Leidse boksers werkloos Overheid terughoudend bij elektronische betalingen 'Heerlijk avondje' in Cleijn Duinhal Rendement van cv-ketels:appels met peren vergelijken Oosting neemt eerste horde TIU I VENTI L CONSUMENT. 'Light' soms nauwelijks minder vet Plastic benzinetank laat giftige damp door L-'UNOL'rtU 190b SPORT PAGINA 19 LEIDEN - Voor de zaalvoetballiefhebbers was het gister avond heerlijk toeven in de Katwijkse Cleijn Duinhal. Twee aantrekkelijke duels voor de landelijke klasse (Van der Plas-Silva Boys en Glasbergen-Snoekie) leverden aan trekkelijk spel, veel doelpunten en bovendien 'Leidse' overwinningen op. In de interregionale klasse speelden Rozet en Menken gelijk. In de hoofdklasse bleef Cleijn Duin Sloos Sport met 7-0 de baas. Van der Plas-Silva Boys 6-5. Aan- aanvechtbare beslissingen. vallen luidde gisteravond het mot to. Het gevolg was een alleraardigst duel. waarin de thuisploeg terecht zegevierde. In de slotfase kreeg Van der Plas het nog benauwd, toen de Haagse tegenstander een offensief ontketende en tot 6-5 te rugkwam. Dit overigens met mede werking van arbiter De Vormer, die de ontketende broertjes Grün- holz terwille was met een aantal Eerste prijs: 1 winnaar, die bruto 400.674,C vangt. Tweede prijs: 1 winnaar, d 150.000,00 ontvangt. Derde prijs: 134 winnaars, die elk bruto 1.182,40 ontvangen. Vierde prijs: 5.104 winnaars, die elk 31,00 ontvangen. Vijfde prijs: 69.170 winnaars, die elk 5,00 ontvangen. CUFERSPEL 45 Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: 4 win- bruto TOTO 45 Eerste prijs: 3 winnaars, die elk bruto 7.382.10 ontvangen. Tweede prijs: 25 winnaars, die elk 590,50 ontvangen. Derde prijs: 291 winnaars, die elk 126,80 ontvangen. TOTO GELUK 45 Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: 5 win naars. die elk 87,60 ontvangen. Derde prijs. 29 winnaars, die elk 75,50 ontvangen. Vierde prijs: Nederland - Mexico 2112 112 (Van der Wiel - Sin- siega 1-0, Sosonko - Espinoza 1/2 -1/2, Van der Sterren - Martin 1-0. Douven - Hernandez afg.), Filipijnen - Sovjetunie 1-3 (Torre - Kasparov 0-1. Maskarinas - Karpov 1/2 -1/2, Rodriguez - Joe- soepov 0-1, Antonio Ivantsjoek 1/2 -1/2), Enge land Griekenland 21/2-11/2, IJsland - Canada 11/2-11/2, Verenigde Staten - China 11/2-1 Stand: 1. Frankrijk en Indonesië 7 1/2,3. Peru en' Roemenië 7 1 afg., 5. Argentinië, Oost-Duits- land. Tsjechoslowakije, Zweden en Hongarije 7. 10. o.a. Nederland 61/2 1. Nederland - Polen 1/2-2 1/2 (Van der Mije - Brustman 0-1, De Greef - Jozwiak 1/2 -1/2, Dre- Denemmarken - Roemenië 0-3, Tsjechoslowakije - Zwitserland 2-1, Bulgarije - Sovjetunie 0-2 1. Stand: 1Hongarije, Roemenië, Griekenland en Cuba 6. 5. Israël. Spanje, China en West-Duits- 6_... Met hangen en wurgen hield de thuis ploeg de punten in Katwijk. Doel punten Van der Plas: Rick Curfs (2). Pim Langeveld (2). Peter Kling en Jaap van Duyn. Glasbergen-Snoekie 9-3. Arbiter Oortman uit Nieuwerkerk aan de IJssel drukte zijn stempel op deze wedstrijd. Met grote regelmaat deelde de leidsman tijdstraffen uit. Dat irriteerde de Haagse tegenstan der bovenmatig. Glasbergen maak te handig gebruik van de overtal si tuaties en besliste het duel al snel. In de slotfase eiste een losgeslagen Glenn Helder met enkele schitte rende treffers een hoofdrol voor zich op. Doelpunten: Helder (3). Jan