Dukakis en Bush rennend naar de eindstreep Acties politie voor beter werkklimaat Herzog'Nationaal kabinet in Israël' Zuidafrika in de ban van vrijlating Nelson Mandela Toestand van Hirohito sterk verslechterd Agenten België eisen hoger loon Griekse minister stapt op na vlucht van bankier DINSDAG 8 NOVEMBER 1988 l:IUddllfMM PAGINA 5 Hoger loon, betere werkomstan digheden en meer personeel zijn ook in België de eisen. Voor veel politie-agenten is de maat vol om dat zij geen gehoor vinden voor hun klachten. Staking was voor de Brusselse agenten dan ook de eni ge weg. Wie wat slechts in de zin had, werd in de hoofdstad dan ook niets in de weg gelegd. door Hans de Bruijn Eerst legden de agenten die be last zijn met de handhaving van de openbare orde het werk neer, ver volgens die van de bereden brigade en tenslotte sloten zich, na de och- Sacharov zegt dat perestrojka gevaar loopt BOSTON (AP) De Sovjet-dissi dent en kernfysicus Andrei Sa charov heeft gisteren gevraagd om internationale steun voor de poli tieke hervormingen in zijn land. Hij waarschuwde dat mislukking van de perestrojka kan leiden tot expansionisme en een "bedreiging voor de hele mensheid" kan zijn. "Ik geloof dat de perestrojka een uiterst serieus proces is. De doel stellingen zijn oprecht", zei hij. "Dit is geen voorstelling voor het Westen, dit is een wezenlijk proces. Het Westen moet niet bang zijn voor de perestrojka. Een veel gro ter gevaar voor de hele wereld zou de mislukking van de perestrojka zijn". "Een binnenlandse mislukking kan gepaard gaan met buitenland se expansie. Om het systeem in stand te houden zou expansie noodzakelijk zijn. Dat zou een ramp zijn die een bedreiging kan vormen voor de hele mensheid." Sacharov is in de Verenigde Staten om een bestuursvergadering bij te wonen van de Internationale Stich ting voor de Overleving en de Ont wikkeling van de Mensheid. De stichting werd in januari opgericht door wetenschappers en leraren uit de VS en de Sovjetunie. Ook zal hij familie bezoeken en een hartonder- zoek ondergaan. Sacharov leverde kritiek op het Amerikaanse SDI, het project om een raketafweersysteem in de ruimte te brengen. De stationering van ruimtewapens "kan de andere kant verleiden tot een poging ze uit voorzorg te vernietigen." Voorts vond Sacharov jonduidelijk waar het SDI toe moet dienen. Buitenland kort Maldiven De nationale veiligheidsdienst op de Maldiven is begonnen aan het verhoor van circa 100 arrestan ten, overwegend Tamils, die wor den verdacht van betrokkenheid bij de mislukte staatsgreep van verleden week. Heizelproces Vijf Engelse voetbalsupporters wie doodslag ten laste wordt ge legd, hebben voor de rechter ver klaard dat zij geen leidende rol hebben gespeeld in de fatale rellen van 1985 in het Heizelstadion, hoe wel videobeelden dat lijken tegen te spreken. Afghanistan De Sovjetunie heeft niet in strijd met het akkoord van Genève ge handeld met de bekendmaking dat de terugtrekking van de Sovjet troepen uit Afghanistan wordt op geschort, zo heeft de belangrijkste woordvoerder van de Verenigde Naties verklaard. Libanon De Libanese Communistische Partij (PCL) heeft zich verantwoor delijk gesteld voor de aanslag op generaal Antoine Lahad. Bij die aanslag werd Lahad, de leider van een pro-Israëlische christelijke mi litie in zuid-Libanon, gewond. Spionage In de Westduitse stad Düsseldorf is een 35-jarige ingenieur uit Co lombia veroordeeld tot twee jaar en drie maanden gevangenisstraf we