Oprichten politieke partijen mogelijk PASSEPARTOUT? Jenninger struikelt over onverwerkt Duits verleden Hongarije wil in 1990 meerpartijenstelsel Reagan vraagt staf weg vrij te maken voor Bush 'ZUID-SUDAN IS GROOT KERKHOF' Rode Leger zegt aanslagen na dood Hirohito te plegen PLO bereidt uitroepen staat voor Rapport Britse metrobrand vernietigend voor directie Luchtmacht VS toont haar 'onzichtbare' Stealth-jager BUDAPEST (Rtr) - De Hongaren krijgen het recht politieke partijen te vormen krach tens een nieuwe wet die volgende maand aan het parlement wordt voorgelegd. Dit heeft minister van justitie, Kalman Kulcsar, gisteren bekendgemaakt. De Hongaarse commu nistische partij - de Hongaarse Socialistische Arbeiderspartij - heeft sinds 1948, toen alle andere partijen werden verboden, het machtsmonopolie. WASHINGTON - President Reagan heeft al zijn topfunctiona rissen gevraagd hun ontslag in te dienen, zodat de weg kan worden vrijgemaakt voor de door George Bush te vormen nieuwe regering. Zoiets is gebruikelijk aan het eind van een regeerperiode van een pre sident. door Henk Dam Namens Reagan werd het ver zoek gisteren tijdens een werkont- bijt met kabinetsleden en hoofden van afdelingen gedaan door de chef staf van het Witte Huis, Ken- neth Duberstein. Duberstein zal namens Reagan deelnemen aan de beraadslagingen over de machtsoverdracht tussen nu en 20 januari, wanneer Bush zal worden beëdigd als de nieuwe pre sident. Twee topadviseurs van Bush, Craig Fuller en Bob Teeter, vertegenwoordigen de komende president. Bush zelf had gisterochtend een gesprek met Reagan over de machtsoverdracht die, naar Duber stein later beloofde, "de soepelste in de geschiedenis van het Witte Huis" zal worden. Daarna vertrok Bush naar Florida, waar hij een paar dagen wil bijkomen van de vermoeienissen van de campagne. Voor hij vertrok, zei Bush dat hij zijn vakantie mede zal gebruiken om na te denken over de posten die hij te vullen krijgt. Hij beloofde "zo "De wet voor Recht van Vereni ging bepaalt dat privé- en rechts personen politieke partijen, vak bonden, belangengroepen en ande re sociale organisaties mogen op richten", zo citeerde het Hongaarse persbureau MTI Kulcsar na een ka binetsbijeenkomst. Een andere wet, die nog moet worden uitgewerkt, zal bepalen wat de rol van de politieke partijen zal zijn, én vervolgens zou worden opgenomen in de nieuwe grondwet die tegen 1990 klaar moet zijn. "Eenmaal aangenomen door het parlement, zal de wet de erkenning van het meerpartijensysteem in houden", aldus de minister. Een westerse diplomaat be schreef de wet als een positieve en opwekkende maatregel. Het valt echter nog te bezien of alle onaf hankelijke groepen en organisaties die de afgelopen maanden in Hongarije als paddestoelen uit de grond zijn geschoten, toestemming zullen krijgen zich tot partij uit te roepen, zei hij. Dergelijke groepen konden wor den opgericht dankzij het meer li berale politieke klimaat dat volgde op de vervanging van secretaris-ge neraal Kadar door premier Grosz, op 23 mei dit jaar. Onder de nieuwe groepen bevindt zich het Hongaar se Democratisch Forum, een brede beweging die wordt geleid door po pulistische schrijvers. Het Forum heeft al het voornemen te kennen gegeven kandidaten te zullen steu nen bij de parlementsverkiezingen in 1990. De autoriteiten aanvaarddén de grondsstatuten van het Forum in september, maar waren minder ge lukkig met de Federatie van Jonge Democraten, bekend als