Karachi heksenketel aan vooravond verkiezingen Reportage Bhutto en Zia spoken nog rond in gewelddadig Paldstan Predikant Spijkerboer pleit voor meer politie Woensdag 16 november gaan 45 miljoen Pakistani naar de stembus. Voor de eerste keer na elf jaar. Op het spel staat niets minder dan het voortbestaan van een staat die met zijn 105 miljoen inwoners tot de armste ter wereld behoort, maar door zijn ligging van vitaal belang is voor het Westen. Onrust in Pakistan betekent onrust in Afghanistan, India, het Midden- Oosten. Onrust in Pakistan kan de ontspanning tussen de Verenigde Staten en de Sowjetunie in gevaar brengen. Verslaggever Peter van Nuijsenburg zag in Karachi een heksenketel die dreigt over te koken. Benazir Bhutto spreekt aanhangers toe in Rawalpindi. De dochter van de vroegerevermoorde premier trekt volle stadions en is de enige die een eind kan maken aan de macht van de militairen en de islamitische fundamen talisten in Pakistan. (foto epa) KARACHI De soldaat springt plotseling naar voren en legt zijn hand op de lens. Voordat de came raman het beseft, is hij omringd door een groep militairen. Een offi cier spreekt hem dreigend aan en eist de film op. De scene kri jgt een extra dramatische lading door het geschreeuw dat uit een luidspreker knettert. Even verderop is een poli tieke bijeenkomst in volle gang. Het applaus en gejuich dat plotse ling oorverdovend losbarst, lijkt de onwrikbaarheid van de officier te versterken. Hij zet zich in postuur; maant zijn ondergeschikten voor bijgangers die nieuwsgierig sa mendrommen weg te sturen. En eist op luide toon de film op. door Peter van Nuijsenburg De cameraman wil nog even wei geren. aarzelt, probeert uit te leg gen dat hij slechts één spandoek had willen filmen, dat het te don ker was om het gewraakte beeld te schieten. Maar er rolt al een nieuwe golf gejuich en applaus aan. De ca- merman weet het: er valt geen ont komen aan. Hij verliest. Hij maakt de trommel van zijn camera open en trekt, kort, vinnig de cassette er uit. Overhandigt hem aan de offi cier die het zonder een spier te ver trekken ontvangt. De officier is in zijn gezag beves tigd. Hij maakt een korte draai, als in een paradedrill, en marcheert met zijn trofee naar een met zak- zakken versterkte, en met zware mitrailleurs bewapende controle post. Die had de cameraman willen filmen... Stank Het is 22.15 uur in de oude stad van Karachi en nog steeds onge kend heet voor de tijd van het jaar. Pakistan bereidt zich voor op de verkiezingen, en dat .jaagt de tem peratuur, zeker in Karachi, nog verder omhoog. Karachi behoort tot die metropo len in de Derde Wereld die verwik keld zijn in de nooit eindigende wedstrijd 'wie het snelst verpau pert en degenereert'. Samen met het Indiase Calcutta is de stad kanshebber voor ten minste een van de ereprijzen. Hier in het oude centrum van de stad dat naar Pakistaanse maatsta ven absoluut geen sloppenwijk is, slaat de stank van riooldamp, ver schraald zweet, rottend afval en kruiden gemixt tot een ongekend krachtige melange, je tegemoet. De ervaring leert datje daar aan went. Alleen wanneer een windvlaag een verse vleug aandraagt, wordt het je weer even te machtig. Maar wat nooit went is de stank in de echte sloppen, waar geen rio lering is, waar visresten in hun ei gen vocht gaarstomen, waar ratten rondscharrelen, en waar miljoenen mensen moeten leven. Die stank treft je als een vuistslag in de maag streek, en doet je naar adem hap pen. "Dit is de hel", zegt een Engelse fotograaf, die alle ellende op de we reld heeft gezien en toch onder de indruk is. Hij vergeet niet. vakman die hij is. een foto te maken van een junkie die zich in een steeg, maar verder nauwelijks aan het