'Réchter te zwaar middel in strijd tegen steunfraude' Dukakis koos verkeerde Reportage Beroep op Britse overheid wapenuitvoer te verminderen Rechtssocioloog Blankenburg hekelt fraudegevoelige wetten DEN HAAG "Het strafrecht is een te zware wapen om fraude met uitkeringen aan te pakken. De huidige wetgeving maakt het veel te gemakkelijk om te frauderen. Daarom is het niet eerlijk om selectief met het strafrecht achter de mensen aan te gaan. Steunfraude moet alieen in de zeer hardnekkige gevallen als strafzaak berecht worden. Alle andere fraudezaken moeten via de sociale diensten door het ad ministratief recht beboet worden". Dat vindt dr. E. Blankenburg, hoogleraar rechtssociologie (de wetenschap die de samenhang tussen recht en samenleving bestudeert) aan de Vrije Universiteit van Am sterdam. Blankenburg had indertijd ook zitting in de commissie Roethof die in 1986 met aanbevelingen ter voorkoming van de kleine criminaliteit kwam. De commissie adviseerde enerzijds de regels te verminderen en te versimpelen, en anderzijds een strengere controle uit te oefenen op de naleving van de overgebleven regels. Dr. E. Blankenburg: "Sociale diensten moeten fraudegevallen zelf afhandelen"(foto GPD/Roiand de Bruin) door Ankie Lempens Met steunfraude is naar schatting jaarlijks twee miljard gulden ge moeid. Het gaat vooral om mensen die een uitkering hebben en daar bij zwart werken. Het ministerie van sociale zaken heeft 400 sociale rechercheurs in dienst gesteld om de steunfraude op te sporen. Dat kost jaarlijks zo'n 60 miljoen gul den. Wanneer iemand wordt betrapt op het ten onrechte ontvangen van een (te hoge) uitkering, wordt in de regel de uitkering stopgezet of ge halveerd en het te veel ontvangen bedrag wordt teruggevorderd. Al leen bij de fraudezaken waarmee een voordeel van 10.000 gulden of meer is verkregen, wordt nu de rechter ingeschakeld. De fraudeur loopt de kans een boete te krijgen en in sommige gevallen zelfs een gevangenisstraf, aldus de voorstel len van het Openbaar Ministerie vorig jaar. Dinsdag werd bekend dat het Openbaar Ministerie een hardere aanpak van de steunfraude wenst. Het heeft nieuwe richtlijnen opge steld volgens welke fraude met uit keringen al voor de rechter wordt gebracht, als de fraude meer dan vier weken heeft geduurd. Deze richtlijnen moeten nog worden vastgesteld door de vergadering van procureurs-generaal van de Nederlandse gerechtshoven. In die vergadering wordt het vervol gingsbeleid voor alle officieren van justitie in Nederland vastgesteld. Als dat echt de nieuwe richtlijnen worden, zal volgens Blankenburg praktisch iedere steunfraude-zaak voor de strafrechter gaan dienen. File Blankenburg voorspelt dat deze nieuwe richtlijnen tot een file bij het Openbaar Ministerie zullen lei den. Het justitiële apparaat is vol gens hem nu al overbelast. Eerder deze week sprak de Amsterdamse officier van justitie mr. L. de Wit zich hier ook al over uit. Volgens hem worden steeds meer zaken niet vervolgd, omdat het Openbaar Ministerie en de rechters niet meer in staat zijn om de stroom proces sen-verbaal die de sociale recher cheurs opmaken, te verwerken. "Wanneer je de mogelijkheden bij de opsporing uitbreidt, maar bij de vervolging weer beperkt, dan zijn de verhoudingen natuurlijk zoek. Het aantal sociale recher cheurs is gestegen, terwijl justitie minder mogelijkheden heeft ge kregen. Een uitbreiding van de mo gelijkheden moet aan beide kanten geschieden, anders raakt het even wicht van de rechtsbescherming uit balans", zegt