Actievoerende politie in colonne door de regio WD voorstander van aanleg rijksweg 11-west X Bij demonstraties van andere groeperingen zit het verkeer meer in de knoop' Verklaring Amnesty niet gezamenlijk ondertekend TROUWPLANNEN? VUL IN! - ncvaiu Ltiucw LEIDERDORP Tot ongenoegen van de PvdA. D66 en PSP/PPR is het college van burgemeester en wethouders van Leiderdorp niet bereid een door Amnesty Interna tional opgestelde verklaring geza menlijk te ondertekenen waarin de regering wordt gevraagd een ruim hartiger beleid te voeren jegens van het opnemen van asielzoekers. Tijdens de gisteravond gehou den gementeraadvergadering de den de progressieve partijen na een oproep daartoe van een vertegen woordigster van Amnesty nog een uiterste poging. Dat mocht echter niet baten. "Zeer teleurstellend", aldus Van der Zande. Van der Zande had in het verle den al eerder aangedrongen op een soepeler beleid ten aanzien van de opvang van asielzoekers. Volgens het CDA is het daarentegen van be lang dat in de landen waar de asiel zoekers vandaan komen betere omstandigheden worden ge kweekt. De WD vindt de discus sie over asielzoekers een 'landelij ke en geen plaatselijke aangelegen heid'. Fractievoorzitter J. Scheffer: "Wij hebben onze eigen kanalen naar onze eigen vertegenwoordi gers in de Tweede Kamer". De opvang en begeleiding van asielzoekers kan overigens nu met behulp van de Vereniging Vluchte lingenwerk Nederland alsnog be ter worden geregeld in Leiderdorp. De WN heeft althans verdere me dewerking toegezegd bij de op vang, zo liet wethouder j. Huigen gisteravond weten. De wethouder benadrukte niet temin dat de interesse in Leider dorp om de asielzoekers op te van gen en te begeleiden onder de maat blijft. Dat was voor twee leden van het college ook een reden om de verklaring van Amnesty Interna tional niet te ondertekenen. LEIDERDORP/STREEK In een razend tempo viel een groep van bijna 250 rijkspolitiemensen gistermiddag de gemeenten Leiderdorp, Hazerswoude, Nieuwkoop en Lis- se binnen. Bij de gemeentehuizen werd een petitie aan de burgemeester aangeboden. Tevens werden de winkelcen tra bezocht, waarbij aan bezoekers en winkeliers pamflet ten werden uitgedeeld. Ook automobilisten kregen een stencil in de hand of onder de ruitewisser gedrukt. door Frans van den Berg De protesterende politiemensen hadden het gisteren een stuk ge makkelijker dan de studenten die ook actie voerden. Welke actie voerders kunnen zich per bus moeiteloos door het drukke ver keer wurmen door gebruik te ma ken van motoragenten en politie wagens die kruispunten afzetten? Overigens was een beetje tempo gistermiddag wel geboden omdat binnen tweeënhalf uur tijd maar liefst vier gemeenten werden be zocht. Omdat het gebruik van dienstwagens beperkt moest blij ven van de politieleiding, hadden de vakbonden toeringcarbussen gehuurd. Voorop stond dat de ac ties publieksvriendelijk moesten blijven. "Dat het publiek wellicht toch enige hinder heeft ondervon den is geen probleem. Bij protest demonstraties van andere groepe ringen komt het verkeer veel meer in de knoop te zitten", stelde Joost van Spronzen van het actiecomité vast. Na de actiebijeenkomst 's mor gens in het politiebureau in Den Haag kwam de colonne gistermid dag even na half twee in Leider dorp aan. De vijf bussen werden begeleid door motoragenten, wa gens van de verkeersgroep en een ME-bus. De ligging van het ge meentehuis naast het winkelcen trum Winkelhof leverde al direct het eerste probleem op: de bussen konden niet voor de deur van het gemeentehuis parkeren. De politie maakte van de nood een deugd