'Je hebt altijd een rekenmachine in je hoofd' Faillissement stichting Zeebad lijkt afgewend Alphense bijstandsvrouwen zien toekomst somber in Drie procent asbestvezel in stof huis aangetroffen Sporthal versierd met graffiti-schilderij Stichting Promotie Noordwijk wordt slecht betaald dat zit er niet meer in. Ik weet ook niet meer hoe het anders moet. De grens is bereikt en dat maakt ons wanhopig. Je loopt al tijd met een rekenmachine in je hoofd". Soms hebben ze geen geld meer om naar de supermarkt te gaan. Dan staat er nog wel een blik bonen in de kast, of een pak pannekoekenmeel. "Zelf kan ik wel drie dagen van boterham men leven. Maar dat kan ik mijn kinderen toch niet voorschote len?". Reis Bij alleenstaande vrouwen met kinderen zijn de problemen in Alphen het meest schrijnend, liet directeur H. Bloemen van de sociale dienst al weten. En dat klopt, zo blijkt uit dé verhalen. De 16-jarige dochter van een van de moeders vertelt dat ze bij voorbeeld niet mee kon met een buitenlandse reis van de Leao in Leiden. Kleding leent ze van een vriendin, 'dan kan ik eens afwis selen'. "De depressiviteit van mij werkt door op de kinderen", ver telt Angela Rooderkerk. "Ze zijn gewend om plannen te maken en dat moet je nu al afremmen. Je moest eens weten hoe ik tegen een verjaardag van een van hen aanhik, want dat kost alleen maar geld". Om te overleven, concluderen ze, moet je 'bij de dag leven'. "Anders word je gek". Door 'de buitenwereld' wor den ze regelmatig gewezen op dat wat de oplossing zou zijn: een man of werk. "Dat schijnen de zekerheden te zijn. Ik ben 56 jaar, ik heb een onderwijsbevoegd heid,,maar aan de slag kom ik niet", zegt een van de vrouwen. Een ander legt uit wat de kern van het probleem is: "Het meren deel van de vrouwen in de bij stand is gehuwd geweest en komt na een jaar of twintig op straat te staan. Die vrouwen zijn dan te lang uit het arbeidsproces geweest en' hebben bovendien vaak kinderen om voor te zor gen. Het is erg moeilijk om een baantje te vinden". Heftig verzetten ze zich tegen de gedachte dat ze 'zomaar' zijn weggegaan bij hun mannen. "Zelfs de familie zegt vaak dat het je eigen schuld is omdat je er voor hebt gekozen. Maar hier kiest niemand voor. Reken maar dat het bij iedereen een moeilijke afweging is geweest". Een dode en twee gewonden bij aanrijdingen HAARLEMMERMEER - Bij twee aanrijdingen in het zuiden van de Haarlemmermeer viel vanmorgen één dode, een zwaargewonde en een licht gewonde. Alle drie de slachtoffers waren bromfietsers. Bij de aanrijding op de Hoofd weg-westzijde tegenover de oprit naar de Leimuiderweg kwam de 17-jarige S. Kauffman uit Nieuw- Vennep om het leven. De jongen reed even voor acht uur op zijn bromfiets in de richting van de Lis- serweg en haalde een automobilist uit Nieuw-Vennep in. Volgens de politie kwam uit de tegenoverge stelde richting juist een automobi list uit Abbenes. De bromfietser reed frontaal tegen deze auto op. Vervolgens botste hij ook nog op de auto uit Nieuw-Vennep. De jon gen overleed ter plaatse. Een andere bromfietser merkte het ongeval te laat op en botste te gen de stilstaande auto's op. Om dat de ambulance bij een ander on geval nodig was, werd de jongen met letsel aan zijn pols door de po litie overgebracht naar een huis arts. Een kwartier na het ongeval tus sen Nieuw-Vennep en Abbenes raakte een 17-jarige bromfietser uit Katwijk zwaar gewond bij een aan rijding op de Huigsloterdijk tussen Buitenkaag en Weteringbrug. De Katwijker heeft volgens de politie een Noord wijkse vrachtwagen over het hoofd gezien die stond te lossen. De bromfietser reed in volle vaart tegen de stilstaande vracht wagen op. Hij is met zeer ernstig hoofdletsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De Katwijker verkeerde vanmor gen nog in levensgevaar. Nieuwe trawler onder Duitse vlag KATWIJK De nieuwe hektraw ler van de Katwijkse rederij Parle- vliet Van der Plas wordt op vrij dag 2 december gedoopt in Bremerhaven (Duitsland). Op de zelfde dag wordt in deze havenstad