s ZOLANG DE VOORRAAD Leidse kredietbank neemt meer taken op zich Pand Rapenburg geheel uitgebrand LEIDSCH DAGBLAD 'We willen af van het beeld dat hier alleen maar sukkelaars komen' Vredesprijs voor sir Brian Urquhart Automobilisten 'bekeurd' door actievoerders Subsidie voor Mogen Verenigingen kiezen nieuwe carnavalsprinsen Honden bijten schaap dood MAANDAG 14 NOVEMBER 1988 LEIDEN - De Gemeentelijke Kredietbank Leiden gaat meer taken op zich nemen. In het rapport Toekomst Volks krediet staat dat kredietban ken in Nederland naast schuldregelingen en krediet verlening aan minder draag- krachtigen ook andere taken moeten krijgen. De Leidse kredietbank moet volgens dat rapport een voortrek kersrol gaan vervullen bij die uitbreiding van taken en functies van volkskrediet banken. door Meindert van der Kaaij Een van de voorstellen die in het rapport over de toekomst van de volkskredietbanken staan, is de invoering van de budgetreke ning. Mensen die niet kunnen rondkomen, geven hun inkomen in handen van de kredietbank. Die betalen daarvan de vaste las ten zoals huur, gas en licht en verzekeringen. De cliënt krijgt dan alleen een bepaalde hoeveel heid huishoudgeld in handen. Nu reeds is de Leidse Krediet bank in incidentele gevallen in staat om mensen op die manier te helpen. Directeur J.W. Siebols verwacht dat binnen twee jaar grote aantallen menesen aan een budgetrekening kunnen worden geholpen. Hij was voorzitter van die zich boog over de vraag hoe kredietbanken in Nederland in 1995 eruit moeten zien. De Leidse Kredietbank diende daarbij als voorbeeld. Verbetering van volkskrediet banken is volgens het rapport nodig. Door verschillende om standigheden komen steeds meer mensen in financiële pro blemen. Mensen worden werk loos en kunnen de auto niet meer afbetalen. Anderen gaan schei den en moeten opnieuw een huis inrichten. Weer anderen zwich ten voor de verleiding van het zo genaamde plastic geld (credit cards) of het op afbetaling kopen bij postorderbedrijven. De schrijvers van het rapport ver wachten dan ook voor de toe komst een groei van het aantal mensen dat is aangewezen op de diensten van kredietbanken. Verzekeringen Een ander voorbeeld van de taakuitbreiding is advisering over verzekeringen. Volgens Sie bols is dat nog steeds een terrein waarvan slechts weinigen echt kaas hebben gegeten. Vragen als: welke verzekeringen passen het best bij mijn situatie en wel ke is de goedkoopste, kunnen door een objectieve kredietbank worden beantwoord. Zelfs is niet uitgesloten dat de bank ook zelf verzekeringen gaat afsluiten. Ook is de Leidse kredietbank nu bezig om te zien in hoeverre er hypotheken kunnen worden af gesloten met eigenaars van wo ningen die aan een verbouwing toe zijn. Nu zijn er eigenaars die de kosten daarvan zelf kunnen opbrengen of daarvoor een hypo theek kunnen afsluiten. Anderen zijn daartoe echter niet in staat, bijvoorbeeld omdat ze van een uitkering moeten rondkomen. In dat geval zou de kredietbank kunnen bijspringen zodat de re novatie toch door kan gaan. De Leidse kredietbank werkt al geruime tijd samen met de Stichting Consument Huis houding die in hetzelfde pand aan Breestraat 24 zit. Die instan tie geeft voorlichting aan cliën ten over de besteding kunnen rondkomen. "We moeten niet al leen mensen helpen om uit de acute schuldproblemen te ko men, maar ook zorgen dat het ge drag verandert dat tot die schul den leidt. Het doel is om het uit gavenpatroon te veranderen zo dat ze hier niet meer hoeven te rug te komen", zegt Siebols. Moderne bank Al deze veranderingen van de voormalige Bank van Lening uit de 17de eeuw, die lange tijd in een monumentaal pand aan de Nieuwstraat was gevestigd, moe ten leiden tot een moderne bank die in 1995 mensen met een mini mum inkomen op financieel ge bied ter zijde staat. "We willen af van het beeld dat hier alleen