Ster uit Stuttgart krijgt nu een gevaarlijke glans Boorplatforms zijn voldoende beveiligd 'Harde aanpak steunfraude' Onderzoek na ramp met Piper Alpha Eerste bod cao ldein-metaal Groninger vist in Brits water PALEIS TE KOOP RIJSWIJK (GPD/ANP) - De 54 boorplatforms op het Nederlandse deel van de Noordzee zijn veilig. Als alle systemen falen kan de bemanning het platform veilig verlaten. Zo wijst onderzoek uit dat is verricht naar aanleiding van het ernstige ongeval deze zomer op het boorplatform 'Piper Alpha' voor de Schotse kust, waarbij 167 mensen om het leven kwa men. Er worden richtlijnen opgesteld voor ontruimingsplannen bij eventuele gevaarlijke situaties. Het onderzoek is opgezet door Staatstoezicht op de Mijnen van het ministerie van economische za ken. Het wordt uitgevoerd door on der meer TNO-Delft, in samenwer king met de betrokken oliemaat- schappijen. Volgens inspecteur- generaal der mijnen, ir. G. Oc- keloen, worden er de komende we ken nog extra modelstudies ge maakt over bepaalde veiligheids aspecten op de ongeveer 20 grotere installaties. Computersimulaties moeten nog enkele details over constructie- en veiligheidssyste men doorlichten. De afsluitklep van de boorput le vert volgens Ockeloen nog altijd problemen op. Na jaren onderzoek is volgens hem nog steeds niet de techniek voorhanden waarmee de klep automatisch wordt afgesloten bij veranderingen in de situatie. Er is nu weer onderzoek verricht haar de afsluitsysternen van de pijplei dingen. Dat is nog niet afgerond, maar de verwachting is dat verbe teringen aan de kleppen en een be tere bescherming tegen brand en mechanische beschadiging op en kele platforms nodig zullen zijn. Het beste systeem is een veilig heidsafsluiter die automatisch werkt op een veilige afstand zodat de pijpleiding bij verlies van het platform geïsoleerd wordt, oftewel op de zeebodem. Echt betrouwba re afsluiters 'zijn er helaas nog niet, zo zei Ockeloen. Het zal ook nog wel een paar jaar duren voordat die er wel zijn. Tot die tijd is de beste methode te zorgen dat de aanwezi ge kleppen zo weinig mogelijk ge vaar lopen als het mis gaat. Ook in Engeland en Noorwegen wordt naar oplossingen voor dit pro bleem gezocht. De inspecteur-generaal sluit niet uit dat de exploitatiemaatschappij en voor kosten komen te staan, wanneer wijzigingen in dé bestaan de afsluitkleppen moeten worden aangebracht. Een booreiland zal daarvoor al snel een week worden stilgelegd, aldus Ockeloen. Het Staatstoezicht verwacht niet dat de maatregelen miljarden gaan kos ten, zoals de oliemaatschappijen kort na het ongeluk met de Piper Alpha vreesden. Ockeloen zei dat er waarschijn lijk hier en daar extra voorzienin gen zoals brandwerende -muren moeten komen en dat vluchtwegen en evacuatieregels moeten worden aangepast. Half december moeten alle deelstudies gereed zijn en kun nen nadere richtlijnen worden ver wacht over evacuatie-voorschrif ten, zoals mèt betrekking tot de aanwezigheid van reddingsboten. Een reddingsboot is niet altijd een oplossing, zeker niet wanneer men sen in paniek overboord springen. Bij de ramp op de Piper Alpha en de Ocean Odyssey is gebleken dat veel mensen het leven hebben be houden omdat zij snel aan boord van de aanwezige reddingsboten werden genomen. Onderzocht' wordt onder welke omstandighe den het raadzaam is reddingsboten RIJSWIJK (ANP) - De werkge vers in de metaalnijverheid (gara ges, installateurs en dergelijke) zien in een nieuwe cao geen ruimte voor loonverbeteringen die de ar beidskosten verhogen. Verbeterin gen gaan ten koste van bijvoor beeld vut of atv, zo vat de Federatie van werkgeversorganisaties in de metaalnijverheid (FWM) haar cao- voorstellen die gisteren zijn ge publiceerd kort samen. De FWM wil een cao voor twee jaar (1989 en 1990). De cao voor de 'kleinmetaal1 geldt voor ruim 220.000 werknemers bij 25.Q00 be drijven en is één van de grootste in ons land. Veel nadruk krijgt