Pictionary: sneltekenen als spel Kamer kritisch over verhoging woonlasten Speelse boevenjacht met Scotland Yard Van driewieler tot computerspel VRIJE TIJD Vormen herkennen in sympathiek kleuterspel Doorbraak van spelcomputer Vraagtekens bij kabinetsplan Campina koopt vervolging na fraude af met f. 150.000 Dinvelsuitdrijving leidde tot slachting hoogzwangere vrouw Ruim vijf jaar geleden werd Scot land Yard gelanceerd, en nog steeds heeft dit spel veel succes. Het is dit jaar zelfs de meest ver kochte titel van Ravensburger, zijn fabrikant. Als speelbord dient een aardige plattegrond van Londen. Daarop staan behalve huizeblok- ken, beroemde gebouwen, parken en de Theems ook routes van het openbaar vervoer. Deze routes lo pen tussen genummerde halte plaatsen. Ze zijn er voor de bus, de taxi en de ondergrondse. Op deze plattegrond gaan drie tot zes perso nen aan de slag. Eerst wordt bepaald wie Mr. X. speelt, de misdadiger. Naar hem gaan de andere spelers op jacht, want zij zijn detectives van Scot- land Yard. Door het trekken van een nummer krijgt iedereen zijn startplaats, altijd eer. halte. Daarop plaatsen de detectives hun pion. Mr. X. heeft echter een geheime startplaats; slechts vier keer in het spel laat hij zich even zien. De speurders kunnen mr. X. pakken door hun pion te zetten op de halte waar hij vertoeft. Het spel is dan voorbij. De boef probeert dit uiter aard te vermijden. Als dat hem 24 zetten lukt. wordt hij de In principe heeft Mr. X. ongeli miteerd vervoer. De detectives daarentegen krijgen een beperkt aantal tickets voor bus, taxi en on dergrondse. Alle spelers mogen per beurt slechts één halte reizen. Van mr. X. weet men alleen welk vervoermiddel hij nam. Alleen in de beurten 2, 8, 13 en 18 komt zijn pion tijdelijk op het bord. Zijn te genstanders proberen door vernuf tige zetten een net te spannen waarin de boef verstrikt. Dat is niet makkelijk, want mr. X. heeft enke le speciale zetten ter beschikking, waaronder dubbele. Hij hoort ook zijn tegenstanders voortdurend overleggen wat ze gaan doen - en geniet zéér als hij ze op een dwaal spoor heeft gebracht. Scotland Yard duurt een half tot één uur en is geschikt voor kinde ren vanaf 10 a 12 jaar. terwijl ook volwassenen er veel genoegen aan kunnen beleven. Het spel werd perfect uitgevoerd en is zijn prijs van 44,95 waard. Bekroond speelgoed: Onlangs werd de Nederlandse versie uitgebracht van een in Amerika zeer populair spel, Pictionary. Dit is bestemd voor drie tot 16 deelnemers, vanaf een jaar of 12. door Anthony Verhulst Het wordt gespeeld met teams. De ze hoeven niet even groot te zijn, maar hoe groter het aantal mensen per team, des te leuker meestal het spel. Op tafel tussen de spelers komt een kartonnen bord te liggen, met daarop een kleurige vakjes- baan. Elk team ontvangt voorts een potlood (zit in de doos, maar niet geslepen) en een bloknoot (even eens aanwezig). Leden van elk team zitten tegenover elkaar. Raden Wie aan de beurt is, pakt uit de Nieuwe versie van driehoekig domino Tri-Ommos, een soort domino, is door fabrikant Goliath verbeterd en verpakt in een driehoekige doos. De spelers - 2 tot 6 - ontvan gen ieder een aantal stenen. Dit aantal varieert met dat van de deel nemers. Men houdt de stenen voor anderen geheim en plaatst ze voor zich op een rek. Vervolgens pro beert iedereen zoveel mogelijk punten te vergaren door stenen slim te plaatsen. Daarbij is het mo gelijk om diverse premiepunten te verdienen. Winnaar wordt degene met als eerste 400 punten. Tri-Omi- nos is een geslaagd spel, dat dege lijk werd uitgevoerd. Gewoonlijk