Het doel heiligt de middelen s™:tv KV blijft overeind in Belgisch onderonsje Het seizoen kan voor Roda JC al niet meer stuk Milan dolblij 'de mist in' bij Rode Ster Succes blijft De Mos achtervolgen Gedwongen afscheid' Jan Keizer Porto-PSV onwaardige vertoning in sfeerloze ambiance Sociale dienst kort Knol Schuster voor het gerecht Snel overleg PAGINA 17 CHARKOV (GPD) Voor Roda JC kan het seizoen niet meer stuk. Met het doorstoten naar de kwartfinale van de Europacup voor bekerwinnaars ten koste van Metallist Charkov vertoeven de Kerkradenaren in elk geval tot maart, als de volgende ronde wordt gespeeld, in de zeven de hemel. Het avontuur dat aanvankelijk als een aardig extraatje in het groei proces van de club werd gezien, gaat plotseling de boventoon voe ren. Roda JC blijft de komende maanden volop in de schijnwer pers staan, waardoor de markt waarde van club en spelers als een komeet omhoog is geschoten. De 0- 0 gisteravond in Charkov heeft tot gevolg dat het ambitieuze provin cieclubje uit Kerkrade langzamer hand uit de voegen begint te bar sten. Roda JC hield gisteravond bij een temperatuur van 7 graden on der nul in de heksenketel in Chark ov vrij gemakkelijk stand tegen de weinig imponerende Russen. De blanco stand kwam nauwelijks in gevaar. De treffer van Eric van de Luer twee weken geleden in de eer ste wedstrijd op Kaalheide was dus goud waard. Jan Reker keek als een voldaan veldheer over zijn soldaten, die na de eerste vreugde-uitbarstingen doodmoe neerzegen in de fraaie feauteuils waarmee de kleedkamer was uitgerust. „Het zijn kanjers met een ijzeren wil. Het succes is natuurlijk prachtig voor de club. Iedereen dacht dat wij er in de eer ste ronde uit zouden vliegen. Maar hier staan we toch maar mooi in Rusland met een ticket voor de kwartfinale op zak. Wij moeten trouwens in de euforie wel reëel blijven. Roda is natuurlijk geen Europese topploeg. De mentaliteit, de verschrikkelijk goede team- geest en een uitstekende defensie, verdoezelen dat we voetballend nog een lange weg hebben te BELGRADO (GPD) - Een drei gende uitschakeling, 1-0 achter en een rode kaart voor Virdis. En toen kwam de mist. Juist op het mo ment dat het grote AC Milan fi guurlijk de mist in dreigde te gaan, werd de miljoenenploeg uit Milaan gisteravond gered door de ondoor zichtige grijze brei van Belgrado. De wedstrijd tegen Rode Ster - 56 minuten oud - werd afgeblazen en uitgesteld tot vanmiddag 15.00 uur. Negentig minuten lang, te begin nen bij 0-0. En tenslotte Milan weer met elf man, omdat Virdis, die rood kreeg, vervangen mag worden. „Het lijkt wel alsof Milan Voetballend kon Roda JC in Charkov inderdaad niet overtui gen. De aanvuringen van de 36.000 fans gaven Metallist echter ook geen vleugels. De Russen, heel moedig met vier spitsen opere rend, bezaten te weinig kwaliteit om te profiteren van het veelvuldi ge balverlies dat de Roda JC-voor- waartsen leden. Daarbij stak de door de gelouterde Brandts voor treffelijk geleide Roda-defensie, evenals in Guimaraes, met kop en schouders boven alles en iedereen uit. In de beginfase kwam Roda en kele malen in de problemen door dat de snelle Adzjojev te veel ruim te kreeg. Na de omzetting, waar door Diliberto in de mandekking belandde, tikten de minuten op het scorebord weg zonder dat echt de alarmbel moest worden geluid. Al leen enkele vrije trappen van Derkach waren niet van gevaar 'ontbloot. Roda vond het best zo, Metallist-coach Lemjesjko duide lijk niet. Hij bracht na rust aanval ler Tarassov - die vreemd genoeg niet in de basis stond - en even later Ivanov in het veld. Pijnbank Vooral deze laatste zorgde er voor dat Roda toch nog even op de pijn bank belandde. Met fraaie