'Gemeente hield informatie achter' Het is duidelijk dat het publiek achter ons staaf Werkloosheid in regio flink gedaald Stakende agenten luijgen veel bijval i S-PE D DAT GiC) poi!T! r i..ML Over plannen voor parkeergarage aan Ir. Driessenplein .i» 1 feik li' ifi li 'jat1 Kil liu 11 II! 1* MJS II *111 1(11 Prijzen voor medewerkers van het AZL Verhuizing Albert Heijn Zuid-west 'Betere behandeling van nierpatiënten mogelijk' LEIDEN Terwijl de politie band op de achtergrond vrolijke deuntjes speelt, delen agenten rond het Stadhuisplein nepbon nen uit en worden voorbijgan gers 'aangehouden' om een peti tie te ondertekenen. Menigeen geeft spontaan zijn steun aan de politie-acties. Een opstandig ty pe op een snelle brommer wei gert zijn handtekening te zetten. Naar zijn bescheiden mening is er al meer dan genoeg politie in de stad. "Iedere pet is er een te veel", meent hij. De politie voerde actie en dat moet menig Leidenaar goed zijn bevallen. Geen parkeerbonnen en geen in- of uitschuifbare paal tjes die binnenstadstraten afslui ten. De actie ging gisterochtend rond 12 uur van start toen zo'n 120 agenten met al het beschik bare rijdend materieel met zwaailicht en sirene uitrukten om de drie posten in de stad te gaan bezetten. De colonne maak te iedere drie kwartier een rondje om de posten te verversen. Het kader van het politiekorps nam - als steunbetuiging voor de actie - een aantal taken van de 'gewone' agent over. Zo beman de commissaris La Rivière de meldkamer en ging hoofdcom- Mostert na negen jaar weer eens op surveillance. "Een leerzame ervaring", constateer de de baas van het korps ach teraf: "Al was het wel even wen- nen". Sirenes Mostert moest zelfs in actie ko men nadat een medewerker van de NS had geklaagd over het spandoek dat de politie aan het station had gehangen. De man had niet door dat hij met de hoofdcommissaris van doen had. Deze verklaarde dat het 'allemaal in orde was met het spandoek'. "Hoewel ik er niet van overtuigd ben dat het actiecomité hiervoor vergunning had gevraagd", al dus Mostert later. In de kraam pal voor het station lagen de kip- peveren (de politie als kaalge plukte kip) in plastic zakken op gestapeld. De politie had strate gisch positie gekozen, hetgeen betekende dat reizigers die uit de bus stapten, regelrecht in de ar men van de agenten liepen. Een enkeling slechts was niet te spre ken over de demonstrerende agenten. "Kunnen jullie niet be ter al die fietsen hier eens oprui men", klaagde een oudere heer. "Leest u dit papiertje nu eens rustig door dan begrijpt u het wel", reageerde de agent begrip vol. Een oudere dame vroeg zich af of de patiënten in het achtergele gen AZL geen hinder ondervon den van de politiewagens die ie dere drie kwartier langsreden. En ook de bewoners van de Haarlemmerstraat ging deze luidruchtige wijze van actievoe ren wat te ver. Het actiecomité besloot daarop de sirenes voor de rest van de dag uit te laten. Al leen de laatste rondrit ging nog 'in vol ornaat'. Zelfbeheersing De politie is zeer tevreden over het verloop van de actie, 's Mid dags maakte één van de actie voerders zijn bewondering voor de stakende collega's al duide lijk. "Er leeft heel wat frustratie en demotivatie in het politie korps. Het is bewonderenwaar- dig dat de politie zoveel zelfbe heersing betracht. Het publiek heeft hieronder absoluut niet te lijden", aldus inspecteur Dus- seldorp. Aan het eind van de dag spreekt voorzitter Olde Jun- ninck van het actiecomité van een 'schitterend verlopen actie'. "We hebben maar liefst 6000 ad- De Leidse poli tie hield evenals andere korpsen in de regio een actiedag. In colonne gingen zo'n 120 polit 's middags de straat op. De hele dag reden politiewagens demonstratief - aanvankelijk met sirene - door de stad. (foto Wim Dijkman) hesiebetuigingen opgehaald, ter wijl we slechts op 1000 hadden gerekend. De drukker is de hele dag bezig geweest biljetten bij te drukken". Olde Junninck noemt de reactie van het publiek gran dioos. "We weten nu dat het pu bliek achter ons staat". Over verdere acties - indien het overleg tussen bonden en minis ters mislukt - spreekt