TAD LEIDEN Leiden moet schone stad worden Drie projectontwikkelaars maken plan Stationsbuurt LEIDSCH DAGBLAD r Nieuwe polikliniek Detailhandel mag op de Waard, maar niet officieel Samenvoeging van Studiehuis met Basiseducatie Noord van de baan s DINSDAG 15 NOVEMBER 1988 Symposium over genetica LEIDEN In het Gorleuslabora- torium wordt op zaterdag 19 no vember een symposium georgani seerd over genetica. Aanleiding voor het symposium is de opening van het medisch genetisch cen trum zuid-west Nederland waarin de universiteiten van Leiden en Rotterdam participeren. Het symposium valt in twee de len uiteen, 's Ochtends (vanaf 10.00 uur) staat het onderzoek op het ter rein van de medische genetica cen traal, 's middags (vanaf 14.00 uur) wordt met name aandacht besteed aan beschadigingen in genen. Het symposium wordt afgesloten met een forumdiscussie over de gevol gen van het genetisch onderzoek voor de samenleving onder voorzit terschap van de Rotterdamse hoogleraar klinische genetica, prof. dr. M. Niermeijer. Forumdiscussie Japan vervalt LEIDEN De aangekondigde fo rumdiscussie over Japan, die aan staande donderdag in Leiden zou worden gehouden, vervalt. Wegens de ziekte van de Japanse keizer is K. van Wolferen, correspondent van NRC Handelsblad in Japan, verhinderd naar Nederland te ko men. Van Wolferen zou op de ge plande avond als inleider optreden. Meisjes gewond LEIDEN - Twee meisjes van 18 jaar zijn gisterochtend met vermoede lijk ieder een sleutelbeenfracteur naar het AZL overgebracht, nadat zij op de Sumatrastraat met elkaar in botsing waren gekomen. Het ene meisje uit Sassenheim reed met haar bromfiets over het fietspad in de richting van de Lage Rijndijk. Het andere meisje, uit Leiden, reed ook op een bromfiets vanuit de tegenovergestelde rich ting. Zij wilde linksaf de Suriname- straat indraaien, maar zag de Sas- senheimse over het hoofd. Een bot sing was het gevolg. Extra treinen op zondagen naar Alphen LEIDEN/ALPHEN - Met ingang van 28 mei 1989 gaat de trein tussen Leiden en Alphen/Utrecht op zon dagochtend ook in de winter (okto ber tot en met mei) om het half uur rijden. Aanleiding voor de Neder landse Spoorwegen om de uur- dienst te vervangen door een half- uurs-dienst is het toegenomen aan tal reizigers op dit traject. Wijzigingen komen er ook in de vertrektijden van de boottreinen van Leiden naar Hoek van Hol land, terwijl ook de vertrektijden en treinsamenstellingen van enke le internationale treinen worden aangepast aan de nieuwe aan komst- en vertrektijden van de nachtboot Hoek van Holland-Har wich. Flinke schade door vandalen LEIDEN - Bij de Emilie Knappert scholengemeenschap aan de Storm Buysingstraat hebben van- dalen het afgelopen weekeinde da nig huisgehouden. De omheining van het schoolplein werd vernield, het zonnescherm verbrand, twee dubbele plastic lichtkoepels en ne gen ventilatiekappen stukgeslagen en de muur met verf beklad. Op het platte dak werd op drie plaatsen brand gesticht, waardoor ook de kozijnen van de gymzaal werden vernield. fÜCCXXXii^O L M j w K 'LL- iiyjSmi -rt—AA LEIDEN - De projectgroep die zich bezighoudt met de ontwikkeling van het Stationsplein heeft drie projectontwikkelaars gevraagd met plannen te komen. Het zijn MAB Projectontwikkeling bv uit Den Haag, MABON (Maatschappij Bouwontwikkeling Nederland) uit Rijswijk en de Amro-bank uit Am sterdam die ook een projectont wikkelingsgroep bezit. De plannen van de drie moeten in februari klaar zijn. Uitgangspunt voor de plannen is het programma van eisen dat in de werkgroep is opgesteld en door de fracties in de gemeenteraad is bekrachtigd. Na hoorzitting op 27 februari ma- deelnemers aan de pro- LEIDEN Het schoolgebouw van Boerhaave volwassenenonderwijs aan het Noordeinde wordt momenteel grijpend verbouwd. Het interieur wordt opgeknapt. De werkzaamheden aan de buitenzijde beginnen begin vol- ken der gend jaar. Dan wordt er onder meer een verbinding, die