Kleine auto niet goedkoop te produceren 'Histocar' in RAI: antieke auto's zelfs uit schuilkelders opgevist Audi 100 turbodiesel: prijzig maatwerk voor grote-afstandrijders Autobedrijf Van Haasteren Leiden B.V. AUTO John Griesheimer liep zich jaar lang het vuur uit de sloffen ADVERTENTIE Oude auto's en motoren zijn er le gio. Maar antieke voertuigen die zowel kenners als leken in extase brengen zijn schaars. John Griesheimer (41) uit Em- men kan daar over meepraten. Hij heeft zich een jaar lang het vuur uit de sloffen gelopen om een aantrek kelijke collectie samen te stellen voor de eerste 'Histocar', een oldti mer-show die van morgen tot en met 13 november wordt gehouden in de Amsterdamse RAI. 'Wij hebben een fiks aantal tips nagetrokken en zijn naar Enge land, Duitsland en België gereisd om auto's en motoren te bekijken. Sommige komen echt uit schuil kelders, zijn nog nooit aan het pu bliek getoond', zegt Griesheimer, zelf oldtimerfan en in het dagelijk se leven garagehouder. De Drent heeft volgens eigen zeggen vrijwel al het rijdende antiek gezien dat op de Histocar ten toon zal worden ge steld. Dit om zeker te zijn van een hoge kwaliteit. Griesheimer heeft zijn taak be paald niet morrend verricht: 'Het was een heel leuke tijd. Je komt im mers telkens bij mensen die ook gek zijn van oude auto's', zegt hij. Totaal staan er volgens Grieshei mer in komende weekeinde 200 tot 250 antieke auto's en ongeveer 50 motorfietsen te pronken in de RAI. Hij verwacht ongeveer 40.000 beta lende bezoekers. John Griesheimer: 'De jacht op wagens voor Histocar was steeds spannend'. GPD) Enkele jaren geleden stortte Griesheimer zich, samen met zijn plaatsgenoot H.W.J. Hake - direc teur van het onder meer in vlooien markten gespecialiseerde Buro Vi- talis - voor het eerst op de organisa tie van oldtimerbeurzen. De eerste had plaats in '86 in de Emmer Zuid oosthal, waarna een jaar later een iets grotere expositie van auto- en motorantiek volgde in de Zwolse IJsselhal. De 'Histocar' is wat ambitieuzer van opzet dan beide jaarlijkse re gionale exposities. De show wordt door de lokatie bijna automatisch een broertje van de andere grote beurzen in de RAI. De organisatie is daarom nu ook uitgebreid met een derde man: journalist Jaap Dekker uit Odijk, die de public re lations voor zijn rekening neemt. Evenals bij de voorgaande shows in Emmen en Zwolle zorgt Hake voor de afwikkeling van de finan ciële zaken en is Griesheimer be last met de selectie van de oldti- Kwaliteit is het credo van laatst genoemde. Nederland wordt op het ogenblik overspoeld met oldti mershows. Bij een aantal daarvan kun je je wenkbrauwen fronsen, al dus Griesheimer, die er naar streeft van de Histocar een beurs te ma ken die in Nederland zijn gelijke niet kent. Om dat doel te bereiken is er dan ook fors geïnvesteerd. Hoewel hij geen exacte bedragen wil noemen, geeft Griesheimer toe dat er voor sommige wagens een huur van vele duizenden guldens w'ordt betaald. Enkele van de klassiekers op de Histocar die voor het eerst aan het volk worden getoond, zijn een Saxon uit 1912 en een De Dion Bouton uit 1907. Beide wagens zijn eigendom van een particulier uit Arnhem. Een blikvanger is ongetwijfeld ook de Fiat Topolino in Mille Mig- lia-uitvoering. Een open sportwa- gentje met een aluminium koets werk. Het is het enige 'muisje' dat in deze uitmonstering over 's heren wegen heeft gesnord. Het roemruchte Italiaanse sport wagenmerk Ferrari is royaal verte genwoordigd. Maar liefst tien mo dellen. Dank zij de Nederlandse Ferrariclub. Daaronder een Ferrari GTO uit '62 met een waarde van meer dan een