TAD LEIDEN am&KEM- inspeWef Ontslag politieman na bijbaantje als portier Politie verkoopt karabijnen aan vereniging in Leiderdorp Plan voor Volmolengracht verdwijnt in prullenmand JflN van tien BROEK LEIDSCH DAGBLAD Wf BIMilllll MllljnMSMi 'Politie controleert te weinig' In avonduren bij studentensociëteit Minerva Kamervragen over bezoek van 'zionistische' professor remmenservice Tekort van universiteit stuk lager s VRIJDAG 11 NOVEMBER 1988 Onderzoek naar omkoopaffaire bij gemeente LEIDEN - De Leidse politie stelt een onderzoek in naar een mogelij ke omkoopaffaire bij de markt- en havendienst van de gemeente. Een vertegenwoordiger van de ge meente Leiden heeft aangifte ge daan dat een medewerker van de betreffende dienst mogelijk steek penningen heeft aangenomen voor het verlenen van marktstandplaat- sen. Volgens de politie is nog niet bekend om welke bedragen het gaat. De recherche stelt een onder zoek in naar de gang van zaken en zal onder meer een aantal betrok kenen horen. LEIDEN - Wethouder Van der Molen (ruimtelijke ordening en verkeer) is teleurgesteld over de geringe politiecontrole op de ver keersafwikkeling in de Bree- straat en omgeving. Volgens van der Molen treedt de politie veel minder streng op tegenover ver- keersovertreders dan toen de af sluiting van de Breestraat voor autoverkeer nog op proef was. De wethouder reageerde gis teravond in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en ver keer op uitlatingen van het PvdA-raadslid Geradts. Volgens het socialistisch raadslid wordt het eenrichtingverkeer op het Noordeinde massaal overtreden. Geradts zegt de situatie enige tijd in de peiling te hebben ge houden en in korte tijd 34 auto's geteld te hebben die de verboden rijrichting van het Noordeinde zijn ingereden. "Dat vind ik wer kelijk de spuigaten uitlopen", oordeelde hij. Het raadslid zei bovendien te menen dat de gang van zaken op het Noordeinde "symptomatisch is voor de verloedering van het verkeersregime in deze stad. Mensen trekken zich gewoon niets aan van wat er op de borden staat. Ik vind dat zeer ernstig". Het raadslid zei zich ook te sto ren aan het feit dat van politie controle op de Breestraat en het Noordeinde kennelijk nauwe lijks sprake is. Hij drong er bij de wethouder op aan van deze kwestie een punt te maken in het college van B en W. "De politie mag van mij best actie voeren, maar als ze geen actie voeren controleren ze ook niet. Ik vind dat dat niet kan". Wethouder Van der Molen ver klaarde dat het politie-optreden haar ook is tegen gevallen. "Er zou juist sprake moeten zijn van een verhoogde controle nu de verkeerssituatie rond de Bree straat van een proef is omgezet in een definitieve situatie". De wet houder beloofde de kwestie in het college aan de orde te zullen stellen. LEIDEN - De Leidse politie heeft onlangs 30 Winchester karabijnen verkocht aan leden van de schiet vereniging De Vrijheid in Leider dorp. De veertig jaar oude karabij nen wisselden voor een bedrag van 250 gulden per stuk van eigenaar. De transactie leverde de Leidse po litie zodoende een extraatje van 7500 gulden op. Volgens politiewoordvoerder Graveland waren de karabijnen overbodig geworden. Vroeger be hoorden ze tot de uitrusting van de leden van teams van de mobiele eenheid, maar dat is tegenwoordig niet meer het geval. "Het is in den lande vrij gebruikelijk dat de poli tie overbodig geworden vuurwa pens aan particulieren verkoopt", zegt Graveland. De politie had de keus tussen het inleveren van de wapens bij het po- litiedepot, verkoop aan de wapen handel of verkoop aan de schiet vereniging. De laatste bood vol gens Graveland de beste prijs. "De opbrengst is mooi meegenomen LEIDEN Een 35-jarige hoofdagent van de Leidse politie is vorige maand door burgemeester Goekoop ont slagen. De man was in zijn vrije tijd portier bij de stu dentensociëteit Minerva. Volgens de burgemeester schaadde dit bijbaantje het functioneren van de agent. De hoofdagent is overigens tegen zijn ontslag in beroep gegaan bij het ambtenaren gerecht. Politiewoordvoerder Graveland bevestigde gisteren het ontslag van de hoofdagent. Hij sprak echter ge ruchten tegen dat meer Leidse agenten als portiers werkzaam zou den zijn in de horeca. Het verrich ten van portierswerkzaamheden is moeilijk verenigbaar met het ambt van politieman. Het kan er toe lei den dat een agent de ene avond het café moet