nagenoeg geheel zal bestaan uit glas, tot stand gebracht jectgroep (gemeente. AZL, NS tussen de panden Noordeihde 1 en 3. De verwachting is dat die bouwwerkzaamheden voor het begin van het nieu we schooljaar gereed zijn. Met de renovatie van de panden is in totaal een bedrag van circa twee miljoen gemoeidJ NZH) een keuze met wordt gegaan. Dan breekt het r ment van de commerciële ontwik keling aan en worden er contracten met de projectontwikkelaar geslo ten. De drie projectontwikkelaars zijn gekozen op basis van hun erva ring met soortgelijke projecten el ders in het land en hun financiële draagkracht. Moed Heeft de gemeente wel genoeg greep op de ontwikkeling van het Staionsplein? Dat was de centrale vraag gisteravond tijdens een door D66 georganiseerde discussie in het Wachtgebouw aan de Mors- straat. De aanwezige politici (De Vreeze. PvdA; Hoekema, D66; Laurier, Links Leiden en Walen kamp, CDA) twijfelden er nauwe lijks aan. Gemeente wil maatregelen tegen hondepoep, graffiti en onkruid LEIDEN - Het gemeentebe- Naast het strafbaar stellen van het stuur wil Hat rip start sphn achterlaten van hondepoep op de siuur wil aatae stad scno- openbare weg via bepalingen in ner wordt. Daartoe wordt de Algemeen Plaatselijke Verorde- een groot aantal maatrege- ning -, wil de gemeente een groot len genomen. Op de eerste aantal hondenuiüaatstroken (afge- plaats wordt het honde- poepprobleem serieus aan- ve meter kunnen honden hun uit gepakt. Daarnaast wil de ge- werpselen deponeren. Er zijn in de meente ook sneller zwerf- sta£? bijvoorbeeld in het Kooi- vuil opruimen, onkruid ver- ^aüse°evredr,gens al enkele hussen delgen en graffiti direct ver- Het gemeentebestuur denkt dat wijderen nadat het is aange- die hussen alleen in het gebied bui- bracht. Hondenbezitters moeten in de toe komst de uitwerpselen van hun dier zelf opruimen. Gebeurt dat niet, dan loopt de begeleider van de hond het risico te worden bekeurd. Hoewel de maximale straf 5000 gulden bedraagt, zal iemand die wordt geverbaliseerd vermoede lijk enkele tientjes boete moeten betalen. De maatregel treedt begin volgend jaar in werking. Dat is te lezen in de nota 'Schone stad', een ambitieus plan van de ge meente Leiden om de vervuiling van de stad tegen te gaan. Het plan werd gisteren tijdens een perscon ferentie door de wethouders Kuij- ers en Van der Molen gepresen teerd. De gemeente investeert ko mend jaar bijna vier ton in de 'Schone stad'. In de nota staat dat de twee par ken in de binnenstad, de Burcht en het Van der Werfpark 'hondenvrij' worden gemaakt. Naast een hek om die parken, brengt de gemeen ten een hondenrooster bij de toe gangen aan. Wethouder Van der Molen (ruimtelijke ordening en milieu) zegt dat het gemeentebe stuur de vraag of de openbare ruimte in principe voor de 'spelen de mens' is, positief heeft beant woord. "Andere zaken moeten zich daaraan aanpassen". De PvdA-wethouder kaartte bij haar aantreden als raadslid in 1982 het hondepoep-probleem al aan. "Dat is toch een van de dingen die collectieve ergernis bij de burgers veroorzaken. Ik heb het altijd bizar gevonden dat er miljoenen in de aanleg van rioleringen is gëinves- teerd, terwijl eenzelfde hoeveel heid faecaliën door dieren op de openbare weg wordt gedepo neerd". Of er daadwerkelijk tot het be keuren van hondeneigenaars wordt overgegaan, is afhankelijk van de opstelling van de politie. Die heeft zich de laatste tijd niet al te actief getoond bij het handhaven van gemeentelijke besluiten. Vol gens de wethouders zou de politie inmiddels hebben toegezegd de overtreders van de 'hondepoepbe- palingen' te bekeuren. ten de singels kunnen worden gelegd. In het plan 'Schone stad' zijn in totaal 120 plaatsen aangewe zen waar een hus komt. Dat bete kent dat vrijwel iedere hondenbe zitter op een afstand van maximaal 200 meter van zijn woning een hus zal aantreffen. In de binnenstad is maar één honden-uitlaatplaats geprojec