Zojuist bij Dixons geland, de nieuwe Vendex Headstartll 2499.- HEACSlARTir je komt ogen en oren tekort. Felle kleuren en tikje nostalgie 'Meer mensen willen huisdier' Fasten your seatbeits: /m?n MCN service: HORROR VACUI EXTRA op maandag Mode voor de avonduren Heerlijke momenten van de dag zijn dat. 's Avonds lekker thuis, geen bezoek, tijd voor jezelf. Veel mensen trekken in zo'n geval al hun nachtkleding aan waarmee ze nog even voor de buis kruipen, of nog wat aanrommelen in huis. De nieuwe nacht- en thuismode is helemaal ingespeeld op dit soort avondjes. Zachte, kleurige pyja ma's. negligés en huisjassen horen, in hun sportieve of elegante uitvoe ring, helemaal bij dit comfortabele, warme gevoel. Kleur Overigens bekent de nachtmode steeds meer kleur. Hardroze, groen, blauw, mint, turquoise en zwart/wit combinaties winnen het van de pastels. Sprekende kleuren, maar niet schreeuwerig. Vrolijke, speelse dessins in de vorm van kleurige motiefjes en figuren als de pinguin of de sneeuwpop gaan mee nar bed. Opvallende applicaties, po lokraagjes, borstzakken, schouder en elleboogstukken halen de nachtmode uit de slaapkamersfeer en maken er een alternatief soort avondmode van. Bonte ruitdes- sins, strepen en contrastbiezen bij een effen stof zijn ook populair. Uitgesproken eigentijds zijn de kleurige tricot pyjama's met elasti sche boorden aan de broekspijpen en mouwen. Je kunt er bij wijze van spreken op elk uur van de dag mee door het huis lopen, want ze lijken nog het meest op moderne joggingpakken. Naast de stretch badstof en het tricot is de ouderwetse, heerlijk warme katoenen flanel terug. Dat materiaal is onontbeerlijk voor een belangrijke nostalgische mode trend in de nacht- en thuismode. Blouson daarop een heel sneeuw landschap afgebeeld. (foto s Triumph International) De geruite flanellen kamerjas van vroeger, compleet met glan zende biesjes, bindceintuur en sjaalkraag, is helemaal terug. Hoe wel: nu zitten er in de jas moderne schoudervullingen. Hetzelfde geldt voor de lange nachthemden van opa en oma. Ook die zijn er weer, met een nieuwe schouder lijn, met knoopsluiting en splitten aan de zijkant. Ze zijn ruim van mo del en uitgevoerd in kleurig geruite flanel. Of in een folkloristische stijl, gemaakt van effen witte ka toenen batist met borduursels en ruches van broderie. Grappig Grappig zijn ook de grote blousons die tot de knieën reiken en waarop bijvoorbeeld een sneeuwland schap is afgebeeld. Lekker voor in bed, maar ook heel geinig op de spijkerbroek. Vrouwen die de laatste uurtjes van de dag én de eerste van de daarop volgende, uitgesproken ele gant gekleed willen gaan, kunnen Pyjama met zijde-effect, die ook buiten de slaapkamer best gezien mag worden. (foto Intermodis BV) kiezen uit prachtige negligés. De lange, soepele nachthemden met bijpassende jassen hebben vaak tu le- en kantgarneringen en zachtlila is hier een van de nieuwe kleuren. Fluweel Fluweel is er ook weer. Voor fraaie huisjassen in turquoise en rose bijvoorbeeld. Er zijn ook luxe huispyjama's in een fluweelachtige katoen. Mooie effecten zijn bereikt door sierstiksels en de combinatie van zijde-achtige dessins en effen materialen. Ook voor de mannen is er duide lijk sprake van een nachtmode. Verrassend sportieve pyjama's met lange of korte broek zijn gemaakt van mooie materialen met vaak een zijde-achtig effect, waardoor die pyjama niet alleen meer voor in bed bestemd is. De kleurstellingen en dessins zijn opvallend maar niet overheersend. De kamerjas is met name voor hem een ideaal kleding stuk en ook hier geldt dat deze in veel variëteiten, van klassiek tot jong en van modisch tot sportief, te koop is. Dierenspeciaalzaken brengen veel nieuwe produkten Een discomantel voor de hond of een glitterhalsband voor de kat: voor huisdieren is tegenwoordig van alles te koop. De dierenspeciaalzaken brengen dan ook steeds weer nieuwe snuisterijen voor het gezelschapsdier op de markt. door Carine Neefjes En veel van die nieuwigheden vliegen over de toonbank, want de belangstelling voor huisdieren neemt toe. Dierenvrienden hopen echter dat de commerciële handel van glitterpakjes niet de overhand neemt, want de gezondheid van het dier staat voorop. "De mensen beleven veel plezier aan een huisdier, maar ze moeten zich ook verantwoordelijk voelen voor zo'n beestje. Dierenspeciaal zaken moeten daarom een