I Ut Sloepie op last college dicht CBR keert Oegstgeest definitief de rug toe Ons faxnummer WD kritiseert belastingmaatregelen Wannonds jongerencentrum doelwit vernielingen Jongen (18) gewond bij aanrijding Amnesty treft geen blaam bij slechte opvang asielzoekers' Nog weinig animo voor telefooncirkel Leiderdorp Spreekbeurt Van Rooij Begroting '89 Warmond 'Niemand heeft het voor het Witte Huis opgenomen' Diefstallen WARMOND - Het War- mondse jongerencentrum Ut Sloepie moet dit week einde dicht blijven van bur gemeester en wethouders. De laatste weken hebben enige bezoekers danig huis gehouden in het gebouw 't Meerpunt. waar Ut Sloepie met onder meer de biblio theek is ondergebracht. LEIDERDORP Bij een aanrij ding bij de afslag van de rijksweg Volgens gemeentesecretaris Lau- tenbach is er voor minstens 2.000 gulden gesloopt. Er zijn ruiten in gegooid, het plafond is gesloopt en zelfs de vloeren zijn vernield. "Het is daar geruïneerd", aldus Lauten- bach desgevraagd. Het bestuur van Ut Sloepie is gis teravond door de wethouders Van Schagen (CDA) en Dalhuisen (Pro gressief Warmond) op de hoogte gesteld van het besluit. Volgens Lautenbach is het gemeentebe stuur 'onthutst' door de gebeurte- A4 (Amsterdam/Rotterdam) ter hoogte van de Provincialeweg 20 in Leiderdorp is gisteravond een 18- jarige Hoogmadenaar gewond ge raakt. De jongeman reed volgens de politie door rood licht en werd geschept door een 42-jarige Leidse automobilist. De bromfietser is met glassplin ters in het gelaat en diverse schaaf wonden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. nissen in Ut Sloepie. Dinsdag volgt er een nieuw gesprek. Er zullen dan afspraken worden gemaakt over "hoe het nu verder moet". Mo menteel is nog niet te zeggen of Ut Sloepie zijn deuren volgende week weer wél open kan doen. De voorzitter van Ut Sloepie, Marjolijn van Bennekom, beves tigt het bestaan van 'het vandalis me' in en rond Ut Sloepie'. De voor zitter betreurt het in haar ogen wat vroegtijdige besluit van B en W. waar ze zich overigens wel bij neer legt. "Wij zijn gisteravond voor het blok gezet. Wij willen best praten over maatregelen. Ik denk bijvoor beeld aan een portier. Maar nu krij gen we de tijd niet eens om de din gen uit te werken. We hadden gis teravond daar al over kunnen pra ten. Nu gaat er een weekeinde voorbij. Dat scheelt ons omzet. En het gaat net zo goed met Ut Sloe pie". De laatste tijd krijgt Ut Sloepie 50 tot 60 bezoekers over de vloer. Ongekende aantallen voor de jon- gerensoos. Volgens van Bennekom zijn er sinds de Kaagweek-activi- teiten van Ut Sloepie veel jongeren van 15, 16 jaar blijven komen. "Het gaat om een hechte groep", aldus Van Bennekom. Van Bennekom vindt niet dat Ut Sloepie verantwoordelijk is voor overlast buiten de deuren van het jongerencentrum. "We kunnen de bezoekers niet achterna lopen". Verder zou de jongerensoos die vrijdag- en zaterdagavond van ne gen tot een uur open is en ook op zondagmiddag - zich stipt aan de sluitingstijden houden. Van Bennekom zegt dat het be stuur de aanrichters van de schade kent. Overwogen wordt de vanda len bij de politie aan te geven. Het is nog nooit eerder voorge komen dat Ut Sloepie, dat ruim 20 jaar bestaat, op last van de gemeen- Het multi-functionele gebouw t Meerpunt aan de Meerrustlaan in Warmond. Rechtsonder is Ut Sloepie gehuis- te zijn deuren dicht moest houden, vest, dat dit weekeinde vanwege vandalisme niet open mag van