HÖEIANG AARZELT U Poolse autoriteiten ontslaan arbeiders Ware toedracht vliegtuigramp Italië nog niet opgehelderd Represailles tegen stakers scheepswerven Kohl tijdens herdenking Kristallnaeht uitgefloten Arafat vraagt VS visum voor toespraak in VN Laagste opkomst sinds 1924 bij presidentsverkiezingen in VS ANVR: ook Nederlandse toeristen vast op Sri Lanka BONN Met talloze manifestaties herdachten gisteren Oost- en West- duitsland het feit dat een halve eeuw geleden tijdens de 'Rijkskris tallnacht' de nationaal-socialisten tienduizenden huizen, winkels, fa brieken en synagoges van joden plunderden en in brand staken. door Hans Hoogendijk De centrale herdenking vond on der strenge veiligheidsmaatrege len plaats in de Westendsynagoge van Frankfurt. Voornaamste spre kers waren Galinski, voorzitter van WARSCHAU (UPI/AP) - De Poolse autoriteiten hebben ongeveer 110 arbeiders van twee fandre^kanseherlSw^e uitno- scheepswerven in Gdansk ontslagen. De arbeiders hadden aan stakingen deelgenomen diging aan Kohl was buitengewoon uit protest tegen het regeringsbesluit de Lenin-werf te sluiten. De over het algemeen nog omstreden, jonge stakers waren werkzaam op een reparatiewerf en op de Wisla-werf. Met hun staking gemLrneinFrankfSrt wilde de negeerden zij een oproep van Lech Walesa, de leider van Solidariteit, om het werk niet neer te leggen. Na 24 uur maakten zij aan hun actie op advies Walesa's medewerkers, dankte Walesa op een persconfe rentie de stakers dat zij hem had den gehoorzaamd en de staking hadden afgeblazen. Vandaag werd vernomen dat alle veertig arbeiders die op de Wisla- werf staakten, ontslag hadden ge kregen. De Poolse televisie meldde verder dat ook een onbekend aan tal arbeiders van de reparatiewerf zijn baan had verloren. Een woord voerder van het stakingscomité zei te vrezen dat wellicht 70 arbeiders op straat zullen worden gezet. De directeur van de Reparatie werf in Gdansk zei de aanstichters van de staking ontslag aan, zo be richtte het Poolse persbureau PAP. Zij zouden vandaag niet tot ,t0 AP) de werf worden toegelaten. De on middellijke bekendmaking van de einde ontslagen leek een teken dat de au toriteiten zich nu hard opstellen te- Later gen stakers. Bovendien betekent de maatregel waarschijnlijk ge zichtsverlies voor Walesa, die de stakers had gevraagd zich te mati gen in hun acties. De werknemers gingen afgelo pen dinsdag in staking, zonder toe stemming van Walesa, uit protest tegen het voornemen van de rege ring om de Lenin-werf te sluiten. die zich in 1985 met de Ameri kaanse president Reagan verbroe derde boven de graven van SS'ers, niet als redenaar aanvaarden. Er was echter ook geen meerderheid om de hele plechtigheid af te zeg gen. Kohls toespraak, die er vooral op was gericht nieuwe irritaties te voorkomen, werd diverse malen door boegeroep of gefluit onder broken. De kanselier reageerde daarop met het appèl geen discus sie te beginnen, omdat men in een gebedshuis was. Kohl riep op tot waakzaamheid ten opzichte van al les wat de weg kan bereiden voor een totalitair systeem. Verder zei hy dat hoe eenmalig de volkeren moord van de nazi's ook was, de Duitsers er voor moeten zorgen dat iets dergelijks nooit meer kan ge beuren. In Oostduitsland legde Honec- ker gisteren een krans ter nage dachtenis aan de slachtoffers van de pogrom en wijdde in zijn schijn- parlement, de Volkskammer, dins dag een speciale zitting aan de her denking. Bij die gelegenheid deel de Honecker 21 onderscheidingen uit aan joden uit de DDR en het buitenland. Het was voor het eerst dat de Oostduitse