oog ont trokken, een injectie toedient. Van alle plagen die Karachi teisteren is voor zover het mogelijk is een rangorde in rampspoed van dit ka liber aan te brengen drugsge bruik. met name van heroïne, nog wel de ergste.... In het begin van de jaren '70 had de toenmalige premier Zulfikar Ah Bhutto (over wie later meer) een droom. Hij droomde dat Karachi een tweede Beiroet zou worden. Het handels- en bankierscentrum van het Indiase subcontinent. Ka rachi moest de dynamo en de bron van welvaart voor heel Pakistan worden. Een wereldstad met alle voorzieningen die een dergelijke status vereist. De cultuur zou bloeien, het uit gaansleven dat van Beiroet, zelfs van Parijs naar de kroon steken. Bhutto was een verwoed gokker en dus liet hij een casino bouwen waarnaast elk ander speelpaleis in het niet moest zinken. Het casino staat nu leeg, sym bool van een groteske droom, ten offer gevallen aan de ïslamiserings- campagne van zijn moordenaar Zia ul Haq (over wie later meer), die kansspelen, de consumptie van al cohol en nog decadenter vertier tot taboe verklaarde. Toch zou het unfair zijn Bhutto het krediet voor dat deel van zijn droom te misgunnen dat, zij het on bedoeld, werkelijkheid is gewor den. Karachi is inderdaad een tweede Beiroet. Men is gauw ge neigd de vergelijking met Beiroet en/of Libanon uit de clichékast te halen als een samenleving of staat door conflicten tussen de verschil lende bevolkingsgroepen dreigt te ontbinden. Maar in Karachi heeft het geweld zulke vormen aangeno men, dat de vergelijking in dit ge val Beiroet waarschijnlijk onrecht doet. Geweld In Karachi staan vooral de Moha- jirs (moslims afkomstig uit India), en Sindi's (de oorspronkelijke be woners van de provincie Sind, waarvan Karachi de hoofdstad is) elkaar na het leven met een toewij ding en een energie een betere zaak waardig. Verleden jaar maakte de hele stad amok. Er vielen duizen den doden. In deze orgie van ge weld lieten andere bevolkingsgroe pen zich evenmin onbetuigd. Het kon ook moeilijk anders in een stad waar, zoals een Pakistani blijmoe dig opmerkte, een Russisch Kalashnikov-geweer gemakkelij ker te vinden is dan een pakje kauwgom... Sindsdien is er in bijna de helft van de stad van elf uur 's avonds tot zes uur 's ochtends een avondklok ingesteld. Maar avondklok, noch de ruim 200 controleposten, noch de alom aanwezige militairen heb ben kunnen voorkomen dat de laatste maanden opnieuw honder den doden zijn gevallen. Etnisch geweld mag de Pakis taanse ziekte genoemd worden; met Karachi als haard van de meest virulente ziektekiemen. Wie dat weet, begrijpt waarom de atmos feer aan de vooravond van de eer ste democratische verkiezingen na elf jaar dictatuur vergeleken wordt met die in een kruitkamer waar ie mand op het punt staat een sigaret op te steken... Het verloop van de bijeenkomst in het oude hart van Karachi is, af gezien van het incident met de ca meraman, naar omstandigheden harmonieus te noemen. Het pu bliek is in redelijk groten getale op gekomen, de stemming is geani meerd, want de sprekers geven hem stuk voor stuk van katoen. Veel variatie valt in hun retoriek overigens niet te ontdekken. Geens kans De meeste redenaars zetten aar zelend in en werken zich, gaande weg steeds drukker gebarend, op naar een climax die met loeiende uithalen wordt afgerond. De res pons van het publiek mag er zijn, maar is niet overdadig. Geen enke le spreker krijgt zijn gehoor op de banken; slechts een enkeling wordt geïnspireerd tot het luid keels uiten van zijn instemming. Waarschijnlijk weet het publiek dat de partij die zij welwillend aan hoort geen schijn van kans heeft en dat daarom de emoties die andere partijen oproepen aan haar niet zijn besteed. De