'Scherp selecteren voor uitkeringen' Bedrijven: consument moet voor behoud milieu betalen Euthanasie-consulenten in Rotterdam KIJKSHOP STERK IK HUISHOUDEN Heerma toch soepeler voor tweeverdieners Omstreden CDA'er Duyn mogelijk terug in Kamer MANUEL CANOVAS Minister Brinkman over de 'zorgzame samenleving' GRONINGEN (GPD) - Migraine wordt bij kinderen vaak niet als zo danig herkend en klachten over hoofdpijn leiden dan ook tot een verkeerde behandeling. In drie kwart van de gevallen dat een blindedarm-operatie wordt uitge voerd, blijkt migraine de oorzaak van de klachten. In 19 procent van de operaties blijkt de blindedarm achteraf kerngezond. Dat blijkt uit een onderzoek van prof. dr. J. Passchier en drs. H.H. Emmen, dat is gepubliceerd in het oktobernummer van Hoofdzaken, het blad van de Nederlandse Vere niging van Migraine-patienten. Beide neurologen baseren hun gegevens op eigen onderzoek en op LEIDEN - Scherpe selectie moet bewerkstelligen dat uitkeringsregelingen als de wao al- onderzoek van de Zweedse neuro- leen ten goede komen aan de mensen voor wie ze ook werkelijk zijn bedoeld; de individue- Q°nnnï: BA B,lleJl{it uPPsala onder le omstandigheden moeten bepalend zijn. Daarnaast moet de burger meer naar draag- in eren' ssen en pro" kracht bijdragen aan collectieve voorzieningen. Het zijn immers de beter gesitueerden die nu meer dan evenredig profiteren van bijvoorbeeld het (hoger) onderwijs, musea of open bare bibliotheken. Migraine bij kinderen vaak niet herkend cent van de kinderen heeft last van migraine en 17 procent van de kin deren heeft eens in de week een hinderlijke steken in het hoofd. Bille noemt het opmerkelijk dat kinderen met vrij ernstige migrai ne zelden of nooit medische aan dacht krijgen. Meestal had een van de ouders al jarenlang migraine en werden de overbekende symptomen niet al te serieus genomen. Bovendien be rusten de ouders in de overtuiging dat er aan dergelijke aanvallen wei nig is te doen. Migraine kan al op zeer jonge leeftijd beginnen. Uit een enquête onder kinderen in het Uppsala-on- derzoek lag de gemiddelde leeftijd op 5 jaar. Net als bij volwassenen concentreert de hoofdpijn zich in het voorhoofd, achter de ogen en bij de slapen. Aan het onderzoek van Pas schier werken 250 leerlingen van vijf Amsterdamse scholen mee. Er wordt gewerkt met hoofdpijnlijs- ten, interviews, een hoofdpijndag boek en een ontspanningstraining. De onderzoekers hopen medio 1989 uitspraken te kunnen doen over het effect van de ontspan ningstraining als onderdeel van de gymnastiekles op het voorkomen of verminderen van hoofdpijn. Met het trekken van die twee lijnen gaf minister mr. drs. L.C. Brink man (welzijn, volksgezondheid en cultuur) gisteren tijdens een gast college aan de Leidse universiteit aan hoe hij in de jaren '90 wil tim meren aan de 'zorgzame samenle ving' die hem al geruime tijd voor ogen staat. door Wim Fortuyri Enerzijds subsidies, aftrekpos ten schrappen en eigen bijdragen verhogen, anderzijds de hulpverle ning meer richten op de mensen die er van afhankelijk zijn: alleen op die manier blijft volgens de mi nister een hoog niveau van collec tieve voorzieningen betaalbaar. En tegelijkertijd wordt nieuwe inhoud gegeven aan de eigen, individuele verantwoordelijkheid van de bur ger. Brinkman zei in dit verband de discussie over "een uitruil van be lastingverlaging en het afschaffen van aftrekposten in het kader van de plannen-Oort met meer dan nor male belangstelling te volgen". Brinkman voelt zich in zijn op vattingen gesterkt door tal van maatschappelijke ontwikkelingen. Zo wees hij