LEIDSCH DAGBLAD Massaal protest van politie I999r Rechter sluit vissers- bedrijf Waterschappen pakken slibprobleem samen aan Kabinet dreigt in te grijpen als acties te ver gaan B Voordeeltje uitkeringstrekkers MIJNDERS mijndërsl Alle drie ronde verder van Bush benoemt Baker op buitenlandse zaken OP OP Vendex Headstart Turbo 888XT PC Dixons Helikopter in Noordzee gestort til Hl IfilR Verwerkingsfabriek kost 200 miljoen LEIDEN De vier waterschap pen van Zuid-Holland gaan een voor Nederland unieke samen werking aan: zij gaan een privé- onderneming oprichten om het zuiveringsslib te verwerken. Met de nieuwe plannen is een bedrag van ongeveer 200 miljoen gulden gemoeid. De Hoogheemraadschappen van Rijnland, Delfland en Schie- land en het Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden hebben in de loop der jaren vele installaties voor de zuivering van rioolwater gebouwd. Dat levert een belangrijke bijdrage aan een schoner oppervlaktewater, maar ook een restprodukt: zuiverings slib. De hoeveelheid van dit slib dreigt de Zuidhollandse water schappen boven het hoofd te groeien. Omdat er op korte ter mijn iets moet gebeuren hebben de waterschappen de handen in een geslagen en een gezamenlij ke visie voor de middellange ter mijn ontwikkeld. Door de nieu we plannen zal het milieu in Zuid-Holland wat het zuive ringsslib betreft aanzienlijk min der worden belast. GRONINGEN (ANP) - De 52-jari- ge visser Van Koldam uit het Gro ningse Farmsum moet op last van de economische politierechter di rect zijn bedrijf sluiten. Van Kol dam stond terecht omdat hij de vangstbeperkingen voor schol fors heeft overtreden. Begin dit jaar werd de man door het ministerie verboden op schol te vissen, omdat hij zijn quotum al had opgevist. De Visser bracht daarna zijn vis aan land in Denemarken. Onlangs werd 16 ton vis met een waarde van 60.000 gulden van hem in beslag genomen. Van Koldam vertelde de politie rechter dat hij had gehandeld uit bittere noodzaak, "want de schuld eisers staan aan de wal". Per jaar geldt voor hem een quotering van 90 ton terwijl hij sinds vorig jaar tot al zo'n 300 ton had gevangen. Officier van justitie, mr. Wub- ben, eiste definitieve stillegging voor een jaar en een boete van in to- taal 45.000 gulden en verbeurdver klaring van de partij inbeslaggeno- men vis. Op 25 november wordt vonnis gewezen. De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van land bouw en visserij heeft gisteren na overleg met het openbaar ministe rie de Urker kotter UK 82 in beslag genomen, omdat de kotter in Zee- brugge (Belgié) vis aan land bracht. De rechter had op 27 oktober be paald dat het schip dit jaar niet meer mocht uitvaren voor de vis vangst. De Haagse politie heeft de assis tent-bedrijfsleider van de gemeen telijke visafslag in Scheveningen aangehouden. De 38-jarige man uit Den Haag wordt verdacht van vals heid in geschrifte. De aanhouding vloeit voort uit de inbeslagname van de administratie van de visaf slag ruim een maand geleden. Jus titie vermoedt dat de visafslag heeft meegewerkt aan het ontdui ken van vangstbepalingen van de Europese Gemeenschap. DEN HAAG/NUTH (GPD/ANP) - Het kabinet dreigt in te grijpen, wanneer de acties van de politie uit de hand lopen. De openbare orde mag door de demonstrerende agenten niet verstoord worden, zei minister Van Dijk (binnenland se zaken) gisteren tijdens een bezoek aan het Limburgse Nuth. 