'Midnight Run': niet erg origineel, wel heel leuk Een recht-toe-recht-aan-portret 'Spoorloos' nog maar het begin voor Johanna ter Steege Met de cameralens op India Blues van een zwarte acteur VRIJDAG 11 NOVEMBER 1988 PAGINA 9 Te lang wordt stil gestaan bij rituelen die door kinderen worden geleerd. Aan Johan van der Keuken is tij dens de Nederlandse Filmdagen in Utrecht met het vertonen van al zijn films, een fototentoonstelling en de toekenning van de prijs voor de filmcultuur uitgebreid aandacht besteed. Het oeuvre van deze vijf tigjarige cineast en fotograaf telt zo'n veertig films, die alle docu mentaires kunnen worden ge noemd, maar dan met meer ab stracte dan realistische trekken. Van der Keuken gebruikt film niet als middel om zaken in de we reld aan de kaak te stellen, maar is vooral geïnteresseerd in het medi um film op zich. Het is duidelijk dat hij al zijn hele leven gewend is naar de dingen te kijken door de lens van zijn camera. Door zijn ca meravoering vertelt hij een ver haal. Hij laat de door hem waarge nomen zaken op het scherm voor -zich spreken. Zijn nieuwste film opent met een door de filmer gesproken tekst, die ongeveer als volgt luidt: "Een man, achtervolgd door een tijger, klimt in een boom. De tak waarop hij zit, buigt door en hangt boven een uit gedroogde put. Aan de tak knagen muizen. Op de bodem van de put kronkelen slangen. Uit de wand van de put steekt een grasspriet, waaraan een druppel honing hangt. Hij likt hem op. Dit gebeurt in een gedroomde wereld. Dit ge beurt in de enige wereld die we hebben en ik ben erbij". De film is geheel opgenomen in India en het moge duidelijk zijn dat de tekst betrekking heeft op het land dat ondanks veel ellende toch ook wonderschone kanten heeft. Het grootste deel van de film volgt de camera een man die een rondgang door een dorp maakt. Overal int hij (geleend) geld. Zon der enig commentaar toont Van der Keuken het leven van de ar moedige bewoners, maar hij is ze ker niet minder geïnteresseerd in een primitief bruggetje waarover men zich met enige moeite begeeft. Daarnaast wordt in 'Het oog boven de put' lang stil gestaan bij allerlei oude rituelen die door kinderen worden geleerd. Van der Keuken wil niet meer zeggen dan wat hij in de aangehaal de tekst en met zijn beelden zegt, maar wat dat precies is en wat wij daar mee aanmoeten, is niet geheel duidelijk. Hij is een fascinerende vakman, maar maakt films die slechts voor een klein publiek interessant zijn. LEONARD ENGEL 'Hollywood Shuffle': regie Robert Townsend; hoofdrollen: Robert Townsend. Anne-Marie Johnson en Craigus Johnson; theater: Kijk- Robert Townsend regisseerde Ed die Murphy in 'Raw', de registratie van een theatershow. In 'Holly wood Shuffle', een film die hij vlak daarvoor maakte, is Townsend zo wel regisseur als hoofdrolspeler. In die laatste hoedanigheid geeft hij een mooie imitatie van Eddie Murphy. 'Hollywood Shuffle' is een luch tige aanklacht tegen de stereotiepe ideeën van filmmakers over ne gers. Zwarten behoren te praten alsof hun tong in de war is, zwarten behoren te lopen alsof de grond on der hun voeten beweegt en als één zwarte acteur onverhoopt populair wordt (zoals Eddie Muphy), moe ten alle zwarte acteurs zijn stijl imi teren. Genoeg grond voor grappen en een sympathiek uitgangspunt voor een film die helaas een dikke tegenvaller is. Townsend speelt de rol van Bob by, een verkoper van hot dogs met filmambities. 'Jivetime Jimmy's Revenge', een miezerige produk- tie, biedt de kans op een door braak. Maar als Bobby voor die rol alle clichés over zwarten ten beste moet geven, komt hij tot inkeer. Dan maar liever een baantje op het postkantoor. 