B en W. (foto Holvast) LEIDERDORP - Amnesty Interna tional. afdeling Leiderdorp, kan niet worden aangerekend dat de opvang van asielzoekers moeizaam verloopt. Amnesty schrijft dat in een brief die is bedoeld als verweer tegen verwijten die wethouder Huigen onlangs liet horen. Tijdens een vergadering had Huigen ge zegd dat Amnesty "het liet afwe ten". Er bestaat namelijk een drin gend tekort aan vrijwilligers die de asielzoekers in Leiderdorp kunnen begeleiden. Amnesty zegt in de brief een or ganisatie te zijn die werkt voor mensenrechten door te ijveren voor vrijlating van gewetensgevan genen en door actie te voeren voor eerlijke processen voor politieke gevangenen en tegen marteling, doodstraf, verdwijningen, en poli tieke moorden. Voor asielzoekers werkt Amnesty door onder meer informatie te verzamelen en te ver strekken over schendingen van mensenrechten in de herkomstlan den en begeleiding van vluchtelin gen die eerder als gewetensgevan genen geadopteerd waren. "Wij houden ons niet bezig met zaken als huisvesting, taalonder wijs en culturele activiteiten voor asielzoekers", schrijft de afdeling Leiderdorp. "Niet omdat Amnestv LEIDERDORP - De Leiderdorp- se telefooncircel heeft nog plaats voor mensen die behoefte heb ben aan een dagelijks contact- en alarmmogelijkheid. Op het mo ment maken slechts elf Leider dorpers deel uit van de telefoon circel. De coördinatrices van het UW en VIC vermoeden echter dat er heel wat meer Leiderdor pers met deelneming aan een cir- cel gebaat kunnen zijn. Een telefooncircel bestaat uit een groepje mensen die elkaar dagelijks op een afgesproken tijd even bellen. Om half negen belt de begeleider van de groep de eerste deelnemer die op zijn of haar beurt weer de volgende belt. Uiteindelijk moet de circel zich weer sluiten bij de begelei der. Bedoeling is dat alle tele foontjes bij elkaar niet meer dan een half uur in beslag nemen. Wanneer een van de deelne mers de telefoon niet opneemt, wordt de begeleider van de groep gewaarschuwd. In zo'n ge val volgt een huisbezoek om te controleren of de deelnemer niets is overkomen. Vooral voor oudere mensen kan deze vorm van 'alarmering' een uitkomst zijn, vinden UW en VIC. Voor mensen die zelf moeilijk kunnen opbellen, bestaat er ook de 'stervorm'. Zij worden door de begeleider zelf elke dag opge beld. Meer Informatie over de te lefooncircel en -ster is te krijgen bij M. van Oostrom-Straus (894268) of C.L. Arentz-Eisman (891879). DIEFSTAL RADIO'S - In Lei derdorp is in de nacht van woens dag op donderdag een tiental auto radio's ontvreemd. De autokraken werden voornamelijk in het 'nieu we dorp' gepleegd. Gisteren werd door de gedupeerden aangifte ge daan bij de politie. daar de noodzaak niet van inziet, maar omdat bij de praktische uit voering andere taken van Amnesty in het gedrang komen". Amnesty voegt eraan toe dat de organisatie "de begeleiding van asielzoekers van zeer groot belang acht. Wij roe pen vrijwilligers hiervoor dan ook op zich te melden bij de gemeen te". Het college van burgemeester en wethouders heeft trouwens nega tief gereageerd op een verzoek van Amnesty International om de 'Ge zamenlijke Verklaring aan rege ring en parlement' te tekenen. De ze verklaring, ondertekend door 25 landelijke organisaties, dringt er bij de regering en parlement op aan een ruimhartiger vluchtelingenbe leid te a CDA en PW: Takenpakket milieu-rechercheur niet beperken' "Alhoewel Amnesty ons