Wateroverlast in woonwijk opgelost Gestrande trein houdt vliegtuigen aan grond Arbeidsinspectie legt werk aan Alphense flats stil Van Bohemen na 21 jaar weg bij VIOS: 'Een tamboer-maitre moet lef hebben' VRIJDAG 11 NOVEMBER Al tien jaar schimmels op muren en water onder vloer NOORD WIJK De problemen met de wateroverlast in het gebied tussen de Susanne van Ettenstraat en de Van Struykstraat in Noordwijk worden waarschijnlijk begin volgend jaar opgelost. Over enkele weken moet het onderzoek naar de oorzaak van de problemen zijn afgerond en kan er een actieplan worden opgesteld. De problemen met wateroverlast ,in dit gedeelte van het dorp zijn niet van vandaag of gisteren. De huizen zijn ongeveer 18 jaar oud en veel bewoners hebben al tien jaar met schimmel op de muren en wa ter onder de vloeren te kampen. Zo moet een bewoner van de Pieter Coermanstraat geregeld op jacht naar pissebedden en zilvervisjes. "We moeten extra stoken met de ramen open om de zaak nog een Celstraf geëist voor aanranding DEN HAAG - Een 20-jarige man uit Hoogmade is gisteren door de Haagse politierechter, mr. R. van Leeuwen, wegens 'aanranding van de eerbaarheid' veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waar van drie voorwaardelijk. Een 27-jarige Leidenaar werd hiervoor veroordeeld tot twaalf weken, waarvan acht voorwaardelijk. De twee hadden na een disco- -bezoek in Oud Ade in de nacht van 3 op 4 april twee vrouwen ge dwongen tot het dulden van on tuchtige handelingen. De twee maakten deel uit van een groep die om twaalf uur opstapte om met de bus naar Leiden te gaan. De officier van justitie, mr. E. Harderwijk, meende dat de man nen de vrouwen op grove wijze hadden lastig gevallen door ze te bedreigen en ontuchtige handelin gen te plegen. "Ze hebben die mei den behandeld als vlees. Het is een feit dat iedereen het recht heeft te beslissen over zijn eigen leven en zijn eigen lichaam. Daar hebben ze de heren niet bij nodig". De officier vond het een rotstreek en noemde het geheel zwaar crimineel gedrag. Volgens Harderwijk paste in dit geval alleen maar gevangenisstraf. Dienstverlening, zoals de raadslie den van de verdachten voorstel den, vond hij volledig buiten pro porties. De officier eiste respectie velijk zes en drie maanden gevan genisstraf. Ook de politierechter piekerde niet over dienstverlening. "We zit ten hier met zeven mannen te be- beetje droog te houden. Onder de vloer staat water waardoor schim mel op de muren eigenlijk onver mijdelijk is", aldus P. Hoek uit de Coermanstraat. Niet overal in het betrokken ge bied zijn de problemen even groot. Het merendeel van de bewoners van de Abraham Rademakers- straat zegt binnenshuis niet over matig veel vocht te hebben. Buiten wil een flinke regenbui nog wel eens 'catastrofale' gevolgen heb ben. "Als het hard regent komt de straat vrij snel blank te staan. De waterafvoer is niet voldoende", al dus mevrouw Wijnands. Ook de achtertuinen en de sloppen tussen de huizen staan geregeld onder wa ter. De laatste jaren neemt het aantal klachten dat bij de gemeente bi- nenkomt, de woningen zijn in ei gendom van de gemeente, toch hand over hand toe. Onderzoek Het onderzoeksbureau Oranje- woudt is enkele maanden geleden in opdracht van het Hoogheem raadschap Rijnland een onderzoek begonnen naar de afwatering van de Noordzijderpolder. Gestimu leerd door een groeiend aantal klachten heeft de gemeente Noord- wijk de gelegenheid te baat geno men om Oranjewoudt ook in het aan de polder grenzende Boeren- burg de situatie kritisch onder de loep te nemen. Hoofd van de afdeling civiel techniek van de gemeente Noord- wijk, A. Turion, denkt dat er voor de problemen in het gebied twee oorzaken aan te wijzen zijn: "Er lig gen in de grond storende lagen, kleilagen die het regenwater niet of nauwelijks doorlaten. Dat veroor zaakt een soort schijngrondwater stand die erg hoog ligt. Bovendien is de normale grondwaterstand waarschijnlijk al vrij hoog". De aanwezigheid van de storen de lagen was al bekend bij de bouw van de