Chemievervoer op zee steeds riskanter Burgemeestersrol ook leerzaam 'Ludiek' protest agenten De Postbank biedt nu ook het gemak van een creditcard. Suriname is bang voor aids-explosie Veiligheidsregels veel te soepel Beveiliging Schiphol met een deurkruk te omzeilen POSTBANK VRIJDAG 11 NOVEMBER 1988 AMSTERDAM (ANP) - Het vervoer van chemicaliën over zee neemt nog elk jaar toe. Ge zien het stijgend aantal ongelukken met voor de mens en het milieu gevaarlijke stoffen op zee moeten de veiligheidsmaatregelen, aan boord van de zeeschepen sterk worden verbe terd. *Ook moet er een internationale aansprakelijkheidsregeling komen om de kosten van de schade aan het milieu en die van het opruimen van de wrakken en de vrijgekomen stoffen te kunnen verhalen. Dit stellen P. Bockholts van de afdeling industriële veiligheid van TNO en A. van Eden, plaatsvervan gend directeur van de directie Noordzee van Rijkswaterstaat, vast aan de vooravond van de eer ste internationale conferentie van deskundigen over dit onderwerp volgende week in Amsterdam. Deze door TNO georganiseerde bijeenkomst wordt financieel ge steund door het ministerie van ver keer en waterstaat, de Europese Gemeenschap, het Deense milieu ministerie en de Internationale Ma ritieme Organisatie (IMO). Aan de orde komen alle technische aspec ten, politieke implicaties, ber gingsproblemen, aansprakelijk- GIFCONTAINER GEVONDEN - De gestolen container met 39 vaten met PCB-houdende vloeistof is on beheerd aangetroffen op een par keerterrein in Halfweg. De vaten, gevuld met koelvloeistof afkom stig van oude transformatoren, zijn onbeschadigd. De container werd in de nacht van 8 op 9 november ontvreemd op het terrein van de voormalige NDSM-werf in Amster dam. Vrouw wilde zoon (in coma) doden: eis voorwaardelijk verzekeringsaangelegenhe- juridische zaken rond het chemicaliën over zee. Er is een groeiende zorg over de risico's van het zeetransport van chemische stoffen. De wereldtank- vloot is de afgelopen tien jaar ge groeid tot 886 schepen, die alleen chemicaliën vervoeren, en 543 vaartuigen die zowel olie als che mische stoffen transporteren. Elk jaar wordt ruwweg dertig miljoen ton chemicaliën over de wereldzee ën vervoerd. Ongeveer de helft van al het vervoer over zee moet als milieugevaarlijk worden be schouwd. Jaarlijks doen zich over de gehe le wereld gemiddeld 200 ongeluk ken voor met schepen die chemi sche stoffen vervoeren. Sinds 1975 zijn langs de Nederlandse kust 21 van dit soort ongelukken gemeld. De ramp met de Anna Broere is daarvan de meest recente. Het overgrote deel (negentig pro cent) van de chemicaliën die over de zeeën gaan, betreft gestorte la ding. Over het algemeen zijn de moderne chemietankers veilig. On gelukken zijn er zelden. Het trans port van chemische stoffen ver pakt in vaten en dergelijke is het gevaarlijkst. Deze lading wordt met gewone vrachtschepen ver voerd, meestal op het dek van het schip. Regelmatig komt het voor dat de vaten met chemicaliën bij slecht weer of bij een aanvaring over boord slaan. In moeilijke situaties wordt dit soort lading als eerste overboord gezet ter bescherming van het schip en de bemanning. De verlo ren vaten met giftige inhoud vor men ëen grote bedreiging voor het rr- zeemilieu en de kuststrook. Het kost dikwijls veel moeite en geld ze HILVERSUM (ANP) M Op de luchthaven Schiphol kan men onopgemerkt in vliegtuigen en op platforms komen. Met een eenvoudige deurkruk kunnen de meeste deuren worden geopend. Dit was te zien in een reportage van VARA's consumentenman Frits Bom, die gisteravond werd uitgezonden. Een verslaggever liet daarin zien hoe een