gisteren, met cijfers in de hand, op het gegeven dat de (rij kere) burger steeds meer geld uit geeft aan luxe-zaken als vakanties, compact-discs, auto's en alcohol. Gelijktijdig toont een omvangrijk grijs en zwart circuit aan dat die zelfde burger geen boodschap heeft aan de solidariteit die de overheid van hem verlangt. De overheid heeft de taak dat bij te sturen en nieuwe solidariteit af te dwingen, zo concludeerde de christen-democraat, maar moet te gelijkertijd meer afstand nemen. Wel zorgen voor een sociaal-fiscaal nummer dat de individuele beoor deling vergemakkelijkt; niet zelf beoordelen of een werknemer ar beidsongeschikt moet worden ver klaard. Dat laatste is een taak voor werkgevers en werknemers, die sa men de verantwoording moeten dragen voor het wel en wee van hun personeel/collega's. De samenleving moet, bijvoor beeld via vrijwilligerswerk, zelf die solidariteit weer gaan opbrengen, zo luidt Brinkmans boodschap. Van de overheid mag niet teveel worden verwacht; die moet alleen zorgen voor een 'vangnet' waar de samenleving tekort schiet. En dat is al moeilijk genoeg, zo illustreer de de bewindsman: "Veel bejaar den blijken geen gebruik te maken van de eenmalige uitkering, omdat ze zich er voor schamen". Brinkman benadrukte gisteren het belang van dat gevoel van ei genwaarde, waarbij hij in een adem afrekende met het idee van een ba sisuitkering. Onder het motto 'werk voor inkomen' citeerde hij uit een onlangs gepubliceerde rap port, waarin wordt aangetoond dat er een verband is tussen (onge zondheid en langdurige werkloos heid. "Dat betekent dat het creëren van werk schade kan voorkomen. Het verschaft mensen een plek de samenleving, dus identiteit, het andermans wel beeld de ziekenzorg", aldus de CDA-bewindsman, die hoge ver wachtingen heeft van het vrijwilli gerswerk. Hij signaleerde al opti mistisch het ontstaan van "nieuwe verbanden" in de samenleving, die duiden op een terugkeer van de on derlinge zorgzaamheid. "De familie, de sportclub, de' vakvereniging, het buurtcomité en wat dies meer zij - deze verbanden vormen een uitdaging voor het in dividu om, met het verkorten van de arbeidstijd en het verlagen van de pensioengerechtigde leeftijd, zich in te zetten voor zijn eigen heeft een stimulerend effect op a dere activiteiten en betekent een minder groot beroep op bijvoor- Mensen e zelf hun ontplooiingsmo gelijkheden, de samenleving als geheel profiteert ervan". Binnenland kort Straatverbod Een inwoner van Zwolle mag een jaar lang niet komen in de straat waar zijn ex-vrouw woont. Verder is hem ook verboden in haar woning te trekken of die in ge bruik te nemen. De Zwolse vice- rechtbankpresident mr. J.C.A. Schunck heeft dit gisteren beslist in een kort geding dat de vrouw dinsdag had aangespannen. Tij dens de behandeling van het kort geding bleek dat de man deze week al drie keer door de politie is opge pakt omdat hij de woning binnen drong. Verkrachting Een 30-jarige man uit Geleen is aangehouden in verband met de verkrachting van een 17-jarig meis je in Enschede, afgelopen'dinsdag. Alvorens hij het meisje misbruikte, trok de man haar van de fiets. Ook werd zij zo geschopt en geslagen dat zij bewusteloos raakte. De aan gehouden man is al meermalen veroordeeld wegens zedendelicten Baby Renee De 21-jarige Dordtse v die heeft toegegeven baby Renee te DEN HAAG (GPD/ANP) - Staats secretaris Heerma (Volkshuisves ting) is bereid met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en bemiddelende organen te praten om het 'tijdelijke tweeverdieners' mogelijk te maken een premie A- woning te kopen. De bewindsman