TAD LEIDEN Kuijers krijgt nog tot april voor cultuurnota Leidse raad tegen rijksweg 11 west Eerste bedrijven eind 1989 in Roomburg LEIDSCH m DAGBLAD Gesprek over fusie nutsbedrijven blijft zonder enig resultaat Boekverkoping in bibliotheek Fietser gewond Man bekneld na ongeval Flinke schade bij brand bij benzinepomp Brand door vastgelopen ventilator Overtreding vuurwapenwet Hele gemeenteraad steunt motie Wethouder overweegt acties samen met Voorschoten Begrip van Goekoop voor acties van Leidse politie s LEIDEN In de Centrale Biblio theek van Leiden wordt zaterdag 19 november tussen 10.00 en 16.00 uur een boekverkoping gehouden. Alle boeken die niet meer in de col lectie passen, verouderd of kapot zijn, worden verkocht voor een gul den of een rijksdaalder. Iedereen mag maximaal tien boeken kopen. De bibliotheek is te vinden aan de Nieuwstraat. LEIDEN - Wethouder Kuij- ers krijgt van de gemeente raad tot april de tijd om een cultuurbeleid op papier te zetten. Een motie van die strekking werd gisteravond door de voltallige gemeen teraad aangenomen. Kuij- ers zelf was het eens met de motie omdat hij verwacht de klus makkelijk te kun nen klaren. Daarmee heeft Kuijers de belang rijkste kritiek op zijn beleid voorlo pig weggenomen. Die kritiek gold met name het feit dat de tweeën half jaar geleden beloofde cultuur nota nog steeds niet is uitgebracht. PvdA en D66 maakten de afgelo pen dagen al duidelijk bereid te zijn de wethouder uitstel te gun nen. Het CDA ging daarmee slechts akkoord wanneer de wet houder aan een termijn werd ge bonden. De raad verwacht in februari eerst een voorstel over het beelden- LEIDEN Een 17-jarige fietser uit Leidenaar is gistermiddag licht ge wond geraakt bij een aanrijding met een NZH-bus op de kruising Breestraat/Kort Rapenburg. Hij is met een ontwrichte enkel overge bracht naar het AZL. De fietser en de bus, bestuurd door een 41-jarige Noordwijker, wilden tegelijkertijd rechtsaf het Kort Rapenburg oprijden. De chauffeur dacht ten onrechte dat de fietser op de stoep reed. De fiet ser schrok zo van de bus toen die de bocht nam, dat hij het trottoir opreed. Hij gleed vervolgens van het trottoir af en kwam tegen het rechterwiel van de bus terecht. LEIDEN - Een 61-jarige man uit Leidschendam, die bij een ongeluk bekneld raakte tussen zijn stoel en het stuur, is gistermiddag door toe vallig passerende leden van de Leidse brandweer bevrijd. Door het stuur van de auto met behulp van gereedschap te breken, kon de man snel uit zijn benarde situatie worden gehaald en voor onderzoek naar het AZL worden gebracht. Het ongeval ontstond rond 13.00 uur. De man stond te wacht voor het rode licht op de afslag van de A4 bij Europaweg in Zoeterwoude. Hij kreeg, terwijl hij optrok, een aanval van epilepsie. Daardoor raakte de auto uit koers, schampte het vervoermiddel van een 29-jari- ge vrouw uit Oude Wetering en kwam vervolgens onder aan het ta lud van de oprit tot stilstand. Door de klap kwam de man klem te zit ten. LEIDEN - Een brand heeft van nacht in de benzinepomp-shop van Huisman aan de Willem de Zwij gerlaan een schade opgeleverd van enkele tienduizenden guldens. Vermoedelijk is de brand ontstaan tijdens een inbraak. Een klein ruit je was stukgeslagen en daaronder stond een vuilcontainer die wel licht als opstap heeft gediend. De brandweer wist de brand tijdig te blussen, zodat aleen het interieur, snoep- en snackwaren en rookarti kelen verloren gingen. Er is een on derzoek ingesteld aar de oorzaak van de brand. De politie houdt re kening met brandstichting. LEIDEN - De Leidse professor dr. J.J. van Rood, hoogleraar in wendige geneeskunde met als bijzondere leeropdracht im- munohematologie in Leiden, heeft vandaag een eredoctoraat van de universiteit van Essen ge kregen. Het is zijn achtste ere doctoraat en dat is uniek voor Nederland, aldus de Leidse me dische faculteit. De universiteit van Essen heeft Van Rood het eredoctoraat verleend voor zijn werk op het gebied van de transplantatiege neeskunde. Hij is een van de geestelijke vaders van het HLA- systeem, een wijze van weefsel- de kunstbeleid. Daarna moet de cultuurnota volgen, hoewel deze benaming de inhoud niet zal dek ken. In de motie wordt slechts ge sproken over 'nadere voorstellen met betrekking tot de cultuurnota' en wat dat precies inhoudt moet in april blijken. De nota, waarover de laatste da gen zoveel is gesproken, werd gis teravond in de gemeenteraad gety peerd als 'een aanzet voor een cul tuurbeleid'. CDA-leider Walen kamp meende dat het 'meer moet zijn dan een inhoudsopgave van een nog te schrijven nota' en zijn PvdA-collega De Vreeze hield het er op 'dat Kuijers met een goed ver haal moet komen'. Scepsis Walenkamp, die het voortouw had genomen in de kritiek op Kuij ers, toonde zich na afloop van de begrotingsvergadering tevreden. "Het is voldoende prikkel voor Kuijers om zijn belofte waar te ma ken de nota zelf te gaan schrijven wanneer niemand anders dat doet", aldus Walenkamp: "Ik barst van de scepsis over de prestaties van deze wethouder. Dit is de laatste kans voor een cultuurbe-, leid. Lukt het niet voor april, dan verdient Kuijers een duidelijk ne gatief oordeel". Walenkamp kreeg de afgelopen dagen veel kritiek van D66 en PvdA over zich heen omdat hij te fel zou hebben uitgehaald naar Kuijers. Wanneer Walenkamp con- Onderzoek naar volksraadpleging LEIDEN - Het college gaat onder zoeken of het mogelijk is om nog voor de gemeenteraadsverkiezin gen in 1990 in Leiden een volks raadpleging (referendum) te orga niseren. Het onderwerp waarover de Leidse bevolking wordt geraad pleegd, moet nog worden bepaald. Het gaat in ieder geval niet over de sluitingstijden van de cafés want dat onderwerp is voor de gemeen teraad (uitgezonderd D66 en Lei den weer Gezellig) voorlopig taboe. Het voorstel om een referendum te houden is afkomstig van de fractie van D66. LEIDEN De eerste bedrijven vestigen zich vermoedelijk al eind volgend jaar op het bedrijfsterrein Roomburg. Vorige maand is be gonnen met het bouwrijp maken van de vestigingsplaats voor be drijven, die in totaal zo'n 16 hectare omvat. De verwachting is dat de grondwerken begin 1989 gereed zijn. Inmiddels zijn er vier a vijf be drijven serieus kandidaat voor ves tiging op de nieuwe locatie. R. van Mullem, ambtenaar van de afde ling grondzaken van de gemeente, verwacht dat er binnen enkele we ken overeenstemming wordt be reikt met de ondernemers over ver huizing naar Roomburg. De betref fende bedrijven zouden in totaal drie hectare van het industrieter rein in beslag nemen. Van Mullem verwacht niet dat het problemen zal opleveren vol doende kandidaten te vinden voor het resterend gedeelte van het ter rein. "De uitgifte van grond zal ver moedelijk vlot verlopen. Het is een perfecte locatie voor bedrijven die niet direct op de binnenstad zijn aangewezen". Het bedrijfsterrein is gelegen vlak bij het toekomstige klaver blad met op- en afritten voor rijks weg A4 en rijksweg 11. De ver wachting is dat dat klaverblad over twee jaar gereed is. Prof. Van Rood krijgt achtste eredoctoraat typering dat een belangrijke rol speelt bij het