duurt het ongeveer 45 min. Kinde ren vanaf ongeveer 8 jaar kunnen al meedoen. De adviesprijs rond 35. daarvoor bestemde doos een vraag- kaartje. Dit noemt een vijftal on derwerpen, steeds in een andere categorie (als voorwerp, handeling, enz). De pion waarmee elk team de vakjesbaan afloopt, bepaalt welke categorie aan de orde komt. De kleur van elk vak duidt namelijk een bepaalde categorie aan. Die spelers wiens beurt het is, mag vijf seconden naar het onderwerp kij ken en heeft daarna een minuut de tijd om dat onderwerp zodanig te tekenen dat zijn of haar teamge noot dit kan raden. Een zandloper geeft het tijdsver loop aan. Indien het onderwerp ge raden wordt, mag het team een maal met de dobbelsteen gooien en de pion vooruit plaatsen. Winnaar wordt het team dat als eerste de fi nish overschrijdt. Hilarisch We hebben Pictionary met plezier gespeeld: niet zelden leidden het geteken en geraad tot hilarische si tuaties. Sommige onderwerpen bleken heel moeilijk, zoniet onmo gelijk uit te beelden. Wij hadden in elk geval problemen met vogelen, Eddie Merckx, soundmixer en be ramen - maar er waren ook heel eenvoudige opgaven bij. Het komt voor dat bepaalde on derwerpen door alle teams tegelijk moeten worden geraden en gete kend. Pictionary kan lang duren, zeker als er steeds laag wordt ge gooid en vaak misgeraden. Wij vroegen ons ook af of dat speelbord wel echt noodzakelijk is; met al leen de kaartjes en een werpsteen (voor de categorieën) zou Pictio nary ook heel speelbaar kunnen zijn. Het tekenen kan tot komische situaties leiden. Goed speelgoed kopen is een moei lijk zaak. Het aanbod is vooral rond de tijd van Sint Nicolaas-inkopen bijna overweldigend. Zelfs voor ouders, die de hele dag met hun kinderen optrekken is h#»t vaak nog een heel gepuzzel het juiste speelgoed te vinden. De Stichting Speel Goed Nederland probeert daarbij een handje te helpen door al enkele jaren het 'Speelgoed van het jaar' te laten kiezen door een deskundige jury. Bij het toekennen van dit predi kaat wordt gekeken naar: de tech nische kwaliteit van het artikel en de verpakking; de vormgeving, grafische verzorging en de kleur; de speelwaarde; de veiligheid; de doelmatigheid; de orginaliteit; de aanwezigheid van een duidelijke handleiding, voor zover vereist en in verband met deze factoren ook de prijs en het marktconcept. Het speelgoed dat wil meedin gen naar het predikaat 'Speelgoed van het jaar' moet voldoen aan de wettelijke bepalingen die in Neder land gelden en het moet in het hele land te koop zijn. Het speelgoed is onderverdeeld in zes categorieën: babyspeelgoed (0-2 jaar); peuter en kleuterspeel goed (2-5 jaar); speelgoed voor jon gen van 6 jaar en ouder; speelgoed voor meisjes van 6 jaar en ouder; puzzels en spellen; hobby, tech niek en creativiteit. Bij het babyspeelgoed werd de beukenhouten driewieler van de firma Van Bueren bekroond. Vol gens de jury is deze bijzonder van vorm en zeer solide van uitvoering. De driewieler, die in een kleine se rie wordt gemaakt, moet 89,- kos- Het spel Voel de vorm is bestemd voor kleuters van 4 tot 7 jaar. Ze spelen het met z'n tweetjes en krij gen ieder een plastic sleuf: een zak die aan beide zijden open is. Daarin worden 12 vormpjes gedaan. Deze vormpjes passen op kaarten met kleurige, eenvoudige voorstellin gen. zo snel mogelijk het juiste vormpje zien te vinden, en dat op de kaart leggen. Degene met na afloop de meeste volle kaarten wint. Voel de vorm is een heel aardig, snel spel voor de desbetreffende leeftijdsgroep. Het heeft ook een De fabrikant van dit sympathie ke tastspel