Lubbers ziet nog ruimte voor politie 'Meer vaart wenselijk in roces Suriname' despi KNOV wil cao's uitkleden Tumult bij Duitse dodenherdenking 'Belastingplan PvdA treft hoofdagent' vre CDA-top optimistisch EDE (GPD) De top van het CDA heeft zich zaterdag opti mistisch getoond over de kans op een akkoord tussen de politiebonden en het kabinet. Premier Lubbers en fractie voorzitter De Vries riepen tijdens de CDA-partijraad in Ede de vakbonden op verder te onderhandelen met de po- litie-ministers over arbeidsvoorwaarden en personeels sterkte. RHENEN (ANP) - Bepalingen over ondernemingsraden, verblijfskos- ten, tot op de millimeter uitgeplo zen overwerkvergoedingen en cur sussen zijn zaken die niet langer in cao's thuishoren. Nu is het ogen blik daar om een halt toe te roepen aan het steeds verder uitdijen van Dat heeft voorzitter Kamminga van het Koninklijk Nederlands On- dernemersverbond (KNOV) van daag gezegd in zijn jaarrede. Kam minga vindt dat werkgevers en ook werknemers met het oog op de Eu ropese eenwording na 1992 "flexi beler" moeten kunnen opereren om te kunnen concurreren met buitenlandse bedrijven. Het Ne derlandse stelsel van cao's, waarin volgens Kamminga van alles tot achter de komma is geregeld, be lemmert een dergelijke flexibili teit. "Het bij iedere onderhandelings ronde toevoegen van nieuwe bepa lingen heeft van veel cao's topzwa re boekwerken gemaakt die voor geen zinnig mens meer te bevatten Kleine bedrijven wel voor meer kinderopvang zijn", aldus Kamminga vandaag op het congres in Rhenen. De KNOV- voorzitter vindt dat in een cao al leen zaken moeten worden gere geld met betrekking tot algemene loonsverhogingen, vakantiedagen, ontslag en opzegtermijnen, proef tijden en vormen van arbeidsduur verkorting. Kamminga zei verder dat het in de hand blijven houden van de lo nen voor de komende jaren een eerste Vereiste is om het Neder landse bedrijfsleven na 1992 met voldoende concurrentiekracht op de Europese markt te kunnen laten optreden. Bovendien heeft het be drijfsleven permanent meer geld nodig om te investeren in verho ging van de kwaliteit van zijn per soneel, produkten en diensten, al dus Kamminga. In dit verband pleitte de KNOV- voorzitter voor een terugkeer naar de veertigurige werkweek en voor afschaffing van de vut. Kamminga meent dat Nederland harder moet gaan werken om de race met ande re Europese lidstaten in de voorste gelederen te kunnen meelopen. Hij wil van de vut af omdat daardoor te -veel vakbekwame mensen vroeg tijdig voor het bedrijfsleven verlo ren gaan. Over 1988 is Kamminga bijzon der tevreden. De afzet van het mid den- en kleinbedrijf ontwikkelt zich nog beter dan was voorzien, de produktie is met vier procent ge stegen en de werkgelegenheid is met 40.000 nieuwe banen gegroeid. Zonder concrete handreikingen te doen, suggereerden zij dat aan de onderhandelingstafel nog genoeg te halen valt. "De politie kan op het kabinet en mijzelf rekenen. Ik ver trouw volop op de politie. We moe ten hier met elkaar op een goede manier uitkomen", zei premier Lubbers. Voorzatter Koffeman van de christelijke politiebond ACP had eerder op de CD A-vergadering een klemmend persoonlijk beroep ge daan op Lubbers en de CD A-minis ters de politie "daadwerkelijke on dersteuning" te bieden. Koffeman noemde de stemming onder de po litie explosief. De informele gesprekken van de bonden met de politieministers Van Dijk en Korthals Altes hebben vorige week enige vooruitgang op geleverd. Algemeen wordt aange nomen dat woensdag de officiële onderhandelingen van start gaan over rechtspositie en salaris. Pas in dat formele overleg zal duidelijk worden hoeveel geld het kabinet precies over heeft voor een oplos sing van de problemen. Leveren de