Blankenburg. Volgens Blankenburg moeten de sociale diensten de straffen bepa len voor steunfraude. "De regelge ving rond de uitkeringen biedt de mogelijkheid van fraude. Men moet geen regels maken die men zelf niet kan uitvoeren. De regels moeten strikter worden, zodat de mogelijkheid tot het plegen van fraude minimaal wordt. Ook moet er een betere controle op worden uitgeoefend, niet achteraf maar vooraf. Alleen de fraudezaken die stelselmatig zijn opgezet, moeten nog bij de strafrechter terecht ko- Blankenburg vindt het verder een goed idee om sommige veel voorkomende vormen van zwart werk belastingvrij te maken. Hij denkt dan aan huishoudelijk werk en ander werk waarbij het bijna voor de hand ligt om het niet aan de belastingdienst op te geven. Het belastingvrij maken van dit werk zou het aantal steunfraudes ver minderen, denkt de hoogleraar. Afbraak rechtshulp De hoogleraar vreest dat bezuini gingen op Justitie leiden tot een af braak van de Nederlandse rechts hulp. Blankenburg: "Het is niet lo gisch om bij alle departementen gelijkmatig te bezuinigen. Neder land loopt voorop wat de rechts hulp betreft, wij hebben het beste stelsel van toevoegingen, geld dat Justitie bijlegt op de kosten van een advocaat wanneer een ver dachte deze zelf niet kan betalen. Door bezuinigingen of het niet uit breiden van het justitiële apparaat terwijl de opsporingsmogelijkhe den wel toenemen, zal dit toevoe gingsstelsel worden afgebroken, en daarmee dus de rechtsbescher ming. Dat is een slechte zaak". In 1983 werd in Nederland de transactiebevoegdheid van officie ren van justitie ingevoerd. Die houdt in dat bij sommige gevallen van fraude en andere criminaliteit de officier van justitie de verdachte kan aanbieden om de zaak met een schikking af te doen. Wanneer men dan een bepaald geldbedrag be taald, komt het niet tot een rechts zaak. In Nederland wordt in toene mende mate gebruik gemaakt van deze transactiebevoegdheid. Het wordt toegepast bij de zogenaamde gevallen van kleine criminaliteit als winkeldiefstal en bij de grote fraudezaken op het gebid van be lastingen en milieu, waarbij de schuldvraag moeilijk is vast te stel len. Het proces kan op die wijze ge woon worden afgekocht. "De Nederlandse politie stuit op vele belemmeringen bij haar op- sporings- en arrestatiewerk. En wat dat betreft kan de transactiebe voegdheid een uitkomst bieden. Wanneer het zo goed als zeker is dat een verdachte het hem te laste gelegde strafbare feit heeft ge pleegd, maar het bewijs daarvoor door allerlei belemmeringen voor de politie niet is te leveren, kan hem een transactie worden aange boden", schetst Blankenburg de gang van zaken. "Vaak zal zo'n verdachte die kans aangrijpen omdat een proces negatieve publiciteit veroorzaakt, en hijzelf ook wel weet dat hij schuldig is. Door het betalen van een geldbedrag, vaak zeer hoge be dragen, is de verdachte dan toch beboet. Bovendien is het gunstig dat de rechter wordt ontlast", vindt Blankenburg. Er zit echter ook een gevaarlijke kant aan het gebruik maken van de transactiebevoegdheid, meent de hoogleraar: "Er kan misbruik van worden gemaakt. Onschuldigen kunnen min of meer worden ge dwongen tot het betalen van het transactie-bedrag, omdat hun wordt voorgehouden dat men an ders nog een aantal dagen langer in voorarrest zit. Zet iemand maar eens week vast, schuldig of on schuldig, voor vrijlating heeft hij of zij dan wel wat over. Het kan dan een vorm van chantage worden". "Het is daarom heel belangrijk dat een verdachte in de voorproce