communisten of ficieel aandacht besteedden aan de Rijkskristallnacht. In Frankfurt waarschuwde Ga linski ervoor de vervolging van 1938 te verdringen of te willen ver geten. Volgens hem is elke poging visum te geven". De Amerikanen zouden dat alleen kunnen weige ren, als zij Arafat als een 'veilig heids-risico' zouden beschouwen. Arafat zou in ieder geval geen toestemming krijgen om bijvoor beeld naar Washington te gaan. De Nationale Pers Club in de Ameri kaanse hoofdstad heeft Arafat lang geleden een open uitnodiging ge stuurd om een lezing te komen ge ven, maar dat zou door de Ameri kaanse autoriteiten vrijwel zeker worden verboden. In de Amerikaanse wetgeving staat de PLO officieel als een terro ristische organisatie geboekstaafd. Het PLO-kantoor in Washington werd op grond van die wet vorig jaar gesloten. Een poging ook de PLO-missie bij de VN te sluiten werd door een rechter in New York tegengehouden. Hij noemde dat plan in strijd met het verdrag tus sen Amerika en de VN. De laatste keer dat Arafat de Algemene Ver gadering van de VN toesprak, was in 1974. Hij werd destijds door de volkerenorganisatie met alle eer, Riyad Mansour voorspelde giste- als een staatshoofd, ontvangen. n, dat Arafat op 22 of 23 novem- »r in New York zal aankomen. nwnrDPcnwncr T r»Mrvrra Het officiële Kuwaytse °^ERGRONDSE LONDEN - WASHINGTON (GPD) - De leider van de Palestijnse Bevrijdings Or ganisatie (PLO), Arafat, wil eind deze maand de Algemene Vergade ring van de VN toespreken. Hij zal daar vermoedelijk de vorming van een onafhankelijke Palestijnse staat aankondigen. Dat is gisteren gezegd door Riyad Mansour, tweede man van de PLO-missie bij de Verenigde Naties. Mansour noemde het "zeer wel mogelijk dat Arafat naar de VN zal komen om de vorming van een Palestijnse staat aan te kondigen, en om op internationaal niveau steun voor deze staat te zoeken". Of de reis van Arafat doorgaat, zal in de eerste plaats afhangen van de vergadering van de Palestijnse Nationale Raad, die dit weekeinde in Algiers wordt gehouden. Tijdens die bijeenkomst zal worden beslo ten of tot de oprichting van een on afhankelijke staat zal worden over gegaan. De toekomstige president van de VS, George Bush, werd gisteren bij zijn terugkomst in Washington in het gezel schap van zijn vrouw en vice-president Dan Quayle en echtgenote enthousiast door zijn Republikeinse aanhang onthaald. (foto afp) Nieuwsagentschap berichtte der, dat Arafat de VN op 30 nov ber zal toespreken. Maar dan moet hij nog wel eei sum krijgen. De PLO heeft al een visum voor Arafat en twee zijn medewerkers gevraagd, n het Amerikaanse ministerie buitenlandse zaken maakte giste ren een brief bekend waai Arafat niet welkom is in de VS, Sir Keith Bright, de directeur de Londense ondergrondse, heeft gisteren zijn ontslag ingediend. Vandaag zou een rapport openbaar worden gemaakt over de rampzali ge brand in het station King's Cross, een jaar geleden, waarbij 31 mensen om het leven kwamen. In het rapport zou kritiek worden ge leverd op de door de regering aan gestelde transportraad London Re- minister Shultz gional Transport, die via de doch- hy schrijft dat teronderneming London Under ground de ondergrondse bestuurt. WASHINGTON (GPD/AP) - De Amerikaanse presidentsverkiezin gen van afgelopen dinsdag hebben de laagste opkomst sinds 1924 te zien gegeven, omdat de kiezers voor geen van beide kandidaten erg warm liepen, aldus een politi coloog en directeur van een onaf hankelijke onderzoeks- en beleids- organisatie. Van de bijna 183 mil joen kiesgerechtigden ondernam slechts 48 