onderhandelingen geen akkoord Twee vermisten waarschijnlijk in Zweden vermoord HELLEVOETSLUIS (ANP) - Twee mannen uit Rotterdam en Hellevoetsluis zijn vrijwel zeker in Zweden om het leven gebracht in verband met een drugstransactie waarin zij verwikkeld waren. Dat heeft een woordvoerder van de po litie van Hellevoetsluis zaterdag meegedeeld. De twee, een 29-jarige Rotter dammer en een 31-jarige man uit Hellevoetsluis, zijn sedert begin september spoorloos verdwenen, nadat zij drie nachten hadden doorgebracht in een hotel in Go thenburg. De Zweedse politie meent vrijwel zeker te weten dat de mannen door drugshandelaren om het leven zijn gebracht. De politie van Hellevoetsluis werd begin september van d'e 'ver missing van de twee mannen op de hoogte gesteld door dë echtgenote van één van de twee mannen. Vol gens haar waren de twee naar De nemarken gegaan om te vissen. Het enige spoor dat tot nu toe is gevonden, is de auto van de twee Nederlanders, die eind september bij de haven van Gothenburg werd aangetroffen. Binnenland kort Landarbeiders Ongeveer 10.000 werknemers in de land- en tuinbouw verdienen te weinig. Dat blijkt uit een CNV-on- derzoek onder 300 jonge arbeiders naar de loonsbepalingen in de agrarische sector. Werkgevers we ten vaak niet hoe ze met de cao-be palingen moeten omgaan, zo wees het onderzoek uit. Voor vijftig van de onderzochte gevallen werd in totaal een bedrag van 300.000 gul den opgeëist. Een deel daarvan (70.000 gulden) is inmiddels alsnog uitbetaald. Kerkdak ingestort Het dak van de Nederlands-gere formeerde kerk in Spakenburg is zaterdagochtend ingestort. Vol gens de brandweer is dit mede ver oorzaakt door overvloedige regen val. Het dak kwam met een enorme knal naar beneden. De schade aan het kerkgebouw is aanzienlijk en bedraagt zeker een half miljoen gulden. Ontsnapte In Deventer heeft de politie een 24- jarige man aangehouden die op 30 oktober met negen medegevangen wist te ontnappen uit de Alkmaar- se gevangenis Schutterswei. De ontsnapte verbleef bij een kennis in Deventer. Hij moet zijn straf nog uitzitten tot 31 oktober 1993 van wege diefstal met geweld en over vallen. De arrestatie verliep zonder problemen. Clenbuterol Minister Braks (landbouw) heeft het toedienen van het geneesmid del clenbuterol aan kalveren van veertien weken en ouder volledig verboden, omdat toediening van het middel aan oudere dieren veel al oneigenlijk gebruik betreft. Clenbuterol helpt tegen aandoe ning van de luchtwegen„maar leidt bij het toedienen van overdosis ook tot een gunstiger vet/vlees-ver houding. De dieren brengen zo doende meer geld op. op, dan wordt het conflict voorge legd aan de geschillencommissie Albeda, die eerder werd ingescha keld bij ruzies over de arbeidsvoor waarden voor ambtenaren. Prestatieloon Het kabinet heeft in het informele overleg geopperd in 1990 een soort prestatiebeloning in te voeren agenten die ondanks hard werken nu geen kans maken op promotie. Het zou gaan om enkele honderden agenten, die er één tot twee extra dienstjaren bij zouden krijgen. Daarnaast moet er volgens de poli tieministers een onderzoek komen naar de functiewaardering. Blijkt uit dat onderzoek dat politie-agen- ten objectief gezien te weinig ver dienen, dan moet het salaris om hoog. Koffeman zei zondag het te be treuren dat Korthals Altes in een interview met NRC-Handelsblad uit de school klapte over wat er in het informele overleg wordt be sproken. Volgens Koffeman gaat het om een minuscuul deel van de onderhandelingen (invoering van het prestatieloon en een onderzoek naar de functiewaardering), maar er bestond een duidelijke afspraak geen mededelingen naar buiten te doen. Koffeman wees invoering van het prestatieloon overigéns af. Maar de