gens spionage voor de Sovjetunie. De man zou technische gegevens van de Westduitse pijpleidingenfa- briek waar hij werkte doorge speeld aan de Sovjetrussische ge heime dienst KGB. tendspits, ook de agenten van de verkeerspolitie bij de acties aan. Zij bleven alleen oproepbaar voor noodgevallen. De klachten van de politiemen sen zijn vrijwel identiek aan die welke we in Nederland horen. Een Brusselse politieagent verdient ge middeld 28.000 frank (ruim 1530 gulden) netto. Daarbij ontvangt hij nog een kledingvergoeding (de agenten moeten hier aan hun werk- leding meebetalen) en een toelage voor werk in de nachtelijke uren en op zondagen. Maar op die laatste toeslag is de laatste jaren in het kader van de be- zuinigingspolitiek al ongeveer een derde gekort. De politiemensen ei sen daarom nu een salarisverho ging met 20.000 frank (1100 gulden) bruto per maand, en het weer uit betalen van de volledige weekend en kledingtoelage. Bovendien klagen zij over de er barmelijke huisvesting in de mees te Brusselse politiebureaus en over het verouderde materieel waarmee zij moeten werken. De afgelopen jaren heeft de Rijkswacht het op militaire leest geschoeide politie korps dat bestrijding van de zware misdaad tot taak heeft veel nieuw materieel gekregen, maar de gemeentelijke politiekorpsen niet. Tenslotte willen zij meer perso neel, omdat de agenten zwaar over belast zijn. De actie van de Brussel se politiemensen wordt overigens niet door de vakbonden georgani seerd. "Met de vakbonden willen we niets te maken hebben. Zij heb ben nooit eerder naar ons willen luisteren", zo heette het gisteren bij de stakende politiemensen. Overleg tussen vertegenwoordi gers van de politiemensen en de Brusselse burgemeester, Brouhon, leverde gisteravond niets op. Alle hoop is nu gevestigd op bemidde ling door minister van binnenland se zaken, Tobback. De agenten officieren doen nauwelijks mee met de acties hebben hardere ac ties aangekondigd voor het geval dat niets oplevert. Tot zo lang blij ven zij in staking. TEL AVIV De Israëlische presi dent Chaim Herzog is gisteren zijn overleg begonnen met vertegen woordigers van de vijftien partijen die vorige week in het nieuwe par lement zijn gekozen. Dat overleg moet leiden tot de benoeming van een kabinetsformateur. Premier Shamir (Likud) heeft nog altijd de beste kansen, maar achter de schermen werkt de Arbeiderspartij aan een blokkade van een rechts- religieus kabinet. door Ad Bloemendaal De president zei bij het begin van de besprekingen, dat hij een groot aantal brieven heeft ontvangen van burgers, met advies voor de kabi netsformatie. Veel briefschrijvers WASHINGTON - Je moet wel be wondering hebben voor de manier waarop Michael Dukakis de afgelo pen paar dagen campagne heeft ge voerd, al was het alleen maar van wege het uithoudingsvermogen dat hij laat zien. door Henk Dam In zijn jonge jaren was Dukakis een hele behoorlijke marathon-lo per, en de mentaliteit van de stayer heeft hij duidelijk nog steeds. Het tempo waarmee hij sinds eind vori ge week door het land is gekris krast, is in één woord onvoorstel baar. Hij wilde nog zoveel doen, zoveel mensen spreken, zoveel interviews geven, zoveel massabijeenkom sten toespreken, dat hij letterlijk van de ene naar de andere afspraak rende. Hij rende uit zijn campagne vliegtuig naar de gereedstaande KAAPSTAD Een woordvoerder van het Zuidafrikaanse departe ment voor gevangeniswezen sprak gisteren geruchten tegen dat Nelson Mandela