Thatcherisme revolutie in gemeentelijke bestuur Pakistan: de stembusslag tussen de 'pijlen' en 'fietsen' Reportage Bradford proeftuin voor harde conservatisme Bisschop Bomers:Aidscampagne tast recht van ouders aan BRADFORD Wie is er bang voor Ene Pickles; de nieuwe con servatieve leider van het plaatselijke bestuur in Bradford, het voormalige wolcentrum van de wereld en naaste omgeving? Het zijn er velen, nu de 36-jarige energieke volgeling van Margareth Thatcher heeft aangekondigd haar landelijke voorbeeld op ge meentelijk niveau te willen volgen. Hij zal op korte termijn het mes zetten in sociale voorzieningen, belangrijke eigendommen van de gemeente privatiseren en de hoofden van de verschillende gemeentelijke afdelingen betalen naar bewezen diensten. Het heet: revolutie in het plaatselijke bestuur van Groot-Brittannië met het district Bradford als proefkonijn. Eric Pickles en zijn To ries hebben daar geen moeite mee. Maar in andere geledingen van deze gemeenschap groeit het verzet. door Haye Thomas Aan de voet van de Pennines, de eindeloze, met gras en heide be groeide heuvelruggen die een brug vormen tussen Lancashire en Yorkshire ligt Bradford als het wa re verzonken in z'n eigen vergetel heid. Af en toe komt Bradford in het nieuws. Zoals in mei 1985, toen in het oude stadionnetje van de plaatselijke voetbalclub Bradford City een brandende sigaret op een hoop vuil en stof onder de hoofdtri bune terecht kwam en er in korte tijd een vreselijke brand ontstond, die aan 56 toeschouwers het leven kostte en meer dan 200 gewonden veroorzaakte. Of nadien de rassen- rellen als gevolg van discrimine rende uitlatingen door de plaatse lijke onderwijzer Ray Honeyford. Op zulke momenten trekt de Britse nationale pers in grote getalen naar de 'vuile, smerige stad' waarover Charles Dickens schreef in zijn 'Hard Times'. Smeltkroes Maar in deze trant wordt allang niet meer geschreven over Bradford. Het Bradford van nu is niet alleen de stad die de grote schrijver John Boynton Priestley heeft voortge bracht, maar ook de geboorteplaats van David Hockney, nu alom uitge roepen tot 's lands grootste levende schilder. En natuurlijk wordt in de omgeving het oude weversdorpje Haworth erbij getrokken als lite rair pelgrimsoord, omdat daar de gezusters Charlotte, Emily en An ne Brónte hun onbetaalbare erfe nis van 'Woeste Hoogten', 'Jane Eyre' en andere romans, gedichten, liederen en korte verhalen hebben nagelaten. Bradford zelf is de typische smeltkroes met een grote Aziati sche kolonie (ruim 60.000) voorna melijk uit Pakistan, India en Bangladesh en vele Polen, Joego- slaven en Italianen en emigranten uit de Oekraïne, die na de laatste oorlog in Duitse arbeiderskampen werden bevrijd en uit angst voor Russische represailles niet naar huis wilden terugkeren. Zij beho ren tot de gemengde bevolking van 460.000 zielen in de City of Brad ford Metropolitan Area, over wie het bestuur via twee tussentijdse verkiezingen door de conservatie ven van Labour is overgenomen. In de lokale bestuursraad (Coun cil) van het gebied hebben de To ries nu een krappe, maar werkbare meerderheid van 45 afgevaardig den tegen Labour 43 en de Sociale Liberale Democraten 2. De stem van de conservatieve burgemees ter Smith Midgely is nu het door slaggevende wapen in de strijd voor drastische vernieuwingen en dat werd tot grote woede van de op positie al herhaaldelijk toegepast. "Misbruik van macht", roepen de socialisten in koor en zij willen bij de réchter hun gelijk afdwingen. Schrappen Maar ondertussen is in de gemeen te van Bradford City en omgeving de revolutie van