienst nemen. "Er is altijd wel een werkgever die opmerkt dat die minderheden moeilijk te vin den zijn in de kaartenbakken van de arbeidsbureaus". Met stokken gewapende arbeiders proberen de politie op afstand te houden. SAO PAULO (Rtr) - De grootste staking in de geschiedenis van de Braziliaanse olie-industrie heeft de raffinaderijen in het land lam gelegd en ook al een aantal produktie-installaties tot sluiting gedwongen. "We staan op de rand van chaos", aldus een woordvoerder van de staatsolie maatschappij Petrobras giste ren. De staking dreigt de toch al wankele Braziliaanse economie ernstig te ontregelen. De arbeiders in de olie-indus trie gingen vrijdag voor onbe paalde tijd in staking om een loonsverhoging af te dwingen van 354 procent. Zij willen daar mee compensatie krijgen voor de inflatie, die de afgelopen weken is toegenomen tot ruim 700 pro- Economie van Brazilië verlamd door stakingen cent op jaarbasis. Een woord voerder van Petrobras verklaar de gisteren dat de maatschappij de werknemers in belangrijke mate tegemoet wil komen, maar daarvan wordt weerhouden door de regering. Petrobras heeft de export vrij dag opgeschort, wat Brazilië op een flink verlies aan inkomsten kan komen te staan. In de eerste negen maanden van dit jaar werd voor 790 miljoen dollar aan olie- produkten uitgevoerd. De ex port van benzine naar de Vere nigde Staten beliep in september gemiddeld 95.000 vaten (van 159 liter) per dag. Ook de binnen landse olievoorziening loopt ge- De acties in de olie-industrie staan niet op zichzelf. In de afge lopen weken heeft zich een ware stakingsgolf ontwikkeld, vooral in de overheidssector. De sociale onrust trof onder meer het open baar vervoer, de universiteiten, de elektriciteitsvoorziening en de staalindustrie. Bij de staalfa briek in Volta Redonda, de grootste van Zuidamerika, kwa men vorige week woensdag drie arbeiders om het leven toen het leger ingreep om stakers te ver wijderen. DEN HAAG (GPD) - Het wegval len van de grenzen binnen de EG in 1992 zal voor kleine industriële be drijven, groothandel, transport, bouw en zakelijke dienstverlening leiden tot kostendalingen. Deze ontstaan door lagere loon-, keu- rings- en vervoerskosten. Voor de detailhandel, horeca, reparatie en overige dienstverlening zal het wegvallen van de grenzen in de EG op korte termijn geen effect heb ben. Het Economisch instituut mid den- en kleinbedrijf (EIM) zegt dit in een vanmorgen geopenbaarde studie over het effect van de EG 1992-operatie op het midden- en kleinbedrijf (mkb). Op wat langere termijn zal het wegvallen van de grenzen binnen de EG ook effecten hebben voor sectoren als de detail handel, horeca, reparatie en overi ge dienstverlening. Het betreft vooral winkels in het grensgebied. Omdat het wegvallen van de gren zen ook meer concurrentie bete kent (met name van grote en bui tenlandse bedrijven), zullen de on dernemingen in het mkb de kos tendalingen door moeten bereke nen in de prijzen. Door lagere prij zen stijgt het besteedbaar inkomen van de burgers wat weer positief uitwerkt op de vraag naar con sumptiegoederen. Hiervan profite ren vooral de detailhandel, horeca, reparatie en overige dienstverle ning buiten het grensgebied. Omdat de totale EG beter wordt van de operatie in 1992 zal ook de afzet van investeringsgoederen toenemen. De export stijgt. Hier van profiteren weer de industriële bedrijven in het mkb alsmede sec toren als groothandel, transport, bouw en zakelijke dienstverlening. Wel zullen handelsstromen zich gaan verleggen. Volgens het EIM kan het mkb de hele operatie aan mits de exportge richtheid groter wordt, er meer aandacht komt voor de kwaliteit van prbdukten, de prijzen concur rerend worden gehouden en meer wordt gedaan aan investeringen in kennis en machines. Het mkb zal ook in toenemende mate moeten gaan samenwerken met andere be drijven met name