partijen waar het bij deze ver kiezingen om draait, zijn de Pakis taanse Volkspartij van Benazir Bhutto en een monsterverbond van de Moslimbond van oud-pre mier Junejo met acht andere recht se partijen. Maar in feite zijn deze verkiezingen een krachtingmeting tussen twee figuren die al van het toneel verdwenen zijn. Generaal Zia verdreef in 1977 premier Zulfi kar Bhutto uit de macht en liet hem in 1979 ophangen. Zia kwam 17 au gustus van dit jaar om het leven bij een vliegtuigramp die het gevolg was van sabotage. (Zia is momenteel onderwerp van een luguber theologisch dis puut. Aan de orde is of zijn stoffelij ke resten wel in de grote moskee van Islamabad begraven hadden mogen worden. Nee, zegt een rechtzinnige mullah, een moslim- rechtsgeleerde, want alleen een deel van zijn gebit is geïdentifi ceerd. Het is dus niet waarschijn lijk, laat staan zeker, dat de overige resten van wijlen Zia zijn. Hij be veelt opgraven aan. Liberalere col lega's erkennen zijn formele gelijk, maar willen er uit piëteit met de overledene geen heisa van maken. De kwestie loopt hoog op.) Rolverdeling In deze confrontatie tussen twee schimmen wordt Bhutto, ondanks de excessen (muilkorven van de pers, corruptie, nationalisaties, uit schakelen van vakbonden en het vermoorden van tegenstanders), beschouwd als de vertegenwoordi ger van de "democratische krach ten", op de bres voor de kansar men. Zia staat voor het bewaken van de "gevestigde belangen", de grote landeigenaren, de islami tische clerus en het leger. Deze rolverdeling kenmerkt ook de huidige, op dit ondermaanse uitgevochten campagne. Benazir Bhutto heeft de fakkel van haar va der overgenomen. Junejo en de sterke man van de provincie Pun jab. Nawaz Sharif, betwisten elkaar het erfgoed van Zia. Kenners van de Pakistaanse politiek zijn het er over eens dat alle drie een maatje te klein zijn voor de hen toegemeten rollen, al krijgt Benazir voorlopig het voordeel van de twijfel. In zijn werkkamer in de scholen gemeenschap 'Het Lichtend Ba ken' schetst dr. Aslam Azaar een angstaanjagend somber beeld van de boedel die president Zia de nieuwe premier heeft nagelaten. Azaar, ooit vader van de Pakistaan se tv, geldt als de goeroe van links Pakistan. Anderen zien in hem zelfs het geweten van de natie. Hij zelf houdt het op een "realistische optimist". Azaar: "Na de staatsgreep van Zia in 1977 is de situatie in Pakistan drastisch verslechterd. Het regime van Zia was een dictatuur, zonder enige echte steun van het volk. Zo'n dictatuur is op den duur niet in staat het noodzakelijke beleid te voeren. Dit land moet een versobe- ringsbeleid voeren, maar wat deed Zia? Hij paaide de krachten die hem in het zadel hielden en wierp het volk een kluif toe. Maar dat be leid is zo solide gebleken als gebak ken lucht". Wanbeleid "Ten eerste: Als gevolg van het economische wanbeleid zitten we nu met een economie die voor 60 procent op zwart geld draait. Maar niets in de welvaart scheppende in dustrie is geïnvesteerd, en zitten we met een inflatie die niet bij te houden valt. "Ten tweede: Elf jaar geleden waren er nauwelijks etnische span ningen. Nu dreigt Pakistan uit el kaar te vallen. "Ten derde: We hebben een drugsprobleem dat nergens in de wereld, ook niet in Zuid-Amerika, zijn weerga kent. "Ten vierde: We hebben de op komst meegemaakt van een drugs- en wapenmafia die zó rijk en mach tig is, dat ze de hele stad Karachi kunnen beheersen en waarschijn lijk al beheersen. "Ten vijfde: We zitten tot over onze oren in het Afghaanse wes pennest". Oud-premier Zulfikar Bhutto: nog altijd als schim aanwezig in politiek Pakistan. (foto anp» - Wil de 'realistische optimist' even aangeven waar de lichtpun ten zijn in deze