maar sukkelaars ko men. Het is helemaal niet zo van zelfsprekend dat iedereen met geld kan omgaan. Niet iedereen heeft toch verstand van auto's. Dat geldt ook voor een gezins huishouding. Op school leer je wel waar allerlei plaatsen liggen, maar niet hoe je behoorlijk met geld moet omgaan. Dat zou een vak op school moeten zijn", be pleit Siebols. Het rapport dat Siebols met zijn collega's uit andere steden maakte, houdt een pleidooi voor een kredietbank die meer arm slag krijgt dan nu vaak het geval is. De verschillen per stad zijn volgens hem enorm. In de ene stad is het slechts een verleng stuk van de sociale dienst, terwijl in andere steden zoals in Leiden het een bedrijf binnen de ge meente is. Ook zijn er verschillen in grootte. Leiden bestrijkt met de omliggende gemeenten een ge bied met 700.000 inwoners. Maar er zijn ook dorpen die een eigen kredietbank hebben. "In zo'n si tuatie zullen die toch moeten gaan samenwerken om datgene te kunnen gaan doen wat ons voor ogen staat. We noemen dat regionalisatie". Daarnaast zullen ook de kleine banken moeten automatiseren en professioneler worden. Wat dat laatste betreft zegt Siebols dat de kredietbanken uit de ge meentelijke sfeer moeten wor den gehaald. "Net als in Leiden moeten ze een eigen gezicht gaan krijgen. Burgers moeten weten dat ze daar voor financieel advies terecht kunnen. Niet alleen de sociale krepeergevallen helpen, maar ook commercieel actief zijn". In grote lijnen voldoet de Leid se kredietbank volgens Siebols al aan het ideale beeld zoals dat in het rapport wordt geschetst. Niet in de laatste plaats op het onderdeel dat kredietbanken zichzelf moeten gaan bedruipen. "Bij de sociale dienstverlening gaat er natuurlijk geld bij. Door leningen te verstrekken op de normale markt, worden die uit gaven weer terugverdiend. En dat is natuurlijk wel uniek: een overheidsinstantie die haar ei gen geld bijeensprokkelt, maar toch ook een sociale functie heeft. Je kunt bijna spreken van privatisering", zegt Siebold. Reddingsbrigade uit Leiden op achtste plaats LEIDEN - De Schiedamse red dingsbrigade heeft tijdens de zater dag gehouden districtswedstrijden /.wemmend redden voor senioren alle hoofdprijzen in de wacht ge sleept. De brigade behaalde in het algemeen klassement zowel de eer ste plaats voor junioren als voor se nioren. Daarvoor kregen de Schie dammers twee wisselbekers. Van de 14 onderdelen wonnen zij er maar liefst 9. De Leidse Reddingsbrigade be haalde in het algemeen klassement een achtste plaats. De Wassenaarse Reddingsbrigade werd elfde. Aan de wedstrijden in zwembad De Zijl namen 14 ploegen deel. Topfunctie voor Mr. G.J. Jansen LEIDEN - Mr. G.J. Jansen (42) wordt benoemd tot de hieuwe di recteur-generaal openbaar bestuur bij het ministerie van binnenland se zaken. Zijn benoeming gaat in op 16 januari 1989, zo is door het ministerie van binnenlandse zaken meegedeeld. Jansen is momenteel nog lid van het college van bestuur van de Rijksuniversiteit Leiden. Daarvoor was hij van 1975 tot 1977 onder meer chef algemene zaken van de gemeente Vorden en later weten schappelijk medewerker bij de vakgroep staatsrechtelijke vakken van de universiteit Leiden. Van 1982 tot 1984 was hij daar voorzitter van de universiteitsraad. Jansen volgt bij Binnenlandse Zaken mr. J.A.M. Hendrikx op die tot commissaris van de koningin in Overijssel is benoemd. LEIDEN - Een felle, uitslaande brand heeft in de nacht van zater dag op zondag de resten van het historische pand Rapenburg 47 in Leiden verwoest. Ook een naastge legen pand liep schade op. De brandweer vermoedt dat dè brand is aangestoken. Tijdens een brand in juli van dit jaar werd het voorhuis geheel in as gelegd en kon het achterhuis wor den gespaard. Dat is nu geheel ver loren gegaan. Volgens een woord voerder van de brandweer is het gebouw nu rijp voor de sloop. De