en zette eén rijbaan van de Engelen- daal af en parkeerde daar de bus sen en politiewagens. Bijbaantjes Terwijl een delegatie het ge meentehuis binnenging, deelden de andere actievoerders bij de Win kelhof pamfletten uit. Burgemees ter A.J.A.L. Bruggeman beloofde de actievoerders dat hij de ontvan gen petitie politiek 'zo hoog moge lijk' zal doorspelen. Hij erkende dat de werkdruk bij de politie groot is en dat veel overuren niet worden uitbetaald. Ook de ongemakken- toelage vond hij onvoldoende. Volgens Bruggeman is een goe de betaling van de politie de enige garantie dat de politiemensen onaf hankelijk blijven. "Nu al worden veel nevenfuncties aangenomen die de integriteit van de politie kunnen aantasten. Daarom moet worden voorkomen dat politie mensen in de verleiding komen om bijbaantjes aan te nemen", bekriti seerde de burgemeester de bijver diensten. Dat Leiderdorp een rijkspolitie- groep heeft, vond Bruggeman geen probleem. "Het wordt hoog tijd dat in kleine gemeenten eigen politie korpsen worden vervangen door rijkspolitiemensen. In dat geval zijn er veel minder overplaatsingen van de rijks- naar de gemeentepoli tie nodig. Bovendien komt dat de kwaliteit van de politiezorg ten goede, omdat de rijkspolitie kan steunen op bijstandsgroepen en diensten van het districtsbureau". 's Avonds werd door de Leider- dorpse gemeenteraad een door alle fracties ondertekende motie aan genomen waarin de burgemeester werd verzocht de bezorgdheid die in deze gemeente leeft over het po litiebeleid over te brengen aan de ministers van binnenlandse zaken en justitie. Hazerswoude Na de opbeurende woorden van de eerste burger van Leiderdorp, stapten de politiemensen gister middag weer in de bussen. Het vele in- en uitstappen die middag mocht de pret niet drukken. Van een uitgelaten stemming was in de bussen overigens geen sprake. Blijkbaar bewaarden de agenten de energie voor de acties op straat. Meest luidruchtig was de ME- bus. De sirene werd af en toe zelfs Politiemensen verzamelen zich rond het gemeentehuii i Leiderdorp, waarna burgemeester A.J.A.L Bruggeman een petitie werd aangeboden. overtroffen door de uitlaat van de bus. De knalpijp bengelde slechts aan één draadje en produceerde een gigantische hoeveelheid her rie. Normaal gesproken wordt zo'n wagen door de politie van de weg gehaald. De gammele bus werd nu via affiches te koop aangeboden. Niemand meldde zich. "We gaan naar binnen toe", scan deerden de agenten voor het ge meentehuis van Hazerswoude. Burgemeester J.W. van der Sluis ving de actievoerders echter tac tisch voor de ingang van het ge meentehuis op. Daar werd de peti tie in ontvangst genomen en mocht een delegatie binnen de actie toe lichten. Rijtoer De andere politiemensen ver spreidden zich over de winkelpas sage achter het gemeentehuis en het kruispunt met de Rijndijk. Aan voorbijgangers werden pamfletten uitgedeeld. Met name vrachtwa genchauffeurs groetten de agenten door luid toeterend voorbij te rij den. Een bejaarde vrouw op de fiets wist echter geen raad met de acties. Een politieman zette de weg af om de vrouw over te laten ste ken, terwijl het fietserslicht nog op rood stond. Was dat nu een grap of niet? De vrouw nam het zekere voor het onzekere en bleef rustig wachten tot het licht op groen stond. Na de stop bij het gemeentehuis begon een rijtoer door de nieuwe woonwijk van Hazerswoude en werd Alphen aan den Rijn door kruist. De colonne trok overal de nodige aandacht, niet in de laatste plaats door de vele sirenes. Mensen stonden voor de ramen bij wonin gen, bedrijven en scholen. Ook op straat