'Hollywood Shuffle' heeft dezelf de formule als 'Kentucky Fried Movie', een grabbelton met een aantal losse sketches. Als een zwar te uitvoering van Walter Mitty zit Bobby voortdurend over zichzelf te fantaseren: Bobby als een sim pele filmrecensent die houdt van actie en gruwt van moeilijk gedoe. Bobby als een hard boiled detecti ve in een zwart-wit-film en Bobby als de baas van een school voor zwarte acteurs. In aanzet zijn die stukjes wel leuk, maar ze missen scherpte en er ontstaat daardoor al snel het sfeertje van melige oubol ligheid in de vreselijke traditie van Cheech and Chong. B.J. i Larry Mullen; theater: Lido, Leiden De fonetische aansporing U2 (you too dus) is aan mij nooit zo besteed geweest. Die marsmuziek met reli gieuze galm, die geposeerde op rechtheid; ze wekten voornamelijk weerzin op. Het project 'Rattle and Hum' (boek, plaat èn film) biedt ruimte tot enige nuancering. Aan het begin van de film wordt de groepsleden gevraagd wat 'Rattle and Hum' moet worden. "Een muzikale reis", zegt drummer Larry Mullen na wat dom ge giechel. Een nietszeggend ant woord, zo lijkt het, maar 'Rattle and Hum' (de film althans) ontpopt zich inderdaad als een muzikale verkenningstocht. De camera volgt U2 tijdens een tournee door Amerika en onder weg stelt de groep zich open voor verschillende typisch Amerikaan se muziekstromingen. Zo mondt de religieuze ondertoon van 'I still haven't found what I'm looking for' uit in een overtuigende gospel. De politieke bevlogenheid van zanger Bono krijgt een waarachti ge dimensie met de uitvoering van 'Sunday, Bloody Sunday', een lied tegen het geweld in Noord-Ierland. We horen Bono eerst zeggen dat het nummer maar niet in de film moet worden opgenomen, omdat "iedereen Enniskillen toch al is vergeten". Ter herinnering: in En niskillen kwamen elf onschuldige mensen om het leven bij een bom aanslag. U2 vertolkt 'Sunday, Bloody Sunday' dus wel. Dat gebeurt in Tempe (Arizona) op de avond na de aanslag toevallig ook een zondag en met een imponerende felheid. Het concert in Tempe beslaat het grootste deel van de film en werd ook als enige in kleur opgenomen. Dat zal wel te maken hebben met het feit dat Arizona zo rijk bedeeld is met joshua trees, de kale woes tijnbomen die het voorlaatste al bum symboliseerden. In Tempe geeft U2 de fans een kaleidosko- pisch beeld van negen jaar muziek- maken. Het verkennen zit 'm in de optre dens daarvoor. 'Rattle and Hum' begint met een rumoerige versie van het Beatles-nummer 'Heiter Skelter'. Een kennismaking met B.B. King, die op een weldadige manier voor enige relativering zorgt, levert een van de aardigste fragmenten op. Die zijn overigens nogal schaars. Als muziekfilm staat 'Rattle and Hum' ver in de scha duw van illustere voorgangers als 'Stop Making Sense' of 'The Last Waltz'. U2 prefereerde een regisseur die zich verwant voelde met de groep boven een gevestigde filmmaker. Het gevolg is dat er filmisch heel weinig wordt toegevoegd aan de muziek, Phil Joanou heeft zich be perkt tot het strikt registreren van de gebeurtenissen. Slechts sporadisch levert 'Rattle and Hum' echte film op. Bij voor beeld wanneer de groep een be zoek brengt aan Graceland, het pa leisje van Elvis Presley in Memp-, his. Presley-fan Larry Mullen mag even op diens Harley Davidson zit ten. De cobinatie van géne en trots waarmee hij dat doet, spreekt boekdelen. Daaraan hoeft geen woord te worden toegevoegd. Zul- U2 groept bijeen. Van links The Edge en Bono. ke meerdimensionale momenten zijn schaars. 