Twee jaar celstraf geëist tegen ex-boekhouder van 'Cortona' Stichting Artcol geeft pand Nieuwstraat nieuwe gestalte Plan Hema beperkt tot flinke verbouwing Slechte werkomstandigheden bij bureau van universiteit PONTJE BIJ ZIJLBRUG LEIDEN VRIJDAG 11 NOVEMBER 1988 Leidenaar verduisterde 675.000 gulden Lous Stuijfzand, Kees Dam en Bram Laurier (van I na in Leiden op een aardig laag pitje en misschien kunnen v van de stichting Artcol. "Op kunstgebied staat alles i bijdrage leveren om dat te verbeteren". Paldiuis wordt expositie- en werkruimte LEIDEN - Achter de gevel van Nieuwstraat 10 gaat sinds een half jaar de stichting Artcol schuil. Een galeriehouder, een schilderes, een antiekrestaurateur en twee gra fisch ontwerpers hebben de han den ineen geslagen om het voorma lig pakhuis om te bouwen tot expo sitie- en werkruimte. Op de begane grond is in augustus galerie 'Time is Art' opengegaan, de rest van het gebouw moet eind van de maand klaar zijn. door Simone van Driel Dat Bram Laurier (galerie), Kees Dam (antiekrestaurateur), Lous Stuijfzand (schilderes), Willem Mulder en Kathy Stücken (grafisch ontwerpers) zich in een stichting hebben verenigd, heeft meer met noodzaak dan met uitdrukkelijke wens te maken. "Er waren nog meer gegadigden voor dit pand en we meenden dat we meer kans hadden wanneer we ons als collec tief konden melden", zegt Laurier. "Het zou, vonden wij, ook zonde zijn als het weer als magazijn zou worden gebruikt, daar zag het een beetje naar uit. Toen hebben we de stichting opgericht. We kenden el kaar allemaal al en we hebben de zelfde belangen: We zaten allemaal met het probleem dat we geen of geen goede ruimte hadden. En dit is een prima plek". De gemeente heeft het gebouw voor een periode van tien jaar aan het vijftal verhuurd. Sinds de stich ting er in mei introk, heeft het pand een kleine metamorfose onder gaan: beneden kwam de galerie, op de bovenverdiepingen zijn ateliers en een gezamenlijke ruimte geko men. Tot nu toe allemaal op eigen kosten, maar Laurier spreekt de hoop uit dat ze een aanloopsubsi die van 50 procent op de huur kun nen krijgen. "Het zou mooi zijn als we in plaats van een regeling voor bedrijfspanden, in aanmerking zouden komen voor een regeling voor culturele panden. Nu moeten we alles zelf aanbrengen". Stuijfzand: "Al onze energie is tot nu toe in het opknappen van het gebouw gaan zitten. We wilden la ten zien wat we kunnen. Aan de fi nanciële kant van de zaak zijn we nog niet zo toegekomen. Ja, dat is wel een gok, maar we staan hier vierkant achter en dat risico willen we nemen. Het heeft ook wel met idealisme te maken: op kunstge bied staat alles hier in Leiden op een aardig laag pitje en misschien kunnen wij een kleine bijdrage le veren om dat te verbeteren". Samenwerking De galerie is het pakkie-an van Laurier. Hij bepaalt wiens werk er komt te hangen en heeft al tot ver in het volgend jaar zijn programma rond. Het gaat om moderne heden daagse kunst en het streven is on der meer om met buitenlandse ste den uitwisselingen op touw te zet ten. "Eerst was het plan om werk van jonge Leidse kunstenaars hier te hangen, maar dat is toch niet het summum. We willen dus meer op regionaal niveau gaan zitten, en eventueel uitwisselen met het bui tenland". Op dit moment hangt er werk van fotograaf Eric Hamelink, win naar van de Siemens publieksjury- prijs. Hij mocht drie weken naar New York en onder meer is een aantal van de foto's die hy daar maakte, te zien. Behalve hun werk naar buiten brengen, willen de kunstenaars ook andere activiteiten ontplooien, zoals het meewerken aan projecten die Nieuwstraat 10 overstijgen. "Als er op stedelijk niveau iets