Israël zal ooit met PLO moeten onderhandelen' 'Moeder Nederland moet helpen Vrouwen dreigen weer te verdwijnen bij de politie' Reportage Nederlandse vertegenwoordiger Afif Safieh: Minimin. Vluchtelingen in Suriname klampen Kamerdelegatie aan PAGINA 2 ZATERDAG 12 NOVEMBER 1983 DEN HAAG De Palestijnse be vrijdingsorganisatie (PLÖ) staat aan de vooravond van wat een his torische bijeenkomst kan worden. Morgen begint in Algiers de 19de buitengewone zitting van het hoog ste politieke orgaan van de PLO; het parlement in ballingschap. De elf maanden oude opstand in de door Israël bezette gebieden heeft de Palestijnse kwestie een haast ondenkbare internationale sympathie verschaft. Op de PLO- leiding rust nu de dure plicht deze goodwill om te zetten in politieke winst. door Margreet Vermeulen Temeer daar de PLO zelf zegt zich sterker te voelen dan ooit. waarbij ze zich beroept op de mas sale PLO-aanhang in bezet gebied en de steun van alle Arabische broeders, op Syrië na. Bovendien heeft de Jordaanse koning Hus- sayn op 31 juli de verantwoorde lijkheid voor de toekomst van de bezettte Westelijke Jordaanoever overgedragen aan de PLO. 'als de enige wettelijke vertegenwoordi ger van het Palestijnse volk". De PLO is nu aan zet en kan zich ei genlijk geen misstap permitteren. Afif Safieh (37), de PLO-verte- genwoordiger in ons land heeft zijn koffer al klaar staan en kan nauwe lijks verhullen hoe hij zich ver heugt op zijn reis naar Algiers. Vol gens Safieh zijn de verwachtingen terecht hooggespannen. "Want de PLO is van zins een politiek pro gramma voor de komende jaren te presenteren dat in het Westen als zeer positief en constructief zal worden ervaren. Voorts maken we van de gelegenheid gebruik een Palestijns vredesinitiatief te lance- Geboorte In Algiers zal Safieh tevens ge tuige zijn van de geboorte van de onafhankelijke Palestijnse staat, zoals hij het zelf op plechtige toon uitdrukt. De proclamatie van een Afif safieh: "Arafat verkeert inderdaad onafhankelijk Palestina in de be zette gebieden is niet louter van symbolische, maar vooral van gro te politieke waarde, meent Safieh. Hij ziet het als de voorlopige kroon op het werkstuk dat in het Ara bisch de Intifadah, de Palestijnse opstand heet. Safieh: "De opstand is een pro ces dat ons heel geleidelijk aan naar volledige soevereiniteit voert. Reeds nu zijn verschillende domei nen in de bezette gebieden geheel in Palestijnse handen. Wat wij doen is deze strijd in politieke ter men vertalen. Zo bezien is de pro clamatie een noodzakelijke fase op weg naar volledige soevereiniteit. En om deze overgang in goede ba nen te leiden zullen wij de Verenig de Naties vragen de supervisie op zich te nemen". Voor de wettige basis van de nieuwe staat - met als hoofdstad Je ruzalem - zal de PLO verwijzen naar de VN-resolutie 181 uit 1947, waarin Palestina werd verdeeld in een joodse en een Palestijnse staat. Dat juist voor deze resolutie (waar aan ook Israël haar wettig be staansrecht ontleent) werd geko zen, kan worden opgevat als een impliciete erkenning van de joodse staat. Zonder dergelijke concessies is een doorbraak in het zieltogende vredesproces in het Midden-Oos ten voorlopig niet denkbaar. "Concessies zijn niet te verwach ten, over concessies wordt niet ge sproken", roept Safieh geïrriteerd uit. Waarna hij op dicteersnelheid vervolgt: „Maar het is wel de eerste keer dat we ons bereid verklaren om samen te leven met alle be staande staten, inclusief Israel". Curiositeiten Van verwerping van het beruch te PLO-handvest dat oproept tot omverwerping van Israël, zal in Al giers geen sprake zijn. Safieh vindt dat de discussie over het gewraak te document (dat door sommige PLO-leiders al wel is afgedaan als historische curiositeit) maar eens afgelopen moet zijn. "Israël is nu 40 jaar oud. En de PLO is meer dan 20 jaar oud. Kortom, we zijn allebei volwassen en moeten in