is Jumbo. De advies prijs is 17,95. Vorig jaar lanceerde de Japanse elektronica-gigant Nintendo een nieuw spelcomputersysteem, dat sindsdien de wereld heeft ver overd. Om de vraag bij te kunnen benen bouwt Nintendo nu in Ja pan een fabriek die 800.000 spel- Wat zéker moet veranderen zijn computers per maand zal gaan ma ken. De computer is compact en wordt geleverd met twee bedie- de storende spelfouten in de hand leiding. Inclusief 500 vraagkaarten kost dit spel van snel en slim teke- 89. Het wordt gedistribueerd ningspanelen en het leuke behen digheidsspel Super Mario Bros. De zijn inmiddels zo'n 30 spellen in Nederland beschikbaar, terwijl ook andere fabrikanten voor deze computer zijn gaan produceren. De spellen die wij van Nintendo gezien hebben, waren grafisch set kost ƒ298. Van Nintendo zelf verzorgd. Dikwijls ook ontbraken in beeld en geluid de humor niet. Tot de beste titels behoren het zeer veelzijdige, lange avonturenspel Legend of Zelda, het boksspel Punch Out, het actierijke Kung Fu, het flipperspel Pinball en de klas sieke behandigheidsspellen Don key Kong en Donkey Kong III. De meeste spellen kosten 79,50 tot 89,50; alleen Legend of Zelda is beduidend duurder, 148. Voorts zijn diverse accessoires le verbaar, waaronder een fitness-set en een lichtpistool. ten. Meer informatie De Goede Speelgoedmaker 08309 52544. Voor peuters en kleuters viel de keuze op Disney's Potten en pan nen orkest. Met dit orkest kan het kind zich volgens de jury helemaal uitleven. Met pannen-bongo's, een koekepan die dienst doet als banjo en lepels als drumstokken die die nen als drumstokken is het speel goed voor gezamenlijk plezier. Met de pannen is ook het keukenwerk na te bootsen, al kan er niet echt in worden gekookt. De prijs van dit orkest is ongeveer 75. Meer infor matie 020 -910666. Van Micro Machines spreken vooral de nauwkeurige detaille ring, het goed opgebouwde assorti ment, de grote speelwaarde en de vele combinatiemogelijkheden de jury aan. Jongens (en willicht ook meisjes) vanaf zes jaar kunnen al hun fantasie kwijt in de bekroonde Aircraftcarrier 49,95). De aanvul lende sets zijn ook redelijk ge prijsd: iets minder dan 10,-. Een pluspunt is ook dat er niet veel ruimte nodig is om ermee te spe len. Een typisch stukje meisjesspeel goed is nog altijd de pop, terwijl ook de make-upspullen van zus of mama een grote aantrekkings kracht uitoefenen. Het leuke van de Miss Make Up-pop is dat make up kan worden aangebracht zon der dat het een heel geklieder wordt. Een poederdoos, gevuld met ijskoud water (om de make-up tevoorschijn te brengen) of lauw- water (om het weer af te wassen) zijn voldoende. De jury was zo ge charmeerd van Miss make-up om dat ze alle speelmogelijkheden heeft van de klassieke pop en een leuke variatie is op de bestaande opmaakpop. Prijs 49,95. Meer in formatie 020-910666. Bij de spellen en puzzels werd Timber bekroond. Een spannend gezelschapsspel. Het spel bestaat uit 45 blokjes (15x 3 kleuren; rood, geel en blauw). Deze blokjes zijn al lemaal even breed en even lang, maar verschillend in dikte. Er wordt een toren met in elke laag drie verschillende kleuren ge bouwd. Elke laag wordt steeds in tegenovergestelde richting als de vorige gelegd. Zo worden alle blok ken in de toren verwerkt. De spe lers gooien nu om de beurt met een kleurendobbelsteen. Afhankelijk van de kleur moet een blok uit de toren worden genomen en in te genovergestelde richting op de top van de toren geplaatst. Zo wordt de toren steeds hoger maar wel min der stabiel, totdat het hele zaakje als een kaartenhuis instort. De