binnenkort zou worden vrijgelaten. Ook de verant woordelijke minister van justitie Kobie Coetzee verklaarde van niets te weten. Een woordvoerder van de minister van wet en orde, Adriaan Vlok, noemde de geruchten zelfs grote onzin. door Ruud de Wit Deze officiële ontkenningen van de kant van de regering-Botha volgden op geruchten dat de vrijla ting van de tot levenslang veroor deelde ANC'er niet lang meer op zich zal laten wachten. Hardnekkige geruchten in Kaap stad luiden dat Mandela en een aantal van zijn medestrijders van het eerste uur in vrijheid zouden worden gesteld, na meer dan 25 jaar vast te hebben gezeten. Tien tallen buitenlandse corresponden ten, fotografen en televisieteams zijn naar Kaapstad gereisd, waar Mandela in de luxe Constantia MOSKOU (AP) De Sovjetunie heeft gisteren met de traditionele jaarlijkse parade in Moskou de 71ste veijaardag Oktoberrevolutie herdacht. Tanks, soldaten en de modernste wapens trokken langs de rij gezagsdragers op het Lenin- Mausoleum op het Rode Plein voorbfi. De bijeenkomst leek deze keer politiek minder zwaar beladen dan in vorige jaren. De spandoeken die op het plein werden ontvouwd, hadden veel meer een economisch karakter of refereerden aan de in terne politiek. Anti-Amerikaanse leuzen ontbraken en de sfeer was beduidend opgewekter, met popu laire muziek in plaats van plechtige klaagzangen. De gebruikelijke por tretten van Politburo-leden, de an ti-kapitalistische leuzen, de verwij- komen met het voorstel een zaken kabinet te vormen van Likud en Arbeiderspartij, met als voornaam ste opdracht de uitschrijving van nieuwe verkiezingen, volgens een hervormd kiessysteem. Dat zou ge baseerd moeten zijn op een distric tenstelsel, zodat de macht van klei ne partijen beperkt zou blijven. De Arbeiderspartij staat daar in principe niet afwijzend tegenover, zo bleek uit uitlatingen van partij secretaris Uzi Baram. Maar hij stel de daarbij als uitdrukkelijke voor waarde dat zo'n kabinet niet langer zou mogen regeren dan een jaar. Een voortzetting van de huidige re gering van nationale eenheid acht hij onmogelijk. Het is niet waarschijnlijk dat de Likud zo'n oplossing zal steunen zolang premier Shamir nog goede vooruitzichten heeft op de vorming van een rechts-religieus-kabinet. Hoe goed die vooruitzichten op dit moment zijn, is overigens moeilijk auto. Rennend ging hij na afloop van zijn optreden het vliegtuig Gebruikmakend van het gege ven dat Amerika vier tijdzones heeft, richtte hij zijn schema zo in dat hij, als hij in het westen van het land 's avonds laat z'n laatste toe spraak had gehouden, hij naar het oosten vloog om daar vroeg in de ochtend al weer z'n eerste rede van de volgende dag te houden. Zondagavond laat bijvoorbeeld had Dukakis zijn laatste optreden in de staat Washington, in het noordwesten van de VS. Maandag om zeven uur 's ochtends plaatse lijke tijd sprak hij fabrieksarbei ders in Cleveland, Ohio toe, na een kleine twee uur in zijn vlieg- tuigstoel te hebben geslapen. Een paar uur later was hij al weer 1000 kilometer verderop, in St. Louis. Vandaaruit vloog hij naar de staat met het grootste aantal kies mannen, Californië, voor bijeen komsten in Los Angeles en San Francisco. Gisteravond laat ging het weer oostwaarts. Een laatste optreden had hij om half vier in de ochtend plaatselijke tijd in Des Moines, Iowa, dezelfde plaats waar het in ja- Berg-privékliniek al enige maan den lang wordt verpleegd vanwege tbc. Gisteren arriveerde in