'Rattle and Hum' is een recht-toe-recht-aan-portret van U2. Nog een slotwoord over de opna me. Aan het Dolby-systeem is het element van spectral recording toe gevoegd. Daardoor is het geluid een stuk helderder en wordt het minder vervormd bij een hoger vo lume. Nog niet alle bioscopen zijn ingericht op deze nieuwe mogelijk heid. Volgens distribiteur UIP geldt dat onder meer voor het Lido- theater. BART JUNGMANN 'Midnight Run'; regie: Martin Brest; hoofdrol len: Robert De Niro en Charles Grodin; thea ter: Lido, Leiden 'Midnight Run' valt met de deur in huis. Een schlemiel in een leren jasje (in wie we Robert De Niro her kennen) bewerkt met vaardige hand het slot van een hotelkamer. Net wanneer hij zich even bukt om zijn inbrekersgereedschap op te ra pen, gaat een schot af: in plaats van zijn hoofd wordt het houtwerk ver splinterd. Hij mompelt een ver wensing, trapt de deur in en begint aan een wilde achtervolging met onverwachte complicaties. In een paar minuten is duidelijk wat 'Midnight Run' te bieden heeft: actie, humor, veel verrassin gen en perfecte acteurs. 'Midnight Run' is een film die alles heeft. Ro bert De Niro speelt Jack Walsh, een ex-politieman die als premiejager zijn boterham verdient. Hij heeft besloten ermee te kappen, maar laat zich nog één keer strikken voor een goed betaalde klus: hij moet Jonathan Mardukas (Charles Gro din) opsporen, een accountant die de maffia heeft opgelicht. De arrestatie verloopt zo voor spoedig dat er wel een addertje on der het gras moet zitten. En inder daad: wanneer Jack met zijn vangst plaatsneemt in het vliegtuig nar Los Angeles slaan bij Jonathan de stoppen door. Hij heefteen vliegfobie en Jack ziet zich ge dwongen naar ander transport om te zien. Zo verandert dit plezierreisje in een enerverende cross-country. Geketend aan een weinig behulp zame passagier en op de hielen ge zeten door zowel gangsters als FBI sleept Jack Walsh zijn vangst dwars door de Verenigde Staten. Per trein en per bus, met geleende en gestolen auto's, te voet en zwemmend in een wilde bergrivier. 'Midnight Run' is zeker niet de eerste film met een achtervolging over een heel continent, maar wel een van de leukste. Waar veel ande re filmmakers in dit genre meestal niet verder komen dan een voor spelbaar spektakel, slaagde Martin Brest erin de kijker voortdurend een stap voor te zijn. Maar hoe enerverend en verras send de gebeurtenissen ook zijn, de film steunt in de eerste plaats op het voortreffelijke spel van De Niro en Grodin. Zij maken van de pre miejager en diens arrestant een paar onvergetelijke personages. Jack Walsh en Jonathan Mardukas zijn in alle opzichten tegenpolen die heel anders in elkaar blijken te zitten dan we aanvankelijk ver wachten. De man die de maffia te slim af was, blijkt een sul die voordurend zeurt over gezond eten. Bij Jack Walsh is eigenlijk het omgekeerde het geval. Hij is een gewiekste jon gen met een sarcastisch gevoel voor humor, die niet aarzelt om vriend en vijand een loer te draai en. Toch werkt hij zich soms lelijk in de nesten en eigenlijk heeft hij een heel klein hartje. 'Midnight Run' biedt niet alleen originele en verrassende achtervol gingen, maar is ook het verhaal van een man die zich nooit over het pijnlijk einde van een huwelijk heeft kunnen zetten. Maar de film is ook weer niet zo sentimenteel dat we rechtstreeks op een happy end afstevenen. Jack leert wel dat het tijd wordt het verleden los te la ten. Toch een soort happy end dus, maar niet wat voor de hand lag. En wat er Mardukas gebeurt? Dat blijft tot het laatste moment een verrassing. LEO BANKERSEN WIERDEN (GPD) - Wat je noemt een bliksemstart: in juni beëindig de ze haar opleiding aan de Arn hemse Toneelschool en en nu al staat actrice Johanna ter Steege volop in de belangstelling. Ze maakt kans op een Euro-Oscar voor haar aandeel in de film 'Spoorloos' van George Sluizer. Toen ze het telefoontje over haar nominatie kreeg, stotterde ze van opwinding, maar inmiddels is ze weer de nuchterheid zelve. In haar ouderlijke woning in het Twentse Wierden komt ze even op adem na een week repeteren, interviews en optredens. "Als je zo snel omhoog gaat, kun je ook heel snel vallen. Daar houd ik terdege rekening tijdens de Nederlandse Filmdagen ook genomineerd was voor een Gouden Kalf. Maar eigenlijk is haar rol van Saskia in 'Spoorloos' een bijrol en daarvoor kennen