woningen bijna twintig jaar geleden. NOORDWIJK Minister Deetman van onderwijs werd bij zijn aankomst in hotel Huis ter Duin in Noord- wijk gisteravond omringd door agenten en verslagge vers. Ruim 30 -politieagenten uit Katwijk en Noordwijk voerden namelijk acties bij het hotel gericht tegen de bezuinigingsmaatregelen van het kabinet. De agenten zorgden voor 'extra bewaking' van een bijeenkomst waarbij minister Deetman van onderwijs aanwezig "Wij hopen met deze extra beveiliging van de minis ter, die eerder deze week in Amsterdam is gemoles teerd, de aandacht te vestigen op onze actiesaldus voorzitter A.N. Stuifbergen van de Algemeen Christe lijke Politiebond ACPafdeling Katwijk en Noord- wijk, die ook namens de NPB en de ANPV zei te spre ken. Minister Deetman, Braks en de staatssecretarissen Ginjaar en Evenhuis waren naar het Noordwijkse ho tel Huis ter Duin gekomen voor een jaardiner, dat werd aangeboden door Onderwijscentrum Horeca. De de monstratie van de agenten had plaats met toestem ming van de directie van het hotel op het terrein van Huis ter Duin. De bewindslieden werden opgewacht met spandoe ken waarop onder meer de tekst 'Voortaan geen vip-be geleiding meer' stond. Deetman had de Noordwijkse politie om extra begeleiding verzocht gezien zijn erva ringen in Amsterdam eerder deze week. (foto Holvast) Fikse kloppartij Ieren, Engelsen en Nederlanders LISSE Een ongeval op de Heere- weg in Lisse aanleiding geweest voor een fikse knokpartij waarbij een groep Ieren, Engelsen en Ne derlanders betrokken was. Een 19-jarige Engelsman, woon achtig in Sassenheim, reed op de Heereweg in Lisse met zijn brom fiets tegen een lantaarnpaal. Hij viel en liep daarbij onder meer een hersenschudding, gebroken neus en armfractuur op. De Engelsman maakte deel uit van een groep buitenlandse en Ne derlandse werknemers van een bollenbedrijf. Terwijl de poltie en het ambulancepersoneel druk doende was hem in de ambulance te leggen om hem naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden over te brengen, kwamen de andere le den van de werkploeg lopend aan op de plaats van het ongeval. Door de schrik en volgens de po litie van Lisse ook door overmatig drankgebruik, ontstond er een schermutseling tussen de 'werklui' en de andere omstanders. Een 19- jarige Lissenaar liep hierbij een ra ke klap in het gezicht op. De politie heeft een 35-jarige Ier aangehouden, maar bij confronta tie met het slachtoffer bleek hij niet diegene te zijn die de klap heeft uit gedeeld. SCHRIK Twee hoogbejaarde da mes hebben gisteren de schrik van hun leven gekregen toen zij een in breker op heterdaad betrapten in hun woning aan de Leidsestraat in Hillegom. De vrouwen hoorden wat in de wc en gingen poolshoog te nemen. De inbreker wrong zich net door het bovenlichtje van de wc. Hij heeft zich zo snel mogelijk losgewrikt en koos het hazepad. spreken, wat vrouwen is overko men. Die zijn bedreigd en bang ge weest. Dat kan je niet afkopen met een boete of dienstverlening". Mr. van Leeuwen vond het uittrekken van de broek, door de jongste ver dachte, zeer vernederend en een in breuk op de integriteit van het slachtoffer. LEIDEN - De sneltrein Brussel- Amsterdam CS heeft gistermid dag ter hoogte van het Kaagei land - tien minuten na vertrek uit Leiden - bijna tachtig minuten stilgestaan. De oorzaak daarvan was vanmorgen nog niet precies bekend. De trein zelf was defect. Van een stroomstoring, waaraan in eerste instantie werd gedacht, was geen sprake. Toen duidelijk werd dat de ge strande trein zijn weg niet meer op eigen kracht kon vervolgen, kwam er een ouderwetse loko- motief aan te pas die de intercity op halve kracht via Schiphol naar Amsterdam-Centraal trok. Daar trok de oude 'lok' nogal wat be kijks. De ongewenste stop had vooral consequenties voor die passa giers die Schiphol als eindbe stemming hadden om daarna hun reis per vliegtuig voort te zetten. Het treinpersoneel zocht uit om hoeveel mensen het precies ging, noteerde de vluchtnummers en liet via de mobilofoon contact zoeken