FIDESZ, en het Netwerk van Vrije Initiatie ven, waarbij enkele vooraanstaan de dissidenten zich aansloten. In Budapest werden gisteren de namen bekendgemaakt van de drie belangrijkste kandidaten voor de opvolging van Grosz als premier, nu deze de belangrijke post van partij-secretaris bekleedt. Dit zijn Pal Ivanyi, de burgemeester van Budapest, de econoom Miklós Ne- meth en de hervormer Imre Pozs- gay, aldus de hoofdredacteur van het communistische partijblad Grosz heeft te kennen gegeven dat hij tijdens de parlementaire zit ting van 24 november aanstaande zou aftreden als premier. Twee da gen eerder zal het Politburo één kandidaat aanwijzen voor de op volging die dan door het parlement moet worden goedgekeurd. TOKYO (AP) - Het Japanse Rode Leger heeft aangekondigd dat het een offensief zal openen op het Ja panse keizerrijk als keizer Hirohito overlijdt. De extremistische groep heeft dit dreigement gedaan in een verklaring vanuit een geheime plaats ergens in het Midden-Oos ten. De Japanse politie maakte dit gisteren bekendgemaakt. In de verklaring van het Rode Leger wordt een beroep gedaan op het Japanse volk "op te staan en te vechten. Elke manier en tactiek is geoorloofd om het keizerlijk sys- teem omver te werpen als Hirohito sterft. Wij van het Japanse Rode Leger zullen ons resoluut bij de strijd voegen van waar we vinden", aldus de verklaring van 1 oktober. De 87-jarige Hirohito is sinds 19 september ernstig ziek. In de verklaring van het Rode Leger staat dat de keizer verant woordelijk is voor het imperialisti sche systeem in Japan. Politiefunc tionarissen spraken de vrees uit dat het Rode Leger radicale groe pen in Japan zal aanmoedigen, die het keizerlijk paleis de afgelopen jaren herhaaldelijk met brandbom men en raketten hebben bestookt. Ook de begrafenis van de keizer zou aanleiding kunnen zijn voor rellen, omdat daarbij veel leden van de keizerlijke familie aanwezig zullen zijn. ADDIS ABEBA - De burgeroorlog in zuid-Sudan heeft de afgelopen twee jaar van het land een groot kerkhof gemaakt. Volgens de Britse minister van over zeese ontwikkeling, Patten, voltrekt zich in dit gebied "een van de meest verbijsterende menselijke tragedies van de afgelopen jaren". Patten bracht een bezoek i Vergeef ons dit Franse woord, maar zo kun je de Openbaar Vervoer-Jaarkaart gerust noemen. Want je reist er het hele jaar onbeperkt mee. In de trein, bus, tram en metro. Haal de folder "Forensen" bij het loket of postkantoor. Bon voyage. Oh, doen we 't weer. WAAR ZOUDEN WE ZIJN ZONDER DE TREIN? TUNIS/JERUZALEM (Rtr) - Pa- lestijnen in de door Israël bezette gebieden en Israëlische leiders ver wachten dat het uitroepen van een Palestijnse staat begin volgende week in Algiers de elf maanden ou de Palestijnse opstand nieuw leven zal inblazen. Naar allerwegen wordt ver wacht, zal het Palestijnse parle ment in ballingschap een onafhan kelijke staat uitroepen tijdens zijn derde buitengewone congres dat van 12 tot 15 november in Algiers wordt gehouden. Het Israëlische leger heeft in de bezette gebieden uitgebreide vei ligheidsmaatregelen genomen om een explosie van protesten door de 1,75 miljoen Palestijnen in de be zette gebieden te voorkomen. In tientallen dorpen zijn razzia's ge houden, er zijn talrijke arrestaties verricht en in vluchtelingenkam pen en 'hete' Palestijnse steden zijn versterkingen aangevoerd. Voorts heeft het leger de gebieden voor drie dagen hermetisch afge sloten van de buitenwereld. De