EIDEN 'Leidse raadsleden laten politie in de kou staan' Ritje van Leiderdorp naar Leiden kost ruim een uur Pleidooi voor studie garage Aalmarkt LEIDSCH DAGBLAD 'EERSTE' SLEUTEL ZIJLOEVER Verdachte ambtenaar zes weken geschorst Grote chaos door afsluiting Zijlbrug LEIDEN - Een grote chaos, waarbij een ritje van Leiden naar Leider dorp, of omgekeerd, meer dan een uur duurde. Vertragingen dus van zeker drie kwartier tijdens de avondspits. Zo beschrijven woord voerders van politie de gevolgen van de afsluiting van de Zijlbrug in de Willem de Zwijgerlaan bij de LOI. Duizenden automobilisten moesten zich via voornamelijk de Lage en Hoge Rijndijk in of uit de stad Grootste knelpunt is volgens de politie de smalle Lage Rijndijk, waarop vrijwel de hele dag files hebben gestaan. Bovendien stond daar in de loop van vrijdagmiddag nog een vrachtwagen te lossen. Dat leidde tot extra problemen. Veel bestuurders kozen ook de route via de Lammenschansweg en de snel weg om uit en naar de stad te gaan. Van de kant van Leiderdorp hoopte het verkeer zich op op de Van der Valk Boumanweg en de Zijldijk. Velen poogden via een an dere weg - buiten de door de politie geadviseerde en met borden aange geven route - hun doel te bereiken. Dat leverde met name in de Leider- dorpse woonwijken bij de Span- jaardsbrug files en overlast op. Veel chauffeurs kozen ook voor de Laan van Ouderzorg, waar het gis teren de hele dag druk was. Om het verkeer in goede banen te geleiden zijn zowel door het Leidse als het Leiderdorpse poli tiekorps extra mensen ingezet. Die poogden - zo goed en zo kwaad als dat ging - onder meer bij de Span- jaardsbrug het verkeer te regelen. "Het was een chaos. Misschien dat veel autobestuurders maandag een andere route kiezen nu ze wachttij den tot drie kwartier hebben mee gemaakt. Misschien dat dat de druk dan een beetje vermindert", aldus een woordvoerder van de Leiderdorpse politie. De Leidse politie stelt vast dat er wel vertragingen waren, maar geen echte problemen. Daaronder ver staat de woordvoerder dat er geen ongelukken zijn gebeurd, dat het verkeer weliswaar vertraagd door gang vond, maar niet was geblok keerd, en dat automobilisten niet agressief waren. Taxichauffeurs en buschauf feurs hebben geen goed woord over voor de opstoppingen. Hoe wel werd aangekondigd dat met vertragingen van tien minuten re kening moest worden gehouden, blijken die een veelvoud daarvan te zijn. Een woordvoerder van taxi bedrijf Eltax: "Het is waardeloos. Een ritje van Leiderdorp naar het academisch ziekenhuis duurt meer dan een uur. Klanten stappen soms eerder uit de taxi omdat lopen snel ler gaat. Bovendien lopen de rit prijzen door dat lange wachten flink op". De brandweer heeft ook zo zijn bedenkingen tegen de verkeer schaos. "We hebben nog niet moe ten uitrukken naar dat stadsdeel, maar we houden rekening met ver tragingen. Een voordeel is dat we t.wee posten hebben van waaruit brandweerwagens kunnen ver trekken. Dan kun je nog bekijken van welke kant een eventuele brand het gunstigste te benaderen Het nieuwe stalen dek voor de Zijlbrug ligt al klaar. brug, die een nieuw, stalen dek krijgt, duren nog tot en met woens- De werkzaamheden aan de Zijl- dag om 19.00 uur. De brug ligt in een van de belangrijkste ver keersaders van en naar Leiden, waar dagelijks 30.000 voertuigen overheen rijden. Fietsers en voet gangers kunnen gebruik maken van een pontje. LEIDEN/DEN HAAG - De bewo ners M. Broere en J. Ratten kunnen tot 1 april in de bovenwoning van het pand Haagweg 32 blijven wo nen. Dit zijn zij tijdens het kort ge ding, dat gisteren diende voor de Haagse rechtbank, overeengeko men met brouwerij Allied Brewe ries. Het beneden gelegen café- ruimte zal echter op 15 december leeg moeten worden opgeleverd, zodat daar verbouwingen kunnen beginnen. De brouwerij, die het pand op haar beurt weer huurt van de eige- ir, had het tweetal voor het ge- Bewoners pand Haagweg mogen nog tot april blijven wonen man mr. H.E.M. Vrolijk van Allied Breweries woonden zij daar niet rechtmatig. Omdat de brouwerij een andere gegadigde voor het pand heeeft, was de eis dat zij voor Aanvankelijk zouden Broere, Ratten en nog twee anderen het pand gaan huren. In het cafége deelte zou een kunstenaarssocië teit komen. De brouwerij leek dat een goed plan. Door verschillende oorzaken is