Ruiterschool Liethorp voorlopig niet verkocht 'Als eenling breng ik meer teweeg dan de massa Ruzie in Voorschotense raad over subsidie aan bibliotheek Geen extra geld voor ouderenwerk WIE MET ADVERTEREN HOOG WIL SCORE KAN 'T BESTE Z'N KOPPIE GEBRUIKEN. VOORSCHOTEN - In Voorscho ten halen zoveel ouders hun kin deren buiten de vakanties van school, dat de gemeente een har dere richtlijn wenst. Raadsfrac ties, vertegenwoordigd in het be stuur openbaar basisonderwijs, willen een maximum van tien extra vrije dagen per jaar. Deze tien dagen zijn in de wet geregeld maar de plaatselijke leerplichtambtenaar merkte de laatste jaren dat niet alle school hoofden zich daaraan houden. De ambtenaar noemt dat een 'on gewenste situatie', maar heeft over het algemeen de adviezen van hoofden overgenomen. Als die wat extra dagen willen toe staan. heeft de ambtenaar daar nog nooit een streep door ge haald. Voorschoten wil maatregelen tegen verzuim op basisschool "Er is geen limiet meer", legt wethouder J. Visser (onderwijs) uit. "Deze ontwikkelingen ver storen het groepsgedrag, de cy clus wordt onderbroken en leer lingen kunnen leermoeilijkhe den krijgen". Op extra aandacht of bijscholing hoeven de leerlin gen die langdurig wegblijven niet te rekenen. "Op die manier zou je de wereld omdraaien", op pert de wethouder verontwaar digd. Als bestuurder van het open baar onderwijs had zijn gemeen te de verlofregeling in openbare scholen aan banden kunnen leg gen, maar volgens Visser zou dat de concurrentiepositie van deze schoolvorm uithollen. Vandaar de vriendelijke, doch dringende vraag aan de verschillende schoolbesturen om het samen eens te worden over strengere ei sen. In geen geval mag de zwarte piet bij de leerplichtambtenaar komen te liggen. Volgens Visser kent Neder land twee categorieën ouders die hun kinderen langer van school houden: buitenlandse werkne mers en mensen die zich veel va kanties kunnen veroorloven. "Voorschoten is een redelijk wel varende gemeente en het gaat hier vooral om de tweede groep", stelt hij vast. "Mensen die tien dagen op ski-vakantie gaan, tien dagen met pasen en vaak nog wat". Harde cijfers zijn moeilijk te geven. Visser weet wel dat in een vergelijkbare gemeente in het zuiden van Gelderland het verzuim de 30 dagen per jaar te boven ging. Tot nu toe heeft al leen de Nutsschool aangekon digd zich aan de tien extra dagen per jaar te zullen houden. VOORSCHOTEN - Tussen de Voorschotense gemeenteraads fracties en burgemeester en wet houders is flinke wrijving ontstaan over een klein, extra bedrag voor de bibliotheek. Terwijl de meerder heid een maand geleden adviseer de om 10.000 gulden extra te geven om de gestegen loonkosten en ex tra leengelden te compenseren, blijven B en W vasthouden aan de nullijn. Dit bleek gisteravond in de raadscomissie voor welzijn. Volgens de directrice, G.C. Sterck, wordt haar biblio theek daardoor gedwongen in an derhalve maand een ander beleid uit te stippelen. "Het zal de dienst verlening schaden als we deze stij gingen van buitenaf niet vergoed krijgen", verduidelijkte ze gister avond haar bezwaarschrift tegen de nullijn in het welzijnsplan. Welzijnswethouder L. Marselis (CDA) verbaasde zich over haar woorden: "Op een begroting van zes ton is 10.000 gulden geen be drag waar een penningmeester van Wegvallen subsidie Leiderdorp stelt bestuur teleur LEIDERDORP - "Wij zijn niet bang uitgevallen en zien de toekomst met optimisme tege moet. Momenteel bekijken we de mogelijkheden om het ver lies van de gemeentelijke sub sidie op te vangen. Er liggen al plannen op tafel". Dit zegt J.Westerbeek, voorzitter