komt daarmee tegemoet aan be zwaren van CDA, WD en PvdA. De Kamer toonde zich tijdens de behandeling van de begroting volkshuisvesting bezorgd over tweeverdieners die tijdelijk een ge zamenlijk inkomen tussen de 43.500 en 51.000 gulden per jaar hebben. Heerma is voornemens vanaf 1 januari 1989 de inkomens grens voor premie A-woningen te verlagen van 51.000 naar 43.500 gul den. WD, CDA en PvdA betoogden dat vele tweeverdieners dan niet in aanmerking komen voor zo'n ge subsidieerde woning. Maar wan neer één van beide inkomens weg valt, bij voorbeeld omdat een van beide partners de zorg voor een kind op zich neemt, vallen zij weer wel onder de inkomensgrens. De staatssecretaris zal daarom proberen om de voorwaarden voor een gemeentegarantie aan te pas sen. Daarvoor is overleg nodig met de VNG en de bemiddelende orga nen, die adviseren over verlening van een gemeentegarantie. Volgens Heerma gaat het jaar lijks om 2200 huishoudens, die uit de boot zouden vallen wanneer zijn regeling onverkort wordt doorge voerd. Maar met een soepele op stelling van VNG en bemiddelende organen bij de toekenning van ge meentegarantie aan de 'tijdelijke tweeverdieners' moet een en ander wel recht te trekken zijn, zo meent hij. Met een gemeentegarantie kun nen zij een hogere hypotheek af sluiten. Heerma benadrukte overigens dat de burger zelf moet beslissen over de hoogte van de investering in een koophuis: "Ik kan niet voor 14 miljoen Nederlanders investe- ringsbesluiten nemen". Staatssecretaris Heerma gaf de Kamer gisteren niet haar zin wat haar wens be* reft om nieuwbouw woningen in net vervolg beter te isoleren tegen warmteverlies. Vooral D66 en WD hadden hem daarom gevraagd, maar Heerma hield de volksvertegenwoordigers voor dat een betere isolatie extra geld kost, wat uiteindelijk tot uit drukking komt in hogere huren. Volgens WD-woordvoerder De Beer zouden die hogere huurprij zen zichzelf terugverdienen. Im mers, een betere isolatie leidt tot een lager gasverbruik en dus lagere woonlasten. Heerma ging echter niet in op deze redenering. Heerma zei de Kamer wel toe dat 'rijke' woningbouwverenigingen ook volgend jaar nog premiehuur woningen mogen bouwen. Dat zijn duurdere woningen die vooral door grote pensioenfondsen wor den gebouwd. Als uitvloeisel van de parlementaire enquête bouw- subsidies komt er volgend jaar een nieuwe subsidieregeling. Voor el ke nieuwe premiehuurwoning krijgt de eigenaar 10.000 gulden. Heerma wilde deze woningen onder de nieuwe subsidieregeling alleen door beleggers laten bou wen, maar de Kamer vindt dat hij woningbouwverenigingen niet mag uitsluiten. De beleggers bou wen namelijk niet zoveel huurwo ningen meer. Daardoor kan er wel BLEISWIJK Bij een test op het terrein van de bloemenveiling in Bleiswijk gistermiddag spatte een bus met een vaart van 80 kilometer per uur uiteen op een stalen wegblokkade. De firma Pevac uit Zevenhuizen demon streerde zo hoe bedrijven toegangen kunnen blokkeren door gebruik te maken van een stalen barrière die op een vaste plaats uit de grond omhoog kan worden gedraaid. (foto anp) DEN HAAG (GPD) - Het bedrijfs leven wil best maatregelen nemen ter bescherming van het milieu. Maar dat kan alleen als de kosten daarvan kunnen worden doorbere kend aan de consument. Boven dien moeten de Nederlandse maat regelen in de pas blijven lopen met de overige EG-landen. Als Neder land op bepaalde punten voorop wil gaan lopen, moeten er subsidie- i tekort ontstaan aan deze maatregelen komen om te voorko- categorie 'betere' woningen. De i dat de concurrentiepositie ten Kamer vindt dat