de 'thatcherise- ring' begonnen en geldt niet de Lord Mayor, maar de conservatie ve aanvoerder Eric Pickles als de gebeten hond. Decentralisatie en beter, directer bestuur, luidt zijn devies. En meteen vanuit de start blokken heeft Eric Pickles de kat de bel aangebonden in het ruim honderd jaar oude fraaie grote stadhuis van Bradford, dat met veel imitatiegetiek eigenlijk meer weg heeft van een Venetiaans pa leis dan een raadhuis. De bedoeling van Eric Pickles is om in het totale bestand van 26.000 gemeenteambtenaren, er 2500 te schrappen. Beginnend met de slui ting van drie gemeentelijke advies- bureau's voor sociale uitkeringen, die vijf jaar geleden werden opge zet toén bleek dat Bradfords be- hoeftigen er jaarlijks zo'n slordige anderhalf miljoen gulden bij in schoten, omdat ze onvoldoende op de hoogte waren van de ingewik kelde uitkeringsmogelijkheden. Op het totale gemeentebudget van ruim een miljard gulden wil Pickles 20 miljoen gulden bezuini gen. Maar volgens de oppositie is dat nog maar het begin, worden er straks veel meer banen geschrapt en is hij als plaatselijke bestuurder de persoonlijke afgezant van pre mier Margaret Thatcher, die Brad ford gebruikt als proefkonijn voor een landelijke kruistocht tegen so cialistisch gedomineerde gemeen tebesturen. Met dergelijke kritiek kan de voormalige voorzitter van de Jonge Conservatieven wel leven. Zelfs om vergelijkingen met Pol Pot en Pinochet wil hij wel lachen. Maar in zijn ruime werkkamer, met grote portretten van Winston Churchill, Margareth Thatcher en een beeldje van Disraeli, noemt hij beledigin gen als 'nazi' en 'fascist' en het brengen van de Hitlergroet in de raadszaal ronduit ziekelijk. "De oppositie is vergeten dat de kiezers van Bradford en omgeving ons de meerderheid hebben gege ven. En dat het nu onze taak is om de plannen uit te voeren waarvoor wij staan. Deze plannen zijn ge richt op een beter gemeentelijk be stuur. Noem het: meer waar voor het geld van de gemeenschap. Als wij van plan zijn om vergoedingen te vragen voor parkeren, kerkho ven, schoolmaaltijden, dagcentra voor ouden van dagen en bejaar dentehuizen, sportaccommodaties en gemeentewoningen willen pri vatiseren, dan komt er geld vrij dat elders efficiënter kan worden be steed". Niet zielig Pickles: "Bradford is niet meer de zielige achtergebleven stad met z'n 16 procent werkloosheid, zoals in 1981. De werkloosheid is nu tot ne gen procent gedaald. Het gaat be ter en aan die ontwikkeling moeten wij ons als gemeentebestuur aan passen". Maar in de kamer naast die van Eric Pickles klaagt Labour-leider Philip Beeley steen en been. De volgende gemeenteraadsverkiezin gen zijn pas in 1990, maar nu voor spelt hij dat de bevolking zich te gen de conservatieve plannen zal verzetten. Met steun ook van de ge zamenlijke kerken, die onder aan voering van de Anglicaanse bis schop van Bradford, Robert Willi amson, hun grote bezorgdheid hebben uitgesproken over de nieu we conservatieve maatregelen en de consequenties voor vooral de meest behoeftigen onder de inwo ners van het gebied in en rondom de stad, die ooit niet alleen bittere armoede maar ook grote rijkdom heeft gekend als hèt wolcentrum van de wereld. Enorme Victoriaanse wolfabrie- ken herinneren daaraan. Zoals Listors, ook wel het Parthenon van Bradford genaamd. Of Saltaire Vil lage, het unieke complex dat de wolfilantroop Sir Titus Salt aan het einde van de vorige eeuw bouwde. Compleet met huizen voor de ar beiders van de wolspinnerijen, scholen en zelfs een eigen zieken huis. Het behoort tot de grote tegen stellingen in deze oude industrie