'Leiden kan Alphens opvanghuis betalen' Wellicht gedwongen verkoop strandpaviljoens DE T VAN TOEN BURGEMEESTER WAS: OP HANDEN GEDRAGEN Nieuw plan van provincie DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - Het geld voor een opvanghuis in Alphen moet komen uit Leiden. Dat staat in het concept-plan 'Thuis Geven' van de provincie, dat is op gesteld door de afdeling hulpverlening in opdracht van gedeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provincie. In dat rapport wordt erop gewezen dat in Alphen voor een crisis- opvanggroep moet worden gezorgd met een maximum-capaciteit van acht plaatsen. Daar bij gaat het om noodhuisvesting voor dakloze jongeren in de leeftijd van 14 tot 18 jaar. De provincie Zuid-Holland is voor wat de jeugdhulpverlening betreft verdeeld in acht regio's. Alphen valt onder de regio Leiden. Deze gemeente is volgens I. Westervoor de, beleidsmedewerkster jeugd hulpverlening van de provincie en één van de opstellers van het rap port, 'redelijk goed voorzien'. "Dat betekent niet dat Leiden nou zo verschrikkelijk veel krijgt voor de jeugdhulpverlening, maar wel meer in vergelijking met ande re gemeenten. Daarom moet het mogelijk zijn om zodanig met de fi nanciële middelen te schuiven, dat in Alphen met een opvanghuis kan Korpschef geeft geld afscheid aan Rijnoord ALPHEN AAN DEN RIJN - Alle financiële bijdragen die hij bij zijn afscheid krijgt, worden door de Alphense korpschef van politie J. Volwerk gegeven aan het zieken huis Rijnoord. Het geld is bestemd voor de inrichting van de verblijfs- ruimte van het personeel. Iedereen die een geschenk wil geven, wordt verzocht een bijdrage over te ma ken op rekeningnummer 3917.13.655 van de Rabobank in Al phen onder vermelding van 'Rijnoord'. De 59-jarige Volwerk krijgt func tioneel leeftijdsontslag na ruim twaalf jaar in Alphen te hebben ge werkt. Ter gelegenheid van zijn vertrek is er op dinsdag 29 novem ber een afscheidsbijeenkomst om 14.30 uur in de raadzaal van het stadskantoor. Aansluitend wordt van 16.30 tot 18.00 uur een receptie gehouden. Katwijker bekent zeven inbraken KATWIJK De Katwijkse politie heeft in de nacht van vrijdag op za terdag een 25-jarige Katwijker aan gehouden. De man heeft inmiddels bekend schuldig te zijn aan zeven inbraken in Katwijk, Rijnsburg, Leiden en Steenwijk. De inbreker was actief in de maanden september, oktober en november. Zijn buit bestond onder meer uit kleding, sieraden, tv- en videoapparatuur en had een waar de van ongeveer 50.000 gulden. Van de buit is heel weinig terugge vonden. Boskoop breidt rookverbod uit BOSKOOP - Het rookverbod in de gemeente Boskoop wordt uitge breid. Tot nu toe was roken alleen verboden tijdens commissie- en raadsvergaderingen. Uit een infor matiefolder van het gemeentebe stuur blijkt dat voortaan ook niet mag worden gerookt tijdens het of ficiële gedeelte van recepties. Bo vendien moeten bezoekers die zich melden bij de balie in het gemeen tehuis, het gemeentekantoor en de sociale dienst, hun rookwaar doven. Parkeermeters opengebroken in Noordwijk NOORDWIJK - De politie van Noordwijk heeft vrijdagnacht ver geefs jacht gemaakt op een groep krakers van parkeermeters. In het begin van de nacht werden 25 me ters in de Hoofdstraat in Noord- wijk aan Zee opengebroken. Toen de politie arriveerde waren de daders verdwenen. Enkele uren later werden ze in Noordwijk-Bin- nen gesignaleerd. Ook daar wisten de krakers evenwel aan de politie te ontkomen. Een van hen is echter herkend, omdat hij een maand ge leden voor hetzelfde misdrijf is op gepakt. Positief Op het plan in zijn geheel is inmid dels positief gereageerd door de statencommissie gezondheid en welzijn. Het komt nu in de in spraak