Olde Jun ninck zich niet uit. "We willen het ludiek houden zoals het van daag ook is geweest. Of er moet iet gebeuren dat je zegt: zo kan het echt niet langer". Maar ook de brandweer staat achter de politie. Tegen het einde van de actie kwamen twee brandweerwagens langs het poli tiebureau met spandoeken waar in steun werd betuigd aan de sta kende politiemensen. Ook de uit val van de politie vrijdagmiddag aan het adres van de plaatselijke politiek heeft geholpen. Of was het toeval dat drie politici de af gelopen dagen geïnteresseerd kwamen informeren hoe het er voor stond by de politie? Gratis koffie met stuk gebak DEN HAAG/LEIDEN - Gratis koffie met gebak en een reis kostenvergoeding. Dat was het aanbod van de Leidse garage houder N. Blonk aan bewoners van de wijken Pancras-oost en - west die naar Den Haag zouden komen om de behandeling van de bezwaarschriften tegen de parkeergarage op het Ir. Driessenplein bij de Raad van State te bezoeken. De Leide naar deed het aanbod afgelo pen zaterdag in een advertentie in de krant. Blonk hoefde niet al te vaak zijn portemonnee te trekken. Slechts twee mensen voorzag hij van koffie. Niemand vroeg om een reiskostenvergoeding en gebak verkopen ze niet by de Raad van State. De actie had tot doel mensen opmerkzaam te maken op de zitting bij de Raad van State. Volgens Blonk weten veel te weinig mensen dat de zittingen openbaar zijn. Hij vorjd zijn ac tie overigens wel een succes want veel mensen hadden hem gebeld om informatie. Brug over Rijn heet Stevensbrug LEIDEN De brug die komt te liggen over de Rijn tussen het Morskwartier en de Stevenshof krijgt de naam Stevensbrug. Met de bouw ervan wordt eind deze maand begonnen. De voorbereidende werkzaam heden voor de bouw van de open baar vervoer- en fietsbrug zijn in middels begonnen. In de periode tot eind van deze maand wordt de Rijn uitgebaggerd op de plek van de te bouwen brug en wordt er een begin gemaakt met het aanleggen van een zandbaan aan de Steven- hofszijde. DEN HAAG/LEIDEN - De gemeente Leiden heeft de omwonenden van het Ir. Driessenplein bewust infor matie onthouden over de plannen voor de parkeerga rage. Deze beschuldiging uitte A. Lagerweij gisteren tijdens de behandeling van zijn bezwaarschrift tegen de bouwvergunning voor de parkeergarage, winkels, kantoren en een dansschool op het Ir. Driessenplein bij de Raad van State. inmiddels gereali- i, evenals de dansschool en een snookercentrum. Een deel van de kantoren staat nog leeg, evenals een grote winkelruimte. Oorspron kelijk zou het bedrijf Van Lierop (orthopedische hulpmiddelen) in de ruimte komen, maar dat bedrijf ging failliet. De projectontwikke laar Erica heeft nu de gemeente ge vraagd medewerking te verlenen aan de vestiging van een Albert Heijn. Daarover is nog geen beslis sing genomen, aldus gemeentelijk woordvoerster G. Schramm. Behalve Lagerweij heeft ook de garagehouder N. Blonk en de buurtvereniging bezwaar gemaakt tegen de bouw op het Driessen plein. Zij allen beweerden dat de gemeente altijd al heeft geweten dat de Albert Heijn op het plein zou komen. Volgens H. Bosscher van de buurtvereniging zou de provin cie Zuid-Holland nooit toestem ming zou hebben verleend voor de bouw als toentertijd al bekend was geweest dat er behalve de kleding zaak Marca nog een publiekstrek ker als Albert Heijn zou komen. Verkeersdruk Op dit moment is de verkeers- De parkeergarage met winkels waarover de gemeente informatie zou hebben achtergehouden. druk al te groot door de parkeerga rage en de grote aantrekkings kracht van de kledingzaak. Er is daardoor een tekort aan parkeer plaatsen en de wijk is onveilig ge worden. Met Albert Heijn erbij wordt het alleen maar erger, stelde Bosscher. Garagehouder Blonk betoogde dat de Marca-winkel er nooit had mogen komen omdat het Ir. Driessenplein buiten het kernwin kelgebied valt en dus ongeschikt is voor winkelvestiging. Blonk wees erop dat er in de eerdere plannen een park was gedacht op het plein. Lagerweij ging het verst in zyn kritiek. Hij beschuldigde de ge meente ervan op voorhand een deal te hebben gesloten met Erica. De komst van Albert