bonden zien wel in dat een salarisverhoging met één schaal voor alle politiefunctionarissen niet haalbaar is. Zo'n maatregel zou ongeveer 245 miljoen gulden kosten. De bonden zouden genoe gen willen nemen niet schaalver- hoging voor een deel van het poli tiepersoneel. Baaltjes meel Lubbers suggereerde zaterdag dat er te praten valt over de opzet van de onregelmatigheidstoeslag. Door inzet van douane en marechaussee zouden de ergste problemen met de verdeling van aantallen aganten over het land kunnen worden op gelost. Gedwongen overplaatsin gen lijken vrijwel van de baan: "Agenten zijn geen baaltjes meel", herhaalde Lubbers. CDA-fractievoorzitter De Vries nam de twee politieministers enigszins in bescherming tegen de kritiek. Zij hebben zich in het ver leden, door verschillende verbete ringen in de arbeidsvoorwaarden, niet van hun "allerzuinigste kant" laten zien. Volgens De Vries moe ten de bonden de onderhandelin gen "met een klein beetje meer ver trouwen" afwachten: "Ik zie nog wel wat perspectief voor open en reëel overleg". De winst stijgt dit jaar met gemid deld 7,5 procent. De enige negatie ve ontwikkeling is dat de investe ringen nog steeds te laag zijrn Kamminga dankte voor dit goe de resultaat vooral de vakbewe ging die zich volgens hem opbou wend heeft opgesteld door geen fikse loonsverhogingen te eisen. Kinderopvang Uit een enquete die is gehouden onder KNOV-leden blijkt overi gens dat ondernemers uit het mid den- en kleinbedrijf vinden dat er meer mogelijkheden moeten ko men voor kinderopvang. De ou ders hebben de taak om daarvoor te zorgen en de overheid moet bij springen door de kosten ervoor fis caal soepeler te behandelen. Op richters van een kinderopvangge- legenheid moeten worden gesubsi dieerd. Hoewel negentig procent van de ondernemers zegt dat gebrek aan kinderopvang geen echt probleem is, vindt de meerderheid toch dat de mogelijkheden moeten worden verruimd omdat steeds meer vrou wen gaan werken. Meer opvang mogelijkheden voor kinderen zal immers de 'uitval' van vrouwen in bedrijven beperken. Dat betekent voor de ondernemer behoud van investeringen in opleiding en in- werktijd. Bovendien scheelt het in de kosten voor werving en selectie, aldus het KNOV. Volgens het KNOV is er een te kort van 126.000 plaatsen voor klei ne kinderen. Dat tekort zal oplopen tot 200.000 in 1990 als er niets ge beurt. Volgens het KNOV is de tijd nabij dat de helft van alle vrouwen werkt. Nu is dat veertig procent. Per jaar krijgen 70.000 vrouwen met een baan een kind. Twee derde van hen stopt dan met werken, de rest gaat korter werken. YSSELSTEYN (GPD) - Bijna tweehonderd linkse activisten uit het hele land hebben gistermorgen de jaarlijkse dodenherdenking (Volkstrauertag) op het Duitse oor logskerkhof in het Noordlimburg se Ysselsteyn aangegrepen om te demonsteren tegen het nog niet weggesleten oude en het opkomen- 6 fascisme. a zendingsdrang: zelfs tijdens het koffiedrinken gunnen de echte fanaten zich geen rust en blijft i de hand geklemd. Dat bleek zaterdag in de Flevohof tijdens 'de dag voor de zendamateurs'. (foto ANP) Door de inzet van ruim negentig politiemensen, waaronder een pe loton met schild en wapenstokken uitgeruste ME'ers, kwamen de acti visten echter niet op de begraaf plaats. De herdenking, die bijge woond werd door enkele honder den mensen en tientallen leger- autoriteiten uit Westduitsland en Nederland, vond dan Ook zonder wanklank plaats. Rond het oorlogskerkhof heerste echter de gehele zondagmorgen volop tumult. De politie had tot het middaguur de handen vol aan ac- EDE (GPD) Premier Lubbers vindt dat de alternatieven die de PvdA heeft ingediend voor de ver eenvoudiging van de belasting, ge tuigen van een "gebrek aan inzicht