woningbouwvere- opzichte van het buitenland nigingen dat eventuele gat dan slechtert, aldus werkgeversorgani- rtioeten opvullen. satie VNO gisteren i GROTE SCHOONMAAK op het onlangs gehoudên milieude bat in de Tweede Kamer. Milieumaatregelen mogen de be drijven dus niets kosten. Deson danks is het volgens VNO-voorzit- ter Van Lede onterecht om te zeg gen dat het bedrijfsleven niets aan het milieu doet. De uitstoot van een aantal schadelijke stoffen is de laatste jaren flink terug gebracht en er zijn maatregelen genomen om milieuvriendelijker te produce- Het VNO legt de uiteindelijke verantwoordelijkheid echter bij de consument. Zolang die niet meer wil betalen voor produkten die op een schone wijze gemaakt zijn, kan volgens Van Lede van de industrie niet geëist worden dat die dure in vesteringen pleegt: "We moeten voor een grotere bewustwording van de consument op dit gebied zorgen". Verder heeft het volgens Van Le de voor het milieu niet zoveel effect als Nederland alleen maatregelen neemt. Veel vervuiling wordt uit het buitenland ingevoerd: "Wij zijn maar een klein vlekje op de kaart". Daarom pleit hij voor een interna tionale aanpak. Hij erkent dat de regelgeving in Brussel veel te lang zaam tot stand komt, maar noemt dat wel de enige methode om de milieuproblematiek aan te pakken. De VNO-voorzitter waarschuwt voor oen milieubeleid dat al te zeer afwijkt van de landen om ons heen: "Als Nederland voor de muziek uit wil lopen, zal het zich moeten reali seren dat dat gevolgen heeft voor de concurrentiepositie van ons be drijfsleven en voor de werkgele genheid". Mocht minister Nijpels toch be sluiten tot maatregelen die verder gaan dan wat de EG wil, dan wil het VNO een subsidie om de verslech terde concurrentiepositie ten op zichte van het buitenland onge daan te maken. ADVERTENTIE Stoffenshow WË Primeur 1989 P. L. WARNARS sinds 1874 van 12 t/m 26 november Noordeinde 23a 's-Gravenhage 070-642835 Bulldozers deden gisteren hun in tree in een woonwijk in Oost Boxtel om een begin te maken met het ver wijderen van verontreinigde cad- mium-houdende grond. In totaal moet 102.000 vierkante meter grond worden afgegraven en naar Moer dijk worden gebracht. Daar wordt het schoongemaakt waarna het voor de wegenbouw zal worden ge bruikt. Het karwei gaat 24 miljoen gulden kosten en moet in april 1989 gereed zijn. DEN HAAG (GPD) - Als René van der Linden besluit om niet als Tweede Kamerlid terug te keren in de Haagse politiek, maakt hij daar mee mogelijk de weg vrij voor een rentree van de begin dit jaar opge stapte, omstreden CDA-parlemen- tariër Loek Duyn. Dat heeft een woordvoerder van het nationale CDA-bureau gisteren gezegd. Na van der Linden komt Duyn officieel als eerste in aanmerking om de begin deze maand tot burge meester van Hilversum benoemde mevrouw Kraaijeveld-Wouters als Kamerlid op te volgen. Duyn ver trok in april uit de Kamer, nadat hij in vrij korte tijd enkele keren met de politie in aanraking was geko men. Hij werd achtereenvolgens geverbaliseerd wegens het rijden onder invloed, het urineren tegen een politiebureau, het hanteren van een verboden geboortekrik bij een drachtige koe en het parkeren op een invalideparkeerplaats. De woordvoerder van het natio nale CDA-bureau betwijfelt overi gens sterk of Duyn in de Tweede Kamer wil terugkeren. "Gelet op hetgeen er in het verleden is voor gevallen lijkt me dat niet voor de hand liggen. Maar statutair gezien komt Duyn in eerste in aanmer king als Van der Linden niet wil. Zo zijn de regels nu eenmaal". Ex-staatssecretaris Van der Lin den, die wegens de paspoort-affai re