Heijn zou toen al duidelijk zijn geweest en de instemming van de gemeente heb ben gehad. Lagerweij vroeg de Raad van State de directeur van Erica en enkele Leidse wethouders onder ede te horen. Een verzoek waar vooralsnog geen gehoor aan werd gegeven. Gemeentelijk vertegenwoordig ster Schramm wees de beschuldi gingen ook direct van de hand. Zij wees erop dat als de gemeente in gaat op het verzoek om medewer king aan de vestiging van een su permarkt er een geheel nieuwe procedure moet worden gevoerd. In het kader van die procedure kunnen alle bezwaren opnieuw aan de orde komen. "Al de beschuldi gingen dat de gemeente alles van tevoren al wist en het eigenlijk doorgestoken kaart is, zijn on juist", aldus Schramm. "Voordat er een beslissing wordt genomen, zul len eerst drie raadscommissies over de supermarktvestiging ver gaderen". De raadsman van Erica, mr. A. van der Pluijm, betoogde dat de be woners eigenlijk profiteren van de bouw op het Ir. Driessenplein. Hij rekende voor dat er nu meer par keerplaatsen zijn dan voor de bouw. De bewoners bestreden de rekensom, maar Van der Pluijm kreeg bijval van de gemeente. Pancras-west Behalve het Ir. Driessenplein kwam ook het bestemmingsplan Pancras-west aan de orde. Ook hiertegen hadden Blonk en Lager weij bezwaar gemaakt. In dit be stemmingsplan is een aantal be drijven niet opgenomen. Onder meer de garages van Blonk en Berk aan de Nieuwstraat zijn geschrapt. Lagerweij constateerde dat er sinds de vaststelling van het be stemmingsplan niets is gedaan aan de verwijdering van de bedrijven. Integendeel, zo zei hij, de bedrijven krijgen steeds meer rechten en breiden zelfs uit. Lagerweij keerde zich ook tegen de toename van het aantal horecabedrijven en wees vooral op de overlast van Annie's Verjaardag en het Danscafé. Blonk daarentegen pleitte voor opname van zijn bedrijf in het be stemmingsplan. Omdat de ge meente nog steeds geen poging heeft gedaan zijn panden aan te ko pen, zou de garage en het autover huurbedrijf weer gewoon in het be stemmingsplan moeten worden opgenomen. Begin volgend jaar volgt de be slissing. LEIDEN - Aan een aantal mede werkers van hec AZL zijn onlangs prijzen toegekend. De fysiothera peute J.M.L. Verboon heeft de 'Van Reysen Stimulans 1987' ge kregen voor een onderzoek dat zij in samenwerking met de longarts dr. W. Bakker en de longfysioloog dr. P.J. Sterk hield. De jury baseer de zich voor toekenning van de prijs op een artikel van Verboon over de waarde van 'Forced Expi ration Technique' in het Neder landse Tijdschrift voor fysiothera pie. Het is voor het eerst dat de prijs door een vrouw wordt gewon- Dr. P. Janse en dr. B. Mons van de vakgroep parasitologie hebben de Eijkman-medaille in ontvangst genomen. Deze onderscheiding wordt eens in de vier jaar uitgereikt door de Nederlandse Vereniging voor Tropische Geneeskunde. S. Beijer, stagiaire bij de dienst Diëtetiek van het AZL, heeft de Wanderer Diëtetiekprijs in ont vangst genomen. Zij kreeg de prijs voor een onderzoek naar het ont staan van mondaandoeningen als gevolg van behandeling met celdo- dende middelen. De Wanderer Dië tetiekprijs wordt elk jaar uitgereikt voor de beste afstudeerscriptie van de vijf landelijke opleidingscentra diëtetiek. LEIDEN - De nieuwe Albert Heijn supermarkt aan het Bevrij dingsplein 58 in Leiden wordt woensdag 23 november om 10.00 uur geopend. Ruimtegebrek in het huidige filiaal is de reden dat de su permarkt verhuist naar de over kant van het plein. Dat filiaal is vanaf aanstaande zaterdag 16.00 uur gesloten. De nieuwe winkel is bijna twee maal zo groot als de oude en biedt vele gunstige veranderingen voor de consument. Zo is er een forse uitbreiding van de hoeveelheid ar tikelen, zijn er drie aparte bedie ningsafdelingen voor brood, kaas en fijne vleeswaren en komen er zelfs schrijfwaren en doe-het-zelf- produkten in de schappen. Om wachttijden te voorkomen komen er in het pand twee fotoko pieerapparaten. Voor valide bezoe kers zijn er winkelwagens- en mandjes beschikbaar, voor minder validen is er ook een rolstoelwin kelmandje verkrijgbaar dat tussen de armleuningen kan worden