de 'flexibili teit' in de voorstellen. De werkge vers willen die onder meer vergro ten door werken op zaterdag als normale arbeid te beschouwen, ex tra verlengingen van tijdelijke ar beidscontracten mogelijk te ma ken én opzegging mogelijk maken tijdens ziekte of dienstplicht. De Industriebond FNV heeft gis teren bij monde van bestuurder T. Hagen woedend gereageerd op de voorstellen, die de bond als 'bor relpraat van de BOVAG' be schouwt. naast de platforms te leggen. "Bij windkracht zes is het al bijna on mogelijk gebleken met reddings boten mensen terug te vinden", al dus Ockeloen. Ockeloen benadrukte dat de platforms op het Nederlandse deel nauwelijks te vergelijken zijn met de platforms op het, Britse deel. Er zijn veel minder werknemers op de Nederlandse platforms (maximaal 50 in plaats van 200 tot 300 elders) zodat de bedrijfsvoering veel een voudiger is. Verder zijn de plat forms technisch veel simpeler en ruimer opgezet in ondiep water. GRONINGEN (GPD) - De firma Heiploeg uit Zoutkamp gaat met twee speciaal bij City Channel Shi pyard in Stadskanaal gebouwde schepen onder Britse vlag, met een Britse bemanning, vissen in de Britse wateren, waarbij de vang sten van vissoorten met EG- vangstbeperkingen worden bijge schreven op Britse quota. Eén schip is al te water gelaten: de Coliönbus. Als alles vlot ver loopt, wil Heiploeg in een later sta dium nog eens twee of drie sche pen bestellen. Het gaat om multi functionele zogenaamde vestzak- boomkor-hektrawlers, waarmee behalve op garnalen ook gevist kan worden op onder meer tong, schol en kabeljauw. De diepgang is zo ge ring (1,35 meter) dat ook platvis en mosselen tot de vangstmogelijkhe den behoren. De vangsten gaan niet ten koste van het uitgeputte Nederlandse quotum, maar van het Britse. De Britse vissers zijn dan ook niet blij met Heiploegs constructie. Van der Ploeg: "Er zijn inderdaad boze re acties geweest van Britse, vissers, maar ze kunnen er nog iets van le ren, zeg ik maar". De Heiploeg-di- recteur wijst erop dat met deze schepen de truc ook toepasbaar is in Denemarken. Het ministerie van landbouw en visserij zegt zich niet druk te kun-- nen maken over het ei van Colum bus van Heiploeg. "Het is een zaak van de Britse autoriteiten". Werkloosheid in oktober gedaald DEN HAAG (ANP) - De werk loosheid is in oktober gedaald met 9600 (5100 vrouwen en 4500 man nen) tot 678.200. Dat heeft het mi nisterie van sociale zaken en werk gelegenheid gisteren bekendge maakt. Het is gebruikelijk dat de werk loosheid tussen september en ok tober daalt. Dit jaar is de daling echter groter dan in voorgaande ja- In oktober vorig jaar lag de feite lijke werkloosheid op 683.200, dat is 4900 meer dan nu. Het aantal werkloze mannen daalde de afgelo pen 12 maanden met 8900, terwijl het aantal werkloze vrouwen steeg met 4000, ondanks de goede ókto- bermaand van dit jaar. Ingetogen rouw bij herdenking doodAtaturk INSTANBUL (GPD) Voor het eerst in vijftig jaar toont Turkije vandaag niet het beeld van massale en verpletterende rouw bij de her denking van de vijftig jaar geleden overleden 'vader des vaderlands' Kemal Ataturk. Dit jaar is de natio nale rouw om zijn vroegtijdig ver scheiden op 58-jarige leeftijd als gèvolg van levercirrose afge schaft. De tiende november was tot vo rig jaar een dag van niets ontziende rouw. De radio speelde de hele dag treurige muziek, de televisie kwam met sobere en gewijde program ma's en de kranten verschenen met brede rouwranden. Een krant die dat een paar jaar geleden een keer vergat kreeg een verschijningsver bod. Kinderen moesten op weg naar school de witte kraagjes boven hun uniformpjes thuislaten. Oorden des vermaaks, inclusief bioscopen en theaters, bleven dicht en er mocht in het openbaar geen sterke drank worden geschonken, hoewel sommigen vonden dat dit laatste absoluut niet in de geest van Ata turk was. De minister van cultuur en toe risme Titiz heeft dit