voorkomen van af stoting van het getransplanteer de orgaan. Transplantaties heb ben een veel grotere kans van slagen als de HLA-groepen van donor en ontvanger goed met el- sequent was geweest had hij het af treden van Kuijers gevraagd, von den beide partijen. De Vreeze toon de zich echter gelukkig met de af loop en zei blij te zijn dat het debat niet was uitgedraaid op een politie ke crisis. Kuijers beloofde de raad nog de ze maand rapport uit te brengen over de reorganisatie in de sector cultuur. Het rapport heeft betrek king op het al dan niet opheffen van de afdeling cultuur van de ge meente en het zelfstandig worden van de schouwburg. Een eerder rapport waarin werd aanbevolen de afdeling cultuur op te heffen, wordt momenteel bijgesteld. Kuijers verwacht dat met de wer kelijke reorganisatie begin vol gend jaar een begin kan worden ge maakt. LEIDEN De gemeenteraad heeft zich gisteravond in overgrote meerderheid (27 tegen 10 stem men) uitgesproken tegen de aanleg van rijksweg 11 west, de beoogde verbinding tussen de de snelwegen A4 (bij Leiderdorp) en de A44 (de weg nabij Holiday Inn). Alleen de fractie van het CDA en de WD'ers Fase, Van der Nat en Wijnbergen stemden voor de nieuwe weg. Wethouder Van der Molen (ver keer) sprak van een doorbraak om dat vijf WD-raadsleden bereid bleken zich tegen de weg uit te spreken. Zij sprak eerder de ver wachting uit dat de WD voorstan der zou zijn van de nieuwe rijks weg. Van der Molen zei er op te re kenen dat zelfs het CDA overge haald kan worden wanneer in de toekomst ter sprake komt welke acties de gemeente Leiden tegen de aanleg van de weg gaat voeren. Er bestaan nog geen concrete plannen om de weg die tussen Lei den en Voorschoten komt te lig gen, aan te leggen. De aanleg is wel een stapje dichterbij gekomen nu de weg is opgenomen in het nieu we Structuurschema verkeer en vervoer. De gemeente heeft overigens een aantal voorwaarden gesteld waar aan bedrijven die zich in Room- kaar overeenkomen. Van Rood heeft in 1967 de or ganisatie Eurotransplant opge richt die zorgt voor de coördina tie van transplantaties in een groot aantal Europese landen. Via het computersysteem van Eurotransplant kan binnen zeer korte tijd een passende ontvan ger worden gevonden als er een donororgaan wordt aangeboden. Van Rood en zijn medewer kers zijn ook nauw betrokken bij het wetenschappelijk onderzoek - waarmee grote vooruitgang is geboekt - naar de rol van het HLA-systeem bij ziekten als dia betes, reuma en kanker. Met de uitspraak van de gemeen teraad op zak, is van der Molen van plan contact op te nemen met het gemeentebestuur van Voorscho ten om te bezien of er gezamenlijk acties kunnen worden georgani seerd. De gemeente Voorschoten is bijvoorbeeld van plan haar bezwa ren in een boekwerkje samen te vatten. Volgens Van der Molen mag worden verwacht dat Leiden daaraan gaat meewerken. De wethouder wees er op dat de vervoersproblemen niet opgelost kunnen worden met de aanleg van nieuwe wegen. Zij ziet meer in de bevordering van het gebruik van het openbaar vervoer. Volgens de wethouder kan op eenvoudiger wijze een oost-westverbinding in deze regio gerealiseerd worden wanneer de aansluiting van de A4 op de A44 ten zuiden van Schiphol wordt aangepast. Nu is het slechts mogelijk om rij dend op de A44 de weg in noorde lijke richting over de A4 te vervol gen. In de visie van Van der Molen moet het mogelijk gemaakt wor den om hier vanaf de A44 rechts-af te slaan. Dan zou ook een snelle verbinding tussen de Bollenstreek burg willen vestigen moeten vol doen. Een van de