pijs van het spel is 29,95. Meer infor matie 05490-37777 Bij hobby en techniek en creativi teit ging het Nintendo Entertain mentsysteem met de eer strijken. Het is een videospel met vele mo gelijkheden. Je kunt er ijsbergen mee beklimmen, motorracen, je bent Kung-Fu of John McEnroe. De jury vond dit een systeem met ongekende mogelijkheden, ge schikt voor een brede leeftijds groep. Het basissysteem kost 298. De Family Fitness-set met spelcas- sette kost 199. Meer informatie 03462-64744. De jury beston dit jaar uit P. Erich, produktmanager bij De speelboom, N. Ooms, redactrice Ouders van Nu, H.P.C. Bardeloos, ontwerper van produkten voor educatieve instellingen P. Fischer Intertoys-detaillist en A.P. Ubels, speelgoedinkoper Blokker. BUITENLAND ECONOMIE DEN HAAG (GPD) - CDA, WD en PvdA zetten grote vraagtekens achter het kabinetsplan om het bedrag dat ei genaren van woningen voor dat genot bij hun inkomen moeten optellen (het huurwaardeforfait) in 1990 te verho gen. Het forfait zou dan met 40 procent omhoog moeten van 1,3 naar 1,8 procent. Met de opbrengsten van deze maatregel (250 miljoen gulden) wil het kabinet een belas tingverlaging volgens de voorstellen-Oort mede financie ren. Bij de WD wil men nog geen defi nitief oordeel over het kabinets- plan geven, omdat een aangekon digde nota over het hogere huur waardeforfait er nog steeds niet is. Bovendien zetten de liberalen vraagtekens achter de door het ka binet geraamde opbrengst van de maatregel. De PvdA steunt het WD-standpunt. Boete wegens aanranding invalide vrouw AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft een 50- jarige man veroordeeld tot 6 maan den voorwaardelijke gevangenis straf en een boete van 8000 gulden wegens aanranding van een 48-jari- ge invalide vrouw. Verkrachting van de vrouw achtte de rechtbank niet bewezen: volgens de verdach te had de vrouw dit zelf gewild. Het bleef bij zijn 'ja' tegen haar 'nee'. De zaak rond de invalide vrouw zorgde twee weken geleden voor nogal wat opschudding. Het slacht offer was in haar rolstoel zelf bij de zitting aanwezig en reageerde he vig emotioneel op hetgeen haar in 1983 was overkomen. De man, die samen mei het slachtoffer in het bestuur zat van het buurthuis Holendrecht in Amsterdam, zou haar tot twee maal toe verkracht hebben. De man bekende wel dat hij te ver was gegaan door de vrouw te dwingen tot seksuele spelletjes. De seksuele gemeenschap met haar had zij, volgens hem. echter zelf ge wild. Bovendien willen de sociaal-de mocraten weten wat de argumen ten achter de verhoging zijn en hoe die uitwerkt voor de verschillende inkomensgroepen. Het CDA wenst inzicht van het kabinet over het be stand aan huurwoningen, de kwali teit ervan en de huurprijzen. Ook wil het CDA inzicht in de re gionale verschillen in woonlasten, mede als gevolg van de ongelijke onroerend-goedbelasti'ng. Volgens het CDA moeten deze verschillen worden gelijkgetrokken. De fractie wil dan ook het oordeel van het ka binet over de invoering van een vaste waardering voor eigen wo ningen in de belastingen. Een der gelijk systeem geldt al in West- duitsland. Dagbladpionier komt met nieuw boulevardblad LONDEN (AP) - In de Britse kios ken lag gisteren weer een nieuw boulevardblad: The Post. Het blad is een uitgave van dagbladpionier Eddie Shah en moet opboksen te gen 12 andere landelijke dagbla den. The Post is de jongste poging van Shah om vaste voet aan de grond te krijgen op de nationale markt. Het boulevardblad, dat wordt geproduceerd met een net werk van microcomputers, wordt vervaardigd in zes drukkerijen ver spreid