Een popgenie onder permanente curatele Jaargetijden groots in beeld gebracht Brian 'Beach Boy' Wilson heeft de jaren zestig ternauwernood overleefd Omniversum betrekt toeschouwer bijna lijfelijk bij de seizoenswisselingen EXTRA Heel wat popmuzikanten uit de jaren zestig hebben zichzelf naar het hiernamaals gedrogeerd. Brian Wilson, het muzikale genie achter de Beach Boys-successen, balanceerde op het randje, maar herstelde wonderwel - zij het dat hij onder voortdurende psychiatrische curatele wordt gehouden - en vond onlangs zijn artistieke ik terug op het solo-album 'Brian Wilson'. Een overcorpulente drugsverslaafde, getransformeerd tot een fragiel kasplantje dat weer creatief wil zijn. door John Oomkes "Mag ik twee elpees noemen die ik samen als mijn beste werk be schouw?". Brian Wilson staart een tijdje kreunend naar het plafond, als een twaalfjarig jongetje dat zich in spant om zich iets te herinneren. "Dan zou ik 'Holland' noemen, de plaat die we in Nederland hebben gemaakt, en 'Friends', vanwege de warmte die er toen tussen The Beach Boys was". Het gedeukte en gekreukte hoofd van de 46-jarige man ziet er uit als Noord- Frankrijk na de loopgravenoorlog van '14-'18. Brian Wilson, de legende Brian Wilson, het genie Brian Wilson heeft de jaren zestig overleefd, vier jaren van bed legerigheid, een aanmerkelijk langere periode van drugsverslaving en een in tensieve therapie tegen paranoïde schi zofrenie. Dat gedeukte hoofd kijkt mij aan en vraagt: En wat vond jij de beste? 'Pet Sounds', zeg ik. Brian knipt met. zijn vingers, schudt zijn gekreukte caros- serie en zegt: "Was ik even vergeten". Grapje Toen de Discovery onlangs in een per fecte baan veilig, terugzeilde naar een zoutvlakte in Californië, had de vlucht- leiding in Houston een grapje in petto voor de bemanning. Door de koptele foons van de verbaasde astronauten klonk een vrolijk liedje: "And they'll ha ve fun, fun, fun, till we took the shuttle away-ay-ay-ay!!!". Een parodie op een bekend' nummer van The Beach Boys, de band die al meer dan een kwart eeuw door vele Amerika nen aan het hart wordt gedrukt. Zelfs zo zeer dat in 1983 de minister van binnen landse zaken, James Watt, doof presi dent Reagan op het matje werd geroepen omdat hij het had aangedurfd te verbie den dat The Beach Boys op Onafhanke- lijksheidsdag in Washington zouden op treden. Nog in juli van dat jaar ontving Reagan de band op het Witte Huis, bij wijze van genoegdoening. Toch had James Watt gelijk toen hij zei dat The Beach Boys, of in ieder geval en kele Beach Boys, verslaafd waren aan drugs en alcohol. In 1987 rolde het op zienbarende boe'k ,'Heroes and Villains, the true st'ory of the Beach Boys'-van de persen. Daarin schoffelde verslaggever Steven Gaines het sprookjesachtige le vensverhaal van vijf kraakheldere, naiëf ogende Californische jongens onderuit. Van defcnythe van de eeuwig zonnige stranden, Hawaii-hemden, surfplanken, goedgevulde badnimfen en frisse on schuld bleef geen spaan. heel. Beach Boys? Brian Wilson had nog nooit op een surfboard gestaan. Vader Murray Wilson was een man die zijn zoontjes aan een sa distisch regime onderwierp. Broer Den nis had krankzinnige contacten onder houden met de massamoordenaar Char les Manson. De bandleden bedrogen, be logen en chanteerden elkaar. Nachtmerrie Er kwam een nachtmerrie naar boven die geèn daglicht kon verdragen. Toch klaagde niemand van de tientallen be trokken bandleden, familieleden, vrien den, meelopers en klaplopers Gaines aan. Hij had ze vrijwel allemaal geïnter viewd. Ook Brian, het geknakte genie, de man die in z'n eentje verantwoordelijk was geweest voor de zonnige, meerstem mige vocalen waarmee The Beach Boys de populaire muziek hebben verrijkt, en die de band in de jaren zetsig bijna net zo populair maakten