Hogewoning (2), Huug Aande- wiel (2), Geert-Jan Bakker en Arie van Dijk. De Rozet-Menken Landbouw 6- 6. Tot twee keer toe leek de thuis club op rozen te zitten, maar de Noordwijkers knokten uit kanslo ze posities terug. Rozenburg kwam in de eerste helft op een riante voorsprong door treffers van Ben Gemmeling (2x) en Ron de Zwart. Maar de 3-0 voorsprong kwam na de doelwisseling in gevaar doorn twee treffers van Berend van de Linden. Maar Rozenburg liep op nieuw uit door treffers van Stef Huszarik (2x) en Ronde Zwart. Maar zelfs 6-2 bleek de thuisclub onvoldoende speelruimte te bie den. Bram Marbus en Van der Berg (2x) brachten Menken terug in de race tegen het nonchalante Rozen burg dat vlak voor tijd zelfs Ben van der Zalm de gelijkmaker zag produceren. Cleyn Duin-Sloos Sport 7-0. Het incomplete Sloos kon de thuisclub nauwelijks tegenstand bieden en kwam met een nederlaag van 7-0 nog genadig weg. Bij rust was het al 3-0. De Katwijkse produktie werd verzorgd door Arie van Duyn (3x), Huig Hoek (2x), Fred Eysberg en Kees Kraayenoord. Jimmy Gourad. Louti werd r DEN HAAG - Ze waren er wel. de boksers en begeleiders van boks vereniging Leiden. Maar ze ver schenen gisteravond niet in de ring, hoeveel partijen er in gebouw Amicitia ook werden afgewerkt. De kersverse A-klasser en sinds za terdag gediplomeerde trainer Erik Rademaker durfde de strijd in Den Haag niet aan tegen de Limburger Marco Gerards. Amar el Bali bleek bij nader inzien niet ongeschonden uit zijn vorige wedstrijd te zijn ge komen. Daar baalde de zwaarwelter goed van. „De blessure aan mijn linker arm, een onderhuidse bloeding, is op zich niet zo ernstig. Over twee weken sta ik weer in de ring, maar daar heb ik nu niets aan. Mijn arm heeft gewoon rust nodig". Dat was ook de diagnose van de dokter, Jensen (VSt) 6-3,6-2; Rahnasto 7-6,6-1Korda (Tsj) Mronz (Wdl) 6-1,6-2; Mas- so (Arg) Apell (Zwe) 4-6. 6-1, 6-4; Kok (Ned) - Schaap (Ned) 6-2, 6-4, Wahlgren (Zwe) - Haar huis (Ned) 6-4, 6-4; Moraing (Wdl) - Haldin (Zwe) 6-4,3-6,6-3, Oosting (Ned) Pimek (Tsj) 6-3,7-6. VALKENSWAARD (ANP) - Men- no Oosting heeft de eerste, lastige, horde bij het Challenger-toernooi in Valkenswaard met de nodige in druk gewonnen. De tennisser uit Eindhoven versloeg gisteren in de eerste ronde van het evenement de Belgische-Tsjechoslowaak Libor Pimek in twee sets. Ook Ralph Kok, die zich via de kwalificaties voor het hoofdtoernooi plaatste, kwam de eerste schifting door. Hij versloeg verrassend eenvoudig Glenn Schaap, één van de nationa le spelers die van toernooi-direc- teur Van Eysden een 'wild-card' voor het evenement had gekregen. waardoor trainer Chris Lantrok zich genoodzaakt zag zijn complete afvaardiging in Den Haag af te mel den. „Dat is de reden van mijn aanwe zigheid hier. Ik kom de organisatie mijn excuses aanbieden", ver klaarde Lantrok, terwijl de bloeds- petters hem bijna om de oren vlo gen. Zwaargewicht Marco Gerards incasseerde namelijk harde klap pen van Peter Kollenburg, wat Lantrok nogal verbaasde. „Rade- maker heeft nog wel eens van Kol lenburg gewonnen, maar tegen die Gerards, die technisch sterk bokst, had ik hem vanavond weinig kans gegeven". De tegenstander van El Bari, Asig, van de organiserende vereni ging Kristalijn, kreeg gisteravond Alphenaar Jos Rixoort tegenover zich. In een niet al te opwindend