Palestijnse ondergrondse heeft in zijn laatste pamflet een be roep gedaan op de bevolking om tijdens de Palestijnse Raad in Al- LONDEN (Rtr/AFPGPD) - De Britse Labourpartij heeft gisteren een smadelijke nederlaag geleden bij een tussentijdse verkiezing in Schotland. Politieke deskundigen spraken van de grootste tegenslag sinds jaren voor de Labouropposi- tie. Gisteren moest de Labourkandi- daat Gillespie het onderspit delven bij een tussentijdse verkiezing in het district Govan in Glasgow. De winst ging naar Jim Sillars, kandi daat namens de Schotse Nationale Partij. De derde plaats ging naar de Verkiezingen in Schotland: grote nederlaag Labour Conservatieven, die overigens een ondergeschikte rol spelen in Schotland. Steeds meer Schotten voelen voor het idee van een onafhanke lijk Schotland binnen de structuur van de Europese Gemeenschap. gauw mogelijk" beslissingen over in ieder geval zijn kabinet te ne men. Gisteren al stroomden de sollici taties binnen bij het team dat zich met de machtsoverdracht gaat be zighouden. Afgaande op wat bij eerder machtswisselingen is ge beurd, belooft die stroom binnen enkele dagen een vloedgolf te wor den. Een nieuwe president heeft vele honderden banen weg te geven. Bush zal voor een deel gebruik kunnen en willen maken van de mensen die nu al Reagan dienen. Maar aan de andere kant heeft hij "belangrijke verschuivingen" in PAGINA het vooruitzicht gesteld. Aangeno men wordt, dat Bush onder meer de ministers Thornburgh (justitie). Brady (financiën) en Cavazos (on derwijs) zal verzoeken aan te blij- Nieuwe namen die circuleren zijn: oud-senator John Tower (de man van het Tower-rapport over de Iran-affaire) als minister van defen sie, Ann McLaughlin voor binnen landse zaken, en Elizabeth Dole, de vrouw van de Republikeinse frac tieleider in de Senaat, Bob Dole. voor het ministerie van transport. Als directeur begroting valt de naam van Richard Darman vaak, die onder Reagan staatssecretaris van financiën is geweest. Van Ri chard Burt, de Amerikaanse am bassadeur in Westduitsland, is be kend dat hij graag nationaal veilig heidsadviseur wil worden. Maai ook Brent Scowcroft, veiligheids adviseur van president Ford, zou in aanmerking voor die belangrijke post kunnen komen. LONDEN (GPD) - Het achteloos wegwerpen van een brandende lu cifer op de houten roltrap van Lon- dens King's Cross ondergrondse- station, is naar alle waarschijnlijk heid de oorzaak van de felle brand, die bijna een jaar geleden aan 31 mensen het leven kostte en tiental len ernstige gewonden veroorzaak te. Dat is de conclusie van een lang durig openbaar onderzoek, waarin duidelijk is vastgesteld dat incom petentie en nalatigheden een be langrijke rol hebben gespeeld in do grootste catastrofe uit de 120-jarige geschiedenis van het belangrijkste transportmiddel in de Britse hoofdstad. In het rapport dat na een maan denlang onderzoek gisteren is uit gebracht, worden ernstige be schuldigingen geuit tegen de direc tie van London Underground die zich te veel met kostenbesparende maatregelen en te weinig met vei ligheidsvoorzieningen heeft bezig gehouden. In het bijzonder ten aanzien van brandgevaar. Deze be schuldigingen leidden inmiddels tot het ontslag van de twee hoogste directeuren en drastische verande ringen in de top van de organisatie. In het rapport worden 157 aanbe velingen gedaan om de veiligheid van het ondergrondse systeem te verbeteren. Gebleken is, aldus het rapport, £at er om