als The Beatles. Gaines: "Brian is op een grove manier eerlijk en onthullend. Verschrikkelijk kwetsbaar voor journalisten en vreem den, afwisselend kruipt hij in zijn schulp en wil hij je op een gretige manier beha gen. Toen we ons eerste interview deden, stopte hij na twee zinnen en zei: "Ik weet niet waarom. Maar ik denk erover hier mèt dit vraaggesprek te stoppen en jou verder het verhaal te laten schrijven. Maar dat deed hij niet. Hij deed het hele interview en nog enkele andere. Alles is in mijn boek opgenomen". Brian, nu: "Ik heb nooit met Steven hoe heet-ie ook weer? Gaines gespro ken. En mijn psychiater, Eugene Landy, ook niet. Ik verbaasde me erover. Wat een leugens, niet. Die verhalen over mijn jeugd. Dat verhaal dat mijn vader me met een loden pijp om mijn oor heeft gesla gen. Leugens! Hoe dan wel? Ik ben aan mijn rechteroor doof geboren". Verandert opeens: "Ach, wat. Het is voorbij!" Maar dr. Landy wordt door Gaines alle lof toegezwaaid vanwege de medewer king die hij aan het boek verleende. En de schrijver vertelt precies waar hij Brian heeft ontmoet. Heeft.hij echt niet met hem gesproken? Brian, in elkaar ge doken: "Ik kan het me tenminste niet herinneren". Gecontroleerd Vierentwintig uur per dag wordt Brian Wilson geobserveerd, en gecontroleerd door medeyverker#vart dr. Eugene Lan dy, de psychiater die Wilson opnieuw leerde lopen, na jaren in bed te hebben doorgebracht. Hij onderwierp hem ver volgens aan een streng regime. In drie jaar tijd werd Brians overtollige gewicht van 300 pond teruggebracht tot iets meer dan een derde. Iedere seconde moet Brian" in de gaten worden gehouden, uit angst dat hij ook al is het maar even in zijn excessieve gedrag van vroeger te rugvalt. Een taperecorder registreert namens Landy exact hetzelfde wat mijn opname apparaat vastlegt. Het kan zijn dat er bij Brian gedachten opborrelen doordat hij door interviewers gedwongen wordt in zijn verleden te duiken. Gedachten die Landy nog niet van zijn patiënt kent. Het is niet uitgesloten dat dat één keer ge beurd is tijdens dit interview. De laatste twee jaar werkte dë oudste van de broertjes Wilson onder leiding van Landy aan zijn eerste solo-album, feitelijk het eerste teken van artistieke ambitie sinds vele jaren. Het is een plaat geworden waarop de jaren zestig en be ginjaren zeventig doorklinken in elke zanglijn, in elke typerende harmonie en zelfs in elk orkestraal arrangement. In december 1970 verzorgden The Beach Boys een onvergetelijk optreden in het Amsterdamse Concertgebouw. Door mist lukte het de band niet op tijd in Amsterdam te zijn, maar toen de groep om half zes 's morgens arriveerde.was het publiek nog present en reageerde het op het verlate optreden als een haan op het ochtendgloren. Twee jaar later ver huisde, de band in z'n geheel naar ons land en bouwden de Beach Boys in Baambrugge van de grond af een studio op. Aan Brian ging vrijwel alles voorbij legendarisch is het verhaal dat alleen zijn paspoort in Holland arriveerde om dat hij op de luchthaven van Los Angeles in slaap was gevallen. Jaren aan gewerkt Aan Van Dyke, Parks, een bevriende tekstschrijver, is het te danken dat de elpee 'Holland' uiteindelijk ten minste nog één klassieke, wonderschone Brian Wilson-compositie bevat: 'Sail on Sailor'. Op Brians soloplaat doet het akkoorden schema van 'Love and Mercy' sterk den ken aan die periode. Brian, snel pratend: "Ik denk helemaal Brian Wilson 46)"Ik ga door een hel als er iets in mijn leven is dat me niet bevalt". niet terug aan die periode als een geluk kige tijd". Snuift: "Ik ben blij dat ik daar overheen gekomen ben". "Aan 'Love and Mercy' werkte ik al hier in Nederland, in 1972. Het akkoor denschema hield me toen al uit mijn slaap. Ik heb er jaren aan gewerkt. Drie jaar geleden haalde