ook een diepvrieshuis van het be drijf officieel geopend. De hektrawler van Parlevliet Van der Plas is gebouwd in Bremerhaven en zal ook onder Duitse vlag gaan varen. Het schip is ondergebracht bij een dochter onderneming van het Katwijkse bedrijf, Doggerbank Seefischerei. Het schip is 99 meter lang, 18 me ter breed en is daarmee het groot ste vissersvaartuig van de Duitse vloot. ALJPHEN AAN DEN RIJN - Ze hoeven niet lang na te denken over de vraag hoe ze de toekomst zien. "Don ker", klinkt het als uit één mond. Tien Alphense bij standsvrouwen praten over de problemen die ze heb ben om te kunnen rondkomen van een uitkering. Het is een somber verhaal: "Je zit in een voortdurende stress situatie". Maar af en toe klinkt zelfspot en ironie door in hun relaas en dan is een luide schaterlach te horen. Bij voorbeeld als één van hen vertelt: "Ik kwam pas bij de dokter. Die vroeg hoe het met mijn nachtrust was ge steld. Ik zei: dokter, ik doe geen oog dicht. Maar ik lig er niet wakker van". door Janet van Dijk Aanleiding voor het gesprek zijn de protesten die de Bijstands winkel, een organisatie die de be langen behartigt van de uitke ringsgerechtigden in Alphen, heeft geuit tegen de regeling van de gemeente om de uitkeringen niet aan het begin maar aan het einde van de maand uit te beta len. Die zogeheten 'dataverschui- ving' is twee jaar geleden begon nen en geleidelijk doorgevoerd. Elke maand werd de uitkering een of twee dagen later overge maakt. "De Bijstandswinkel is ontstaan toen de regeling begon. Een bepaalde groep voorzag op dat moment al dat het nieuwe systeem nadelig zou zijn. Veel mensen werden door allerlei in- s*~ ties gerustgesteld, maar nu rken ze dat dat nergens op .eg", vertelt Angela Rooder kerk, tweede voorzitter van de Bijstandswinkel. Door de Alphense maatregel is eigenlijk een maand uitkering er bij ingeschoten, redeneren de vrouwen. PvdA-wethouder W. de Jong van sociale zaken heeft tijdens een commissievergade ring al laten weten weinig moge lijkheden te zien om de uitbeta lingsdatum naar voren te schui ven. De gemeente kan efficiënter werken door het nieuwe systeem en bovendien verdwijnt het pro bleem dat mensen hun uitkering moeten terugbetalen als ze werk vinden of met pensioen gaan. Dat wordt de mensen ook ver teld, weten de Alphense vrou wen. "Er kwam een vrouw bij de Bijstandswinkel die vertelde dat iemand van de sociale dienst had verteld dat de regeling een voor deel voor haar opleverde. Als ze met pensioen gaat, hoeft ze dat voorschot niet terug te betalen. Man, zei ze toen, dat is pas over twintig jaar". Spaargeld Door de verandering is 'je be talingsritme verstoord', vinden de vrouwen. "Ik ben nog steeds een maand achter met mijn huur, dat kan ik niet meer inlopen", zegt een van hen. En: "Soms denk je: ha, de maand schiet op. Dan krijg je ineens de telefoonre kening binnen". "Het is al zo moeilijk voor ons om rond te ko men. Dit kunnen we er niet meer bij hebben", zeggen ze. "Ieder een erkent dat juist de minima zoveel hebben ingeleverd. Dat die juist de dupe worden van bij voorbeeld de invoering van het specialistengeeltje en van de ver laging van de huursubsidie. Het is heel erg als je dan ook nog je geld een dag later krijgt. Wantje moet toch eten en drinken". De meesten staan 'een dag of tien, veertien' in het rood en spaar geld hebben ze geen van allen. Alphense bijstandsvrouwen protesteren tegen de regeling van de ge meente om uitkeringen niet aan het begin maar aan het einde van de Extra probleem is nog dat het rijk dit jaar voor het eerst geen eenmalige uitkering meer ver strekt. "Binnen de gemeente is het niet bespreekbaar om extra geld beschikbaar te stellen", liet De Jong weten tijdens diezelfde vergadering. Om enigszins aan de proble men van de uitkeringsgerechtig den tegemoet te komen, werd be sloten om de 'decemberuitke- ring' niet na maar voor de kerst dagen over te maken. "Een schijnoplossing", vinden de vrouwen dat. "Je spreekt je maanduitkering eerder aan. Tel uit je winst". Om te