teerd, namelijk bij het Van der Werfpark. Dat betekent dat vooral hondenbezitters in de binnenstad zelf de uitwerpselen van hun dier moeten opruimen. Hoe dit moet gebeuren, wil het college van B en W overigens aan de inventiviteit van de hondenbezitter overlaten. Het dagelijks bestuur van de ge meente is er nog niet uit wat nu het beste opruimmiddel is. Tijdens de persconferentie van gisteren de monstreerden de wethouders een 'hondepoep-zakje'. Het is bedoe ling dat die zakjes in de toekomst via winkeliers of automaten wor den verspreid. Het gemeentebestuur wil er niet toe overgaan om een hondepoep- opruimmachine aan te schaffen. De kosten van een dergelijk appa raat zijn zeer hoog. Belangrijker echter is de overweging dat indien de lokale overheid de hondepoep opruimt, de schijn wordt gewekt dat het achterlaten van uitwerpse len van dieren wordt gelegaliseerd. Een van de grondslagen van de nota is dan ook om behalve de symptomen (de vervuiling) te be strijden, de mentaliteit van de bur gers te verbeteren. "Met alleen het opruimen van de rotzooi, kom je er niet. Er is een mentaliteitsverande ring noodzakelijk", denkt wethou der Kuijers (WD). De gemeente bestuurder geeft overigens toe dat dit moeilijk te bewerkstelligen is. Naast bestrijding van de honden poep-overlast schenkt de nota 'Schone stad' ook aandacht aan de LEIDEN - Grote drukte bij het fietsers- en voetgangerspontje over de Zijl. De werkzaamheden aan de Zijlbrug vorderen gestaag. Op momenten dat de brug dicht is, mogen fietsers en voetgangers al over de brug. Voor auto's wordt de Zijlbrug morgenavond na zeven uur weer opengesteld. Om de grote verkeersdrukte op Lage en Hoge Rijndijk sneller te kunnen afwikkelen, is in overleg met Rijkswaterstaat besloten de Span- jaardsbrug (Lage Rijndijk) en Wilhelminabrug (Hoge Rijndijk) vandaag De Vreeze waarschuwde juist dat de gemeente ervoor moet wa ken zich uit te leveren aan een pro jectontwikkelaar. Een situatie als is ontstaan rond het Utrechtse Hoog-Catherijne - 'waar de ge meente met handen en voeten aan de projectontwikkelaar vastzit", al dus De Vreeze - moet wat betreft de PvdA'er koste wat het kost worden voorkomen. De Vreeze pleitte ervoor de ko mende maanden nadere invulling te geven aan het wat vage program ma van eisen waarmee de drie maatschappijen in de slag gaan. Op die manier is de gemeenteraad voorbereid wanneer de plannen op tafel komen. Hoekema twijfelde als enige aan de daadkracht van de ge meenteraad. "De politiek is eigen lijk te laat met het sturen van de plannen. Ik moet nog zien dat de raad straks de moed heeft om de plannen af te wijzen", aldus Hoeke- De aanwezige politici vatten de bijeenkomst op als een signaal om extra alert te zijn op de komende ontwikkelingen op het Stations plein. De algehele mening is dat de politiek niet heeft uitgeblonken in betrokkenheid bij wat komen gaat. "De gemeente zit nog nergens aan vast en we hebben nog alle gele genheid om ons er mee te bemoei en", was de conclusie. Complex De heer R. van Rooijen (directeur van het bureau Metrum dat de co ördinatie van het project verzorgt) maakte duidelijk dat het vage pro gramma van eisen juist bedoeld is om de creativiteit van de project ontwikkelaars te prikkelen. "Het was de bedoeling om in deze fase flexibel te zijn. Hoe strakker het programma van eisen, hoe minder interesse ervoor bestaat. Het is toch een uiterst complex project", aldus Van Rooijen. Hij onthulde gisteravond ook zijn angst voor het gat in de begro ting van de exploitatie van het Sta tionsplein. Van Rooijen zei dat 'een fors dekkingstekort' dreigt, maar kon de grootte daarvan in geld niet aangeven. "Dat hangt af van het plan waarvoor gekozen wordt". Met name de aanleg van een tunnel zou de exploitatie van het plan kunnen bemoeilijken, maakte Van Rooijen duidelijk. Wethouder Fase gaat binnenkort met minister Smit praten over een rijksbijdrage aan een tunnel. LEIDEN - Volgend jaar begint het AZL met een nieuwe polikliniek voor patiënten met een (te) hoog gehalte aan cholesterol en andere vetten in het bloed. Deze zoge naamde Lipiden Polikliniek, is voortgekomen uit samenwerking tussen de afdelingen algemene in terne geneeskunde, cardiologie en endocrinologie van het AZL. De kliniek draait al sinds de zo mer op proef. Voorlopig zullen hier alleen patiënten uit de hoogste risi cogroep voor hart- en vaatziekten die al bij het AZL in behandeling zijn, worden behandeld. Na fusie praten over meer en morgen tijdens de spitsuur langer voor het rijdend verkeer open te hou- den. De bruggen zijn nu 's ochtends van zeven uur tot half tien (was negen COlTLITIlSSRITSSPri uur) en 's avonds van half vijf (was vijf uur) tot halfzeven voor alle vaar tuigen gesloten. Het rijdend verkeer wordt op die punten ook tegemoetge komen, doordat de verkeerslichten buiten werking zijn gesteld en er met de hand verkeer wordt geregeld. In de praktijk betekent dit een snellere door stroom van het verkeer. (foto Wiin Dijkman) problemen van het zwerfvuil, de graffiti en het onkruid op straat. Voor de aanpak van het zwerfvuil wil het college van B en W begin nen met het instellen van een proefgebied. In dat gebied, be grensd door Rapenburg, Jan van Houtkade, Hooigracht en Oude Vest, worden extra prullenbakken geplaatst. Ook gaat de reinigings dienst in die zone extra vegen, op de hoofdroutes (Steenstraat, Sta tionsweg, Haarlemmerstraat en Breestraat) zelfs dagelijks. Het college van B en W conclu deert in de nota dat de directie groen met de beschikbare man kracht onmogelijk de ongewenste begroeiing van de straat in de hand kan houden. Het aantal klachten over het onkruid op straat zou bo vendien hand over hand toenemen. De gemeentereiniging gaat nu een veegmachine uitrusten met staal- borstels. Die zou het onkruid kun nen wegborstelen. Als die aanpak niet voldoet, overweegt de ge meente in bepaalde gevallen toch chemische bestrijdingsmiddelen te gebruiken. Daarover wordt ech ter eerst de mening van een des kundige gevraagd. Graffiti Volgens de nota is het verder nood zakelijk dat er beschermende lagen op openbare gebouwen worden aangebracht tegen graffiti. Het ver wijderen van de beschilderingen zou naar de mening van het college sneller moeten gebeuren. "De erva ring leert dat als eenmaal een ge bouw is beklad, de rest van het pand binnen de kortste keren hele maal volgespoten is", meent wet houder Van der Molen. Om al deze plannen te financie ren is voor 1989 een bedrag van bij na vier ton beschikbaar. Burge meester en wethouders zijn van plan om jaarlijks structureel 150.000 gulden te investeren om vervuiling van de stad tegen te gaan. Ruim twee ton wordt in 1989 aan incidentele maatregelen uitge geven. Zo kost een hek om het Van der Werfpark 45.000 gulden. Aan voorlichting wil de gemeente ko mend jaar zelfs een ton besteden. Bovendien wil het college van B en W het aantal reinigingscontroleurs in de toekomst uitbreiden van twee DEN HAAG/LEIDEN - De ge meente Leiden blijft zich verzetten tegen het vastleggen van detailhan del bij de houthandel Jongeneel op het industrieterrein De Waard. Jongeneel, een hout- en bouwhan- del, verkoopt voornamelijk aan be drijven, maar ook particulieren kunnen er terecht. De gemeente gedoogt de particuliere verkoop, maar wil dat niet vastleggen omdat ze bevreesd is dat er uiteindelijk een grote bouwmarkt verrijst. Bij de Raad van State werd giste ren een bezwaarschrift behandeld van Jongeneel tegen de weigering van de gemeente de detailhandel vast te leggen in het bestemmings plan. Volgens een zegsvrouw van de houthandel maakt de particulie re verkoop zo'n negen procent van de omzet van de Leidse vestiging uit. Het is een belangrijk onderdeel van de activiteiten en daarom moet het ook worden opgenomen in het bestemmingsplan. Bovendien wil Jongeneel 1de mogelijkheid krijgen ook andere artikelen te verkopen