en moet volgend jaar wor den aangeboden aan het ministerie van WVC. De Stichting Opvanghuis Al phen aan den Rijn is erg blij met deze nieuwe ontwikkeling. Welis waar is steeds aangedrongen op een opvanghuis met vijftien plaat sen, maar na jaren van voorberei ding is de stichting al lang blij dat er nu nieuwe mogelijkheden ont staan. C. Ros, lid van de werkgroep van de Stichting Opvanghuis: "Met acht plaatsen kunnen we in elk ge val aan de slag. De praktijk wijst dan wel uit dat we meer ruimte no dig hebben". Of het provinciale plan kan wor den verwezenlijkt, wordt door G. van der Kroon, secretaris van de Stichting Jeugd Welzijns Overleg Leiden en omgeving overigens ten zeerste betwijfeld. "Relatief staan we er beter voor dan Alphen, maar het is niet zo dat we iets zouden kunnen afstoten. We zijn een groot voorstander van een eigen opvang huis voor Alphen, maar wij zien het niet zitten dat het allemaal budget tair neutraal moet verlopen, dus dat voor dit plan geen extra geld wordt uitgetrokken". "Voor de provincie is het heel ge makkelijk om te zeggen: wij zijn voorstander van een opvanghuis in Alphen, als het maar ,geen geld kost. Misschien dat een dependan ce in Alphen mogelijk is, maar ook dan zal meer geld op tafel moeten komen. Herverdeling van de gel den is op dit moment niet moge lijk". Verandering Westervoorde realiseert zich terde ge dat die herverdeling 'wel wat voeten in de aarde zal hebben', maar ziet ook geen andere moge lijkheden. "Meer geld is er niet. Op dit moment is het zo dat wij het mi nisterie adviseren. Als alles vol gens plan verloopt, kan de provin cie vanaf 1992 zelf beslissen over de besteding van het geld, maar dat betekent natuurlijk niet dat wij dan iets extra's kunnen doen. We kunnen wel nadrukkelijker zelf be palen wat er met het geld gebeurt". Aan een opvanghuis in Alphen wordt al drieëneenhalf jaar ge werkt. De behoefte aan zo'n onder komen is al verscheidene malen aangetoond. Zo is uit een onder zoek van het IGOR, het interge meentelijk overlegorgaan van tien gemeenten in de Rijnstreek, geble ken dat een opvanghuis in Alphen jaarlijks kan rekenen op tenminste vierhonderd serieuze vragen om hulp uit de streek. De provincie heeft ook al eerder een positief ad vies uitgebracht aan het ministerie. Ros: "Niemand wil daaraan echter financiële consequenties verbin den. Ik beschouw dit nieuwe plan van de provincie als een extra on derbouwing van onze wensen. We hebben weer iets nieuws om overal mee te schermen". Met een jubileumconcert vierde drumband Matilo af gelopen zaterdag het 10-jarig bestaan in Muziekcen trum De Muzenhof in Leiderdorp. De band bracht een gevarieerd programma waaronder bijvoorbeeld een Beatles-memory met arrangementen van F. du Ruis- seau en de Paradiddle-marsen van M. Schneider. Na afloop kon worden gedanst op live-muziek en was er een loterij. Het optreden was extra feestelijk, omdat Matilo an derhalfjaar geleden nog in geen enkele divisie optrad. De drumband komt nu in de tweede divisie uit. na vo rig jaar op slechts enkele punten na de eerste divisie te hebben gem ist. De vooruitgang kwam onder meer tot uitdrukking in een optreden in Bern, waar Matilo in september samen met de Leidse majorettenvereniging de Keytown Stars tussen de topkorpsen van Europa verkeerde. Matilo wil in 1989 beginnen met een jeugdkorps en hoopt in juli volgend jaar mee te kunnen doen aan het Wereld Muziekconcours in Kerkrade. Vechtpartijen in Noordwijk NOORDWIJK - In Noordwijk aan Zee is zondagavond op twee plaat sen flink gevochten. Aan het begin de avond werd de assistentie de politie ingeroepen bij een vechtpartij in een NZH-bus die op de Huis ter Duinstraat stond. Twee Britten, hun leeftijd is