voorkomen dat iedereen dat massaal gaat doen, voegt de gemeente een bij sluiter bij de uitkering in decem ber, zodat in januari niet massa's aanvragen voor voorschotten binnenkomen. Etalages De vrouwen die bijeen zijn ge komen in het huis van Aneela "Het is al moeilijk genoeg, dit kunnen we er niet bij maand uit te betalen: hebben". Rooderkerk denken dat zij het zover niet laten komen. Lenen bij de sociale dienst, dat willen ze zo lang mogelijk uitstellen, om dat de rekening de maanden daarna wordt gepresenteerd. Iets extra's doen met kerst zit er dan ook niet in: "We kunnen precies dezelfde dingen doen die we an dere jaren ook deden", zegt An gela Rooderkerk. "Dus niets", vult een ander aan. Een aantal vrouwen hoopt te worden uitgenodigd bij familie, terwijl anderen daar niet op zit ten te wachten: "Want het is zo frustrerend datje nooit iets terug kunt doen". Thuis houden ze het in elk geval sober. Door de recla me en de mooi ingerichte etala ges worden ze niet in verleiding gebracht: "Wij weten allang dat dat niet voor ons is". De ene keer genoegen nemen met wat minder om de volgende keer wat meer te doen, kan ook niet,'weten ze: "Extra in het rood staan, nog meer bezuinigen op het eten of in de kou gaan zitten. NOORDWIJK Het dreigende faillissement van de Noord wijkse stichting Zeebad lijkt te zijn afgewend en daarmee de gedwongen verkoop van haar strandpaviljoens. Uit een overleg tussen bestuur van de stichting en de gemeente is een oplossing gekomen voor de finan ciële problemen van de stichting. Kernpunt is dat de gemeente Noordwijk in het vervolg de kosten van reiniging van het strand voor schiet. Zijn de bedrijfsresultaten van Zeebad na een mooie zomer goed, dan wordt het geld terugbe taald. De stichting Zeebad is in proble men gekomen omdat er sinds de oprichting twee jaar geleden flink is geïnvesteerd terwijl de inkom sten door slecht weer achterble ven. De bank eist een nieuwe ga rantie. Aanvankelijk wilde de stichting daarom voor het komend jaar van de gemeente Noordwijk een bijdrage van 50.000 gulden in de kosten van strandreiniging, plus Bij metingen in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij metingen in drie woningen in de Naereboutstraat, Van der Does straat en de Prinses Marijkestraat in Alphen is drie procent asbestve zel in het stof van een woning aan getroffen. Één procent daarvan be staat uit het kankerverwekkende blauwe asbest. De Woningbouwvereniging Al phen (WVA) heeft de metingen af gelopen vrijdag laten verrichten, nadat de arbeidsinspectie het werk aan oude, asbest bevattende riole ringsbuizen had laten stilleggen. Actie tegen polio levert twee ton op NOORDWIJK Een actie van de Lions- en Rotary-clubs in de bol lenstreek heeft ruim 200.000 gul den opgeleverd. Het geld is be stemd voor de landelijke actie 'Po lio de wereld uit'. In de bollen streek is ingezameld voor een pro ject in Indonesië. De cheque van 200.000 gulden wordt vrijdagmiddag 25 november in De Baak in Noordwijk uitgereikt aan J.H. Ottervanger van het lande lijk actiecentrum. De opbrengst in de bollenstreek is ruim 40.000 gul den hoger uitgevallen dan was ver wacht. Bij een luchtmeting die ook werd gedaan is helemaal geen asbest ge-' vonden. Vandaag wordt met de Ba sisgezondheidsdienst (BaGD) overlegd over de betekenis van de metingsresultaten. Asbestvezels zijn het meest gevaarlijk als zij zich in de lucht bevinden, omdat ze dan kunnen worden ingeademd. Gisteren heeft de Haagse recht bank bepaald dat de stillegging van de werkzaamheden aan de ou de rioleringen door de Arbeidsin spectie gerechtvaardigd is. De WVA heeft met de aannemer afge sproken dat deze geen werkzaam heden meer zal verrichten aan de oude buizen, waardoor geen as- bestgevaar meer bestaat voor de bewoners van de flats en de werk nemers. Hoofdinspecteur J. Blok van de Arbeidsinspectie in Zoetermeer benadrukt dat geen gevaar voor het milieu bestaat als de oude bui zen blijven liggen. "Dit is voor ons een bevredigende oplossing. As bestvezels komen alleen