gevecht van drie maal twee minu ten hield Rixoort zich goed staan de, maar de overwinning kon hij daaraan niet ontlenen. Toch stapte hij tevreden en tamelijk onge schonden uit de ring. Risico Hoe boeiend sommige andere par tijen ook waren, het publiek was gisteravond toch in de eerste plaats aanwezig om de profwedstrijd tus sen Mourad Louati en de Belg Jim my Gourad te zien. De beide mid dengewichten gaven de toeschou wers zes maal drie minuten waar voor hun geld. Gourad kreeg aan vankelijk geen vat op zijn Haagse tegenstander, maar gaandeweg nam hij meer initiatief. Dat hij daarbij grote risico's liep hinderde hem niet en ook het publiek vond het best. Na afloop beloonde het beide profs met een daverend ap plaus, dat overging in gejuich toen Louati tot winnaar werd verklaard. Lantrok, in wiens gezelschap zich ook zijn 'aartsvijand' Dik Snik bevond, zat toen in gedachten al bij het komende boksevenement in zijn woonplaats. De boksvereni ging Leiden heeft namelijk de or ganisatie van een halve finale om het Nederlands kampioenschap op zich genomen. Die moet in het der de weekeinde van maart worden afgewerkt in een nog nader te be palen sporthal. Lantrok: „De hal len in Leiden zijn bijna niet meer te betrekken, tenzij de onderhande lingen met het universitair sport centrum goed uitpakken. Ik zou die halve finales ook wel buiten Leiden kunnen onderbrengen, maar dat stuit me eigenlijk tegen de borst. Tenslotte gaat het mij om de promotie van de Leidse boks- sport". TIM BROUWER DE KONING Wilt u iets melden9 Bel 071- 161424 (Wim van Duivenbode) zondag tussen 20.00 cn 22.00 uur. Of schriftelijk naar Postbus 54. 2300 AB Leiden FC Den Haag speelt in au gustus 1989 een oefenwedstrijd bij De Sleutels. De wedstrijd zal worden gespeeld in het leken van de "Piet Bootbokaal" Dan ny Minnema is bij Blauw Zwart door een zware knieblessure al geruime tijd uit de roulatie Ma rian Vlasveld (Oud Ade) is opge nomen in de nationale Ski-selec tie De Katwijkse fietscrosser Patrick Chen greep in-Zoetcr- meer het zilver bij de kampioen schappen van Zuid Holland De Schoolsportcommissie Leiden organiseert binnenkort een aan tal kennismakingscursussen voor scholieren. Dit maal komen snorkelen met onderwaterhoc- key, squash, tafeltennis, paard rijden en roeien aan bod. Voor in formatie kunt bij Tom Locher te recht (tel. 071-254308) De ook in de regio bekende amateurwiel renner Gerrit Ratterman (33) is door een noodlottig ongeval tij dens de training overleden Korfbalclub KNS viert op zater dag 26 november feest ter gele genheid van het 40 jarig bestaan. Plaats van handeling is het Multi Functioneel Centrum in Oegst- geest In de eerste klasse heeft voetbalvereniging Xerxes een protest ingediend na de neder laag 3-2 tegen HMSH. De Haagse ploeg zou de winnende treffer hebben gescoord op het moment dat HMSH met twaalf spelers in het veld stond Er wordt volop doordeweeks gevoetbald. Van avond de tweede halve finale van het Zilveren Molentoernooi bij LFC. Quick Boys en Leiden gaan uitmaken wie Rijnsburgse Boys in April 1989 in de finale mag be strijden In de competitie onder de 21 jaar staan de wedstrijden RCL-Roodenburg (20.00 uur). Noordwijk-UVS (19.30 uur). LDWS-Lugdunum (19.30 uur) en Meerburg-Docos (20.30 uur) op het programma Bij de aanvang van de zaalkorfbalcompetitie staat zaterdag