wordt georganiseerd - een anit- apartheidsweek, bijvoorbeeld willen wij daaraan ook meedoen", zegt Laurier. Ook met een buur man als sociëteit De Burcht kan worden samengewerkt. "En het zou leuk zijn als de Kunstuitleen hier ook in de buurt kwam", doen ze de gemeente een suggestie aan de hand. Artcol hoopt eind november klaar te zijn in het pand en zal dan een open dag houden. "Ook voor de buurt", zegt Stuijfzand. "Want we zullen best voor wat overlast hebben gezorgd". LEIDEN - Het plan voor de bouw van een nieuw Hemafiliaal aan de Haarlemmerstraat is van de baan. De Hemadirectie heeft besloten in plaats van volledige nieuwbouw het bestaande pand grondig te ver bouwen. Binnen de huidige muren van het Hema-filiaal zal, volgens een woordvoerder van de Hema, een zo goed als nieuwe winkel wor den gebouwd. Aanvankelijk was de bedoeling van de Hema om in maart 1989 met de sloop van het oude pand te be ginnen en op dezelfde plek een ge heel nieuwe winkel neer te zetten. De benodigde vergunningen daar voor waren inmiddels afgegeven. Het bouwplan zou in fasen worden uitgevoerd omdat de Hema er niet in is geslaagd een tijdelijk onder komen te vinden. Tijdens de nieuwbouw had de verkoop in een deel van de oudbouw dus gewoon door moeten gaan. Die gang van za ken is echter zo problematisch dat men uiteindelijk toch van het plan heeft afgezien. De directie van de Hema heeft de gemeente er twee weken geleden van op de hoogte gesteld dat het nieuwbouwplan gewijzigd zal wor den en aangekondigd binnen een week met een gewijzigd bouwplan op de proppen te zullen komen. Tot op heden heeft de gemeente echter niets gezien. Wethouder Van der Molen (ruimtelijke ordening) wilde gisteravond niets over de gewijzig de plannen van de Hema zeggen. Zoals het zich nu laat aanzien zal de huidige gevel aan de Haarlem merstraat gehandhaafd blijven, maar wel worden aangepast. Een Hema-woordvoerden spreekt van een grondige verbouwing achter de bestaande muren waarbij het winkeloppervlak aanzienlijk zal worden uitgebreid. Bij de gemeente rekent men er op dat de verbouw van de Hema ge woon in maart 1989 van start zal gaan. "Zoals de huidige Hema er uit ziet kan het niet langer blijven. Op piekuren is de winkel zo vol dat er geen kip meer bij kan. De Hema erkent dat de huidige situatie hen een stuk marktverlies oplevert. Verder uitstel zou daarom onver standig zijn", aldus een woordvoer der van de gemeente. Desgevraagd deelt de Hema-woordvoerder mee dat de richtdatum nog steeds maart 1989 is. Hoelang de verbou wing zal duren is nog niet bekend. Lantaarnpalen (2) Het kan dus kennelijk nog gek ker. Op het Rapenburg staan twee verschillende soorten lan taarnpalen die ten minste nog iets van elkaar weg hebben. Het zijn allebij namelijk historische modellen, alleen is de één rond en de ander vierkant. Maar aan de Herengracht staan aan de evenzijde de vierkante modellen - kopieën van de gas lantaarns die in de stad stonden - die nu Leidse palen worden ge noemd. Aan de andere kant - die van het Oudeliedenhuis - staan echter de moderne lantaarnpa len met tl-verlichting. Bewoner L.H.M. Heetvelt van de Herengracht ergert zich daar groen en geel aan. "Dat is wel zo'n stom gezicht. Daar verbaas ik me nog elke dag over", zegt hy. Hij reageert naar aanleiding van Steeds van vorige week over lantaarnpalen aan het Rapen burg. "Het voorbeeld van het Ra penburg is nog heilig als je dat vergelijkt met de Herengracht", aldus Heetvelt. "Als 's avonds de straatverlich ting is ontstoken, dan stralen de palen een warm oranje-geel licht uit, dat echt sfeer brengt op de gracht", zegt Heetvelt over de Leidse palen. "Aan de andere zij de staan echter