sympa thiek is, moeten wij constateren dat de daadwerkelijke hulp bij de opvang van vluchtelingen in de Leiderdorpse samenleving, ook na herhaalde verzoeken onzerzijds aan instellingen en individuele burgers, niet de brede omvang heeft gekregen die wenselijk is", schrijft het college aan de gemeen teraad. Een lid van het college wil niet tekenen omdat de verklaring een landelijke aangelegenheid betreft; de onvoldoende daadwerkelijke hulp is voor twee andere leden de reden om niet te tekenen. Eén col legelid heeft laten weten hierin geen reden te zien om niet te teke- VVD'er mevrouw Saris: "Het gaat de foute kant op met de milieu rechercheur". (foto Wim Dijkman) WASSENAAR Staatssecretaris Y.M.C.T. van Rooy houdt woens dag 16 november in het cultureel centrum Warenar in Wassenaar een spreekbeurt over Europa. Zij doet dat op uitnodiging van het plaatse lijke CDA-Vrouwenberaad dat zijn 10-jarig bestaan viert. De bijeen komst begint om 20.00 uur. WARMOND - Ofschoon de WD in Warmond zich gis teravond tijdens de begro tingsbehandelingen blij vend tegenstander van twee belastingmaatregelen heeft getoond, stemde de fractie uiteindelijk toch in met de gemeentebegrotingen. De WD wil de afvalstoffenheffing niet zoals burgemeester en wet houders met zes procent laten stij gen, maar met negen procent. W- D'er De Vos zei dat het zeker is dat het huisvuilaanbod zal blijven toe nemen en dat de kosten zeker niet omlaag zullen gaan. De liberaal hield de raad voor dat voor de tweede keer de reinigings rechten niet maximaal worden ver hoogt, met als mogelijk gevolg dat de achterstand op het dekkings percentage nooit meer zal worden ingehaald. Tegelijk met een forsere verhoging van de afvalstoffenhef fing wil de WD "een navenante verlaging" van de onroerend-goed- belasting doorvoeren. RADARCONTROLE - Bij een ra darcontrole op de Geversstraat in Oegstgeest zijn gistermiddag tus sen kwart voor twee en drie uur 15 automobilisten bekeurd voor te hard rijden. In totaal werden 636 auto's gecontroleerd. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 77 kilome ter per uur. Gesteund door zijn eigen fractie en die van Progressief Warmond hield CDA-wethouder Van Scha gen voet bij stuk. Volgens hem hoeft niemand bang te zijn dat de groeiende afvalberg van Warmond elk jaar zo in omvang zal toenemen. PW-voorman Duijnhoven ont dekte nog een onsympathiek trekje aan de WD-voorstellen. Volgens Duijnhoven profiteren "mensen met een groter bezit" meer van ver laging van de ogb. Daarentegen profiteert iedere Warmonder in ge lijke mate van een minder forse stijging van de reinigingsrechten. Diezelfde Duijnhoven kreeg op een ander punt ook zijn zin niet. De progressief wil eenpersoonhuis- houdens een lager tarief in reke ning brengen. Het gevaar daarvan is volgens wethouder Van Schagen dat die groep wel eens zo groot zal kunnen blijken te zijn dat de ge meente onvoldoende opbrengsten van de afvalstoffenheffing binnen krijgt. Bovendien, zo merkte CDA- fractieleider mevrouw Den Ouden op, valt het nog maar te bezien of eenpersoonhuishoudens minder afval aanbieden. "Misschien heb ben ze wel heel grote huizen met heel veel afval". Milieu-rechercheur Voor het overige vormden de co alitiepartijen CDA en Progressief Warmond een hecht gezelschap waar voor de WD geen doorko men aan was. Ook niet toen het ging om de milieu-rechercheur. "Wij blijven van mening dat het de foute kant opgaat met de milieu-re