gangbare deurkruk past op de deuren die toegang ge ven tot de aviobruggen. Iederee- en kan zonder enige belemme ring de daar geparkeerd staande vliegtuigen betreden. Met de deurkruk kan ook de deur in de aviobrug worden geopend die via een trap naar het platform leidt. Wie zich zo toegang wil ver schaffen tot vliegtuigen en plat formen hoeft alleen maar een tic ket te kopen. Daarmee passeert de reiziger de marechaussee, waarna hij in de wachtkamer komt. Er heeft dan nog geen en kele controle van bagage of een fouillering plaatsgevonden. Dat gebeurt pas vlak voor het instap pen. In de reportage werd gesteld dat beveiligingspersoneel zich alleen enige tijd voor het vertrek van vliegtuigen bij de uitgangen bevindt. Vliegtuigen staan soms al geruime tijd geparkeerd bij de aviobruggen. Dan is er geen be waking bij de uitgangen. i justitie van de rechtbank Dordrecht, mr. C.A. Nooy, heeft vandaag een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar geëist tegen een 44-ja- rige vrouw uit Papendrecht. Ze heeft in februari van dit jaar gepro beerd haar zoon van het leven te beroven. De jongen ligt al 17 jaar in coma in verpleeghuis Crabbenhof in Dordrecht. Op 4-jarige leeftijd raakte hij on der het ijs en werd bewusteloos uit het water gehaald. Hij is nooit meer uit de coma bijgekomen. Tijdens de rechtzitting verklaar de de vrouw, dat zij de indruk had dat hij pijn leed door het voeden met een sonde. Ook waren delén van zijn huid ontstoken als gevolg van doorliggen. Nooy achtte poging tot moord bewezen maar wees erop dat de vrouw sterk verminderd toereke ningsvatbaar moet worden geacht. Al voor het ongeval van haar zoon was zij onder psychiatrische be handeling. Uitspraak 24 november. Zijreflectie Het gebruik van de sinds begin 1987 verplichte zij reflectoren op fietsen blijkt vruchten af te wer pen. Het aantal fietsdoden bij sche mer en duisternis is vorig jaar ge daald met 17 procent ten.opzichte van het jaar daarvoor. Daar tegen over staat een toename van het aan tal verongelukte fietsers overdag met 4,5 procent. Euthanasie Drie kwart van de patiënten bij wie in 1987 in Amsterdam euthanasie is uitgevoerd, leed aan een vorm van kanker. Bij de Amsterdamse peil- stations werden in 1987 23 verzoe ken om euthanasie geregistreerd. Daarvan werden er zestien ingewil ligd. In alle gevallen stond het eu thanasieverzoek in verband met medisch lijden. Vrouwenhandel Een Overijssels rechercheteam is op het spoor gekomen van vrou wenhandel, waaraan zes sekshui zen in Enschede, Hengelo en De- demsvaart zich schuldig zouden hebben gemaakt. Bij een inval van de politie in de sekshuizen zijn gis teren dertien vrouwen aangehou den die illegaal in Nederland ver blijven. Ze zijn onder valse voor wendselen naar ons land gelokt. Veluwe Minister Braks van landbouw en visserij wil het aantal wildrasters op de Veluwe verminderen. Het grofwild (edelhert, wild zwijn) moet volgens hem de hele Veluwe kunnen benutten. Alleen aan de buitengrens zouden rasters moe ten voorkomen dat de dieren het gebied verlaten. De omvang van de populatie van de verschillende die ren moet worden afgestemd op de mogelijkheden van het gebied. Duyn Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren het voormalige CDA-Tweede Kamerlid L.D. Duyn veroordeeld tot tweeduizend gul den boete en drie maanden onvoor waardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid. Duyn werd op 1 ok tober vorig jaar door de politie aan- gehouden.Uit een bloedproef bleek dat hij 1,71 promille alcohol in zijn bloed had. te bergen. Strijd in Kamer over bemanning van vuurtorens DEN HAAG (GPD) - Minister