dure wordt bijgestaan door een ad vocaat. Enerzijds wordt dus de rechter ontlast, maar anderzijds verschuift het probleem zich naar de voorprocedure: daar moet extra rechtsbescherming worden gege- Blankenburg geeft toe dat voor het bieden van een betere rechts bescherming tijdens de voorproce dure extra geld kost. Er moeten im mers meer advocaten in dienst worden genomen. "Dat lijkt me geen probleem. De universiteiten leveren duizenden afgestudeerden die staan te trappelen om te begin nen. En wat is geld? Vergeleken met landen als West-Duitsland en België is Justitie bij ons heel goed koop. Justitie is in Nederland veel te zuinig: er moet meer worden ge ïnvesteerd", aldus de hoogleraar. Tony Sell war/, gevreesd mediabewerker in de VS: vernieuwingen en was jong en en thousiast. Ik vond de spot gewoon erg dicht bij de werkelijkheid staan. In die tijd waren we ook alle maal bang voor de bom. De tijd heeft bewezen dat ik goed ben be zig geweest, maar ook veel mensen heb laten schrikken. In totaal heb ik zeven spots voor Johnson ge maakt, maar de Daisy-commercial heeft geschiedenis geschreven." Schwartz wordt in The States ge zien als de mediabewerker bij uit stek. "Dat komt omdat ik al eerste in dit land heb laten zien dat tv- spots anders in elkaar moeten zit ten dan gedrukte reclame. Het me dium televisie is zo snel en zo di rect, voornamelijk door het gespro ken woord en de emotie die je daar in kunt leggen, dat het gek is als je daar geen gebruik van maakt. Ik ben van jongs af aan al een geluids fanaat geweest en zag mijn kans schoon om die hobby in tv-spots te verwerken." De Johnson Daisy-spot zorgde ervoor dat de naam Tony Schwartz al snel bekend werd in politieke kringen. "Kort na de uitzending werd ik gebeld door de belangrijk ste politieke adviseur van de De mocraten in de Verenigde Staten. Sinds die tijd heb ik 450 politieke spots voor de Democraten ge maakt. Mijn kracht is, denk ik, eer lijk en direct te zijn. Je moet onder werpen aansnijden die elke door snee Amerikaan begrijpt en vooral niet met modder gooien naar de po litieke opponent". "Ik vind het ook vreselijk te moe ten constateren dat de politieke re clames de laatste jaren en ook tij dens de afgelopen maanden, zo hard en vaak oneerlijk zijn. Daar mee overtuig je de kiezer echt niet. Ik zou het ook weigeren om valse voorlichting te geven. Je mag wel op emoties inspelen, maar je moet de waarheid nooit geweld aan doen." Tony Schwartz is ervan overtuigd dat Dukakis de verkeerde reclame mensen in dienst heeft genomen. "Hij heeft geen politieke reclame mensen genomen, maar algemene reclamejongens. Dat is zijn fout ge weest. Ik ben er honderd procent van overtuigd dat als hij de juiste mensen om zich heen had verza meld dat hij had gewonnen. Hij heeft het charisma van Kennedy, maar heeft dat niet goed uitgebuit. Ook met Kennedy heb ik gewerkt. Dat was een man die openstond voor ideeën, luisterde naar mijn ad viezen. Door de eerlijke aanpak in zijn tv-reclamespots won hij de harten van de Amerikanen. Dat had Dukakis ook kunnen hebben." Zijn er ook opdrachten of op drachtgevers die Schwartz zou weigeren? "Ik weiger niets. Ik haak alleen af als ik tegen mijn principes zou moeten werken. Ik zou dus ook voor de Republikei nen kunnen werken, mits het op mijn manier mag. Toch zou ik niet graag voor Bush spots hebben ge maakt, want ik vind het principieel onjuist dat een voormalig CIA- hoofd, nu president van de VS wordt. Deze man heeft teveel voor oordelen, kent teveel ins and outs om