miljoen. Van alle 39 geproduceerde GTO's wordt bo vendien een exacte kopie op een schaal van 1 op 5 getoond. De mo dellen zijn vervaardigd door de Westduitse tuning- en spoilerspe cialist Zender. Opmerkelijk is ook de aanwezig heid van een Rolls Royce, die ooit heeft toebehoord aan prinses Julia na. De wagen werd in de jaren vijf tig voorzien van een speciaal koets werk. De oudste wagen stamt uit 1905. Bezoekers die kunnen aantonen dat zij in dat jaar ter wereld zijn ge komen, hebben gratis toegang. Griesheimer ontkent dat de His- tocar-organisatie er op uit is een vette winst te maken. 'Wij ver wachten wel dat wij er geld mee verdienen, maar dat is ook de enige gezonde manier om een dergelijke show van de grond te tillen. Dan kun je tenminste ook weer een vol gende beurs houden. Je moet com mercieel bezig zijn. Anders red je het niet. Dan bloedt zo'n initiatief dood,' verklaart hij. Oostblok wordt interessante markt Spikes - gordels met snelsluiting De Centrax spikes-gordel is een slimme vondst van de kettingfabri kant RUD. Nadat de ketting (met twaalf gripplaten) om de band is gelegd, haak je de gordel die af hankelijk van de grootte van de wielmaat ongeveer 700,- kost, met vijf rubberen spanners in de velgopeningen. Het deel dat nog niet om de band ligt trekt zich bij het wegrijden vanzelf op de band. En dan kan er met meer grip gere den worden op modder- en sneeuwwegen. De Centrax is voorzien van 96 'spijkers', gemaakt van een duurza me legering van titaan/cobalt-hard- metaal. Voordeel van deze gordel is dat je wel met volwaardige spikes banden rijdt zonder de nadelen er van. In veel streken is het immers verboden om met spikes-banden te rijden. Met deze gordels kan men daar binnen enkele seconden aan de gestelde voorwaarden voldoen. De Centrax spikes-gordel laat zich in elke wielstand eenvoudig de monteren. Importeur is Mupro in Delft. Het is een wijd verbreid misverstand, dat een kleine auto goedkoop te produceren zou zijn. Het tegendeel is waar. De consument verwacht bij een kleine auto ook een kleine prijs en het is juist deze eis, die de producenten voor grote problemen stelt. En niet te vergeten de dealers, die aan kleine auto's weinig of geen winst overhouden. door Nol van Bennekom In een kleine auto zit vrijwel even veel technologie als in een grotere. Het verschil beperkt zich in feite tot de hoeveelheid staal die is ver werkt. Maar dat zijn de kosten niet. Het probleem is duidelijk. De kleine auto wordt te duur en komt qua prijs te dicht in de buurt van de middenklasser. Dat is de handicap van bijvoorbeeld de Renault 5, maar ook van de Mazda 121. De twintig-millegrens ligt akelig dichtbij en voor een wat specialere uitvoering schiet de prijs al gauw over die grens heen. Het is niet voor niets dat Austin Rover nog steeds de 27 jaar geleden geboren Mini op de markt heeft. Die heeft zijn aanvankelijke inves tering lang en breed opgebracht en kan nu nog parmantig onder de dertien mille worden geleverd. Hetzelfde geldt in iets mindere ma te voor de Fiat Panda en de daar van afgeleide Seat Marbella. Het was dan ook bijna vermetel te noemen dat Citroën de Deux Cheveaux (lelijke eend) uit pro- duktie nam ten gunste van de AX. Inmiddels heeft Honda met de par mantige Honda Jazz moeten afha ken en is het wagentje in Neder- ADVERTENTIE Off. Lada dealer voor Leiden e.o. Potgfieterlaao 32 Leiden, tel. 071-310800, 310750. land niet meer op de markt. Te duur. Zelfs voor een Japanner. Topolino Maar wordt er dan nergens meer gewerkt aan een nieuwe kleine au to? Welzeker. Fiat is heel ver gevor derd met een 'wegluis'. De Italiaan se bladen