Neelie Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat houdt vol dat zij de vuurtorenwachters kan ver vangen door techniek. In een amendement eisen de drie gro te fracties in de Tweede Kamer (CDA, PvdA en WD) van haar dat ze zes vuurtorenwachters handhaaft, omdat zij de oren en ogen zijn van onze Europese buitengrens: de Noordzeekust. In de Tweede Kamer zei de minister dat in ieder geval de oren van de vuurtorenwachters vervangen kunnen worden door het systeem van de Very High Frequency peilers. De ka merleden reageerden hierop verbaasd: van een dergelijk systeem hadden ze nog nooit gehoord. Pas als de minister met nadere informatie is geko men, wordt definitief beslist. Voorlopig houdt de Tweede Kamer vol: vuurtorenwachters zijn in ieder geval goedkoper dan de aanschaf en exploitatie van gegavanceerde techniek. Wilde acties verontrusten ministers AMSTERDAM (GPD/ANP) - Poli tiemensen hebben in Amsterdam en Rotterdam massaal actie ge voerd tegen het politiebeleid van het kabinet. In Amsterdam de korpschefs "ernstig verontrust" te zijn over wilde acties, waarbij de politie zelf de prioriteiten bepaalt. Zij erkennen het recht van de poli tie om actie te voeren, maar vinden 'n 1500 agenten deel dat daarbij "bijzondere, ook door protestbijeenkomst op de de vakorganisaties gerespecteerde "in acht moeten worden ge- Dam. Vervolgens trokken de actie voerders in een demonstratieve tocht door de stad. Bij minder ern stige overtredingen werd geen as sistentie verleend. De agenten waren door een actie- eenstemming te raken, aldus Albe- da. Hij drong aan op een zorgvuldig overleg tussen bonden en over heid. Voorzitter L. van der Linden van de Nederlandse politiebond re ageerde hierop door te zeggen dat Albeda "zich met zijn eigen zaken moet bemoeien". Zij doen een dringend beroep op de politie om de schade en overlast, die het publiek van de acties onder vindt, zoveel mogelijk te beperken. comité opgeroepen tot demonstre- Al eerder heeft minister Van Dijk ren, voor zover de dienst het toe- gedreigd met ingrijpen, als de wil- liet. Zij werden toegesproken door de acties leiden tot ontwrichting de Amsterdamse hoofdcommissa ris E. Nordholt. Deze betoogde dat er te lang met de politie is gesold. Hij eiste r stedelijke meester Etty zei namens het ge meentebestuur de voerders voor me dersteunen. In Rotterdam vond een wilde de openbare orde. Volgens voorzitter Koffeman in de ACP (Algemeen Christelij- de hoofd- ke Politiebond) is er geen enkele politie. Loco-burge- aanleiding voor de bewindslieden om zich zorgen te maken. "De ac- de actie- ties veroorzaken geen schade en politie te on- nauwelijks overlast, ze zijn alleen maar ludiek. De ministers vrezen escalatie. Nou, als er iets esca- door rood licht rijden mumsnelheid overschrijden wer den niet beboet. Op de bureaus werd een stiptheidsactie gehou den. De parkeerpolitie in de Maas stad verklaarde zich solidair en schreef geen parkeerbonnen uit. den". Prof. dr. W. Albeda heeft gisteren in zijn hoedanigheid van voorzitter van de advies- en arbitragecom missie rijksdienst laten weten on tijdige acties van de politie af te keuren. Alvorens tot collectieve a De ministers Van Dijk en Kort- tie wordt overgegaan moeten de hals Altes zeggen i telex partijen eerst proberen tot DEN HAAG - Niet de vraag óf bur gemeester B. Smallenbroek aan de kant wordt gezet, maar de manier waarop dat gebeurt maakt de rel in het Friese Smallingerland politiek interessant. Dat er een eind moet komen aan de onwerkbare verhou dingen in de gemeenteraad staat vast. Maar minister Van Dijk moet tegelijk zoveel mogelijk de schijn vermijden dat hij