Zelfs Urker vissers nemen sluiproute via Luxemburg Siddering ging door bankierswereld Nederland ontdekt nieuw fiscaal toevluchtsoord rBQ Bisschoppen willen 9Zondag van de arbeid9 handhaven Luxemburg wordt razendsnel populair als toevluchtsoord voor Nederlanders, die minder belastingdruk willen voelen. Ook al met bet oog op de invoering van de interne. Europese markt in 1992 is het op het ogenblik een waar gaan en komen van onze landgenoten in het groothertogdom. Het is de laatste maanden zelfs zo druk geworden, dat de vier grote Nederlandse banken ABN, Amro. Rabo en NMB in allerijl hebben besloten er eigen kantoren te openen temidden van bijna 140 andere internationale banken. Nederlandse accountants- en notariskantoren constateren, dat de Luxemburg-route een toenemende hoeveelheid werk oplevert. Vooral de transportsector (Rijnvaart, vrachtvervoe bussen) nestelt zich graag in het fraai glooiende landschap, terwijl goed in de slappe was zittende particulieren de ene de andere bankrekening openen om de belasting op de rente te ontduiken. Maar ook de fiscale opsporingsdienst heeft de sluiproutes ontdekt. Speurders van onze FIOD zijn al veelvuldig in het met banken bezaaide centrum van de hoofdstad gesignaleerd. De opleving van Luxemburg als financieel centrum, dat dezer dagen overigens in opspraak kwam doordat de Bank of Credit and Commerce beschuldigd werd van het witwassen van Columbiaans drugsgeld, is mede te danken aan Urker vissers, die kennelijk zaken hebben te doen in dit land zonder water. LUXEMBURG - In de Luxem burgse Rue des Capucines. een mondaine winkelstraat in het hart van de hoofdstad, is sinds 16 okto ber 1987 ook de firma 'Ile Societe Cooperative' gevestigd. Het is een wat wonderlijke combinatie: on derin de statige panden van het straatje rijgen zich luxe modeza ken aaneen, maar op de bovenste verdiepingen van nummer 10 heb ben zeven Urker vissers met zilte namen als Kramer. De Boer. Van Urk. Meun. Romkes en Koffeman er op papier hun domicilie gevon den. door Geert-Jan Laan en Rien Robijns De creativiteit van Urkers. dezer dagen volop in opspraak omdat ze partijen vis illegaal verkopen, lijkt inderdaad geen grenzen te kennen. In het verleden gingen ze al onder Duitse vlag varen om de strakke Nederlandse quota te omzeilen. Nu bevinden ze zich ook ineens in Luxemburg, waar men water al leen uit de kraan ziet vloeien. Is het soms de bedoeling straks, als Luxemburg aan de Europese koopvaardij een goedkope vlag gaat aanbieden en in dat spoor wel licht ooit ook visquota krijgt toege wezen, een nieuwe vluchtweg te hebben om de knellende Neder landse regels te omzeilen? "Nou, als het om visquota ging zou ik het u zeker niet zeggen", rea geert dan secretaris Geert Meun van de coöperatie Visserijbelangen in Urk. wiens naam tevens de op-" richtingsakte van 'He' in Luxem burg siert, "want dan zou iedere Nederlandse visser deze week nog een firma in Luxemburg oprich ten. Nee, quota heeft Luxemburg niet en omdat die op historische vangstcijfers zijn gebaseerd zal men die ook niet krijgen". Maar dat wil niet zeggen, dat in de Rue des Capucines niet handig gebruik wordt gemaakt van andere EG-regels. In de statuten van de fir- nja. die terug te vinden zijn in het Luxemburgse handelsregister, staat dan ook dat de 'lie Cooperati ve' tot doel heeft 'de import en ex port van alle visserij-accessoires in het kader van de mogelijkheden van de Europese Gemeenschap'. Invoerrechten "Het houdt verband", legt secre taris Meun na enig aandringen uit, "met de mogelijkheid bepaalde goederen die met de visserij te ma ken hebben, vrij in te voeren. Ieder EG-land heeft daarvoor een vrij contingent gekregen. Het gaat dan bijvoorbeeld om netten en staal draad uit het Verre Oosten. Welnu, Luxemburg, dat geen vissersvloot heeft, laat die contingenten liggen en daar profiteren wij nu van. Dat scheelt ons vele tienduizenden gul dens per jaar". In het handelsregister staan de namen van zeven vissers geno teerd. die ieder 10.000 Luxemburg se francs (550 gulden) hebben neer geteld om de oprichting mogelijk te maken, maar volgens Meun han delden zij in opdracht van niet min der dan tachtig Urker vissersche pen. "Daarmee bespaart ieder schip toch gauw enige duizenden