acties joeg hij het spel van de Russen in de richting van Jan Nederburgh. Uit voorzetten van Ivanov ontston den diverse gevaarlijke situaties in het strafschopgebied van Roda, maar de tegenstanders kwamen steeds een stap te laat om er munt BRUSSEL (GPD) De succesformule van Aad de Mos is nog niet uitgewerkt. KV Meche- len, de benjamin van het Europese voetbal, had gisteravond ook buitenshuis geen kind aan een van de grote, gereputeerde broers. Anderlecht, veertien dagen geleden al met 1-0 geklopt, ging in de eigen vesting met 2-0 onderuit en had na het opgeklopte Belgische on deronsje heel wat wonden te likken. „Moeten ze ons in de pers maar niet afschilderen als een stelletje schoppende beginnelingen", beet Erwin Koeman ook na afloop nog eens van zich af. Roda zijn in de wolken mét het resultaat. Links omhelzen Suvrijn en Brands elkaar, terwijl doelman Nederburgh goedgemutst rich ting kleedkamers loopt". (foto anp> Anderlecht, dat voor het eerst in twaalf jaar op eigen terrein een Eu ropa Cup-duel verloor, wenste zich niet klakkeloos neer te leggen bij de Mechelse greep naar de macht. De nummer twee van de Belgische competitie zocht van meet af aan zijn toevlucht tot provocaties van het ergste soort. Voor rust trapte vooral Johnny Bosman in die Brusselse val. De voormalige Aja- cied, snel geaard in België en afge lopen weekeinde tegen Antwerp goed voor zijn achtste en negende competitiegoal, kreeg een gele kaart onder de neus geduwd nadat George Grün zich demonstratief had laten vallen. Ook Erwin Koem an maakte zo'n staaltje van a-colle- gialiteit mee. uit te slaan. Nadat de zwak spelen de Van Loen eindelijk eens een keer doelman Kutjepov had getest, was het heilige vuur bij het mach teloze Metallist verdwenen. Jan Reker concludeerde dat zijn taktiek niet helemaal was geslaagd. „Wij hadden afgesproken dat wij zelf meer pressie zouden uitoefe nen. Dat is niet gelukt, omdat wij voorin steeds snel balverlies leden. Van Loen liep erg veel, maar had te weinig macht bij balbezit. Het har de veld en de vermoeidheid van af gelopen zondag, speelden onge twijfeld een rol". „Bij balverlies zat onze organisa tie perfect in elkaar. De achterhoe de stond heel sterk en heeft nauwe lijks iets weggegeven. Zoals altijd trouwens, want in vier Europacup duels hebben wij pas één tegentref fer. De Russen toonden veel lef, maar hadden te weinig inhoud. Voor ons was stand houden het eerste vereiste. Dat is gelukt. Wie we in de kwartfinale krijgen, inte resseert me eigenlijk niet. Na van daag wil ik desnoods wel naar No va Zembla". VOLENDAM (GPD) - Roddel en achterklap heb ben ertoe bijgedragen dat Jan Keizer eind vorig sei zoen vervroegd afscheid heeft genomen van de in ternationale scheidsrechterswereld. Hoewel hij nog een half jaar (ook) internationaal had mogen fluiten, haakte Keizer resoluut af. „Om persoonlijke rede nen", verklaarde de 48-jarige Volendammer des tijds. Een van die persoonlijke redenen blijkt evenwel de Nederlandse scheidsrechtersbaas Leo van der Kroft te zijn. Het boterde al langere tijd niet tussen de twee, zeker niet toen bekend werd dat de beslis sing om niet Keizer, maar Bep Thomas voor te dra gen voor de Europese kampioenschappen in West- duitsland, een unanieme was. „Maar ik heb zwart op wit staan dat die beslissing juist niet unaniem is genomen", zegt Keizer, nu hij door een publicatie in Nieuwe Revue opnieuw in het middelpunt van de belangstelling staat. „Van der Kroft heeft altijd be weerd dat er bij die besluitvorming sprake was van eensgezindheid in de UEFA-scheidsrechterscom- missie. Maar als je andere leden van de commissie op de man af vraagt of dat zo is, wordt dat ontkend". Volgens het weekblad