LEIDSCH DAGBLAD Politie massaal straat op wmu PvdA-plan: gemeente voorop in strijd tegen werkloosheid Noodweer in Spanje eist 13 mensenlevens 'Eerste storm is losgebarsten' Politie stript in Kuip Shamir: besluit van PLO slechts een tactische stap SPRUITEN EN GEHAKT Dodelijke geiteziekte kan ook mens besmetten ^DRUKKERIJ DELTAB ACH Rotterdamse agenten pakten vanochtend het bureau c plein in zwart plastic en deelden droog brood uit aan coll DEN HAAG (GPD/ANP) - Ongeveer 35.000 politiemensen hebben vanochtend om 10 uur het werk neergelegd. Op tientallen hoofdbureaus werden actievergaderingen be legd. Daarna trokken de politiemensen massaal de straat op om het publiek in te lichten over hun grieven. LEIDEN - 'De Leidse politie voelt zich eeirkaalgeplukte kip'. Om aan dat gevoel uitdrukking te geven reden in de optocht door de stad twee als kip verklede politie-agentes mee. Hoofdcommissaris Mostert (links) deed vandaag met hoofd geüniformeerde dienst Nico van Ooik (rechts bij openstaand portier) surveillancedienst. Zij vervingen de agenten die vandaag eigenlijk i?i de auto op straat moeten zijn. In navolging van de grote steden ging ook de Leidse politie vanmiddag massaal de straat op om blijk te geven van hun grote ongenoegen over het huidige poli tiebeleid Van de regering. (foto Henk Bouwman) DEN HAAG (GPD) - Grote steden kunnen de werkloosheid groten deels terugdringen als de regering lokale werkprojecten ondersteunt. Miljoenen die nu opgaan aan uitke ringen kunnen beter worden aan gewend voor scholing en tewerk stelling. Dat staat in een vandaag gepubliceerd raport in opdracht van de Wiardi Beckmanstichting, het wetenschappelijk bureau van de PvdA. Werkloosheidsbestrijding door loonsubsidies, heroriëntaties en scholingsmaatregelen wordt veel te slap genoemd. Het is beter de werkloosheidswet om te bouwen tot een werkverzekering. Nu is die wet een inkomensverzekering die mensen wel verplicht om te sollici teren, maar tegelijkertijd verbiedt om te werken. Volgens het rapport is er werk genoeg, zeker ook in de steden waar de langdurige massawerk loosheid onder vooral etnische groepen het grootst is. Lokale be sturen en bedrijfsleven in de grote steden zien het beste waar werk kan worden geschapen, maar het ontbreekt hen aan middelen. Daarom pleit het PvdA-instituut ervoor om gelden voor uitkerin gen, werkstimulering en scholing te laten stromen naar werkgaran- tiefondsen die onder beheer staan van de stadsbesturen. In het rap port wordt gewezen op het succes van plaatselijke stadsvernieu wingsfondsen waarin veel rijksre gelingen en geldstromen samenko- Vanuit het werkgarantiefonds kan aan iedereen die wil werken ook echt een baan en bijscholing worden aangeboden. In de eerste plaats wordt gedacht aan gesubsi dieerde werkcontracten bij het be drijfsleven, maar ook kan veel werk worden geschapen in bejaar denzorg, kinderopvang, wijkbe heer, criminaliteitsbestrijding, milieu-onderhoud, openbaar ver voer, gebouwenbewaking, en on derwijs. De politie voert actie tegen het on voldoende salaris, de slechte onge- makkentoeslag, de geringe promo tiekansen en de dreigende over plaatsing van 2600 politiemensen. Ook de douane en de parketpoli tie doen mee aan de acties. Bij de grenspost Bergh-autoweg hebben honderd leden van de douane steun betuigd aan de politie-acties door het uitreiken van folders aan automobilisten. De douane zegt in hetzelfde schuitje te zitten als de politie. Er dreigen 2500 banen te verdwijnen. Burgemeesters en commissaris sen van de koningin zijn vandaag bestookt met petities van demon strerende politiemensen. Bij het ministerie van binnenlandse zaken werd vanochtend een container vol met politiepetten afgeleverd. En aan de Dom van Utrecht liet de po litie een spandoek bevestigen, waarop de grieven staan vermeld. De filemeldingen via de radio verliepen vanochtend als gevolg van de acties zeer gebrekkig. De Algemene Verkeersdienst in Drie bergen kreeg maar weinig informa tie van de korpsen en werkte zelf ook op minimale sterkte. Automo bilisten gaven nu via autotelefoons files door. Het publiek heeft over