is gezwicht voor de druk van de plaatselijke politie ke partijen. door Peter de Vries Een uitweg uit dat dilemma kan gevonden worden wanneer Smal lenbroek vrijwillig meewerkt aan een oplossing. Daarvan lijkt tot nu toe geen sprake te zijn. Smallen broek voelt zich onheus behandeld door de gemeenteraad. „Ik heb nooit gestreefd naar populariteit en naar het uitspreken van vertrou wen", hield hij de gemeenteraad maandagavond voor. Maar nu zijn populariteit in het Noorden door het nulpunt is heengezakt en het vertrouwen zoek is, is hij getergd. Hij wil terug vechten, en zo iemand is in staat de aftocht van de eervolle promotie te weigeren omdat dat als vluchtweg kan worden be schouwd. Toch lijkt een andere baan de aangewezen weg om Bert Smallen broek en Smallingerland van el kaar te verlossen. De Friese Com missaris der Koningin Hans Wiegel heeft deze verandering van werk plek al gesuggereerd in zijn advies aan minister Van Dijk. Een andere burgemeesterspost lijkt niet voor de hand te liggen, maar ergens in het grote overheidsapparaat moet toch een plek voor Smallenbroek De grote politieke partijen in de Tweede Kamer hebben zich tot nu Vprtrm 1 wpn toe angstvallig op de vlakte gehou- vertrouwen den over de affaire-Smallinger- De alternatieven voor deze oplos- land. Vooral CDA en WD vermij- sing zijn óf handhaving, óf schor- den nauwkeurig elke uitlating die opgezadeld met Haagse kandida- sing/ontslag van de burgemeester. Beide opties zijn even onaantrek kelijk. Wanneer Smallenbroek blijft zitten, moet hij nog jaren voortmodderen met een gemeente raad die unaniem het vertrouwen in hem heeft opgezegd. De be schuldigingen die door de raad zijn geuit, zijn dat 2 de speelruimte van Van Dijk kunnen beperken. PvdA-woor- voerder Niessen heeft de rel alleen nog maar aangegrepen om te wij zen op het falen van het systeem van herbenoeming. Burgemees ters zouden minder automatisch voor een nieuwe termijn in aan- ri dergelijk kaliber merking moeten komen; de erva- niet makkelijk worden i geten: drankproblemen, geen ver trouwen bij het bedrijfsleven, geen vertrouwen bij de ambtenaren. Dat is minder 'miezerig, futiel' dan de nachtelijke escapade van Smallen broek en Faber. Laat Van Dijk de omstreden bur gervader zitten, dan bruuskeert hij de gemeenteraad van Smallinger land. Maar wanneer hij Smallen broek schorst of zelfs ontslaat, loopt hij het risico binnen een paar weken een stortvloed van klagende gemeenten over zich heen te krij gen. Er zijn meer eerste burgers die de verlokkingen van Zwolle niet kunnen weerstaan, niet functione ren, of gewoon ruzie hebben met de wethouders. Zolang dat niet uitdraait op wat de wet zo kies omschrijft als "wan gedrag of merkelijke achteloos heid", is een dergelijke bestuurlij ke impasse in de gemeente geen re den om een burgemeester aan de kant te zetten. Het zijn niet de ge meenteraden of de plaatselijke be volking die de burgervader kiezen; het is de Kroon (de minister) die be noemt. Ook arbeids-rechtelijk heeft van Dijk zwaardere argumen ten nodig om Smallenbroek kwijt te raken. ringen van de gemeenteraad den mee gewogen moeten worden. Alleen D66 heeft in de affaire een aanleiding gevonden het oude stokpaardje van de gekozen burge meester weer van stal te halen. Dat is op zijn minst curieus. Een burge meester die rechtsstreeks door de plaatselijke bevolking wordt geko zen, kan zich immers tegenover een kwaadwillende gemeenteraad beroepen op een ruim mandaat van het electoraat. Een burgemeester die door de gemeenteraad is gekozen, is weinig meer dan een super-wethouder. Bovendien bewijzen recente Haag se ervaringen (Deetman, Van