op commercieel, technisch en informatiegebied. NEW YORK (GPD/ANP) - Zowel de toekomstige president George Bush als de regering van president Reagan proberen de intenationale financiële markten gerust te stellen na de paniekerige reactie van Wall Street en de valutamarkten op de verkiezing van George Bush als op volger van Ronald Reagan in het Witte Huis. Op een persconferentie in zijn vakantieoord in Florida zei Bush gisteren dat het begrotingste kort een zeer groot probleem is dat direct na zijn ambtsaanvaarding zijn aandacht zal krijgen. De financiële markten reageer den vorige week onverwacht nega tief op de verkiezingsoverwinning van Bush. De dollarkoers ging fors omlaag en ook de aandelenkoersen op Wall Street maakten een flinke duikeling. Deskundigen schreven dat toe aan twijfels over het vermo gen van Bush om de enorme tekor ten op de begroting en de handels balans van de VS aan te pakken, ze ker nu de Democratische meerder heid in het Congres nog groter is geworden. Bush zei dat hij evenals de huidi ge regering van president Reagan een politiek van samenwerking en stabiliteit op de valutamarkten voorstaat. Maar hij noemde geen concrete stappen om de onzeker heid op de fianciële markten weg te nemen. In het Witte Huis sloot de woordvoerder van president Reagan Marlyn Fitzwater zich aan bij de woorden van Bush en zei dat de Verenigde Staten blijven vast houden aan een economische poli tiek van samenwerking, met inbe grip van de valutamarkten. Bush wilde nog niet bevestigen dat de huidige minister van finan ciën Nicholas Brady onder zijn be wind zal aanblijven. De Washing ton Post had dat gisteren gemeld. Bush zei dat hy mogelijk later deze .veek een aantal benoemingen van toekomstige ministers bekend zal maken. DEN HAAG (GPD/ANP) - De werkgeversverbonden VNO en NCW zien niets in hogere accijnzen of het minder of later laten dalen van de btw als compensatie voor de tegenvallende aardgasopbreng sten. Een slechte keuze, aldus de bonden gisteren in een reactie op de kabinetsdiscussie hierover. De enige juiste reactie op de verwach te tegenvallers zijn meer ombuigin gen in de overheidsuitgaven, zo zeggen zij. De werkgevers zijn van mening dat belastingen en premies (collec tieve lasten) in Nederland nog steeds te hoog zijn in vergelijking met ons omringende landen. Den Haag moet zich meer inspannen om de tarieven van de indirecte be lastingen te laten aansluiten bij het j internationale niveau. Afwentelen van de aardgastegenvaller op bur gers en bedrijven is daar regelrecht mee in strijd, menen zij. Voor een verlaging van de btw is juist gekozen met het oog op de verhoudingen binnen Europa. Ver hoging van de accijnzen brengt het Nederlandse bedrijfsleven in een nadelige concurrentiepositie. Bo vendien wordt er volgens NCW-di- recteur Weitenberg bij de onder handelingen over de arbeidsvoor waarden rekening gehouden met de verlaging van de btw tot 18,5 procent, vanwege de koopkracht verbetering die er het gevolg van is. VNO en NCW vinden dat de overheid alleen mag uitgaan van aardgasbaten die redelijk zeker zijn. Zij denken daarbij aan vijf miljard gulden per jaar. Dan waren paniekreacties niet nodig geweest, aldus Weitenberg. In 1989 wordt een bedrag van zes tot 6,5 miljard aan aardgasinkosten verwacht, ter wijl er in september (Miljoenenno ta) nog van 7,5 miljard werd uitge gaan). CDA-fractievoorzitter De Vries ziet wel iets in het plan om het ho gere btw-tarief niet met 1,5 pro cent, maar met slechts een procent te verlagen. De Vries zei gisteren tijdens een bijeenkomst van zijn partij in het Limburgse Horn dat een verlaging van het hoogste btw- tarief met slechts één procent de schatkist zo'n 800 miljoen oplevert. Volgens hem is de btw-verlaging van 20 naar 19 in plaats van 18,5 procent redelijk, omdat de consu ment profiteert van de lage olie prijs en de koopkracht er niet on