Koopkracht minima dit jaar omlaag Dalende dollar verstoort feestje Amadeus te koop op video! WD en PvdA willen mes in aftrekposten De Korte: stroom niet voor vriendenprijsje leveren Doden bij ontnnming bezette staalfabriek door leger Brazilië EG legt binnenvaart aan banden 49?5 DEN HAAG (GPD) De koopkracht van de sociale mini ma daalt dit jaar met 0,5 procent. Minister De Koning (soci ale zaken) heeft dit de Kamer gisteren laten weten. Met de koopkrachtdaling negeert het kabinet een door de Kamer aangenomen motie De Vries-Voorhoeve (CDA-WD) waarin om een koopkrachtgarantie was gevraagd. DEN HAAG (GPD/ANP) - WD en PvdA, een kamermeerderheid, zijn tegen kabinetsvoorstellen om de aftrekposten van de burger die uit zakelijke èn privéuitgaven be staan sterk te beperken of te schrappen. De WD'er De Grave wil de het aftrekken van de belas tingen van kosten voor vaklitera tuur, werkkleding, gereedschap pen, gebruik van auto van de zaak of van eigen auto voor onderne mingsdoeleinden bij werknemers helemaal laten vervallen. Deze 'gemengde' kosten moeten worden aangepakt door de belas tinghervorming volgens de plan- nen-Oort, die het kabinet in 1990 wil doorvoeren. Het kabinet heeft voor elke aftrekpost een verschil lende regeling voorgesteld. WD en PvdA willen ook voor werkgeverskosten de wet aan scherpen met een bepaling waar door het zakelijke karakter strak- beidskosten vaak verkapte salaris toeslagen zijn. Het niet langer aftrekbaar laten zijn van kosten voor boten met re presentatieve doeleinden moet worden uitgebreid tot soortgelijke zaken. De beperking van de aftrek bare kosten voor voedsel, drank en genotmiddelen stuit, als het gaat om kantines, op bezwaren bij PvdA en CDA. De beperking op de aftrekbaarheid van kosten wegens ker omschreven wordt. De PvdA verblijf buiten de woonplaats ont- fect voor internationaal georiën teerde bedrijven. Een Kamermeerderheid van CDA en WD heeft zich verplicht om wetsvoorstellen over de belas tinghervorming tijdig door de Ka mer te loodsen. Zo moet worden gegarandeerd dat de belasting plannen op 1 januari 1990 kunnen ingaan. Dat was steeds de eis van minister Ruding (financiën) en zijn staatssecretaris Koning. De houding van de twee rege ringspartijen blijkt uit een nog ge heime brief van de woordvoerders van beide fracties bij de plannen- Oort. De brief is gericht aan de ove rige leden van de bijzondere ka mercommissie die de wetsvoor stellen rond de belastinghervor ming behandelt. CDA en WD heb ben daarin een meerderheid. Volgens CDA en WD kunnen de wetsvoorstellen nog voor de kerstvakantie van de Kamer, die 16 december ingaat, schriftelijk zijn afgehandeld. Direfct na de kerstva kantie, medio januari, zou de Ka mer ze dan in twee debatten met de regering kunnen afhandelen. Ruding en Koning hebben al eer der gesteld dat de belastingdienst ongeveer een jaar nodig zou heb ben om de hele operatie voor te be reiden. In eerste instantie wensten zij dat de Kamer de zaak voor kerst zou afronden. CDA en PvdA ble ken echter niet bereid daar aan mee te werken. Vastgestelde data voor het inleveren van schriftelijke reacties op de plannen werden en kele malen verschoven. Dat wekte grote woede bij de WD. Philips schrapt vrije zaterdag WEERT (GPD) De werknemers van de Philips gloeilampenfabriek in Weert gaan weer op zaterdag werken. Na weken moeizaam on derhandelen hebben het concern en de bonden hierover een com promis bereikt. De ruim 900 werk nemers tellende lampenfabriek kan straks in de wintermaanden meer produceren voor de extra vraag die er nu eenmaal in de don kere maanden naar lampen is. De volcontinudiensten zijn nu aangevuld met een ploeg op