hebben hem maanden geleden al op de omslag gepubli ceerd. Hij heet in de Italiaanse pers al Topolino'. volgens een woord voerder van Fiat overigens een be naming, die Fiat zelf niet voor dit model heeft gelanceerd. De Duitse directeur D. Fütterer van Fiat Auto Nederland weet ech ter zeker dat er de eerste jaren geen nieuwe Topolino te verwachten valt. De prijs is het grote struikel blok. Fiat zoekt naar wegen om het wagentje goedkoop te produceren. Om die reden is reeds contact ge legd met Polen. Daar zou de nieu we 'Topolino' wellicht wel tegen aanvaardbare kosten kunnen wor den vervaardigd. Groeimarkt Volgens Fütterer kan het Oost blok zich bovendien tot een be langrijke groeimarkt ontwikkelen. In West-Europa is de groei er uit. Dat is ook duidelijk in Nederland zelf. In de eerste negen maanden van dit jaar werden - zoals gemeld - in ons land 410.473 nieuwe auto's ver kocht tegen 469.079 in 1987. Welis waar heeft een onderzoek van de Bovag uitgewezen dat deze terug gang voor een groot deel werd ver oorzaakt door de geforceerde ver kopen vorig jaar in verband met de verhoging van de BVB, maar des ondanks is duidelijk dat de rek er uit is. De ogen zijn dus gericht op de landen achter het slijtplekken ver tonende IJzeren Gordijn. Al gerui me tijd wordt door automobielpro ducenten rekening gehouden met de mogelijke commerciële voorde- Samengesteld door Koos Post len van Gorbatsjovs perestrojka. Zeer recent heeft Fiat een contract afgesloten met de Sovjetrussen voor de bouw van een nieuwe fa briek in Togliattigrad. Niet alleen kan het Oostblok een belangrijke nieuwe markt voor Westeuropese autoproducenten vormen, maar zullen er uit die we reld straks wellicht ook de kleine auto's voor mensen met een kleine beurs komen. Rusland zelf heeft overigens de teerling geworpen door de komst van de piepkleine Lada Ocka aan te kondigen, een wagentje met een 650 cc tweecilinder viertaktmotor. Veiliger Nu we het toch over kleinere au to's hebben, de ANWB meent dat autofabrikanten hun kennis zullen moeten gebruiken om ook die klei nere karretjes veiliger te maken. Bij deze groep auto's blijkt vooral het stuurwiel het zwakke punt. Een en ander is gebleken bij een onderzoek met zes kleine auto's die aan een botsproef werden onder worpen. De proef werd door de ANWB uitgevoerd samen met de zusterclubs ADAC (Bondsrepu bliek Duitsland) en TCS (Zwitser land). De autootjes reden onder meer met een snelheid van 45 kilo meter per uur tegen een blok van beton en staal. Met betere, zachtere stuurwielen zouden veel ernstige verwondin gen kunnen worden voorkomen, aldus de ANWB die de fabrikanten van kleine auto's daarnaast drin gend verzoekt ook voor de achter bank hoofdsteunen als accessoire te leveren. De ANWB vindt dat de fabrikan ten hun vernuft niet alleen moeten toepassen op de grote en dure mo dellen. Op details valt er in kleine auto's nog wel het een en ander te verbeteren en gezien de verkeers veiligheid geldt: hoe sneller hoe beter, aldus de ANWB. Waarbij dan gemakshalve maar weer wordt voorbij gegaan aan het aspect, waarmee dit verhaal werd begonnen: de kwestie van de kos ten. Het ligt voor de hand dat die gemakkelijker kunnen worden verweven in de prijs van een groter dan die van een kleiner model. Actiemodel Lancia Lancia voert een actie met een witte Ypsilon Elite. Alleen de bum pers, de zijbeschermstrippen (met rode bies) en de derde deur zijn zwart. Een houten Nardi- sportstuur, zonwerend glas en twee verstelbare buitenspiegels zijn onderdeel van het totale pak ket extra's dat los gekocht ander half mille zou kosten. De Elite met de schone 1000 cc