der lijdt. Ook de bedrijven hebben volgens De Vries voordeel van de lage energieprijzen. WD-fractievoorzitter Voorhoe ve vond het gisteren nog te vroeg om al de uitspraak te doen dat een geringere verlaging van het hoog ste btw-tarief een aanvaardbare op lossing is voor de tegenvaller bij de aardgasinkomsten. BRUSSEL (ANP) - Minister Braks (landbouw) heeft zich gisteren in Brussel het ongenoegen op de hals gehaald van zijn meeste EG-colle- ga's met een pleidooi voor de af braak van de hoge tariefmuren die de EG-landbouwproduktie af schermen van de wereldmarkt. Volgens Braks moet de EG con cessies doen om te voorkomen dat zij de schuld krijgt van een eventu ele mislukking van het GATT- overleg over de wereldhandel, dat begin volgende maand plaatsvindt in het Canadese Montreal. "Als exporteur van melk, graan, vlees en suiker heeft de EG belang bfi een verdere verruiming van haar afzetmarkten, niet alleen in Japan en de Verenigde Staten, maar ook in andere landen van Eu ropa. Bovendien staan er ook ande re handelsbelangen op het spel", aldus Braks. Op het ogenblik loopt het ver schil tussen de drempelprijs voor geïmporteerde produkten en de prijs die de EG haar eigen boeren garandeert op van twaalf procent voor magere melkpoeder en negen tien procent voor boter tot 85 pro cent voor rundvlees. De Westduitse minister Ignaz Kiechle reageerde zeer boos op het voorstel. Volgens hem wil Braks de Europese boeren de laatste hoop ontnemen op een aanvaardbare prijs voor hun produkten. De Bondsrepubliek wil dat de EG haar export vermindert, maar de Eu ropese boeren een redelijke inko men garandeert. Volgens Kiechle verzetten alleen Nederland en En geland zich tegen deze benadering. Prof. Hengst: nadruk leggen op ontwikkeling nieuwe technologie "De 21e eeuw wordt de eeuw van de zee. In dat licht bezien heeft Ne derland één groot voordeel: het grenst aan de Noordzee, die prach tige proeftuin voor de offshore-in dustrie. De overheid zal een"verde re ontginning van die tuin moeten stimuleren. Niet Gods water over Gods akker laten lopen, zoals nu gebeurt, maar initiatieven ont plooien." door Jurriaan Geldermans Prof.ir. S.Hengst, hoogleraar aan de faculteit Werktuigbouw en Ma ritieme Techniek van de Techni sche Universiteit Delft, is niet ge heel en al gerust op Nederlands natte toekomst. "By een ongewij zigd overheidsbeleid ben ik bang dat wij onze in vele eeuwen opge bouwde reputatie op maritiem ter rein bij voorbeeld bij de bouw van kustverdedigingswerken als de Oosterscheldedam verlie zen", stelt hij op de eerste dag van de Holland Offshorebeurs, die van daag in de Amsterdamse Rai is be gonnen. En dat terwijl Hengst complete drijvende steden, buiten- gaatse viskwekerijen en giganti sche groentetuinen midden op zee voor de nabije toekomst voorspelt. "Niet meer dan 30 procent van het aardoppervlak bestaat uit land en daarvan is slechts 30 procent te gebruiken door de mens. De ruim te voor wonen en werken, voor landbouw en industrie, is op. Maar de bevolkingsgroei gaat door. De voedselbehoefte neemt alleen maar toe. Dat schreeuwt om het aanboren van nieuwe bronnen. Een daarvan is de zee". Spanningsveld De maritieme ontwikkelingen zijn momenteel niet erg gunstig: de vis sers worstelen met vangstbeper kingen, Nederlandse schepen wor den uitgevlagd, scheepswerven gaan failliet en opleidingen worden afgeblazen. Hengst: "De overheid breekt af in plaats van te stimule- Hij vindt dat de hier aanwezige kennis over onder meer de kust verdediging moet worden uitge bouwd. Maar in het rapport dat een commissie onder leiding van Wisse Dekker schreef over de technologi sche ontwikkeling in Nederland krijgt de offshore nauwelijks aan dacht. De voormalige topman van Philips toe naar vier brede markt segmenten die op financiële over heidssteun kunnen rekenen: infor matica, nieuwe materialen, bio technologie en medische