zater dagochtend en krijgen er vanaf 1 januari nu ook aan het begin van de week (zondagnacht vanaf 22.00 uur) een extra ploeg bij. De werk nemers mogen niet meer dan zeven keer op zaterdag en maximaal vijf keer per jaar op zondagavond wer ken. Undanks de koopkrachtdaling dit jaar gaan de sociale minima er over de periode 1986-1990 2,2 procent op vooruit, benadrukte De Koning. In de periode vanaf 1982, toen het eer ste kabinet Lubbers aantrad, is de koopkracht van de sociale minima gedaald met 7,1 procent. De Koning geeft aan dat het bij zijn cijfers gaat om een gehuwde al leenverdiener. Indien sociale mini ma kinderen hebben dan zullen zij hun koopkracht dit jaar met 0,1 procent zien stijgen. Over de perio de 1986-1990 is er voor hen een koopkrachttoename van 2,2 pro cent. Dat is gelijk aan de koop krachtstijging voor mensen met een minimumloon. Uit de cijfers van de minister blijkt dat iemand met een modaal inkomen (40.000 gulden bruto) er dit jaar 0.7 procent in koopkracht op vooruit gaat. Over de periode 1986-1990 zal de vooruitgang 6,8 procent zijn. Iemand met een inko men van 60.000 gulden bruto gaat er dit jaar 0,9 procent op vooruit. Voor de jaren 1986-1990 is die voor uitgang 7,7 procent. kracht dit jaar stijgen met 0,6 pro cent. Daarmee komt de toename voor de periode 1986-1990 neer op acht procent. Wordt er bruto 160.000 gulden verdiend dan is de koopkrachttoename dit jaar 0,8 procent. Over de periode 1986-1990 is dat 6,3 procent. Ondanks de cijfers voor 1986- 1990 zullen mensen met een inko men van 40.000 gulden per jaar bru to, gemeten vanaf 1982 tot 1990 er maar 1,4 procent in koopkracht op vooruitgaan. Voor nog hogere in komens varieert de toename van 0,4 tot 1,3 procent. Alleen de men sen met een inkomen van 80.000 gulden bruto zien de koopkracht over de jaren 1982-1990 met 0,4 pro cent dalen. Uit cijfers van De Koning blijkt voorts dat het kabinet er over de ja ren 1986-1990 in slaagt om het be slag dat belastingen en premies op elke verdiende gulden leggen, te rug te dringen. De daling van deze collectieve lastendruk loopt uiteen van 0,25 procent bij de minima tot twee procent bij degenen met een inkomen van 40.000 gulden bruto. Voor de overige inkomensgroepen ligt de daling in de lastendruk tus sen deze beide cijfers in. DEN HAAG (GPD) - Minister De Korte (economische zaken) is niet van plan grootverbruikers van elektriciteit voor een vrienden prijsje stroom te leveren. Prijsvoor delen voor grootverbruikers zullen voor gezinnen en kleinverbruikers geen hogere tarieven tot gevolg hebben, aldus de bewindsman gis teren in de Tweede Kamer tijdens het debat over de Elektriciteitswet. De Korte zei er niets voor te voe len om próduktiebedrijven van stroom extra concurrentie te geven door energiebedrijven toe te staan zelf stroom te gaan importeren. De minister ging daarmee in tegen een wens van een kamermeerderheid bestaande uit PvdA en WD. Vol gens de minister kan door het toe staan van stroomimporten door distributiebedrijven de nationale stroomvoorziening in gevaar ko men. Bovendien wordt de stroom voor andere, niet importerende be drijven duurder en daarmee ook voor hun klanten. Volgens de minister moeten de voordelen die ontstaan door het importeren van goedkope stroom uit het buitenland aan alle Neder landers ten goede komen. Daarom moet import geregeld worden door Delta Lloyd Het verzekeringsconcern Delta Lloyd heeft in het derde kwartaal een nettowinst geboekt van 58 mil joen gulden tegen 34,8 miljoen in de overeenkomstige periode van 1987. Over de eerste negen maan den van dit jaar bedraagt de netto winst 124,8 miljoen gulden, ruim 35 procent meer dan over