met de vluchtleiding van de luchthaven. Korte tijd later kon de conducteur melden dat de vliegtuigen aan de grond zoqden blijven tot de verlate treinreizi gers er waren. Eén van die passagiers durfde echter het risico niet te lopen dat hij zijn vliegtuig zou missen. Di rect na de melding van de storing verliet hij met koffers en tas de trein, op weg naar een enkele honderden meters verderop gele gen boerderij. Daar wist hij de boer over te halen hem met spoed naar Schiphol te brengen. De treinstoring zo bleek even later, was niet het enige ongemak voor de reizigers. Wie dringend wilde telefoneren, liet de con ducteur via de intercom weten, moest maar even naar het voorste treinstel komen. Tegen betaling van één gulden kon er dan een kort en zakelijk gesprek worden gevoerd. En daar bleken enige reizigers wel gebruik van willen te maken. Nog geen tien tellen la ter meldde hij zich opnieuw. De passagiers konden zich het loopje besparen want ook de telefoon deed het niet. KATWIJK De jaarlijkse tentoonstelling van de daag en morgen ruim 650 hoenders, sierduiven, cavia's Katwijkse vereniging van houders van konijnen en en konijnen. Vandaag is de tentoonstelling nog te be- pluimvee Kopluko is gisteravond geopend. In de kleine zoeken tot 22.00 uur, morgen van 10.00 tot 16.00 uur."De zaal van sporthal Cleijn Duin toont de vereniging van- toegang is gratis. <f0to Dick Hogewoning) DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - De Arbeidsinspectie heeft een deel van het werk aan 102 flats in de Naereboutstraat en omgeving in Alphen stilgelegd. Bij het ver wijderen van buizen van de oude riolering bestond het risico dat de kankerverwekkende stof asbest vrij kwam. Het aannemingsbedrijf J. van Wienngen uit Alphen ver wijderde de buizen zonder onthef fing van de Arbeidsinspectie en had ook geen beschermende maat regelen genomen voor de werkne mers en bewoners van de flats. "De risico's waren te hoog. Wij vinden dit onaanvaardbaar", aldus J. Blok, hoofdinspecteur bij de Arbeidsin spectie in Zoetermeer. Direct na het bezoek van de ar beidsinspectie is het bedrijf ge stopt met het vervangen van de ou de rioleringen. Met de Woning bouwvereniging Alphen (WVA) is afgesproken dat in 54 woningen nieuwe rioleringsbuizen naast de oude worden gelegd. In 48 wonin gen waren de oude buizen reeds verwijderd. In drie daarvan wor den metingen verricht om te kijken of er asbestvezels in de lucht zitten. Is dat het geval, dan worden alle woningen 'grondig schoonge maakt', aldus R. Los van de WVA. Hij verwacht dat de resultaten maandag bekend zijn. Afhankelijk van dat onderzoek en van de bevindingen van de ar beidsinspectie wordt bekeken of de werknemers van Van Wieringen nadelige gevolgen van het werk kunnen ondervinden. Werkvoor bereider M. Bruggeman van het aannemingsbedrijf vertelt dat de slopers alleen mondkapjes droe gen: "Wij wisten helemaal niet dat het gevaarlijk zou kunnen zijn". De bewoners van de flats aan de Naereboutstraat, Prinses Marijke- straat, J.P. Coenlaan, Van der Doesstraat en de Dorus Rijker straat zijn vanmiddag op de hoogte Maandag buigt de Haagse recht bank zich over de juistheid van het verbod van de arbeidsinspectie. Hoofdinspecteur Blok vertelt dat de controle op het naleven van de asbestrichtlijnen de laatste tijd is geïntensiveerd. Het is namelijk ge bleken dat in veel woningen van zo'n twintig jaar oud buizen zijn ge bruikt met deze stof. In Alphen werd niet gewerkt vol gens de richtlijnen. "Ze waren ge woon maar bezig en hadden er op z'n Hollands gezegd een rotzooitje van gemaakt", aldus Blok, die be nadrukt dat de Arbeidsinspectie niet zo vaak werk stillegt. "Hooguit tien keer per jaar. We mogen een werk alleen stilleggen als er acuut gevaar is voor de werknemers". Volgens Blok is asbest gevaarlijk voor de volksgezondheid. In de brief waarmee de Arbeidsinspectie het werk stillegt, wordt ook uitge breid gewezen op deze gevaren: "Een geringe of kortdurende bloot stelling aan'blauwe asbest kan ver moedelijk reeds kanker van borst en buikvlies doen ontstaan". Blok benadrukt echter dat er geen reden is voor paniek. