TOP: Driemaal is scheepsrecht LD^l Foreholte dendert door Leiden wijst BVO terug Overtuigende winst mannen Saturnus Leidsch Dagblad-Cup voor Sassenheimse korfballers HUURli» 'N AUTO Leiden In een redelijk gevulde 5 mei hal heeft LUBA Leiden gister avond tegen BVO met verve zijn koppositie in de eerste divisie A verdedigd. Met een 77-64 overwin ning namen de Leidenaren revan che op de eerder in deze competitie geleden nederlaag tegen de ploeg uit Alphen (89-83). Leiden begon de eerste helft sterk. Beide ploegen kregen vrij veel ruimte om te schieten na 11 minuten was de foutenverdeling 3- 1), maar de thuisploeg maakte daar beter gebruik van. Na zeven minu ten was het 16-7. Vanaf dat moment kwam BVO meer in de wedstrijd. Het verdedigde agressiever en pak te een aanzienlijk hoeveelheid aan- valsrebounds waarmee men het la ge schotpercentage enigszins com penseerde. Vanaf de elfde minuut (22-14) scoordè de Alphense ploeg negen punten op rij en was weer in de wedstrijd (22-23). Een time-out van Leiden-coach Paul Rosdorf moest eraan te pas komen om zijn ploeg weer bij de les te brengen. Het tweede deel van de eerste helft werd gekenmerkt door bij vlagen uiterst chaotisch spel, met veel balverlies aan beide kan ten en scheidsrechters clie, met na me onder de borden, erg veel toe lieten. Ruststand: 31-35. In de tweede helft nam Leiden langzaam maar zeker het heft in handen. BVO nam teveel gefor ceerde schoten en de vele terug kaatsers waren voor Leiden-speler Ben de Jong, die heerste onder de borden. De Leidenaren, met name Tom Gussen (27 punten), Erik Paul van Weeren (18) en Ben de Jong (17), schoten wel met scherp en lie pen gemakkelijk uit naar de 77-64 eindstand Coach Paul Rosdorf was uiter aard zeer gelukkig met deze over winning. Rosdorf:"Geweldig. Ik heb genoten vanavond. We zagen er best wel tegenop, want we had den toch al een keer van hen verlo ren. In de eerste helft gaven we door concentratieverlies de voor sprong uit handen, maar toen het er echt op aankwam stonden we er. Ben de Jong besliste in de tweede helft de wedstrijd voor ons. Die jongen moet zich eerst even kwaad maken, maar dan is ie niet meer te houden". ANNEKE VAN BRAKEL Succes voor BC Merenwiek LEIDEN - Voor de 12de achtereen volgende keer heeft BC Merenwiek met successie haar hutspottoer- nooi georganiseerd. Grootste uitblinksters van het evenement waren Sandrina Leemans en Saskia de Mos. Beide speelsters van het organiserende Merenwiek wisten beslag te leggen op twee finale plaatsen in de C klas- Leemans behaalde een finale plaats in het vrouwenenkelspel. Corrina Nielen maakte het Leemans in deze finalepartij be hoorlijk lastig. Zij won de eerste set 11-1. De Merenwiekster gaf zich echter niet zomaar gewonnen en toonde duidelijk initiatief hetgeen resulteerde in een set overwinning 11-7. In de derde beslissende set ging de strijd aanvankelijk gelijk op echter Leemans bleek het sterkst en mocht met de setstand 11-7 het hoogste schavot betreden. Diezelfde Leemans speelde met haar partner de Mos de finale vrou- wendubbel. Tegenstandsters waren Ilse Spie- rings en Liesbeth Zwagerman. Ook zij spelen bij Merenwiek zodat het een onderonsje was. Beide koppels waren behoorlijk aan elkaar ge waagd. Bij een stand van 13-13 in de eerste set blesseerde Leemans zich dusdanig dat verzorging nodig bleek. Even zag het ernaar uit dat zij de partij gewonnen moesten ge ven, doch door wilskracht van Leemans werd de partij uitge speeld. Het werd een spannende driesetter waarbij het venijn in de staart zat. Bij een stand van 12-10 in het voordeel van