jaar de rouw dag plotseling afgeschaft. Slechts enkele dingen zijn gebleven: twee minuten stilte bij het Dolmabahce- paleis (waar Ataturk overleed) en het loeien van de scheepstoeters in de haven. Meer winst Shell DEN HAAG (ANP) - De netto winst van de Koninklijke/Shell groep is in het derde kwartaal van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode van 1987 gestegen met 18 procent van 655 miljoen tot 772 mil joen pond sterling. Over de eerste negen maanden treedt een stijging op van 11 procent van 2005 miljoen tot 2227 miljoen pond. De winst in het derde kwartaal geeft een stijging te zien van 31 pro cent van 635 miljoen tot 831 mil joen pond en de eerste negen maanden een toeneming met 28 procent van 1863 miljoen tot 2388 miljoen pond, zo heeft de groep vanochtend bekendgemaakt. BONN Ruim 40 jaar nadat de geallieerde overwinnaars uit de Tweede-Wereldoorlog de enorme Duitse wapencon cerns hadden ontmanteld, ontstaat in de Bondsrepubliek een nieuwe wapengigant: Daimler Benz. De meeste defen sie-orders die Bonn in de toekomst te vergeven heeft, zul len de omzet van Daimler ten goede komen. Door overnames van AEG, Dornier en MTU was de auto bouwer met een omzet van 67,4 miljard mark en 326.000 personeelsleden uitgegroeid tot het grootste concern in het land. Nu slokt Dèimler met steun van de regering-Kohl in drie happen ook nog de wapen-en vliegtuigbouwer Mes- serschmitt-Bolkow-Blohm op (37.000 man personeel, om zet 6,2 miljard mark). Wat goed is voor Mercedes, is ook goed voor het land, was jarenlang de stelregel in de Bondsrepubliek. Maar nu klinken steeds meer kriti sche stemmen. De staat zou chan tabel worden, een doodsteek voor de vrije markteconomie, een staat in de staat, een puur militair-indus trieel complex. Links en rechts vinden dat de goede ster uit Stuttg art te gevaarlijk begint te glanzen. De drie architecten van deze mammoet denken daar heel anders oyer. De sociaal-democraat Edzard Reuter, topmanager van Daimler- Benz, de christen-democraat Alf red Herrhaussen, directeur van de Deutsche Bank met 28,5 procent de grootste aandeelhouder, en de liberaal Martin Bangemann, schei door Haris Hoogendijk dend minister van economische za ken, menen economische geschie denis te schrijven met de bouw van een high-tech-reus die van alle markten thuis is. Verliezen Ruim een jaar geleden liet Bange mann weten dat het hoog tijd werd voor 'een nieuwe ordening van de Duitse lucht- en ruimtevaartindus trie'. Dat klonk fraai, maar in eerste instantie ging het hem erom de in de miljarden lopende verliezen van de Europese Airbus, waaraan MBB voor 38 procent deelneemt, niet langer uit de staatskas te financie ren. Daimler leek hem de aangewe zen partner. De harde hand van de zuinige Schwaben zou het staats bedrijf MBB wel ontdoen van hej. overtolige vet. Bangemann had de volledige steun van Lothar Spath, minister president van Baden-Wurttem- berg, het stamland van Mercedes, en van Franz Josef Strauss, de on langs overleden minister-president van Beieren en voorzitter van de raad van commissarissen van de MBB-dochter Airbus GmbH. Ook Edzard Reuter zag de voor delen'. Voor ongeveer 800 miljoen mark kon hij de totale lucht- en ruimtevaartindustrie onder zijn controle brengen. Eindelijk zou er een einde komen aan de strijd tus sen de eeuwige lucht-en ruimte vaartrivalen Dornier en MBB. Het enige bezwaar was de Airbus. Weliswaar verkopen de toestellen fantastisch en zijn ze hypermo dern, maar ze kosten veel meer dan ze opbrengen. Reuter wilde MBB wel hebben als de staat de oude Airbusschulden zou overnemen en garant zou staan voor de toekom stige Verli'ezen. Die vloeien vooral voort uit het feit dat de oudere Airbus-modellen nog zijn gecalculeerd op een dollar koers van twee mark en de nieuwe op een koers van 1,80 mark. De dol lar is echter nog maar net 1,70 mark waard. Bonn wilde MBB echter zo graag kwijt, dat de regering tot het jaar 