palen vervaar digd van lichtmetaal, voorzien van een koplamp, die tl-verlich ting uitstraalt waarvan je zo eng bleek gezicht krijgt. Gespeend van elk gevoel van sfeer en har monie en beslist niet passend voor zo'n gracht". De verklaring van deze dishar monie is net als bij het Rapen burg heel voor de hand liggend. De walkanten van de- Heren gracht zijn enkele jaren jaren ge leden hersteld. Aan de de even- zijde is dat echter een paar jaar eerder gebeurd dan aan de one venzijde. In het jaar dat de one venzijde onder handen werd ge nomen, was er kennelijk meer geld voor straatverlichting dan een paar jaar daarna. Gevolg is simpelweg dat aan dezelfde gracht er twee verschil lende soorten lantaarnpalen ver schenen. Woordvoerder Jan Ver- duijn van Energiebedrijf Rijn land (EBR) zegt dat als ergens in Leiden wordt gewroet, ook wordt bekeken of er wat aan de verlichting moet worden gedaan. In het geval van de walkanten of vernieuwing van de riolering ligt de straat toch open dat is dus wel zo handig. Is een straat aan vervanging toe dan gaat naar de gemeente de vraag welke verlichting terugge plaatst moet worden. "Die wen sen van de gemeente verschillen nogal. De ene keer willen ze sfeerverlichting en de andere keer wordt weer prioriteit gege ven aan veiligheid en moet er modern, helder licht komen. Daarnaast speelt ook mee hoe veel geld ze te besteden hebben. In het geval van de Heren gracht lijkt het erop dat de even-' zijde in een gunstiger tijd is gere noveerd dan de overkant. "Elk jaar is de filosofie anders en is er meer of minder geld beschik baar", aldus Verduijn. De kans dat de verlichting aan de Herengracht gelijk wordt ge trokken is niet erg groot. "Het Bewoner Heetvelt van de Herengracht met rechts de Leidse Paal en links aan de overkant de moderne lantaarn paal "Dat is toch een stom gezicht". (foto Jan Holvast) lijkt me niet dat ze zo even geld neerleggen om de ene kant van de Herengracht te 'rooien' en vervolgens te vervangen door Leidse palen. Aan het EBR ligt het niet. Als we morgen opdracht krijgen doen we het meteen", zegt Verduijn. Dubbelop Het lijkt er soms op dat er een ware concurrentieslag om de liefdadigheid gaande is. Zo blijkt dat er nu twee acties zijn om kin deren uit Torufi een leuke kerst te bezorgen door ze cadeautjes te schenken. De grap is bovendien dat ze helemaal niets van eikaars actie af wisten. Onze eigen 3 October-Vereeni- ging heeft tijdens de afgelopen viering van Leids ontzet een grootse actie gevoerd om pakjes bij elkaar te krijgen die bestemd zijn voor kinderen in het door crisis getroffen Polen. Die actie is een niet gering succes gewor den. Maar liefst 6000 pakjes zijn gistermiddag in een grote vracht auto richting Polen gegaan. Door stom toeval is gebleken dat er nog een andere organisatie in Nederland is die precies het zelfde doet. De Holland-Poland Express uit Utrecht organiseert al een jaar of zeven acties voor het Toruri. Zo hebben ze kinde ren uit een ziekenhuis geaddop- teerd en geven ze pakjes aan een weeshuis voor kinderen van 0 tot 4 jaar. Bestuurslid R.J. Veldhuyzen van Zanten van de 3 October- Vereeniging zegt het jammer te vinden dat het zo gelopen "Het is voor ons een eenmalige zaak. Maar als we het nog een keer doen, dan zal ik zeker c tact opnemen met die organisa tie uit Utrecht. Afgezien van het feit dat zoiets moet worden geco ördineerd, is het ook heel handig als je met elkaar kunt samenwer ken, zodat je de krachten kunt bundelen". Het is volgens hem niet uitge sloten dat er nu kinderen zyn die twee pakjes krijgen. Hebben een dubbele leuke kerst. LEIDEN - De werkomstandighe den op het bureau van de universi teit aan de