FNV luidt noodklok over stukgoedsector Malaise dwingt Wijsmuller tot andere koers Stakingen Brazilië breiden zich snel uit Rijk prest KLM Fokker 100 te kopen 'Snel moderniseren en fuseren' Fiscus kampt met 15.000 'onbekenden' Zeeuwse kotter aan de ketting Om mislulddng aandelenemissie te voorkomen Braks wil geen verbod op namaakznivel Problemen leiden tot ontslag directeur Êfatis ZATERDAG 12 NOVEMBER 1988 ECONOMIE PAGINA 7 ROTTERDAM (ANP) De Vervoersbond FNV heeft gisteren in een open brief aan de di recties van de Rotterdamse stukgoed- en containerbedrijven de noodklok geluid. Volgens de bond is het de hoogste tijd dat de werkgevers beginnen met de modernisering van de sector omdat anders een koude sanering vrijwel zeker is. De bond waarschuwt er voor dat het eventueel 'omvallen' van één bedrijf leidt tot problemen in de gehele stukgoedsector. DEN HAAG (GPD) - Bij de belas tingdienst deugen de gegevens van ongeveer 15.000 belastingplichti gen niet, ongeveer vier procent van het totale aantal. De problemen worden veroorzaakt omdat degene die belasting moet inhouden, meestal de werkgever, verkeerde informatie verstrekt aan de belas tingdienst. Bovendien hebben ge ven niet alle belastingplichtigen zelf juiste gegevens. Staatssecretaris De Graaf (socia le zaken) heeft dit mede namens zijn collega Koning (financiën) aan de Kamer gemeld. Het probleem is naar voren gekomen bij een onder zoek naar de werking van het fisca le nummer over 1987. Met de invoe ring van het fiscale nummer kreeg iedere belastingplichtige een eigen opdat fraude gemakkelij ker zou zijn aan te pakken. Over 1987 bleek dat in 88,8 pro cent van de gevallen door degenen die de belasting hadden ingehou den meteen het juiste fiscale num mer werd verstrekt. In nog eens 7,3 procent van de gevallen kon de be lastingdienst zelf via controle met de eigen computergegevens het juiste nummer alsnog vaststellen. Bij de vier procent die problemen opleverde moest dit na onderzoek handmatig^gebeuren. Volgens De Graaf en Koning werkt het fiscale nummer desondanks goed. De Graaf heeft onlangs een wets voorstel ingediend waarbij elke persoon die op basis van sociale verzekeringswetten verzekerd is, een eigen nummer krijgt. Dit num mer wordt gekoppeld aan het reeds bestaande fiscale nummer en zo ontstaat dan een sofi-nummer. De Graaf wil met de invoering van het sociale nummer niet wachten op de afhandeling van Wet persoons registraties in de Eerste Kamer. Volgens hem biedt zijn wetsvoor stel genoeg waarborgen tegen onei genlijk gebruik van het sociale In werkgeverskringen is een sfeer ontstaan van "ieder voor zich en god voor ons allen, in de hoop dat de problemen niet bij mij maar bij mijn buurman zullen ontstaan", zo schrijft bestuurder P. Rosenmöller in de open brief. "Maar de bedrij ven kunnen natuurlijk niet alle maal verwachten er met de lading vandoor te gaan als één bedrijf ten onder gaat". Rosenmöller verwijst in de brief naar een onderzoek onder negen kleine stukgoedbedrijven (onge veer 200 werknemers). Uit dat on derzoek bleek dat wanneer de ne gen niet tot samenwerking of fusie besluiten het voortbestaan van vier van hen in het geditig is. Geen van de voorgestelde samenwerking verbanden leidde tot overeenstem ming. Argumenten als handhaving van de eigen identiteit van de bedrij ven, het doorgaan met eigen kapi taal in familiebedrijven, het wach ten tot ze door de gemeente wor den uitgekocht en de hoge hypo thecaire lasten die veranderingen onmogelijk maken, zorgen .er voor dat van de modernisering niets te recht