stad, die voor velen diepe armoede heeft gebracht en werd geteisterd door allerlei ziekten en besmettin gen. Nog altijd is er sprake van wol- en textielindustrie. Maar in geen verhouding tot de dagen van de grote Victoriaanse wolbaronnen, die hoog op het Undercliffe Ceme- try begraven liggen. Oog in oog met de stad onder hun gigantische grafzerken, granieten obelisken en luisterrijke gotische tempels, als bizarre herinneringen aan de tijd dat hun rijkdom, macht en invloed onbeperkt was. Tegenstellingen Het Bradford van nu maakt een veel rustiger en gezapiger indruk. Zo er nog van grote tegenstellingen sprake is, dan manifesteren die zich voornamelijk in de exclusieve en streng geballoteerde Bradford Club, waar de leden zich in gepaste stijl kunnen verpozen met een slok aan de bar, een partij snooker, pra ten of doezelen in de grote leren fauteuils van de Smoking Room of het vaste onverbiddelijke menu van de Roast Beef en Yorkshire Pudding in het restaurant. De con servatieve leiders, zoals Eric Pick les, zijn hier kind aan huis. En der halve is de Bradford Club nu het middelpunt van diep wantrouwen. Andersom geldt dat ook voor Bradfords fraaie pub, de Jacob's Well, waarin dagelijks vele oppo nenten van de Tories hun 'pint of bitter' heffen. Het is vooral hier dat het verzet tegen de koers van Eric Pickles broeit. Maar tot 'woeste hoogten' is dat nog niet gestegen. Ondanks de voorgenomen gerech telijke stappen en stakingsplannen van het gemeentepersoneel. "In Bradford draait alles op een laag pitje", verduidelijkt de ambte naar Kevin Atkins. "De inkomsten hier behoren tot de laagsten van het land. Dat geldt ook voor de kos ten van levensonderhoud. Dit is geen oord voor rebellie. Daarvoor is de stemming nu veel te gezapig. Er is te veel apathie. Ze kunnen wel roepen dat Pickles een augurk is die in een glazen pot thuishoort, maar dat zijn slechts woorden. In werkelijkheid kunnen ze niet tegen hem op. Hij is veel te slim, sterk en slagvaardig om zijn thatcherise- ring-plannen te voorkomen. Let maar eens op: dit wordt de ver krachting van Bradford". ISLAMABAD (IPS) Amper her steld van het kraambed toert Bena zir Bhutto met haar ruim zes we ken oude spruit in een speciale ver- kiezingstrein door Pakistan. De leidster van de Pakistaanse Volks partij (PPP) rekent op een grote overwinning bij de eerste vrije ver kiezingen in Pakistan sinds elf jaar. De 48 miljoen stemgerechtigde Pakistani kunnen volgende week woensdag kiezen tussen de PPP, de Islamitische Democratische Al liantie (IDA), en een aantal kleinere partijen, die al blij mogen zijn als ze een handvol van de 209 zetels in het parlement weten te veroveren. De verkiezingskoorts zit er ste vig in. Van televisiedebatten, die in de Verenigde Staten zo'n doorslag gevende rol spelen, blijven de Pakistani verschoond. Radio en te levisie mogen geen reclame maken voor politieke partijen. De op komst bij de verkiezingsbijeen komsten is echter groot, volgens waarnemers een bewijs van het en thousiasme onder de bevolking. Beide grote partijen reizen met hun karavaan per trein door het land. Zondagnacht hield de IDA een massale bijeenkomst in de hoofdstad Islamabad. De trein van de PPP is van de zuidelijke stad Karachi, na tussenstops in de meeste provinciesteden, aangeko men in Lahore, in het noorden. In Lahore probeert de PPP via een rechterlijke uitspraak de gang van zaken bij de verkiezingen in zijn voordeel bij te stellen. Miljoe nen volwassen inwoners van Pakistan hebben geen identiteits kaart en mogen daarom volgende week niet stemmen. Deze regel is in het nadeel van de PPP, die