de eerste negen maanden van vorig jaar. Wijsmuller De aandeelhouders van de familie vennootschap Wijsmuller hebben president-directeur mr. J. F. Wijsmuller ontheven uit zijn func tie van enig lid van de raad van be stuur van het concern. Het ontslag volgt op een conflict tussen de huisbank van Wijsmuller, de NMB, en de ontslagen directeur over de verkoop van zeven transportsche pen die door Wijsmuller worden geëxploiteerd. Winst BP Het Britse olieconcern British Pe troleum (BP) heeft in het derde kwartaal van dit jaar een winst na belastingen behaald van 402 mil joen pond sterling (1,43 miljard gulden), 22 procent hoger dan in het derde kwartaal van vorig jaar. De winst is berekend op basis van de historische kostprijs, waarbij de olievoorraden worden gewaar deerd op de prijs die bij de aanleg ervan is betaald. Industriebond De ledenvertegenwoordiging (bondsraad) van de Industriebond FNV is akkoord met het arbeids voorwaardenbeleid voor 1989. De bond zal in de komende cao-onder handelingen twee procent loons verhoging eisen. Alleen als er met de werkgevers straks spijkerharde afspraken te maken zijn over her verdeling van werk, maatregelen ten aanzien van de arbeidsmarkt en scholing is de bond bereid ge noegen te nemen met een loonsver hoging van een procent. het overkoepelende orgaan van de stroombedrijven, de SEP. Die kan ook grotere kortingen op de tarie ven bedingen. De Korte kon instemmen met het verlangen van de Kamer om plannen van de stroomsector niet automatisch goed te keuren maar daarover eerst met de Kamer te overleggen. Daarbij kan de Kamer dan door het aannemen van moties proberen de houding van de minis ter te bëinvloeden. De Korte keerde zich tegen de wens van de Kamer om nu geen be sluit te nemen over een verhoging van de onroerendgoed belasting met maximaal 75 gulden. De minis ter had dat voorstel gedaan om ge meenten die straks via opcenten op stroomtarieven geen extra inkom sten meer hebben, daarvoor com pensatie te bieden. De Kamer wil dit plan later in samenhang met an dere gemeentelijke belastingen be spreken. AMSTERDAM De Amsterdamse gemeente-stratemakers hebben giste ren een monument aangeboden aan de gemeente Amsterdam ter onder steuning van hun actie voor behoud van werkgelegenheid en arbeids plaatsen. Door middel van een in het plein voor het Stadhuis-Muziekthea ter aangebrachte tekst maakten ze duidelijk dat het Centraal Bureau We gen (CBW) behouden moet blijven. De stratemakers zijn er onder meer op tegen dat de gemeente hun werk zaamheden wil onderbrengen bij de zestien deelraden. Ze vrezen dat dit ten koste gaat van hun werkgelegenheid en de kwaliteit van de wegen. Hét CBW moet volgens hen blijven bestaan met een bezetting van minimaal 480 vaklieden. Alleen op die manier kan het achterstallig onderhoudde gaten en opbrekingen waar de Amsterdammers nu dagelijks tegenaan lo pen, worden opgelost, aldus de stratemakers. Wethouder Ten Have nam het monument in ontvangst en zegde de actievoerders toe dat het college van burgemeester en wethouders nog voor het eind van de maand zijn standpunt bepaalt over de toekomstmogelijkheden van een Centraal Be drijf Wegen. (foto ANP) RIO DE JANEIRO (AP) - Het Bra ziliaanse leger en de politie hebben gisteren bij gevechten met staken de arbeiders van een staalfabriek zeker drie en mogelijk vijf stakers gedood. De confrontatie vond plaats in de grootste staalfabriek van Brazilië, het staatsbedrijf Na tionale Staalmaatschappij, in Volta Redonda ten noorden van Rio de Janeiro. Volgens het Braziliaanse persbu reau hadden de 3000 stakers zich bewapend met stenen, ijzeren sta ven en molotov-cocktails in een deel van