staat zijn een zakelij ke overeenkomst te sluiten die tot vrede leidt. Omgekeerd liggen er ook voor de PLO onaanvaardbare Israëlische docomenten voor het oprapen. Het partijlied van de Herut (een component van de rege rende Likudpartij) kent een strofe die luidt - en ik citeer - 'de Jordaan heeft twee oevers en beide zijn van ons'. Hoe zou u reageren als de PLO pas bereid is tot vredesonder handelingen als deze strofe - die op elke partijbijeenkomst wordt ge zongen - wordt geschrapt?" Volgens Safieh gebruikt de Is raëlische premier Shamir het PLO- handvest slechts als voorwendsel om niet met de PLO te hoeven on derhandelen. Safieh: "Shamir wil niet onderhandelen. Nu niet en ook niet als wij het PLO-handvest zou den verloochenen. Daarvoor is zijn landhonger gewoonweg te groot". Dat het omstreden document ook voor de VS een obstakel vormt om zaken te doen met de PLO, brengt Safieh slechts tot een schouderophalen. "De Amerikaan se diplomatie oefent zich in de kunst van het zo lang mogelijk uit stellen van het onvermijdelijke. En het onvermijdelijke is dat er toch eens met ons dient te worden on derhandeld" Op de vraag hoe de PLO denkt het onvermijdelijk dichterbij te brengen bitst Safieh: "Ten eerste: ik heb al gezegd dat we bereid zijn te praten over een vreedzaam naast elkaar leven van twee staten. Maar dan moeten we natuurlijk wel eerst als staat bestaan. Ten tweede: de PLO is maar ëen partij in het diplo matieke proces. En gezien de uit slag van de Israëlische verkiezin gen vind ik dat u uw vragen maar bij de andere partij moet depone- Resolutie 242 Tot slot lijkt er ook geen bewe ging te komen in de opvatting van de PLO over de VN-resolutie 242. waarin onder meer wordt opgeroe pen tot erkenning van de staat Is raël. Safieh laat er geen misver stand over bestaan dat het Pales tijnse parlement in ballingschap ook dit keer zal terugvallen op de gebruikelijke strategie: goedkeu ring van resolutie 242 in combina tie met alle VN-resoluties, waarin de nationale rechten van het Pales tijnse volk worden erkend. Blijkbaar heeft PLO-leider Emancipatiewerkster Gerda Dijksman: DEN' HAAG "De plannen van Van Dijk en Korthals Altes betekenen het verdwijnen van de politievrouw". Emancipatiewerkster van de Nederlandse Politiebond Gerda Dijksman zegt het met een onheilspellende stelligheid. Want de plannen van de ministers staan haaks op het beleid zoals de gezamenlijke politievrouwen het voor ogen hebben. door Anje Romein De actiedag op 14 november heeft voor hen dan ook een extra dimen sie. "De maatregelen komen voor de vrouwen extra hard aan, voor hebben ze verregaande conse- Arafat besloten de rijen gesloten te quenties. We hebben alle houden. Hij wil de meningsver schillen tussen de gematigde en de extremistische facties binnen de PLO niet op de spits te drijven door een verregaande handreiking te doen tèr wille van het vredespro ces. Ook al om zijn eigen positie niet in gevaar te brengen. "Arafat heeft inderdaad zelden in zo'n comfortabele positie verkeerd als nu", glimlacht Safieh tevreden. "Maar dat wil nog niet zeggen dat hij niet met een nieuw of verassend voorstel op de proppen kan ko men." dan ook opgeroepen om zichtbaar te zijn. We sturen ook nog een brief naar de minister, maar gaan verder niet apart van onze mannelijke col lega's actievoeren. We zijn ëén in het geheel". De positie van de politievrouw wordt aan de kaak gesteld in het gloednieuwe beleid van het even eens nieuwe secretariaat vrouwe lijke leden van de NPB, een uit vloeisel van een adviesraad van vrouwelijke leden. Twaalf vrou wen van de rijks- en gemeentepoli tie uit verschillende districten zijn PARAMARIBO/ST. LAURENT Rond het Fransguyaan- se stadje St. Laurent wonen in kampen nog steeds 4.000 Surinaamse bosnegers, die gevlucht zijn voor het oorlogs geweld. Stroomopwaarts aan de grensrivier de Marowijne hebben zich op de gehele oever nog