inktzwarte situatie schets? Azaar: "Omdat er weer een de mocratisch proces op gang geko men is. Omdat de nieuwe legerlei ding tot het inzicht lijkt gekomen dat alleen de politiek politieke pro blemen kan oplossen. En omdat de bevolking geknoei met de verkie zingsuitslag niet zal tolereren. Als de 'gevestigde belangen' dat doen, riskeren ze een burgeroorlog. Dat weten ze en dat zal hen van gerot zooi weerhouden". Benazir zal, als alles 'normaal' verloopt, de verkiezingen winnen, gelooft Azaar. "Als ze minder dan 55 procent van de stemmen krijgt, is er geknoeid". - Is zij sterk genoeg om al deze problemen het hoofd te kunnen bie den? Azaar: "Ze zal onder geweldige druk komen te staan. Aan de ene kant van het establishment dat zijn priviléges wil beschermen. Aan de andere kant van het volk dat resul taten, dat wil zeggen meer werk, beter onderwijs, betere gezond heidszorg eist. Ik denk dat ze over een jaar of twee duidelijk partij zal moeten kiezen. Zolang kan ze de boot wel afhouden. Maar daarna moet ze kleur bekennen. Dat mo ment wordt de lakmoesproef voor haar leiderschap. Wat er dan zal ge beuren, weet niemand. Het leger kan ingrijpen; er kan een opstand uitbreken. Ik wens haar wijsheid en sterkte toe". Benazir zal het in haar strijd zon der de steun van het 'geweten van de natie' moeten stellen. Azar blijkt een fervent aanhanger van een communistische boerenleider, "een man met een eigen geluid", die bij navraag een groot deel van het jaar bij zijn bankrekening in Zwitserland woont. Volle stadions Benazir Bhutto, iedereen zegt het. moet normaal gesproken de verkiezingen winnen. Zij is zonder concurrentie de topattractie van het rondtrekkende verkiezingscir cus, dat verder louter variété van de tweede rang biedt. Haar oppo nenten zijn in de ogen van de be volking bovendien gecompromit teerd door hun banden met Zia. Benazir trekt volle stadions, ze inspireert en heeft als geen ander haar aanhang weten te mobilise ren. Maar, zeggen insiders, ze is omringd door opportunisten en ja knikkers. Ze duldt geen tegen spraak, is grillig en mist de mentale souplesse van de geboren politica om, zo nodig, nieuwe wegen in te slaan. Daar kan aan worden toege voegd dat haar gezondheid zwak is (nieren), en dat ze zichzelf niet de rust heeft gegund van de geboorte van haar zoon, die in september met de keizersnee verlost moest worden. Ze is kortom niet uit het juiste hout gesneden voor het pre mierschap. Conclusie derhalve van andere bhutologen: niet Benazir, maar haar moeder Begum Nusra, heeft de teugels in handen. In Karachi, waar alle problemen van Pakistan in sterk geconcen treerde vorm aanwezig zijn, zal Be nazir zeker niet winnen. Karachi is het onbetwiste domein van de Muhajir-beweging MQM. Vergele ken met de MQM is het Franse Na tionale Front van Le Pen een lief dadigheidsvereniging. En vergele ken met haar leider, Altaf Hussain, is Le Pen een verlegen schooljon gen. De MQM wil Karachi voor de Muhajirs en zich desnoods afschei den van Pakistan, hetgeen de on dergang van de staat zou beteke- Benazir zal in elk geval tegen dit probleem niet zijn opgewassen. Aanleiding genoeg voor het leger om de macht niet uit handen te ge ven, zegt een Pakistaanse journa list. Bordelen De liftbediende in het hotel heeft geen boodschap aan de bespiege lingen en speculaties die elkaar kennelijk in uitzichtloosheid wil len overtreffen. Hij weet op wie hij zal stemmen en hij heeft niet veel woorden nodig om duidelijk te ma ken waarom. "Die meid van Bhut to zal net als haar vader de bars en bordelen weer opengooien. Kijk, dan hoef ik niet meer naar de zwar te markt voor mijn drank en niet meer naar Bombay voor de vrou- Generaal Zia ul Haq, die in 1977 premier Bhutto