Stationsweg 46 en Sta tionsplein 10-20 zijn slecht. Het ge bouw wordt slecht schoonge maakt, zo is een van de klachten die in een rapport van een werk groep arbeidsomstandigheden staan opgesteld. Het vuil leidt tot gezondheidsklachten en schade aan de kleding, aldus de werk groep. Ook de kantine krijgt een veeg uit de pan: het brood is er slecht, de maaltijden weinig gevarieerd en men moet lang op zyn hapje wach ten. Verder constateert de werk groep dat het magazijn niet doel treffend werkt: het is vaak dicht en bestellingen worden traag afgele verd. Door het College van Bestuur is al eerder de wens geuit om het bu reau van de universiteit te verhui zen naar een nieuw gebouw. Geld daarvoor is echter voorlopig niet beschikbaar. Kostuum gestolen LEIDEN - Een 24-jarige man uit Noordwyk is gisteravond beroofd van een kostuum dat hy even tevo ren had gekocht. De man passeer de op de Vollersgracht twee jon gens die by het voorbijgaan de plastictas uit zyn handen trokken. Het tweetal ging er vervolgens als een haas vandoor. Het kostuum heeft een waarde van byna 900 gul den. LEIDEN - Terwijl het autoverkeer na de afsluiting van de Zijlbrug elders sers en voetgangers druk gebruik van een pontje dat naast de brug heen en de spitsuren echter rekening te houden met wachttijden. Het pontje vaart dagelijks tussen LEIDEN - Ruim vijfhonderd vo gels zijn te zien op de vogelshow die van 18 tot en met 20 november wordt gehouden. De vereniging van vogelliefhebbers Avibus houdt deze tentoonstelling in de zaal van postduivenvereniging De Blauw- kras aan de Voorschoterweg. De vogels zijn ingedeeld in kleur, zang en postuur kanaries, tropi sche vogels, wildzangbastaarden en parkieten. Voor de eigenaars van mooiste exemplaren is een bondskruis beschikbaar van de Nederlandse bond van vogellief hebbers. De gemeente geeft een legpenning weg. De openingstij- de file staat, maken üet- den zijn op vrijdag van 20.00 tot 22.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 22.00 uur en zondag van 10.00 tot de stad vaart. Ook de fietsers dienen ochtends (foto Wim Dijkman) 16.00 l. Vogelshow DEN HAAG/LEIDEN - Te gen de ex-boekhouder van de Cortonastichting, een 53- jarige Leidenaar, is vanmor gen voor de Haagse recht bank twee jaar onvoorwaar delijke gevangenisstraf ge ëist. De man heeft bekend een half miljoen gulden te hebben verduisterd, dat toebehoorde aan het op vangcentrum voor mishan delde vrouwen. Officier van justitie, mr. F. van Straelen, concludeerde dat er zelfs 675.000 gulden was verdwe nen. Van Straelen uitte verder forse kri tiek op zowel de Cortonastichting als het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (wvc) dat de subsidie verstrekte. Er was geen enkele controle op het doen en laten van de boekhouder, zodat de verduistering wel erg gemakke lijk kon plaatshebben, meende de aanklager. De Cortona Stichting is door de verduistering in de financiële pro blemen gekomen. Vier van de 34 opvangplaatsen voor vrouwen kunnen niet worden gebruikt om dat er geen geld voor is. De Leidenaar trad in 1976 in dienst bij de Cortonastichting als boekhouder. In de avonduren ver zorgde hij verder de boekhouding van andere bedrijven. Daarmee bouwde de man een hoge levens standaard op die in gevaar kwam toen begin jaren '80 een aantal be drijven failliet ging of rekeningen niet meer betaalde. Omdat hij toch die hoge levensstandaard wilde be houden, leende hij in eerste instan tie geld uit de kas van Cortona. Maar op een gegeven moment was dat zo'n groot bedrag geworden dat er van terugbetalen niets meer kwam. De verduistering ging vrij simpel in z'n werk. De boekhouder haalde geld op bij de bank en verant