'protestpolonaise' in de Nieuwe Kerk tijdens e DEN HAAG (GPD) - Alle uitke ringsgerechtigden mogen volgend jaar 200 gulden meer aftrekken voor de belastingen. Zij gaan er daardoor tussen de 60 en 90 gulden op vooruit. Werkgevers, vakbon den en een aantal topambtenaren zijn het daarover vorige week vrij dag eens geworden. Het kabinet zal het unanieme advies van de werk groep naar verwachting morgen overnemen. Minister De Koning'(Sociale Za ken) heeft dat gisteren in een brief aan de Tweede Kamer meege deeld. Het fiscale voordeeltje voor uitkeringsgerechtigden vormt de Text-Iite gaat schadevergoeding Volkskrant eisen AMSTERDAM (GPD) - Het Am sterdamse high tech-bedrijf Text- Lite gaat van de Volkskrant een schadevergoeding eisen die in de miljoenen kan lopen. Volgens di recteur Hommel is de schade die Text Lite heeft opgelopen door de negatieve berichtgeving zeer om vangrijk. „Er is wantrouwen bij potentiële afnemers ontstaan. Het vertrou wen in de directie is ondermijnd. De koers van de aandelen is zeer fors gezakt", zei Hommel vanoch tend. Het gaat om uitlatingen van Text-Lite directeur Krop, die vori ge week ontslag nam, na de Volks krant te hebben verteld dat het bij de fabrikant van lichtkranten en zaktelexen een boevenbende is. Veel bewolking Veel bewolking en overwegend droog. Minimumtemperatuur ongeveer 10 graden. Middagtemperatuur rond 14 graden. Matige zuidwestenwind, aan de kust en op het IJsselmecr krachtig. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Zaterdag half tot zwaar bewolkt en af en toe regen. Na zaterdag perioden met zon en lagere temperaturen. Vrijdag 11 november zon op: 07.52 uur, zon onder: 16.54 uur; maan op: 10.33 uur, maan onder: 17.17 water: 00.05 en 12.22 t uitwerking van de belofte van het kabinet om 200 miljoen meer uit te trekken voor de uitkeringen. Het kabinet deed die belofte 21 oktober tijdens het zogenaamde najaars overleg met de sociale partners. De vakbeweging had er sterk op aan- Bij een bezoek aan Heerlen zei pre mier Lubbers dat sommige van de acties die op stapel staan, niet aan vaardbaar zijn. Beide bewindslie den werden bij hun bezoek opge wacht door een welkomst-comité van demonstrerend politieperso neel. De politiebonden voerden gis terochtend informeel overleg met de politieministers Korthals Altes en Van Dijk. Over dat overleg wil den noch de bonden noch de mi nisters enige mededeling doen. De voorzitters van de politiebonden verwachten niet dat er voor de lan delijke actiedag van de politie, aan staande maandag, nieuw overleg zal zijn met de twee ministers. CNV-voorzitter Henk Hofstede zei dat de ministers snel met een oplossing moeten komen, omdat anders de wilde acties van politie ambtenaren kunnen ontaarden in anarchie. "Je kunt het niets anders noemen dan anarchie als een agent de klinkers uit de straat wil gebrui ken om zijn eisen kracht bij te zet ten", aldus Hofstede, die sprak op een bijeenkomst in Dordrecht. iubHeumre- Volgens hem is de afgelopen 15 ir i Tnp» iaar de teak van de Politieman 0 steeds zwaarder geworden. Onder meer toenemende criminaliteit en vandalisme zijn daar de oorzaak van. Een herwaardering van de sa larissen heeft echter niet plaats ge had. "Op de korpssterkte werd zelfs gekort. Nu ligt er weer een plan op tafel waarin staat dat poli tiemensen moeten verhuizen i gedrongen dat de uitkeringen mee zouden delen in de groei de welvaart. De regeling die nu wordt voorge- plaatsen met veel criminaliteit", steld voorziet in verhoging van de De politie is het zo langzamer- standaard-aftrekpost van 200 gul- hand goed zat, aldus Hofstede die Uskrabben met draaiende motor wordt verboden NIEUWVEEN - Het schoon- krabben van bevroren auto ruiten, terwijl de motor draait, wordt op korte termijn in Nieuwveen verboden. Een dergelijk artikel wordt opge nomen in de nieuwe algemene plaatselijke verordening (APV), die op 29 november door de gemeenteraad wordt vastgesteld. Nieuwveen is de eerste gemeente in Neder land die op deze wijze een bijdrage wil leveren aan een schoner milieu. Het initiatief is genomen door gemeentesecretaris J. Hospes. Zijn voorstel is in middels overgenomen door het college van B en W en de raadscommissie bestuursza ken. "Ik loop al jaren met dit idee. In de winter erger ik me altijd aan die mensen die zo lang hun motor laten draaien, zodat hun ruiten