controleren, waar hij de andere avond portier is. Ook zou de onpartijdigheid van de politie in het geding kunnen komen, indien agenten een caféruzie moeten sus sen waarbij een collega als portier is betrokken. Volgens een woordvoerder van Minerva heeft de studentensocië teit niet zelf contact gezocht met de leverde de politieman Leidse hoofdagent. "Indien wij voor een feest portiers nodig heb ben, vragen wij school om mensen te lev dus de woordvoerder. Hoofdcommissaris Mostert ont kende twee weken geleden tijdens een vraaggesprek met deze krant nog-dat er problemen speelden bij de Leidse politie met betrekking tot bijbaantjes. Mostert toonde toen begrip voor agenten die naast hun gewone werk nog een functie hebben. "Het salaris- en carrière perspectief voor een politieman was enkele jaren geleden aanmer kelijk gunstiger. Aan het eind van de jaren zeventig zijn agenten er 20 procent in salaris op achteruitge gaan, daarna volgde een perma nente stilstand. Voor sommige agenten was het gezien hun uitga venpatroon noodzakelijk een bij baantje te zoeken". Daar komt volgens Mostert nog bij dat agenten steeds meer vrije tijd hebben gekregen. "Het was om financiële redenen niet meer moge lijk om overuren uit te betalen. Dat vrije DEN HAAG/LEIDEN - Het PvdA- Tweede Kamerlid J. Wallage wil dat minister W. Deetman de Leidse universiteit op de vingers tikt om dat zij dr. Bernhard Lewis weert van het symposium 'Staat en Is lam'. De uitnodiging aan Lewis zou volgens Wallage door de universi teit zijn ingetrokken vanwege zijn "al dan niet vermeende zionis tische opvattingen en activiteiten". Het symposium wordt gehouden ter gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe Centrum voor Niet-Westerse Studies (CNWS). Dat de invitatie van Lewis is in getrokken, wordt overigens door een van de organisatoren ontkënd. Over de komst van de wetenschap per is wel beroering ontstaan, maar volgens prof. dr. W. L. Idema, di recteur van het CNWS zóu het een schandalige zaak zijn als de uitno diging werd ingetrokken. Wel wordt er door de organisatoren van het symposium gezocht naar een wetenschapper die een duidelijk andere mening dan Lewis verkon digd. Idema noemt de uitspraken van Wallage erg voorbarig. "Ik vind dat een Tweede-Kamerlid zich eerst goed moet informeren, voordat hij vragen gaat stellen". Wallage spreekt in zijn kamer vragen over een "ernstige aantas ting van de academische vrijheid zoals wij die in ons land kennen en hebben hoog te houden". Het PvdA-Kamerlid wijst er verder op dat Bernhard een Islamoloog is van internationale reputatie. De parlementariër wil dat Deetman het College van Bestuur van de universiteit "in niet mis te verstane bewoordingen" duidelijk maakt dat een dergelijke handelwijze niet kan. Het symposium 'Staat en Islam' zou aanvankelijk in februari wor den gehouden. De bijeenkomst is nu uitgesteld tot het najaar. Vol gens Idema echter niet wegens de beroering die is ontstaan over de komst van Lewis. Idema zegt dat organisatorische problemen heb ben geleid tot uitstel van het con gres. Wel heeft de komst van Lewis tot LEIDEN - De politie heeft gis terochtend proces-verbaal opge maakt tegen een 35-jarige Leidse wegens het in bezit hebben van il legaal vuurwerk. In haar woning aan de Arendshorst zou de vrouw strijkers hebben verkocht. Volgens een politiewoordvoerder gaat het om levensgevaarlijk vuurwerk dat in Nederland verboden is. discussie geleid onder de organisa toren van het symposium. De Ame rikaanse wetenschapper staat be kend als een overtuigd zionist. Zijn komst naar Leiden zou het Cen trum een slechte naam kunnen be zorgen in de Arabische wereld. Over dat laatste is overigens nogal wat discussie. Volgens een lid van de commissie die het symposium voorbereidt, is niet uitgesloten dat Lewis enkele jaren samenwerkte met de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA. Andere commissiele den menen echter dat Lewis een zeer goede naam heeft in Arabi sche kringen, zelfs bij de PLO. tijd, maar minder geld op. Het H H begrijpelijk dat mensen zich zijn Haagse sport- gaan oriënteren". Het vervullen van nevenfuncties is overigens door het ambtenaren reglement aan regels gebonden. Zo wordt gesteld dat het bijbaantje het aanzien van het ambt niet mag schaden. Mostert: "Het is natuur lijk moeilijk uit te maken wanneer dat het geval is. Het kan bijvoor beeld niet