tot 49 procent van de kie zers de tocht naar de stembus. Behalve het kiezen van een pre sident moesten de Amerikanen te vens in een referendum over in to taal 283 wetsvoorstellen beslissen. Zo moesten de inwoners van de staat Californië zich uitspreken over het verlagen van de verzeke ringspremies voor personenauto's en over vergaande maatregelen ter bestrijding van aids. Met een grote meerderheid ver wierpen de Californiërs het voor stel om artsen te verplichten aids- patiënten bij de autoriteiten te mel den. Wel stemde 64 procent in met het voorstel om verdachten van be paalde misdaden, zoals verkrach ting, verplicht op aids te testen. Intussen zijn er al wat resultaten van van de presidentsverkiezingen naar buiten gebracht. Zo was het opvallend hoe dichtbij Dukakis bij zijn overwinning kwam in een aan tal van de grote staten die hij als zijn speciale doelwit had uitgeko zen. Opvallend is verder, dat Bush er niet in blykt geslaagd te zijn de kiezers vast te houden die Reagan in 1980 en 1984 aan zulke grote overwinningen hielpen. Bush blijkt, vergeleken' met Reagan, aanzienlijk verloren te hebben bij de kiezers met inko mens rond 20.000 dollar, jonge kie zers, onafhankelijke kiezers, kie zers in het westen van het land en de zogenaamde 'Reagan-Democra- ten', Democraten uit de oude in dustriestaten die in '80 en '84 mas saal op Reagan stemden. Maar Bush had, ondanks het ver lies in deze gedeelten van de 'Reagan-coalitie', ruim voldoende stemmen over voor de overwin ning. Dat had hij met name te dan- Niettemin, aldus gisteren een woordvoerder van het ministerie, is het waarschijnlijk dat Arafat toch een visum zal krijgen. Dat vi sum zal hem dan alleen toestaan werkzaamheden te verrichten die te maken hebben met zijn bezoek aan de VN. De woordvoerder: "On der de termen van het verdrag tus sen de Verenigde Staten en de VN r het VN-hoofdkwartier in New ROME - Om nog steeds niet opge- York zijn we verplicht Arafat Kaper De Italiaanse jongen die vorig jaar een KLM-toestel kaapte, is door de kinderrechter in Rome vrijgespro- nog niet zo lang geleden helderde oorzaak stortte op 27 juni 1980 een passagiersvliegtuig neer er in de buurt van het Italiaanse ei land Ustica, bij de Siciliaanse kust. Alle 81 inzittenden van het Itali aanse lijntoestel, dat op weg was naar de Siciliaanse hoofdstad Pa lermo, kwamen bij de ramp om het leven. Van het begin af aan ver moedde men dat het vliegtuig per ongeluk was neergeschoten door militaire luchtdoelraket, zoals Iraans ken. De rechter oordeelde dat de lijntoestel boven de Golf door een jongen niet oud genoeg was om de Amerikaans oorlogsschip werd gevolgen van zijn daden volledig te neergehaald, beseffen. Adalgisco Scioni was 15 jaar toen hij op 23 december vorig jaar een Boeing 737 op een vlucht dOOf van Amsterdam naar Milaan kaap te. Marjon van Royen Bommenwerpers De Amerikaanse luchtmacht heeft alle vluchten met B-l bommenwer pers opgeschort om de toestellen op hun veiligheid te controleren. Dinsdag stortte een van de nieuwe toestellen in Texas neer. Volgens de luchtmacht is het bevel om alle vluchten op te schorten, een nor male voorzorgsmaatregel na een groot ongeluk. Afghanistan Twee Westduitsers die in Kabul ge vangen zaten omdat zij Afghanis tan illegaal binnen zouden zijn ge komen, zijn gisteren vrijgelaten. Radio Kabul berichtte dat dr. Splieth en de verpleegster Hackstedt waren vrijgelaten nadat een brief van de Westduitse rege ring was ontvangen. De inhoud van die brief werd niet bekendge maakt. Acht jaar na het ongeluk bij Usti ca, is de toedracht van