ik het opnieuw te voorschijn uit mijn archief. Ik zei toen: dat is het! DUs ik heb het verder uitge werkt, en uitgewerkt, en uitgewerkt...tot dat ik het schema onder de knie had. La ter heeft dr. Eugene Landy met me ge werkt aan de tekst van de song". Het is overigens opvallend dat dit lied zo duidelijk handelt over eenzaamheid. Brian schuift over de bank naar me toe. Zijn gezicht zwenkt als de snuit van een hond die op zoek is naar een aai: "Men sen die eenzaam zijn moet je weten hebben geen idee van wat het is om een thuis te bezitten. Ik heb het over mensen die zonder reden verloren zijn. Die geen moeite doen om thuis te komen. Het gaat over mij. Over de mensen die ik in mijn leven heb ontmoet. Weet je wel?". Fixeert zijn blik op mijn voorhoofd. "Het is gewoon iets wat ik heb meegemaakt. Begrijp je wel?". "Er komt een regel in voor waarin ik zing over het late tv-journaal. Ik heb al tijd heel trouw naar dat journaal om elf uur in Los Angeles gekeken. En weet je, heel veel nieuws is slecht nieuws. Sensa tiezucht. Mensen willen dat. Ze willen horen over iemand die zichzelf heeft om gebracht. Ik heb het geschreven voor hen die zich eenzaam voelen. Mensen die zich verraden voelen. Het is een geeste lijk lied. Ik heb het zó opgenomen dat dat er niet te veel bovenop ligt. Zo'n har- monietje over liefde en genade, dat mag niet té overkomen, weetje? Het moet na tuurlijk goed zijn, maar niet té. Het moet alleen even een hint geven. Mensen moe ten niet denken: aha, Brian Wilson doet een beroep op onze emotie". Training Hij praat op samenzweerderige toon: "Het moet het ene oor in sluipen en het andere uit. Intuïtief. Het gaat om het ge voel dat muziek losmaakt. Muziek ge neest, muziek heelt. Je weet wel. Ik ben genezen door muziek. Ik hoor wat, ik denk: jeetje, wat, wat, wat....is dat? En dan is het alweer voorbij. Je weet alleen dat je je daarna beter voelt. Muziek is ge weldig". Wilson praat met een gemaakt enthou siaste toon over zijn werk met Eugene Landy: "We waren beiden echt volstrekt enthousiast over de wijze waarop de song uitpakte". Hij schetst de muzikale training, imiteert de wijze waarop Landy op hem heeft ingepraat. Brian staat op, is even Landy: "Ik wil dat je die regels voelt. Leeft. Zo ben ik er niet .tevreden mee. Het is te mooi, het is te schmaltzy". Landy neemt Wilson mee van studio naar studio. Schaaft, plamuurt en spij kert totdat Wilson vertelt dat hij het niet langer aankan. Brian in de rol van Landy: "Brian, ver tel me nou niet dat jij dat niet kunt. Er is niet zoiets als: niet kunnen. Hij werd boos op me en ik werd bang. Ik wist niet wat ik moest zeggen. Hij zei: kijk, Brian, dit is een belangrijke plaat voor je. Ga naar die microfoon en ram het eruit! Ik liep naar de microfoon: en zei: lieve God, laat U me dit alstublieft goed doen. Ik kon het. Ik kon het!". "Dr. Landy is een perfectionist. Hij is robuust, enthousiast; hij gelooft in niets dat niet perfect is. Jee, ik ben precies zo. God, ik ga door een hel als er iets is dat me in mijn leven niet bevalt. Ik moet het goed hebben, want anders voel ik me niet goed". Toch heeft hij een hele hoop goeie din gen in de jaren zestig verknald. Er be staat een prachtig instrumentaal album ('Smile') dat nooit is uitgekomen. Naar verluidt omdat je zo onder de indruk was van de creatieve manier waarop Lennon McCartney met de mogelijkheden van een studio omsprongen. Te ongeduldig Wilson: "Wij waren toen te ongeduldig om lang in de studio te werken. De ande re jongens wilden er weer vandoor. Lek ker met de auto weg, lekker waterskiën, een hot dog halen, lekker met een meisje rommelen. Maar uiteindelijk leerden we wel om geduld op te brengen. 