al de topper TOP- Oost Arnhem op het programma Betaalde voetballers uit de re gio schoten het afgelopen week einde raak. Frank van der Kley (Dc Graafschap) en Wout Holver- da (Haarlem) mochten ditmaal de felicitaties van hun clubgeno ten in ontvangst nemen Bij voetbalvereniging VTL zoekt men nog steeds assistentie bij de organisatie van het 60-jarig be staan Morgen heeft de paarden- baan van Nootdorp een interes sant draversprogramma. Om 18.15 uur wordt gelopen om "de Zilveren Zweep" Met het oog op de late schoolvakanties heeft het bestuur van de KNVB afde ling Leiden, besloten de compe titie 1989-1990 op zaterdag 9 en zondag 10 september van start te laten gaan. De standaardklasscn beginnen een week eerder Za terdag 19 november om 14.00 uur de derde rit in de Open veldril- eompetitie bij Swift Op de LS- RC-bancn in de 3 Octoberhal in Leiden houdt de Leidse Squash Rackets Club op 18. 19 en 20 no vember haar jaarlijkse open toer nooi Manege Liethorp viert za terdag 19 november in Leider dorp feest omdat men 10 jaar ge leden naar Sportpark De Bloe- merd verhuisde Bij Fides Pacta kijkt men verder dan korfbal. Onder leiding van de heer Link wordt gestart met een bndgecur- sus De top vijf van de Leidse sporten: skién (6492 leden), voet bal (4283). zwemmen (3889). hen gelsport (3700) en tafeltennis (3069) Dc kernploeg shorttrack bestaat uit veel regiorijders. Bondscoach Arie Ravensbergen (Voorschoten) koos voor Simone en Monique Velzeboer (Oud Ade). Anja van der Poel (Roelo- farendsveen), Richard Suyten (Stompwijk). Charles Veldhoven (Oegstgeest) en Jan Hoogeveen (Woubrugge). Wereldkampioen Peter van der Velde, erelid ge worden bij de "Indoor Hardrij- club Leiden", heeft zich terugge trokken uit de kernploeg, maar blijft op topniveau schaatsen Voetbalvereniging ZLC (viert volgend jaar het 60 jarig bestaan) kiest volgende weck dinsdag een nieuw bestuur. Maarten Vonk. Frits Rijsbergen en Hennie On derwater hebben zich beschik baar gesteld. Binnen het bestuur wordt een interim-voorzitter ge kozen omdat de huidige eerste man Joop Ravensbergen zich niet meer herkiesbaar stelt, Zondag 20 november om 17.00 uur organiseert de Kunstschaats Vereniging Rijnland een lande lijke wedstrijd kunstschaatsen Randstad Sport-speler Frank Hogewoning treedt vrijdag in Katwijk in het huwelijk met Ni- colien Verdoes Volleybalvere niging Leython start met ingang van 1 januari met een negende herenteam. Voor beginnende volleyballers zijn hierin nog en kele plaatsen vrij. Inlichtingen bij Gert-Jan de Zwart (071 - 894082) Jan Wijling is al 25 jaar controleur en kaartverkoper bij UVS. Als dank mag de heer Wij ling nu voor onbeperkte tijd gra tis plaatsnemen op de overdekte hoofdtribune De 13e Algemene Ledenvergadering van de Leidse Sport Federatie is maandag 28 november bij Fides Pacta aan de Zoeterwoudse Singel te Leiden De Leidse vrouwenvoetbalselec tie speelt donderdag 17 novem ber tegen de afdeling Gouda in het kader van het Nederlands kampioenschap voor afdelings selecties Geldautomaten en elktronisch betalen nemen een grote vlucht. De overheid denkt dat haar toezicht alleen nodig is als het gaat om fraude, privacybescherming en tarieven voor zaken als een geldautomaat. (foto anp> Vereniging Eigen Huis bepleit duidelijkheid voor consument De overheid wil zich niet al te veel te