kosten te bespa ren te weinig werd schoonge maakt. Met name onder de roltrap pen, waar gemakkelijk grote hoe veelheden vuil en stof ontstaan. Tenslotte was dat stof en vuil de oorzaak van de brand. In de enorme hitte en rookont wikkeling ontstond chaos en pa niek. Er werden tevens ernstige fouten gemaakt. Gebleken is dat het aanwezige personeel niet wist dat er een sprinkler-installatie was. die het vuur had kunnen beperken. Er was geen evacuatieplan, geen controle. De aanbevelingen richten zich dan ook vooral op intensievere training van het personeel in de on dergrondse, regelmatiger oefenen in brandalarm en regelmatige schoonmaak en onderhoud, die voortaan strenger dienen te wor den gecontroleerd. Houten onder delen in de ondergrondse moeten op korte termijn door metalen wor den vervangen. En in aansluiting op het nu geldende rookverbod mogen in de winkeltjes van de on dergrondse geen tabak en lucifers meer worden verkocht. vluchtelingenkampen aan west-Etiopië, waarbij hij te horen kreeg dat de route over land letterlijk bezaaid is met beenderen en lijken. Volgens Patten overlijdt zeker de helft van de vluchtelingen, die aan de voettocht van vier maanden naar de kampen beginnen, onderweg. Hij deed een oproep aan de internationale gemeen schap om aan te dringen op vrede en stabiliteit in zuid twee dagen aan de Sudan. (foto anp) giers protestmarsen te houden, de Palestijnse vlag te hijsen en feeste lijke bijeenkomsten te organise- PLO-functionarissen hebben ge zegd dat de Palestijnse Raad zich bij zijn onafhankelijkheidsverkla ring zou baseren op resolutie 181 van de Verenigde Naties, de resolu tie waarin werd gepleit voor op richting van een Israëlische en een Palestijnse staat in het vroegere Britse mandaatgebied Palestina. Politieke deskundigen menen dat dit zou neerkomen op weer een stapje van de PLO in de richting van erkenning van de staat Israël. WASHINGTON (DPA/Rtr) - De Amerikaanse luchtmacht heeft gis teren haar supergeheime 'Stealth- jager' getoond. Dat is zeven jaar na dat werd begonnen met de ontwik keling van dit 'onzichtbare' toestel, waarover officieel altijd werd ge zwegen. Volgens de hoogste Ame rikaanse militair, admiraal William Crowe, beschikt de Sovjetunie niet over een dergelijk wapen. Het ministerie van defensie maakte bekend dat de eerste F- 117 A in 1981 zijn luchtdoop beleef de. Op een geheime basis in Ne vada werden er sinds 1983 52 vlieg tuigen gestationeerd. Zij vlogen al leen 's nachts. Het Pentagon gaf een foto vrij van het V-vormige toe stel, dat is uitgerust met twee mo toren. Het vliegtuig is met materia len uitgerust die vijandelijke radar signalen absorberen en daardoor de machine als het ware onzicht baar maken. De reden voor het opheffen van de geheimhouding rond de Stealth-jager is dat de Amerikaan se luchtmacht volop gebruik wil maken van het toestel en er nu ook overdag mee wil gaan vliegen. Het is de bedoeling dat de luchtmacht de beschikking krijgt over in totaal 132 Stealth-jagers. Totale kosten: ten minste 42,5 miljard dollar (of 322 miljoen dollar per vliegtuig). De VS werken ook aan de ontwik keling van een Stealth-bommen- werper, de B-2. De sensationele overwinning van de Schotse nationalisten kreeg daardoor een nieuwe dimensie. Gedurende de campagne in Go- van, de traditionele scheepsbouw- wijk aan de Clyde, heeft de natio nale partij er steeds weer op geha merd dat Schotland ondanks 50 Labourzetels en een gedecimeerde conservatieve