goede voorlichting geven aan klanten over het houden van dieren," zegt W. de Mol, voorzitter van de Vere niging Landelijke Organisatie Die ren Benodigheden Voeders (DIBE- VO). Dit is een organisatie die de gehele branche op het gebied van _dierbenodigheden, voeding en ver- zorgingsprodukten vertegenwoor digt. DIBEVO streeft naar een verant woord huisdierenbezit. "Want die ren zijn precies als mensen, met de zelfde mensen wensen", zo citeert De Mol de woorden van meneer De Uil uit de Fabeltjeskrant. "Door al die nieuwe produkten, hoeft er geen huisdier meer te zijn dat een hondeleven leidt...als het aan het huisdier ligt,"aldus de voorzitter. Behalve de luxueuse mode-arti kelen voor dieren, hebben de meeste dierenspeciaalzaken tegen woordig ook gezond voedsel voor de huisdier. Zo zijn er in veel win kels natuurlijke hondebrokken en vers vlees voor hond en kat te koop. Verder hebben de meeste een uitgebreid assortiment aan borstels en nagelschaartjes voor de verzorging van het dier. Ondanks de nieuwe mantels en het gezonde voedsel voor dieren, zijn er volgens De Mol toch nog veel huisdieren die in onaanvaard bare sitiuaties leven. "Er is een enorme zwarte handel in huisdie ren. Ook zijn er helaas dierenspe ciaalzaken die te weinig kennis in huis hebben om de klanten goed voor te lichten. Een andere, voor de handliggende reden, is dat sommi gen uit zijn op winstbejag, omdat de vraag naar huisdieren stijgt". Commercieel De huisdierenbranche is een groei ende en winstgevende bedrijfssec tor. In Nederland wordt jaarlijks per hoofd van de bevolking tussen de negentig en vijfennegentig gul den aan huisdieren uitgegeven. In 1987 ging ongeveer 1,4 miljard gul den om aan voedsel voor dieren en dierbenodigdheden. In deze bran che werken zo'n 10.000 mensen; de omzet wordt geschat op 700 mil joen gulden. DIBEVO wil voorkomen dat de branche te commercieel wordt Binnen de organisatie streeft zij zo veel mogelijk naar gediplomeerde ondernemers. Om lid te worden van DIBEVO dienen met name de detaillisten aan strenge vakbe kwaamheidseisen te voldoen. Mo menteel vertegenwoordigt de vak organisatie ruim 850 grossiers, im- en exportbedrijven, voederfabri kanten. dierenspeciaalzaken en dierenpensions. Ook aquarium winkels en hengelsportzaken zijn bij DIBEVO aangesloten. Shampoo "Als organisatie vinden wij dat de vakmanschap in dierenspeciaalza ken wettelijk erkend moet worden, bijvoorbeeld door het verplicht stellen van een vestigingsvergun ning," vertelt De Mol. Dit voorstel ligt al jaren bij het ministerie van Landbouw en Visserij, maar de verantwoordelijke man, minister Braks, liet onlangs weten dat hij een wettelijke erkenning overbo dig vindt. Hij is van mening dat DI BEVO als organisatie genoeg ver antwoording draagt voor de ge zondheid van het dier. Het was alsof tegelijk met de bladeren aan de bomen zijn ideeen waren verdwenen. Hij keek naar buiten, de nacht in, en zei: "God, geef me iets waarover ik kan schrijven, anders zitten ze morgen met een gat in de krant en vullen ze mijn plekje misschien wel met een advertentie voor een duo-doodskist met vloerverwarming". Koortsachtig liet hij de spraakmakende gebeurtenissen van de afgelopen week de revue passeren. Smallenbroek - was dat niet iets? Er werd schande van gesproken dat de man pogingen had gedaan zich in te vechten bij een sexclub. Een burgemeester in een sexclub - dat kon niet, zo luidde de teneur van de commentaren. Maar niemand had het erover hoe het moest zijn voor een prostituée om zo'n dood van Pierlala in haar bed te krijgen. Een man met zo'n hoofd zou de toegang tot de rosse wijken ontzegd moeten worden. Hij had nog het meeste respekt voor mevrouw Smallenbroek. Toen hij zag hoe zij haar man ondanks alles nog in een auto kwam ophalen na zijn eerste dag in het gemeentehuis, had hij bij zichzelf gedacht: "Dat is een moordwijf, wat mij betreft zou die haar verhaal wel eens mogen vertellen". Hij schudde het idee uit zijn hoofd. De zaak was al zo uitgekauwd, daar kon hij geen chocolade meer van maken. Ander onderwerp. De heer Faber misschien, het 'zuipmaatje' van Smallenbroek? Nou ja, 'maatje', hij had er zich toen de affaire was uitgelekt wel mooi uit weten te draaien. Maar 'De Tijd', het weekblad waarvoor Faber een wekelijkse column schreef, had dat toch niet gepikt. Ze hadden Faber zijn congé gegeven, zoals dat in Roomse