bleef men staan. Af en toe werd er zelfs gezwaaid. Het leek net een zegetocht van een voetbal team. In Alphen sloot de protestop tocht van de plaatselijke politie zich bij de colonne aan. Een lang lint van politiewagens, bussen en een kar met mest slingerde zich langs het centrum. Bij het station haakte de gemeentepolitie weer af, waarna in hoog tempo werd door gereden naar Nieuwkoop. Burgemeester T.R. Seinstra nam op het pleintje voor het gemeente huis de petitie in ontvangst. Het bleef bij enkele korte speeches, waarna het winkelcentrum werd bezocht. Maar met zoveel agenten was men snel klaar bij de paar win kels. Het vertrek werd bespoedigd nadat een inwoonsters zich bij het actiecomité had beklaagd over de bussen die voor het gemeentehuis stonden. Omdat juist op dat mo ment de basisschool uitging, kwa men de kinderen op de fiets knel te zitten tussen de op de weg gepar keerde bussen en het overige ver keer. De actieleiding had het pro bleem met de schoolkinderen in derdaad over het hoofd gezien. Snel werden de laatste collega's uit de patatzaak gehaald een enke ling was de lunch in Den Haag mis gelopen en vervolgde de stoet de reis. Op weg naar de Leimuider- brug kregen de bussen opdracht om sneller te rijden, omdat anders de colonne voor te veel oponthoud zou zorgen "We moeten geen auto- mobilistjes pesten". De stoet pikte meteen het zuide lijk deel van de Haarlemmermeer mee, in welke gemeente de politie met name in het geweer is geko men tegen de dreigende halvering van het korps. In Lisserbroek en Lisse baarde de colonne veel op zien. Via de Lisserbrug, Kanaal straat en Nassaustraat werd naar het gemeentehuis aan de Heere- weg gereden. Meer dan in de ande re gemeenten werd in Lisse ook ne gatief gereageerd op de politie-ac- ties. Al eerder staken soms mensen de duim naar beneden. In de Ka naalstraat maakte een oudere be woner het gebaar van 'wie zal dat betalen' en in het centrum gebaar de een bejaarde automobilist dat de agenten wat hem betreft de pot op konden. Burgemeester G.J. van der Kroft liet de politiemensen niet in de kou staan. Nadat het bekende 'we gaan naar binnen toe' was geroepen, ge baarde de burgemeester tot ieders verbazing dat de hele meute het ge meentehuis in mocht. Samenge perst in de hal werd een oorverdo vend fluitconcert weggegeven, waarna de gemeente-ambtenaren massaal een kijkje kwamen ne- Overleg Van der Kroft zei goede hoop te hebben dat het overleg woensdag tot een oplossing zal leiden. Net als in de andere gemeenten stelden de woordvoerders dat er beslist een oplossing moet komen. Anders zul len er hardere acties volgen. Later tijdens het uitdelen van pamfletten in het winkelcentrum en op de weekmarkt beaamden individuele agenten dat er beslist hardere ac ties komen. Dat daarbij de burgers wél de dupe worden, valt niet aan te ontkomen, werd vastgesteld. Gisteren was in iedere gemeente een minimale bezetting aanwezig- ,maar werden niettemin alle mel dingen behandeld. Dat was ook in Wassenaar het geval. Ook daar kreeg de burgemeester, P.H. Schoute, een petitie aangeboden. Dat werd overigens gedaan door de eigen korpsleden. Bij calamiteiten zouden agenten gisteren uit de bussen worden ge haald en naar de betreffende ge meente worden gebracht. Dat was echter het niet nodig. Op een paar aanrijdingen na bleef het opmerke lijk rustig. Logisch met zoveel agenten op straat. Het in de regel drukke kruispunt Van de Valk BoumanwegILaan v VVD-fractie meent dat de rijksweg 11-west een oplossing biedt vooi meente. LEIDERDORP - De WD in Leiderdorp is groot voor stander van de aanleg van rijksweg 