Kaapstad de vrouw van Mandela, Winnie. Zij weigerde echter te speculeren over de vrijlating van haar man en zei dat zij slechts op een tevoren gere geld bezoek kwam. Ook de advo caat van de familie Mandela, Is- maël Ayob, zei in Johannesburg desgevraagd van niets te weten. "Ik hoor ook al deze geruchten, maar mij of de familie is niets offi cieel medegedeeld. Ik geloof nu wel dat de vrijlating van Mandela nabij is, maar reken er niet op dat het vandaag of morgen nog zal ge beuren". De afgelopen dagen is er in ande re Zuidafrikaanse kranten grote aandacht besteed aan de mogelijke vrijlating van Mandela en een aan tal van zijn medestrijders. Gisteren opende het zwarte dagblad 'The zingen naar geschillen tussen Oost en West, dit alles ontbrak. In plaats daarvan beloofden pos ters 'Oorlog aan de Bureaucratie' en droegen deelnemers aan de pa rade ballonnen en bloemen van pa pier. Andere borden verklaarden 'Wij staan achter perestrojka' of droegen reclame-achtige teksten als 'Video-fantasie' en 'Onze fa briek heeft de beste smaak'. Een ander populair thema was het milieu, dat inspireerde tot leuzen als 'Er bestaat ecologisch schone warmte'. vast te stellen door de geheimzin nigheid die de ultra-orthodoxe par tijen betrachten. Men kan moeilijk aannemen dat de socialistische leider Shimon Pe res zijn zinnen heeft gezet op een nieuwe regering met de Likud, waarvan ook de religieuze partijen deel uitmaken. In dat geval zal het nemen van besluiten nog moeilij ker zijn dan in het uitgaande kabi net van nationale eenheid. In ieder geval verklaarde Shas-leider rab bijn Peretz gsiteren dat hij de vor ming van een door de Likud geleid kabinet nog altijd het meest waar schijnlijk acht. De onderhandelingen met de re ligieuze partijen hebben geleid tot kritiek van de linkervleugel in de Arbeiderspartij, waar men meent dat Peres zich laat misbruiken als onderhandelingswapen. De Natio naal Religieuze Partij (5 zetels) en de rechtse Tsomet (2 zetels) heb ben gisteren president Herzog ge- Sowetan' met de kop: 'Een geluk kig kerstfeest voor Nelson'. In het artikel werd gezegd, dat de ANC- leider in ieder geval vóór Kerstmis, maar waarschijnlijk binnen twee weken zou worden vrijgelaten. Het regeringsgetrouwe en door gaans goedingelichte dagblad 'The Citizen' citeerde gisteren een ano nieme regeringswoordvoerder. "Er hangt wat in de lucht rond Mande- la, maar ik geloof niet dat zijn vrij lating vóór 15 november zal plaats vinden". The Citizen schreef te vens dat tegelijk met Mandela ook zijn medegevangenen van het eer ste uur, Walter Sisulu, Ahmed Ka- thrada, Andrew Mlangeni, Elias Motsoaledi en Raymond Mhlaba in vrijheid zouden worden gesteld. Deze werden samen met Mande- la in 1964 tijdens het Rivonia-pro- ces tot levenslang veroordeeld op beschuldiging van hoogverraad. De vrouw van Sisulu, Albertina Si- zers nooit massaal op een en dezelf de man gaat stemmen, maar haar stemmen verdeelt over de twee kandidaten. Met andere woorden: bij vrijwel alle presidentsverkie zingen in het verleden won degene die in de laatste peilingen ook al voorstond. De uitzondering op die regel is 1948, toen Truman verras send van de huizenhoge favoriet Dewey won. Als je nu kijkt naar de manier waarop de stemmen over het land zijn verdeeld, is het onwaarschijn lijk dat Dukakis een tweede Truman zal worden. Want als niet gekeken wordt naar de landelijke stemmenpercentages, maar naar aantallen kiesmannen, dan is de voorsprong van Bush