bij de politie niet bekend, waren in een flinke knokpartij verwikkeld. De twee bleken vrienden van el kaar en een van hen verkeerde on der invloed van verdovende mid delen. Het tweetal wilde bij aankomst op het politiebureau geen aangifte doen en is met een taxi naar huis gestuurd. Enkele uren later was het raak in een Indisch restaurant aan de Ko ningin Wilhelmina Boulevard. Twee groepen bezoekers raakten op de vuist omdat een vrouw zich beledigd voelde. De politie haalde de twee groepen uit elkaar. Ook zij wilden geen aangifte doen. Drie inbraken ALPHEN - In drie woningen in Alphen is het afgelopen weekeinde ingebroken. Uit een huis aan de Loevestein werden een leren jas en sieraden met een totale waarde van 4700 gulden weggehaald. Cheques, een CD-speler en een video-instal latie werden gestolen in een wo ning aan de Venusstraat. Om hoe veel geld het in dit geval ging, is nog niet bekend. Dat geldt ook voor een inbraak in een huis aan de Barnsleenstraat, waar een video recorder werd ontvreemd. Geldtekort stichting Zeebad gevolg van twee verregende zomers NOORDWIJK - De stichting Zeebad in Noordwijk moet haar paviljoens op het strand verkopen als de gemeente Noordwijk niet bereid is garant te staan voor een lening van 200.000 gulden. De stichting heeft een financieringstekort van 50.000 gulden bij de bank en de geldschieter eist op korte termijn aanvullende dekking. Dat blijkt uit een brief die het be stuur van stichting onlangs heeft geschreven aan de gemeenteraad van de badplaats. In het schrijven vraagt de stichting bovendien op nieuw 50.000 gulden als bijdrage in de kosten van het schoonhouden van het strand in 1989. De stichting heeft volgens wet houder P. Warmerdam, die namens de gemeente in het bestuur ervan zit, te kampen met de i twee verregende komsten bleven achter terwijl er wel voor meer dan een half miljoen gulden is geïnvesteerd. De gemeentegarantie is nodig om enerzijds de bank gerust te stel len en anderzijds om de laatste twee oude paviljoens te kunnen vervangen. De stichting had een kortlopende lening afgesloten bij de bank en inmiddels is de schuld opgelopen tot 50.000 gulden. De geldschieter dreigt met gedwon gen verkoop van de paviljoens van Zeebad als de gemeente niet garant staat voor deze schuld. Vorig jaar nog weigerde de ge meenteraad garant te staan voor een lening van 100.000 gulden. Daardoor moest de stichting het in vesteringsprogramma voor 1988 tot de helft terugbrengen. Het was de bedoeling twee paviljoens te vervangen en een groot aantal nieuwe badhokjes aan te schaffen, maar de investering is beperkt ge bleven tot de paviljoens. "En dat terwijl de hokjes kostendekkend zijn. De badhuisjes worden immers verhuurd. Extra badhokjes bete kent wel een verbetering van de service aan het publiek en trekt daarmee extra mensen naar de pa viljoens van Zeebad", zegt War merdam. Problemen De stichting Zeebad is nu ruim twee jaar geleden in het leven ge roepen en vervangt de vroegere be sloten vennootschap Zeebad. De stichting heeft tien strandpavil joens in eigendom waarvan er zes worden verhuurd aan hotels en vier door de stichting worden ge ëxploiteerd. In het bestuur van de stichting hebben vertegenwoordi gers van de gemeente, de pachters, de strandbezoekers en het bedrijfs leven zitting. Direct na de oprichting heeft de stichting 500.000 gulden geïnves teerd in vernieuwing van een groot deel van de paviljoens, badhokjes en andere strandmateriaal. Met de gemeente werd afgesproken dat Zeebad zou zorgen voor het schoonhouden van de 13 kilometer Noordwijks strand. Bij wijze van uitzondering kreeg Zeebad hier voor in 1987 van de gemeente 50.000 gulden subsidie. Het uitzonderlijk slechte weer van 1987 deed