belangrijke mensen nog recht in het gezicht te kunnen kijken. Hij heeft in besloten kringen verkeerd en ik denk dat iemand die zich daarin thuis voelt geen goede pre sident kan zijn van een democra tie." Doeltreffend Naast zijn politieke spots is Tony Schwartz ook actief op het gebied van 'sociale reclame'. Hij is ervan overtuigd dat het medium televi sie, mits goed en doeltreffend ge bruikt, meningen beïnvloedt. Tref fend voorbeeld daarvan is de zoge naamde 'Guerrilla Media Tape' die Schwartz enkele jaren geleden heeft gemaakt. Die vier uur durende videoband leert activisten hoe zij gebruik moeten maken van de media. De belangrijkste slogan van Schwartz is dan ook: "Gebruik nooit oude wapens in een moderne strijd". Schwartz zegt daarmee te doelen op actiemiddelen als demonstra ties, spandoeken met de hoop op een foto in de krant of een seconde in het journaal. "Helemaal fout. Je moet de media gebruiken en niet jezelf laten gebruiken. Vooral in een land als Amerika kan dat heel goed. Je kunt zendtijd kopen en voor een miljoenen publiek jouw doelstellingen kenbaar maken. Je kunt bestuurders daardoor onder druk zetten. Als politici dat kun nen, kunnen burgers dat ook.". Als vanzelf gooit Schwartz het gesprek weer over de politieke boeg. "De twee presidentskandida ten hebben'zich niet verdiept in de interesses van de kiezers. Hun campagne was niet creatief maar zelfs armoedig. Het enige waar de twee kandidaten op uit waren was om elkaar zwart te maken, maar geen van beiden speelde in op za ken waarover mensen zich zorgen over maken". "Dukakis heeft geprobeerd om eenzelfde soort campagne te voe ren als Reagan vorige keer deed, Hij kwam dus bedrogen uit omdat er een paar wezenlijke verschillen tussen Dukakis en Reagan zijn, be halve natuurlijk de politieke ach tergrond. Reagan was al enorm po pulair, heeft charisma en heel veel geld. Dukakis is zelf niets bijzon ders, en heeft immorele adviseurs die zich alleen ten doel hebben ge steld te winnen. Maar deze presi dentsverkiezingen hadden iets be lachelijks. Het was werkelijk kie zen tussen de-minst slechte van de twee. Zo erg als nu hebben we het nog niet gehad". NEW YORK - Michael Duka kis had president van Amerika kunnen worden, mits hij de juiste reclamemakers om zich heen had verzameld. Dat is het standpunt van Tony Schwarz, reclame-en mediabewerker bij uitstek in New York. De bejaar de Schwarz weet waarover hij praat. Bijna alle grote politieke mannen van de VS heeft hij' zijn diensten verleend. door Frederike Contant Zijn carrière begon in 1964 met een tv-commercial in opdracht van Lyndon B. Johnson. De spot schokte de wereld: een klein meis je speelde met een margriet en plotseling werd dat vredige beeld weggevaagd om plaats te maken voor de ontploffing van een atoom bom. Johnson sprak toen rustig de woorden: "We moeten van elkaar houden, of we gaan dood." De hardheid en directheid van die spot schokte de Amerikanen, maar zorgde tevens voor een om mezwaai in de politieke tv-spots. Tony Schwarz zegt nu over die re clame: "Nu pas begrijp ik waarom Schwarz: Dukakis heeft het charisma van Kennedy, maar heeft dat niet die spot zo hard is aangekomen. In goed uitgebuit (loto gpd) die tijd was ik bewust op zoek naar De synode van de Anglicaan se Kerk in Engeland, die deze week bijeen is. heeft de Britse regering opgeroepen de wa penuitvoer terug te dringen. De kerkvergadering vraagt de overheid morele in plaats van commerciële normen te hante ren bij de verkoop van wapens, in het bijzonder aan landen