heeft Jan Keizer gedwon gen afscheid moeten nemen. Keizer mocht dit zoen geen internationale wedstrijden meer leiden luidt het verhaal, omdat de Europese voetbalorga nisatie UEFA hem had geschorst vanwege zijn op treden in de Europa Cup Ill-finale Bayer Lever- kusen-Espanol. Acht dagen na zijn optreden in Leverkusen kreeg hij een persoonlijke brief van de secretaris-generaal van de UEFA, Hans Bangerter. Die prees hem voor de manier waarop hij het „karwei in Leverkusen" had geklaard. De scheidsrechterscommissie van de UEFA bleek daar anders over te denken. Op 18 juli werd het besluit genomen de Volendammer niet aan te wijzen voor de eerste ronde Europa Cup van dit seizoen. Leo van der Kroft blijkt dat vuurtje te hebben aangewakkerd. Hij inspireerde de UEFA- scheidsrechterscommissie maatregelen tegen Kei zer te nemen, omdat er zich in zijn ogen te veel men sen bij het nemen van de beslissende strafschoppen op het veld bevonden. Keizer: „Ik ben er van overtuigd dat ook hier Leo van der Kroft (gisteravond onbereikbaar voor com mentaar, red.) een wat merkwaardige rol heeft ge speeld. Laten we het daar maar op houden". PORTO (GPD) Porto-PSV (2-0) had beter schriftelijk af gedaan kunnen worden. Dat zou de houder van de Europa- Cup-I tijd en geld bespaard hebben, en de pakweg 15.000 toeschouwers de illusie dat Porto nog een keer wilde vlam men. Alle partijen kwamen nu bedrogen uit. De storm waarop de aanhang van de Portugese kampioen in stilte had gehoopt en waar PSV toch rekening mee had gehou den, was niet meer dan een flauwe bries. „Dit zijn niet de wedstrijden", blik te Ronald Koeman in het holst van de nacht terug op het kunstmatige duel, „die ik altijd zou willen spe len. Het was het verhaal van: wij wilden niet en zij kónden niet". De return was zodoende niet dan een slap aftreksel i smeekbede aan de paus heeft galavoorstelling twee weken gele- gericht", lachte de Westduitse arbi ter Dieter Pauly later. „En die bede is nog verhoord ook". Zelden zal een ploeg zo blij de mist in zijn gegaan. De uitschake ling van de Italiaanse kampioen was immers dicht bij. Rode Ster had juist - onzichtbaar door de mist - 1-0 gescoord. Een doelpunt van, naar het schijnt, Savicevic. Milan moest dus scoren om de stand weer gelijk te trekken. In het eigen sta dion was de ploeg immers niet ver der gekomen dan een 1-1 gelijk spel. Maar de Milanezen hadden in die 56 minuten niet één kansje ge had. Op dat moment kwam de mist pas echt goed opzetten. Scheidsrechter Dieter Pauly overlegde nog wel even met de UE- FA-waarnemer, de Oostenrijker Otto Demuth, maar verder spelen bleek onmogelijk. Tot intense vreugde van Milan. „Natuurlijk ben ik hier heel gelukkig mee", liet trainer Enrico Sacchi zich ontval len. „We kunnen nu weer van vo ren af aan beginnen zónder die goal. Een veel betere uitgangsposi tie, natuurlijk". den in Eindhoven. „Er was geen sfeer en geen ambiance", karakte riseerde Sören Lerby de onwaardi ge vertoning tussen de laatste twee winnaars van de Europese beker voor landskampioenen. „Ons enige doel was een ronde verder te ko men", verontschuldigde Koeman de afwikkeling van een formaliteit. „Als straks die lootjes weer uit de koker komen", redeneerde Lerby zakelijk, „zit PSV toch weer bij de laatste acht van Europa. Dat was het doel, daarin zijn wij geslaagd". Diepe sporen De kastijding in Eindhoven had bij Porto diepe sporen nagelaten. „Als wij de eerste wedstrijd met 5-0 had den verloren", bekritiseerde Koeman de ploeg van interim-trai ner Alfredo Murca, „zouden wij al les op alles hebben gezet en had den we wel gekeken waar het schip zou stranden". Porto daarentegen koos voor een aanpak met vier middenvelders en twee