de inkomsten van de stichting ver' achterblijven bij de verwachtingen. Het bestuur vroeg daarom voor 1988 opnieuw een bij drage in de schoonmaakkosten van 50.000 gulden aan. De gemeente raad honoreerde, zij het morrend, het verzoek. Begin 1988 waren er van de tien paviljoens vier nog niet vernieuwd. Juist deze vier werden door Zee bad geëxploiteerd. Omdat een ren dabele exploitatie van het strand volgens het stichtingsbestuur al leen mogelijk is als de vernieuwing van de paviljoens wórdt doorgezet, werden in 1988 opnieuw twee pa viljoens vernieuwd. Gezien de resultaten van de afge lopen twee jaar, waarin gemiddeld 100.000 gulden verlies werd gele den, is vervanging van de laatste twee paviljoens bijzonder moeilijk. Toch is deze investering volgens Warmerdam noodzakelijk. Het Zuiderbad is nog niet vernieuwd. Na de sluiting van het Oranjebad verleden jaar zijn de Duitse toeris ten overgestapt naar het Zuider bad. "Het houten paviljoen is in middels zo slecht dat het nauwe lijks mogelijk zal zijn het na de win ter nogmaals op te bouwen. Boven dien is vernieuwing nodig om de klandizie te behouden", zegt War merdam. Levensvatbaar De exploitatie van het strand door de stichting Zeebad is volgens wet houder Warmerdam in principe kostendekkend te maken. "Als er dit seizoen twee extra weekeinden met mooi weer waren geweest, had het bedrijfsresultaat er goed uitge zien. We zijn nu eenmaal afhanke lijk van het weer. Als de gemeente de exploitatie in eigen handen had gehad, waren de resultaten geen cent beter geweest". LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN Hoewel meer dan één burge meester van Leiden bij zijn on derdanen erg geliefd is geweest, waarbij men slechts aan die ene goede Leidenaar De Gijselaar hoeft te denken, moet toch spe ciaal worden genoemd burge meester mr. Frangois Was. Niet alleen bij zijn installatie en zijn begrafenis was de belangstelling overweldigend, maar ook tijdens zijn ambtsperiode droegen velen hem een goed hart toe. Dit kwam duidelijk tot uiting toen hij bij de opening van zijn schepping Endegeest als krankzinnigenge sticht in 1897 tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw werd benoemd en nog dezelfde avond een geweldig huldeblijk werd ge organiseerd, bestaande uit een serenade en een lofrede. Frangois Was werd in 1846 in St. Maartensdijk op het eiland Tholen geboren als zoon van de plaatselijke predikant en jonkvrouwe Constance J.C. de Casembroot. Na het volgen van de ulo te Breda en het gymnasi um te Zierikzee werd hij in 1866 student in Leiden. Daar bleek hij al snel tot de betere aankomende rechtsgeleerden te behoren. In 1873 besloot hij zijn studie met een proefschrift, getiteld De toe stemming der partijen bij het hu welijk. Misschien schrikte de weten schap hoe. alles hiermee precies zat hem wel van het huwelijk af, want hijzelf bleef vrijgezel. Zijn ouders kwamen na het emeritaat van vader in 1872 in Leiden wo nen, maar helaas overleed vader al na een paar maanden. Fran gois vatte het als oudste zoon als zijn roeping op om voor zijn moe der en zusters te zorgen. Dat viel niet altijd mee: Petronella Jaco- ba was in 1866 te St. Maartens dijk getrouwd met een volle neef, J.W.A. Wanrooy, en kreeg drie kinderen, die allen jong overleden. Zij leed aan een tic douloureux en kreeg al spoedig de fraaie bijnaam Zotte Pie. Haar man liet zij reeds snel in de steek en uiteindelijk ging zij weer bij haar ouders, en later haar broer, wonen. Frangois zal nog heel wat met haar te stellen hebben ge had. hij met zijn zusters en moeder wonen. De laatste overleed, door. hem buitengewoon diep be treurd, in 1893. Met nog een an dere zuster trof hij het al even min: Constance J.C. moest