Eeke- len, Braks etc.) dat politiek ver trouwen niet alleen afhankelijk is van het al of niet goed functione ren. Partij-politieke motieven en andere overwegingen kunnen een slecht functionerende politicus in het zadel houden. Loopgravenstrijd Het zou jammer zijn wanneer de af- faire-Smallingerland slechts leidt tot een nieuwe ronde in de loopgra venstrijd rond de gekozen burge meester. Die strijd moet als gestre den worden beschouwd: CDA en Ook was gisteravond te zien hoe onbevoegden zonder enige belemmering vanuit een toilet ruimte op de begane grond van het stationsgebouw via een deur naar het platform kunnen ko men. De sleutel die daarvoor no dig is werd verschaft door een voormalig medewerkster van een op Schiphol gevestigd be drijf. Volgens haar hebben veel oud-werknemers nog sleutels in hun bezit. De directie van de luchthaven is op de hoogte van de eenvoudi ge manier waarop de deuren kunnen worden geopend. Vol gens een woordvoerder wordt er hard gewerkt aan een nieuw slo- tensysteem. Hij dat ook dat het probleem wat het stationsge bouw betreft voor het einde van het jaar zal zijn opgelost. Dan zul len alle deuren die toegang ge ven tot het beschermde gebied zijn uitgerust met elektronische sloten. Deze sloten "lezen" de pasjes waarmee ze geopend moe ten worden. De sloten kunnen zo geprogrammeerd worden dat ze niet meer opengaan wanneer de houder van een pasje geen recht meer heeft op het gebruik ervan. Met de aanschaf van het systeem is een bedrag van 7,5 miljoen gul den gemoeid. Het is nog niet be kend wanneer de andere deuren op Schiphol worden beveiligd. PARAMARIBO - De Surinaamse regering wil met Nederlandse ont wikkelingshulp een omvangrijk plan uitvoeren voor voorlichting, onderzoek en preventie van aids. De secretaris van de Nationale Commissie Aidsbestrijding, Moer kerk, heeft in Paramaribo advies uitgebracht en voor 1989 een plan opgesteld, dat ongeveer 200.000 dollar kost. Tot nu toe zijn er in Suriname dertig gevallen van aids vastge steld. Dat is al heel wat, maar het werkelijke aantal ligt waarschijn lijk aanzienlijk hoger. "Het is ook in het Nederlandse belang om een aids-explosie in Suriname te voor komen", zo stelt secretaris Moer kerk. "Elke week vliegen er 2000 mensen naar Paramaribo en er ko men er ook weer 2000 terug. Er is dus een intensief contact tussen beide landen". Vooral de binnenlanden van Su riname vormen een groot pro bleem, en dan met name oost-Suri- name. Daar is een vrij grensverkeer met Frans-Guyana, een land dat tot de top-10 behoort van aidslanden in de wereld. Moerkerk: "Er zitten 10.000 Surinaamse vluchtelingen in kampen; die leven onder erbar melijke omstandigheden. Als deze mensen naar Suriname terugke ren, vormen ze een enorme belas ting in verband met de aids-ver- spreiding". Suriname heeft een goed onder wijssysteem, ook via de media wordt nu al gedegen voorlichting gegeven. Er zijn wel culturele pro blemen: zo hebben de mannen tra ditioneel veel wisselende seksuele contacten, condoomgebruik is be paald niet populair in Suriname. Volgens Moerkerk is het nu nog mogelijk om met name de jongere generatie in Suriname te bescher men. Daarvoor moet Suriname dan wel de nodige apparatuur krijgen voor onderzoek. De laboratoria hebben momenteel niets. Men doet er nu nog virusonderzoek met pi petten die men met de mond moet gebruiken, met alle gevolgen van dien. De Nationale Commissie Aids bestrijding in Nederland zal een vergelijkend onderzoek opzetten onder mensen van Surinaamse af komst. Veel Surinamers blijken het t-cel lymfocietenvirus (HTLV 1) bij zich te dragen. Ze hebben geen ziekteverschijnselen