motor en de daaraan gekoppeld vijf-versnel lingsbak kost 18.650 gulden. Dunlop winterband Natte, gladde wegen of nog erger sneeuw en ijs stellen in de winter maanden bijzondere eisen aan autobanden. Vandaar dat er specia le winterhanden te koop zijn. Dunlop komt nu met 'SP Winter', die volgens de fabrikant onder alle omstandigheden een goed en veilig weggedrag garandeert. De band is te koop in vele maten voor kleine en middenklasse auto's. Voor gro tere en sportievere auto's is er de brede Dunlop SP Winter Sport, die is afgestemd op het gebruik bij ho gere snelheden. Een ingrijpend on derzoek ging vooraf aan de pro- duktie van deze banden. Karakte ristiek voor het profiel van de band zijn de drie - bij kleine afmetingen twee - in elkaar 'verstrengelde' pro- fielblokken in het midden van het loopvlak en de radiaal geplaatste blokken in de schouder van de band. Auto en fiscus Aertjan Grotenhuis - belastingin specteur en tevens medewerker van NRC Handelsblad - heeft zijn boekje 'Auto en fiscus' voor het verschijnen van de derde druk voor een groot deel moeten her schrijven. Natuurlijk zijn de 'vaste nummers' - zoals de aftrekbaarheid van de autokosten, de kilometer- prijs, het privé of zakelijk rijden - gehandhaafd gebleven, maar daar naast loopt de auteur vooruit op de aangekondigde wetswijzigingen, waarin de aanbevelingen van de commissie-Oort gestalte moeten krijgen. En verder gaat hij ook in op het lot dat de Bijzondere Ver bruiksbelasting wellicht bescho ren zal zijn. Grotenhuis schrijft kort, bondig en duidelijk over een ingewikkelde materie. (Kluwer - 24,90). Jaguar Le Mans Na de overwinning van Jaguar in de 24-uren race van le Mans - waar- by een hoofdrol was weggelegd van onze landgenoot Jan Lammers brengt Jaguar Cars een speciale se rie 'Le Mans Coupé's' uit. Er zullen slechts zestig van die wagens wor den gebouwd, ze gaan alle naar het Europese vasteland. Jaguar Neder land zegt trots 'enkele exemplaren te hebben kunnen reserveren'. Maar dan wel voor de welgestelden onder ons. want deze XJ-S V12 'Le Mans' gaat in ons land het lieve sommetje van 159.620 gulden kos ten. Uiteraard krijgt men daarvoor alle comfort en luxe die ook in de standaard twaalfcilinders zitten. Deze coupé onderscheidt zich ech ter van de 'gewone' XJ-S door ex clusieve kleuren en uitrusting. Het interieur bijvoorbeeld is uitge voerd in biscuitkleurig Conuolly leder. Op de middenconsole is een gouden plaatje bevestigd met een serienummer en de vermelding dat het om een exemplaar van een zeer beperkte serie gaat. Meer en meer het luxueuze merk van het VAG-concern Nieuwe BP-olie in aparte verpakking Oliemaatschappijen moeten hun produkten voortdurend aanpassen aan de steeds betere motoren, steeds strengere milieu-eisen en het steeds veelvuldiger gebruik van katalysatoren. Dus is nu ook BP op de Nederlandse markt ver schenen met een nieuwe olie, die aan alle te stellen eisen voldoet. 'De olie werd ontwikkeld op ba sis van een dunne, goed vloeibare minerale olie met daarin het na tuurlijke olie-derivaat LHC (een BP-vinding) en toevoegingën te gen vervuiling, corrosie en lakaan- slag. Bovendien is de olie verrijkt met de spciale toevoeging BP Fric tion Shield, waardoor er minder wrijving in de motor optreedt', laat BP weten weten. Dat alles zou vol gens BP leiden tot minder slijtage en geringer brandstofverbruik. De BP Visco 2000 wordt gele verd in een zogenaamde 'gebrui kersvriendelijke* verpakking. Het drie-literpak heeft een dubbelwan dige luchtinlaat bij de schenktuit, waardoor de olie zonder een drup pel te morsen kan worden uitge schonken. Een doorzichtige strip op de verpakking laat zien hoeveel olie er nog in zit. Ook het één-liter- pak kan door de grote s'chenkope- ning zonder morsen worden leeg gemaakt Toen ik jaren geleden eens een Au di moest inruilen wilde de garage er niet meer dan een appel en een ei voor geven en zelfs dat ging niet van harte. Sindsdien is er wel het een en ander veranderd. 