'Smile' was het resultaat van te veel geduld. We maakten op het laatst geen songs meer maar een soundtrack. Twee van ons 'rookten' toen al. Ik was de leider en ik was high. Ik had dat nodig om creatief te kunnen zijn. Maar het kostte me uren om iets te doen wat anders twintig minuten duurde". "Capitol, de platenmaatschappij, bel de me op. Of ik Smile alsnog wilde uit brengen. Op cd. Ik luisteren. Jaaaa, jaaa, het kan. Het is niet compleet, maar het kan. Ik heb er nu geen tijd voor, maar Ca pitol, het kan. Om je de waarheid te ver tellen: ik vind het niet mooi meer. We ge bruikten trips toen, je had geen enkel overzicht meer op wat je deed". Op zijn recente solo-elpee staat een klein symfonietje, 'Rio Grande' getiteld. Een compositie bestaande uit zes, zeven themaatjes, en sprekend lijkend op al zijn pogingen om meer te doen met pop muziek dan het schrijven van een simpel lied. Brian: "Wat vind jij een popsong en wat vind jij een popsymfonietje?". 'California Girls' is een song, 'Good Vi brations' is een symfonietje, zeg ik. Brian: "Dan is 'Rio Grande' dus een symfonietje. Een tienjarig jongetje kan een song begrijpen, maar de popmuziek wordt geschreven voor 18- tot 60-jarigen. Die eenvoud komt niet meer terug, die bestaat ook nauwelijks meer. Ik zou graag weten wie nog zo schrijft als wij aan het begin vah de jaren zestig. De pop muziek van nu is destructief, niet posi tief. De muziek van nu is me te middel matig. Ze heelt niet, ze maakt opzettelijk kapot. Tegen het leven. Koud. Mist een gevoel. Ik luister en begrijp het niet. Ik vergelijk me niet met de mensen van nu, begrijp me goed. Zou krankzinnig zijn". Opdracht "Rio Grande was een opdracht. Lenny Waronker vroeg me lied te maken met een country-stukje en een stukje in diaanse folklore. Ik ben er nu niet blij mee. Ik kreeg het niet uit mijn handen. Toen ik het opnam moest ik even naar buiten. Luchtje scheppen. In de tuin, buiten, dacht ik dat ik doodging". Ogen in paniek, even buiten adem, slufpt van het mineraalwater. "Dit heb ik, geloof ik, nog niet eerder verteld. Dood! Opeens dacht ik: nee! Kalm! Ik ging weer naar binnen en de jongens in de studio zeiden: wat is er aan de hand, Brian? En ik zei: niets, jongens, ik moest even een luchtje scheppen. Maar ik was even ongelukkig". Vorige week kwamen de oude, grijze fans van The Beach Boys bijeen voor een congres in Londen. Verzamelaars onder elkaar, liefhebbers van een gouden klank die ondanks alles, of misschien wel juist vanwege dit alles, nog steeds zijn schittering houdt. Achter het brand- scherm van het theater speelde iemand op een vleugel. Langzaam schoven de gordijnen open. Daar speelde Brian. Wilson. De ovatie van de totaal verraste fans duurde veertien minuten. Eigenlijk ging het allemaal vrijwel ongemerkt; op 22 september ging de zomer over in de herfst. Dat is net zo onafwendbaar als de verandering van de herfst naar de winter, enzovoort. Een cyclus die in feite al begon toen de eerste plantachtige sporen van leven zich op de uitgestrekte vlakten van het oercontinent Gondwana nestelden. De oeroude Thetys-zee beroerde toen oevers waarvan we soms de laatste vage resten nu nog midden op - of zelfs in grote continenten terug kunnen vinden. door Ben Apeldoorn Trouwens, zelfs nog ver vóór die tijd, nog voordat de primitiefste levensvormen in zee verschenen, zelfs toen de aarde nog gloeiend en vloeibaar was, rees en daalde de zon aan de hemel al met ongeveer de zelfde jaarlijkse regelmaat als thans. In die zinderende hitte was natuurlijk nog geen sprake van zoiets als seizoenen, maar de belangrijkste voorwaarde was er al: de aardas stond toen ook al scheef ten opzichte van het baanvlak waarin de aar de om de zon draaide. Die scheve stand is de oorzaak van de seizoenen zoals wij die kennen; het ene deel van het jaar hangen we hier op het noordelijke halfrond 'achterover' (win ter) en een half jaetr later 