Spierings/Zwa- german leek de partij gespeeld. Echter de krachtenhleken niet vol doende verdeeld. Het duo Leemans/de Mos maakte daar han dig gebruik van en met een kwali teit aan geplaatste slagen behaalde zij de eindoverwinning 15-12. In het gemengddubbel trad de Mos met haar partner Danny Plug aan tegen, alweer een Merenwiek- koppel, Bert van Eijk/Miranda de Mos. Ook hier moest een driesetter de beslissing brengen. Doordat het koppel de Mos/Plug het best hun zenuwen in bedwang konden hou den behaalde zij de overwinning 15-10,15-8,15-7. Overige uitslagen in de C-klasse, mannenenkel Rob Burgerjon - Chin Chee Choon 18-13,15-8. Man- nendubbel Mark de Jong/Ciraar Slaats - Jan Willen de Vreeze/John van Eijk 15-8,15-9. In de D-klasse behaalde Armand Leydelmeyer drie finale titels binnen. Landelij ke competitie: Leiden - Delft 4-4-. Leiden 2 - De Treffers 2-6. Veglo - Hilversum 2 7-1. RUGBY - Het Belgische rugby- team heeft zaterdag in Split een wedstrijd voor het toernooi om de FIRA-beker met groot verschil van Joegoslavië gewonnen: 31-4. Bij de rust stonden de Belgen, die on langs ook met overmacht van Ne derland wonnen, al voor met 16-4. ROTTERDAM - Ahoy RZ bleek in het afgelopen weekeinde voor lopig een maatje te groot voor de basketbalvrouwen van Grasshoppers. De Katwijkers kregen met 79-50 op hun broek. Het vrouwenteam van Lisse kon het net niet bolwerken tegen PSV uit Eindhoven (76-77) en Leiderdorp won met 57-70 van Racing Beverwijk. Grasshoppers werd zaterdag op alle fronten door RZ afge troefd. Vooral aanvallend kwam de Katwijkse ploeg er niet aan. De Rotterdamse vrouwen gaven Grasshoppers geen breakkansen en ontregelden bovendien de ge wone aanval. De ploeg van coach Han Wallaart liep de lijnen niet, kwam nauwelijks onder de bor den en creëerde weinig makkelij ke schotkansen. Aan de andere kant liep RZ onder aanvoering van Carla de Liefde, die weer speelde vanwege het ontbreken van Petra Weeda, wèl veel breaks. De eerste tien minuten gingen de ploegen nog gelijk op, maar daarna was het gebeurd met het te statisch spelende Grasshoppers. Via een 37-25 ruststand werd de eindstand be paald op 79-50. Morgen zullen de Katwijkers in de bekerwedstrijd tegen Lisse moeten proberen het moraal weer wat op te poetsen. Komend weekeinde wacht de wedstrijd tegen koploper Hoofd dorp. De geschorste Petra van de Oever is dan in ieder geval weer van de partij. Grasshoppers maatje te klein Lisse verloor met minimaal verschil van PSV uit Eindhoven. De ploeg van coach Martin Feits- ma gaat met de week beter spe len, maar slaagt er vooralsnog niet in de stijgende vorm daad werkelijk in winst om te zetten. Tegen PSV speelden de vrouwen van Lisse een matige eerste helft. Meer door het falen van PSV dan door het goede spel van Lisse ging de stand tot de tiende mi nuut gelijk op (10-12). Vanaf dat moment ging PSV wat agressie ver spelen en liep uit naar 17-35 in de zestiende minuut. Een ti me-out van coach Feitsma schudde de ploeg net op tijd wakker waardoor de achterstand in de rust nog was te overzien (26- 39). De tweede helft ging de thuisploeg op dezelfde voet ver der en in de achtste minuut was de stand gelijk (51-51). Het overi ge deel van de wedstrijd gingen beide ploegen gelijk op. Met nog acht seconden te spelen was de stand 76-75 in het voordeel van Lisse. Lisse moest op dat mo ment schieten, om de 30-secon- den regel niet te overtreden. PSV pakte de rebound, gaf de lange pass en scoorde in het eindsig naal: 76-77. Leiderdorp won vrij pro bleemloos de uitwedstrijd tegen runner-up Racing Beverwijk: 57: 70. Met zeven mensen (zonder de jeugdspelers) speelde het team van coach Bert Samson vooral verdedigend een goede wed strijd. Volgens Samson was het een echte teamoverwinning. Samson: "We opereren elke week meer als een collectief. We begrijpen elkaar steeds beter en ons aanvalsspelletje begint steeds vloeiender te lopen". Lisse trok in een spannende Hans Gefkes mistte 2 centers en moest de gehele wedstrijd tegen een lengtetekort opboksen. Te gen het gemiddeld 2.00 m lange Wyba pakten de Lissenaren te weinig aanvalsrebounds en moest de hele westrijd zone wor den gespeeld. Desondanks kon Lisse de tegenstander tot het laatst toe bijbenen. Als men wat beter had geschoten vanaf de vrije worplijn (11 missers) was de wedstrijd mogelijk zelfs in het voordeel van de thuisploeg be slist. Eindstand 86-89. In de rayon eerste klasse kreeg Grasshoppers met 98-69 klop van Jumpers. Leiderdorp 2 ging onderuit tegen Gunco Rotter dam: 94-86. VOORHOUT - De handbalsters van Foreholte denderden onverdroten door op de weg naar het kampioenschap van de eerste divisie en de zo felbegeerde promotie naar de eredi visie. Gisteren werd Quick'20 met 18-7, rust 10-7 geklopt. Coach Kecskemethy was alles behalve content met de wedstrijd maar ditmaal gold zijn misnoegen niet zijn speelsters maar de tegenstandster. Terecht want de ploeg uit Oldenzaal speelde in de tweede helft alleen de bal rond met de duidelijke bedoeling Datateam/Foreholte van een hoge score af te houden. Kecskemethy ergerde zich na af loop van de wedstrijd tegen Quick' 20 terecht aan de wijze waarop de ploeg uit Oldenzaal probeerde om in navolging van DSVD de produc tie bij Foreholte in de tweede helft binnen de perken te houden. Zoals zo langzaamaan iedere coach van de ploegen in de eerste divisie A weet kan Foreholte in de tweede helft een forse tempoverhoging uit de benen persen en dat is voor alle ploegen die tot op vandaag in de competitie het pad van de Voor- houtse titelpretendenten kruisten steeds teveel geweest. Waar DSVD vorige week van meet af aan op de toer ging van tempodrukken leek Quick'20 de strijd frank en vrij te willen voeren. De 10-7 voorsprong van Foreholte was verdiend i de tribune maakte zich op zinderende tweede helft. De coach van Quick'20 had ech ter anders besloten. Irritant was de wijze waarop Quick'20 bij balbezit speelde. Doelpogingen waren net zo schaars als madeliefjes in win ter. De arbiters volstonden ermee enkele malen af te fluiten voor spelbederf maar daar bleef het bij. Natuurlijk scoorde alleen Forehol te nog. De Oldenzaalse angsthazen bleven in de productie steken op de zeven treffers uit de eerste helft. Onbegrijpelijk om een ploeg zo'n opdracht mee te geven. Temeer omdat de handbalsters uit Olden zaal in de eerste helft toch hadden laten zien echt wel te kunnen hand- LEIDEN Uiteindelijk heeft heeft TOP beslag we ten te leggen op de Leidsch Dagblad Cup. Na driemaal buiten de prijzen te zijn ge vallen, waren de Sassen heimse korfballers zater dagavond ongenaakbaar. Alleen Pernix, met verfris send spel de grote verassing van het toernooi, was in de halve finale nog geruime tijd een reeële bedreiging, maar in de slotfase haakte het alsnog af tegen de hoofdklasser. Voor drievou dig winnaar Fides Pacta res teerde slechts een vierde plaats, omdat van TOP en ook van De Danaïden verlo ren werd. "Zaterdag tegen De Danaïden. Dan wordt het pas echt een wedstrijd", waarschuwde coach John Tims Fi des Pacta na de zegereeks in de voorronden. Vergeleken bij de drie derdeklassers zou de gerenom meerd eersteklasser De Danaïden immers een veel betere maatstaf vormen