over het land. Shah hoopt op een oplage van 370.000. DEN BOSCH (ANP) - De Coöpe ratieve Zuivelfabriek BMV Campi na zal niet worden vervolgd voor fraude met de superheffing op melk als het bedrijf een bedrag van 150.000 gulden op tafel legt. Dat zei officier van justitie mr. G. Bos gis teren voor de economische politie rechter in Den Bosch. De betrok kenheid van Campina bij de fraude staat voor het Openbaar Ministerie buiten kijf. Het bedrijf zette vee houders aan melk te leveren op nummers van collega's die niet aan hun quotum kwamen. Mr. Bos eiste geldboetes tegen drie veehouders die bij de fraude waren betrokken. Het ging om be dragen van 20.000,6000 en 1000 gul den. Hij erkende weliswaar dat de veehouders met handen en voeten aan de coöperatie zijn gebonden, maar achtte dat geen excuus om zich dan maar niet aan de regels te houden. Volgens een woordvoerder van DMV Campina heeft het bedrijf de schikking, in het belang van de le den, inmiddels betaald. Hij ont kent nadrukkelijk dat het bedrijf de veehouders heeft aangezet tot fraude. "Aanvankelijk was het niet strafbaar als veehouders teveel ge produceerde melk aan ons lever den op naam van een veehouder die te weinig produceerde. Op 27 februari 1987 werd een wijziging van de betreffende ministeriële be schikking van kracht, waardoor dat wel strafbaar werd gesteld". Staat verliest miljard op RSV ROTTERDAM (GPD) - De schat kist kan bijna een miljard gulden verliezen aan het geschil over de schulden van het RSV-concern. Na uitbetaling van een deel van de schuld aan de crediteuren zo'n 50 miljoen gulden - blijft er hoog uit 400 miljoen gulden over voor de Staat. Het ministerie van Economi sche Zaken en de Nationale Inves teringsbank mqnen recht te heb ben op 1,3 miljard. De afhandeling van de sursëance van betaling voor het RSV-concern is tot voor kort uiterst moeizaam verlopen. Bewindvoerder mr. F. Meeter verwacht nu echter nog voor het einde van dit jaar een op- lossing. Het grootste probleem was tot dusver de de rente die de staat over de laatste RSV-lening van 800 miljoen gulden vergoed wilde heb ben. en sprong er zelf achteraan. De moeder van de verdachte, die 's morgens het bloedbad ontdekte, waarschuwde de politie. Vlak na zijn daad was G. er nog van overtuigd het goede te hebben gedaan. Dat verklaarde hij ook te genover de politie. "Nu, achteraf, besef ik het verschrikkelijke er van", verklaarde hij tijdens de rechtszitting. Volgens het psychia trisch rapport van het Pieter Baan- centrum, waar G. enige tijd voor onderzoek verbleef, leed G. ten tij de van zijn daad aan een psychi sche storing die hem niet kan wor den verweten. Dat hij vader zou worden, zou hem op onbewuste wijze het idee hebben gegeven dat het kind zyn plaats zou innemen. De veiligheid van de maatschappij zou met tbr en verpleging in een in richting gewaarborgd moeten wor den. Zonder behandeling blijft het gevaar op herhaling van een derge lijke gebeurtenis bestaan, aldus de deskundigen. Volgens zijn advo caat heeft G. het allerdierbaarste wat hij had vernietigd. "Het is dui delijk dat hij een lange begeleiding nodig heeft", aldus Knap. Een tbr- maatregel en een behandeling in een psychiatrisch ziekenhuis vindt hij daarvoor echter voldoende. Uitspraak 24 november. AMSTERDAM (ANP/GPD) - "Het was de duivel die ik zag. Jk dacht dat het goed was wat ik deed", was de verklaring die de 28- jarige J.G. gisteren gaf aan de Am sterdamse rechtbank voor de beestachtige slachting op zijn vriendin één dag voor de bevalling. G. wurgde op 6 mei de zwangere vrouw en sneed een gat in de buik om het