van dit virus, dat overigens niets met aids te maken heeft. Wel is het zo dat een drager van dit HTLV-l-virus zodra hij met aids in contact komt, hij een versneld risico loopt dat de dodelijke ziekte zich bij hem ont wikkelt. De normale ontwikke- lingstijd bedraagt zes jaar, maar dit zou in Suriname veel korter zijn. Moerkerk: "Het lymfocietenvi rus betekent dat men in Suriname op veel korter termijn met grote problemen in de gezondheidszorg te maken krijgen. Mensen moeten in ziekenhuizen worden opgeno men, ze moeten worden begeleid". De Surinaamse minister Alima- homed van volksgezondheid is zich bewust van de ernst van de si tuatie en gaat akkoord met de Ne derlandse voorwaarde voor finan ciële steun. Met behulp van deze gelden kan bijvoorbeeld georgani seerd worden dat bloed via de lijn- vluchten naar Nederland wordt ge stuurd ter controle op het aids-vi rus. De test is momenteel niet mo gelijk in Paramaribo, en transport naar Trinidad duurt meer dan twee maanden. Ook moet er volgens Moerkerk een arts-epidemioloog komen en een laborant moet naar Paramaribo om mensen op te lei den en toezicht te houden. ADVERTENTIE Een van de ongeveer 1500 demon strerende agenten op de schouders van een collega. WD voelen er gewoon niets voor. De voordelen van een gekozen bur gemeester zijn een directe verster king van de lokale democratie, ter wijl gemeenten niet langer worden ten. De nadelen zjjn een politise ring van het gemeentelijk bestuur, en plaatselijke politieke inteelt. Of dat ook in de kleinste dorpen ge wenst is, kan worden betwijfeld. Bovendien lijkt ook in de grote ste den de periode van gepolitiseerd bestuur grotendeels voorbij. De laatste jaren is op verschillen de manieren geprobeerd de ge meenteraden meer inspraak te ge ven zonder dat dat leidt tot een aan tasting van het benoemingsrecht van de minister. Zeker met de in stelling van vertrouwenscommis sies bij de voordracht van een nieu we burgemeester zijn vorderingen gemaakt. De grootste irritaties ont staan tegenwoordig bij benoemin gen vooral wanneer het kabinet van eensluidende voordrachten af wijkt omdat zo nodig een 'eigen' kandidaat moet worden benoemd (Brokx). Zelfbeperking Den Haag zou zich op dat punt wat meer zelfbeperkingen op moeten leggen. Krijgen dezelfde vertrou wenscommissies ook nog een stem in de herbenoeming van de burger vader, dan wordt er nog meer recht gedaan aan de plaatselijke in spraak. Bedrijfsongevallen zijn daarmee overigens nog niet uitge sloten: toen Smallenbroek een jaar geleden moest worden herbe noemd, sputterde de gemeente raad van Smallingerland nauwe lijks tegen. Iedereen hoopte dat de sollicitaties van Smallenbroek snel succes zouden hebben. de PostbankCard De Postbank heeft haar assortiment verder uit gebreid met de PostbankCard, de creditcard speciaal bestemd voor mensen met een girorekening. De PostbankCard kan u prima diensten bewijzen in het buitenland, op liefst 6 miljoen adressen, waarvan 1,8 miljoen in Europa. Maar hij is ook ideaal voor met name de grotere aankopen in Nederland. En wel op zo'n20.000 adressen. Het enige dat u hoeft te doen is uw kaart tonen en uw handtekening zetten. UkomteerderinaanmerkingvoordePostbank- Card dan u wellicht denkt Zo ligt bijvoorbeeld de minimum inkomens grens op f35.000,- bruto per jaar, naast enkele andere criteria De kosten van deze creditcard bedragen slechts f40,-per jaar. Voor wie van dit nieuwe Postbankgemak wil profiteren, geeft de folder 'PostbankCard' alle informatie. Die folder kunt u meenemen op het post kantoor of thuis aanvragen via 06-0400.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3