voor zijn sterk verjongde ploeg. Zou het wegvallen van top schutters Robin Sommelin en Ro nald van der Velden voldoende ge compenseerd kunnen worden door de nieuwkomers? Tims' bange voorgevoelens wer den werkelijkheid. Hoewel heel goed startend tegen De Danaïden bleek de schotkracht van Fides Pacta toch te gering. Met name Jan Willem Meijer etaleerde een schit terende techniek, maar het rende ment was minimaal. Bovendien brak het missen van twee strafwor- pen de ploeg in de loop van de tweede helft 2 rop. Kwam Fides na de hervatting snel op 2-4, daarna lag het initiatief bij De Danaïden. Waarbij Eric Pe ters, felle duels uitvechtend bij Ni co Pikaar, en Heiko Locher een hoofdrol voor zich opeisten. Peters tilde zijn ploeg naast Fides, terwijl Locher in de laatste vijf minuten het duel besliste: 7-5. Voor de titel houder restte slechts de strijd om de troostprijzen. Verfrissend Dat lot leek ook TOP opnieuw beschoren te zijn. Door Anne van der Zaag en Ria Nijenhuis, weer te rug in de Sassenheimse selectie, nam de hoofdklasser een 0-2 voor sprong, maar daar bleef het gerui me tijd bij. Fel ëh zelfverzekerd trad het jonge Pernix, waarin Peter Kuipers welhaast een veteraan lijkt, de hoofdklasser tegemoet. TOP raakte zichtbaar onder de in druk en wist vooral aanvallend geen raad met zoveel gretigheid. Anderzijds wisten Carla Kuipers, terug van zwangerschapsverlof, Een beeld typerend voor de finale van de strijd om de LD-Cup. TOP-aanvoerder Anne v verdediger Erik Peters van de Danaïden het nakijken. rider Zaag geeft Janneke Mulder en Robin Arnol- dus de korf veelvuldig te vinden. "Pernix speelde het erg goed", analyseerde TOP-coach Jasper En gel. "We reageerden in elke situatie te laat, misten de agressie in het spel. De weinige kansen die we kregen misten we nog ook. Na rust (5-3) speelden we twee versnellin gen hoger en bij 8-6 was de koek voor Pernix op". In die periode moest Carla Kui pers zich laten vervangen. Haar jongere zus Ineke van der Vegte was aanmerkelijk minder fortuin lijk. Koud een minuut binnen de lijnen scoorde directe tegenstands ter Karin Westerbeek de gelijkma ker (8-8). Ria Nijenhuis besliste drie minuten daarna het duel in Sassenheims voordeel: 8-9. De troostprijs was wel voor Pernix, dat een uitgeblust Fides Pacta met 10-8 klopte, Verschil Was TOP een gezien de krachts verhoudingen in de competitie voorspelbare finalist, de plaatsing van De Danaïden was beslist ver rassend. Maar met de uitschake ling van Fides Pacta had de eerste klasser al het kruid verschoten. "Tegen Fides zaten we beter in de wedstrijd", vond coach René Ver sloot. "Het is geen schande om van een hoofdklasser te verliezen. Maar ik merkte wel dat een aantal men sen het nog niet kan hebben wan neer de tegenstander meer in huis LEIDEN - Fides Pacta heeft ge deeltelijk gerevancheerd voor de matige prestaties tijdens de eindronden van de strijd om de LD-Cup. De Leidse overgangs- klasser won gistermiddag het ei gen toernooi en klopte daarbij De Danaïden met 3-4. „Gezien het vertoonde spel is er nog weinig reden tot vreug de", relativeerde Fides aanvoer der Nico Pikaar echter direct. Het afstandschot, ooit het patent van de fusieclub, miste nog de nodige zuiverheid, waardoor het scoren de ploeg van coach John Tims maar moeilijk afging. „De kansen komen te moeilijk" vindt de Hagenaar, „Als je een schutter in de ploeg hebt, put je daar als ploeg enorm zelfvertrouwen uit. Nu Robin Sommeling en Ronald van der Velden afgevallen zijn, Revanche Fides in eigen 'huis' moeten René van der Vooren en Jan Willem Meijer de goals gaan maken. Onder