voorwaarden is dat de nieuwe onderneming niet LEIDEN Het gisteren gehouden gesprek tussen de negen 'dwarslig gende' EBR-gemeenten en de raad we nutsbedrijf heeft vooralsnog weinig opgeleverd. Volgens burge meester Houdijk van Zoeterwou de, woordvoerder van de negen ge meenten, heeft de raad van com- en de Alphense regio zijn gescha pen. De wethouder zei dat de conse quentie van het niet aanleggen van Rijksweg 11 west is dat veel door gaand verkeer door Leiden blijft LEIDEN - Ook het Leidse politie korps gaat maandag - tijdens de landelijke protestdag - actie voeren voor verbetering van de werksitua tie bij de politie. Een woordvoerder van de politie wilde gistermiddag nog niet zeggen wat de actie pre cies inhoudt. "Het moet een verras sing blijven. Duidelijk is dat het een publieksvriendelijke actie wordt, waarbij de agenten de straat op zullen gaan", aldus deze woord voerder. De Leidse agenten hebben voor hun actie gisteravond de steun ge kregen van burgemeester Goe- koop. Deze zei er begrip voor te beter zou thuishoren op de kanto renlocaties aan het Schuttersveld. Detailhandel is in Roomburg niet missarissen slechts op een klein onderdeel een verbetering voorge steld. Aan de wens van de gemeen ten, een grotere invloed in de raad van commissarissen, is niet tege moet gekomen. De negen gemeenten blokkeren de oprichting van het nieuwe nuts bedrijf in deze regio - de Energie- rijden. De overlast hiervan kan me de worden opgelost door de bouw van een tunnel onder het Stations plein. "Die tunnel is heel wat goed koper dan een nieuwe weg", aldus Van der Molen. hebben wanneer de dienstverle ning aan het publiek er niet onder lijdt. Goekoop is overigens volle dig ingelicht over de aard van de actie. De burgemeester zei ook 'te be treuren dat de zaak zo op de spits wordt gedreven'. Hij deed een be roep op de beide politieministers Van Dijk en Korthals Altes om een bedrag van 15 miljoen gulden be schikbaar te stellen voor betere ho norering van onregelmatige werk tijden bij de politie. "Ik vind de wensen van de politie niet onte recht", aldus Goekoop. toegestaan. Burgemeester en wet houders kunnen eventueel een uit zondering maken voor grootschali ge detailhandel, zoals keuken- of meubelbedrijven. Een andere voorwaarde is dat het bedrijf per hectare die wordt bezet aan honderd mensen werk biedt. Het totale gebied zou vol gens de gemeente aan 1500 mensen werk kunnen bieden. Een bedrijf dat op grond van dit criterium is af gewezen voor Roomburg is Van Gend Loos. Dit bedrijf, dat nu aan de Haagweg is gevestigd, neemt teveel plaats in beslag in verhouding tot het aantal werkne mers van 125. De entree van het industrieter rein wordt gereserveerd voor be drijven die kantoorruimte, werk plaats en eventueel een showroom willen combineren. Volgens de ge meente is er een toenemende be hoefte aan deze mengvorm, Bij voorbeeld de zogenaamde hoog waardige bedrijven uit de compu terbranche zouden in een dergelij ke vestiging zijn gëinteresseerd. Met de ontwikkeling van het be drijventerrein is een bedrag ge moeid van meer dan 40 miljoen. Dit bedrag is onder meer nodig voor het bouwrijp maken, het aanleggen van een wegennet en het aanbren gen van riolering. De grondprijs in Roomburg bedraagt 225 gulden per vierkante meter. De totale grondopbrengst is vermoedelijk niet genoeg om de ontwikkelings kosten te dekken. DONDERDAG 10 NOVEMBER 1988 en Watervoorziening Rijnland (EWR). De negen verzetten zich te gen de opheffing van het EBR om dat ze vrezen in de toekomst te wei nig invloed te kunnen uitoefenen op