werkelijk riant. Volgens een uitgebreide peiling in de Washington Post van gisteren kan Bush vast rekenen op in ieder geval 194 kiesmannen van 24 sta ten, en is het meer dan waarschijn lijk dat hij ook nog eens 109 kies mannen van 10 andere staten aan zijn zegekar zal binden. Samen: 303 kiesmannen. Voor Dukakis zijn die cijfers: 24 Winnie Mandela. (foto ANP) sulu, die ook presidente van het verboden Verenigd Democratisch Front (UDF) is, zei gisteren tegen verslaggevers over aanwijzingen te beschikken dat de vrijlating van haar man niet lang meer op zich zal laten wachten. ATHENE (GPD/AP) - In Grieken land is een politieke crisis uitge broken. Alle politieke partijen in het parlement, inclusief de rege rende (socialistische) Pasok, heb ben zich uitgesproken voor ver vroegde verkiezingen nadat de mi nister van Openbare Orde van Griekenland, Anastassios Sechio- tis, gisteren aftrad.' De minister trad af in verband met de verdwijning van de Grieks- Amerikaanse bankier, uitgever en miljardair Jorgos Koskotas. Laatstgenoemde is enkele weken geleden in staat van beschuldiging gesteld wegens het vervalsen van contracten met de Griekse over heid en het verduisteren van zestig miljoen gulden. De Griekse premier, Andreas Pa- pandreou, heeft Sechiotis' ontslag- verzoek ingewilligd. Sechiotis heeft met zijn stap vrijwel zeker voorkomen dat hij de laan zou wor den uitgestuurd. De rechtse oppo sitie neemt met het terugtreden van alleen Sechiotis geen genoe gen. Zij wil dat de voltallige rege ring van premier Papandreou op stapt, omdat deze Koskotas willens en wetens zou hebben laten ont snappen om te voorkomen dat de ze verklaringen zou afleggen die de regering zouden kunnen compro mitteren. Koskotas, die als president-di recteur van de Bank van Kreta wei gerde mee te werken aan een justi tieel onderzoek bij de bank, wordt sinds zaterdag vermist. Niet zeker is of hij het land heeft verlaten. Mo gelijk is hij in Griekenland onder gedoken om zijn verdediging voor te bereiden. Hij mocht het land niet verlaten en stond onder permanen te bewaking. Zijn echtgenote en vijf kinderen verblijven inmiddels in Zwitser land. Ook zijn broers en hun fami lies zijn naar Zwitserland vertrok ken. De hoofdofficier van justitie zijn partij houdt men het erop dat de manoeuvres van de religieuze partijen uitsluitend zijn bedoeld om meer concessies af te dwingen. De religieuze partijen, zegt men in de Likud, kunnen met ons zaken doen, maar hebben van de Arbei derspartij weinig of niets te ver wachten. kiesmannen uit 2 staten plus Was hington D.C. zeker, 50 kiesmannen uit vier andere staten waarschijn lijk. In 10 staten, samen goed voor 161 kiesmannen, heeft noch Duka kis noch Bush een duidelijke voor sprong, aldus deze peiling. Voor het Witte Huis heb je 270 kiesmannen nodig, dus Bush kan zich veroorloven uit de 'bijna ze ker' categorie nog wat staten te ver liezen en toch nog de grens te pas seren. Dukakis daarentegen moet de staten uit z'n 'bijna zeker' groep winnen, in alle 10 staten waar geen duidelijke koploper is en boven dien nog een aantal staten uit de 'bijna zeker' groep van Bush zien los te weken. Alle politieke experts in Amerika zeggen dat dat ook voor een marathonloper een onmogelij ke opgave is. Per regio bekeken, is Bush in het zuiden van het land en in de staten van de Rocky Mountains niet meer te verslaan. Veel heeft hij daarbij aan Reagan te danken, die in 1980 en 1984 deze regio's voor de Repu blikeinen