2000 deze valutarisico's over neemt. De regering trekt er 4,3 mil- jérd voor uit en zo valt Messer- schmitt Bolkow Blohm Daimler Benz als een rijpe appel in de schoot. Koelkasten Het civiele pakket dat de nieuwe reus kan aanbieden, varieert van satellieten tot korte-golfzenders, van verkeersvliegtuigen tot koel kasten. Maar belangrijker nog is, dat Daimler-Benz veruit de groot ste wapenproducent wordt. Jacht bommenwerpers of tanks, raketten of oorlogsschepen, helikopters of militaire vrachtwagens: Daimler Benz produceert in de toekomst al les wat aanvallen of verdedigen kan. Te land, ter zee en in de lucht, aan dit concern kan niemand meer voorbij. En dat leverde de drie heren on verwachte kritiek op. In binnen-en buitenland werd verwezen naar het 'duizendjarige rijk' van Hitier, waarin de Deutsche Bank en Daimler Benz een alles behalve frisse rol hadden gespeeld. Merce des voorzag Adolf Hitler en zijn bruine horden zelfs voor zijn machtsovername van fraaie auto's en de 'Führer' dankte later met ge weldige oorlogsopdrachten. De Deutsche Bank speelde ook toen de eerste viool bij het concern. De 60-jarige Edzard Reuter wil van al die kritiek niets weten. Het defensie-aandeel van het bedrijf bagatelliseert hij zo veel'mogelijk. "In de kring van de werkelijke gro ten in deze wereld is Daimler nog maar een dwerg. Wij zijn en blijven in eerste instantie autobouwers". Om dat image geloofwaardig te maken, is flink wat verbale cosme tica nodig. De managers zijn er al mee begonnen. MTU handelt bij voorbeeld sinds kort in 'motoren voor zware voertuigen'. Dat klinkt heel wat vreedzamer dan 'tankmo toren'. De belangrijkste defensie- poot van AEG heet discreet 'spe ciale techniek'. Dornier-directeur Johahn Schaffler maakt het hele maal simpel met zijn uitspraak 'niet alles wat door de strijdkrach ten wordt ingezet is bewapening' en AEG-chef Durr: "We maken meer koelkasten en elektrische for nuizen dan wapentuig". Oorlogsschepen Maar Durrs bedrijf levert de elek tronica voor vliegtuigen, tanks en oorlogsschepen, bouwt torpedo's, mijnen en mijnenveegsystemen, radarstations en ga maar door. MTU bouwt de motoren voor tanks, onderzeeboten èn oorlogs vliegtuigen. Dornier assembleert militaire vliegtuigen, bouwt ge vechtshelikopters en verdient ook op andere manieren veel geld in de wapenindustrie. Het moederbedrijf bouwt auto's. Maar dan wel in alle soorten en ma ten, bijvoorbeeld 'civiele wagens die ook door legers worden ge bruikt'. Deze markt is voor de managers, die geweldige bedragen hebben verloren op de civiele vrachtwagenmarkt, zo veelbelo vend dat zij speciale gepantserde wielvoertuigen hebben ontwik keld. Kraus Maffei levert de ge schutskoepels. Via MBB krijgt Daimler ook nog een flink aandeel in deze producent van de Leopard- tank. MBB zeifis voor de helft van zijn omzet afhankelijk van defen sieopdrachten. Het concern is naast de bouw van de Airbus onder meer betrokken bij de produktie van het jachtvliegtuig Tornado en De Airbus verkoopt weliswaar fantastisch, de aanvalshelikopter PAH. Kortom, in het zuiden van de Bondsrepubliek ontstaat een machtig concern dat voor zijn over leven voor een aanzienlijk deel is aangewezen op defensieopdrach ten. Belangrijker nog is dat Daim ler Benz de veelbelovende lucht en ruimtevaartindustrie volledig onder controle heeft en kan vor men naar de eigen voorstellingen. Er is geen nationale concurrentie meer. De staat kan in de toekomst zijn satellieten, raketten en moge lijke ruimteveren slechtsbij een adres bestellen: Daimler Benz. Monopolist De defertsie-inkopers van conven tioneel wapentuig zullen zich moe ten instellen op harde prijsdictaten van een monopolist. De generaals moeten hun analyses nog sterker op de industriële gigant afstem men: de vijand, in het oosten is des te sterker naarmate meer arbeids plaatsen in het zuiden moeten wor den verdedigd. Steeds meer politici en weten schappers vragen zich