brand ontstond even voor twee uur 's nachts. Volgens de brandweer woedde het vuur op twee plekken: op de begane grond in het voorhuis en op de eerste ver dieping in het achterhuis. Tussen de brandhaarden bestaat geen ver- 13.000 gulden gestolen LEIDEN - Bij twee inbraken in wo ningen in Leiden zijn dit weekein de grote bedragen en goederen ge stolen. Bij een inbraak op vrijdag avond in een woning aan de Ver verstraat zijn 13.000 gulden en twee gouden ringen ontvreemd. De in brekers kwamen binnen door het forceren van een toiletraampje. Uit een woning aan de Gereg- racht zijn zaterdagavond ruim 7000 gulden en twee schiderijen gesto len. Bewoners hadden de voordeur niet op het nachtslot gedaan. band. Vandaar dat de brandweer vermoedt dat het vuur is aangesto ken. Het vermoeden van de brand weer wordt door de technische re cherche van de politie onderschre ven. De vlammen hadden een blau we gloed, hetgeen er volgens de po litie op zou kunnen wijzen dat er brandbare vloeistoffen zijn ge bruikt. Bovendien stond de voor deur van het pand open toen de po litie arriveerde. Een woordvoerder sluit trouwens niet uit dat omwo nenden of voorbijgangers dat heb ben gedaan om te kijken of er wel licht nog mensen binnen waren. De brand is gemeld door een groepje studenten dat van een feest kwam. Direct na het ontstaan van de brand heeft de politie het Rapen burg afgesloten. De brandweer is tot half zeven in de weer geweest om het vuur te bestrijden. Dat ge beurde met drie brandweerwa gens, waaronder een ladderwagen. Tijdens de brand eerder dit jaar ontstond een schade van een klei ne miljoen gulden. Het is volgens een brandweer moeilijk te schatten hoe groot de schade is die zaterdag nacht is aangericht. De schade bij de buurman, dr. C. Kruyskamp, is ook nog niet bekend. De ex-hoofd- redacteur van Van Dale woorden boek heeft een grote privécollectie boeken, waaronder unieke exem plaren. Die colectie leed al tijdens de eerste brand rook- en water schade. Zaterdagnacht werden er weer banden beschadigd als ge volg van de brand. Overigens heeft de eigenaar pas LEIDEN De Wateier Vredesprijs wordt volgende week dinsdagmid dag om vier uur uitgereikt aan sir Brian Urquhart in het Academie gebouw van de Leidse Universiteit LEIDEN - Een kleine 2000 automo bilisten hebben zaterdag een 'bon' gekregen. Het ging om een actie van de Vereniging Milieudefensie in de strijd tegen het autogebruik, met name de gevolgen daarvan voor het milieu. Leden van de vere niging reden met een bakfiets door de stad om mensen opmerkzaam te maken op de milieueffecten van het, nog steeds toenemend, autoge bruik. Daartoe werd onder de rui- tewissers van 2000 auto's een pam flet gestopt. De Leidse actie maakte deel uit van een landelijke protestdag van de Vereniging Milieudefensie. Le den van de Leidse afdeling zouden aanvankelijk een spoandoek han gen bij het viaduct over de A4 (snel weg Amsterdam-Rotterdam) bij de Europaweg nabij Zoeterwoude. Als gevolg van een communicatie stoornis is dat grote spandoek - dat uit Amsterdam moest komen - niet op de juiste plek aangekomen. aan Rapenburg 73. Urquhart ont vangt de prijs op grond van de gro te bewondering en waardering voor de wijze waarop hij geduren de veertig jaar de vrede heeft ge diend in dienst van de Verenigde Naties. Tot 1986 heeft hij binnen de organisatie vele functies bekleed waarvan laatselijk die van onderse cretaris-generaal. De voorzitter van het bestuur van de Carnegie-stich- ting, M. van der Stoel, zal de prijs uitreiken. De onderscheiding is ingesteld door J. Wateier, oud-directeur van de Oranje-Nassau Hypotheekbank in Den Haag. Bij zijn dood ver maakte hij zijn vermogen aan de Carnegie-stichting onder voor waarde dat uit de rente daarvan jaarlijks een vredesprijs zou wor den toegekend. Voorafgaand aan de uitreiking houdt Urquhart de Cornelis