in de praktijk". Op de CDA-partij- raad in Ede rekende de premier voor dat de PvdA-plannen vooral gezinnen treffen met een inkomen tussen de 45.000 en 55.000 gulden. "Dat zijn geen hoge inkomens, dat is bepaald geen vetpot", aldus de minister-president. "Het is on geveer wat een 38-jarige hoofd agent van politie krijgt". Die poli- tie-agent zou in de PvdA-plannen in 1990 een belastingverlaging van circa 1000 gulden per jaar aan zijn Tankwagenchauffeur ongezond valt wijl ze daarvoor niet zijn opgeleid. De Vervoersbond FNV wil dat de arbeidsomstandigheden voor de vervoerders van gevaarlijke stof fen op korte termijn worden verbe terd. Daarbij denkt de bond aan de in voering van de Arbo-wet voor chauffeurs, meer investeringen in laad- en lospersoneel, een verbod voof chauffeurs om zelf de tankwa gen schoon te maken en bijscho ling en registratie van alle vervoer. Een klein deel van de onder vraagde chauffeurs (3 procent) zei wel eens illegaal giftig afval te heb ben gedumpt. DEN HAAG (GPD) - Ruim 58 pro cent van de chauffeurs die gevaar lijke stoffen over de weg vervoe ren, komt in aanraking met hun la ding. Hierdoor ontstaan vaak pro blemen met hun gezondheid. On geveer een kwart van hen heeft last van geirriteerde ogen en van hoofdpijn. Soms veroorzaken ge vaarlijke stoffen brandvlekken op de huid. Dit blijkt uit een enquete van de Vervoersbond FNV. Uit het onder zoek kwam verder naar voren dat de chauffeurs vaak zelf hun tank wagen moeten schoonmaken, ter- neus voorbij zien gaan, heeft het CDA becijferd. PvdA-fractieleider Kok noemde de koppeling die Lubbers legde tussen de inkomens-eis van de po litie en het belastingplan Oort "de magogisch". Als Lubbers zegt dat het PvdA-belastingplan minder gunstig is voor de politieambtena ren dan het regeringsplan is dat slechts ten dele waar, aldus Kok voor de VARA-microfoon. Omdat de PvdA alleen de inkomens boven de 45.000 gulden bruto per jaar minder voordeel wil geven, komt het gros van de agenten er bij de PvdA niet slechter af, zo meende Kok. De PvdA-plannen met de ver eenvoudiging van de belastingen wijken op twee punten af van de kabinetsvoorstellen. Het middel ste belastingtarief wordt geen 50 procent, zoals het kabinet wil, maar 53 procent. En mensen gaan dat middelste tarief al eerder beta len. De PvdA denkt daardoor de f belasting-operatie voor 2,35 mil jard gulden uit te kunnen voeren, terwijl het kabinet minstens 4,1 miljard nodig heeft. Het PvdA-plan vormt een intern compromis tussen voor- en tegen- PARAMARIBO (ANP/GPD) - De delegatie van de Tweede Kamer die afgelopen week een officiéél bezoek heeft gebracht aan Surina me, meent dat het vredesproces voor oost-Suriname momenteel "te traag" verloopt. Delegatie-voorzit ter De Boer (CDA) zei zaterdag tij dens een afsluitende persconferen tie dat "meer daadkracht gewenst" De Tweede Kamer zal, zo bleek tijdens de persconferentie, vol gend jaar mei mogelijk besluiten nog niet de in principe toegekende 200 miljoen gulden op de begroting van Ontwikkelingssamenwerking volledig toe te kennen. Volgens de legatielid Weisglas (WD) kan dit bedrag volgend jaar niet in zijn ge heel worden besteed indien niet de "fysieke mogelijkheden" bestaan om een deel ervan ten goede te la ten komen aan Oost-Suriname. Succes De Boer noemde het bezoek een groot succes. Hij doelde daarmee op, de mogelijkheden die de parle mentaire delegatie heeft gekregen om haar "nieuwsgierigheid te be vredigen". Wij wilden ons graag zelf op de hoogte stellen, zo zei De Boer. "Dat doel is ruimschoots ge haald". Ondanks de tevredenheid over het herstel van de democratie in Suriname vindt de Kamerdelegatie toch dat er nog veel moet gebeu ren. De Boer ging nader in op de drie belangrijkste punten