aanhang, nog steeds naar de pijpen danst van Thatcher. Sillars heeft het vuurtje van het verzet, wat in Schotland snel te ma ken is, maar niet gemakkelijk aan te houden, stevig opgestookt. De Stealth op een niet-gedateerde archieffoto. Gisteren maakte Het Ame rikaanse ministerie van defensie de gegevens over de 'onzichtbare' jager bekend. De Verenigde Staten hebben inmiddels 52 toestellen in gebruik. Sovjetunie De Sovjetunie en het Afghaanse verzet gaan binnenkort met elkaar praten over het probleem van de Sovjetrussische krijgsgevangenen. Het overleg zal worden gevoerd in de Pakistaanse hoofdstad Islama bad. NAVO Het Militair Comité van de NAVO heeft er gisteren mee ingestemd dat Spanje een speciale militaire rol gaat vervullen in het bondge nootschap. De Spaanse strijd krachten krijgen bepaalde taken- toebedeeld, hoewel Spanje offi cieel buiten de geïntegreerde mili taire structuur van het bondge nootschap blijft. Bush De Sovjetunie heeft belangstelling voor een spoedige topontmoeting tussen partijleider Gorbatsjov en de nieuwe Amerikaanse president Bush, mogelijk nog vóór diens in stallatie op 20 januari aanstaande. Iran Groot-Brittannië en Iran hebben hun diplomatieke betrekkingen gisteren volledig hersteld. Hiermee is de hoop gerezen op een spoedige vrijlating van de twee Britse gijze laars in Libanon, die door pro- Iraanse groeperingen worden vast gehouden. BONN Toen parlementsvoorzit ter Philipp Jenninger gisteren na afloop van de herdenking van de 'Reichskristallnacht' in de Bonds dag Heinz Galinski, de voorzitter van de Centrale Joodse Raad, uit geleide deed, moet hij zich al gerea liseerd hebben dat er iets helemaal mis was gegaan. Sommige parle mentariërs keerden hem de rug toe, anderen keken hem boos, ver drietig of niet begrijpend aan. door Hans Hoogendijk Enkele uren later kon de chris ten-democraat Jenninger min of meer overzien wat voor een ravage hij had aangericht. Zijn aftreden was vrijwel onvermijdelijk gewor den. Men eistte zijn ontslag om ver dere schade voor het aanzien van de Bondsdag en de Bondsrepu bliek te voorkomen. En dan is op nieuw een Duits politicus gestrui keld over het onverwerkte verle den. De sonore stem van Philipp Jen ninger was tot in de kleinste hoek jes van de doodstille vergaderzaal te horen toen hij retorisch de vraag stelde: "Maakte Hitier niet waar, wat keizer Wilhelm de Tweede had beloofd, namelijk de Duitsers naar heerlijke tijden te voeren? Was hij niet werkelijk de door de voorzie nigheid uitverkorene, een Führer, die een volk slechts eens in de dui zend jaar wordt gegeven"? De parlementariërs hoorden het met strakke of ongelovige gezich ten aan. Boven op de publieke tri bune verstarde de blik van presi dent Richard von Weizsacker. Aan zijn ene zijde Heinz Galinski, die het woord niet mocht voeren', aan de andere kant de Israëlische am bassadeur Jitzhak Ben Ari, die zo veel heeft bijgedragen aan een ver betering van de relaties tussen bei de staten. Anti-semitisme Jenningers stem dreunde verder. Hij sprak over het eeuwenoude an ti-semitisme "en wat de joden be treft, hadden zij zich in het verle den niet een rol toegeëigend die hen niet toekwam? Hadden ze het misschien wel verdiend in de hoek te worden geschopt?" Von Weizs acker boog zijn hoofd en sloeg zijn handen voor zijn ogen. Beneden in de zaal geroezemoes in de sociaal democratische, liberale en Groene rijen. Natuurlijk veroordeelde Jennin ger deze nazi-propaganda. Maar zijn