van Vollenhoven-lezing. Deze lezing Prijs voor La Cloche LEIDEN - Het Leidse restaurant La Cloche aan de Klokstëeg heeft een prijs gekregen van American Express. Het bedrijf kreeg de prijs - De Gouden Pen geheten waaraan een certificaat is verbonden - van wege de menukaart die gasten wordt gepresenteerd. De uitvoe ring van die menukaart is volgens het juryrapport zeer creatief. De prijs werd vandaag aan de eigenaar van het restaurant uitgereikt in het Presidenthotel in Maarssen. wordt eens in de vijf jaar gehou den. De Cornelis van Vollenhoven- stichting werd in 1952 opgericht ter bevordering van de studie van het internationale recht en de weten schappelijke bewerking van vra gen van internationale rechtsorde in de ruimste zin. LEIDEN - Het Leidse bedrijf Mo gen International heeft van het mi nisterie van economische zaken een miljoen gulden gekregen voor een drietal biotechnologische pro-, jecten. De subsidie bedraagt een derde van de werkelijke kosten en is bedoeld ter stimulering van tech nologisch onderzoek. De subsidie is verleend aan twee aardappelprojecten van Mogen. Het eerste behelst het immuun ma ken van het bintje voor virusziek ten. Mogen heeft hiervoor in de ge meente Dronten een proefveld aan gelegd. Het tweede project wordt uitgevoerd in samenwerking met het aardappel-verwerkingsbedrijf Avebe in Veendam en is er op ge richt de aardappel te gebruiken voor het verkrijgen van eiwitten. Het derde project heeft plaats in opdracht van het Testcentrum voor Siergewassen uit Lisse en heeft de verbetering van nieuw ontwikkelde bloembollenrassen tot doel. De geblakerde resten i zijn spullen uit het achterhuis ge- te termijn beginnen. Als gevolg haald omdat het pand zou worden van de brand moeten de plannen opgeknapt. De bouwtekeningen la- worden bijgesteld en lopen derhal- gen klaar, de aannemer zou op kor- ve vertraging op. LEIDEN - Ton van der Heuvel is zaterdagavond in het Antonius Clubhuis uitgeroepen tot prins Carnaval van de Leidse Hutspot ten. In carnavalskringen draagt hij de naam Antonius de eerste. De in Amsterdam woonachtige Van der Heuvel is in het dagelijks leven be ter bekend als eigenaar van de sportprij zenzaak Intercup aan de Herenstraat. Het komende carna valsseizoen gaat hij vergezeld van prinses Anja. Het prinsenbal werd zaterdag druk bezocht. Volgens voorzitter R. Heruer waren de hele avond meer dan 300 mensen aanwezig. Het gaat trouwens goed met de Leidse Hutspotten. Het ledental stijgt gestaag. Inmiddels zijn er een kleine 300 mensen lid van de vere niging. Waardoor die stijging wordt veroorzaakt, is volgens Heruer niet precies duidelijk: "Het lijkt wel of carnaval in de ene perio de meer populair is dan in een an dere periode". De vereniging ziet thans weer uit naar de carnavalsviering in februa ri. In januari gaat een delegatie van de Leidse Hutspotten naar Krefeld. Ook carnavalsvereniging De Spoorbumpers koos zaterdag in buurthuis 't Spoortje aan de Bern- hardkade een nieuwe prins carna val. Tijdens een druk bezocht feest werd Jan van der Wal als zodanig uitverkoren. LEIDEN - Bij de kinderboerderij Merenwijk is dit weekeinde een schaap doodgebeten en voor een deel opgegeten. De politie denkt dat een of meerdere honden dit hebben gedaan. Tussen vrijdag middag 17.30 uur en zondagoch tend 8.00 uur moet de schaap de kraal zijn uitgejaagd en gedood. Het is nog onbekend wie de eige naar is van de hond is die dit heeft gedaan. LANDSE STAATSLOTERIJ :^;:JJ333*5£-— yj "m Wie slim is koopt meteen een lot. Want ook deze maand zijn er meer dan 1 miljoen prijzen te winnen tegenover zo'n 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje tot het half miljoen. Eerste trek king aanstaande woensdag. MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ ^STAD LEI-DE STAD LEIDE STAD LEIDEN 'STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7