komt. Zij zullen alleen zorgen voor financieringsproblemen bin nen de arbeidspool in de havens (SHB) en failissementen, zo meent de bond. De Vervoersbond doet een aan tal aanbevelingen om te zorgen dat het niet zover komt. Zo wil de bond onder meer nader onderzoek naar de samenwerking van kleine stuwadoors, voortzetting van stu dies naar de mogelijkheden van ge- specialisserde terminals, een spoe dige verschijning van het business plan voor ECT (dat opnieuw uitge steld is tot 25 november), de veilig stelling van de SHB en (om)scho- lingsprogramma's voor de haven werknemers. Ir. P. A. Govers, voorzitter van de Vereniging van Rotterdamse Stuwadoors (VRS) zegt is niet zo pessimistisch te zijn als de ver voersbond FNV. Ook de VRS vindt dat het aantal bedrijven moet wor den teruggebracht, maar dan moet ook het klimaat economisch ver antwoord zijn. Govers wijst erop dat zowel vanuit de gemeente als de VRS de nodige aandrang wordt uitgeoefend om fusies tot stand te brengen. "Maar het gaat om zelf standige ondernemingen, met hun eigen verantwoordelijkheidsge voel". SAO PAULO (Rtr) De arbeids onrust in Brazilië heeft zich giste- drie stakers doodde. Volgens poli tieke waarnemers vormt het inci- erder uitgebreid na het bloed- dent de ernstigste crisis waarvoor ige optreden van het leger tegen" de regering van president José Sar- stakers in de staalfabriek in Volta ooit is komen te staan. Redonda bij Rio de Janeiro, w; bij donderdag drie mensen om het leven kwamen. De tien olieraffina derijen van Brazilië dreigen door een staking van tienduizenden werknemers volledig stil komen te liggen. Gisteren legde de helft van de 60.000 werknemers in de olie-in dustrie het werk neer. Volgens een woordvoerder van het staatsoliebedrijf Petrobas is tussen de 70 en 80 procent van de 61.000 werknemers in staking ge gaan. Hij vertelde dat er onderhan delingen worden gevoerd tussen de directie en de stakers, maar dat alle 11 raffinaderijen van de maat schappij stil komen te liggen als er niet snel een akkoord wordt be reikt. De staking bij Petrobas volgt op een golf van andere werkonder brekingen waardoor miljoenen mensen zonder elektriciteit en ver voer zijn komen te zitten, universi teiten moesten sluiten en ministe ries ontregeld raakten. De arbeidsonrust kreeg donder dag een grimmig karakter toen het leger tijdens een confrontatie met duizenden stakers bij de Volta Re- donda-fabriek het vuur opende en NMB/Postbank Als de Nederlan'dsche Midden- standsbank (NMB) en de Postbank samengaan, kan de staat ten hoog ste 49 procent van de aandelen in de combinatie verwerven. Dat staat in het wetsvoorstel dat giste ren aan de Tweede Kamer is aange- boden. De staat bezit nu alle aande len in de Postbank en 7 procent van de aandelen NMB. Minister Ru- ding van financiën tekent in zijn Memorie van Toelichting aan dat de bovengrens van 49 procent past in het regeringsbeleid. Schuttersveld Schuttersveld Holding heeft van de investeringsmaatschappij Wol- ters Schaberg de Verenigde Giete rijen Nederland (vijf gieterijen) en de koelbedrijven Koelrad/Mebro en Minks Marijnen overgenomen naar de toestand per 1 januari 1988. De omzet van deze bedrijven be draagt ongeveer 140 miljoen gul den. De nettowinst van Schutters veld zal ten minste verdubbelen tot ongeveer 6 miljoen. TDV Er vallen bij het verpakkingscon cern Thomassen Drijver-Verbli- fa (TDV) minder ontslagen dan de oorspronkelijk met de vakbonden overeengekomen 690. Deze ver mindering is voornamelijk het ge volg van geslaagde bemiddeling van het eigen