deze ramp echter nog steeds het best bewaak te staatsgeheim dat er ooit in Italië heeft bestaan, zoals een van de grootste Italiaanse dagbladen het gisteren uitdrukte. "De waarheid over de ramp bij Ustica wordt door de Italiaanse autoriteiten bewust verdonkeremaand", zo luidde ze ven jaar geleden de aanklacht van de familieleden van de slachtof fers. In de afgelopen weken is er in Italië een grote perscampagne op gang gebracht rond de mysterieuze ramp, waaruit steeds meer bleek dat de familieleden van de slacht offers gelijk hadden. Op overtui gende wijze toonde de pers aan dat de 'officiële waarheid' over de toe dracht van de ramp bij Ustica aan elkaar hing van leugens en de halve waarheden. De nieuwste 'officiële staats- waarheid' luidt nu na acht jaar on derzoek: "waarschijnlijk is het vliegtuig geraakt door een niet geï dentificeerd object". Maar de Itali aanse krijgsmacht heeft niets met het ongeluk te maken". Deze 'waarheid' werd gisteren op tafel gelegd door de Italiaanse mi nister van defensie Zanone, nadat de regering een speciale zitting van de ministerraad aan het onderwerp gewijd had. De règering heeft nu, onder druk van de pers en de pu blieke opinie, een speciale onder zoekscommissie ingesteld, die een aantal aspecten rond de tragedie bij Ustica verder moeten ophelde ren. Kortom de commissie zal ein delijk moeten vertellen dat - als het de Italiaanse krijgsmacht niet is wie er dan wel verantwoorde lijk is voor het neerstorten van het vliegtuig. De elementen die er in de afgelo pen weken door de Italiaanse pers naar boven zijn gehaald, met name over de gang van zaken bij het ge rechtelijk onderzoek naar de ramp, hebben iets onvoorstelbaars. Zo is er bijvoorbeeld een mysterieus 'gat' in de bandopnamen van het radarcentrum van de Italiaanse luchtmacht op Sicilië. Precies op het moment van het ongeluk ver toont de bandopname van het ra darcentrum, die normaal alles op neemt wat er in het luchtruim ver schijnt, een stilte van meer dan acht minuten. De officiële verkla ring van de Italiaanse luchtmacht hiervoor is dat er 'toevallig' net op het moment van de ramp van band gewisseld moest worden. Geen probleem, dacht de rechter die het juridisch onderzoek naar de ramp bij Ustica leidt. "Dan ga ik wel even praten met de militairen die de avond van het ongeluk op het radarcentrum van Sicilië werk ten. Iemand moet toch op de radar gezien hebben hoe het ongeluk in z'n werk is gegaan?", zo meende rechter. Maar nee, dat was onmoge lijk. Want 'toevallig' was de lijst met namen kwijtgeraakt van de militairen die op de avond van de 27ste juni dienst hadden op het ra darcentrum. Een soortgelijke kwestie speelt er rond de brokstukken die na de ramp uit zee zyn opgevist. Zo be stond een van de brokstukken uit de vleugels van een elektronisch gestuurde luchtdoelraket. Van het brokstuk bestond er alleen maar een foto, waarop echter duidelijk de driekleur van de Italiaanse vlag te zien zou zijn. Maar het brokstuk is 'verdwenen' en ook de foto is 'kwijtgeraakt'. Na jaren kregen de experts de andere vleugel van de raket in handen. Maar de verf van de driekleur was er duidelijk door mensenhanden afgekrabd. De Ita liaanse luchtmacht onkent dat de luchtdoelraketten zijn afgescho ten. De lijst met dit soort voorbeel den, die in de afgelopen dagen door de Italiaanse pers op een rij zijn ge zet, is eindeloos. Welke waarheid is voor de Italiaanse strijdkracht of voor de NATO zo compromitte rend dat men het tot elke prijs ver borgen wil houden, vraagt men zich in Italië af. Want een ding is ze ker. Dat vliegtuig