'voorover' (zo mer) waarbij de zon dan dus veel hoger boven onze horizon uitkomt. Het is ook niet zo heel moeilijk om in te zien dat vol keren op het zuidelijk halfrond de seizoe nen precies andersom doormaken. Als het bij ons winter is, is het bij de 'zuidelij ken' zomer want doordat wij 'achterover' hangen, hangen zij juist 'voorover' en de zon komt bij hen dan ook hoger boven de horizon te staan. Die hoogte van de zon is heel cruciaal. Want hoe hoger de zon staat, des te stei ler vallen de zonnestralen op het aardop pervlak waardoor die veel intenser ver warmd wordt dan wanneer de zon maar heel laag aan de hemel staat. De aard van het seizoen hangt dus af van waar op het aardoppervlak we ons precies bevinden. Ondergaan Voor wie oog heeft'voor de natuur is het spel dat de vier jaargetijden elk jaar opvoeren een lust voor het oog. Je moet er bij voorkeur niet midden in een grote stad proberen getuige van te zijn; het beste is een stuk ongerepte natuur dat onmiddellijk aan je achtertuin grenst en waarin je je, zonder te worden gestoord door zelfs maar heel verre geluiden die de beschaving dag en nacht pleegt voort De snelheid waarmee de Omnimax-camera over het uitgestrekte veld met zonnebloemen beweegt, wordt op deze foto goed uitgebeeld. (Foto gpd> te brengen, geheel kunt verliezen. Maar die luxe is in feite, hoe ironisch, ooit slechts de oermens voorbehouden ge weest. Toch is het ook al in een klein tuintje mogelijk om van dichtbij van de wissé- ling van de seizoenen en de invloeden daarvan op planten en dieren een glimp op te vangen. En voor wie ook die moge lijkheid moet ontberen maar toch graag eens de grootse pracht van de seizoenen op speciaal daarvoor uitgekiende plaat sen en ook nog op een heel speciale ma nier wil ondergaan, is er de film 'De Vier Jaargetijden' in het Haagse Omniver- Net als de voorafgaande tien filmpro ducties die in dit speciale Omnimax- theater zijn vertoond en die stuk voor stuk in het teken stonden van een zeer in dringende manier van wetenschapspo pularisering, is ook de film 'De Vier Jaar getijden' opgenomen met de zeer specia le Omnimax-camera waarmee, in combi natie met een aan het Omnimax-objec- tief identieke projectie-lens, de toe schouwers welhaast lijfelijk bij de bewe gende beelden betrokken zijn. Dat wordt eens temeer duidelijk als de computergestuurde camera vanuit een zeer geliefde positie zijn opnamen maakt: namelijk hangend aan een rond vliegende helikopter waarvan de rotor bladen recht boven je hoofd nog net zichtbaar zijn. Op een dergelijke manier opgenomen wordt een tocht vlak boven een uitgestrekt veld vol wuivende zonne bloemen zo echt dat je onwillekeurig je benen optrekt om je schoenen niet kwijt te raken. Tijd Het ttema van en de muziek bij de film zijn geent op het muziekstuk 'Quattro Stagioni' waarmee de bekende Italiaanse componist Antonio Vivaldi al méér dan 260 jaar geleden (in 1725) zijn diepe be wogenheid voor de schoonheid van de seizoenswisselingen in inmiddels on sterfelijke klanken vastlegde. Voeg daarbij het spelen met de factor tijd (de camera heeft maandenlang be wegingloos een ingezaaid aardebed in de gaten gehouden), en groot is de conster natie als daar, als betrof het een onaards stuk grond, duizenden kiemloten van tussen brokjes aarde in een halve minuut tijd omhoog krioelen, zich zenuwach- tend trillend en bibberend, smachtend bijna, richtend naar de zon om daarvan toch zoveel mogelijk licht op te vangen. 'De Vier Jaargetijden', Omniversum, Pres. Kennedylaan 5 te Den Haag. Reserveringen: 070-545154 (van 09 tot 12 uur). Voorafgaand de productie 'Zomer in het zonnestelsel'. Dinsdag t/m donderdag om 12,14 en 16 uur en op vrijdag, zaterdag en zondag en in vakanties tevens om 20

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21