11-west. Namens deze fractie betoogde J. de Waard gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergade ring dat deze weg tot ver mindering van de verkeers overlast in Leiderdorp zal leiden. De rijksweg 11-west moet een ver binding gaan vormen tussen de A4 (Amsterdam/Rotterdam) en de A44 (Amsterdam/Den Haag). De aanleg van de weg heeft in Voorschoten het nodige verzet opgeroepen, om dat het tracé deze gemeente als het ware doormidden snijdt. Recente- Statenleden tegen opheffen politiepost in Warmond WARMOND/DEN HAAG - "De eventuele opheffing van de post Warmond van de rijkspolitie te wa ter doet ernstig afbreuk aan het toezicht op het watersportverkeer in een van de belangrijkste water sportgebieden van Zuid-Holland, ja, zelfs van Nederland". Die mening verkondigen de Sta tenleden J. Steegh en E. Meijer van de PSP/CPN/PPR-fractie in hun vragen over de waterpolitie aan het college van gedeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de pro vincie. Zoals bekend bestaan er plannen om de Warmondse post op te heffen en met al het personeel en materiaal naar Alphen aan den Rijn te gaan. Dit in verband met een reorganisatie en een nieuwe re gio-indeling. Wordt de post Warmond daad werkelijk opgeheven dan, zo vre zen Steegh en Meijer, komt er niets terecht van de uitvoering van de provinciale regels op het gebied van de watersport. "En dat in een tijd waarin steeds meer aandacht bestaat voor de het handhaven en controleren van de voorschriften", schrijven de statenleden. Steegh en Meijer vragen gedepu teerde staten van Zuid-Holland in samenwerking met de betrokken gemeentebesturen er bij de minis ter van justitie op aan te dringen "van dit heilloze plan" af te zien. LEIDERDORP - H. van der Zande (PPR/PSP) vindt dat Lei derdorp het voorbeeld van Nieuw- veen moet volgen en het schoon maken van de bevroren autoramen met draaiende motor moet verbie den. Van der Zande pleitte er gis teravond tijdens de gemeente raadsvergadering voor daartoe de algemene plaatselijke verordening (APVj aan te passen. Tegelijkertijd stelde hij voor om de zogeheten cfk's (chloorfluor koolwaterstoffen) te verwijderen uit afgedankte vrieskisten en koel kasten en deze stoffen zo mogelijk opnieuw te gebruiken. Het lozen van cfk's tast, zo is uit onderzoek gebleken, in ernstige mate het milieu en met name de ozonlaag PPR/PSP dringt aan op verbod op ijsla-abben met draaiende motor aan. In drie Gelderse gemeenten is een initiatief voor het opnieuw ge bruiken van cfk's reeds genomen. Wethouder J. den Boeft (milieu) zegde toe de mogelijkheden tot een soortgelijk initiatief voor wat be treft de cfk's in Leiderdorp nader te onderzoeken. Hij sloot overigens niet uit dat een en ander met hoge kosten gepaard zal gaan. Bij het voorstel om het 'ijskrabben' te ver bieden met draaiende motor zette hij de nodige vraagtekens. "Ik vraag mij af of een dergelijk verbod wel is te handhaven", sprak Den Boeft. De suggestie van de PPR/PSP zal in elk geval aan de or de worden gesteld tijdens een ver gadering van de commissie alge meen bestuurlijke zaken. lijk is duidelijk geworden dat ook in Leiden steeds grotere bezwaren leven tegen de aanleg van deze oost-westverbinding. Volgens De Waard zal de i weg echter een oplossing bieden voor 'een knellend verkeerspro bleem'. De liberaal wilde van bur gemeester en wethouders weten of ook zij de aanleg van de nieuwe weg beschouwen als een oplossing voor de gebrekkige oost-westver- bindingen en de slechte bereik baarheid van de duin- en bollen streek. De WD-fractie is er in elk geval van overtuigd dat de weg voor Lei