voor al erote aanhang heeft onder de armere lagen van de bevolking. Volgens de PPP is de regel dat mensen zonder idententiteitskaart niet mogen stemmen in strijd met de grondwet. De partij kaartte de zaak aan bij het Hooggerechtshof. Vandaag bepaalde het hof dat de PPP het gelijk aan zijn kant heeft. De rechter vroeg de president deze regel zo spoedig mogelijk te ver zachten. Obstakels Al eerder wist Bhutto via juridi sche weg obstakels uit de weg te ruimen. Ex-president Zia ul-Haq, die in augustus om het leven kwam toen zijn vliegtuig neerstortte, had bepaald dat er geen politieke par tijen aan de verkiezingen mochten meedoen. Volgens hem waren de Pakistaanse partijen nog niet rijp voor het uitoefenen van macht. Het Hooggerechtshof oordeelde begin vorige maand anders. Bij de mocratische verkiezingen horen politieke partijen. Het hof vond verder dat partijen zich mogen pro fileren met een eigen symbool. Zia ul-Haq had ook het gebruik van symbolen verboden. In een land waar zeventig procent van de men sen niet kan lezen en schrijven zijn symbolen van onschatbaar belang. De overgangsregering onder lei ding van Ghulam Ishaq Khan was niet tegen de deelname van partij en, maar sputterde tegen over de symbolen. Het Hof vond echter een Salomonsoordeel waar regering en PPP vrede mee namen. Van de lijst van 82 toegestane symbolen werd het zwaard geschrapt. Bij de ver kiezingen in 1970 en 1977 maakte de PPP juist furore met het zwaard. In plaats van het zwaard koos de PPP nu voor een pijl. De grote con current IDA doet het met een fiets. Andere partijen kozen een helikop ter, een paraplu, een scooter en een nksja, voorwerpen die allemaal voorkomen op de goedgekeurde lijst. De 'pijlen' en de 'fietsen' zijn nu in een nek-aan-nek race verwik keld. De IDA speelt niet de bal, maar de vrouw. "De Pakistaanse mos lims zullen nooit een vrouw als pre sident accepteren. Zeker niet één die een groot deel van haar geeste lijke opvoeding in het Westen heeft genoten", aldus Qazi Hussein, lei der van de conservatieve religieuze Jamaat Partij, lid van de alliantie. Staatsgreep Benazir Bhutto. 35 jaar oud, is de dochter van de vroegere president Benazir Bhutto. Zullen de accepteren? All Bhutto. Deze werd in 1977 door jeen Staatsgreep van generaal Zia ul-Haq gewipt en later geexecu- teerd. Zijn dochter ging daarop in ballingschap en woonde onder meer een aantal jaren in Londen Pas vorig jaar keerde ze terug naar Pakistan. De IDA speelt verder in op de slechte herinneringen die de Pakis tani bewaren aan het PPP-bewind van 1972 tot 1977 onder president Ali Bhutto. De retoriek van de isla mitische alliantie is doorspekt van nationalisme. IDA is anti-India, an ti-Moskou en anti-Washington en wil dat Pakistan een kernmacht wordt. De alliantie word geleid door ex-premier Mohammed Khan Junejo, die afgelopen mei door Zia ul-Haq werd ontslagen. De PPP belooft de kiezers een betere toekomst en opheffing van de onrechtvaardigheid in het land. De uitdaging waar de partij voor staat is geloofwaardig over te ko men bij de kiezers zonder de heer sende elite van leger, landheren, re ligieuze mullahs en machtige za kenlieden te veel schrik aan te ja gen. De weg naar democratie is smal Het leger lijkt bereid zich aan de zijlijn, buiten het speelveld, op te stellen. "Het is nu aan de politici om de verkiezingen tot een succes te maken. Politiek is hun domein", zei legerleider generaal Aslam Beg. Wijselijk voegde hij er echter niet aan toe dat het aan het leger is de uitslag van de verkiezingen te aan vaarden, hoe die ook uitvalt. moslems een vrouw als president (foto