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 u en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur spoedeisende medische hulp). Janssen, Maris en Van Schie za 8 uur tot zo 8 uur: H. Janssen, tel-155010, Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: M.A. van Schie. tel: 177100, Rijnsburgerweg 163. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- mei|er,de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: F.B. Kruis, tel: 126371, Minnebroersgracht 41. zo 8 uur tot 24 uur J. Rus, tel: 132500, Middel stegracht 129. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens. Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J.W. Lely, tel: 120412, Kernstraat 11 zo 8 uur tot 24 uur: W. de Bruyne, tel: 134354, de Lt. de Kanterstraat 32. Groep 4 - Van Wingerden. Lahr, Van Rijn, Bé- 1215506. zo 8 uur tot 24 uur: R.E.8. J.G. Zaayer, R.P. Geerligpad 11. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein- za 8 uur tot zo 8 uur: H. Prince, tel: 761754, Vondellaan 58. zo 8 uur tot 24 uur: H. de Jong. tel: 123752, Noordeindeplein 48. Waarnemingsregeling Homeopatische art sen I. Cowan, Levendaal 87, tel: 146337; C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za 8.00 uur tot zo 24 uur: za: K. van der Post. tel: 226568, spreekuur: Hoofdstraat 40; zo: L. Middendorp, tel: 895525, spreekuur: Peppel schans K14, beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot'ma 7.30 uur: J.B. Hugenholtz, Prins Hendriklaan 4, tel: 155666. Voorschoten za- J. Baars, R Wagnerlaan 63, tel: 2520; zo: A. Meiman, J.W. Frisolaan 13, tel: 2118. Warmond Huisartsenpraktijk Sleeboom/Hoornweg, za: R. van Niekerk, tel: 19014, Van Pola- nepark 92; zo- G. Schaepman, tel-14561, v.Z. '.Neijeveltstraat 92. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 11/11 tot vr. 18/11 door: Apotheek Zuider, Lammenschansweg 7, Lei den. tel: 071-123553; Apotheek Boehmer, Florijn 21Leiderdorp, tel: ath °o4400; jek Langstraat, Lam tel: 01751-11350. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno- W. Kuiters, Hoge Rijndijk 38, Leiden, tel: 071- 125215. Voor patiënten van tandartsenpraktijk 'Haas- wijk' heeft tandarts G.J.H. de Minjer spreekuur van 11-12 uur. Simon Vestdijklaan 28, 2343 KV Oegstgeest. dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2. Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar J. Sauerbier Couvee, Van Beethovenlaan 69b, Voorschoten, tel: 01717-4252. ZOETERWOUDE - "In Leiden heb ik eens een tamboer-maitre op leeftijd gezien. Hij was echt een oude man. Ik vond het geen gezicht. Toen bedacht ik dat ik het niet zo ver moest laten ko men. Op een gegeven moment 'word je hier gewoon te oud voor", dit zegt Wim van Bohe men, die vanavond zijn tamboers uniform inlevert bij het Tam boer-Trompetter- en Majoretten- corps VIOS in Zoeterwoude. Van Bohemen viert morgen zijn 55ste verjaardag. "Precies een jaar geleden heb ik VIOS een brief geschreven, dat ik er mee op zou houden. Ik wilde op de twaalfde stoppen, mijn verjaar dag, maar dan repeteren we niet. Dan maar de elfde. En de elfde van de elfde om 11 uur 11, dat is toch leuk. Niet dat ik iets met carnaval te maken heb, maar dit leek me gewoon leuk", zegt de maitre. De vereniging bestaat 21 jaar en Van Bohemen is vanaf het be gin de bandleider geweest, nadat hij eerst de nodige ervaring had opgedaan bij de PTT-harmonie. "Om tamboer-maitre te zijn moet je veel lef hebben. Ik heb heel wat middagen staan oefenen op het oude voetbalveld. Die stok moest steeds hoger de lucht in. Je maakt helemaal de blits als je die stok omhooggooit. Er zijn cursussen, maar ik geloof niet dat je daar alles kunt leren. Als maitre moet je een persoonlijk heid zijn, de bandsleden moeten op je kunnen vertrouwen. Jij bent de baas". Van Bohemen is niet alleen maitre geweest. Hij heeft jaren lang de bar van de vereniging ge daan, hij was instructeur, organi seerde de jaarlijkse fancy-fair, en hij was secretaris van de