het huurcontract ech ter nooit getekend. Volgens raads man mr. G.P. Veldhuis van de twee gedaagden was het afketsen van de overeenkomst niet de schuld van zijn cliënten. Aangezien Broere en Ratten al geruime tijd staan ingeschreven bij woonruimteverdeling en binnen vier maanden een flatwoning ver wachten, vroeg hij of zij zolang nog in het huis konden blijven wonen. Kritiek op uitblijven steun voor strijd politie LEIDEN - De eerste fase van het Zijloeverproject is gereed. Wethouder Tesselaar reikte gistermiddag officieel de zerste sleutel uit aan bewoners van het complex dat uit 36 woningen bestaat. Een groot deel van de 30 eengezins- zn 6 gestapelde woningen zijn echter al bewoond. Volgens wethouder Tesselaar krijgen de huizen van de tweede fase een iets hogere huur dan die van de eerste fase. Bovendien komt er een versobering van het tweede complex die échter nauwelijks merkbaar zal zijn. De hui zen aan de Bootstraat en Heussenstraat zijn gebouwd door aannemersbedrijf Arbouw en worden beheerd door woningbouwvereniging De Eendracht. (foto Jan Holvast) LEIDEN - De Leidse politie is boos op leden van de ge meenteraad omdat zij op geen enkele wijze iets van zich hebben laten horen waar het de strijd voor bete re arbeidsvoorwaarden be treft. In een verklaring van het Leidse actiecomité van politiemensen staat dat het voor de Leidse bestuurders politiek kennelijk niet inte ressant is om de nek uit te steken voor slechts twee honderd mensen op het Discussie over ontwikkeling Stationsbuurt LEIDEN Tijdens een forumdis cussie op 14 november staat de sa menwerking tussen burger en (ge meentelijke) overheid bij de ont wikkeling van de Stationsomge ving in Leiden centraal. De discus sie wordt gevoerd in de receptie ruimte van Huis De Bijlen. De bij eenkomst is een initiatief vamn D66. Onder leiding van W. Derksen, die werkzaam is bij onderzoeks centrum Sturing en samenleving, gaat het forum in op een aantal stel lingen. Er wordt ingegaan op de vraag of de gemeente iets laat zien van een terugtredende overheid of dat de overheid alleen maar slim is. De avond begint om 20.30 uur. LEIDEN - Meer dan vijftig on dernemers en organisaties uit de Leidse binnenstad hebben een dringend beroep gedaan op het gemeentebestuur om te onderzoeken of er aan de Aal markt een parkeergarage kan worden gebouwd. De betrok ken organisaties menen dat een garage op deze plaats van eminent belang is voor het eco nomisch welzijn van de bin nenstad. Het gemeentebestuur heeft in een eerder stadium de bouw van een parkeergarage aan de Aal markt echter onverkort afgewezen. Gevreesd wordt dat een dergelijke garage auto's naar de binnenstad lokt. De gemeenteraad bepaalde enkele maanden geleden dat een drietal andere locaties wel onder zocht worden in verband met de bouw van een garage. Deze plaat sen zijn: de Beestenmarkt, het Bom-terrein aan de Morssingel en de St. Aagtenstraat. De inspraak over dit besluit is inmiddels afge rond en naar verwachting nemen B en W volgende week een definitie ve beslissing. Onder de voorstanders van een garage aan de Aalmarkt bevindt zich naast de Stichting Pieterskerk (waarvan burgemeester Goekoop voorzitter is) ook de plaatselijke VW. Volgens directeur Hugens kan een garage aan de Aalmarkt 'veel wegnemen van de pijn die er nu is'. "Niet alleen het regelmatige winkel- en zakenbezoek zou er mee gebaat zijn maar tevens de gelegen heidsbezoekers", aldus Hugens. Projectontwikkelaar Erica heeft van de inspraak gebruik gemaakt om zijn ideeën over een uitgaans centrum (gecombineerd met een garage) tussen Aalmarkt en Bree- straat nog eens onder de aandacht te brengen. De drie locaties die de gemeente heeft voorgesteld te onderzoeken, hebben aanmerkelijk minder stof doen opwaaien. Een groot aantal bewoners van de oude Mors spre ken de hoop uit dat de parkeergara ge op het Bom-terrein binnen vijf jaar is gerealiseerd. Bewoners van de naastgelegen wijk Transvaal hebben zich echter tegen een garage op deze plaats uit gesproken. Zij stellen dat hun wijk al volgebouwd is en vrezen boven dien dat behalve een garage ook de Koets-o-theek in de eventuele nieuwbouw aan de Morssingel wordt ondergebracht. "Wij willen onze buurt leefbaar houden. Wo nen in Transvaal is niet alleen een Leidse bureau. Zij voelen zich dan ook in de kou ge zet. Maandag tijdens de