technolo gie. Geen plaats daarin voor offsho re- of maritieme technieken. "Ten onrechte", meent de Delftse pro fessor. "De overheid zegt in feite dat de totale industrie zich maar moet voegen in dat vier-segmen- tenmodel. Maar sommige aan dachtsgebieden hebben helemaal geen ondersteuning nodig. De computerbranche kan het prima alleen af, net als de medische in dustrie. Waar het op aan komt is de steun te verleggen naar sectoren die wel geld nodig hebben om te kunnen overleven. De studie naar marktontwikkelingen in de off shore biedt goede aanknopings punten. Toets nu eens systema tisch in hoeverre bepaalde ideeën levensvatbaar zijn. Dat kun je niet alleen aan de bedrijven in die bran che overlaten, want die zijn in een overlevingsslag gewikkeld." Miljarden De cijfers ondersteunen de visie van Hengst dat op zee in principe goed verdiend kan worden. Of er nu gerekend wordt in volume of in geld, pakweg 80 procent van het vervoer van goederen gaat over zee. Rotterdam speelt als doorvoer en opslaghaven een gigantische rol voor heel Westeuropa. En dan energie. Niet minder dan 50 mil jard gulden wordt jaarlijks in deze branche omgezet. Laat dat niet sloffen, houdt Hengst vriend en vij and voor. Voorlopig lijkt de politiek niet erg warm te lopen voor een finan ciële injectie in de maritieme in dustrie. Niet verwonderlijk, want de schrik van het RSV-debacle zit er nog goed in. Wat op korte ter mijn geen geld oplevert, is niet de moeite waard van het koesteren, lijkt het motto van de regering. Volgens Hengst moeten Lubbers en consorten echter toe naar een lange-termynvisie. Dan blijkt er wel degelijk muziek te zitten in de Hengst: "Géén 170 doden meer bij een brand op een platform, want we gaan zeker toe naar onder waterinstallaties voor de winning van olie en gas. Onbemand, op de bodem van de zee. Afstandsbedie ning vanaf de wal. Pijpleidingen die de brandstof naar de kust bren gen. Géén vervuiling van de zee. We hebben straks de techniek in huis om de winning van brandstof fen in één keer schoon te laten ge beuren. Het milieu wordt gewoon niet vuil meer". Actie Op de lange termijn lijkt een renda bel opererende offshore-industrie dus best haalbaar. Maar om als na tie in die toekomstmuziek een par tijtje mee te blazen, moet nu reeds actie worden ondernomen, stelt Hengst. "We hebben nota bene een werf die in staat is onderzeeërs te bouwen. We hebben een bedrijf als Wijsmuller, dat met zijn zwaar- transportschepen over de hele we reld een trend heeft gezet. Kortom: we hebben de kennis in huis en moeten ervoor zorgen dat we die in huis houden". "De huidige ontwikkeling in de maritieme sector is daar helaas niet op gericht. Als er schepen worden uitgevlagd (aan buitenlandse re ders worden verkocht, red.), ko men Nederlandse bemanningsle den op straat te staan. Dat brengt weer met zich dat de opleidingen worden gestaakt en dat kennis steeds verder afkalft. Deskundigen zullen vervolgens hun heil over de grens zoeken, waarna het buiten land ten slotte zegt: Wij hebben Holland niet meer nodig, want we kunnen het zelf wel. Op dat mo ment sta je buitenspel." "inister van verkeer en water- Inde Amsterdamse RAI is vandaag gonnen. De manifestatie duurt drie d staat Smit-Kroes mag dan zeggen dat ze dat niet zal laten gebeuren, maar al gaat ze er pal voor liggen, dan nog is het niet voldoende. Dat is allemaal veel te defensief ge dacht. We moeten juist offensief denken. Niet de export waarbor gen over een afstand van 300 kilo meter, maar de slagkracht vergro ten en streven naar overbrugging van 30.000 kilometer. En dan kom ik weer terug by het uitgangspunt: de Noordzee als proeftuin. Pal voor de deur moeten we nieuwe techno logieën ontwikkelen, die vervol gens kunnen worden geëxpor teerd. Daarin ligt de kracht van de Nederlandse offshore-industrie."

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7