in au gustus 1890 in het Geneeskundig Gesticht voor Krankzinnigen Meerenberg in Bloemendaal worden opgenomen. Uiteraard werd Frangois curator, terwijl de jongere broer, dr. E.A.O. Was, le raar aan het gymnasium en vrij metselaar, toeziend curator werd. In 1894 werd Was gevraagd burgemeester van Leiden te wor den. Na een aanvankelijke huive ring of hij wel de aangewezen persoon was om de zeer deskun dige De Laat de Kanter op te vol gen, besloot hij toch toe te stem men. Volgens zijn eigen woorden Compagnon In Leiden begon hij een advoca tenpraktijk als compagnon van een van de bekendste advocaten van zijn tijd. Als zodanig was hij erg succesvol bij zijn pleidooien en dat verklaarde wellicht een deel van zijn populariteit. Zijn lidmaatschap van de gemeente raad lag dan ook haast voor de hand en als zodanig liet hij zich kennen als een zeer scherpzinnig en vasthoudend lid. Zelfs nu komt men nog onder de indruk van zijn redevoeringen in de raad. Het jaar 1886 was voor Was van meer dan gewoon belang: zijn compagnon trok zich terug, waarna een neefje van Was, mr. M.P. Sipkes, de opengevallen plaats innam. Tevens kocht hy het pand Nieuwe Rijn 28 (thans Dansschool Wielinga). Daar ging -"Ik heb mijne tegenwoordige be trekking niet gezocht, doch ben van alle kanten gedrongen haar aan te nemen, toen zij mij werd aangeboden"- kostte het hem moeite zijn advocatenkantoor vaarwel te zeggen. Sipkes zette dat verder alleen voort. Al snel na zijn benoeming be gon hij te sukkelen en vooral zijn ogen gingen achteruit. Het bleek suikerziekte te zijn en met veel pijn en moeite, onder meer een streng dieet, kwam hij er weer bovenop. Door de annexatie van delen van omliggende gemeen ten kreeg hij erg veel extra werk te verrichten. Door zijn onver moeibaar streven kwam een rio lering, het kruiswerk, de krank zinnigenverzorging in Ende geest en Rhijngeest en het open baar slachthuis van de grond. Vooral voor dat laatste moest hij Frangois Was, burgemeester van Leiden van 1894 tot 1903. een ware mannetjesputter zijn, gezien de vele oppositie tegen het plan. Vice-president In mei 1898 werd hij bij de minis ter van koloniën ontboden en de ze vroeg hem om vice-president van de Raad van Nederlandsch- Indië te worden. Ook na een her haald aanbod bleef Was weige ren: hij wilde zijn nog maar pas aanvaardde en zo dankbare taak als burgemeester nog niet in de steek laten en was ook bang voor zijn gezondheid. Dat laatste was inderdaad niet ingebeeld. In 1902 ging die in eens sterk achteruit en geduren de vijftien maanden martelde hij naar het einde. Het bleek nood zakelijk per 1 januari 1903 ont slag als burgemeester te vragen. Door de verpleger Schalkwijk en verpleegster mej. Stafleu werd hij dagelijks verpleegd, terwijl iedere dag twee of drie keer dr. Van der Sluys langs kwam. Deze had dan ook bij zijn overlijden nog een rekening van 400 gulden te vorderen. Was had wellicht enigszins het trekje van veel Zeeuwen: zuunig. Door spaar zaamheid had hij in de loop der tijd een aardig kapitaaltje ver worven, belegd in waardepapie ren ten laste van de Russische spoorwegen, Hongarije en de New York-Pennsylvania spoor weg, maar meer nog in allerlei Leidse bedrijven en particulie ren. Zijn huis werd door de erfge namen verkocht aan de koop man Johannes Pander voor 18.000 gulden In totaal beschikte hij over bijna 40.000 gulden. Voor die tijd niet onaardig, al was het ook weer niet verbazing wekkend veel. Zijn broer en drie zusters waren erfgenaam. Daar naast legateerde hij aan heel wat vrienden en bekenden redelijk grote bedragen. En voor zijn huishoudster, J.E.F. Bekkers, was veel meubi lair. Behalve alles wat zich op haar kamer bevond ook een salo nameublement bestaande