aanvallers, die pas een kwartier vóór de rust de steun kregen van Aguas. Dat ver baasde Guus Hiddink nog het meest. „Ik had verwacht dat Porto veel r dragen ze je op handen, en aan de andere kant maken ze topsport on mogelijk door zich zo aan de regels te houden. Ik had toch iets anders verwacht". Door de maatregel van de sociale dienst loopt Knol onge veer vijfhonderd gulden mis. „Ik denk dat ik de fiets ga verko pen die ik van de burgemeester heb gekregen als cadeau voor de overwinning. Die moet toch wel vijfhonderd gulden opbrengen, lijkt me". Kwaad als ze is, vertelt ze volgen de maand naar de sociale dienst te zullen toegaan om haar uitkering op te zeggen. „Ik ben het zat". Ze hoopt binnen enkele weken een contract met een sponsor te teke nen. „Ik heb een aantal aanbiedin gen". De sociale dienstwil bij mon de van het hoofd van de afdeling Rip niet reageren op de aantijgin gen van Monique Knol. SOEST (GPD) De olympisch kampioen wielrennen Monique Knol heeft zwaar de pest in. Een prachtige ontvangst in de gemeen te Soest na het behalen van haar gouden medaille, veel cadeaus en een blij gemeentebestuur. En dan een paar weken later een koude brief op de deurmat van de ge meentelijke sociale dienst, dat haar uitkering een paar weken wordt stopgezet... wegens te lang verblijf in het buitenland. Monique Knol heeft al enige tijd een uitkering. Dat schept bepaalde verplichtingen. Zo mag zij volgens de wet niet langer dan vier weken met vakantie zijn in het buiten land. „Voordat ik naar Seoel ging, heb ik het keurig gemeld, daar heb ik verder nooit meer iets van ge hoord. Ze zeiden wel eens, wat ben je vaak weg, nou ja. En nu dit. Ik vind het geen stijl. Aan de ene kant Aguas vanaf het begin zou spelen. Het was toch een teken van angst dat ze dat niet aandurfden". „Porto heeft er de ploeg niet naar om onze speelstijl te veranderen", sloeg Wim Kieft de spijker op de kop. „Ze wachten altijd af en blij ven loeren op dat ene kansje. Toch hou je er vóór de wedstrijd reke ning mee dat het gaat stormen. Dat gebeurde niet. Er zat totaal geen gevaar in die ploeg, er ging geen en kele dreiging van uit. Als ze vroeg hadden gescoord, zou het mis schien nog anders zijn gelopen. Nu verloren ze ook nog de moraal". Voor PSV was er daardoor geen vuiltje aan de lucht en kon Kieft halverwege met een gerust gewe ten in de kleedkamer achterblij ven. De wissel met Hans Gillhaus was volgens afspraak. „Door die bles sure tegen Twente was Kieft maar voor 60 procent fit. Toch wilde ik hem er graag bij hebben", verklaar de Hiddink achteraf, „omdat hij al tijd aandacht vraagt". Het ope ningsdoelpunt op slag van rust van Aguas paste echter niet in het sce nario van Hiddink. Het schoon heidsfoutje in de verdediging zat de PSV-trainer bepaald niet lek ker. „Je kunt kletsen als Brugman, maar die 5-0 zit in het achterhoofd en die praat je niet weg. Dat zag je vooral aan de manier waarop we die tweede goal (kopbal van inval ler Domingos) hebben weggege ven. Op zo'n moment speel je te ge makkelijk en word je slordig". De doelstelling van PSV kwam echter nimmer in gevaar. Met Ge rald Vanenburg in een absolute hoofdrol zetten de Brabanders de wedstrijd volledig naar de hand en kregen ze zelfs nog twee uitgelezen mogelijkheden (Kieft en Ellerman) om doelman Ze Beto in het onge luk te storten. „In zo'n wedstrijd als vanavond", doelde Hiddink op Juul Ellerman en Anton Janssen, „kun je zien dat een paar spelers Europees nog groen zijn. Ze zou- i Breukelen ontfermt zich over de bal, voordat de Portugezen Gomes en Madjer gevaarlijk kunnen t den iets meer moeten brengen, maar ze raken nog te gauw geïnti mideerd als ze Europees voetbal spelen. Dan zie je meteen