de fabriek verschanst en weigerden zij het terrein te verla ten. Ongeveer 800 soldaten en poli- tie-agenten, die de fabriek sinds dinsdagavond bezet proberen te houden, wilden de stakers uiteen drijven. Zij werden daarop met onmder meer stenen bekogeld. De troepen reageerden met geweer vuur en traangasgranaten. In Brazilië gingen begin deze week 18.000 staalarbeiders in sta king voor meer loon en kortere diensten. Het gemiddelde loon van de arbeiders bij de staalfabriek is ongeveer 320 gulden per maand. De staking heeft de dagelijkse pro- duktie van 26 ton staal stilgelegd. De staat derft daardoor 10 miljoen dollar aan inkomsten per dag. Bra zilië staat zevende op de lijst van staal-exporterende landen. De uitbarsting van geweld is de laatste in een reeks van arbeidson- lusten, die de stabiliteit bedreigen van de drieëneenhalf jaar oude burgerregering van Brazilië. Het probleem is de groeiende inflatie, die op dit moment meer dan 1000 procent per jaar bedraagt. De rege ring van Jose Sarney, de eerste burgerpresident van Brazilië na 21 jaar militaire heerschappij, is niet in staat gebleken de inflatie in te to- De oorzaak is volgens economen een gigantisch begrotingstekort, dat is ontstaan door overbesteding. De regering heeft de salarissen van de ambtenaren verlaagd, een om streden besluit in een land waar de meeste werknemers minder dan 60 gulden per week verdienen. Het re sultaat van de maatregel was dan ook een stakingsgolf in het hele land. De staalwerkers hebben ge zegd na het geweld in Volta Redon da niet meer te willen onderhande len. Behalve de staalarbeiders heb ben ook artsen en verpleging van de ziekenhuizen van zich laten ho ren. Ongeveer 200.000 medici zijn al 50 dagen in staking en behande len alleen noodgevallen. Werkne mers van de gasindustrie en dege nen die het gas distribueren heb ben het werk eveneens neergelegd. Een zwarte markt is als gevolg daarvan ontstaan met prijzen die bijna 10 keer zo hoog liggen als nor maal. De elektriciteitsvoorziening is tot een minimum teruggebracht. Bijna de helft van de 45.000 ambte naren in deze sector is in staking. De metro in Sao Paulo rijdt niet meer en ambtenaren van 17 van de 26 ministeries hebben het werk neergelegd. In de gaten gehouden door soldaten van het Braziliaanse leger verlaten bezetters van de staalfabriek in Volta Redonda het fabrieksterrein, nadat het leger met geweld een einde had gemaakt aan de actie. (foto anp) UTRECHT (ANP) - De be windvoerders van Bredero Vast Goed (Breevast) en de Am- - ro Bank hebben de strijdbijl be graven. Zij hebben hun geschil len in minnelijk overleg be slecht. Het ging hierbij om het verhalen van schulden op de dochters van Breevast en een hypotheek die enkele weken v óór de surséance van betaling werd genomen door de bank. Na uitvoerige onderhande lingen vanaf begin dit jaar heb ben Breevast en Amro een rege ling kunnen treffen waarbij te gen betaling van een niet ge- Breevast sluit vrede met Amro noemd bedrag in contanten de betrokken hypotheek is afge lost en de aansprakelijkheid van de dochters geheel verval len. Met het bereiken van deze schikking is thans de weg vrij gemaakt voor een sanering van het negatieve eigen vermogen van Breevast (per eind vorig jaar 210 miljoen gulden) via een akkoord met de resterende schuldeisers. Breevast streeft ernaar in de eerste helft van 1989 een voorstel voor een ak koord te presenteren. Bewindvoerder mr. A. Leuf- tink wilde niets zeggen over de hoogte van het negatieve ver mogen op dit moment, al liet hij doorschemeren dat het cijfer per eind 1987 er niet ver naast zit. Volgens Leuftink zullen na dere mededelingen worden ge daan in