van de Stichting Ruiterschool Liet horp in Leiderdorp, over de be slissing van de gemeente om subsidie meer te geven. De ruiterschool Liethorp in Leider dorp bestaat 21 jaar. In het begin waren paarden en ruiters gehuis vest in een oude houten schuur op de plaats waar nu de Muzenhof staat. Tien jaar geleden betrok de vereniging een nieuw gebouw in de Bloemerd, Met een binnen- en een buitenbak, ruime stallen, be stuurskamers, een kantine en de mogelijkheid om met de 24 paar den en pony's buitenritten te ma ken. Liethorp krijgt met ingang van 1989 geen subsidie meer van de ge meente. Dat is op 10 oktober beslo ten in de gemeenteraad. Slechts een kleine meerderheid stemde voor de stopzetting. Vooral voor PvdA, PPR/PSP en VVD was de maat vol. Al jaren kampt Liethorp met grote tekorten. De raadsleden hebben er genoeg van om steeds maar weer op te moeten draaien voor het begrotingstekort. Liethorp heeft twee besturen: het verenigingsbestuur, dat zich vooral bezighoudt met gezellig heidsactiviteiten en wedstrijden en het stichtingsbestuur, dat zich be moeit met de accommodatie en de financiën. Ze werken nauw samen om een oplossing te vinden voor de stopzetting van de subsidie. Bedrag "We kunnen niet spreken van een jaarlijks vast tekort. We had den het ene jaar meer nodig dan het andere. De gemeente eist van ons een goede begroting en een strak beleid. Dat vinden wij een redelij ke eis, maar helaas kunnen we er door allerlei omstandigheden voor lopig niet aan voldoen", zeggen beide voorzitters. Westerbeek is dan ook niet boos op de gemeente. "We zijn natuur lijk niet blij met de beslissing, maar we hebben er alle begrip voor. Nu moeten we zelf oplossingen zien te vinden. We denken dan vooral aan uitbreiding van het pension. We hebben nu negen paarden, die bij ons gestald staan en door ons ver zorgd worden. De stallen zijn vol, er is zelfs een kleine wachtlijst. Uit breiding van het aantal stallings plaatsen, bijvoorbeeld door de aan koop van een stalcontainer, is voor Bromfietsers ons een mogelijkheid om r geld te krijgen. Er wordt nog c legd", zegt Westerbeek. Verkoop In de gemeente zijn stemmen op gegaan om de manege te privatise ren. Dat zou betekenen dat er een eigenaar en directeur gezocht moet worden. De ruiterschool zou dan commercieel worden en van karak ter veranderen. "Er is geen enkele reden om verkoop te overwegen. We denken niet eens aan verkoop. Het zou toch zonde zijn als deze rui terschool wordt verkocht. We be staan al 21 jaar en hebben ons be staansrecht bewezen", zegt Wester beek. Visser voegt daar nog aan toe dat de ruiterschool niet mag verdwij nen vanwege de belangrijke func tie die de school vervult voor de le den. "Dit is niet alleen een plaats waar je kunt leren paardrijden. We vinden het heel belangrijk dat onze leden ook andere redenen hebben om hier te komen. Zo geven we bij voorbeeld een cursus paardenver- zorging en leren met name de kin deren hoe ze met de dieren moeten omgaan. Op een gegeven moment werpt die cursus vruchten af, want als de kinderen enthousiast zijn, komen ze om bijvoorbeeld stallen te vegen, paarden te borstelen en om te helpen bij de lessen. De wat oudere kinderen leren het aan de jongeren. Het is heel leuk om te zien wat een plezier ze erin hebben. En we hebben ze nodig. Want er is niet genoeg geld voor vaste krach ten. We hebben één stalknecht in dienst en de vrijwilligers helpen hem zoveel mogelijk. Voor onze oudere leden is de sociale functie heël belangrijk. Dit is een plaats om vrienden en kennissen te ont moeten". Nog een manier om aan geld te komen, is de verhuur van de kanti ne aan