guldens, die via Luxemburg niet aan invoerrechten hoeven te wor den betaald en in Nederland wel", zegt hij. In een intiem restaurant in Luxemburg schieten vervolgens een Nederlandse en een Belgische zakenman in een gulle lach. Zij hebben zich gespecialiseerd in het uitbaten van de vele voordelen, die ook voor Nederlandse bedrijven en particulieren in het Groot-Hertog dom te behalen zijn. Vissers, jawel, die beginnen de weg naar Luxem burg te vinden, bevestigen ze. Maar wie niet, voegen ze er meteen aan toe. Nederlandse notarissen heb ben zelfs al volop Luxemburgse nv's op de plank liggen. De transportsector is zich er volop aan het nestelen, vertellen ze. De rederijen komen er aan (wanneer Luxemburg straks de be loofde goedkope vlag heeft), de Ne derlandse banken hebben in snel treinvaart eigen vestigingen ge opend en in de Nederlandse onroe- rend-goed sector wordt al even eens met welbehagen gekeken naar de mogelijkheden om er pe perdure kantoorpanden tot ont wikkeling te brengen. Europa 1992 "En vergeet gewone particulie ren niet", zegt onze Nederlandse gesprekspartner. "Toen minister Ruding de Nederlandse banken verplichtte opgave te doen van de tegoeden van hun Nederlandse cliënten De zaken gaan hem boven verwachting. Toen hij enkele jaren geleden in Luxemburg zijn advies bureau startte had hij gehoopt op een gestage groei (hij houdt zijn hand even schuin omhoog), maar wat er het laatste jaar is gebeurd., de hand wijst recht naar boven. "Met het oog ook op Europa 1992 gonst het hier als het ware van de activiteiten", stelt hij tevreden vast, "het kan waarachtig niet op. U moet natuurlijk ook niet verge ten. dat je via een vestiging hier wel een-derde aan personeelslasten kan besparen. Dat trekt. En naast allerlei andere belastingvoordelen is het bankgeheim hier ook nog strikt". Hij vertelt het verhaal, dat de Ne derlandse FIOD ("daarin zijn ze echt te ver gegaan") de laatste tijd driftig heeft geprobeerd Neder landse autonummers in Luxem burg te fotograferen. Onze fiscale recherche had er alleen geen reke ning mee gehouden dat vrijwel alle nieuwe banken over eigen onder grondse parkeergarages beschik ken. Zo is op de Avenue Pasteur net het nieuwe kantoor van de Ban co di Napoli International S.A. ge opend met, zoals het Luxemburgse Tageblatt wervend meldt, 'ruime ondergrondse parkeervoorzienin gen'. Urker vissers hebben zich met hun 'lie Cooperative' in een mondaine Luxemburgse winkelstraat i jan een advocaat genesteld. Zij volgen daarmee de praktijken van steeds meer Nederlanders. Bankgeheim In het afgelopen jaar hebben ook de Nederlandse banken eindelijk de weg gevonden naar Luxem burg. Ze vestigen zich er in het spoor van de Belgen, de Duitsers, de Scandinaviërs, de Amerikanen en vele anderen, die de laatste jaren zijn toegestroomd. Europa 1992 na dert en ook na die datum zal Luxemburg het enige land binnen de EG zijn met een strak omlijnd bankgeheim. Met wervende tek sten ook in het Nederlands wordt daarop vooruit gelopen. In veelkleurige folders buitelen de aanbiedingen over elkaar heen om rekeningen in welke muntsoort ook te openen en zo de spaarcenten buiten de greep van de eigen fiscus te houden. De hele ontwikkeling laat op het ogenblik duidelijke sporen na in het centrum van de hoofdstad. In alle panden die in de buurt van de gerenommeerde Boulevard Royal leegkomen vestigen zich banken, zo is de huidige praktijk. Vanuit het centrum gerekend gorden de banken zich nu al in drie ringen aaneen. De eerste twee nog direct in en rond de stad, de laatste buiten de stad omdat de grond op is. En in die slipstream volgen nu ook de verzekeringsmaatschappijen. In het afgelopen jaar vestigden zich niet minder dan elf nieuwe banken in Luxemburg, waarmee het totaal voorlopig op 138 kwam. Het gèza- menlijke balanstotaal groeide naar 450 miljard gulden, een stijging met 125 miljard in de laatste vijf jaar. Goed voor de werkgelegen heid ook: eenderde van de be roepsbevolking werkt in de bank sector, 14.000 mensen totaal. Een Op woensdag 12 oktober 1988 ging een siddering door de Luxemburgse bankiers wereld. Op hun voorpagina's meldden al le internationale, financiële bla den met vette koppen, dat de in Luxemburg gevestigde Bank of Credit Commerce