bemoeien met het elektronisch betalingsver keer. De concurrentieverhou dingen tussen ^e banken zul len ervoor zorgen dat er even wichtige verhoudingen in het betalingsverkeer tot stand kunnen komen. Dat zijn de hoofdlijnen van een notitie over elektronisch betalen die minister Ruding van financi ën en staatssecretaris Even huis van economische zaken aan de Tweede Kamer heb ben gestuurd. samenstelling Raymond Peil De bewindslieden menen dat de banken zelf voldoende zorgvuldig te werk gaan en dat ingrijpen van de overheid een rem op de ontwik kelingen in de betaalmarkt kunnen betekenen. De ontwikkelingen moeten daarom in principe aan de markt worden overgelaten, zo me nen zij. In de discussies hierover werden vooral fraude, privacy en de tarieven genoemd als onderwer pen waar de overheid zich eventu eel mee zou moeten bemoeien. Het elektronisch betalingsver keer is in Nederland in vergelijking met de omringende landen van be perkte omvang. Dat komt doordat Nederland over een efficiënter be- Een zekere beruchtheid wat op$n krijgen betreft, heeft het schroef deksel. Wie in zijn naaste omgeving niet altijd een helpende hand ter be schikking heeft die zal veel plezier hebben aan deze Magitwist. Met dit apparaat neenit u elk deksel in de houdgreep, waarna het openen een fluitje van een cent is. De Magitwist kost 15,95. talingsverkeer beschikt dan veel andere landen. Niettemin komt ook in ons land elektronisch beta len steeds meer in zwang. In 1985, toen het verschijnsel zijn intrede deed, wéren er in het hele land 102 geldautomaten en 20 betaalauto maten geplaatst. Eind dit jaar zul len er ongeveer 1000 geldautoma ten en 1500 betaalautomaten zijn. Eigen risico De bewindslieden menen dat frau de in de eerste plaats moet worden tegengegaan door technische maatregelen van de banken en door zorgvuldig gebruik door de klanten van de banken. De consu ment zou daartoe kunnen worden gestimuleerd door een beperkt ei gen risico in geval van diefstal of verlies. Aan problemen rond de privacy van degenen die automatisch beta len tillen de bewindslieden niet Fabrikanten van cv-ketels moeten allemaal de zelfde rekenmethode hanteren bij het bepalen van het rendement van een ketel. Tot nu toe kan de consument de verschil lende cijfers niet met elkaar verge lijken, omdat iedere fabrikant zijn eigen manier gebruikt. Dit zegt de Vereniging Eigen Huis, die er in het maandblad De Woonconsu ment voor pleit, dat er correcte en eenduidige informatie komt over het gebruiksrendement van de cv- ketel. Bij de aankoop van een nieuwe verwarmingsketel is het belangrijk te weten welke zuinig is, welke makkelijk is te plaatsen in een huis en welke betaalbaar is. Fabrikan ten laten keer op keer in folders zien dat hun produkt het zuinigst is en dat er sprake is van een hoog rendement. Maar hoe de resultaten tot stand zijn gekomen, staat er meestal niet bij. Deze maand is in De Wooncon sument op een rijtje gezet welke methoden er zijn om het rende ment te meten van een cv-ketel. Om een goede keuze te maken moet de consument gegevens ver gelijken, die op dezelfde manier verkregen zijn. Naast rendements- cijfers moet er een overzicht zijn van de eventuele bouwtechnische zwaar. Zij vinden dat de banken daar zorgvuldig mee omspringen. Een belangrijk houvast is de ge dragscode waar de banken mo menteel