derdorp van groot belang is. De Waard verwacht dat de nieuwe ver binding tot een vermindering van het verkeersaanbod op de Persant Snoepweg, Van de Valk Bouman- weg en Engelendaal zal leiden. De gemeenteraad maakt zich overi gens al langer bezorgd over de toe nemende verkeersdrukte op de doorgaande wegen in Leiderdorp. Deze week nog pleitte de PvdA voor de aanleg van een of meer tun nels onder de Engelendaal. Belang In een eerste reactie zei wethou der J. den Boeft (verkeerszaken) gisteravond dat de aanleg van de weg zeker van belang kan zijn voor Leiderdorp. Een duidelijke uit spraak over hoe het college werke lijk staat tegenover de aanleg van de nieuwe verkeersader, ging hij vooralsnog uit de weg. Den Boeft betwijfelde boven dien of de aanleg van de rijksweg 11-west wel een oplossing zal bie den voor alle problemen. "Daar is nog geen afdoende studie naar ver richt", zo betoogde hij. De wethou der zei het nuttig te vinden wan neer de plankaarten eens op tafel zouden komen om alles eens op een rijtje te zetten. Hij wil ook de wens van Zoeterwoude daarbij be trekken om de rijksweg 11 'breder' aan te leggen dan in de jongste voorstellen is aangegeven. In de commissie ruimtelijke or dening zal, zo beloofde Den Boeft, de kwestie nader aan de orde wor den gesteld. Hij liet intussen wel doorschemeren begrip te hebben voor het standpunt van Voorscho ten en Leiden om zich tegen de aanleg van de nieuwe weg te ver zetten. Den Boeft heriniterde er on der meer aan dat rijksweg 11-west Voorschoten zal doorsnijden (de wijk Noord-Hofland wordt als het ware afgescheiden van de rest van Voorschoten). Voor Leiden geldt onder meer dat de weg door de Oostvlietpolder loopt, een gebied dat als een van de laatste bouwlo caties van deze gemeente wordt be schouwd. Inbrekers slaan slag via balkon VOORSCHOTEN - In zes wonin gen in een flat aan de Gerbrandy- laan in Voorschoten is de afgelo pen nacht ingebroken. De inbre kers slaagden erin om via een bal kon de toegangsdeur aan de ach terzijde van het trappenhuis te ope nen. Zij gebruikten daarbij een deurklink. De dieven namen onder meer geld en pasjes mee. Op het moment dat er werd ingebroken waren sommige bewoners gewoon thuis. 'Oplossing voor knellend probleem Leiderdorp' Als je van plan bent om te gaan trou wen, of je kent iemand die binnenkort ook de grote stap waagt, dan moet je beslist de bon hiernaast invullen, uit knippen en opsturen. Want daarmee bezorg je jezelf of degene die je opgeeft een gratis Felicitatiepakket namens het Leidsch en Alphens Dagblad. Maar ook namens een groot aantal andere, voor aanstaande nationale bedrijven. Ge presenteerd door een hostess van de Felicitatiedienst. Je ontvangt niet alleen cadeau's. maar ook een flink aantal waarde- en reduc tiebonnen, die je veel, heel veel voor deel opleveren. En dat is nooit weg met een dure trouwerij voor de deur. Vul daarom snel de bon in en stuur hem in een open enveloppe naar het Leidsch/Atphens Dagblad T.a.v. Els Rietveld Postbus 54, 2300 AB Leiden Inleveren aan de balie van het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 in Leiden of het Alphens Dagblad, Julianastraat 19 in Alphen a.d. Rijn mag natuurlijk ook. Als de bon maar tijdig, vóór de huwelijksda tum, in ons bezit is. Hoe eerder, hoe beter! Graag ontvangen wij/zij nog vóór de huwelijksdag bezoek van de hostess van de Felicitatiedienst. Naam bruid: Adres: Postc/Plaats: Telefoon: Toek.adres: Naam bruidegom Adres: Postcode: Woonplaats: L Telefoon: Plaats van ondertrouw: rw WSÊÊ Datum wettig huwelijk:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14