transferbureau en de gewestelijke arbeidsbureaus. Er blijken bovendien 70 arbeidsplaat sen meer nodig te zijn dan was ge dacht. IHC Holland IHC Holland (ontwerp en verkoop baggermateriaal) krijgt een kapi taalsinjectie van 34 miljoen gulden. Het meeste geld komt van IHC Ca- land, een minderheidsaandeelhou der van IHC Holland (47 procent) en verder van van de Amerikaanse branchegenoot Ellicott Machine Corporation (41 procent) en van de Algemene Participatiemaatschap pij, een dochter van de ABN (12 procent). Minister van justitie, Paulo Bros- sard, verdedigde het besluit van de regering om het leger in te zetten tegen de stakers. Volgens Brossard hadden de stakers muiterij ontke tend, onder het mom van het sta kingsrecht. Maar in de pers, inclu sief de conservatieve kranten, werd het optreden van het leger scherp veroordeeld. Tot nog toe had het land, on danks de diepe economische crisis, die gepaard gaat met een inflatie van 700 procent en wijdverbreide armoede, opmerkelijk weinig te kampen met ernstige arbeidson rust. Volgens vakbondsactivisten was het harde optreden tegen de stakende staalarbeiders bedoeld als een waarschuwing aan werkne mers in andere vitale sectoren van de industrie. Groot deel van bedrijven zoekt partner in EG AMSTERDAM (GPD) - Veel Nederlandse ondernemers zijn op zoek naar partners in de EG. Ze verwachten door samenwer king sterker te staan, wanneer na 1992 de Europese Gemeen schap tot één grote Europese markt wordt samengevoegd, ineengevloeid. Bijna 80 procent van de Nederlandse onderne mers ziet zich gaan samenwer ken met één of meer andere Eu ropese ondernemingen. Elders in Europa voelen ondernemers die noodzaak minder (64 pro cent). De cijfers zijn voortgekomen uit een onderzoek waaraan 700 Europese ondernemers hebben meegewerkt. Daaronder waren 176 Nederlandse. Bij transport bedrijven (alle ondervraagde ondernemingen in die sector in Nederland), de bouw en de me taalindustrie leeft de gedachte aan Europese samenwerking het sterkst. Overigens is uit het onder zoek tegelijkertijd gebleken dat de bedrijven maar matig bezig zijn om hun kennis van de Eu ropese markten te verbeteren. Veel ondernemers blijven zich concentreren op traditionele maar dicht bij het eigen land liggende gebieden. De visserij staat door de illegale aanvoer van voor visserij. Deze bracht gisteren een bezoek ai (CDA). Te Veldhus (WD) en Van der Vlies (PvdA). MIDDELBURG (ANP) - Eén van de vijf viskotters uit Amemuiden en Vlissingen, die zich hebben schuldig gemaakt aan de illegale aanvoer van vis in het Belgische Zeebrugge, is deze week door de Middelburgse rechter voor de rest van het jaar aan de ketting gelegd. De eigenaren van de vier andere vissersschepen kwamen er af met een laatste waarschuwing: volgen de overtredingen van de vangstbe perkende maatregelen worden wel volop in de belangstelling, ook bij de vaste Kamercommisse Riemerswaal, Yerseke beboet. Het gaat om voorlopige, in besloten zitting door de rechter ge nomen maatregelen. Er komt nog een openbare zitting, dit alles vol gens de richtlijnen van de wet eco nomische delicten. Alle vijf kunnen dan in principe bij een na dere toetsing alsnog worden be boet. In België hangt hun bovendien ook nog vervolging boven het hoofd wegens de aanvoer van on dermaatse vis, een zaak die de Bel gische justitie momenteel in onder zoek heeft. De raadsman van de vissers overweegt om die reden in beroep te gaan tegen het stilleggen van de kotter. "De visser wordt an ders dubbel gepakt", zo zei hij. Import Japan vermindert fors TOKYO (ANP) - Het