af waarom uitgerekend de sociaal-democraat en spruit uit een roemrucht antira cistisch milieu, Edzard Reuter het tot nu toe zo succesvolle autocon cern in korte tijd uitbouwt tot een defensiegigant. Reuter is net als zijn huisbankier en controleur Her rhaussen, een man die niets moet hebben van de ingewortelde tradi tie 'schoenmaker blijft bij je leest'. Herrhaussen breidde het werktter- rein van de bank uit met financiële dienstverlening, zoals het verstrek ken van risicodragend kapitaal, in troductie van management consul tancy en onroerend-goed make laardij. Diversificatie is het toverwoord. Reuter deed hetzelfde bij Daimler Benz. De miljarden die met de ver koop van auto's zijn verdiend, moeten in toekomstgerichte indus trieën worden geïnvesteerd. Want met auto's alleen is op de lange duur geen geld meer te verdienen. Zelfs al bouw je de beste ter we reld,- zoals Mercedes steeds be weert. Binnen drie jaar werden AEG, MTU en Dornier gekocht, inclusief hun sluimerende problemen. En die zijn niet mis. AEG heeft een grote technologische achterstand op de concurrenten Bosch en Sie mens. MTU zit met het probleem dat het einde van de levering van Tornado- en Leopardmotoren in zicht is en bij Dornier had Reuter niet alleen met een dwarsliggende familie Dornier te maken, maar moest hij ook vaststellen dat het bedrijf te klein is om op eigen hout je de ruimte- en luchtvaartmarkt te domineren. Verdergaande concentratie van de ruimte-en luchtvaartindustrie was ineens noodzakelijk geworden om de belangenspreiding een be hoorlijke kans van slagen te geven. En hoewel Reuter in het MBB-po- kerspel met Martin Bangemann steeds deed alsof hij zich niet meer kon onttrekken aan het verlangen van Bonn om de lucht- en ruimte vaartindustrie opnieuw te ordenen en de Airbus kwijt te raken, kwam het hem goed van pas. Maar hij verkocht zijn huid duur: Bonn neemt tot 2000 de valutarisi co's voor de Airbus over, betaalt de oude schulden, de regering heeft zich nu al vast gelegd vele miljar den uit te trekken voor de ontwik- kelling van de Eurojager 90, de aan valshelikopter PAH-2, de bouw van de nieuwe Ariane-5-raket, het omstreden Europese ruimteveer Hermes en het aandeel in het Ame rikaanse ruimtestation Columbus. De greep naar de sterren van Ed zard Reuter en zijn huisbankier Herrhaussen gaat velen binnen het stambedrijf veel en veel te ver. In plaats van te praten over het aantal kleppen van de nieuwe S-serie, dromen de toppers van een ruimte veer met Mercedes-ster. Voorzitter Lucy van de centrale onderne mingsraad is er niet gelukkig mee. De werknemers zullen dan ook te gen de overname stemmen. Het duo Reuter-Herrhausen kan niet meer terug. De vleugels zijn breed uitgeslagen met alle risico's vandien. Daimler Benz is immers niet zo maar een groot bedrijf; het is het vlaggeschip van de Duitse in dustrie zoals de Deutsche Bank dat is binnen het bankwezen. Zou de ster een noodlanding moeten ma ken, dan is het effect op de hele Westduitse samenleving onvoor stelbaar groot. Alleen al daardoor kan politiek Bonn het zich niet meer permitteren deze reus in de kou te laten staan. DEN HAAG - De rijksoverheid wil het historische paleisje van Bentinck kwijt. Verkoop moet minstens tien mil joen gulden opleveren. Het paleisje, gelegen aan het Lange Voorhout 7 in Den Haag, werd tussen 1749 en 1751 be woond door stadhouder Willem de Vierde. De eerste steen werd in 1561 gelegd. De laatste jaren is het pand als kan toor in gebruik. Het paleisje in nu eigendom van de Dienst der Domeinen, onderdeel van het minister le'vanfinan- ciën. De verkoop staat voor 17 november gepland. GPP/Cees zorn> DEN HAAG (ANP) - Het btw-ta- rief op frisdrank wordt verlaagd tot 6 procent. Staatssecretaris Koning (financiën) heeft toegegeven aan deze wens van de drie grote fracties in de Tweede Kamer. Dat scheelt het rijk 160 miljoen gulden per jaar aan inkomsten, in vergelijking met het oorspronkelijke