het ver schil met spelers als Lerby, Koem an, Gerets en Vanenburg, die door de wol geverfd zijn en die zich hele maal kunnen fixeren op zo'n Euro pa-Cupduel". Tegen Porto anno 1988 maakte het allemaal weinig uit. De ploeg had al vooraf de handdoek in de ring gegooid en miste het vermo gen om over te schakelen op een speelwijze die zij niet gewend is. PSV zou dat wel kunnen. Met uit zondering van Madjer, een balvir- tuoos-pur sang, kwamen de Portu gezen ook in de persoonlijke duels maar zelden als winnaar tevoor- (foto ANP) schijn. „Als je echter tegen een ploeg speelt die scherper is dan Porto", keek Hiddink over de kwa lificatie van vannacht heen, „mag er niet één uitvallen". Het komt hem daarom niet slecht uit, dat Van Aerie en Nielsen binnenkort hun rentree kunnen maken, waar door de concurrentie alleen maar heviger wordt. MADRID (DPA) - De Westduitse voetballer Bernd Schuster en Jo- sep Luis Nunez, de voorzitter van zijn vroegere werkgever FC Bar celona, staan in Spanje wegens be lastingontduiking voor het ge recht. Schuster, die vroeger bij Barcelona speelde en sinds deze zomer voor Real Madrid uitkomt, zou van 1983 tot 1986 bij het invul len van zijn belastingformulier in- BRUSSEL (ANP) - KV Mechelen en PSV zullen nog voor het week einde proberen de impasse rond de vaststelling van de datums voor de supercup-duels te doorbreken. Manager Paul Courant van KV Mechelen verklaarde woensdag avond na Europa Cup-wedstrijd van zijn club tegen Anderlecht, dat hij voor zaterdag met de houder van de Europese beker voor lands kampioenen tot een vergelijk wil' komen. Bij Mechelen gaat de voor keur sportief gezien uit naar één duel op neutraal terrein. „Finan cieel gezien zijn twee wedstrijden aantrekkelijker. Maar dan wel als de inkomsten aan recettes broeder lijk gedeeld worden. In Mechelen hebben we slechts een. capaciteit van 14.000 toeschouwers. PSV heeft het dubbele en kan dus veel meer verdienen". komsten uit sponsor-overeenkom sten hebben verzwegen, waardoor hij 6,6 miljoen pesetas (ruim 100.000 gulden) te weinig aan be lasting betaalde. De aanklager heeft een jaar gevangenisstraf ge- eist plus nabetaling van de belas tingschuld en een boete ter hoogte van hetzelfde bedrag. Nunez moet zich verantwoorden Schuster te hebben geholpen. Te gen hem is de eis een gevangenis straf van drie maanden en een boe te van 7,6 miljoen pesetas. De advo caat van het tweetal heeft vrij spraak gevraagd. Schuster verklaarde voor de rechtbank zich niet om belasting- aangelegendheden te hebben be kommerd. Hij zou geheel hebben vertrouwd op de FC Barcelona, te meer daar het de club was, die de sponsor-contracten afsloot. Nunez beriep zich erop niets met de belas ting-aangelegenheden van zijn spe lers te maken te hebben. DONDERDAG 16.05-16.50 BBC 2: Tennis: verslag van de internationale Benson Hedges ten niskampioenschappen op Wembley. 16.10-16 55 Did 2: Pfitt: sportmagazine voor jongeren. 17.00-18.05 BBC 2: Tennis: verslag van de internationale Benson Hedges ten niskampioenschappen op Wembiey. 20.30-21.30 Super: American College Football. 22.00-23.05 Super: Super Dutch Foot ball: Nederlands voetbal. 23.30-23.40 Super: World of Golf: golf- 23.30-00.30 SKY: The Monroe Indy-Cart World Series 1988: vanuit Miami. 00.20-01.05 BBC 2 Tennis: samenvat- VRUDAG 15.00-17.00 Did 3: Stuttgart Classics- tennistoernooi. De veelal stuitende provocaties van Anderlecht had de Koninklijke Voetbalclub Mechelen, vastbeslo ten om dit seizoen zowel de Eu ropese als de Belgische troon te be stijgen, aan zichzelf te danken. 