AP) Eric Pickles, de 'persoonlijke afgezant' van premier Thatcher: "Het gaat economisch beter. We moeten ons als gemeentebestuur daaraan aanpas sen". (foto GPD) De nationale aidscampagne op scholen is volgens bisschop Bo mers (Haarlem) een aantasting van het natuurlijke recht' van ouders om hun kinderen naar ei gen overtuiging op te voeden. "Het materiaal dat van over heidswege hierover wordt ver strekt. moedigt aan tot levenswij zen die in strijd zijn met christe lijke overtuigingen. Dat dit alles gebeurt in een land waarvan de regering in meerderheid bestaat uit leden van een christelijke partij, maakt deze kwestie alleen maar moeilijker". Bomers zei. d&t in een toe spraak in Rome, waar hij de Ne derlandse rk kerkprovincie ver tegenwoordigde op een bijeen komst van de pauselijke raad voor het gezin. De aidscampagne van de Ne derlandse overheid toont, naar Bomers' oordeel, dat de identi teit van het christendom ernstig is vertroebeld. "De overheid geeft adviezen die in strijd zijn met de leer van de kerk. Ze schept op scholen een klimaat waarin het uitermate moeilijk is christelijke standpunten nog te berde te brengen. De jeugd wordt bepaald niet voorbereid op een huwelijksbeleving vol gens de leer van Humanae Vi- tae". ('Humanae Vitae' is de pau selijke encycliek uit 1968 die alle vormen van kunstmatige ge- boortenbeperking veroordeelt). Bomers hield in Rome een vu rig pleidooi voor 'natuurlijke ge- boortenregeling'. Veel katholie ken. zei hij, weten niet dat er heel eenvoudige en betrouwbare me thoden voor geboortenregeling bestaan, die kunnen concurreren met de anti-conceptiepil. "En ze willen dat ook niet weten". "Het is de taak van de kerk deze men sen toch te overtuigen". Bomers vond het vreemd, dat de meeste mensen aan de ene kant weer een grote voorkeur hebben voor 'na tuurlijke dingen' en opkomen voor behoud van natuur en schepping, terwijl ze anderzijds op het gebied van geboortenre geling zo onnatuurlijk bezig zijn. "De weigering om het natuur lijk vruchtbaarheidsritme van de vrouw te eerbiedigen kan het be gin zijn van gebrek aan respect voor de vrouw. Respect voor dit ritme bevordert de liefdevolle aandacht". Katholieke zieken huizen, universiteiten en onder zoekcentra zouden de methode van natuurlijke geboortenrege ling verder moeten onderzoeken, stelde bisschop Bomers. Ook zouden ze moeten helpen deze methode meer bekendheid te ge ven. "Het is jammer maar waar, dat sommige katholieke instel lingen op dit terrein hun kennis en kunde in verkeerde projekten investeren". Ruim zeventig bisschoppen uit de hele wereld waren in Ro me bijeen ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de ency cliek, die van het begin af in alle toonaarden zwaar is aangevoch ten. Zij veroordeelden het 'voor- behoedsimperialisme' van het westerse bedrijfsleven. De multinationals gebruiken de Derde Wereld als vuilnisbak voor hun overproduktie aan voorbehoedsmiddelen, zegt de pauselijke raad voor het gezin. "Dit voorbehoedsimperialisme verwoest het gezin, bedreigt de gezondheid van vrouwen en schendt de rechten van de mens". De bisschoppen vinden niet, dat de wereldbevolking te snel groeit. Door verhoogde voedsel- produktie zou viermaal de we reldbevolking van ruim 10 mil jard mensen wat voor de ko mende eeuw wordt voorspeld gevoed kunnen worden. Godsdienstvrijheid De Reformatorische Politie ke Federatie (RPF) vindt het 'ronduit onbegrijpelijk', dat al tijd schamper wordt gereageerd op noodkreten van tegenstan ders van een anti-discriminatie wetgeving. Er moet nodig een eind komen aan de kleinerende en neerbuigende houding