als de bouw mocht instorten. De gemeente Leiden is bang dat er een bouwmarkt komt als de hui dige beperkte detailhandel wordt toegestaan. Eventueel wil Leiden in het bestemmingsplan nog wel opnemen dat detailhandel is toege staan als daarvoor uitdrukkelijk toestemming is verleend. Een der gelijk compromis is door de pro vincie voorgesteld. Of dat ook zö in het bestemmingsplan blijkt over enige de Kroon een beslissing neemt over dit beroep. Pak slaag na te lang telefoneren LEIDEN - Een 18-jarige Leide- naar heeft gisteren twee stomp en in het gezicht gekregen van twee mannen die kennelijk vonden dat hij te lang stond te telefoneren. Het gebeurde gis teravond in de telefooncel op de hoek van de Haarlemmer weg en de Maresingel. Terwijl de Leidenaar daar stond te bellen,, bonsden de twee mannen op de ruit. De man maakte zijn gesprek af en kreeg en pak slaag toen hij naar buiten kwam. Het signalement van de daders is bij de politie bekend. LEIDEN De fusie tussen het Studiehuis en de Stichting Basis Educatie Noord is definitief van de baan. Een bemiddelingspoging van de coördinator van het Regio naal Educatief Centrum Van Apel doorn en onderwijsinspecteur Ha- verkorn is op niets uitgelopen. Tij dens de vergadering van de raads commissie onderwijs oordeelden de politieke partijen dat een nadere poging van wethouder Van Don gen om de partijen tot elkaar te brengen, geen zin heeft. De gemeenteraad besloot vorig jaar dat er in Leiden een overkoe pelende organisatie op het gebied van de basiseducatie moest ko men. Vooral de stichting Ouders op herhaling (OOH) verzette zich tegen dat besluit. Uit OOH is de Stichting Basis Educatie Noord voortgekomen. Ouders Op Herha ling is overigens gewoon blijven bestaan, maar is niet meer actief op het gebied van de basiseducate. Afgelopen jaar 'Leiden Noord' toch bij de fusie te betrekken. Alle Leidse instellingen op het gebied van de basiseducatie hadden zich inmiddels verenigd in de stichting Studiehuis Leiden en regio. Volgens beide partijen is het uitblijven van overeenstemming terug te voeren op de eigen identi teit van 'Leiden-Noord', die zich uit in een speciale werkwijze. 'Leiden- Noord' werkt met veel vrijwilligers en geeft nogal wat individueel on derwijs. Volgens de instelling was handhaven van eigen identiteit en werkwijze binnen het Studiehuis niet mogelijk. Bedreiging met mes LEIDEN - Een 38-jarige Leidenaar is gisteren in koffiehuis Rem brandt aan de Morsstraat aange houden, nadat hij beheerder en klanten met een groot dolkmes had bedreigd. De 52-jarige beheerder had de man gesommeerd het etablisse ment te verlaten, nadat hij bij klan ten om geld had lopen bedelen. Daarop trok de man het mes en be gon er mee te dreigen. Na te zijn verhoord is de man later weer heengezonden. LEIDEN - Over een eventuele uit breiding van het aantal leden van de raad van commissarissen voor het nieuwe nutsbedrijf kan worden gesproken, maar pas wanneer dat bedrijf een feit is. Het voorlopig be stuur van de Energie- en Water voorziening Rijnland (EWR) heeft dat de negen gemeenten, die voor alsnog niet met de fusie akkoord willen gaan, schriftelijk laten we ten. Uitbreiding van het aantal commissarissen kan aan de orde komen in de eerste algemene ver gadering van aandeelhouders. De negen EBR-gemeenten wil len dat elke gemeente een eigen vertegenwoordiger kan afvaardi gen in de raad van commissarissen, omdat ze vrezen dat ze anders te weinig invloed kunnen uitoefenen op het beleid. Volgens de nu opge stelde statuten kunnen er evenwel hooguit negen commissarissen ko men. Dat heeft in een enkel geval tot gevolg dat veertien gemeenten één commissaris moeten 'delen'. Als tweede handreiking naar de dwarsliggende gemeenten heeft het EWR-bestuur daarom voorge steld dat die districtscommissaris in geregeld overleg zal treden met de gemeenten die hjj of zij verte genwoordigt. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13