bijna voldragen kind uit de baarmoeder te halen. Het dochter tje in de baarmoeder, van wie de vrouw een dag later in het zieken huis moest bevallen, overleed aan de steekwonden. De duiveluitdrijving werd door officier van justitie mr. J.A. Visser- Van Zwieteren een 'nachtmerrie' genoemd. Zij eiste ontslag van rechtsvervolging. In overeenstem ming met het advies van de psychi aters wil zij dat de man een jaar lang in een psychiatrisch zieken huis wordt behandeld en daarna ter beschikking van de regering wordt gesteld, met verpleging in een gesloten inrichting. Hoe onbegrijpelijk het verhaal op aanwezigen, onder wie familie van het slachtoffer, van het proces overkwam, zo logisch zit het in el kaar voor de verdachte. G. was al tijd een harde werker geweest. Als automonteur pakte hij van alles aan, maar door samenloop van al lerlei omstandigheden liep zijn werk regelmatig op een misluk king uit. Al enige tijd beschikte hij, samen met een compagnon, over een loods waar auto's en motoren werden gerepareerd. Dat gebeurde zwart en de toegeleverde voertui gen waren soms ook afkomstig van diefstal. Voor zijn woning schafte hij al lerlei huisraad aan, om zo voor de geboorte van zijn kind alles op orde te hebben. "Na de geboorte wilde ik voor het kind een fijn, gezellig gezin. Wat voor mij telde was Wille- ke, de baby en de toekomst. Met dat gevoel was ik heel gelukkig. Ik wilde de familie laten zien dat het ook anders kon". Hij maakte nog foto's van zijn zwangere vriendin in de nieuwe kinderkamer en voel de zich zo gelukkig dat hij haar zelfs een huwelijksaanzoek deed. Toen hij later die dag de afgedrukte foto's bekeek, herkende hij in het gezicht van een zwager 'een dui- velsgelaat'. Als laatste bracht hij op de avond van de vijfde mei nog een opbeu rend bezoek aan zijn zwangere zus je. Zijn vriendin ging vroeg naar bed. De volgende dag zou zij voor de bevalling naar het ziekenhuis vertrekken. "Na afloop van het be zoek aan mijn zusje voelde ik me gelukkig", vertelde hij. Maar, op de terugweg in zijn auto hoorde hij na al die jaren, plotseling de stem van zijn vader. Die zei: "Ik ben gereïn carneerd in je hond". Ook thuis bleef die stem in hem doorgaan. G. plaatste een foto van zijn vader op tafel met daarvoor diens geliefde sigaren en horloge. "Uit die stem begreep ik uiteindelijk dat zijn ziel zou worden overgedragen op het kindje. Dat zou nooit mogen ge beuren". aldus G. De stem stopte, nadat G. zijn hond een schop gaf. Hij ging naar de huiskamer en sloeg een groot deel van het huisraad kapot. "Ik besefte dat je die materiële dingen niet nodig had. Belangrijker was de liefde". Toen alles stuk was, kwam Willeke binnen. "Wat ik nu ga doen, moet je begrijpen en ik doe het uit liefde", vertelde hij haar. "Ik kneep haar keel dicht, omdat ik begreep dat die duivel er uit moest Met een broodmes sneed hij vervolgens haar buik open om daar met een stok de dui vel uit te drijven. De baby werd uit de baarmoeder verwijderd en bleek inmiddels overleden. Nadat de hond het kind ook nog eens had toegetakeld, gooide de krankzinnig verklaarde G. het meisje van drie hoog naar beneden MONUMENT VOOR JONGENSKAMPEN ARNHEM - Prins Bernhard (l) en voorzitter H. Mahieu van het comité Monument Bangkon-Gedungjati hebben gisteren de onthulling van een kopie van dit monument bijgewoond. Dit gebeurde op het terrein van huize Bron beek voor oud-militairen in Arnhem. Het monument is ter nagedachtenis aan de slachtoffers en bewoners van de jongenskampen van Bangkong-Gedungjati. (foto and

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11