over schot op de handelsbalans van Japan is de afgelopen maand weer toegenomen, zo is in Tokyo bekendgemaakt. Ook in september groeide het over schot en de toeneming maakt het er voor de industrielanden alleen maar moeilijker op om de onevenwichtigheden in de wereldhandel recht te trekken. De handelsbalans over oktober liet een overschot zien van 7,2 miljard dollar, 1,2 miljard dollar meer dan in september, gecor rigeerd voor seizoensinvloe den. De export had een waarde van 22,25 miljard dollar, slechts weinig meer dan de 22,21 mil jard dollar van september. De import verminderde van 16,13 miljard tot 15,06 miljard dollar. In vergelijking met oktober vo rig jaar was zowel de import als de export 13,2 procent groter. SCHIPHOL (ANP) - Onder zeer zware druk van de regering is de di rectie van de KLM eind vorige week teruggekomen op het kort daarvoor genomen besluit om in 1989 en 1990 geen Fokker 100- vliegtuigen te gebruiken. Het rijk slaagde hierin door Fokker te dwingen de voor de KLM bestelde Fokker 100-vliegtuigen koste wat kost op overeengekomen data af te leveren. De dwang van de ministers Smit- Kroes van verkeer en waterstaat, De Korte van economische zaken en Ruding van financiën op de KLM en Fokker om zich aan hun eerder gemaakte overeenkomsten te houden heeft rechtstreeks te ma ken met de komende uitgifte van nieuwe aandelen door Fokker. De beslissing van de KLM om in ieder geval de komende twee jaar geen Fokker 100-vliegtuigen te gebrui- - De Fokker 100: de KLM moet toch tienv ken zou de aangekondigde e van nieuwe Fokker-aandelen op een mislukking laten uitlopen. Het besluit van de KLM-directie om de komende jaren geen Fokker 100-vliegtuigen in te zetten was het rechtstreeks gevolg van de mede deling van Fokker, eind oktober, aan de KLM dat er opnieuw vertra ging was opgetreden in de afleve ring. De eerste daarvan had op 26 januari volgend jaar moeten wor den overgedragen en zal nu onder dwang van de overheid ook inder daad op die datum worden afgele verd. Kort daarna liet Fokker de KLM weten dat er een vertraging van on geveer twee maanden was ontstaan en dat de eerste Fokker 100 in maart volgend jaar zou kunnen worden geleverd. Deze verdere vertraging, de vijfde, zou de om scholing en opleiding van vliegers voor de Fokker 100 (die bij de KLM toch al ernstig is verstoord door de eerdere vertragingen) zo in de pro blemen hebben gebracht dat het voor de KLM niet meer mogelijk was de toestellen de komende twee jaar in te zetten. Voor de jaren na 1990 tot en met 1992 liet de KLM-directie twijfels doorklinken of het gebruik van de nieuwe Fokker-vliegtuigen dan wel mogelijk zou zijn. De KLM-di rectie wilde de aanschaf van drie van de tien door haar bestelde Fok ker 100-vliegtuigen annuleren. De inhet contract gestelde termijn waarbinnen de KLM deze toestel len had moeten afnemen was in middels door de vertragingen ver streken. Voor de resterende zeven waarvoor de termijn nog niet is vol tooid, wilde de KLM samen met Fokker zoeken naar andere lucht vaartmaatschappijen waaraan ze mogelijk zouden kunnen worden verhuurd. Dat Fokker nu toch op de laatst overeengekomen data moet leve ren betekent dat de produktieme- dewerkers de komende tijd veel overwerk moeten doen, wellicht ook in de weekenden en met de kerstdagen. Binnen de KLM werd door sommige divisies al langer ge pleit tegen de aankoop van de Fok ker 100. Deze divisies geven de voorkeur aan het verder uitbou wen van de Boeing 737-vloot. De KLM zal alle tien bestelde Fokker 100-toestellen nu in de eerste helft