Muziek- stichting, die het gebouw van de muziekschool, VIOS en de St. Jansfanfare beheert. Daarnaast is hij voorzitter van de Volks tuinvereniging en secretaris van de Oranjevereniging. Hij is hulp koster en zit in het collectanten college. Iedere twee weken gaat hij een uurtje naar Swetterhaege Wim van Bohemen (55 jaar) uit Zoeterwoude verlaat VIOS: "Op e gegeven moment word je er te oud voor". (foto Henk Bouwm om daar met een groepje van 12 kinderen muziek te maken. Overdag is hij PTT-ambtenaar in Leiden, nadat hij 10 jaar lang postbode is geweest in Zoeter- woude-Dorp. "Ik ben nog levenslustig ge noeg, maar het is nu gewoon op. Ik heb de laatste jaren misschien wel iets te veel gedaan. Ik wil nu gewoon met mijn vrouw af en toe thuis zitten. VIOS kostte altijd het meeste tijd, vandaar dat ik daarmee op houd. Helemaal weg ga ik trouwens niet. Ik blijf de fancy-fair doen bijvoorbeeld. Maar vanaf vandaag hoef ik al leen nog maar naar VIOS als ik daar zelf zin in heb en niet omdat het moet", zegt hij. VRIJDAG 11 NOVEMBER Leiden bingo-avond in buurthuis Mati- lo, Zaanstraat, aanvang 20.00 concert in de Chopin-cyclus door Martha Noguera, piano, aan vang 20.15 uur in de Kapelzaal K&O, Oude Vest. klaverjassen bij voetbalvereni ging De Sleutels, aanvang 20.00 uur in de kantine op Sportpark De informatie-avond met de titel: 'Als je ouders teruggaan' (voor Turkse jongeren), aanvang 20.00 r in buurthuis 't Spoortje, Bein- kaart- en sjoelavond Kontakt- commissie w Lugdunum. Oegst- geesterweg, aanvang 20.00 uur. Leiderdorp volksdansfestijn met Poolse dansgroep Sarna, aanvang 20.00 uur in Sjelter, Heemraadlaan. Warmond bazar van de Hervormde Kerk, van 19.00 tot 22 00 uur in 't Tref punt, Herenweg. verkiezing Prins Carnaval (om 11.11 uur) met muzikale omlijsting The Musical Cats en De Billentoe- aanvang 21.00 uur in café Corrie i Dick. ZATERDAG 12/40VEMBER Leiden zaalhandbalkampioenschap voor scholen in het voortgezet c derwijs, aanvang 9.00 uur in Groenoordhal. vlooienmarkt in de Groenoord hal. van 10.00 tot 16.00 uur. rommelmarkt in de Pieterskerk, van 10.00 tot 17.00 uur. tentoonstelling van de Postdui venvereniging De Vriendenclub, van 18.00 tot 22.30 uur in het club gebouw, Anna Paulownastraat. kinderboekenschrijfster Anke n andere verhalen, .00 tot 17.00 uur bij Koore- ri Stolk, Nieuwe Rijn. derijen in wijkgebouw Staalwijk, Herenstraat 45, van 13.00 tot 18.00 uur. grandiose Rock 'n Roll-avond Jubileumcommissie w Lugdunum, onder het rt o 'back to the fifty's', met de Jumping Strings, aanvang 21.00 uur in het clubhuis, Oegstgeesterweg. optreden Dick de Graaf Septet bij Jazzclub Hot House, aanvang 21.30 uur in het Waaggebouw, Aalmarkt. optreden 'Papiros', bossanova trio, aanvanf 21.30 uur in Droom- fabriek, Oude Singel. Leiderdorp optreden van kindertheater Plok met 'Geld zat', aanvang 14.30 uur in de Muzenhot. optreden Drumband Matilo in Warmond bazar van de Hervormde Kerk, van 11.00 tot 16.00 uur en vanaf 20.00 uur in t Trefpunt, Heren weg. Zoeterwoude stijldansen onder leiding van de heer Alphenaar, aanvang 20.30 uur, (voor wie bijgeschoold wil worden om 19.30 uur), Muziek centrum, Schenkelweg. ZONDAG 13 NOVEMBER Hillegom optreden Big Band Bollen streek in Hotel Flora, van 15.00 tot 18.00 uur. Leiden trimlopen over afstanden van 3 tot 21 km, start om 10.30 uur bij volkstuinvereniging Cronesteijn, Vrouwenweg. tentoonstelling van de Postdui venvereniging De Vriendenclub, van 12.00 tot 17.00 uur in het club gebouw, Anna Paulownastraat. kindervoorstelling 'De Beer' door De Bauwe Zebra, aanvang 15.00 uur in het Lak-theater, Cle- veringaplaats. kaart- en sjoelmiddag bij mu ziekvereniging De Burcht, aan vang 14.00 uur in de Burchtves ting, Aalmarkt. schilderijenspreekuur na tele fonische afspraak (254620) door de heer drs. M.L. Wurfbain, Ste delijk Museum De Lakenhal, van 13.00 tot 17.00 uur. bijeenkomst voor een praatje en een spelletje in Dienstencen trum Binnenstad, Hoge^oerd 65, van 14.00 tot 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16