verdreef (en hem in 1979 liet ophangen). In augustus kwam Zia zelf om het leven. De sterke man van de provincie Punjab, Nawaz Sharif (geheel rechts doet zijn schoenen uit tijdens een vergadering met andere leiders van de negen partijen sterke islamitische alliantie, afgelopen zaterdag in Karat- clü. Sharif is uit op het erfgoed van oud-president Zia ul Haq. (foto AP) Bij de benedenburen van domi nee A. Spijkerboer in de Bijlmer (Amsterdam) werd binnen enke le dagen twee keer de tv gestolen. In het blad 'Evangelisch Com mentaar' pleit de predikant voor meer politie om de criminaliteit terug te dringen. De kinderen van dit gezin, van 6 en 3 jaar, waren helemaal van streek. Ze wilden niet meer eten en niet meer slapenOok maakt Spij kerboer melding van het feit dat zijn krantebezorger onder be dreiging de brommer moest af staan. Het is hem "volstrekt duister waarom een samenleving als de onze dit soort toestanden laat voortbestaan". "Meer politie helpt niet. hoor ik nu al jaren roe pen. Nou, ik denk dat meer poli tie wél helpt en dat de samenle ving er zeer bij gebaat zou zijn als de politie het vangen van dieven als een roeping ging zien". "Roeping? Poen!, riepen de agenten, en ze gingen naar het Binnenhof en gooiden hun pet in de lucht. De minister zag het handenwringend aan. Als ieder een meer geld krijgt willen de po litiemensen ook meer geld, en volgens de huidige maatstaven hebben ze dan niet eens onge lijk". Basisbeweging. De Basisbe weging Nederland slaagt er niet in, haar visioen om te zetten in haalbaar beleid. De 54 aangeslo ten kritische groepen en ge meenten vinden elkaar in verzet tegen onrecht en maatschappe lijk wanbeheer, maar daar blijft het vaak bij. Het jaarverslag maakt daarvan melding. Het doel van de bewe ging wordt daarin zo omschre ven: "Vanuit het bijbels visioen willen basismensen samen met anderen zich inzetten voor een wereld waarin gerechtigheid en vrede heersen en zorgvuldig met de aarde wordt omgegaan". Een 'concrete invulling' van deze vi sie ontbreekt, óf er wordt zeer verschillend over gedacht. De beweging vergeet ook wei eens haar visie aan te passen. Bij voorbeeld: in 1985 zei ze dat de strijd voor vrede prioriteit moet blijven "zolang de bewapening van Oost en West mede oorzaak is van honger en ellende in de arm-gehouden wereld". Maar in maart werd de vredeswerkgroep wegens gebrek aan belangstel ling opgeheven. Binnen de organisatie wordt 'een zekere verstarring' waarge nomen. Nieuwe bestuursleden hebben grote moeite er wegwijs in te raken. Het is allemaal nogal ingewikkeld en ondoorzichtig. Conclusie van enkele verslag- schrijvers: het is tijd voor veran dering. Het plan is, volgend jaar 'regionaler' te gaan werken. Armeniërs De Nederlandse Zendings raad (NZR) begrijpt dat Armeen se christenen in ons land zich ge kwetst voelen door zijn brochure 'De Armeense kwestie Turken vragen onze mening'. Voornaam ste grief is dat in deze NZR- brochure elke vorm van doelbe wuste genocide (soort- of rasmoord) door de Turkse over heid wordt ontkend. In een ver klaring in het NZR-tijdschrift 'Allerwegen' wordt aan de be zwaren van Armeense kant gro tendeels tegemoetgekomen. De brochure uit 1987 werd ge schreven door de gereformeerde predikant voor zendingswerk in oude stadswijken van Rotter dam P. Reedijk (van 1970 tot 1976 in Voorschoten). Hij is van oor deel dat in Nederland verblijven de Turken niet mag worden aan gerekend wat Armenen in Tur kije is aangedaan. Daarom wilde hij de Nederlandse Turken vrij pleiten van de vooroordelen die hier, vooral wegens het Armeen se drama, tegen hen en hun voor geslacht bestaan. De Armeniërs maken bezwaar tegen de ontkenning van Reedijk dat de Turkse regering om streeks 