aftrad, heeft trouwens nog altijd niet beslist of hij Tweede Kamerlid wordt. Hij heeft onlangs nog om extra bedenktijd gevraagd. Vol gens de woordvoerder van het na- w tionale CDA-bureau moet Van der dische Zaken telt 33 arbeidsplaat Linden echter uiterlijk eind deze maand laten weten of hij terug keert. Automobilisten drinken minder DEN HAAG (GPD) - Automobi listen kruipen minder vaak dan vroeger dronken achter het stuur. Bij een onderzoek in 1983 had bijna een kwart van de automobilisten een of meerdere glaasjes op, vorig jaar was dat nog maar 14 procent. In 1983 had 12 procent van de auto mobilisten zoveel gedronken dat ze strafbaar waren; dat getal was vo rig jaar gedaald tot acht procent. Dat blijkt uit een onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (SWOV) en de Werkgroep Veilig heid in het Verkeer van de univer siteit van Leiden. De onderzoekers M.P.M. Mathijssen en W.L.G. Verschuur wijten de daling vooral aan de ver beterde politiecontrole. Automobi listen worden tegenwoordig wille keurig aangehouden en niet meer op hun rijgedrag geselecteerd. Daarnaast is de controleappara- tuur verbeterd, waardoor de pak kans is vergroot: Ook hebben voor lichtingscampagnes waarschijnlijk effect gehad. Bij het onderzoek werden in vier weekeinden 1825 automobilisten door de politie aangehouden en. naast een blaastest, nader onder vraagd. Zowel ouderen als jonge ren, mannen en vrouwen bleken minder sterke drank gedronken te hebben dan in 1983. Vooral bij de jongeren onder de 25 jaar was de daling onverwacht groot. Van de jonge automobilisten had in 1983 nog 10 procent echt teveel op en dat aantal is inmiddels gedaald tot 4 procent. Volgens de onderzoe kers heeft dat een extra positief ef fect op de verkeersveiligheid, om dat jongeren met drank op roekelo zer rijden dan andere automobilis ten die gedronken hebben. Steeds meer mensen blijken he lemaal niet te drinken als ze nog moeten rijden. Het aantal mensen dat wel alcohol op had, maar nog geen strafbare hoeveelheid, is ge daald van 12 naar 6 procent, terwijl het aantal volledig nuchtere auto mobilisten is gestegen van 76 naar 86 procent. De onderzoekers waarschuwen dat het alcoholprobleem ondanks de bemoedigende cijfers niet als opgelost mag worden beschouwd. Zodra de politie vanwege bezuini gingen de controles verslapt, is de kans groot dat automobilisten weer meer gaan drinken omdat de pakkans kleiner wordt. Amsterdam stapt over op particuliere incasso-bureaus AMSTERDAM (ANP) - De ge- meente Amsterdam heeft besloten haar afdeling Juridische Zaken met ingang van volgend jaar op te heffen. Gemeentelijke diensttak ken kunnen in het vervolg gebruik maken van particuliere incasso-bu reaus als zij geld van burgers of an deren willen innen. Daarnaast kun nen diensttakken zich voor hun in- cassobeleid wenden tot de ge meentelijke belastingdienst die het geld tegen concurrerende prijzen denkt te kunnen innen. Dit heeft de verantwoordelijk wethouder R. ten Have gisteren meegedeeld. De afdeling Juridische Zaken houdt zich onder meer bezig met de incasso voor gemeentelijke diensten en bedrijven, het voeren van kantongerechtsprocedures en het adviseren van het stadsbestuur op privaatrechtelijk gebied. De af deling is een een zogenaamde staf- en steundienst. B en W van Amsterdam maakten vrijdag bekend dat zij staf- en steundiensten die niet levensvat baar en niet van strategisch belang zijn voor de gemeente zo snel mo gelijk willen afstoten. Een onder zoeksbureau onderzocht onlangs de levensvatbaarheid van tien van die diensten met ruim 800 werkne mers. Daaronder zijn ook de