met 81 burgers is acht jaar geleden niet uit zichzelf naar beneden gevallen. ken aan de grote steun die hij kreeg in het zuiden van het land, waar hij in alle staten won, bij conservatie ven, welgestelden en fundamenta listen. Voor de langere termijn gezien, is dit beeld voor de Democraten niet ongunstig. Immers, de Ameri kaanse kiezers hebben de overwin ning van Bush weten te temperen door de Democraten in het Huis van Afgevaardigden en de Senaat zetels te laten winnen. Dat bete kent, dat de Democraten grote groepen kiezers uit de middenklas se niet permanent aan de Republi keinen verloren hebben, zoals zij voor de verkiezingen vreesden. Uit de gisteren bekend gemaakte verkiezingsoverzichten blijkt ver der, dat de zwarte kiezers in grotere aantallen dan was verwacht op Du kakis hebben gestemd. De Demo cratische top was tot de verkiezin gen bang, dat de zwarten niet op Dukakis zouden stemmen uit woe de, omdat hy Jesse Jackson niet tot zijn tweede man had benoemd. MITCHELL OVERLEDEN - De Amerikaanse oud-minister van justitie John Mitchell is gister avond aan een hartaanval overle den. Hij werd 75 jaar. Mitchell, die 19 maanden gevangenisstraf uit zat wegens zijn aandeel in het Water- gate-schandaal, was in Washington op straat onwel geworden en over leed korte tijd later. daartoe kansloos en is het veeleer noodzakelijk zich intensief met de recente geschiedenis bezig te hou den. Diverse sprekers citeerden president Von Weizsacker, die wel aanwezig was maar niet het woord voerde. De voorzitter van de joodse ge meente in Frankfurt, Bubis, die een van de felste tegenstanders was van het optreden van Kohl en hem had geadviseerd zijn tekst door Von Weizsacker te laten schrijven, zei dat het monsterachti ge van de massamoord nooit te be grijpen, laat staan te verwerken is. Galinski zei dat de wonden nog nooit zijn geheeld, maar dat de jo den geen haatgevoelens hebben. Alle sprekers in Frankfurt span den zich in om deze omstreden bij eenkomst waardig te laten verlo pen. De meeste joden vonden dat de herdenking van de vernietiging van hun synagoges een aangele genheid is van de niet-Duitse joden en dat zij die dan ook in hun eigen kringen hadden moeten volbren- Helmut Kohl tijdens de herden king van Kristallnaeht in de syna goge van Frankfurt. (toto anp) gen. Anderen vreesden dat er nu een nieuw soort nationale gedenk dag wordt gecreëerd die op ver keerde verzoening uit is. Vandaag zouden de tegenstan ders van deze plechtigheid hun ei gen stille mars door Frankfurt hou den en herdenkt het Westduitse parlement, zonder joodse spreker, de 'Rijkskristallnacht'. HAARLEM/DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse touroperators zijn begonnen de 55 Nederlandse toe risten van Sri Lanka af te halen. Een gecoördineerde evacuatie van de Algemene Nederlandse Vereni ging van Reisbureaus (ANVR), zoals deze organisatie dinsdag ver wachtte, is derhalve niet nodig ge weest. Uit een inventarisatie van de AN VR onder haar leden blijkt dat het om vier Nederlandse touroperators gaat. Met de toeristen is via de agenten ter plekke een regeling ge troffen. Sommigen is op hun ver zoek een andere vakantiebestem ming (onder andere de Maldiven) aangeboden. Anderen worden bin nenkort in Nederland terugver wacht. Woordvoerder H. Stork van de Algemene Nederlandse Vereni ging van Reisbureaus verklaarde dit gisteren tegen het ANP. De eerste Nederlandse toeristen zouden gistermiddag uit Sri Lanka vertrekken. Vandaag zouden zij in Nederland verwacht. Het gaat om zes toeristen die met de reisorgani satie Special Traffic (Wagons-lits) reizen, aldus de ANVR. Volgens de ANVR hebben de toeristen geen gevaar te vrezen. Maar het toeris tisch produkt in Sri Lanka kan niet meer worden gegarandeerd. Ban ken zijn dicht, het openbaar ver voer ligt plat en hotelpersoneel staakt. Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken ziet zoals be kend voorlopig geen reden voor evacuatie van de 277 Nederlanders Gijzeling ambassade Arabische Emiraten in Sudan voorbij KHARTOUM (AP) - Met een be- storming van de ambassade van de Verenigde Arabische Emiraten in de Sudanese hoofdstad Khartoum is gisteravond een einde gekomen aan de gijzeling van de ambassa deur, drie andere diplomaten en een tuinman. Een gewapende man had de ambassade eerder op de dag bestormd. Hij werd gearresteerd. De gijzelaars werden door een zes leden tellend commando in 40 seconden bevrijd. Er vielen geen gewonden. Militairen stonden in de omgeving op wacht en helikop ters cirkelden tijdens de actie bo ven het ambassadegebouw. Vol gens de bevrijde gijzelaars vroeg de gewapende overvaller om de vrijlating van politieke gevange nen en dreigde het ambassadege bouw op te blazen. Over de achter grond van de man is weinig be kend. die in Sri Lanka wonen. De 55 toe risten hebben hun vakanties ge boekt via de reisorganisaties Spe cial Traffic, A-Reizen, Holland In ternational en De Boer en Wendel. Directeur B.M. Schötz van A- Reizen, die van de vier touropera tors de meeste toeristen op Sri Lanka heeft, is naar Colombo ge reisd om zich ter plaatse te overtui gen van een goede afhandeling van het passagiersvervoer. Het lucht verkeer van en naar Sri Lanka ver loopt volgens de ANVR normaal. Inmiddels hebben meer dan dui zend toeristen Sri Lanka verlaten met speciale chartervliegtuigen. Delegatieleden bezorgd over dood Surinamer PARAMARIBO (GPD) - De Ne derlandse Tweede-Kamerleden die op bezoek zijn in Suriname, op uit nodiging van de Nationale Assem- blée, hebben een verklaring uitge geven, waarin 'met bezorgdheid wordt geconstateerd' dat ex-ge- doogden in Suriname 'vanaf hun binnenkomst tot hun officiële toe lating onder het exclusieve toe zicht van de militaire autoriteiten vallen'. De verklaring is uitgegeven naar aanleiding van de dood van de 28- jarige Ashok Gangaram Panday in een arrestantenverblijf van de mili taire politie, twee dagen na zyn aankomst op vliegveld Zanderij. Na een gesprek met de minister van justitie hebben de kamerleden wel vertrouwen gekregen in de in spanningen om "procedures aan te passen aan de sedert het aantreden van de huidige regering ingetreden maatschappelijke situatie". De Kamerleden hebben aan mi nister van justitie Adjodhia vragen gesteld over de dood van Ganga ram Panday. Adjodhia heeft toege zegd "nog ontbrekende informatie over de feitelijke toedracht zo mo gelijk op de kortst mogelijke ter mijn te leveren". De dood van Pan day, die door de militaire politie en de patholoog-anatoom aan zelf moord wordt geweten, heeft grote indruk gemaakt op de Kamerle den. Wat de kamerliden vooral dwars zit is het onvermogen van de minister van justitie om een reden op te geven voor de aanhouding van Gangaram Panday. De uitslag van het justitieel onderzoek naar zijn dood wordt vooralsnog afge wacht. ADVERTENTIE r O (f. f OA^MSSSÊL1**1 D8E ATAAT&LOTERIJI Wie slim is koopt meteen een lot Want ook deze maand zijn er meer dan 1 miljoen prijzen te winnen tegenover zon 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje tot het half miljoen. Eerste trek- j king volgende week woensdag. MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5