wetsvoorstel van Koning om voedingsmiddelen en verbandmiddelen zo veel moge lijk onder het lage btw-tarief te brengen. Verder moeten naast kunst- en hulpmiddelen voor blinden en slechtzienden ook injectiemateria len en dergelijke voor diabetici on der het lage btw-tarief gebracht worden, zo stellen PvdA, CDA en WD voor in een tweede wijzi- Btw-tarief op frisdrank wordt 6 procent gingsvoorstel. Dat kost de schat kist negen miljoen gulden. De drie grote fracties stellen ver der eensgezind voor om afwasmid- delen en schuurpoeders onder het hoge btw-tarief te brengen. Dat le vert 110 miljoen gulden op. Er res teert derhalve een gat tussen kos ten en opbrengsten van een kleine zestig miljoen gulden. De PvdA wil dat gat dichten door .vijftig miljoen uit de landbouw te halen. Hef CDA denkt aan dekking via een accijnsverhoging op fris drank, waarvoor de btw juist van 18,5 naar 6 procent wordt verlaagd. Bovendien wil de Europese Com missie alle accijns op frisdrank af schaffen. Koning ontraadde het voorstel van de drie grote fracties om diabe tici tegemoet te komen door injec tiemateriaal en dergelijke onder het lage btw-tarief te brengen. Voor gebruik aan huis kost dat maar vier miljoen gulden, maar als ook bloeddrukmeters en materiaal in ziekenhuizen worden meegere kend gaat het om een veelvoud van dat bedrag. "Hoe sympathiek ook", dat gaat de staatssecretaris van fi- DEN HAAG (ANP) - De kamerfracties van beide re geringspartijen (CDA en VVD) willen een strengere aanpak van de uitkeringsfraude op het terrein van de sociale uitkeringen. Dat blijkt uit schriftelijke vragen aan minister Korthals Altes (justitie) en staatssecreta ris De Graaf (sociale zaken). De kamerleden De Leeuw en Van der Burg (CDA) vragen de bewindslieden een overzicht van het aantal •fraudegevallen. Zij willen 'een naadloze aansluiting' tussen enerzijds het opsporen van gevallen van uitke ringsfraude en anderzijds de justitiële afhandeling daarvan. Het WD-kamerlid Linschoten vraagt om maatregelen tegen ï^t ongestraft blijven van gevallen van bijstandsfraude. In het bijzonder wil hij uitbrei ding van de justitiële capaciteit op dit terrein. Het openbaar ministerie maakte dinsdag nieuwe en strengere richtlijnen voor de vervolging van sociale fraude bekend. Deze moeten nog worden goedge keurd door de procureurs-generaal bij de gerechtsho ven en worden begin volgend jaar van kracht. De pe riode waarin met een uitkering wordt gefraudeerd, wordt uitgangspunt bij het bepalen van de strafmaat. Vooral wanneer iemand langdurig fraudeert, wordt de strafmaat zwaarder, aldus de Bossche advocaat-gene raal R. de Groot. Deze is voorzitter var die de nieuwe richtlijnen heeft opgesteld. Geen uitkering Minister de Koning (sociale zaken en werkgelegen heid) is niet van plan zelfstandige onderneemsters en meewerkende vrouwen bij zwangerschap of bevalling recht op een uitkering te geven. De ongeveer 300.000 ondernemende vrouwen in het midden- en kleinbe drijf moeten zich daar maar tegen verzekeren, zo meent hij. Nog onlangs maakte De Koning bekend dat hij de verlofperiode bij bevalling voor vrouwen in dienst van een werkgever wil uitbreiden van 12 naar 14 weken. "Om te voorkomen dat vrouwen worden ge confronteerd met de oneigenlijke keus tussen gezins vorming en beroep", was zijn motivatie daarvoor. Ten aanzien van de vrouwen in het midden- en klein bedrijf (mkb) stelt De Koning zich echter hard op, zo blijkt uit een vraaggesprek met hem in het blad 'De on dernemer' van de mkb-organisatie NCOV. Die vrou wen moeten zich zelf verzekeren. "Daarnaast ben ik van mening dat mensen die kinderen willen dat moe ten plannen". De Koning doelt daarbij op de financiële planning, zodat een verlofperiode voor en na de beval ling mogelijk wordt. "Het midden- en kleinbedrijf moet het maar zelf regelen. Mijn ministerie zal daar voor geen geld geven".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9