eens 4.000 vluchtelin gen gevestigd. Een delegatie van Nederlandse Tweede Ka merleden bracht er een bezoek en zag kinderen die Neder landse kerstliedjes instuderen, de broer van Brunswijk en Franse militairen van het Vreemdelingenlegioen in korte broek. nen uit Nederland ons zijn komen opzoeken", stond op een bord bij de ingang te lezen, met daaronder de constatering: 'Nederland blijft helpen', hetgeen ook als oproep uitgelegd kan worden, aldus Ka merlid Aarts, die er ruim de tijd voor nam om de tekst in zich op te door Marie Annet van Grunsven De vluchtelingen daarentegen za gen een gezelschap van keurige, spierwitte heren in hoog tempo voorbijkomen. Maar het gaf niet, want Nederlanders zijn in de kam pen meer dan welkom. De evacu ees en de vluchtelingen in St. Lau rent kunnen tevreden zijn over het bezoek van de Nederlandse Twee de Kamerdelegatie aan Frans- Guyana. Bij zijn afscheid zei dele gatievoorzitter Joep de Boer "We gaan de Nederlandse hulp gebrui ken als middel om de Surinamers een beetje harder te laten lopen om het vluchtelingenprobleem op te lossen". De Kamerleden bleven trouw aan het uitgangspunt: "Geen vre de, dan ook geen volledige hervat ting van de ontwikkelingshulp", dat al een week lang in vele toon aarden is uitgedragen. De Neder landse parlementariërs vinden, dat er van een vredesproces nauwe lijks sprake is en dat de binnen landbewoners daarvan de dupe worden, ook in de kampen. De evacuées hadden geen andere opstelling verwacht. "Moeder Ne derland moet helpen", vond een man. Een ander vulde het begrip 'moeder' duidelijker in: "De Ko ningin moet ingrijpen", in het mid den latend of daarmee de hooghe den. Wilhelmina. Juliana of Beatrix werden bedoeld. "We zijn blij, dat de grote man- Vredesverdragen De leiders van de kampbevolking legden uit wat zij onder Nederland se hulp verstonden. Een bemidde ling door Nederland, voortbordu rend op de antieke vredesverdra gen die ruim 200 jaar geleden geslo ten zijn tussen de bosnegers en de koloniale overheid. Daar wilden de Kamerleden niet op ingaan. De Boer: „Na het afsluiten van de overeenkomst- over de ontwikke lingssamenwerking in '75 zijn die verdragen overgegaan naar de Su rinaamse regering". Binnen dat zelfde verdrag is voor dit jaar 18 miljoen Nederlandse gulden uitge trokken voor de wederopbouw van het binnenland. De Boer, met stemverheffing: "Als er met dat geld niets gebeurt, dan ligt dat niet In sneltreinvaart werden de vier kampen rond St. Laurent bezocht. Hier werd over een bolletje geaaid, daar werd een leuk aapje gefoto grafeerd en overal werd de lachlust opgewekt van de kampbevolking, die het meest uit vrouwen en kin- deren bestond. Het grootste pro- Brunswijk, broer van de hoogste bleem, behalve de onvrijheid is de van de 'jungles'. Dat kan best klop- verveling van de kampbewoners, pen. Het junglecommando is wei eens een 'deeltijdleger' genoemd. Men neemt drie maanden deel aan de gevechten, gaat daarna een tijd je goud zoeken of een landbouw- grondje aanleggen, om vervolgens een paar maanden tot rust te ko men in de vluchtelingenkampen. Zo kan een oorlog lang duren. De kampbevolking houdt van Ne derland en de koningin. Duidelijk wordt, dat van de Nederlandse par lementariërs meer werd verwacht dan zij konden en wilden waarma ken. Aarts (CDA) kende dat van an dere reizen naar ontwikkelingslan den. "Ik heb de kampleiding ge waarschuwd niet al te veel van dit bezoek te verwachten". 'DelegatieleiderJoepdeBoer:"Als Het Kamerlid werd 'getroffen' er met dat geld niets gebeurt, dan door een kinderkoor dat het Suri- ligt dat niet aan ons. urcbieflotoi naamse volkslied zong. "Daaruit spreekt toch solidariteit met Suri- De Franse overheid zorgt voor vol- name, terwijl wij hier juist zijn, om doende voedsel en heeft het aan- dat ze in de steek zijn gelaten door leggen van landbouwgrondjes ver- Suriname". 