die druk speelt het heel anders". Meijer zorgde wel voor de win nende goal tegen De Danaïden (3-4), de revanche voor de avond ervoor. Daarvoor was Fides ech ter schromelijk onder de maat gebleven in het duel tegen derde klasser De Algemene, dat maar met 1-2 werd gewonnen. De Al gemene presteerde overigens be duidend beter dan de laatste oe fenwedstrijden en De Danaïden zelfs een 4-4 gelijkspel af te dwin gen. Vanaf de stip moest Eric Kromhout het punt redden voor De Danai'den, nadat Bart Ver- weij, Marcel van Duyvebode en Alfred Lambooy een 3-1 achter stand hadden omgebogen in een 3-4 voorsprong. Het bleef echter bij dit ene punt, omdat Zuiderkwartier De Algemene in de slotronde met 4- 3 de baas bleef. Zuiderkwartier eindigde daardoor achter Fides Pacta en De Danaïden op een derde plaats. De overige Leidse poule-win naars waren De Danaïden 2 (het Londense Mitcham eindigde hier als derde). De Algemene 2, Crescendo, De Danaïden 4 (beter doelsaldo dan Ons Eiland), KNS 2, Crescendo 3, Fides Pacta Jl, Crescendo Jl, Crescendo Cl, Fi des Pacta PI, KNS Q1 en Zuider kwartier Rl. heeft. Men raakte geirriteerd, ging mopperen op medespelers. De Da naïden was zo de voornaamste te- genstander van zichzelf. Buiten de 'kwaliteiten van TOP natuurlijk, want dat speelde een klasse beter". Toch kwam dat klasseverschil in de score onvoldoende tot uitdruk king. Met twee goals uit evenveel schoten opende Anne van der Zaag voortreffelijk. Verdediger Erik Pe ters wist direkt dat hij een heel on plezierige avond tegemoet ging. Datzelfde gold eveneens voor Erik Kromhout, die aanvallend niets in te brengen had tegen Ron van der Willik. Daarmee was het scenario voor de finale bepaald: een on machtig De Danaïden tegen een superieur combinerend TOP, dat echter scherpte tekort kwam om het duel snel te kunnen beslissen. De toeschouwers, aanmerkelijk minder dan de eindstrijd in eerdere afleveringen van het toernooi, kre gen technische hoogstandjes te zien, maar geen wedstrijd. Anne van der Zaag '"t Is weer micro, weer lekker ballen" was met vier goals weer de grote man bij de Sas- senheimers, terwijl ook Gerco Lan- gelaan (3) weer makkelijk tot sco ren kwam. Bij De Danaïden kwam alleen Enrico Mud tweemaal tot scoren, terwijl Erik Peters eenmaal scoorde. TOP won tenslotte met 11-7, maar al geruime tijd voor het einde wist Ruud Paauw zijn smeekbede in het programmaboekje verhoord. Een trotse aanvoerder Anne van der Zaag mocht na afloop de trofee in ontvangst nemen uit handen van de de adjunct-hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad. TOP had ein delek aan de plicht voldaan. BRAM VAN GENT Nationale titel Op Eigen Wieken LEIDEN - De jeugdschakers van Op Eigen Wieken zijn Nederlands kampioén geworden. Net als vorig jaar won de club uit de Merenwijk al zijn wedstrijden. Zaterdag, ver sloegen de 13-jarigen eerst Promo tie uit Zoetermeer (3-2) en daarna Wassenaar met 4,5-0,5. In de voor ronde had Op Eigen Wieken al af gerekend met Haren. Machiel de Heer scoorde aan het eerste bord overtuigend 8 punten uit 8 partijen. Tegen Promotie zorgden verder twee overwinnin gen van Maaike (6 uit 8) en haar jon gere broertje Job Delemarre (7 uit 8) voor de matchpunten. Tegen Wassenaar was het daarna een sim pele en ruime zege, waarbij Jeroen Visser (6,5 uit 8) als eerste won. Al leen Stefan van Blinterswyk (4,5 uit 8) gaf een half puntje weg. Ma chiel leek zijn 100% score te ver spelen door een stuk weg te geven. Hij herstelde zijn fout door alsnog in de aanval toe te slaan. Op Eigen Wieken is de laatste, kampioen tot en met 13 jaar. ballen. Zo