chercheur", zei WD-fractieleider mevrouw Saris. De liberalen ble ven bij hun standpunt dat het sala ris van de nieuw aan te stellen func tionaris ten laste van het fonds Koudenhoorn komt. De WD is daar zo op gebrand omdat ze de milieu-rechercheur louter en al leen wil gebruiken voor het toe zicht op het recreatie-eiland Kou denhoorn. PW en CDA hielden de deur dicht voor de WD. CD'A-wethou- der van Schagen nam alvast een voorschot op de discussie over het takenpakket van de milieu-recher cheur, dat B en W nog moeten ma ken. Hij z£i dat een milieu-recher cheur "ook kan kijken naar wat er in het riool terecht komt". Het voornemen is om de milieurechercheur voor negentien uur per week aan te stellen. Dat wordt raadsbreed wat weinig ge vonden. Wethouder Dalhuisen (PW, openbare .werken) heeft in middels toegezegd er voor 5.000 gulden aan extra uren in te willen steken. Van politiek vuurwerk was ver der nauwelijks sprake, zo erkende CDA'er Bonnet in zijn replieken en duplieken. "Dat komt omdat het politieke hoogtepunt is verscho ven van de begrotingsbehandelin gen naar de voorjaarsnota". De vlam leek even in de pan te slaan toen PW'er Duijnhoven nogal on verwacht de aanval op de WD opende. De progressief noemde de algemene beschouwingen van de WD 'het bekende hand-op-de- knip-verhaal'. "Elk jaar zegt de WD: niet al het geld aan sport be steden, denk ook aan de bejaarden. Maar als je dan vraagt wat de be jaarden in Warmond tekort komen, hoe zou het beleid eruit moet zien als Saris wethouder was, hoor je niets meer. De WD is een cliché van zichzelf geworden". Duijnhoven sprak deze woorden toen Saris nog niet op haar stoel zat. De WD'er had zich een uur vergist in het aanvangstijdstip van de vergadering. OEGSTGEEST Het Centraal Bureau Rijvaardigheids bewijzen (CBR) verlaat het Witte Huis definitief. Na 28 jaar domicilie te hebben gekozen in dit Oegstgeester hotel, ver huist het CBR naar een nieuw te bouwen oproepplaats voor de rijexamen-kandidaten bij de Leidse 3 Octoberhai. Het bureau heeft dit de hoteleige naar deze week medegedeeld. De verhuisdatum is op 28 april 1989 vastgesteld. Volgens A.C. van der Maas. rayonmanager van het CBR, is er met de gemeente Leiden een principe-akkoord bereikt. Uitbrei ding van de parkeergelegenheid rondom het Witte Huis zit er niet in, aldus de rayonmanager. Hij trekt die conclusie na overleg met de ge meente Oegstgeest. "Niemand heeft het voor het Wit te Huis opgenomen", aldus de te leurgestelde R.F.A. van Ingen Schenau, de eigenaar van het eer ste en oudste hotel van Oegstgeest in een reactie. Door het vertrek van de CBR wordt een belangrijke in- WARMOND - Op het moment dat bewoners van een woning aan de Warmondse Bernhardstraat gister avond thuiskwamen, stond hun vi deorecorder klaar om gestolen te worden. De 4.000 gulden kostende video-camera was al weg en een muntenverzameling ontbrak. De dieven waren volgens de poli tie de woning binnengekomen door met een koevoet de achter deur uit de sponningen te lichten. Ook in de Julianastraat is gister avond ingebroken. Omdat de be woners op vakantie zijn, is niet dui delijk wat hier is weggenomen. Toekomst Huur heeft het CBR overigens nooit betaald in die 28 jaar voor de twee zalen van zeven bij twaalf me ter waar rij-instructeurs, kandida ten en examinatoren onder het ge not van meestal koffie de rijvaar- digheidsproeven bespraken. Van Ingen Schenau en de zijnen moes ten het vooral hebben van