'Als we naar de kaart boden. Ook is het de evacuées niet kijkt', heeft een onderwijzer op het toegestaan om werk te zoeken of bord geschreven, 'dan zien we gro- naar St. Laurent te reizen. De Kamerleden toonden zich vol lof over de inspanningen van de Fransen, die 'een andermans kolo niale erfenis' hebben overgeno men. aldus De Boer, zich bewust van de Nederlandse verantwoorde lijkheid voor de achterstelling van het binnenland in de Nederlandse periode van Suriname. De WD'er Weisglas deed intus sen veel moeite om in het beeld van televisie-camera's te komen, en probeerde daarvoor zelfs fotoge nieke poses uit. "Zal ik even pom pen? Dan is die emmer gauw vol", bood hij een meisje aan, dat vertel de voorlopig niets meer in Surina me te zoeken te hebben. "Ik hou niet van deze regering", vertolkte ze de mening van vele kampbewo- Om het hardst verzekerden de evacuées niet tot het junglecom mando te behoren, en ook niet tot te Het is hem niet kwalijk te ne men. Het onderwijs wordt gegeven door 'onbevoegden' vrijwilligers, die daarmee net genoeg geld ver dienen om een brood te kunnen ko pen. Het plan van de Franse rege ring om Nederlandse leerkrachten voor de kampen te werven wordt toegejuicht door zuster Gerda. De kabinetschef van de Fransgy- aanse prefect had nog een verras sing voor de Kamerleden. Vlak voor hun komst heeft hij een com mandant van het junglecommando "die een zeer gevaarlijk wapen in zijn bezit had", opgepakt en naar Nederland gestuurd, omdat de man een 'zwart paspoort' had. Brunswijk kon er niet van onder de indruk raken. Volgens hem was de man, "commandant Paco", al een jaar niet meer betrokken bij het junglecommando. Vermoed werd enig politiek stuntwerk van de Franse autoriteiten, die door Suri name er nog steeds van worden be schuldigd het junglecommando actief te ondersteunen. De Vos, van de Nederlandse hulporganisatie Zeister Zendings genootschap, is net terug van een tocht stroomopwaarts langs de Marowijne. De voedselsituatie van de 4.000 bosnegers die naar 'de Franse kant' zijn gevlucht, noemt hij goed. Eens in de zes weken komen ver tegenwoordigers van de 130 dor pen en kampen de rivier afzakken om een pakket eerste levensbe hoeften af te halen. Ook zijn een voudige landbouwgereedschap pen naar de dorpen gestuurd, dat beter in de eigen behoefte kan wor den voorzien. De Vos maakte zich wel zorgen over de toename van het aantal malaria-gevallen. Controle en bespuitingen zijn weggevallen en er is een nieuwe muskietensoort gesignaleerd, die niet gemakkelijk is te bestrijden. Het Zeister Zendingsgenootschap heeft een plan in voorbereiding voor een bespuitingscampagne aan de bovenloop van de Marowij ne, aan beide kanten van de rivier, omdat muskieten niets van lands grenzen aantrekken. De evacuées hebben een brief overhandigd aan de Nederlandse Kamerleden, die door delegatie voorzitter De Boer bij de stukken is gevoegd. Behalve een lijst van wensen en verlangens die het kampleven moeten verbeteren, wordt daarin teleurstelling uitge sproken over de houding van de Surinaamse regering. "De Nederlandse regering heeft in het bestuur van Suriname geen taak meer", zei De Boer. Maar het PvdA-lid Melkert zag nog wel mo gelijkheden om de hulpverlening in de kampen te verbeteren. Hij zal er op toezien, dat er meer kleding naar Frans-Guyana wordt ge stuurd, vooral ondergoed. Want hij heeft van verontwaardigde moe ders vernomen, dat er in de bran dende zon al eens container warme jassen is uitgepakt, die eigenlijk voor Polen waren bestemd. Gerda Dijksman: De meeste vrouwen bij de politie houden na ongeveer 6 jaar op 'met werkenin verband met gezinsuitbreiding". (foto GFD) hierin verenigd. De datum van pre sentatie, 23 november, betekent voor hen een nieuw startpunt. Ze krijgen spreekrecht op het congres en kunnen dus meer invloed uitoe fenen op het te voeren beleid. Bovenaan het lijstje aandachts punten in het beleid voor '88/'89 