zo zijn dat iemand 's middags als agent de taxi contro leert, waarin hij 's ochtends als chauffeur hèeft gereden. Het geven van danslessen als bijbaantje vind ik bijvoorbeeld weer wel aanvaard baar". Mostert stelt verder dat het niet zo mag zijn dat de nevenfunctie te inspannend is. "Het is niet aan vaardbaar dat iemand zich kapot werkt bij het bollenpellen en ver volgens hier op het politiebureau komt uitrusten". Bovendien vraagt de hoofdcommissaris zich af het wel juist is gezien de hoge werk loosheid dat mensen in totaal 60 tot 70 uur per week aan het werk zijn. Er bereiken de hoofdcommissa ris overigens mondjesmaat verzoe ken van leden van zijn korps of zij een bijbaantje mogen vervullen. "Ik weet ook niet of het mij in alle gevallen wordt gevraagd. Ik heb LEIDEN - Voorzitter D. den Os van de 3 October-Vereeniging heeft gisteren het startschot gegeven voor het trans port van 6000 pakjes en 5000 tekeningen naar Toruh in Polen. Op het Stadhuisplein stonden gistermiddag twee vrachtauto's en een personenauto klaar voor vertrek voor de reis van 1200 kilometer. Verwacht wordt dat de ka ravaan over de reis ongeveer 24 uur zullen doen. Een werkgroep van de 3 October-Vereeniging heeft tijdens de afgelopen viering van Leids Ontzet een pakjes- en tekeningactie gehouden voor kinderen in Toruh. Met deze plaats heeft Leiden een stedenband. De actie werd een succes doordat 6000 pakjes werden ingezameld. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Er moet een ander bouwplan worden gemaakt voor natuurlijk ook weinig zicht op wat de Volmolengracht. Raadsleden i hun vrije tijd doen, in- van alle politieke partijen hebben dien zij 25 kilometer van Leiden gisteravond in een vergadering x Mostert pleit er wel duidelijkere regels komen v de raadscommissies voor volks huisvesting en ruimtelijke orde ning het huidige plan baantjes van politieagenten. "Het woongebouw met 6 appartemen- probleem wordt steeds actueler ten naar de prullenmand verwezen. De nieuwbouw i niet i werken. Het moet daarom een heldere regeling komen voor drie bestaande maken", aldus de hoofdcommissa- gen die niet meer opgeknapt kun- ris". nen worden. Volgens buurtbewo ners valt het nieuwe complex ech ter volledig uit de toon bij de overi ge kleine huisjes die aan de Volmo lengracht staan. De nieuwbouw is te hoog, te breed en neemt boven dien grond in beslag die nu nog tuin is, aldus verwoordde buurtbe woner L. Maat gisteravond enkele bezwaren van omwonenden. Hij beschuldigde het gemeentebe stuur er bovendien van de normale procedure te hebben omzeild door een bouwvergunning te verlenen, terwijl men wist dat het bouwplan in strijd is met het bestemmings plan. Toen de buurtbewoners daar lucht van kregen is de bouwver gunning weer ijlings ingetrokken. Wethouder Tesselaar (volkshuis vesting) gaf gisteravond toe dat hij fout heeft gehandeld. De wethou der verklaarde de zaak te hebben willen doordrukken om het bouw plan nog volgend jaar te kunnen re aliseren. Daarvoor was het nodig dat het plan voor 1 september in Den Haag lag. "Dit had niet zo mo gen gebeuren", aldus de wethou der. De raadsleden verklaarde una- met de omwonenden eens te zijn dat het huidige bouwplan te massaal en lelijk is. Als er nieuw bouw moet komen, dan moet het iets beters zijn, oordeelden de com missieleden. Volgens wethouder Tesselaar is renovatie van de drie woningen die voor de nieuwbouw moeten wijken financieel onmoge lijk. Hij ging wel akkoord met de wens van de commissie dat er een beter plan kan worden gemaakt. Zo'n gewijzigd bouwplan moet er wel binnen twee maanden zijn an ders is de gemeente die drie wonin gen kwijt. De commissieleden wil len alleen met de bouw akkoord gaan als het gewijzigde plan de toets der kritiek wel kan doorstaan. Cocaïne LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag vier personen aange houden in een woning aan de Antil- lenstraat. In de woning is een ge ringe hoeveelheid cocaïne aange troffen. Twee mannen uit Leider dorp en Leiden zouden gebruikers zijn. De twee anderen, een 29- en een 27-jarige Leidenaar, worden verdacht van handel. Het viertal is na verhoor heengezonden. ADVERTENTIE LEIDEN In de bocht van de Witte Singel nabij de Groenhovenstraat in Leiden deed zich vanochtend rond elf uur een forse aanrijding voor tussen een NZH-bus en een personenauto. De bocht, waarin ook een fietsstrook is opgenomen, bleek