van volgend jaar krijgen. Woordvoerders van de KLM, Fokker en het ministerie van ver keer en waterstaat wilden geen en kele reactie op deze berichten ge- IJMUIDEN Met de commando wisseling bij het IJmuidense ber- gings- en transportbedrijf Wijsmul ler is een einde gekomen aan een opmerkelijke episode van deze maatschappij. Mr. Frank Wijsmul ler, opvolger van zijn vader die in 1972 op 55-jarige leeftijd overleed, heeft in meerdere opzichten zijn stempel op het concern gedrukt. In de eerste plaats door zijn absolute alleenheerschappij. Hij was een man die tot overleg bereid was zo lang hij niet werd tegengesproken. Binnen het bedrijf liet hij zich zel den zien. Daarmee creëerde hij een nauwelijks te overbruggen afstand tot zijn personeel. door Eli Vlessing Bij de organisatiestructuur van het concern liet Frank Wijsmuller zich tot in de kleinste details voor lichten door ervaren juristen. Het resultaat daarvan was een bedrijfs- constructie van een opmerkelijk aantal specifieke belangen-bv's. Onbereikbaar voor de nieuwsgieri ge buitenstaander al was het alleen maar omdat ze onder meer geregi streerd stonden tot in Curasao, Buenos Aires en Singapore aan toe. Een ander niet minder opmerke lijk aspect dat het imago van Wijsmuller onder het bewind van Frank Wijsmuller bepaalde was de koerswijziging met betrekking tot het zwaar-zeetransport. De tradi tionele sleepboten maakten plaats voor de zichzelf voortstuwende Su per en Mighty Servants. Afzinkba- re pontonschepen die in staat wa ren gigantische constructies als booreilanden, petrochemische-in- stallaties en dergelijke op een be- drijfszekere manier te vervoeren. De malaise in de offshore-indus trie, die zich in 1982 begon te mani festeren, werd Wijsmuller noodlot tig. Het voor vele miljoenen uit de markt kopen van schepen van de concurrentie bleek een lapmiddel dat niet het gewenste resultaat op leverde. Van de acht zwaar-zee- transpotschepen van Wijsmuller werden er twee opgelegd; de overi ge zes bleven in de vaart. Het bleek echter niet langer mogelijk de schepen winstgevend te exploite ren. Passende maatregelen bleven achterwege. In 1986 ontstonden er problemen met de huisbankiers. Een jaar later leidde dat bijna tot het faillisse ment van het bedrijf. Dat werd voorkomen door de Nederlandse Middenstandsbank (NMB), die be reid bleek de schuld aan de Neder landse Investeringsbank in Den Haag over te nemen. Begin van dit jaar werd de NMB toch gedwongen de acht transportschepen a raison van 180 miljoen gulden onder te brengen in een beheersstichting. Daarbij leed Wijsmuller een verlies op de boekwaarde van 80 miljoen gulden. Wel werd overeengeko men dat Wijsmuller zich met.de ex ploitatie van de schepen mocht blijven' belasten. Frank Wijsmuller raakte in con flict met de NMB toen die onlangs liet weten zich van de schepen te willen ontdoen. Daarbij haalde Wijsmuller zich het ongenoegen van de 9 directeuren van zijn werk maatschappijen en dochteronder nemingen op de hals. Die toonden wel vertrouwen in de bank en gin gen ervan uit dat de transactie van de NMB tot stand zal komen op de voorwaarde dat Wijsmuller Trans port (met 150 werknemers) zich ook in de toekomst met de exploi tatie zal mogen blijven belasten. Overigens lijken er nog steeds al ternatieven aanwezig op grond waarvan Wijsmuller het beheer van de schepen zou kunnen terugkrij gen. DEN HAAG (GPD) - Minister Braks is niet van plan imitaties van zuivelprodukten als kaas, melk en room te verbieden, zo zei hij giste ren op een symposium in Den Haag. De imitatie zou eerst