staan de kinderopvangvoorzienin gen, uitbreiding van de zwanger schapsverlof, bestrijding van onge wenste intimiteiten ("van opmer kingen tot ernstige zaken") en ver betering van de rechtspositie van herintreders. Want daarin ligt de oorzaak van het vertrek van veel politievrouwen "De uitstroom ïs nu al groter dan de instroom. De meeste vrouwen bij de politie houden na ongeveer 6 jaar op met werken, in verband met gezinsuitbreiding. Dat moet wel, omdat kinderen en werk bij de po litie nauwelijks te combineren zijn, een uitzondering daar gelaten zoals bij de gemeentepolitie in Den Haag. Bij de meeste korpsen, ook in grote steden, ontbreken daar de voorzieningen voor. Dan moet je wel erg sterk in je schoenen staan om te zeggen 'Ik ga door". Gezagsgetrouw Tot op heden zijn het vooral vrou wen geweest die de noodzaak hier van ingezien hebben. "De politie is alles behalve een afspiegeling van de maatschappij. De overgrote meerderheid is afkomstig uit con ventionele gezinnen, zijn gezagsge trouw en hebben geen radicale, vooruitstrevende ideeen. Dat er vrouwen zijn die tijdens en na hun zwangerschap willen blijven wer ken wordt eigenlijk niet geaccep teerd". Gerda Dijksman illustreert de in- stroom-uitstroom problematiek aan de hand van de cijfers over 1987 bij de Haagse politie. Tóen kwamen er 28 vrouwen bij en ver trokken er 27. Resultaat: een netto- opbrengt van 1 vrouw. Gerda Dijksman: "De nu op handen zijn de sterktekorting op de korpsen heeft tot gevolg dat het instroom- percentage afneemt. Het percenta ge vrouwen dat weggaat blijft wel gelijk. Het gevolg lijkt me duide lijk". Tegelijkertijd wordt het voor de vrouwen die blijven nog eens extra moeilijk werken. In je eentje in een macho-mannenwereld is het moei lijk overleven. Voorheen kon je nog een blok vormen met twee of drie andere vrouwen in je korps, maar in de toekomst zit het er dik in datje als vrouw in je eentje over blijft. "Alle aandacht is op jou ge richt. Men twijfelt aan je functione ren, je krijgt opmerkingen over je 'vrouw zijn' en in heel incidentele gevallen worden vrouwen zelfs weggepest". Misbruik "Het samen-sta-je-sterker principe geldt zeker voor ons. Neem een vrouw uit Tietjerkst'radeel. Als die zwanger wordt, moet ze alleen op komen voor haar eigen belang. In je eentje heb je veel te weinig in breng. Daarom moeten er alge meen geldende regels komen, die voor alle vrouwen gelijk zijn. Dat geldt ook voor deeltijdarbeid. Ie der korps houdt er zijn eigen regels op na. Wat de korpschef het beste uitkomt. Daar wordt veel misbruik van gemaakt, zoals extreem veel nachtdiensten voor parttimers". Ook de verplichte verhuizing, die minister Van Dijk heeft voorge steld, heeft kwaad bloed gezet bij de politiedames. "Als het erop aan komt zijn het de vrouwen die ont slag nemen bij een verplichte ver huizing. Ze hebben in hun huidige korps net alles met veel moeite ge regeld, de kinderopvang, de werk tijden in een deeltijdbaan en dan worden ze overgeplaatst naar een andere stad. Ik vind dat beleid echt onverantwoord". Zij vreest ook de reacties van de politie-agenten als Van Dijk de wij zigingen in het politiekorps toch eenzijdig doorvoert. "De reacties van sommige politiemensen tij dens die bijeenkomst in De Doelen in Rotterdam vind ik echt angst aanjagend. Die agressie naar Van Dijk toe. Nee, wat mij betreft is de grens bereikt". ADVERTENTIE ONDERNEMEN IN MIDDEN-HOLLAND BEURS VAN EN VOOR HET BEDRIJFSLEVEN Dinsdag 15 en Woensdag 16 november dagelijks van 14.00 tot 22.00 uur. Veiling Bleiswijk Doelgroep Bedrijfsleven Zuid-Holland GRATIS TOEGANG P/HPli 'Hel ThpmiP' Kwaliteits zorg Belangrijke sektoren: - Kantoorefficiency, -automatisering - Managementadvies - Promotie - Onderwijs en arbeid -Techniektoelevering (co-makerschap) logistiek en produktautomatisering en? -Bouw -Voorlichting, overheid

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2