stads drukkerij, de accountantsdienst en de afdeling ongediertebestrijding. Amsterdam besloot vorig jaar al om bij wijze van proef een deel van de incasso-activiteiten uit te beste den aan een particulier bureau. Met name gemeentelijke woning bedrijven hebben toen van die mo gelijkheid gebruik gemaakt. Juri- sen. Het is de bedoeling dat er geen gedwongen ontslagen zullen plaats vinden. ADVERTENTIE ROTTERDAM (ANP) - De afdeling Rotterdam van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst gaat een aantal arts-consulenten opleiden die kunnen adviseren over een be tere stervensbegeleiding en een goede besluitvorming, uitvoering en verslaglegging van euthanasie. Het opleiden van de consulenten is een onderdeel van een afspraak met justitie. Het parket in Rotter dam heeft van zijn kant toegezegd hebben ontvoerd, blijft nog zeker dat het contact zal opnemen met de dertig dagen vast zitten. Zij blijft in een psychiatrische strafin richting waar zij uitvoerig wordt onderzocht. De tot eind januari tenis blijven. Binnen die tijd moet officier van Justitie mr. J. van Zon haar dagvaarden. politie om - voor zover nodig - te be vorderen dat het onderzoek in eu- thanasiezaken zo snel mogelijk en kan hooguit discreet gebeurt, vodrlopige hech- Euthanasie is strafbaar. Maar in de praktijk is het zo dat geen ver volging wordt ingesteld als aan een aantal zorgvuldigheidseisen is vol daan. Artsen moeten euthanasie melden, waarna een proces-ver baal wordt opgemaakt over de ma nier van besluitvorming en uitvoe ring. De officier van justitie (en uit eindelijk de vergadering van pro cureurs generaal) beslist aan de hand van deze gegevens of van ver volging kan worden afgezien. Toch vullen de meeste artsen volgens de KNMG-Rotterdam op de overlijdensverklaring nog steeds een natuurlijke dood in als er sprake is van euthanasie. Dit vanwege het tijdsbeslag en de frus tratie die het opnemen van een pro ces verbaal meebrengt, het risico om in opspraak te komen en het ri sico, uiteindelijk toch nog voor de rechter te moeten verschijnen. De al twee jaar bestaande werk groep euthanasie van de afdeling Rotterdam van de KNMG heeft sa men met de hoofdofficier van justi tie in Rotterdam, mr. A. Herstel, ge probeerd om een oplossing voor deze - vooral door onduidelijke jus titiële procedures veroorzaakte - problemen te vinden. KNMG-secretaris Th. van Ber- kestijn juichte het Rotterdamse initiatief om consulenten op te gaan leiden gisteren toe. De KNMG zelf is bezig met het opzet ten van een soort 'consensus-mo- Herstel kan de offi- del' om de verschillende bij eutha- betrokken artsen (huisarts, Volgens justitie niemand een vrij brief geven om euthanasie toe te verpleeghuisarts, specialist) proce- passen. De politie moet worden in- dureel op één lijn te brengen. Als geschakeld, want de officier toetst het Centraal Begeleidingsorgaan achteraf. Maar als de arts een goed Intercollegiale Toetsing dit model verslag heeft opgesteld zal de poli- goedkeurt, zal het als nascholings- tie doorgaans volstaan met het be- pakket aan alle KNMG-afdelingen studeren ervan en het voor wat het worden aangeboden. Afspraken verhoor van de arts betreft, daarbij met justitie over de afhandeling laten, aldus Herstel. Het verslag van euthanasie-meldingen zijn vol- wordt besproken met de dienst- gens Van Berkestijn al in meer re- doende officier van justitie die be- gio's gemaakt. FAM DRAAIT0P STOFZUIGER FC 1000 zuigkracht instelling 1000 Watt 3 hulpstukken Kema Keur 3 jaar garantie Nederlands top-fabrikaat uitlaatfilter

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3