van het parlementaire bezoek: de positie van de militairen, het vredesproces in Oost-Suriname en sche situatie. Volgens De Boer leeft een groot deel van de bevolking in Suriname nog steeds in onzekerheid over de werkelijke macht van de militai ren. In dat verband onderstreepte 'de CD A-er de uitdrukkelijke wil van de Tweede Kamer om slechts de democratisch gekozen regering te steunen. De Boer noemde het "een pro bleem" dat de delegatie van de Su rinaamse auitoriteiten niet de eco nomische informatie heeft gekre gen waarop zij hoopte: het Meerja ren Ontwikkelingsplan. De Twee de kamer wil nog steeds het "nood zakelijk inzicht" in sche plannen op lange termijn krijgen. Zwijgen "De Surinaamse regering en de le den van de assemblee zwijgen ove rigens in alle talen over de opvat ting van de Nederlandse Tweede- Kamerdelegatie, "dat een vredes proces in het binnenland op gang moet zijn", wil -de ontwikkelings hulp tijdelijk hervat worden. Op de slotpersconferentie vlak voor het vertrek van de delegatie uit Paramaribo kwamen zelfs waarnemers van de Surinaamse as semblee niet de moeite om te ko men vernemen welke conclusies hun Nederlandse collega's getrok ken hebben na een week Surina me, voor het eerst na tien jaar. Alleen assemblee-voorzitter Lachmon herhaalde in zijn officië le slottoespraak dat het Surinaam se volk snel voorzien moet worden van "basisbehoeften, willen wij geen sociale erupties beleven die de democratie ernstig in gevaar kunnen brengen". Daarmee wees hij nogmaals op de algemene op vatting in Suriname, dat na het tweede bezoek van minister Buk man de ontwikkelingsrelatie is her steld. Vice-president Arron zei na het afsluitende gesprek dat hij als frontleider had met de kamerle den, "dat de druk die de kamerle den hadden gezet op de voortgang van het vredesproces niet nodig was geweest". De Surinamers gaan huh tijd nemen om, met de woor den van Lachmon, "een verant woorde evaluatie te maken van een week verblijf van uw delegatie in Suriname". Opgehangen Noch de Nederlanders, noch de Surinamers zijn aan het eind van het bezoek teruggekomen op de dood van de door Nederland uitge wezen Gangaram Panday, die op gehangen werd angetroffen in een arrestanten verblijf op het vlieg veld Zanderij. De kamerleden wachten de uitslag van het justitië le onderzoek af en zien vooralsnog geen reden om hun bezorgde ver klaring in te trekken. Familieleden van de overleden man zijn van Nederland naar Suri name gereisd voor de crematie. Dat kan wat betreft de autoriteiten snel gebeuren, maar de familieleden ge ven geen toestemming zolang het onderzoek niet is afgerond. Zij ver denken de opsporingsambtenaren ervan zich snel van bewijsmateri aal te willen ontdoen. Tommel (D66) in de slag met twee jonge overvallers PARAMARIBO - Het D66-Ka- merlid Dick Tommel blijkt tij dens het bezoek aan Suriname twee keer te zijn belaagd door jeugdige overvallers, overval len. Het Kamerlid bleef onge deerd. Tijdens een avondwan deling in de omgeving van zijn hotel kwam Tommel maandag avond, zonder zich daarvan be wust te zijn, tegen elven op het militaire terrein Fort Zeelan- dia, dat 's avonds voor alle ver keer wordt gesloten. Nadat hij door een wachtcommandant opmerkzaam was gemaakt op zijn vergissing, besloot Tom mel via een kleine omweg terug te lopen naar zijn hotel. Op een zandweg, enkele hon derden meters van zijn verblijf plaats, sprongen plotseling twee "knapen van een jaar of 18 a 20" voor hem. Een van de overvallers stak een volgens Tommel "vervaarlijk maar al behoorlijk roestig" mes in zijn richting. De D66'er aarzelde niet, pak te de pols van zijn belager en gaf daaraan een "flinke draai". Nadat hij erin was geslaagd het mes te bemachtigen, sprong de tweede overvaller