landelijke ac tiedag, gaat politiemensen in gro ten getale de straat op om te protes teren tegen het regeringsbeleid. Rond twaalf uur verlaat een colon ne van politiewagens en motoren met veel vertoon het bureau aan de Langegracht om zich over de stad te verspreiden. Op diverse plaatsen in de stad krijgt het publiek uitleg over de ac tie en de wensen van de politie. In de gehele binnenstad worden 'par keerbonnen' uitgedeeld waarop de reden van de actie wordt toege licht. Het publiek wordt bovendien gevraagd adhesieverklaringen te ondertekenen. De verwachting is dat er ten minste 120 agenten aan zullen deelnemen. Het protest wordt om 16.00 uur beëindigd. Gedurende de actie wordt op het bureau met een minimale bezet ting gewerkt. Volgens de leiders van de actie is de basispolitiezorg gegarandeerd. Mochten er zich on verhoopt problemen voordoen, zal een deel van het aktievoerende po litiepersoneel worden teruggeroe pen naar het bureau. De actie van de politie richt zich tegen de arbeidsvoorwaarden bij de politie. Gevraagd wordt een be tere ongemakkentoeslag, een fi nanciële herwaardering van de functies, gelijkschakeling van de rechtpositie van de politiemensen aan de ambtenaren en het stopzet ten van inkrimpingsplannen. In een verklaring spreken de Leidse afdelingen van de politie bonden ACP en NPB hun onge noegen uit over het gebrek aan steun dat zij van Leidse gemeente bestuurders hebben ontvangen. "De politiemensen voelen zich door de raadsleden in de kou ge zet", zegt brigadier Olde Juninck namens het actiecomité. De kritiek richt zich niet op burgemeester Goekoop die onlangs nog liet we ten begrip voor de acties te hebben. "De Leidse bestuurders zwijgen in alle toonaarden over de proble men van de politie", aldus de ver klaring van de bonden: "Als het gaat over taken en doelstellingen van de Leidse politie heeft ieder een zijn politieke ideeën. Gaat het om het salaris van de individuele politieambtenaar dan zwijgt men liever in plaats van ongenoegen in Den Haag kenbaar te maken". "Misschien is het politiek veel in teressanter om met allerlei ver keersplannen te komen dan ervoor te zorgen dat diegenen die al die plannen moeten uitvoeren, daar een redelijke vergoeding voor krij gen. Misschien is het electoraal ge zien niet interessant om de politie ke nek uit te steken voor slechts 200 mensen. En dus zwijgt men maar", aldus de verklaring. De bonden spreken zich ook uit tegen een herverdeling van politie personeel in Nederland. Volgens het zogenaamde PKP-rapport zou Leiden recht hebben op 59 politie mensen extra. "Het zou werkelijk een zegen zijn voor het korps wan neer een dergelijke uitbreiding zou plaatsvinden ware het niet dat het plan a-sociaal is. Wij zijn tegen uit breiding over de ruggen van ande re korpsen en politiemensen. Wij willen dat er extra politiemensen bijkomen", aldus de bonden. Gebit in tweeën LEIDEN - Een 46-jarige man is gis termiddag licht gewond geraakt nadat hij een klap in het gezicht kreeg van een ex-werknemer. De man wilde hem - na een discussie over de verbroken werkrelatie - de aan de Sint Jorissteeg gelegen zaak uitwerken, toen de de 32-jarige Lei- denaar uithaalde. Door de klap brak het gebit van de man in twee ën. Hij is voor onderzoek naar het ziekenhuis gegaan. De dader is aangehouden. Brinkman slaat eerste paal voor project in Leeuwenhoek LEIDEN - Minister Brinkman slaat 1 december de eerste paal voor het nationaal centrum voor veroude- ringsonderzoek in de Leeuwen hoek nabij het Sylvius Laboratori um (Zernikedreef). Met de verwe zenlijking van dat gebouw is een investering van circa 35 miljoen gulden gemoeid. Er komen onge veer 200 mensen te werken. Het centrum is een samenwer king tussen TNO, de universiteit Leiden en het academisch zieken huis Leiden. Er zal onderzoek wor den gedaan naar onder meer de Ziekte van Parkinson, de Ziekte van Alzheimer en dementie. De verwachting is dat door die gebun delde inspanning sneller resulta ten worden geboekt in de strijd te gen die ziekten. Hoewel het project nog niet is ge gund, wordt het zeer waarschijn lijk gebouwd door Medicom-6, een groep van bouwmaatschappijen die ook is betrokken bij de nieuw bouw van het AZL. De verwach ting is dat het gebouw, met een op pervlakte van 11.000 vierkante me ter, begin 1991 gereed is voor ge bruik. De grond in de Leeuwenhoek