'Achter de Kazerne' haalde het lie velingspeelgoed van voorzitter- /geldschieter John Cordier zich veertien dagen geleden de woede van Anderlecht op de hals door een rode kaart uit te lokken (Stephen Keshi trapte al na twee minuten in de valkuil van Piet den Boer). Tot twee maal toe werd bovendien een opzettelijk uitgetrapte bal (wegens een blessure) niet aan de tegen stander geschonken en ook dat zet te in Brussel veel kwaad bloed. Wat Anderlecht echter het meest steekt, is de spectaculaire opmars van de naburige provincieclub. Het statige paradepaardje van het Bel gische voetbal, die gisteren in het Astridpark de 159ste Europese wedstrijd afwerkte, kan het succes van De Mos cum suis (veertien Eu ropa Cup-duels...) maar moeilijk verkroppen. „Het lijkt wel of ze stinkend jaloers op ons zijn", vond Erwin Koeman. De Groninger in Belgische dienst ergerde zich de afgelopen weken mateloos aan de uitspraken van Anderlecht-spelers in dag- en weekbladen: „Het leek Nederland- Westduitsland wel, maar dan in het klein. Anderlecht heeft ons in elke publicatie gekleineerd. Ze hebben zichzelf gelukkig door dat kinder achtige en denigrerende geklets zwak gemaakt". En breeduit grij zend: „En ons sterk, want als iets ons heeft opgepept, was dat het wel". Voor het trio Nederlandse inter nationals Koeman en Bosman in geel-zwart en Van Tiggelen in paars-wit was het opgeklopte Belgische onderonsje de laatste test voor Italié-Nederland, volgen de week woensdag in Rome. In ver band met de interland België- Tsjechoslowakije ligt de competi tie het komend weekeinde plat. Meest opvallende international met een Nederlands paspoórt in het bomvolle Constant Vanden- stock-stadion was Erwin Koeman. De middenvelder hield zich on danks de Brusselse pesterijen moeiteloos staande en groeide na zijn wonderbaarlijk mooie treffer na achttien minuten een afstand schot van zo'n 28 meter na voorbe reidend werk van Johnny Bosman uit tot de beste man van het veld. In de schaduw van Koeman kwam ook Bosman tot een aardige presta tie. Alleen Van Tiggelen, overijve rig maar er nauwelijks in slagend zijn gammele defensie op orde te brengen, ging in de frontale bot sing onderuit. KV Mechelen, nog immer onge slagen in Europees verband, deel de Het Grote Voorbeeld reeds na één helft en 25 seconden de gena deklap toe. Nog geen halve minuut na de hervatting bediende de uit blinkende Mechelse goalie Preud- 'homme de door De Mos weer eens opgeroepen Ohana. De Israëlische balgoochelaar had succes bij zijn speurtocht naar het lek in de Brus selse defensie en de wedstrijd zat op slot (2-0). Collectief Chaotisch heen en weer dravend realiseerde Anderlecht zich daarna dat er tegen het Mechelse collec tief, tactisch superieur en alleen het eerste kwartier niet overlopend van zelfvertrouwen, geen eer te be halen was. De beste mogelijkheden waren zelfs voor Ohana (naast) en De Wilde, die op aangeven van Bosman de verkeerde kant opkop te. Zo dicht bij het vijandelijke doel kwam Anderlecht nimmer. Wel licht dat de toprecette van gister avond, zo'n 1.250.000 gulden, geïn vesteerd kan worden in een aanval ler die meer doet dan plichtmatig achter ballen aanrennen. Over zulke spelers beschikt De Mos in ruime mate. Gisteravond kon hij het zich permitteren storm ram Den Boer aan de kant te laten. „Maar zoals iedereen kan zien staan er waardige vervangers klaar", haalde de voormalige Hage naar na afloop zyn gelyk. „Deze overwinning is voor mij een nieuw bewijs dat we met Mechelen op de goede weg zijn. Drie jaar geleden zijn we met z'n allen begonnen. Niemand leek in een goede afloop te geloven, maar een jaar later won nen we de Belgische beker. En toen we vorig seizoen de Europa Cup pakten, lachte er niemand meer. Dit is geen toeval, dit is pure PAUL ONKENHOUT

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17