het beleid van het nieuwe nuts bedrijf. De gemeenten willen daarom dat elke plaats een eigen vertegen woordiger kan afvaardigen voor de raad van commissarissen. Het voorlopige bestuur wil echter niet verder gaan dan één commissaris per district. Dat betekent dat in een enkel geval veertien gemeenten één commissaris moeten delen. Volgens de Leidse wethouder Fase, voorzitter van het EBR-be- stuur, zijn er gisteren geen knopen doorgehakt. De wethouder ver wachtte overigens vooraf al dat dit niet zou gebeuren. "De standpun ten zijn nog eens naast elkaar ge legd en toegelicht". Mevrouw Fase kondigt aan dat het EWR op korte termijn een brief stuurt naar de ra den van de betrokken gemeenten Ze hoopt dat die dan alsnog beslui ten met de fusie akkoord te gaan. Burgemeester Houdijk kan op dit moment nog niet zeggen wat dt negen gemeenten gaan doen. "We hebben nog geen tijd gehad om n< het gesprek met elkaar te overleg gen. Dat gebeurt begin volgend* week". Zigzaggend LEIDEN Een 35-jarige automo bilist uit Leiden is afgelopen nacht op de Haagweg staande gehouden omdat hij met twee wielen op een zogenaamde middengeleider op gereden en een dwangpijl had ge schampt. Een surveillance-wagen van de politie zag de auto van de man rond één uur nogal zigzag gend over de weg gaan. Toen de au to gedeeltelijk de middengeleider opreed, vermoedden de agenten dat de bestuurder onder invloed van alcohol was. Zij hielden de man staande, die vervolgens weer wilde wegrijden. De agenten ach terhaalden hem en namen hem mee naar het bureau. Daar weiger de hij een bloedproef te ondergaan. Pas na herhaaldelijk sommeren stemde de man uiteindelijk toe in de proef. Illegaal vuurwerk LEIDEN De politie heeft gis terochtend rond kwart over tien een 22-jarige Leidse aangehouden in haar woning aan de Arendshorst wegens illegaal verhandelen en verkopen van vuurwerk. In de wo ning werd 14 kilo vuurwerk aange troffen. De vrouw is na verhoor heengezonden. LEIDEN - De brand gisterochtend vroeg in een pand aan het Rapen burg is vrijwel zeker veroorzaakt door een vastgelopen ventilator. Als gevolg van de brand ontstond in de slaapkamer een schade van enkele tienduizenden guldens. De brand is een verdieping lager in de keuken ontstaan. De ventila tor was volgens en woordvoerder van de brandweer door vetaanslag vastgelopen, als gevolg waarvan een en ander is doorgebrand. Het vuur kroop naar boven, naar de slaapverdieping. De bewoners hadden al enkele dagen een brand lucht geroken, maar wisten niet waardoor die werd veroorzaakt. Dealers betrapt LEIDEN Twee Leiderdorpers van 34 en 35 jaar oud zijn gisteroch tend rond kwart voor elf op de Kal vermarkt aangehouden wegens handel in verdovende middelen. De politie heeft een aantal poeders heroïne en cocaïne in beslag geno men. Het tweetal dealde vanuit de auto van de 35-jarige man die op de Kalvermarkt stond. Het voertuig is voor onderzoek meegenomen naar het bureau. LEIDEN De politie heeft gister middag rond half één drie perso nen aangehouden wegens overtre ding van de vuurwapenwet. In een woning aan de Dillenburgerstraat werd een aantal scherpe patronen aangetroffen. In verband hiermee zijn de 42-jarige bewoonster, haar 40-jarige Leidse vriend en haar 26- jarige broer, een man uit Waddinx- veen, aangehouden. - Wethouder Kuijers (rechts) krijgt tot april de tijd om een (cultuur)nota te schrijven. Ten behoeve van de aanleg van het bedrijventerrein in Roomburg worden dagelijkse grote hoeveelheden zand aangevoerd. (foto Jan Hoivwt) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13