op hem af. Tommel, die ondertussen forse kreten om hulp slaakte, wist ook deze man van zich af te slaan. Door een wat onstuimige worsteling rolde het 46-jarige Kamerlid evenwel in een kreek naast de zandweg. Nat, bemod- derd, met kleerscheuren en kroos in het haar kwam Tom mel aan de kant. Zijn overval lers waren er toen reeds van door. standers van de vereenvoudiging. Volgens Lubbers is de prijs die de PvdA voor haar voorstellen betaalt dat het systeem "minder duidelijk, minder eenvoudig en minder rechtvaardig" wordt. Gezinnen met een midden-inkomen gaan er by het kabinet in 1990 flink op vooruit. Bij de PvdA wordt dat voordeel grotendeels ongedaan ge maakt. Koppeling Op de CDA-partijraad zei Lub bers dat de komende jaren priori teit gegeven moet worden aan ver hoging van de kinderbijslag, verbe tering van onderwijs en milieu. Hij toonde zich afhoudend over de mo gelijkheden1 de koppeling te her stellen tussen lonen en uitkerin gen. CDA-fractievoorzitter De Vries meent dat onder een volgend kabinet alle uitkeringsgerechtig den weer mee moeten delen in de economische groei, al laat hij de uitwerking daarvan in het midden. De Vries verzette zich zaterdag tegen het eveneens binnen het CDA levende idee alleen bepaalde uitkeringen, zoals de aow, te verho gen. Lubbers meent echter dat "de ruimte die te verdelen valt niet overschat moet worden". "Het blijft passen en meten. We zijn he lemaal niet zo verschrikkelijk zui nig: Nederland stapelt nog steeds schulden op elkaar". tievoerders die op alle mogelijke manieren ME-blokkades probeer den te omzeilen en moest regelma tig optreden tegen activisten, die Duitse bezoekers verhinderden de herdenking bij te wonen. Arrestaties werden er echter niet verricht, hoewel de anti-fascisten in de vroege ochtend met geweld door een politie-versperring heen- braken en vervolgens een groep ME'ers tegen het lijf liepen, die hun wapenstokken hanteerden om hen de toegang tot het kerkhof onmo gelijk te maken. Sommige demon stranten, die vooral afkomstig wa ren uit de Randstad, hadden zich gemaskerd met bivakmutsen en doeken. Een aantal van hen had zich ook bewapend met stokken en andere slagwapens. Tot het kerkhof, waar ruim 30.000 in Nederland gesneuvelde Duitse militairen zijn begraven, werden alleen genodigden toegela ten. De plechtigheid, die zoals al tijd een sober karakter had, werd bijgewoond door honderden nabe staanden en door tal van Neder landse en Westduitse autoriteiten. Rost van Tonningen De gelegenheid werd in het verle den nog wel eens aangegrepen door extreem rechtse organisatie zoals de Vikingjeugd om ook kran sen en bloemen te leggen. Twee jaar geleden was ook de weduwe van Rost van Tonningen - haar broer ligt er begraven - bij de her denking. Volgens de politie was daarvan nu geen sprake. "Er was ook geen enkele aanwijzing dat de herdenking zou worden misbruikt door fascistische groeperingen om hun denkbeelden uit te dragen", al dus de zegsman. Pas toen de plechtigheid voorbij was, de antifascisten naar huis, het kerkhof leeg en Ysselstein weer rustig, kwam een viertal extreem rechtse jongeren (Vikingjeugd) uit Maastricht een krans leggen bij een van de graven. Zij en ook enkele anderen rechts-radicalen, die later op de dag druppelsgewijs op de be graafplaats arriveerden, mochten van de politie hun gang gaan. De linkse activisten, die mede naar Ysselsteyn waren gekomen om een krans tégen het fascisme op het kerkhof te leggen, moesten uit wijken naar het centrum van het Noordlimburgse lPeeldorp. Daar legden zij bij een verkeerskruising hun krans neer. Naast een wegwij zer, die onverbiddelijk in de rich ting van het onbereikbare kerkhof ADVERTENTIE BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3