vrij als in de buizen wordt geboord, gehakt of gezaagde- Bewoners van de wijk beraden zich nog over eventuele acties. De actiegroep Prinses Marijkestraat en omgeving wil eerst een monde ling onderhoud met de WVA over wat nu precies gaat gebeuren. Af hankelijk van de resultaten daar van gaat de actiegroep stappen on dernemen. een gemeentegarantie van 200.000 gulden vragen. De gemeentegaran tie moest de bank geruststellen en bovendien de ^mogelijkheid ope nen de laatste twee oude strandpa viljoens te vervangen. Gistermiddag tijdens het overleg zijn bestuur van Zeebad en burge meester en wethouders evenwel overeengekomen dat de gemeente in het vervolg bij wijze van achter gestelde lening de kosten van strandreiniging betalen. Omdat de stichting volgens de nieuwe rege ling nog geld tegoed heeft van de gemeente (van de afgelopen jaren) komt op de begroting geld vrij voor de vervanging van de laatste twee paviljoens van Zeebad. De leden Een van de muren van Sporthal Rijnsoever is door twee jonge Katwijkse kunstenaars opgesierd met een graffi ti-schildering. Inmiddels leidde hun kunstwerk al tot vragen in een raadscommissie. (foto wim Dijkman) rishie waren gisteravond niet erg te spreken over de manier waarop het nieuwe voorstel aan hen werd ge presenteerd. "Verwacht wethou der Warmerdam nu dat we op grond van wat globale cijfers en zonder een begroting op papier te hebben, een besluit nemen over subsidiëring?", vroeg B. Cassee- Van Noppen (Noordwijks Belang) zich af. Ook de andere raadsleden weigerden zich nu al over het nieu we voorstel uit te spreken. Een en ander komt aan de orde tijdens een extra vergadering van de commis sie in december. KATWIJK Twee jonge Katwijk se graffiti-kunstenaars, Steve Middleton (16) en Hugo van der Plas (18), hebben in de afgelopen weken op de muur van Sporthal Rijnsoever een graffiti-schilderij aangebracht. In opdracht van het bureau sportzaken maakten zij on der de naam 'REM Artica' een kleu rige schildering met als thema sport. De muurschildering heeft geleid tot vragen in een vergadering van de gemeentelijke commissie voor recreatie en ontmoeting. H. Bakker (RPF) vroeg zich af wie opdracht gegeven had voor het maken van het schilderij: "Niemand wist dat dat er kwam. Wie heeft daartoe ei genlijk besloten?" wilde het com missielid weten. Wethouder C.A. Berkheij liet we ten dat de directeur sportzaken D. Timmermans hiervoor verant woordelijk is. Hij verdedigde de handelwijze van Timmermans door vast te stellen dat graffiti voor een bepaalde groep mensen een se rieuze kunstvorm is. Het aanbrengen van een graffi tischildering leek Timmermans een goede oplossing, nadat-zonder resultaat geprobeerd was het gek- lieder van de muren te verwijde ren. De ervaring in steden als Am sterdam heeft volgens een mede werker van Timmermans geleerd, dat het geklieder langer achterwe ge blijft wanneer de muur is opge fleurd met een graffiti-schildering. De twee jonge Katwijkse kunste naars werden benaderd vanwege hun professionele wijze van pre senteren en het feit dat ze eerder een dergelijke opdracht van de ge meente tot een goed eind gebracht hadden. NOORDWIJK Het Noordwijkse bedrijfsle ven heeft het afgelopen jaar slechts 160.000 gul den van de toegezegde 200.000 gulden betaald aan de Stichting Promotie Noordwijk. De wan betalers zijn te vinden in alle bedrijfssectoren. Alleen de ondernemers uit Noordwijk-Binnen en de horeca-exploitanten springen er in gun stige zin uit. Door de geringere inkomsten, kon de SPN minder activiteiten organiseren dan aanvankelijk gepland. Dat bleek gisteravond tijdens een vergade ring van de raadscommissie toerisme waarin directeur M. van der Jagt van de SPN een over zicht gaf van de activiteiten van het afgelopen jaar. Hoewel de begroting voor 1989 nog niet helemaal gereed is, houdt de SPN al wel od- nieuw rekening met een geringere bijdrage van het bedrijfsleven. Gisteravond bleken alle Noordwijkse poli tieke partijen bijzonder te spreken over het functioneren van de stichting. W. Schelvis (Progressief Akkoord Noordwijk) en A. Prins (PvdA), beiden waren vrij sceptisch bij de op richting van de stichting, zeiden gisteravond blij te zijn de stichting destijds het voordeel van de twijfel te hebben gegeven. "Voor ik een definitieve uitspraak doe, moet eerst de begro ting en de jaarrekening op tafel liggen", aldus Schelvis. WD'er E. Hogervorst riep in herinnering dat de stichting met name tot doel heeft het verblijfstoerisme in het dorp te stimuleren. "Hoe valt dit te rijmen met de acties die de overlast van het avondtoerisme moeten ver minderen?", vroeg Hogervorst zich af. De SPN heeft in samenwerking met het horeca-be- drijfsleven een pendeldienst in het leven ge roepen waardoor de overlast van geparkeerde auto's drastisch afneemt. Directeur Van der Jagt maakte duidelijk dat het verblijfstoerisme alleen kan worden gesti muleerd als tegelijkertijd de overlast van de avondtoeristen wordt teruggedrongen. "Ie mand die een lang weekeinde in Noordwijk op vakantie gaat, onthoudt het echt wel als hij el ke nacht wakker ligt van het lawaai op straat. Leuke activiteiten, een schoon strand en een goede bereikbaarheid worden in één keer ver geten als het schort aan de rust in ons dorp". Gedwongen verkoop strandpaviljoens van de baan DINSDAG 15 NOVEMBER Alphen uitvoering Oratoriumvereniging Hosanna, aanvang 20.15 de Adventskerk, Julit Hazerswoude zangavond in de Nederlands Hervormde kerk met Reinata Heemskerk, aanvang 20.00 uur. Koudekerk informatie-avond vogelwerk groep Koudekerk/Hazerswoude. aanvang 19.30 uur in de Ridder hof, Kerklaan. Leiden voorlichtingsavond over dieet- produkten en zoetstoffen door de Diabetes Vereniging Nederland, aanvang 20.00 uur in het AZL, Wassenaarseweg. balletvoorstelling door het Sca- pino Ballet 'Choreografieën van Nils Christe, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. lezing over Etno-archeologisch onderzoek bij de Dogon (Mali), door prof.dr. J.D. van der Waals, aanvang 20.00 uur in het Rijksmu seum van Oudheden. 19.30 u Leiden kindervoorstelling 'Dieet voor twee', door theatergroep Maccus, aanvang 14.30 udr in de Leidse Schouwburg. verkoop van gebruikt speel goed op kinderrommelmarkt bij basisschool De Toonladder, Ken- nedylaan, van 18.30 tot 20.30 uur. rommelmarkt in 't Huis op de 14.00 Mo- 10.00 tot 12.00 i tot 17.00 uur. concert in de Strijkersseri door Theodora Geraets (viool) Alan Weiss (piano), werk vai zart, Prokovieff, Ysaye en Strauss, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal K&O, Oude Vest. concert 'Oude muziek in Oud heden'. door Concerto 85 o.l.v. Jankees Braaksma, aanvang 20.15 uur. Taffehzaal, Rijksmuse um van Oudheden. bijeenkomst Borstvoeding groep, vanaf 20.00 uur bij Joke Schenk, Meloenstraat 17. inl. tel: 170085/312556. lezing in de cyclus over verant woordelijkheid, Onderzoekcen trum Sturing en Samenleving door invang 16.00 uur in ien, Pieterskerkhof. lezing c de Verenigde Staten, 20.00 uur de NZH-zaal, Rijnsburgerweg. derdorp. Bernhardstraat 3, aan vang 13.30 uur. lezing door Yvonne Keuls over haar eigen werk, aanvang 9.45 uur in de Kapelzaal van de Schep- pingskerk, Van Poelgeestlaan. Voorschoten kindervoorstelling 'Het Duinko nijn', door poppentheater Thije, aanvang 14.30 uur in het Cultu reel Centrum, Marijkelaan. Wassenaar 1 spreekbeurt over Europa door staatssecretaris Van Rooy. aan- DONDERDAG 17 NOVEMBER Alphen concert Rapael Kwartet met medewerking van gitariste Susan na Mebes, aanvang 20.15 uur. Oudshoornse kerk. open avond scrabbleclub De Alphabeten. buurtcentrum De Ridder. Concertweg, aanvang 20.00 uur. lunchconcert Ellen Versney. harp, van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal K&O, Oude Vest. optreden 'And Friends', popu laire muziek, vanaf 21.30 uur in Droomfabriek. dichtersfestival in het LVC, Breestraat, aanvang 22.00 uur. bingo bij het Inloophuis Psychi atrie. aanvang 19.30 uur. Leiderdorp klaverjassen bij Tamarco, aan vang 20.00 uur, clubgebouw, Splinterlaan.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16