1915 de bedoeling had het Armeense volk uit te roeien. Ook heeft hij de massale depor taties en moordpartijen veel te relativerend beschreven. Hun grootste bezwaar is dat onver meld is gebleven dat sinds Ata- tiirk in 1920 aan de macht kwam, de Turkse overheid stelselmatig de verantwoordelijkheid voor de 'Armeense holocaust' heeft afge- De schrijver van de brochure, die in de verklaring van de Ne derlandse Zendingsraad rea geert op deze kritiek, erkent dat hij 'wellicht in onvoldoende ma te' aandacht heeft gegeven aan het lijden van het Armeense volk. De opdracht tot deportatie van de Armenen is van de Turkse regering uitgegaan. Hij blijft ech ter tegen gebruik van woorden als 'holocaust' en 'genocide' met betrekking tot de Armeense kwestie. Reedijk heeft niet de bedoe ling gehad de Turkse overheid vrij te pleiten. Het verwijt dat hij zich heeft laten misleiden door Turkse invloeden verwerpt hij. Ook wil hij niet als 'leugenaar' of 'geschiedvervalser' te boek staan. De redactie van het NZR-tijd- schrift 'Allerwegen' voegt hier aan toe, dat verzoening niet mo gelijk is zonder gerechtigheid en berouw. "Nederlandse christe nen moeten solidair zijn met wat de Armeniërs is overkomen en nog dagelijks door de Turkse re gering wordt aangedaan. Helaas is Turkije nog altijd niet bereid zijn minderheden christenen en niet-christenen tot hun redht te laten komen". De redactie van 'Allerwegen' betreurt dat in de brochure de massamoord op het Armeense volk ter discussie is gesteld, hoe wel achteraf is gebleken dat dit geenszins de bedoeling van de schrijver is geweest. Terugloop. Het toenemende priestertekort in het rk bisdom Den Bosch was voor vicaris-ge neraal A. Hurkmans aanleiding een rapport te maken over 'bouwstenen voor een pastoraal beleid in de toekomst'. Opzet is de taken tussen gewijden en niet-gewijden te ordenen en de samenwerking tussen parochies te bevorderen. Hurkmans verwacht, dat over vijftien jaar het priesterbestand zijn dieptepunt zal hebben be reikt. Een andere opzet is ook no dig omdat de beschikbare pries ters ongelijk over het bisdom zijn verdeeld. "De parochies zul len het vertrouwde beeld dat ze een pastoor voor zichzelf hebben moeten opgeven", zei de vicaris- generaal. Er zullen priesters moeten komen voor verscheide ne parochies. Deken L. Bijl van Tilburg geeft de nota die alleen hoofdlijnen voor een ander beleid trekt weinig kans van slagen. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Dalfsen J. R. Smit Sexbierum (Fr.); aangenomen het beroep door de synode voor dovenpasto- raat L. A. de Graaf Biezelinge, naar Amsterdam (deelwerk) me vrouw J. Ploeger-Grotegoed Arnhem, naar Eerbeek C. van Al- derwegen Drempt-Oldenkeppel (Geld.); bedankt voor Bodegra ven A. A. Floor Uddel, voor Nieu we Pekela J. Riemersma Nij- broek. Gereformeerde Kerken: aan genomen de benoeming voor ge vangenispastoraat in Leeuwar den (per 1 februari 1989) J. S. Wouda Dalfsen, naar Beekber gen (voor 'Het Zonnehuis') kan didaat W. Kievit Kampen, de be noeming voor gevangenispasto raat in Vught kandidaat A. Buma aldaar, naar Amsterdam-West W. Reinders Ten Boer (Gr.). Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Hoog- eveen en 't Harde O. W. Bouw- sma, laatstelijk zendingspredi kant, wonend in Rijnsburg. Nederlands Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Hen gelo (Ov.) J. de Jonge Zeist. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Nieuw- Vennep kandidaat J. G. Schenau Valthermond, te Nunspeet J. van Amstel Ede; bedankt voor Den Haag-Scheveningen K. Hoefna gel Nieuwpoort. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Aagtekerke A. B. van der Heiden Doetinchem.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2