particulieren en de uitbrei ding van het aantal lessen. Momen teel zijn er 136 jeugd-ruiters en 148 volwassenen. Daarnaast heeft de vereniging nog zo'n 200 leden die niet op de paarden rijden, maar die lid zijn vanwege de gezelligheid of omdat familieleden de paarden sport bedrijven. Liethorp viert het tienjarig be staan van het gebouw in de Bloe merd zaterdag 19 november. Vanaf 10.00 uur 's morgens is er een serie springwedstrijden en om 15.30 uur is er een sportfestijn voor leden, oud-leden en belangstellenden van de vereniging, 's Avonds is er voor alle Liethorpers een groot feest met koud buffet en de band 'Cruel but Fair'. "We zien de toekomst met opti- VOORSCHOTEN - Het Gecoördi neerd Ouderenwerk Voorschoten (GOV), een overkoepelende orga nisatie van alle plaatselijke oude- renorganisaties, moet zich blijven behelpen met een halve arbeids kracht. De gemeenteraad voelt er niets voor om geld beschikbaar te stellen voor een hele kracht of nog meer, zoals het GOV had gevraagd. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommis sie voor welzijn. eens welwillend naar een uitbrei ding van het aantal personeelsuren kijken. Welzijnswethouder L. Mar selis denkt daarbij aan een uitbrei ding tot 30 uur per week, maar noemde dat geen harde toezegging. De verschillende partijen loof den het GOV voor de verbeterin gen bij de maaltijdvoorziening en vorderingen op het gebied van be jaardenalarmering, 1 maar hadden ook hun twijfels. Het CDA vraagt zich af of de instantie alleen geïn ventariseerd heeft of ook gecoördi neerd. De partij mist duidelijke keuzes in het meerjarenplan. Terwijl het GOV met de perso neelssterkte aan de landelijke norm wil voldoen (1,3 krachten voor 2800 Voorschotense ouderen), constateert de VVD dat de instel ling haar matrixen en tabellen "heeft toegeschreven naar de ge wenste personeelsuitbreiding". Dat Voorschoten achterloopt met zijn ouderenvoorzieningen, waagt de partij te betwijfelen. Ze vraagt zich bovendien af of ouderen wel zo'n behoefte hebben aan het werk van het GOV. Ook de wethouder liet zich in die richting uit, met zijn opmerking dat Voorschoten een af wijkende ouderenproblematiek heeft. Veel ouderen zouden zich heel aardig kunnen redden. De PvdA/PPR-fractie is bang dat het GOV van coördinatie naar or ganisatie zal afglijden en vindt dat het gemeentebestuur de beslissin gen moet blijven nemen. Het GOV zou volgens de partij het best kun nen worden omgevormd tot een ouderenraad, die adviezen geeft aan de gemeente. De gemeente houdt haar verantwoordelijkheden en organiseert het nodige. wakker ligt. De zaak komt toch ze ker niet op losse schroeven te staan als u die 10.000 gulden niet krijgt". Hij wil in januari of februari vol gend jaar een rapport op tafel heb ben over de taken en verantwoor delijkheden van de bibiotheek, de mogelijkheden van samenwerking en automatisering. Als het nodig mocht zijn, kan de gemeente dan alsnog de subsidie optrekken. Door de teugels voorlo pig strak te houden, geeft het colle ge uiting aan haar zorgen over de ontwikkelingen. Volgens de direc trice kan haar instelling onmoge lijk op zo'n korte termijn een rap port leveren: de ontwikkelingen bij de provincie en de bibliotheekcen trale zijn daarvoor nog te onduide lijk. Niet netjes De verschillende partijen heb ben evenzeer hun zorgen en zien uit naar een discussie, maar ze vin den het onverantwoord om al op voorhand te korten. Dat zou het functioneren moeilijk maken en een "organisatorisch onwerkbare situatie" scheppen. In verschillen de bewoordingen verbaasden ze zich over de "wonderlijke herha ling van zetten" Collegepartij Pvd