van de Derde Wereld. De oproep ging gepaard met de klemmende vraag aan de re gering zich in te zetten voor een wereldwijd verbod op chemi sche wapens. "De regering van het Verenigd Koninkrijk zou zich moeten inspannen voor een internationale overeenkomst, op grond waarvan effectieve maat regelen kunnen worden geno men tegen landen die gebruik maken van dergelijke wapens". Ook op het gebied van de nucle aire en conventionele bewape ning vraagt de anglicaanse syno de de regering stappen te doen naar vermindering. Het rapport 'Vrede stichten in een nucleair tijdperk', dat deze week in de synode werd bespro ken, noemt het vertrouwen op wapens een 'belediging van de medemens'. 'Gouden kooi' De Braziliaanse vooruitstre vende bisschop Pedro Casaldali- ga van Sao Felix ziet af van een bezoek aan Nicaragua, dat hij in februari zou brengen. 'Om tacti sche en "evangelische redenen', heet het. De bisschop (60 jaar) be sloot hiertoe nadat hij een waar schuwingsbrief van het Vaticaan had gekregen, zo meldt het Ame rikaanse weekblad 'National Ca tholic Reporter'. De bevrijdingstheoloog Casal- daliga warm voorstander van de sandinistische revolutie be zocht Nicaragua de laatste jaren meermalen. In september kreeg hij te horen dat hij zich beter niet kan bemoeien met wat er gaande is in andere bisdommen en zich aan de kerkleer moet houden. De voorzitter van de Braziliaanse bisschoppenconferentie, Lucia no Mendez de Almeida, zei na een bezoek aan Rome, dat de rei zen van Casaldaliga naar Nicara gua voor het Vaticaan een zeer gevoelige kwestie waren. Tegenover het katholieke weekblad gaf de progressieve bisschop te kennen, dat ook re volutionaire mensen soms stra tegisch te werk moeten gaan. Hij vreest een schorsing als hij toch naar dit land gaat. En dan zou het Vaticaan weieens een conserva tieve bisschop in zijn plaats kun nen benoemen. Ook zou hij zon der Vaticaanse toestemming de progressieve beweging in Nica ragua kunnen schaden. In juni was Casaldaliga met een aantal collega's bij de paus op het vijfjaarlijks bezoek, voor het eerst na zeventien jaar. Van dat bezoek hield hij een dagboek bij. Dat is nu gepubliceerd in het genoemde weekblad. In zijn dagboek doet de bis schop woordelijk verslag van zijn gesprek met twee curie-kar dinalen die hem toetsten op ziju uitleg van de katholieke leer. Hij sprak een kwartier met de paus. Het gesprek was hartelijk. "Nu ziet u dat ik geen wild dier ben", zei de paus. Casaldaliga antwoordde glimlachend dat hij dat ook geen ogenblik had ge dacht. "Maar", schrijft hij in zijn verslag, "ik voelde wel hoe dit Vaticaan lijkt op een kooi. Een gouden kooi". Geen tegenstelling Ze voelen zich 'van harte ver bonden' met hun kerk. Tegelijk beschouwen ze de Acht Mei-be weging uitdrukkelijk als een 'weliswaar vrijmoedige, maar niet minder authentieke' bewe ging binnen deze kerk. De broe ders-religieuzen, verenigd in de Samenwerking Broeder-congre gaties in Nederland, schrijven dat aan kardinaal Simonis naar aanleiding van het afgebroken gesprek tussen de bisschoppen en 'Acht Mei', een beweging van ruim negentig katholieke organi saties die de kerk 'bij de tijd' wil len brengen. Bij de 'Samenwer king' zijn zestien congregaties van broeders en fraters aangeslo ten. De teleurstelling van de broe ders-religieuzen betreft vooral de suggestie dat er een tegenstel ling zou bestaan tussen een loy aal behoren tot de kerk geleid door bisschoppen in eenheid met de paus en een van harte meedoen met de Acht Mei-bewe ging. "U suggereert zelfs dat de