de Filmdagen geen onderscheidingen toe. "Toen ik dat hoorde dacht ik nog: dat is maar goed ook. Het gaat veel te snel". Pal daarop kwam de uitnodiging om over twee weken in Berlijn bij de Europese Oscar-uit reikingen aanwezig te zijn. "Ik wist niet wat ik hoorde. Een halfjaar ge leden wist ik nog niet eens of ik ge schikt was voor film". Het is de eerste keer, dat er Euro- Oscars worden uitgereikt. Ruim 25 Europese landen hebben hun beste film ingezonden. Een jury met on der andere Isabelle Huppert en Ni- tie gekomen. Dat op zich lijkt al een sprookje. Maar het is geen sprook je, trouwens Johanna ter Steege is ook niet het type meisje dat ervan droomde filmster te worden. Gebo ren en getogen op het platteland ging ze eerst naar de sociale acade mie. "Ik was daar.eigenlijk nog te jong voor". Het enige leuke vak vond ze dra matische expressie en toen in Kampen een academie voor ex pressie door woord en gebaar werd opgericht, gaf ze zich daarvoor op. Het was afwisselend spelen en les geven, waarbij haar voorkeur voor spelen steeds duidelijker werd. Ze kreeg het advies naar een toneel school te gaan. Het werd die in Arn hem. In het derdejaar speelde ze in door een castingbureau. Zo kwam ze bij George Sluizer terecht. In 'Spoorloos' speelt Johanna ter Steege de rol van Saskia, een zelf bewust maar ook kwetsbaar meisje dat met haar vriend door Frankrijk reist. Toen Johanna ter Steege te ken nen gaf dat ze meer ervaring wilde hebben met het werken voor de ca mera bracht Sluizer haar in contact met de acteurstrainster Faridèh Fardjam. In de zomervakantie gin gen de twee vrouwen aan het werk: oefeningen om de zintuigen te trai nen, scène na scène analyseren (zelfs het loopje van de auto naar het winkeltje van het benzinesta tion), nadenken over alle figuren in de film, het schrijven van een bio- prafio van Saskia. Sluizer en ziin spelers brachten ook nog vijf da gen in een huisje in Zuid-Frankrijk door. Johanna ter Steege: "Het is noodzakelijk om dat te doen, maar het gebeurt zo weinig bij het ma ken van films". Intussen gaat het drukke toneel leven door, Euro-Oscar of geen Eu ro-Oscar. Ze speelt nu in 'De meeuw' van Tsjechov. Maar stel nu dat ze die prijs krijgt en er interes sante filmaanbiedingen volgen, wat dan? Geen toneel meer? "Het liefst zou ik film en toneel blijven combineren. Ik geloof in een posi tieve beïnvloeding van die twee dingen. Blijf je met één ding bezig, dan ontwikkel je je langzamer. En ik wil me blijven ontwikkelen. Dit is nog maar het begin, er kan nog zoveel meer". BIOSCOPEN (OP)NIEUW 'Midnight Run' - Lido. Leiden 'U2: Rattle and Hum' - Lido, Leiden 'Biloxi Blues' - tragikomische terug blik van Neil Simon op zijn recruten- tijd, Greenway, Voorschoten BLIJVERS 'Die Hard' - Rambo-achtige actiefilm met komische ondertoon, Luxor, Lei den en Euro, Alphen 'Manon des sources' - tweede deel in dubbelverfilming van boek Marcel Pagnol, Greenway, Voorschoten 'Cry Freedom' - Richard Atten- borough maakte een grootscheeps drama van de vriendschap tussen journalist Donald Woods en activist Steve Biko, Greenway. Voorschoten 'Big Business' - Bette Midler en Lily Tomlin beiden in een dubbelrol als tweelin, Lido, Leiden 'Bright lights, big city' - Michael Fox dreigt te verzuipen in het opwinden de grotestadsleven, Euro, Alphen 'Red Heat' - Arnold Schwarzenegger als een Russische agent die Chicago op stelten zet, City, Katwijk 'Drie mannen en een baby' - Franse komedie over drie verstokte vrijgezel len en een meisje van een paar maan den op z'n Amerikaans overgedaan, Greenway, Voorschoten 'Coming to America' - Eddie Murphy verovert als een Afrikaanse prins Amerikaanse harten, Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Good Morning Vietnam' - Robin Wil liams als een disc-jockev die met zijn muziek en grappen de Vietnamese oorlog draaglijk maakt, Lido, Leiden en Euro, Alphen 'The last emperor' - Oscar-winnend epos over laatste keizer van China, Trianon, Leiden 'Jungle Book' - Walt Disney-film vol komische avonturen van het jongetje Mowgli - Lido, Leiden DEN HAAG 'Big Business' - Asta (463500), al. 