zelfs dat hun coach toen nog durfde schreeuwen dat Fore holte best te kloppen was. Hoe het zij, Kecskemethy gaf hen na afloop te verstaan dat hij de handbalsport met zijn tactische opdracht geen beste dienst had bewezen. Beste speelsters bij Foreholte waren gis teren Ellen Warmerdam met 6 tref fers en een zeer geconcentreerde Christine Knigge met 5 treffers. Flitsend De mannen van Saturnus open den flitsend tegen Roda' 71, 3-0, maar de Rotterdammers lieten zich daardoor niet uit het veld slaan. Weliswaar had Saturnus voortdu rend het beste van het spel met vaak oogstrelende combinaties in gezet door een weergaloos hand ballende Wim van Leeuwen maar de kansen werden maar mondjes maat benut terwijl Roda' 71 uit alle standen schoot en daarmee Rob Otten herhaaldelijk verraste. Met de rust leidde zodoende Roda'71, 10-11. Dat was voor Saturnus de prikkel die het nodig bleek te heb ben om deze toch lastige tegen stander op de knieen te krijgen. Dat gebeurde in de tweede helft met Wim van Leeuwen in de hoofd rol. Hij dirigeerde niet alleen het spel van de Leidse ploeg maar hij zag en vond ook steeds de ruimte voor gevaarlyke doorstoten die de Rotterdamse defensie dwongen om twee man op hem te zetten en de vrije Leidse aanvaller kreeg de bal dan van de leidse libero op een presenteerblaadje aangeboden. Dan Olsen, Hans Blansjaar, Nico Mooren, gisteren topscorers in de soepel draaiende Leidse ploeg lie ten in de tweede fase van de wed strijd niet onbetuigd in de afmaak. Het werd 23-15 en met die score mocht Roda'71 niet eens ontevre den zijn. Moeizaam De vrouwen van HVS misten te gen HW70 nog steeds Ank van der Bosch en Mieke Overdevest maar daar mag de moeizame winst toch niet aan worden toegeschre ven. De ploeg uit Stompwijk sprong echter erg royaal om met de kansen en tegen een ploeg van knokkers als HW' 70 kan dat de sastreus zijn. Een andere zaak is dat HW' 70 in de slotminuten de dekking open gooide in een poging om de bal te veroveren en zo mis schien een kostbaar puntje te pak ken. Dat lukte niet omdat HVS juist in die fase het hoofd koel hield, en met breaks toesloeg, rust 3-5, eindstand 10-12. Olympia'72 is uit het dal geklom men. Dat mag wel worden vastge steld na de royale winst vorige week tegen WIK, 18-6, en gisteren tegen Ancora, 19-11. Zonder Anita Bellekom en Ingrid Mittendorf, beiden geblesseerd, en de niet fitte Ingeborg Henkes en Henny de Kie vit op de bank als wissels, domi neerde de Wassenaarse ploeg de wedstrijd van meetafaan. Als het arbitrale duo Bosboom en Kerk- man wat strenger zouden zijn op getreden bij de vele harde Rotter damse charges in de defensie zou Olympia' 72 zeker met strafworpen tot een nog hogere score zijn geko men. Nu bleef de schade voor An cora nog beperkt Kansloos Oase lijkt bijna niet meer te red den. Gisteren was de ploeg uit Oud Ade ook kansloos tegen WIK dat ook nog puntloos was. Balverlies tegen de 4-2 dekking van de Rotter damse vrouwen leidde de neder laag in die eigenlijk na de eerste helft al vaststond, 6-14. In de afdelings eerste klasse moesten de reserves van Foreholte hun eerste verliespuntje incasse ren tegen ODIS. In de Lier werd het 8-8. De vrouwen van Saturnus werden door het Leidschendamse EHC verrast met een open dekking en dat leverde via een 1-6 ruststand een 6-11 nederlaag op. Bij de mannen won HW'70 met 21-10, rust 9-6 van de reserves van Wings. FRANK BONTE ADVERTENTIE PERSONENAUTO BESTEL- OF EEN VERHUISWAGEN Tel. 071-177158. Kamsteeg Auto Rental Vestigingen: Oegstgeetl. Katwijk. liSM.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19