verzekerde. Voorzover Dukakis een machtsbasis heeft, be vindt die zich in het noordoosten van het land. Het uiterste westen van het land, TOKYO (AFP/Rtr) De gezond heid van de Japanse keizer Hiro hito is vandaag sterk verslechterd. De bloeddruk daalde tot het laag ste peil sinds 19 september, toen de keizer met ernstige problemen in het ziekenhuis werd opgenomen. Volgens een woordvoerder van het paleis, Kenji Maeda, is een bo- vendruk van 68 en een onderdruk van 30 gemeten. Normaal is dat 130/65 en 's ochtends was dat nog 126/60. Hirohito heeft verder 39 graden koorts terwijl 's ochtends zijn temperatuur 36,5 graden was. Omdat de 87-jarige keizer bloed heeft verloren, heeft hij opnieuw een bloedtransfusie gekregen. van Athene heeft inmiddels Inter pol ingeschakeld om Koskotas op te sporen. Zijn huis in een buiten wijk van Athene is inmiddels door de politie doorzocht. Ondertussen zijn de naar scha ting drie miljoen aanhangers van voetbalclub Olympiakos Pyraeus uit Athene bevreesd dat Koskotas die vereniging, die hij enige tijd ge leden voor drie miljoen gulden kocht, weer zal verkopen. Dit na dat bekend werd dat de miljardair afgelopen weekeind zijn kwali teitskrant Kathemerini voor 12,8 miljoen gulden heeft verkocht. Dit wordt algemeen uitgelegd als be wijs dat hij in grote moeilijkheden verkeert. NEW DELHI (AP) - By het neer storten van een gevechtsvliegtuig van de Indische luchtmacht, een MIG-21, boven west-Delhi, zijn vandaag op de grond minstens ne gen personen gewond geraakt. De piloot wist zich tijdig in vei ligheid te brengen door aan een pa rachute uit het toestel te springen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie stortte het toestel neer op een aantal huizen te Néyafgarh, 25 kilometer ten westen van het stadscentrum. Drie huizen werden vernield en negen mensen moesten in een zie kenhuis worden opgenomen. Vol gens het persbureau UNI in India had het toestel een vogel geraakt. Conferentie over klimaatbeheersing in Hamburg HAMBURG (AP) In Hamburg is gisteren een internationale confe rentie, het Wereldcongres over Kli maat en Ontwikkeling, van start gegaan. Doel van het beraad is te komen tot bruikbare voorstellen aan beleidsmakers om problemen als het 'broeikaseffect' en het 'ozon-gat' te lijf te gaan. Dit zoge naamde 'Hamburger Manifest' dient op de slotdag van de confe rentie, donderdag, te worden ge openbaard. Het congres werd geopend door oud-bondskanselier Willy Brandt, voorzitter van de Noord-Zuid Com missie, die regeringen en het be drijfsleven opriep wereldwijd te komen met maatregelen tegen de dreigende klimaatcatastrofe. Brandt wees erop dat de beschik bare informatie erop duidt dat kwesties als het ozon-gat en het broeikaseffect geen uitstel dulden. de staten Californië, Oregon en Washington, is open: zowel Bush als Dukakis hebben er alle kansen. In het midden van het land, onder meer de industriestaat Illinois en wellicht Michigan en Ohio, heeft Dukakis ook een, zij het kleine, kans. In het oosten zal het span nend zijn om te zien welke kant de bevolkingsrijke staat Pennsylva nia (25 kiesmannen) uitgaat. Marges De peilingen overziend, zal Bush dus vandaag wel gaan winnen, zij het met minder grotes marges dan Reagan in 1980 en 1984, toen hij res pectievelijk 44 en 49 staten op zyn naam schreef. Vannacht tussen twee en drie uur Nederlandse tyd zouden we zeker moeten weten of Bush inderdaad Reagan gaat op volgen. Dan maken de grote Amerikaan se omroepen de resultaten