het eerstvolgende, vijf de, verslag van bewindvoer ders, dat volgende maand wordt uitgebracht. DEN HAAG (ANP) - De EG wil per 1 januari 1989 minstens tien procent van de binnenvaartsche pen naar de sloop venvijzen. Het Europees Parlement en de Europe se Commissie hebben maatregelen bedacht om het teveel aan schepen terug te brengen. Er een Europese sloopregeling komen, gekoppeld aan een vergunningenstelsel voor het in de vaart brengen van nieuwe schepen. Een dergelijke 'oud voor nieuw-regeling' houdt in dat een nieuw schip alleen in de vaart kan komen als in ruil daarvoor een an der schip wordt gesloopt. Dat is één van de voorstellen van de Europese Commissie en de Ver- voerscommissie van het Europees Parlement, die maandag in Straats burg in het parlement worden be- handeld. Als het Europees Parle ment de voorstellen overneemt kan de Raad van Ministers er begin december over stemmen en zou de regeling per 1 januari van kracht kunnen worden. Al aan het eind van de jaren ze ventig werd vastgesteld dat er een overcapaciteit was aan laadvermo gen in de binnenvaart. Dit geldt voor de landen van de Benelux, Westduitsland en Frankrijk. On danks nationale sloopregelingen is de overcapaciteit inmiddels zo'n 20 procent (op een totaal van 12 mil joen ton). Het Europees Parlement heeft steeds aangedrongen op maatrege len van de EG omdat de nationale sloopregelingen niet op elkaar wa ren afgestemd en een oud-voor- nieuw-regeling ontbrak. De financiering van de sloop fondsen ligt geheel bij het bedrijfs leven. Om de regeling snel en effec tief op gang te laten komen moeten de overheden de fondsen renteloos voorfinancieren, aldus de ver ten gelden voor schepen die het jaar voorafgaand aan de aanvraag van een sloopuitkering actief aan de vaart hebben deelgenomen. Voorkomen moet worden dan schepen die al lang niet meer varen nu voor een slooppremie worden aangemeld. Text Lite AMSTERDAM - 'Het bezit van de zaak is het eind van het vermaak', zo was Wall Streets eerste reactie op de verkiezingsoverwinning van George Bush als nieuwe president van de Verenigde Staten. Weken tevoren, eigenlijk al meteen na de door C. Wagenaar verkiezing van Bush tot presi dentskandidaat van de Republikei nen, verkeerde Wall Street in opge wekte sferen. Op 21 oktober be reikte de Dow Jones-index zelfs een nieuwe top sinds de krach van vorig jaar oktober, maar nadien nam de onzekerheid toe. Nu Bush' verkiezing een feit is, drong zich onmiddellijk na de Re publikeinse overwinningsroes de naakte realiteit op van het grote dubbelprobleem van Amerika's te korten op de nationale begroting en de handelsbalans. In feite vierde de Newyorkse effectenbeurs in ok tober het wittebroodsfeest van de nieuwe president die dat zelf pas kan doen na zijn inhuldiging op 20 januari 1989. Tot zolang, verwacht de Amerikaanse effectenhandel, zal Wall Street weinig meer laten zien dan een kwakkelsfeer. De internationale valutahandel werd de stuipen op het lijf gejaagd door uitlatingen van de voormalige economische adviseur van presi dent Reagan, Martin Feldstein die zei, dat in de komende drie jaar ze ker nog 20 procent van de dollar koers af moet wil er evenwicht ko men op de handelsbalans. Doordat Feldstein thans adviseur is van Ge orge Bush, tikte deze opmerking des te harder aan. De keerzijde va nieuwe glijvlucht kaanse munt is het aanwakkeren van de inflatie in de Verenigde Sta ten en de opwaartse druk op de rente als de Amerikaanse Centrale Banken de dollar zouden willen steunen. Dat laatste lijkt eerder voor de hand te liggen, gezien de overeenkomst in het Louvre vorig jaar en de paniekreacties die in Ja pan en Europa door een nieuwe