het alge meen weinig hinder ondervonden van de acties. Er bleven voldoende mensen aan het werk om de mini male politiezorg te garanderen. Al leen op de luchthaven Schiphol moesten de bonden aan politie mensen verzoeken om het werk te hervatten, omdat daar anders in het geheel geen politiebeveiliging zou zijn. Hoofdcommissaris Brand van Den Haag heeft tijdens de actiever gadering in zijn stad gezegd 'dat de maat nu vol is'. Evenals FNV-voor- zitter Johan Stekelenburg deed de hoofdcommissaris een dringend beroep op het kabinet extra geld beschikbaar te stellen voor de poli tie. heeft de bonden 3,5 miljoen gulden aangeboden om het salaris op te trekken van politiemensen die geen promotie meer kunnen ma ken. Een eenmalige verhoging van één tot twee dienstjaren is door de bonden afgewezen. "Daarmee zou den maar een paar honderd politie mensen geholpen zijn, terwijl het natuurlijk gaat om het salaris van het gehele politiepersoneel", rea geerde voorzitter Ger Koffeman van de Algemeen Christelijke Poli tiebond (ACP). Voorzitter Leen van der Linden van de Nederlandse Politiebond kondigde nieuwe en hardere acties aan als als het overleg van woens dag onvoldoende oplevert. "De NPB is bereid om heel ver te gaan. Wij weten dat de leden dat ook zijn", aldus Van der Linden, (pagina 3: Lubbers ziet nog ruimte Staking vluchtleiders ROME (AP) - Door een staking van Italiaanse vluchtleiders werden vandaag tientallen nationale en in ternationale vluchten van en naar een Milaan, Turijn, Genua en Pisa afgelast. Ook morgen komen tot 8 uur 's avonds alle vluchten op Italië te vervallen. De 55.000 voetballiefhebbers die naar de Rotterdamse Kuip waren gekomen voor het top- duel tussen Feyenoord en Ajax hebben behalve de laatste 30 minuten weinig 'voetbalwaar' voor hun geld gekregen. Het was een vrij sfeerloos duel waarbij de den Ajacieden uiteindelijk met Het pauzenummer door de 1-2 aan het langste eind trok- twee nepagenten vormde een zeer beeldende illustratie van toch veel te bewon- een door 5 agenten rondge dragen spandoek met de tekst: 'Van Dijk kleedt politie uit'. Het publiek in het stadion VANDAAG 24 PAGINA'S schaafde striptease uitvoer- i dame en één heer. ken. Dat deren viel had andere ken. Zo werd afscheid geno men van Bennie Wijnstekers, trad een balgoochelaar op en zong René Froger zijn recente stelde het extraatje op prijs hits. Maar de meeste aandacht tekst 'Goed dat trok de politie die een be- gezien de spreekkoren met de politie is'. (foto ANP) "De eerste storm is vandaag echt losgebarsten", zo stelde Stekelen burg vast op de bijeenkomst in het De rapporteurs constateren dat Haagse hoofdbureau. De politie bonden kunnen rekenen op de steun van de bevolking. "Geen uitke- angst voor kort gedingen. Het zijn us ge- gerechtvaardigde eisen, als ik de i vaak tegen elkaar wordt inge werkt (werknemers versus werk gevers, werknemers ve ringsgerechtigden, rijk meente). Verplicht Dagboek Anne Frank lezen LEVERKUSEN (AFP) - Een 20-jarige Westduitse skin head is door de rechter in Le- verkusen veroordeeld tot het lezen van het Dagboek van Anne Frank. Vervolgens moet hij er een samenvatting van 15 bladzijden van maken. De jonge man had door de stad gelopen met een haken- kruisvlag in de hand. Een Ne derlandse voorbij gangster nam daar aanstoot aan, waar op hij haar toevoegde: „Hitier zou korte metten met u ge maakt hebben". De skinhead moet verder een boete van ruim 500 gulden betalen. Wolleen velden Wolkenvelden en voornamelijk in de nacht mogelijk wat regen of motre gen. Minimumtemperatuur ongeveer PARIJS (Rtr/AFP) - De huidige en waarschijnlijk ook nieuwe Israëli sche premier Shamir is niet van plan zijn beleid in de bezette gebie den te wijzigen. De erkenning van het bestaansrecht van Israël door een meerderheid van het Palestijn se parlement in ballingschap (PNR) noemt hij een tactische stap. "Het doel van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO op de lange termijn is nog steeds de ver dwijning van de joodse staat", zo verklaarde Shamir vandaag. De premier zei niet te geloven dat het besluit zou resulteren in de