sneller schoon worden. Ze vergeten dat het milieu daardoor ver schrikkelijk wordt aange tast", aldus Hospes. De Nieuwveense gemeen tesecretaris is er zich van be wust dat naleving van het be wuste artikel niet zo simpel is: "Het is net als met het te vroeg buitenzetten van vuil niszakken. Ook dat is verbo den, maar controle is heel moeilijk. Toch denk ik dat zo'n verbod de mensen alleen al aan het denken zet. Als maar vijftig procent tot in keer komt, is al veel bereikt". Hospes: "Als de raad op 29 no vember akkoord gaat met het voorstel, is het wachten op het bericht van geen bezwaar van gedeputeerde staten. Dat duurt vijf a zes weken. Ik denk dat het geen problemen oplevert". GEVAARLIJK TRANSPORT - De milieu-organisatie Greenpeace heeft in de Tweede Kamer aan de bel getrokken over een onverant- nëert. Ook de parkeerpolitie woord transport van hoog radioac tief afval via de Rotterdamse haven naar Engeland. Het schip, de Ang lian Trader, waarmee een grote container met bestraalde reactor brandstof van de kerncentrale in Dodewaard werd vervoerd, is vol gens de eerste stuurman een drij vende doos waarop zelfs de meeste elemetaire veiligheidsmiddelen ontbreken. Prachtig zwart lederen 3-2 zitskombinatie. Riant en elegant komfort. Tegen meer- prijs in diverse andere kleuren /L)(JU_ leverbaar. Z- I U> 4 CAPELLEA/DUSSEL DIEMEN. USSE. BEVER- WUK. LEIDERDORP. SUEDRECHT. UTRECHT ZOEKJEWATANDERS.KOMJENAARMUNDERS Telefoonstoringen LEIDEN - Door werkzaamheden in de Leidse telefooncentrale zijn gisteren en vandaag tal van storin gen ontstaan. Vooral nummers die met 16 of 76 beginnen waren vaak niet bereikbaar. Onder meer het Leidsch Dagblad was daarvan de dupe. Volgens PTT-woordvoerder Waling worden kabels in de centra le omgezet. Daarbij is gisteren iets misgegaan. Rond het middaguur had men de oorzaak opgespoord en was het probleem verholpen. Volgens Waling zijn recente sto ringen niet altijd de schuld van de PTT: "Eind oktober, begin novem ber werd door derden een kabel vernield. Het is de wet van behoud van ellende: als er wat fout gaat, gaat meteen ook alles fout". De Nederlandse voetbalclubs die deelnemen aan de Euro pa-cuptoernooien hebben zich gisteren alle drie ge plaatst. Voor Roda JC kan het seizoen niet meer stuk. De Limburgse ploeg haalde de laatste 16 voor de UEFA-cup na een gelijkspel in de Sov jetunie. Metallist Charkov werd in de vrieskou op 0-0 ge houden. Dat was voldoende na de 1-0-zege thuis. Ook FC Groningen had ge noeg aan een gelijkspel om de volgende ronde van de UEFA- W OC T> ds09 26 PAGINA'S cup te bereiken. Na de 2-0- overwinning thuis werd het tegen het Zwitserse Servette 1-1. De Groningers stonden lange tijd met de rug tegen de muur maar nadat Hcnnie Meijer de gelijkmaker had gescoord kreeg de ploeg con trole op de wedstrijd. Landskampioen PSV haalde de laatste acht van Europa cup I in een wedstrijd die het aankijken nauwelijks waard was. De Eindhovcnarcn die na de 5 doelpunten thuis al nage noeg zeker waren van plaat sing werkten het duel in Por tugal plichtmatig af. Porto slaagde er in tweemaal te sco ren en PSV beperkte zich tot het rondspelen van de bal. Alles over Europa-cupvoet bal op pagina's 17 en 19 Eerder hadden leden van het den gevoerd de leden bijna niet bepaalde groepen uitkeringsge- enige honderden demonstranten reehtigden, zoals ouderen (aow) en vanaf het Centraal Station langs bijstandsmoeders. het ministerie van binnenlandse Het kabinet beraadt zich verder zaken naar het Spui, waar zij in de nog op de vraag hoe de uitkeringen Nieuwe Kerk een receptie van het in de toekomst de loonstijging korps der rijkspolitie'bezochten', moet volgen, aldus de Koning. Rotterdamse politiekorps heeft zich vanochtend massaal ge schaard achter de protestactie van 24 uur die tot middernacht duurt, aldus een lid van het comité Sneeuwbal, dat de actie coördi- WASHINGTON (GPD) - De giste ren gekozen Amerikaanse presi dent George Bush heeft ongewoon snel zijn eerste benoemingen be kend gemaakt. Campagneleider James Baker wordt minister van buitenlandse zaken, Baken is nu chef-staf en minister van financiën. Bush maakte op een persconfe rentie in Houston nog twee benoe mingen wereldkundig: zijn chef staf, Craig Fuller, en campagne-ad viseur Bob Teeter zullen de over gang van de regering-Bush naar de regering-Reagan leiden. Als zoda nig zullen Fuller en Teeter nauw betrokken zijn by de selectie van degenen die in de regering-Bush zullen dienen. Bush wilde verder niets zeggen, maar hij stelde wel grote veranderingen in het vooruit zicht. Toch sloot hy niet uit dat een aantal functionarissen dat nu in de regering-Reagan werkzaam is, door hem wordt overgenomen. Na men die worden genoemd zijn die van de ministers Thornburgh (jus titie), Brady (financiën) en Cavazos (onderwijs). Bush zei verder dat Dan Quayle. als zijn vice-president, op dezelfde manier toegang zal hebben tot alle, ook geheime en gevoelige informa tie die hijzelf, als vice-president on der Reagan, te zien kreeg. Hij wilde nog niets zeggen over een specifie ke rol voor Quayle in zijn regering. met monochrome monitor (e komt ogen en oren tekort verkeersbrigade doen mee. Sur veillances worden tot een absoluut minimum beperkt. Tussen 2 en 3 uur hielden alle agenten een werk onderbreking. Ook in Amsterdam was een mas sale opkomst van agenten bij de protestdemonstraties op de Dam en in de binnenstad, die vanmid dag begonnen. ABERDEEN (RTR) - Een helikopter met 13 inzittenden is vanochtend in de Noordzee gestort. Reddingsploegen zagen zes mensen in een rubber boot. Zeven personen dreven in het water, aldus de Britse luchtmacht RAF. Over de toedracht van het ongeluk en de toestand van de inzittenden is nog niets bekend. De helikopter was op weg naar de olieboortorens voor de noordoostelijke kust van Schotland. Een Nimrod-radarvliegtuig, drie RAF-toestellen en een helikopter van de kustwacht waren kort daarop ter plaatse. Politie zoekt naar container met gif AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse politie zoekt met man en macht naar een container met 39 vaten, die gisternacht van het NDSM-terrein is ontvreemd. In elk vat zit 120 liter PCB-vloeistof. Bij verbranding komt het giftige dioxine-gas vry. De Amsterdamse politie lichtte vandaag alle politiekorpsen over de ontvreemding in omdat het on derzoek tot nu toe niets heeft opge leverd. „Het gaat om een grote blauwe container. De politie denkt dat het de dieven om de container te doen is geweest en dat zij niet op de hoogte van de inhoud waren. De container stond gereed voor trans port naar de Afvalstofffen Termi nal Moerdyk. Tanker breekt: bemanning zoek LONDEN (AP) - Een Liberiaanse olietanker is vanochtend in een storm midden op de Atlantische Oceaan in tweeën gebroken. De 27 opvarenden worden vermist. De scheepsramp voltrok zich op 1.450 kilometer ten oosten van New foundland en circa 1.900 kilometer ten westen van Groot-Brittannië. De 65.700 ton metende Odyssey zond een- noodsignaal uit dat aan de Ierse zuidkust werd opgevan gen. Het Russische weerschip Charlie snelde naar het schip om hulp te verlenen. Het weerschip meldde dat de tanker in tweeën was gebroken en in brand stond. De Britse kustwacht meldde dat piloten die over de plaats van de ramp vlogen hadden gezien dat de zee in brand stond, kennelijk als gevolg van weggelekte olie. Volgens Lloyd's Shipping in Col chester was de Odyssey op weg van de Schotse olieterminal Sullom Voe naar de Canadese haven Co- me-by-Chance. JA, ik abonneer mij zo snel mogelijk op deze krant. Dan heb »k niet alleen het nationale en internationale nieuws, maar ook de berichten uit eigen regio bij de hand! lil 1 U lil iï J M J z g z agi3§

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1