uit een rustbank met gemakkelijke stoel met hoge rug, tafels, stoe len, gordijnen, overgordijnen, ta pijt, een paar schilderijen, een spiegel, kachel, glaswerk, keu kengerei, twaalf zilveren lepels en vorken en verder nog zilveren schepjes. Kortom, deze vrouw was beslist niet een van de min sten die van de goedgunstigheid van de Leidse burgemeester pro fiteerde. Met de dood van mr. Was op 4 april 1903 verloor Leiden een markante persoonlijkheid. Thans herinnert alleen de Was- straat nog aan de geliefde burge meester. P.J.M. DE BAAR MAANDAG 14 NOVEMBER Alphen open huis afdeling Alphen van de Nederlandse Vereniging van Postzegelverzamelaars, gebouw nabij. Lauraplein. 18.30 uur. Engelstalige voorstelling 'Wai ting for Godot' door The Young Vic - Londen, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. forumdiscussie D 66 over pu- bliek-private samenwerking aan de hand \>an de plannen voor de ontwikkeling van de Stationsom- bijeenkomst Spiritisch Genoot schap Leiden met Bloemensean- ce. aanvang 20.00 uur in zaal La ge Morsweg 14a. DINSDAG 15 NOVEMBER AJphen denk spelmiddag 55- plussers i terhove, Anna van Burenlaan, aanvang 14.30 uur. uitvoering Oratoriumvereniging Hosanna, aanvang 20.15 uur in de Adventskerk. Julianastraat. Hervormde kerk met Reinata Heemskerk, aanvang 20.00 uur. Koudekerk informatie-avond vogelwerk groep Koudekerk/Hazerswoude, aanvang 19.30 uur in de Ridder hof, Kerklaan. Leiden discussie (Woningbouwvereni ging De Sleutels) over het aan brengen van verbeteringen in de Slaaghwijk, aanvang 16.00 uur in kerkelijk centrum De Regenboog. voorlichtingsavond over dieet producten en zoetstoffen door de Diabetes Vereniging Nederland, aanvang 20.00 uur in het AZL, Wassenaarseweg. balletvoorstelling door het Sca- pino Ballet 'Choreografieën van Nils Christe, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. lezing over Etno-archeologisch onderzoek bij de Dogon (Mali), door prof.dr. J.D. van der Waals, aanvang 20.00 uur in het Rijksmu- WOENSDAG 16 NOVEMBER Alphen rommelmarkt in buurthuis Wes terhaven. Emmalaan, aanvang 19.30 uur. Lelden kindervoorstelling 'Dieet voor twee', door theatergroep Maccus, 14.30 u., Leidse Schouwburg. verkoop van gebruikt speel goed op kinderrommelmarkt bij basisschool De Toonladder, Ken- nedylaan, van 18.30 tot 20.30 uur. rommelmarkt in 't Huis op de Waard, Kaarsemakersstraat, kle ding, handwerk en meubels, van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. concert in de Strijkersserie door Theodora Geraets (viool) en Alan Weiss (piano), werk van Mo zart, Prokovieff, Ysaye en Strauss, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal K&O, Oude Vest. concert 'Oude muziek in Oud heden', door Concerto 85 olv Jan kees Braaksma, aanvang 20.15 uur. Taffehzaal, Rijksmuseum van Oudheden. bijeenkomst Borstvoeding- groep. vanaf 20.00 uur bij Joke Schenk, Meloenstraat 17, inl. tel: 170085/312556. lezing in de cyclus over verant woordelijkheid, Onderzoekcen trum Sturing en Samenleving door A. Komter, thema: 'Maatschappe lijke verantwoordelijkheden en sekse', aanvang 16.00 uur in het Gravensteen, Pieterskerkhof. lezing over de tram en trein in de Verenigde Staten, aanvang 20.00 uur in de NZH-zaal. Rijns- derdorp, Bernhardstraat 3, aan vang 13.30 uur. lezing door Yvonne Keuls over haar eigen werk, aanvang 9.45 uur in de Kapelzaal van de Schep- pingskerk, Van Poelgeestlaan. Voorschoten kindervoorstelling 'Het Duinko nijn', door poppentheater Thije, aanvang 14.30 uur in het Cultu reel Centrum, Marijkelaan. Wassenaar spreekbeurt over Europa door staatssecretaris Van Rooy, aan vang 20.00 uur in cultureel cen trum Warenar, Kerkstraat.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 8