van hun 'exit polls' (waarbij aan mensen die net hebben gekozen, wordt ge vraagd op wie zij hebben gestemd) bekend. Op dat moment wordt in het westen van het land nog volop gestemd, maar als het beeld zo dui delijk is als de peilingen suggere ren, zal dat er niet meer toe doen. nuari, bij de eerste voorverkiezing, allemaal begon. Daarvandaan ging hij naar Boston, zijn thuisbasis, waar hij vandaag de resultaten van de verkiezing zal afwachten. Verrassing Aan z'n inzet zal het dus niet lig gen, als Dukakis straks toch niet de volgende bewoner van het Witte Huis zal worden. Dat hij vandaag gaat verliezen, is volgens alle pei lingen van de afgelopen dagen na genoeg zeker. De peilingen zeggen dat Dukakis gelijk heeft met zijn de afgelopen dagen vaak herhaalde uitspraak, dat er sprake is van een beweging in zijn richting. Maar die beweging is volgens alle opinie-onderzoeken te klein om voor de Grote Verras sing te kunnen zorgen. T. Het is waar, zoals Dukakis ook xVieSmannen steeds volhoudt, dat een vrij grote groep kiezers nog een definitieve keus moet bepalen. Studies naar de resultaten van vorige presi dentsverkiezingen tonen aan, dat 15 tot 20 procent van de kiezers pas op het allerlaatste moment dat be sluit neemt. Maar die studies bewijzen ook, dat deze wankelmoedige groep kie- BRUSSEL De arbeidsonrust onder het politiepersoneel lijkt overgeslagen van Nederland naar België. Gisteren be gonnen ruim 1500 agenten van de Brusselse gemeentepoli tie een wilde staking. Hun collega's van Sint-Gillis volgden even later. Ook de Belgische rijkswacht dreigt met acties. Vanochtend sloten zich de korpsen van nog eens tien Brus- Als matroos verklede feestvierders trokken gisteren zingend over het Rode Plein in Moskou. (foto anpï Opgewekte sfeer bij traditionele Oktoberparade De Verenigde Staten, die in 1986 nog gesymboliseerd werden door Uncle Sam met Star Wars-raketten, werden deze keer afgebeeld als vredestichter. Op een van de span doeken waren arbeiders gehuld in Sovjet- en Amerikaanse vlaggen, bezig om met mokers raketten te vernietigen. Wel bekritiseerde Sovjet-minis ter van defensie, Dmitri Jasov, in een korte toespraak de Westerse defensiepolitiek, maar ook zijn woorden waren veel milder dan ge woonlijk. "De vernietiging van de middellange- en korte-afstandsra- ketten is pas begonnen en nu al wordt er om compensatie, moder nisering, vergroting van de con ventionele wapenvoorraad en op voering van het Star Wars-pro- gramma geroepen", aldus Jasov in zijn toespraak. adviseerd zijn oog te richten op een brede coalitie van de Likud en de Arbeiderspartij, samen met de reli gieuze partijen. Beide partijen heb ben daarvoor hun eigen motieven. De naar rechts neigende NRP wil met het oog op lopende onderhan delingen geen te grote gretigheid tonen naar de Likud. Maar de eisen die de partij stelt aan deelname van Peres geen in ternationale vredesconferentie en meer nederzettingen in bezet ge bied oefenen niet direct een gro te aantrekkingskracht uit op de Ar beiderspartij. Tsomet, geleid door oud-stafchef Eitan, denkt dat deel name van de socialisten de macht van de religieuze partijen zal ver minderen. Het spreekt vanzelf dat de Likud niets voelt voor deelname aan eni gerlei regering met de Arbeiders partij zolang Shamir goede kansen ziet voor de vorming van een rechts-religieus kabinet. Binnen Vliegtuig stort neer in India: negen gewonden Chaim Herzog. (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5