deelnemers aan Acht Mei tot een keuze tussen beide zouden moe ten komen. Wij voelen ons sterk betrokken bij onze katholieke geloofsgemeenschap. Verheugd zijn wij over haar vruchtbaarheid en we lijden mee aan haar weder waardigheden. Wij durven ge rust te zeggen dat velen van ons ook blij zijn met het bestaan van de Acht Mei-beweging. We zou den graag zien dat de bundeling van zoveel inzet, inspiratie en hoop door de leiding van onze kerk meer ingeschakeld zou wor den om tot vernieuwing van kerk en samenleving te komen". Verscheidene bestuursleden herkennen de kritiek van de bis schoppen op het gebruik van het niet-goedgekeurde tafelgebed tijdens vieringen van 'Acht Mei'. Maar dat betekent nog niet dat de gebruikers van dat gebed zich opstellen 'boven het wettig gezag van de kerk'. "Er is hier wellicht sprake van een taktische fout, maar wij willen dit zien binnen het geheel van zoveel andere en uitstekende onderdelen van die viering". "Er waren", zo schrij ven de broeders-religieuzen, "in de manifestatie van 7 mei zoveel blijken van concrete en geïnspi reerde inzet voor kerk en samen leving en van zoveel liefde en en thousiasme voor onze geloofsge meenschap, dat het ons pijn doet als u zich op slechts één onder deel, hoe belangrijk ook, concen treert". De briefschrijvers hopen op hervatting van het gesprek met de Acht Mei-beweging "die in al haar menselijke onvolkomen heid een genade is voor de katho lieke geloofsgemeenschap". Hervormde Kerk: beroepen te Winschoten kandidaat J. Hil- verda Groningen; aangenomen naar Halle (Geld.) kandidaat H. R. Betting Oostwold (Gr., Wes terkwartier); bedankt voor Gies- sen-Nieuwkerk P. van den Heu vel Harmeien. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Ommen O. W. Bouwsma, laatstelijk zen dingspredikant, wonende te Rijnsburg. Gereformeerde Gemeenten: Leiden. Aan twee diensten van de Leidse baptistengemeen te werkt komende zondag de gospelformatie 'Le groupe Evan- gelique' uit Emmen mee, 's mor gens om half 10 in de Bethlehem- kerk aan de Driftstraat en 's avonds om 7 uur in de Petrakerk aan de Surinamestraat. Voorgan ger in beide diensten is ds. A. H. Agtereek. Leiderdorp. De muzikale fa milie De Gier uit Hillegom ver leent zondagavond 7 uur mede werking aan een evangelisatie bijeenkomst van de Leiderdorp- se baptistengemeente in het wijkgebouw 'Zijlkwartier' aan de Van der Marckstraat 19. Kerstkribben. Van 27 no vember tot 13 januari zal in het bijbels openluchtmuseum Heilig Land Stichting bij Nijmegen een tentoonstelling worden gehou den van kerstkribben uit de col lectie Elisabeth Houtzager. Deze verzameling, die onlangs in haar geheel aan dit museum werd ge schonken, bestaat uit ongeveer 700 kerstkribben, afkomstig uit Europese en uit Aziatische, Afri kaanse en Amerikaanse landen. Vrouwen. Volgens de pasto rale werkster zuster Margret Dekker zijn in de Rooms-Katho- lieke Kerk nog veel obstakels weg te nemen op weg naar gelijk waardigheid van vrouwen en mannen. Zij sprak in Utrecht in een bijeenkomst van de werk groep 'Kerk en vrouw' van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving. Dekker noemde de zelfonder- schatting van vrouwen, het feit dat ze nog weinig verantwoorde lijkheid mogen dragen, negatie ve uitspraken van het kerkelijk gezag en opvattingen van behou dende vrouwen. "De bereidheid van de kerk om vrouwen als ge lijken te zien wordt pas geloof waardig als dit in de structuren zichtbaar wordt", zei de pastora le werkster.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2