tot 1992 worden verboden. Van dat verbod blijft nu alleen het beschermen van de namen over. De industrie mag alleen woorden als 'kunstkaas' en 'kunstmelk' niet gebruiken. "De consument weet in dit geval dat hij met zuivere zuivel heeft te maken", aldus Braks. Braks vindt dat de bescherming van produkten en producenten nooit zó ver mag gaan dat afnemers in hun keuze worden beperkt en worden gedwongen produkten te kopen waarvan de prijzen kunst matig hoog worden gehouden. Vol gens ir. Bernard Bijvoet van de zui- velcoöperatie Noord-Nederland vloeit het standpunt van Braks voort uit een overeenkomst tussen hem en Unilever. Daarin is afge sproken dat wanneer de boterberg zou zijn verdwenen er zuivelver- vangers met plantaardig vet mogen worden geïntroduceerd. De grote noordelijke zuivelcoöperatie Co- berco kondigde onlangs plannen aan om verschillende soorten imi- tatiezuivel op de markt te brengen. Opnieuw half miljoen geëist tegen Oude Delft DEN HAAG (ANP) Procureur- generaal mr. B. de Hoogh heeft gis teren voor het gerechtshof in Den Haag 500.000 gulden boete geëist tegen de fabriek Oude Delft uit Delft. Het bedrijf wordt ervan ver dacht in 1982 illegaal militaire ap paratuur te hebben geëxporteerd naar Iraq. De Hoogh eiste ook dat Oude Delft de gemaakte winst, door hem op 2,5 miljoen gulden ge schat, aan de staat z De rechtbank in Den Haag sprak Oude Delft in mei vorig jaar vrij van de illegale leveringen wegens gebrek aan bewijs. De officier van justitie had toen dezelfde straf ge ëist als mr. De Hoogh nu. Oude Delft leverde begin jaren tachtig infraroodapparatuur, nachtzichtbrillen en handkijkers aan Iraq. Toen de oorlog Iraq-Iran uitbrak, verbood de Nederlandse regering de uitvoer van dergelijke strategische goederen naar beide landen. Oude Delft omzeilde dit verbod echter door de spullen op papier via het Verenigd Koninkrijk of Portugal uit te voeren naar Iraq. Tegen de ex-directeur financiën van het bedrijf eiste de procureur- generaal 20.000 gulden boete plus twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. Een andere ex-me dewerker de toenmalige chef commerciële administratie hoorde 5000 gulden boete tegen zich eisen. ADVERTENTIE ben gemaakt door ir. M. A. Wijsmuller tot directeur te benoe men, kan de bank haar onderhan delingen met de gegadigde partij voor de transportschepen voortzet ten. De vrees van Frank Wijsmuller dat na een eventuele verkoop de rest van het concern geen be staansmogelijkheid meer heeft, lijkt ongegrond. De NMB heeft na melijk niet alleen belangen bij de transactie maar ook bij het voort bestaan van de rest van het bedrijf waarvan vrijwel alle bezittingen onderpand zijn voor het kapitaal van de maatschappij. BURADLOST 'TOP! Uw salarisadministratie is bij ons in goede handen. C.A.O.'s alsmede het R.B.S.-systeem hebben voor ons geen geheimen. Bespaar tijd en energie: laat het over aan onze specialisten. Bel voor een proefrun. I De top van het concern zal onder de nieuwe directeur anders gaan functioneren. De negen dochteron dernemingen en werkmaatschap pijen zullen onder meer worden ondergebracht in drie divisies. Een droge, een natte en een ondersteu nende divisie. Van iedere divisie zal één directeur in overleg met de nieuwe Wijsmuller Holdingdirec teur het beleid gaan bepalen. Burad Computerservice .Lammenschansweg 15b, Postbus 2154 2301 CD LEIDEN Telefoon 071-317171 Halverwege 3 Postbus 330 2400 AH ALPHEN/VD RIJN Telefoon 0172044301 behorend tot de Arenthals/Chaudron groep

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7