be vestigd. Het nieuwe onderkomen is tevens voorzien van extra brede gangpaden en een drempelloze in gang. In verband met de verhuizing is het personeelsbestand uitgebreid met veertig personen, waardoor er nu een team bestaat van 100 mede werkers, onder wie een groot aan tal oud-personeelsleden van de Gruma die tot voor kort in het pand was gehuisvest. Diabeten De Diabetes vereniging Nederland afde ling Leiden en omstreken houdt op 15 november een voorlichtingsavond over dieetproducten en zoetstoffen. Nu de feestdagen weer in aantocht zijn. is het voor diabeten van belang om te weten wat zij wel en niet kunnen eten. Firma Wijers geeft informatie over geschikte voedingsmiddelen. De bijeenkomst is in het Academisch Ziekenhuis Leiden aan de Wassenaarseweg en begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. FNV De Industriebond FNV komt op 21 no vember bijeen om te praten over de ar beidsvoorwaarden in de metaalnijver heid voor 1989. Leden kunnen vanaf 20.00 uur terecht in het Antonius Club huis aan de Mare. LEIDEN - De werkloosheid in de regio Leiden is de afgelopen maand fors gedaald: bij de mannen met 117 (2 procent) en bij de vrou wen met 112 (3 procent). In dezelf de periode vorig jaar steeg de werk loosheid juist met dezelfde percen tages. In het rayon Lisse is de werk loosheid de afgelopen maand iets gestegen: met 42. In vergelijking met vorig jaar daalde de werkloosheid aanzien lijk. In het gewest daalden de cij fers bij de mannen met zeven pro cent en bij de vrouwen met een procent. Vooral in het rayon Lisse is de daling opvallend. Het percen tage zakte by mannen en vrouwen met 15 procent. Opvallend is de daling in de bouw met 49 procent. Voor de grond-, weg- en waterbouw is dat cijfer 36 procent. Deze daling is tot stand gebracht door de positieve ontwikkelingen in de bouw en het zogenaamde Bouwexperiment, waarbij er een intensief contact is tussen wekzoekenden en arbeids bureau. Eind oktober waren er volgens het Gewestelijk Arbeidsbureau in het rayon Leiden 8794 mensen zon- -der werk: 5377 daarvan zijn man nen en 3417 vrouwen. Van deze werklozen woont 71 procent in Lei den zelf. Dit aandeel is in de loop der jaren gegroeid. Lag het eind 1984 nog op 64 procent, in 1986 was het al toegenomen tot 69 procent. Volgens het GAB zou het ermee te maken kunnen hebben dat ho- Verkoopexpositie van Rode Kruis LEIDEN Welfare, de Leidse af deling van het Nederlandse Rode Kruis, houdt donderdag 24 novem ber van 13.00 tot 17.00 uur haar jaar lijkse verkoop-tentoonstelling. Die wordt gehouden in het gebouw van het Rode Kruis aan de Apollolaan lb in Leiden. Onder begeleiding van Welfare- vrijwilligsters maakten de deelne mers, gehandicapten en bejaarden, artikelen als schortjes, kussens, poppen en beesten. De aankoop van enkele artikelen betekent fi nanciële steun voor het Rode Kruis. De organisatie doet tevens een oproep aan vrijwilligers die deelne mers willen bezoeken die zelf wei nig gelegenheid hebben contacten te leggen. Vrijwilligers doorlopen eerst een introductie-periode. Be langstellenden kunnen zich aan melden bij de Apollolaan lb, tel. 313705. ger geschoolden uit de stad weg trekken naar de randgemeenten, terwijl de wat lager geschoolden in de stad blijven wonen of er juist naar toe trekken. Als dan, zo veron derstelt het GAB, de werkgelegen heid in de stad met name toeneemt voor functies op een wat hoger ni veau, profiteren daar de beter op geleiden in de randgemeenten van, zodat de werkloosheid daar naar verhouding wat meer afneemt. Het GAB houdt ook rekening met de mogelijkheid dat de cultuur om weer aan het werk te gaan in de randgemeenten wat groter is. Ongeveer tien procent van de in geschreven werklozen uit Leiden heeft een andere dan de Neder landse nationaliteit. In de stad woont het overgrote deel van de al lochtonen van het rayon. Van de werklozen in Leiden is 43 procent langer dan een jaar zonder werk, in het hele rayon ligt dit percentage op 40. In oktober vorig jaar lag dit percentage trouwens nog op 46. De werkloosheid in het rayon Leiden daalde over de hele linie, want zowel het aantal werkloze schoolverlaters (1380) als het aantal werkloze jeugdigen t/m 22 jaar (170) daalde ook. In het rayon Lisse zijn op het ogenblik 1410 mensen zonder werk: 809 mannen en 601 vrouwen. Vorige maand nam het aantal werkloze mannen toe met 21, bij de vrouwen werden er 21 meer werk loos. Onder de schoolverlaters daalde de werkloosheid hier met 29 mannen en 14 vrouwen. Van de werklozen heeft 5,5 procent een an dere dan de Nederlandse nationali teit. Van hen heeft 26 procent de Britse nationaliteit. Deze mensen zijn werkzaam geweest in de bloembollensector. Van de werklozen in het rayon Lisse is 33 procent langer dan een jaar zonder werk. Eind oktober vo rig jaar bedroeg dat percentage nog 36. Relatief veel mensen (40 pro cent) staan hier korter dan drie maanden ingeschreven, hetgeen te maken heeft met het vele seizoen werk in deze streek. In beide gewesten samen daalde de werkloosheid in de burger- en utiliteitsbouw met 49 procent, in de grond-, weg- en waterbouw met 36 procent. Op dit moment zijn er nog 82 vacatures in de bouw. Behalve de sectoren drukkerij en papier 14), horeca/huishouding 21), handel 46), onderwijs 46) en de algemene dienst 11), daalt de werkloosheid bij de man nen in alle beroepsgroepen. Bij de vrouwen in het gewest Leiden/Lis- se springt bij een jaarvergelijking het onderwijs er in negatieve zin uit 136). Aan het eind van de maand ston den er in het gewest 879 vacatures open. Van de afgelopen maand ver vallen vacatures is in het gewest 41 procent door het GAB vervuld. POLITIEK DEZE WEEK Woensdag 16 november gadering van de commij voor cultuur, volksgezondheid en groenvoorzieningen in ka mer 23/24 van Het Gulden Vlies aan de Breestraat 125. Aanvang 20.00 uur. Op de agenda staat onder meer het gemeentelijk homo en emancipatiebeleid, alsmede de gemeenschappelijke rege ling nieuwe vuilverwerkingsin stallaties. LEIDEN - Door de bestaande in deling van chronische nierontste kingen te herzien, zou in de toe komst een aantal patiënten beter kunnen worden behandeld. Dat stelt J.A. Bruijn in zyn proefschrift over dit onderwerp, waarop hij vrijdag aan de medische faculteit van de Leidse universiteit promo veert. Bruijn verrichtte zijn onder zoek met subsidie van de Nier stichting. Een van de belangrijkste oorza ken van de uitval van nieren is glo- merulonefritis, een chronische ont steking van het nierweefsel. Die wordt veroorzaakt door ontrege ling van het immuunsysteem, vooral de produktie van anti-licha men. Dit afweersysteem kan zich tegen het eigen lichaam keren, en voor de nieren kan dat op twee ma nieren. Allereerst kunnen er anti-li chamen tegen een deel van de nier worden gemaakt, die de nier niet rechtstreeks aantasten. Ten twee de kan de nier worden beschadigd doordat grote hoeveelheden anti-li chamen gebonden aan andere ei witten zich ophopen op bepaalde plaatsen en zo de nier aantasten. Tot dusver werd aangenomen dat dit twee verschillende ont staanswijzen van de ziekte waren, maar het onderzoek van Bruijn wijst uit dat dit niet juist is. Vol gens Bruijn zijn het twee uitersten van een scala aan nierziekten, en heeft een groot deel van de patiën ten niet één van de twee zuivere vormen maar een mengvorm. Het moet, stelt Bruijn, in de toekomst mogelijk zijn gericht het anti-li chaam dat de schade veroorzaakt uit het bloed te verwijderen. Bruijn onderzocht ook de ver schillen in gevoeligheid voor nier ziekten tussen verschillende men sen. Dat de een wel en de ander geen chronische nierontsteking krijgt, moet gezocht geworden in het dna, concludeert Bruijn door onderzoek op muizen. Dat maakt het in principe mogelijk mensen vooraf te screenen, zodat in de toe komst bij mensen met verhoogd ri sico voorzorgsmaatregelen te ne- Bij dit deel van het onderzoek rees overigens twijfel over de be trouwbaarheid van de in handel zijnde muizenstammen: muizen die genetisch gelijk heten te zijn, verschillen mogelijkerwijs toch ook op andere punten dan de be kende eigenschap. Dit wordt, van wege de mogelijke grote conse quenties voor ander wetenschap pelijk onderzoek, verder gecontro leerd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15