te smal om beide wagens naast elkaar te laten passeren. Er raakte niemand gewond, maar de schade was aanzienlijk. Het verkeer op de Witte Singel werd lange tijd geblokkeerd. Het WD-raadslid Geertsema, dje getuige was van de aanrijding, kondigde aan de verkeersafwikkeling op de Witte Singel nog eens aan de orde te stellen in de raadscommissie verkeer. Volgens Geertsema houdt de aanrijding verband met de toegenomen drukte op de Witte Singel als gevolg van de gedeeltelijke afsluiting van de Breestraat en het Noordeinde. (foto wim Dijkman) ORIGINELE REMDELEN VOORAF PRIJSOPGAVE GRAVS SCHOKDEMPERTEST LEIDERDORP Lijnbaan 9 071-891308 geopend 8-17.30 uur zaterdags 8.45-13 uur. voor een politiekorps dat krap bij kas zit", aldus Graveland. "De verkoop is volkomen legaal. Het gaat om een erkende en volle dig betrouwbare vereniging", be nadrukt de politiewoordvoerder. Dat De Vrijheid bij de transactie is betrokken, is geen toeval. Tussen de politie en de schietvereniging bestaan goede contacten. Leidse politiemensen hebben jarenlang op de schietbaan van de vereniging in De Bloemerd in Leiderdorp ge oefend totdat zij de beschikking kregen over een eigen schietbaan. De Leidse politie heeft na de ver koop bemiddeld bij het verkrijgen van vergunningen voor de wapens. Dat kon vrij snel worden geregeld omdat er geen misverstand kon be staan over de vraag waar de wa pens vandaan kwamen. Grave land: "Normaal vindt bij de aan vraag voor een vuurwapenvergun ning uitgebreid onderzoek plaats naar de herkomst van het wapen. Dat was in dit geval overbodig". Een woordvoerder van de ge meente Leiderdorp, die betrokken was bij de afgifte van de vergun ningen, bevestigt dit. De gemeente was volledig op de hoogte en be schouwt de verkoop 'als een vrij normale zaak'. Het is de eerste keer dat de Leid se politie vuurwapens aan particu lieren verkoopt. Toen enkele jaren geleden de oude Brownings-pisto len werden vervangen, zijn deze vuurwapens ingeleverd bij het po- litiedepot. Voor de Brownings be stond volgens Graveland geen be langstelling. LEIDEN - Het begrotingstekort van de Leidse universiteit valt an derhalf miljoen gulden mee: eind van dit jaar zal het 10,3 miljoen gul den bedragen. In de eerste gewij zigde begroting voor 1988 werd nog rekening gehouden met een te kort van 11,8 miljoen. Volgens de rapportage perso neelsbudgetbewaking over het derde kwartaal van dit jaar wordt er op het ogenblik meer bezuinigd dan eigenlijk noodzakelijk is. Met het ministerie van onderwijs is vo rig jaar namelijk afgesproken dat het tekort eind dit jaar 14 miljoen gulden mocht bedragen. De sociale faculteit zal zelfs, al dus het universiteitsblad Mare, acht ton over houden. Rechten, let teren en geneeskunde komen ech ter nog geld tekort: respectievelijk acht ton, 1,2 miljoen en 3,6 miljoen. Daarmee voldoen deze faculteiten overigens wel aan de afgesproken bezuinigingen. Beleid 'sociale geneeskunde' bijstellen LEIDEN - Vijftien hoogleraren so ciale geneeskunde hebben het be stuur van de Leidse faculteit ge neeskunde gevraagd het beleid ten aanzien van hun vakgebied te her zien. Volgens de briefschrijvers be tekent het bezuinigingsplan van de geneeskundige faculteit een zoda nige inkrimping van de vakgroep sociale geneeskunde, dat er slechts een onderwijstaak overblijft. Zij vinden dat dit haaks staat op wat de minimale voorzieningen op het gebied van sociale geneeskunde in elke medische faculteit moeten zijn. Voor alle artsen zal in de toe komst gelden dat zij steeds meer met de sociaal-geneeskundige as pecten van hun vak zullen worden geconfronteerd, aldus de hooglera ren. Een herkenbare aanwezigheid van de vakgroep binnen de facul teiten achten zij voor een goede artsopleiding noodzakelijk. 'Maak fonds voor zwangerschapsverlor LEIDEN - Het college van bestuur van de Leidse universiteit zou jaar lijks een bedrag van 170.000 gulden moeten uittrekken voor een cen traal fonds voor vervanging bij zwangerschapsverlof. De studen tenpartij Centrum Groepering Lei den (CGL) vraagt dit in een con cept-motie die op 21 november door de universiteitsraad zal wor den behandeld, aldus het universi teitsblad Mare. De discussie rond de vervanging bij zwangerschap sleept al jaren. Het college van bestuur vindt dat de faculteiten zelf moeten uitma ken of zij hiervoor geld over heb ben. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13