de con sumpties. Niet het negatieve inkomstenef fect zit de hotelier zozeer dwars, als wel het moment waarop het CBR nu afscheid neemt. "Het gebeurt allemaal net nadat ik er een paar verbouwingen op heb zitten en er flink is geïnvesteerd in het hotel en xn de toekomst. Een toekomst waarin ik een belangrijke rol toe dichtte aan het CBR". "Maar dit is niet rampzalig voor het Witte Huis. Ik moet met die twee zalen die nu leeg raken de markt op van cursussen en verga deringen. Dat zal me niet van de ene op de andere dag lukken, al was het alleen al omdat ik me daar nooit op heb gericht. Misschien dat ik met directeur De Vreede van het vormingscentrum Oud-Poelgeest zaken kan doen", zegt hij lachend. "Die wil zijn overnachtende cursis ten toch iets bieden?" R.F.A. van Ingen Schenau: "Vertrek van CBR niet rampzalig voor Witte Huis. Zoals bekend heeft het vor mingscentrum intussen plannen om op het landgoed Oud-Poelgeest een hotel te bouwen en zijn er ook contacten over een samenwer kingsvorm met het Bastion-hotel, concurrent van het Wit te Huis dat tijdenlang een monopo liepositie had. Gesprek Dat het CBR die verhuisplannen had wist de jonge horeca-onderne- mer al. Maar hij had nog stille hoop dat er iets kon worden gedaan aan de parkeerproblematiek, de oor zaak van het verhuisbericht van het CBR. Mede doordat er nu ook rij-examens worden afgenomen in grote vrachtauto's, werd de par keergelegenheid rondom het op een steenworp van het gemeente huis gelegen hotel wat al te krap. Van Ingen Schenau wist dat er nog een gesprek zou komen tussen CBR en wethouder T. Kohlbeck (PvdA). Van het CBR heeft de ho tel-eigenaar begrepen dat het ge meentebestuur geen voorstellen tot uitbreiding van de parkeergele genheid heeft en ook niet van plan is deze op korte termijn te doen. Dat heeft voor het CBR de deur de finitief dichtgedaan. "Ik verbaas heb me er wel over dat er niet één raadslid voor het Witte Huis is op gekomen", zegt Van Ingen Schen- CBR-rayonmanager Maas zegt dat het verlaten van het Witte Huis geen op zichzelf staande kwestie is. Het bureau is landelijk bezig met vijftien verhuizingen. De operatie heeft als doel om de scheiding tus sen ruimten waar het praktische gedeelte en die waar het theoreti sche gedeelte van rij-examens wor den afgehandeld, op te heffen. Maas legt uit dat de eisen die het CBR moet stellen aan de voorzie ningen bij oproepplaatsen aanzien lijk zijn verscherpt. "We zoeken ei genlijk schapen met vijf poten", er kent voorlichter Verhoef. Zo moet een oproepplaats aan de rand van het dorp of de stad liggen, zodat de kandidaat niet direct het centrum binnenrijdt. Bovendien moeten er uitvalswegen in de buurt zijn. De oproepplaats moet met openbaar vervoer bereikbaar zijn en is er be hoefte aan horeca-faciliteiten. Ui teraard zijn er ook parkeerplaatsen nodig. De behoefte daaraan is van wege het groeiende aantal kandi daten dat rij-examen doet in een vrachtauto of met een aanhangwa gen (het E-examen) sterk toegeno- Adverteerders hebben soms geen tijd. Drukke zaken vra gen nu eenmaal aandacht. En tóch moet er morgen weer een advertentie in de grootste krant van de regio. Even heen en weer gaat niet. Voor een vertegenwoordiger is het te laat. Onze fax biedt uitkomst. Want advertentie-teksten •en reserveringen kunt u dag en nacht aanbieden via het faxnummer van de Leidsch Dagblad Kombinatie: 071-143480

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14