'Audi's uit de oude en nieuwe 80/90 serie zijn erg gewild en daar moet flink voor worden betaald. De Coupé's en Quattro's zijn lief hebber-auto's en moeilijk te vin den', staat er zelfs letterlijk te lezen in de Welke-gids die geheel aan in- en verkoop van gebruikte auto's is gewijd. Weliswaar schrijft de auteur van diezelfde gids dat de Audi's 100 en 200 - hoe fraai gelijnd en technisch knap ook - in de occasionhandel net als de meeste andere forse auto mobielen nog altijd voor betrekke lijk redelijke prijzen te koop zijn, het valt niet te ontkennen dat het luxueuze merk van het V.A.G.-con- cern de laatste jaren een stevige op waardering heeft kunnen bewerk stelligen. In feite gaf de verschijning van de nieuwe 100-serie in 1982 daartoe de eerste stoot. Met de vloeiend ge lijnde wagen werd een voor die tijd bijna onwaarschijnlijk lage lucht- weerstand bereikt. Andere merken hebben dat inmiddels geëvenaard of verbeterd, maar Audi liep voor op. Zoals ook met het royaal ge bruik van gegalvaniseerd staal (minder roest), met de permanente vier-wielaandrijving (in de Quat tro's) en met het veilige Procon- Tensysteem (wegtrekken van stuurkolom bij frontale botsing). Kortgeleden kwam het merk met een heel dure, maar erg impone rende achtcilinder. Ook wordt er voortdurend ge werkt aan verbetering van de 100- serie. Zo kwam onlangs het bericht dat de twee liter vijfcilinder turbo- dieselmotor in de Audi 100 en de nog sierlijker vyfdeurs Audi 100 Avant was uitgerust met een inter- cooler. Op papier een weinig spectacu laire mededeling. Maar in de prak tijk betekent het een vergroting van het motorvermogen met maar liefst vijftien procent. Er kunnen nu in deze Audi's 100 paardekrach- ten in het geweer worden geroe pen. Dat komt voor de sedan neer op een acceleratietijd uit stilstand naar 100 km/uur in 12 seconden, de Avant doet er een halve seconde langer over. En de topsnelheden bedragen respectievelijk 185 en 185 kilometer per uur. Er rijden nog snellere diesels rond, maar deze De Avant versie van de Audi 100 turbodiesel prestaties plaatsen de Audi's ook in de hoofdklasse. Bovendien gaat het niet alleen om de uitersten. Ook de grote elas ticiteit van de motor telt mee, het verbruik en niet te vergeten de bij dieselmotoren nog altijd belangrij ke geluidsproduktie. Wat dat laatste betreft: alleen direct na de start maakt deze krachtbron nog het bekende dieselgeluid, daarna merkt men alleen nog rm ar aan de snelle terugval van snelht 'd bij af remmen op de motor dat r ïen met een dieselmotor te maken ïeeft. Maar voor alles merkt nen dat bij de brandstofpomp. E?n ver bruik van om en nabij de één op veertien is zelfs te halen. Uiteraard komt men veel ongunstiger uit als men het in de turbocompressor verscholen vermogen-op-afroep bij herhaling in het geweer roept, maar die fraaie score is te realise ren als men zich netjes aan de hier geldende snelheidsregels houdt. Het is echter de vraag of men in dan zo'n stevige investering wil doen. Want de Audi 100 turbodie sel kost als sedan 72,5 mille en in de Avant-uitvoering bijna 82 mille. Pryzen die er niet om liegen. Zelfs voor zulke comfortabele limousi nes, op maat gesneden voor de gro- te-afstandryders.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11