'Midnight Run' - Asta. al. 'The seventh sign', Asta, 12 jr. 'U2: Rattle and Hum' - Babylon (471656), al. 'Good Morning Vietnam' - Babylon, al. 'Spoorloos' - Babvlon. al. 'D O.A.' - Cineac (630637), 12 jr. 'Die hard' - Cineac, 16 jr. 'Red Heat' - Cineac, 12 jr. 'Coming to America' - Metropole (456756), al. 'Buster' - Metropole, al. 'Frantic' - Metropole, al 'Last temptation of Christ' - Metropo le. 12 jr. 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - Metropole. al 'Nico' - Odeon (462400). 16 jr 'Coming to America' - Odeon, 16 jr. 'Die Hard' - Odeon. 16 jr. 'Deadly Pursuit' - Odeon. 12 jr 'Bevond Therapy' - Studio 656402). al. 'Masquerade' - Studio, al. 'The house on Carroll Street' - Studio, al. AMSTERDAM 'A World Apart' - Alfa (278806). al. 'Last temptation of Christ' - Alfa. 12 jr. 'Spoorloos' - Alfa, 16 jr. 'The Manchurian Candidate' - Alfa. 16 jr- 'Good Morning Vietnam' - Alhambra (233192), al. 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - Alhambra, al. 'Deadly Pursuit' - Bellevue Cinerama (234876), 12 jr. 'Midnight Run' - Cinerama, al. 'U2: Rattle and Hum' - Calypso (234876), al. 'The Milagro Beanfield War' - Calyp so, al. 'Beyond Therapy' - Cinecenter (236615), al. 'Under the volcano' - Cinecenter, 16 jr- 'Cry Freedom' - Cinecenter, al. 'Oei Ciornie' - Cinecenter, 16 jr. 'Hairspray' - Cinecenter. al. 'Coming to America' - Cinema Int., al. 'Die hard' - Cinema Int.. 16 jr. 'Nico' - City (234579), 16 jr. 'Die Hard' - City, 16 jr. 'The Presidio' - City, 12 jr. 'Red Heat' - City, 12 jr. 'Buster' - City, al. 'Big Business' - City, al. 'The seventh sign' - City, 12 jr. 'Tampopo' - Knterion, (231708). 16 jr. 'Dramma della gelosia - Knterion. 16 jr 'Drowning by numbers' - The Movies (245790), 16 jr. 'Big Time' - The Movies, 16 jr. 'La dolce vita' - The Movies, 16 jr. 'Frantic' - Tuschinski (262633), al. 'D.O.A.' - Tuschinski. 12 jr. 'Hairspray' - Tuschinski. al A World Apart' - Tuschinski, al 'Coming to America' - Tuschinski, 16 jr 'Hope and Glory' - Tuschinski. al. 'Fatal Attraction' - Tuschinski Cineac (243639), al. 'Distant Voices, Still Lives' - De Uit- kijk (237460), 16 jr. FILMHUIZEN LAK-Cinema staat komende week in het teken van de science fiction, maar de beroemdste sf- film heeft het Kijkhuis op het programma staan. Het is '2001: A Space Odyssey' van Stanley Ku brick, een twintig jaar oude film en onlangs opnieuw in roulatie gebracht. Drie ruimtevaarders zijn op weg naar Jupiter en krijgen het onderweg aan de stok met hun boordcomputer (H.A.L.). In die reis symboliseert Kubrick de ge schiedenis van de mensheid. Door de almaar voortschrijden de technologie verliest zij de con trole over de zelf vervaardige ma chines. 'Also sprach Zarathustra' zet de toon voor deze visuele ont- dekkinsgreis (tot en met woens dag in het Kijkhuis, 21.45 uur). Verder in het Kijkhuis de pre mières 'Het oog boven de put' van Johan van der Keuken (tot en met woensdag) en 'Holly wood Shuffle' van Robert Town send (tot en met zondag). Maan dag draait 'l'Ami de mon amie', een zedenschets van Eric Roh- mer. Dinsdag volgt 'Oei Cior nie', de Tsjechov-verfilming met Marcello Mastroianni als char mante nietsnut. Woensdag ten slotte 'Hersenschimmen', waar in Joop Admiraal indrukwek kend gestalte geeft aan een de menterende man (aanvang van deze drie films: 20.00 en 22.15 uur). Bij het LAK zoals gezegd de ganse week sf, waarbij nieuw en oud elkaar afwisselen. Maandag draait 'Dr. Mabuse', de Fritz Lang-klassieker. Mabuse pro beert met onder meer hypnose geld te vergaren. De officier van justitie, Von Wenck probeert dat te verhinderen (20.00 uur). Dins dag eerst een oudje: het verhaal TELEVISIE van 'Dr JekylI and Mr Hyde' in een versie uit 1920 met in de hoofdrol John Barrymore (20.00 uur). Die film wordt gevolgd door 'The Fly', een film uit 1986 van David Cronenberg over een experimenterende wetenschap per (22.00 uur). 