is thans nog eigendom van Staatsdo meinen. Die draagt het terrein voor niks over aan de Rijksuniversiteit. Daarmee is volgens ir. J. van der Noordaa van TNO ook meteen het belang duidelijk dat de rijksover heid hecht aan de totstandkoming van het onderzoekscentrum. De overdracht van de grond heeft ove rigens nog niet plaatsgehad. Expositie werk jonkheer Kocq van Breugel LEIDEN In de Taffehzaal van het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg in Leiden is tot en met 2 december een kleine ex positie te zien over de verzameling van jonkheer Clifford Kocq van Breugel. Hij was van 1828 tot 1842 Neder lands consul in Tripoli (Libië). In zijn vrije tijd heeft hij opgravingen gedaan naar met name Grieks aar dewerk in Noord-Afrika. De na druk van de tentoonstelling ligt op de voorwerpen die hij onder het zand vandaan haalde. Ook hangen er portretten van Kocq van Breugel en zijn vrouw, en een boek van ds. A. Perk dat het leven van Van Breugel beschrijft. De tentoonstelling is open tijdens de openingsuren van Lezers schrijven Onderzoek In deze krant van maandag 31 okto ber is een artikel over borstkanker onderzoek opgenomen. Daarin staat dat het Regionaal Zieken fonds Leiden-Alphen hierbij be trokken is en hiervoor drie miljoen gulden beschikbaar zou stellen. Er blijkt echter een groot misver stand te bestaan over de vraag ten laste van welke instantie de kosten komen. Het borstkankeronder zoek is een verstrekking ingevolge de Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten, waarvan de uitvoering wordt verzorgd door het Integraal Kankercentrum West in samen werking met de Basisgezondheids diensten (voorheen GG en GD). De financiering wordt tussen het Centraal Administratiekantoor van de AWBZ en de gemeenten ge regeld. De ziekenfondsen hebben hiermee geen bemoeienis. Het re gionaal Ziekenfonds Leiden-Al- phen kan dan ok nimmer een der gelijke toezegging doen en heeft bedoelde uitlating ook nimmer ge daan. J.C.H. Kool, directeur RZLA, Kanaalpark, Leiden. LEIDEN - De ambtenaar van de af deling markt- en havendienst van de gemeente, die wordt verdacht van het aannemen van steekpen ningen, is gisteren voor zes weken geschorst. Onderzoek van de poli tie moet in die periode uitwijzen of de man daadwerkelijk geld of goe deren heeft gekregen in ruil voor het bevoordelen van marktkoop lieden bij het verdelen van stand plaatsen op de markt. Volgens directeur gemeenterei niging M.A. Logtenberg zijn de klachten tegen de betreffende ambtenaar binnengekomen via de Centrale Vereniging van Ambulan te Handel in Den Haag. Het gaat om meer dan twee klachten, waar bij schriftelijke verklaringen zijn gevoegd van marktkooplieden. Logtenberg heeft daarop conctact opgenomen met het gemeentebe stuur. Dat besloot de politie te vra gen een onderzoek in te stellen. Te vens werd de ambtenaar geschorst. De klachten betreffen niet de ge wone weekmarkt in Leiden. Log tenberg zegt dat het gaat om het toebedelen van plaatsen op de gro te markten tijdens de Lakenfees- ten en 3 oktober. Volgens de ver klaringen van de marktkooplieden zou de medewerker van de ge meente over een langere periode - over meerdere jaren - steekpennin gen hebben aangenomen. Logtenberg spreekt van een die pe tragedie. De man heeft waar schijnlijk de verleiding niet kun nen weerstaan die marktkooplie den hem boden. Want als de be schuldigingen juist blijken te zijn, dan hebben in de ogen van Logten berg de marktkooplieden waar schijnlijk het initiatief voor de om kooppraktijken genomen omdat zij zich een plek op de goed bezoch te Lakenmarkt of 3-oktobermarkt wilden verwerven. "Het is vermoedelijk begonnen in de sfeer van: kunnen we elkaar niet matsen. Ik kan me zo voorstel len dat het in het begin om een pondje paling ging of zo. Later is dat misschien met geld geregeld, alhoewel ik de indruk heb dat het niet om grote bedragen gaat". De zaak is aanvankelijk aan hangig gemaakt bij de Leidse afde ling van de Vereniging van Ambu lante handel. Die heeft de zaak doorgespeeld aan de overkoepe lende vereniging in Den Haag, om dat die onder meer de beschikking heeft over een juridische afdeling. Voorzitter Jan Verplancke van de Leidse afdeling wil geen reactie ge ven op de beschuldigingen aan het adres van de gemeenteambtenaar. STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13