woorden kwamen pas na de ci- Voorzitter Philipp Jenninger tij dens zijn omstreden redevoering. (foto ANP) taten en die bleven eindeloos lang hangen. En de parlementsvoorzit ter ging verder. Hij reeg commen taarloos lange citaten van de nazi- propagandaminister Goebbels, van Rijksluchtmaarschalk Goe- ring en van andere nazi-misdadi gers aaneen. Hij citeerde SS-leider Himmler die de holocaust "een nooit te beschrijven roemrijk blad uit onze geschiedenis" had ge noemd. Philipp Jenninger was nog niel uitgeciteerd. Weliswaar waren in zijn schriftelijke tekst alle citaten voorzien van aanhalingstekens maar die kun je nu eenmaal niel voorlezen. "De geschiedenis werd gereduceerd tot een strijd tussen de ariërs en de joden, tussen het Germaanse cultuurvolk en de jood se Untermensch. De redding vooi het Duitse volk en de uiteindelijk vernietiging van degene die de mensheid in het verderf storten kon alleen middels de verlossing van de wereld van het joodse bloed", zei hij. En opnieuw kwa men de veroordelende woorden m het citaat. Emoties De sociaal-democratische ere voorzitter Willy Brandt hield zijn emoties met moeite in bedwang. Zijn gezicht bleef onbewogen, maar de handen balden zich tot vuisten. Achter zijn rug overlegden partijgenoten. Een aantal stond op. Woede, tranen. Ze gingen. Vele Groenen volgden. Ook liberale af gevaardigden liepen de zaal uit. Veertig volksvertegenwoordigers konden en wilden het niet meer aanhoren. Maar Jenninger was nog lang niet klaar. Hy benadrukte het misdadige van het nazi-regiem, maar toonde tegelijkertijd begrip voor het streven van de Duitsers na de oorlog alles maar zo snel moge lijk te vergeten. In de wandelgangen ontlaadden zich intussen de woede en het machteloze verdriet om de toe spraak van een man, die beslist geen oude of nieuwe nazi is, maar met zijn ongetwijfeld goed bedoel de toespraak de plank op een ver schrikkelijke manier mis sloeg. "Dit is een vreselijke dag, deze toe spraak maakte het allemaal nog er ger", "Die man moet weg", "Ik wil niets meer zeggen, ik kan alleen maar huilen", "Onaanvaardbaar. Hij is als een olifant in de porselein kast tekeer gegaan", aldus de me ningen van de weggelopen Bonds dagleden. Reacties van parlementariërs uit alle fracties. De politieke richting deed er niet meer toe. De fracties kwamen in crisiszittingen bijeen. Algemene teneur: Philipp Jennin ger heeft op onvoorstelbare wijze geblunderd en een grenzeloos ge brek aan tact getoond. Later op de avond kwamen de politieke leiders van de SPD, FDP CSU en CDU bijeen. De Groenen, die direct het ontslag van Jennin ger hadden geëist, waren niet uit genodigd. De lijn was duidelijk: de vier partijen willen gezamenlijk optreden en een snelle oplossing bereiken. Heinz Galinski reageer de kort en bondig: "Wij hebben zwijgend de hele zitting van de Bondsdag beleefd. Soms is met zwijgen meer te bereiken dan met woorden". Philipp Jenninger was op dat moment nergens te bekennen. Langzaam maar zeker was tot hem doorgedrongen wat hij had aange richt. Op 8 mei 1985, ter herden king van de nazi-capitulatie 40 jaar eerder, had president Richard von Weizsacker getoond hoe politici sensibel en verantwoord met de ge schiedenis om kunnen gaan. Op 10 november 1988 deed Philipp Jen ninger precies het tegenovergestel de en illustreerde zo hoe moeilijk de Duitsers het nog altijd hebben met hun onverwerkte nationaal-so- cialistische verleden.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5