'Rcpo Man', woensdag te zien, is een combinatie van satire en sf, gemaakt door Alex Cox (20.00 uur). 'Liquid Sky' is ook een re cente sf-film. Daarin landt een vliegende schotel op aarde om de new wave-cultuur te observeren (22.00 uur). 'Stalker' van Andrej Tarkovski is een van de interes santste films uit dit rijtje. Stalker is de naam van een gids die men sen door een verboden zóne leidt (donderdag, 20.00 uur). Vrijdag is de laatste dag van dit minifestival. 'Dark Star' van John Carpenter is een soort sati re op Kubrick's '2001' en toont vier wanhopige astronauten (20.00 uur). 'Alien' van Ridley Scott is ook het verslag van een ruimtereis. Een vreemd wezen houdt op meedogenloze wijze huis onder de bemanning van het ruimteschip (22.00 uur). Filmhis LVC heeft van- en morgenavond The Untou chables' op het programma staan. Het is de laatste film van Brian de Palma, waarin hij een legendarische tv-sene weer lot leven brengt. Elliot Ness en zijn mannen nemen het op tegen Al Capone (ditmaal gespeeld door Robert de Niro). De voorstellin gen van 'The Untouchables' be ginnen om 21.15 uur. Dat geldt ook voor die van 'Barfly' (woens dag en donderdag te zien). Mic key Rourke speelt hierin een van zijn aardigste rollen als dichter Charles Bukovski die poëzie vindt in de drank èn in de goten van Los Angeles. Tweemaal 'All quiet on the western front' komende week, een dubbele herdenking van de Eerste Wereldoorlog die zeventig jaar geleden in Versailles werd beëindigd. Zondag vertoont Duitsland 2 de eerste filmversie van Remarque's boek 'lm Wes ten nichts Neues'. Die werd ge maakt door Lewis Milestone. Het leverde een inmiddels klassiek geworden anti-oorlogsfilm op, waarin de gruwelen van deze loopgravenoorlog sterk tot uit drukking komen (22.05 uur). De verfilming van Delbert Mann uit 1979 staat daarbij enigszins in de schaduw. Het verhaal van de Duitse jongens die zich enthousiast bij het leger aansluiten en er vier jaar later ge radbraakt uitkomen, blijft als ge geven sterk gnoeg (22.35 uur, morgenavond. Nederland 2). Morgenmiddag op Belgie 2 'Bringing up baby'. Deze vijftig jaar oude film zou de geschiede nis ingaan als een screwball co medy, een destijds populair en vrijmoedig genre. Cary Grant speelt een verstrooide professor, Katharine Hepburn speelt een energieke dame en Howard Hawks heeft de regie (16.00 uur). Zondag heeft trouwens ook nog een paar aardige films in pet to. 'The breakfast club' bij voor beeld. John Hughes, nu een ge vestigd filmmaker, deed daar mee voor het eerst van zich spre ken. Het is een erg aardige film, waarin vijf uiteenlopende scho lieren voor straf op zaterdag moeten terugkomen. De school leiding laat ze aan hun lot over en uit verveling gaan de vijf elkaar een beetje uitproberen (23.10 uur). In spektakelfilms is Holly wood altijd goed geweest, maar met 'Spartacus' schoot de film fabriek echt uit haar slof. Het verhaal van een slaaf die in op stand komt tegen de Romeinen werd door Stanley Kubrick ver filmd. Kirk Douglas speelt de slaaf Sparjacus en Laurence Oli vier speelt de Romeinse veldheer die hem als gladiator de ring in stuurt (20.29 uur, Nederland 2, maandag). Wie hierna de smaak te pakken heeft, kan donderdag terecht bij Duitsland 3. 'Cleopatra' van Ce cil de Mille, de onbetwiste ster in dit genre, heeft Claudette Col bert in de titelrol. Cleopatra brengt Julius Caesar zodanig het hoofd op hol dat hij zijn vrouw eruit gooit en samen met haar het Romeinse keizerrijk verder ge stalte wil geven (20.00 uur).

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9