dollarval zouden kunnen optreden. Gelukkig wordt begin volgende week de laatste stand bekend van Amerika's handelsbalans. Over au gustus was het tekort fors geste gen, maar velen hopen dat dit een incident was. Mocht nu inderdaad blijken dat september gunstiger lag dan zou dit een zeer welkome steun zijn voor al die instellingen die thans op de bres staan om de Amerikaanse dollar voor nieuw af glijden te behoeden. Aan de vooravond van de presi dentsverkiezingen bleek uit nieu we economische gegevens hoe moeilijk het eigenlijk was om het republikeinse bewind omver te werpen. De Democraten die altijd voor meer werkgelegenheid en een eventuele pent, de an de Ameri- beneden het meer banen op de bres staan had den niets te zeggen op de nieuwe werkloosheidscijfers over oktober. In die maand steeg het aantal nieu we banen in de Verenigde Staten met 323.000, aanzienlijk meer dan werd verwacht. En de werkloos heid blijkt te zijn gezakt tot 5,4 pro- stand in 14 jaar en dat merkt wordt als volledige werkge legenheid. De rente bleef overal hangen. In ons land werd een tweede verla ging van de hypotheekrente door gevoerd, maar de obligatiemarkt deed weinig. In Bonn wordt nog al tijd gedokterd aan de voorstellen over een bronbelasting op betaal baar gestelde couponrente wat door onze obligatiemarkt met ar gusogen wordt gevolgd. De aandelenmarkt op het Dam rak deed niet veel anders dan het volgen van de algemene trend. Na vier dagen handel, waarvan er drie met lagere koersen eindigden, stond de index algemeen 7 punten lager dan vorige week vrijdag en de De sloopregeling zou alleen moe- DEN HAAG (GPD) - Aandeelhou ders van het Amsterdamse compu terbedrijf Text Lite eisen dat op korte termijn een buitengewone vergadering van aandeelhouders bijeengeroepen wordt, waarin vol ledige opheldering over de be- stuurcrisis en de werkelijke be drijfsresultaten "worden gegeven. Text Lite, fabrikant van lichtkran ten en zaktelexen, is de laatse tijd een aantal keren onaangenaam in het nieuws gekomen. Het jaarver slag van het bedrijf zou zonder goedkeuring van een accountant zijn verschenen. Vorige week vrij dag nam één van de directeuren van Text Lite, H. Krop, ontslag. ADVERTENTIE waarde. Grasso en Verkade verlo ren eveneens 5 procent, maar Vol- mac kon 5 procent in koers oplo pen. De grootste verliezer was evenwel Text Lite die van 9 naar 7 gulden zakte. De Europese optiebeurs kon bij gestaag klimmende dagomzetten per saldo vrijwel evenveel contrac- __ow ten afsluiten als in de voorgaande stemmingsindex verloor 2 punten werkweek, ditmaal ruim 177.000. of 2 procent. De winstcijfers van de Door het wegvallen van de belang- Koninklijke Shell vielen mee maar stelling voor opties op de afzonder- waren niet voldoende om de markt lijke aandelen, trok de meeste te redden. Ook de internationals vraag naar de bijzondere opties. Op moesten 7 punten inleveren lokale industrie zelfs 8 punten. De handel had weinig om het lijf, de eerste plaats de index-opties met de klemtoon op aandelen. En verder opties op de 6,5 procent Ne- de hoofdfondsen verloren derland 1986-96 met meer dan 9000 Hoogovens, Océ Van der Grinten contracten tegen 41.000 als totale en Bols 5 procent van de beurs- dagomzet. De met vele Oscars beladen en 's werelds meest bejubelde film Amadeus, van Warner Home Video, is nu te koop bij V&D. Speelduur 153 minuten. Ook verkrijgbaar: Een selectie van 14 topfilms van de serie The Best of Warner Home video, Neder lands ondertiteld, op VHS. 0,a. West Side Story en Police Academy I. Per stuk slechts 49.95 VROOM^DREESMANN VS" Zolang de voorraad sireta

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7