aan werken en die drie uit gangspunten kent: alleen gegevens die nodig zijn voor de boekingen worden vastgelegd er wordt geen informatie verstrekt aan derden winkeliers wordt geheim houding opgelegd over de ge gevens van de klant die op de betaalkaart staan. Over de tarieven zeggen Ruding en Evenhuis dat die weliswaar kos tendekkend moeten zijn, maar dat in principe iedereen aan het elek tronisch betalingsverkeer moet kunnen deelnemen. Zij verwach ten dat de banken er rekening mee zullen houden dat elektronisch be talen tot belangrijke kostenbespa ringen leidt. veranderingen in het huis. Een goedkope ketel is niet voordelig als de installatie ervan honderden gul dens kost. En hij moet niet alleen goedkoop zijn, maar ook goed. In het hele huis moet het binnen een uur lekker warm zijn. Vaak wordt een nieuwe ketel aangeschaft als er in het huis is ver bouwd. Net nieuw aangebrachte isolatie levert natuurlijk al energie besparing op en het is zinvol om met de installateur na te gaan of het nog nodig is om een andere ketel te plaatsen. Ook verandert het rende ment van het oude toestel als er geï soleerd is in het huis. Bovendien kan er na een verbouwing sprake zijn van een andere behoefte aan vermogen van de ketel. Het kan langer duren voor het huis warm is of de woning wordt juist sneller verwarmd. Om rendementscijfers te kunnen vergelijken is het belangrijk te we ten of uitgegaan wordt van de 'calo rische onderwaarde' of van de 'ca lorische bovenwaarde'. Bij de bo venwaarde is de warmte, die verlo ren gaat door de vorming van wa terdamp, meegerekend. Bij de on derwaarde wordt dat verlies niet meegerekend en dan is het rende- mentscijfer so wie so 10 procent hoger. Ook is belangrijk te weten welk warmteverlies is meegerekend. Soms wordt alleen het verlies via de schoorsteen gemeten, soms ook het verlies van de ketel zelf. Het is het meest betrouwbaar als de warmte, die de ketel werkelijk af geeft, bij de bepaling van het ren- dementscyfer wordt gebruikt. Het cijfer dat zo verkregen wordt heet het 'waterzijdig' gemeten rende ment. Een andere factor die van belang is bij rendementsmetingen is de 'vollast' of de 'deellast'. Als met vollast wordt gerekend, dan gaat men er vanuit dat de ketel de hele dag volop wordt gebruikt. Een me ting op basis van deellast is reëler, want in een gemiddeld huishouden staat de cv-ketel niet de hele dag Fabrikanten zelf gebruiken de termen 'conventioneel', 'verbeterd rendement' en 'hoog rendement' om keteltypen aan te duiden. Het type 'hoog rendement' met het GI- VEG-keurmerk geeft een garantie van tenminste 90 procent gebruiks rendement. Vorig jaar is op intiatief van een aantal fabrikanten van hoog rende ment ketels (hr-ketels) de stichting Hoog Rendement opgericht. Het stichtingsbestuur heeft beloofd snel met voor iedereen begrijpelij ke termen te komen, waarmee alle cv-ketels worden ingedeeld. Doel stelling van de stichting is dat het gebruik van hr-ketels wordt gesti muleerd. De Vereniging Eigen Huis gelooft niet dat de stichting met objectieve cijfers komt. De vereniging wil dat er cijfers komen die voor alle cv-ketels zijn te ge bruiken. Eigen Huis adviseert mensen die een ketel willen kopen, zich eerst goed te laten voorlichten. De cij fers op vrijblijvende de offerte moeten duidelijk zijn en voorzien van een