kringen heette. Simpelweg omdat hij niet over de affaire had willen schrijven. Maar kun je een columnist dan opdracht geven om ergens over te schrijven? Nee toch. Je kunt hem hoogstens een suggestie aan de hand doen. Maar voor de rest bleef hij wel eigen baas. Waren er bij De Tijd misschien teveel opzeggingen gekomen van lezers die de bespiegelingen van een drankwagen niet zo apprecieerden? Niet erg interessant, dacht hij. Het politieprotest dan, waren daar geen kaantjes uit te braden? Die striptease op de grasmat bij Ajax- Feyenoord. Als alle agentes er zo uitzagen onder hun uniform! Daarvan begon toch spontaan je gummiknuppel te kwispelen. Hij verwierp het idee onmiddellijk. Hij zou hier toch geen lans gaan breken voor die dienstkloppers die hem vorige week nog hadden bekeurd? Een onderwerp dat zo ver van hem afstond kon alleen maar leiden tot het debiteren van geleende meningen. Hij balde zijn vuisten, wierp zijn hoofd in zijn nek en sprak: 'Mijn koninkrijk voor een idee". En hij moest lachen om die uitsprak toen hij om zich heen keek en zijn koninkrijk zag: een zolderkamer waarvan het behang door de vochtigheid in het vertrek begon los te laten. Hij hoorde hoe zijn vrouw in de slaapkamer beneden hem het licht uittrok. Wat zou hij nu graag bij haar in dat warme bed liggen. In gedachten zag hij haar borst rijzen en dalen op het ritme van haar ademhaling. Ademde ze in dan was ze een paar millimeter dichter bij hem. maar die 'toenadering' werd weer ongedaan gemaakt door haar uitademen. Mensen, zo dacht hij, zijn nooit echt bij elkaar. Het is een voortdurend weggaan en komen, ook al zijn zij in het zelfde huis. In de nachthemel pinkelden wat sterren. De dichters konden daar zo mooi over schrijven. Waar ze dat vandaan haalden begreep hij nooit. Voor hem waren sterren, althans in Nederland, niet meer dan wat mottegaatjes in het heelal. Hij keek naar buiten en schrok. Het was alsof er aan de overkant iemand naar hem stond te loeren. Maar hij realiseerde zich opeens dat het de paspop moest zijn van de naaister die daar woonde. Hij zag de contouren ervan achter de vitrage en dacht: zo voel ik mij nu. een pop met alleen maar zaagsel in zijn hoofd. Hoe deden de andere columnisten dat toch altijd? Ze wisten overal over mee te praten. Het waren weliswaar ook maar kleine ideetjes die ze lanceerden, maar ze wisten ze wel te brengen. Ze sloegen bij wijze van spreken een voorntje aan de haak maar serveerden dat uit als een prachtige zalm, compleet met garnituur. Het scherm van zijn tekstverwerker bleef akelig leeg. Hij hoorde het tikken van het klokje op zijn bureau en zag de wijzers als insektepoten stuiptrekken. Zou hij dan gewoon niets meer te zeggen hebben? Maar dat was toch verschrikkelijk! Dat was toch om gek van te worden! Hij zag zichzelf al terecht staan bij de Raad voor de Journalistiek en hoorde een stem zeggen: "Stenigt die columnist, hij heeft niets meer te zeggen". En hij werd weggevoerd naar een donkere cel waar hij de gezichten ontwaarde van Donner, Blokker, Brandt Corstius, Renate Rubinstein en nog wat anderen. ANGELA PINNEBERG Deze software heeft een winkel waarde van meer dan 3000 gulden. Compleet (ind. MCN-lid- maatschap) met een 14 inch TTL monochrome amber flatscreen monitor Met een 14 inch CGA kleuren- monitor f2899.-. Uitgebreid met een 32 Mb hard disk in de monochrome versie f3599.-. De kleuren versie: f 3999.-. Headstart muis: compleet met software en paint software: f 179.-. Uiteraard verleent Dixons op deze machines 1 jaar garantie m Als MCN-lid kunt u de hele week tot22.30 uur met uw vragen terecht bij de MCN-Hotline. VENDEX Dixons introduceert de nieuwe Headstart II. de meest complete XT-machine in Nederland. Een ideale machine voor zowel de beginnende als de ervaren compu- tergebruiker. De machine omvat standaard een 5.25 inch en een 3.5 inch diskdrive, waarbij de laatste ook double density aankan (1.44 MB). De machine is gebaseerd op de 8088-1 chip met een verwerkings snelheid van 9.S4 Mhz en 640 K-geheugen. Dooreen uitgekiend samenspel van hardware en soft ware is de machine zeer snel. Ga kijken bjj Dixons. En ontdek dat deze Headstart II met een uitgebreid pakket Neder landse software (en Nederlandsta lige handleiding) wordt geleverd. U vindt Dixons in: Leiden Haarlemmerstraat 122.071 -140166

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11