tegen over mensen die vrezen dat een wet 'gelijke behandeling' het ein de van de godsdienstvrijheid in ons land inluidt. Dat staat in het boekje 'Gods dienstvrijheid bedreigd?', waar mee de RPF haar standpunten over de anti-discriminatie-wet geving wetenschappelijk heeft willen onderbouwen. De partij had zo'n studie node gemist bij de discussie die hierover sinds het begin van de jaren 80 wordt gevoerd. Een studie-opdracht kon echter niet eerder worden gegeven omdat de partij pas sinds 1986 een wetenschappelijk bureau heeft. RPF-politicus Meindert Leer ling presenteerde het boekje gis teren in Den Haag. Het komt niet te laat, zei hij, aangezien de Tweede Kamer in december moet reageren op de twee voorlo pige wetsvoorstellen (van rege ring en PvdA). Leerling is fel te genstander van beide. Zo zou een christelijke school verplicht kunnen worden een homofiele leerkracht aan te nemen. De voorzitter van de eenmansfractie m de Kamer is er zeker van, dat de godsdienstvrijheid geweld wordt aangedaan als het gelijk heidsbeginsel te ver wordt door gevoerd. Baptisten. De werkgroep 'Ruimte', die in de Unie van Bap tistengemeenten actuele vragen (politiek en ethisch) aan de orde wil stellen, zal haar activiteiten voortzetten, zo laat ze in een ver klaring weten. De algemene ver gadering van de Unie had haar gevraagd die activiteiten op te schorten. De werkgroep heeft te weinig vertrouwen in een zo breed mo gelijk beraad onder leiding van de Unie-commissie (dagelijks bestuur). Die heeft er, volgens haar, tot nu toe weinig blijk van gegeven de onderwerpen van bij voorbeeld het 'conciliair proces' (vrede, gerechtigheid en behoud van de schepping) ernstig te ne men. Ook is de Unie-commissie, uit vrees voor polarisatie, her haaldelijk geloofsvragen uit de weg gegaan, zegt de werkgroep. Dat maakt haar voortrekkersrol 'nogal twijfelachtig'. Volgens de werkgroep moet nu eerst onbelemmerd stem wor den gegeven aan diegenen die het isolement van de Unie in de oecumene betreuren. Pas daarna wil ze, samen met de Unie-com- missie, aan een beraad over ge wenste vernieuwing deelnemen. De werkgroep heeft ook besloten haar landelijke ontmoetingsdag van eind november in Apeldoorn te laten doorgaan. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Nijkerk (deelgemeente Vre- deskerk) J. J. Esveldt Zoelen, te Odoorn-Valthermond (deelge meente 'Bethel') J. de Goei Has- kerhorne-Oudehaske. Gereformeerde Kerken: be roepen te Zierikzee A. Jobsen Grijpskerke. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Den Haag-Zuid R. Boogaard Leiden, te Terneuzen A. Bac Bodegraven. Vrouwelijke priester. De Amerikaanse anglicaanse pries ter Suzanne Fageol heeft in Lon den een kerkdienst geleid zonder toestemming van de anglicaanse bisschop in dat bisdom. Zij be sloot de dienst in de openlucht te houden nadat bisschop Graham Leonard fervent tegenstander van de vrouw in het priesterambt met kerkelijke tegenmaatre gelen had gedreigd. De openluchtdienst in het oos ten van Londen werd bijge woond door leden van de St. Hilda-gemeente, die anderhalf jaar geleden werd opgericht om kerkdiensten speciaal voor vrou wen te organiseren. Ook waren priesters, zowel mannelijk als vrouwelijk, onder haar gehoor. De Anglicaaanse Kerk in En geland kent nog geen vrouwelij ke priesters. De Amerikaanse zusterkerk daarentegen wel. Fa geol (38) ontkende na de dienst, dat zij de kerk had uitgedaagd. "Ik heb niet het gevoel iets ver keerd te hebben gedaan". De dienst was, volgens haar, een 'weloverwogen getuigenis' en een 'blijk van geloof.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2