toelichting. Informatie over de kosten van bouwkundige veranderingen, zoals bijvoorbeeld een nieuwe dak afvoer, de brand vrije opstelling en ventilatievoor- zieningen mag niet ontbreken. Sommige voedingsmiddelen die met de term 'light' (minder vet) worden aangeduid, bevatten nau welijks minder vet dan hetzelfde 'gewone' produkt, terwijl de consu ment er wel vaak meer voor moet betalen. Dit zegt Konsumenten Kontakt (KK) na onderzoek van een aantal van deze light-produk- ten. Zo bleek een knakworst die als lekker licht wordt aangeduid nog geen halve gram minder vet te be vatten dan de normale knakworst van hetzelfde merk. Volgens Kon sumenten Kontakt zaait de vermel ding '35 procent minder vet' op de verpakking verwarring. Bedoeld wordt dat de worst minder vet be vat dan de maximum waarde zoals die in de voedingsmiddelentabel staat, maar dat is bij de gewone worst ook al zo. Konsumenten Kontakt consta teerde ook slechts een klein ver schil tussen gewone chocomel en 'light' chocomel. KK meent dat echte lichte chocomel nog altijd magere chocolademelk is. Een ver schil van vijftiën calorieën tussen gewone kant-en-klare zakjes soep en de light-variant vond KK ook nogal mager. Konsumenten Kontakt adviseert de consumenten niet af te gaan op de 'light' benamingen, maar naar de aanduiding op het etiket moe ten kijken van de voedingswaar den. Informatie over de percenta ges vet en suiker en dergelijke bie den veel beter vergelijkingsmateri aal en zouden de consument beter informeren. Plastic benzinetanks in 'schone auto's' laten een te gro te hoeveelheid giftige dampen door. Daardoor komen onder meer hoge concentraties van de kankerverwek kende stof benzeen in de cabineruimte terecht. De ge zondheid van de chauffeurs loopt zo een aanzienlijk ri sico. Dat blijkt uit een onderzoek van het Technischer Überwachungsverein (TÜV) in het Westduitse Han nover. Bij metingen werd in een testauto een concentratie benzeen aangetroffen, die 1000 maal hoger was dan die buiten het voertuig. Het Instituut voor Wegtransport middelen in Delft heeft de uitkomsten bevestigd. Het gezondheidsrisico doet zich voornamelijk voor bij auto's die op ongelode benzine rijden. Om ondanks het gebrek aan lood toch aan een hoog octaangehalte te kunnen komen, wordt aan de benzine onder meer ben zeen en tolueen toegevoegd. Volgens wetenschappers is de doorlaat van giftige dampen vrij gemakkelijk tegen te gaan door de bin nenzijde van de tank van een metaallaagje te voorzien. In de Verenigde Staten zijn inmiddels de niet be schermde plastic tanks verboden! Ir. R.C. Rijkeboer van het Instituut voor Wegtrans portmiddelen zegt pas zeer recent van het Duitse on derzoek te hebben gehoord. De gegevens werden inge bracht in een vergadering van het Corine-project (Co ördinatie van informatie over het Milieu) van de Eu ropese Gemeenschap. Rijkeboer is in dit project verte genwoordigd in de werkgroep 'lucht'. In deze werk groep worden onder meer gegevens verzameld over de uitstoot van giftig dampen uit benzinetanks. Volgens een medewerker van BASF, de onderne ming die mede de ontwikkeling van de polyethyleen- tank deed en thans de grootste leverancier van grond stoffen daarvoor is, rijden naar schatting thans 10 mil joen auto's in Europa met een dergelijke tank rond.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19