isolering van Israël of in de erken ning van een Palestijnse staat door de Verenigde Staten of door de Sovjetunie. De PNR, die sinds zaterdag in Al giers in een bijzondere vergadering bijeen is, stemt vanavond over de politieke verklaring waarin de aan vaarding van resolutie 242 van de VN is opgenomen. Het standpunt, dat steeds is verworpen zal naar al le verwachting met grote meerder heid worden aangenomen om een vredesregeling in het Midden-Oos ten mogelijk te maken. Alleen radi calen onder leiding van Habash zijn tegen. Het parlement zal morgen een onafhankelijke Palestijnse staat in de door Israël bezette gebieden uit roepen, om de opstand in de Gaza- strook en op de Westelijke Jor- daanoever te steunen. bedragen hoor waarvoor ook nacht- en avonddiensten moeten worden gebuffeld". De landelijke actiedag komt vol gens het kabinet te vroeg. Zolang er nog besprekingen worden ge voerd tussen de bonden en de poli tieministers Van Dijk en Korthals Altes, zijn protestacties voorbarig, vindt het kabinet. De besprekin gen tussen kabinet en bonden heb ben tot nu toe geen enkel zicht op resultaat opgeleverd. Woensdag praten de ministers en de bonden verder. Het kabinet Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Spruiten, CQ net ±750 gram \J*J Gehakt half-om-hatf, 500 g5r?53.99£ QQ kilo ®®®©l0r49"O«*/i/ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. MADRID (GPD) - Noodweer heeft het afgelopen weekeinde in Spanje aan zeker 13 mensen het le ven gekost. Overvloedige regenval zorgde voor talrijke overstromin gen aan de Middellandse Zee-kust Winst Unilever met 20 procent gestegen ROTTERDAM (ANP) - In het derde kwartaal is de nettowinst van Unilever ten opzichte van de zelfde periode van 1987 met 20 procent gestegen van 659 miljoen tot 791 miljoen. In de eerste ne gen maanden ging de winst met 16 procent omhoog van 1898 mil joen tot 2202 miljoen. De omzet steeg in het kwartaal met 7 pro cent van 13,97 miljard tot 14,95 miljard en in de negen maanden met 5 procent van 41,38 miljard tot 43,33 miljard. Actieweek tegen beleid Deetman DEN HAAG/LEIDEN - Geen be zuinigingen op de studiefinancie ring, intrekken van de harmonisa tiewet en verbetering van het on derwijs. Dat zijn de eisen waarmee vandaag hun landelijke stakings- en bezettingsweek tegen het beleid van minister Deetman is begon- Volgens de Landelijke Studen tenvakbond (LSVb) zijn in 15 ste den gebouwen bezet. In Utrecht twee gebouwen van de universi teit, in Amsterdam een aantal ge bouwen van de universiteit en drie hbo-instellingen. Ook in Arnhem, Deventer, Maastricht, Den Haag, Alkmaar en Hengelo werden hbo- gebouwen bezet. In diverse steden is het onderwijs vervangen door al ternatieve programma's. In Leiden hebben alleen studenten van de Reinwardt-academie aangekon digd morgen op het Stadhuisplein een 'sit-down' te houden. Een aan tal Leidse hbo-studenten zou van middag naar Amsterdam reizen met een vervalste jaarkaart voor het openbaar vervoer om het offi ciële begin van de actieweek bij te van Malaga tot aan de Franse grens. In Valencia werden een vrouw en haar twee dochtertjes in hun au to meegesleurd door het plotseling sterk gezwollen water en verdron ken. De vader kon ternauwernood ontsnappen. In Catalonië kwamen zaterdag 8 mensen om toen auto's van de weg raakten en in kolkende riviertjes verdwenen. Nog twee mensen wer den gisteravond vermist. In Viladecans moesten 300 inwo ners in allerijl worden geëvacu eerd, omdat hun huizen dreigden onder te lopen. In Badalona redden talrijke gezinnen het leven door hun huizen te verlaten, vlak voor dat ze instortten. In het toeristendorpje Arenys de Mar dreven meer dan 100 auto's als notedopjes in het lokale riviertje. In Baixa Llobregat, ten zuiden van Barcelona, was gisteravond de stroomvoorziening nog steeds niet hersteld. Het vliegveld Prat van Barcelona moest zaterdagavond door het noodweer geruime tijd worden gesloten voor alle vliegver keer. Ook het treinverkeer tussen Murcia en Madrid moest worden gestaakt, omdat delen van het baanvak waren weggespoeld. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Half tot zwaar bewolkt en meestentijds droog. Rond het midden van de week kans op mist. Middagtemperatuur ongeveer 9 gra- Dinsdag 15 november zon op: 07.59 uur, zon onder: 16.49 uur; maan op: 13.40 uur, maan onder: 22.12 Waterstanden te Katwijk hoog water: 06.38 en 18.42 uur; laag water: 02.08 en 14.50 uur. DEN HAAG (GPD) - Naar schatting 5000 geiten in ons land zijn besmet met een dodelijke ziekte. De ziekte kan overgedragen worden op de mens, en ver oorzaakt dan grote zweren aan de handen. De ziekte is bij geiten ongeneeslijk, maar bij de mens zijn de in fecties met anti-biotica te verhelpen. Als er niet snel maatrege len worden genomen om de besmette dieren op te sporen zal de ziekte zich volgens dierenarts G. de Vries van de stichting Ge zondheidszorg voor Dieren snel verspreiden. De grootste angst onder de veehouders is dat de ziekte wordt overgedragen van geiten op schapen. Nu zijn al enkele schapen be smet. In Australië heeft de verspreiding van dezelfde ziekte een grote schapen- sterfte tot gevolg gehad. Het gaat om de ziekte ca seous lymphadenit (CL) die oorspronkelijk uit Frankrijk komt. Via de im port van geiten is de aan doening ook in Nederland gekomen. Het is een ziekte die zich heel langzaam en onmerkbaar onder de die ren verspreid, gewoon via huidcontact. De dieren kunnen al jaren ziek zijn voor de geitenhouder het merkt. Plotseling begin nen de dieren sterk te ver mageren en krijgen allerlei zwellingen en ontstekin gen, uiteindelijk sterven ze aan de ziekte. Volgens De Vries zien veel veehouders vanwege de kosten (15 a 20 gulden per geit) af van een medi sche keuring voor hun die ren. De Vries vindt daarom dat de kosten van de keu ring geheel of gedeeltelijk door het rijk moeten wor den gesubsidieerd. Contro le bij import van geiten en schapen zou bovendien scherper moeten zijn, vindt de Vries. Btw-verlaging mogelijk later of V2 minder DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers wil de tegenvallende aardgasinkomsten voor een deel compenseren door de btw volgend jaar minder of pas ver derop in het jaar te verlagen. Minister De Korte (economi sche zaken) zei afgelopen week einde voor de radio een tegen valler te vrezen van 1 tot 1 Va miljard gulden in 1989 in ver band met de lage olieprijzen. De aardgasprijs is gekoppeld aan die van olie. Op Prinsjesdag maakte het kabinet bekend dat de btw van 20 naar 18,5 procent gaat op 1 ja nuari. Een beperking van verla ging tot 19 procent, een van de alternatieven van Lubbers le vert 600 a 700 miljoen op. In het kabinet is nog geen overeenstemming over dit voorstel. De WD (met De Kor te als vice-premier in het kabi net) ziet geen reden ziet voor lastenverzwaringen voor de burgers. De groeiende econo mie zou genoeg geld in de schatkist doen stromen. De Korte erkent overigens dat de lage olie- en gasprijzen een meevaller betekenen voor de consument; per huishouden hoeft volgend jaar 50 tot 100 gulden minder aan energiekos ten te worden uitgegeven, zo schat hij. 071-89 92 41 Energieweg 25, Zoeterwoude Peuter ontvoerd en oma gewurgd ESLOHE (AFP) - Honderden West duitse politiemensen zoeken naar de ontvoerder van een 15 maanden oud kind. Het drama begon zater dag in Eslohe in de deelstaat Nordrhein-Westfalen ongeveer 140 km van de grens met Nederland. Het kind, Patrick Padberg, was onder de hoede van zijn 56-jarige oma en zijn overgrootmoeder, na dat zijn ouders die ochtend naar Griekenland waren vertrokken voor een vakantie. De politie gaat eï van uit dat de oma de ontvoerder heeft verrast. Daarop wurgde hij de grootmoeder en sloot de overgrootmoeder op in de kelder. Toen zij zich na 3 uur had bevrijd, was het kind verdwe- De ouders van Patrick, een wel gesteld aannemersechtpaar, zijn gisteren met een particulier vlieg tuig uit Griekenland teruggekeerd. De politie beschikt niet over een signalement van de gemaskerde ontvoerder. JA, ik abonneer mij zo snel mogelijk op deze krant. Dan heb ik niet alleen het nationale en internationale nieuws, maar ook de berichten uit eigen regio bij de hand!

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1