woordde daarvan maar een deel in het kasboek. De rest stak hij ge woon in zijn zak. Overigens be steedde hij een groot deel van het bedrag niet aan zichzelf. Een van de bedrijven waarvan hij de boek houding bijhield en die in financië le nood verkeerde, leende hij bij voorbeeld een kwart miljoen. Laksheid Officier van justitie Van Straelen beschuldigde zowel de Cortona stichting als het ministerie van wvc van verregaande laksheid. "Het ontbreken van interne controle heeft het de verdachte wel erg makkelijk gemaakt", aldus Van Straelen. "Hij haalde het geld van de bank, maar had zelfs geen te kenbevoegdheid. De directeur (die overigens met ziekteverlof is, red.) tekende blanco cheques. Iemand zonder tekenbevoegdheid geef je toch geen blanco cheques mee?". Bovendien, zo is uit het onder zoek gebleken, werd de kas nooit nageteld. "De boekhouder van Cortona kon ongestoord z'n gang gaan", concludeerde Van Straelen, die erop wees dat dat ook WVC te verwijten valt Sinds 1981 is er geen enkele accountantsverklaring overlegd, terwijl WVC wel jaarlijks 1,8 miljoen gulden subsidie over maakte. "Als ik zie dat dit zeven jaar heeft kunnen doorlopen, dan vind ik het schrikbarend hoe er met overheidsgelden wordt omge sprongen", zei de officier, die ove rigens direct opmerkte dat een en ander nu wel is verbeterd. Van Straelen benadrukte dat het totale schadebedrag 675.000 gul den is. In de zeven jaar durende verduistering is dat het bedrag dat wel is opgenomen van de bankre kening, maar nooit in het kasboek is verantwoord. De advocate van de Leidenaar, mr. C. de Jongh, meende dat er slechts een half miljoen was ver duisterd door haar cliënt. Zowel de ex-boekhouder als de advocate zei den dat ook anderen mogelijk geld uit de kas hebben ontvreemd. Het zou dan gaan om een bedrag van 175.000 gulden. "Ik heb wel eens van de ene op de andere dag een kastekort van 600 gulden gehad", zei de verdachte zelf. "Daarvan kon ik geen melding maken, want ik had natuurlijk zelf boter op myn hoofd. En het is wel vaker voorge komen dat er geld weg was". Forse bedragen Zo'n twintig mensen konden bij de kas, waar dikwijls forse bedra gen inzaten. "Het was administra tief gezien een grote puinhoop bij de Cortonastichting", oordeelde ook de raadsvrouw. "Omdat er wel degelijk ook andere mensen bij de kas konden, is het onredelijk om al les op het conto van mijn cliënt te schuiven". De Jongh pleitte voor een alter natieve straf. Zij wees de recht bank erop dat haar cliënt de ver duistering voor een groot deel had gepleegd om anderen te helpen. "Hij wil goed doen en kan geen nee zeggen", verklaarde ze zijn gedrag. Ze benadrukte verder dat de Lei denaar volledige medewerking verleend aan een schaderegeling. Hij heeft zo'n 270.000 gulden uitge leend en de Cortona Stichting kan deze vorderingen overnemen. Het is overigens de vraag of dat geld ooit wordt terugbetaald. Verder is de Leidenaar bereid al zijn bezittin gen te verkopen, waardoor er nog eens zo'n 150.000 gulden beschik baar komt. Al met al zou Cortona ongeveer vier ton van het geld kun nen terugkrijgen. De Jongh vroeg de rechtbank re kening te houden met de grote be reidheid van haar cliënt om terug te betalen wat hij verduisterde. Omdat het de eerste keer is dat hij met justitie in aanraking, de zaak zijn hele gezin heeft ontwricht en hij zijn baan heeft verloren, vroeg zij om een alternatieve straf. Maar rechtbankpresident mr. R. van Rossum liet direct weten dat de rechtbank een alternatieve straf te gering vindt voor dit feit. "Daar moet u maar niet op rekenen", zei Van Rossum tegen de Leidenaar. Over twee weken uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15