A/PPR noemde de houding van B en W zelfs "niet netjes". Ook het CDA van Marselis, dat in de vorige commissievergadering een voorbehoud maakte, wil de bours trekken. Volgens de partij heeft de bibliotheek in het verle den meermalen aangetoond goed te weten wat bezuinigen is. De PvdA/PPR noemde de begroting van de bibliotheek ronduit scherp "Daar kan niet zomaar 10.000 gul den vanaf. Dan zou je de instelling schade doen". Volgens de VVD meet de gemeente duidelijk met twee maten. Bij andere instellin gen verhoogt ze de subsidie wel als daar - door ontwikkelingen van buitenaf - meer geld nodig is. Ook in deze commissievergade ring gaf de welzijnswethouder niet toe: "We zullen wel zien of we ons voorstel zullen wijzigen. Zo niet, dan kunt u tijdens de begrotings vergadering later deze maand in actie komen". De WD zinspeelde daar al op. Dekbedden ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse politie heeft gistermiddag twee 24-jarige Rotterdammers aan gehouden die bij de Casba aan de Rijndijk twee dekbedden wilden meenemen. In hun auto vonden ge alarmeerde agenten twee schilde rijen en vier weegschalen die eer der op de dag in Leiderdorp waren ontvreemd. De mannen zijn inge sloten en de politie houdt er ernstig rekening mee dat zij nog meer za ken zullen bekennen. op de bon OEGSTGEEST - Bij een verkeers controle in Oegstgeest hebben van morgen 30 bromfietsers een pro ces-verbaal gekregen voor een op gevoerde motor of het ontbreken van bepaalde voorzieningen aan hun brommer. In totaal werden tussen half acht en tien uur 101 brommers aangehouden in de buurt van de Laan van Oud Poel geest. Volgens de politie werpen de maandelijkse controles duidelijk hun vruchten af en worden tegen woordig minder bromfietsen opge voerd. Een snelheidscontrole op de Warmonderweg leverde gistermor gen tussen acht uur en tien voor half tien 20 processen-verbaal op voor snelheden tussen de 65 en 89 kilometer. Op de Rhijngeester- straatweg reden gistermorgen tus sen elf uur en kwart over twaalf 15 van de 284 gecontroleerde auto's te hard. Zoeterwoudse molenaar zet strijd tegen verbreding rijksweg onverdroten voort ZOETERWOUDE - "Ik krijg hier tien banen van de rijksweg A4 voor mijn deur", roept Rien van Schaijck, molenaar van 'Zelden van Passé' uit. Die molen dateert uit 1642 en ook de Zoeterwoudse Westeindse polder, waar het bouwsel staat, kent volgens Van Schaijck een eeuwenlange geschiede- door Wim Koevoet Nog net niet met de vuisten ge bald betrekt hij de stelling "dat de cultuur die zich hier al die eeuwen heeft gemanifesteerd niet zo maar even in vijf, zes jaar kan worden weggewerkt". De verbreding van de rijksweg aan de 'molenkant' van de weg lijkt nu de Zoeterwoudse bezwa ren noch bij de provincie, noch bij rijkswaterstaat gehoor vin den, onafwendbaar. Toch is Van Schaijcks strijdvaardige taalge bruik doorspekt met termen als "op de barricades". En: "Ik als eenling breng meer teweeg dan de massa". Maar ook: "Misschien strijd ik wel een verloren strijd, maar ik wil eervol ten onder gaan. Ik ben trouwens niet hele maal alleen. De Rijnlandse mo lenstichting, de vereniging Hol landse molens, Zoeterwoudena- ren en de provinciale molencom missie staan allemaal achter De verbreding van de rijksweg met twee keer drie rijbanen en mogelijk zelfs met twee keer vier, over een lengte van elf kilo- mer, begint bij het Prins Claus plein in Leidschendam en ein digt bij de Europaweg in Zoeter- woude. Met het project, dat in 1996 moet zijn afgerond, is 150 miljoen gulden gemoeid. Van Schaijck had veel liever gezien dat Rijkswaterstaat aan de andere kant, de westzijde, aan het verbreden was geslagen. De verbreding van de A4 ter hooge van Zoeterwoude had dan de Vinkensloot bij Vlietland als be ginpunt moeten krijgen. Baken Nu komt de rijksweg pal langs de Meerburgerwetering te lopen, het watertje dat Van Schaijck nu nog van al het geraas van het snelverkeer scheidt. Volgens de in Leiden woonachtige molenaar wordt dat linke soep. "Houdt het dijklichaam dat wel. Er is hier veengrond, het zakt hier tot en met". Voorts vreest hij dat zijn Zel den van Passé een baken wordt. "Daarmee bedoel ik dat de auto mobilisten meer op de molen dan op het verkeer gaan letten. Want ze vinden het wel mooi om te zien, hoor, zo'n molen. Maar ze hebben er niets voor over. Dat is trouwens kenmerkend voor de opstelling tegenover molens in het algemeen. Molens, overal staan ze op. Albert Heijn zet mo lentjes op al zijn artikelen, Ne derland wordt met molens aan de man gebracht. Ik vind dat we voortaan één piek moeten hef fen, telkens als een molen op die r wordt gebruikt". De molenaar stelt vast dat ook het natuur- en landschapsbeheer in het geding is. "Maar heel veel mensen hebben daar geen oog voor. Alles is gefixeerd op geld". Rijkswaterstaat, vertelt hij, heeft becijferd dat een verbreding aan de andere kant van de weg vijf miljoen gulden duurder is. Rijks waterstaat zou dan namelijk gronden moeten aankopen en er dient een gasleiding te worden verlegd. Onleefbaar Van Schaijck heeft aanzienlijk minder moeite met die extra vijf miljoen gulden. "Dat is nota be ne drie rotte procentjes van het hele bedrag. En als je daar zo veel mee kan verdienen, zoals het be houd van dit unieke landschap, dan doe je daar toch niet moeilijk Van Schaik weet zeker dat het "onleefbaar" wordt op de molen. Nu al heeft hij bij vooral zuid westenwind veel last van het la waai en de stank, veroorzaakt door de duizenden auto's die el ke dag opnieuw over de A4 ra zen. Van geluidschermen wil hij niets weten. Die zouden zijn mo len uit de wind houden. Eigen lijk, redeneert hij, is er nog maar één mogelijkheid en dat is ver plaatsing van de molen naar het andere einde van de polder. "Maar Rijkswaterstaat piekert niet over verplaatsing, want dat kost geld". Van Schaijck komt nu hele maal los: "Iedereen moet worden gemobiliseerd. Ze gaan hier alles in het asfalt zetten". Hij duikt desgevraagd in de geschiedenis van de molen, waarvan de Rijn landse Molenstichting de eigena resse is. "Al in het verre verleden was de molen de oorzaak van een controverse. Het waterpeil was l en 's winters hoog. De boeren wilden hun koeien zo mers laten grazen en dus water in de polder houden. Het zomerpeil was al laag, maar toch wilden de molenaars van toen draaien. De boeren zeiden: die molen komt ons zelden van pas. Vandaar de naam. Na de boeren nu Rijkswa terstaat. De molen doet zijn naam te veel eer aan". U wilt als ondernemer uw doelgroep zo effectief.mogelijk bereiken. Dus stelt u zich, als het om adverteren gaat zó op, dat u doelrijpe kansen meteen in pure winst kunt omzetten. Het LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD biedt u volop de gelegenheid te scoren. Met onder andere de pagina's AUTOMARKT - WATERSPORT - ONROEREND GOED - VAKATURES geven wij u zomaar een aantal voorzetten op maat die écht niet te missen zijn. En wat belangrijker is: uw klant mist ze niet. Want die staat daar, oog in oog met u, in het relfde interesseveld. Als u ook op resultaat wilt adverteren, bel dan 071-161400 Dan geven wij graag de taktiek prijs. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in doeltreffend adverteren.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14