Internatio nal SA was betrokken bij het wit wassen van drugsgelden ten be hoeve van dë Columbiaanse drugsmafia. In het Amerikaanse Tampa hadden functionarissen van de Amerikaanse douane, die ruim twee jaar met hulp van 'underco veragenten de geld bewegingen van in totaal zo'n 32 miljoen dol lar hadden gevolgd, bekendge maakt dat een groot deel van de transacties via filialen van de bank waren gelopen. De Bank of Credit Commer ce International SA werd zestien jaar geleden opgericht door de Pakistaan Agha Hasan Abedi. De grootste aandeelhouder is de Saudiarabische familie Bin Mah- fouz, die ook eigenaar is van de grootste bank van dat land, de National Commercial Bank. Ver der behoren enkele koninklijke families uit het Midden-Oosten tot de aandeelhouders. Hoewel de bank statutair in Luxemburg is gevestigd bevindt het werkelijke hoofdkantoor zich in Londen. Tijdens de olie crisis in de jaren zeventig speel- f j iw i L' - ij' m i'mrn wv twit topiw. an de BCCI aan de Luxemburgse Boulevard Royal: i het witwassen van Columbiaanse drugsgelden. de de bank een hoofdrol in het sterk toegenomen financiële ver keer dat uit de drastische verho ging van de olieprijzen voort kwam. Gestart met een kapitaal (foto GPD) van 2,5 miljoen dollar, is de BCCI nu de snelst groeiende bank ter wereld. Met 14.000 werknemers, 405 filialen in 73 landen en een kapitaal van 20 miljard dollar be hoort zij tot de top tien van de grootste banken ter wereld. De Luxemburgse autoriteiten struikelden bijna over elkaar heen om te reageren op het schandaal, waarbij in noord- en zuid-Amerika 84 mensen werden gearresteerd. De goede naam van het zich florissant en lucratief ontwikkelend financieel cen trum was immers in het geding. Luxemburg mocht dan wel de zetel van de bank zijn, maar het geld had zich verplaatst tussen filialen van de bank in Florida, de Cayman Islands, Londen en nog wat buitenlandse oorden. Daar had Luxemburg niets mee te maken. De reactie was kenmerkend voor een aangevallen belasting paradijs. Jean Krier, voorzitter van de Luxemburgse bankiers vereniging: "Wij treden hier krachtig op wanneer we met der gelijke zaken worden geconfron teerd. Natuurlijk, er kan altijd een zwart schaap in de kudde lo pen, maar dat is nog geen bewijs dat de gehele kudde plotsklaps van deze kleur is". En een Luxemburgse krant: "We zijn hier zo blank als sneeuw". Op dat ogenblik verklaarde een regeringsfunctionaris op de Cayman Islands tegen de plaat selijke krant: "Natuurlijk kan er een zwart schaap tussen de kud de lopen", enzovoorts. Zwitserland Maar boven alles uit torent hej. bankgeheim. Zelfs op de pijnbank, klinkt het monter, zullen de Luxemburgse bankiers de namen van hun clienten nog verzwijgen. Met grote vreugde wordt in dat ver band verwezen naar Zwitserland, waar in het bankgeheim de laatste jaren aantoonbare lekken zijn ge prikt. Mogelijk nog vrolijker maakt men zich hoewel de Luxem burgse regering de banken heeft gevraagd niet te uitbundig over het bankgeheim te doen bij de ge dachte, dat in 1990 al sprake zal zijn van vrij kapitaalverkeer tussen de acht rijkste EG-landen. Spanje en Portugal komen daar in 1992 bij en in 1995 is met de toevoeging van Ierland het feest compleet. Inwo ners van de EG-landen mogen dan overal bankrekeningen openen en banken uit de twaalf landen mogen zich in alle lidstaten vrij vestigen. Het behoeft geen betoog dat de mo gelijkheden om de belasting in Luxemburg te ontduiken voor de wat meer gefortuneerde Europea nen dan danig toenemen. Maar terwijl de fiscus in de mees te andere landen ongegeneerd in de spaarbankboekjes mag kijken of zelfs een bronbelasting over di videnden en renten heft, is het ook niet aan te nemen dat Luxemburg ongestoord zijn gang kan blijven gaan. De EG zou bijvoorbeeld in het kader van een algehele belas tingharmonisatie ook wel eens kunnen besluiten een Europese bronbelasting in té voeren. De Luxemburgse minister van financiën (en buitenlandse zaken) Jacques Poos wil daar evenwel niets van weten. "Er worden al ja ren aanvallen op onze wetten ge daan en er zullen er nog veel ko men. Maar wij geloven dat het bankgeheim, zoals dat binnen onze democratie functioneert, ons beter past dan de dwangmatige, bureau cratische systemen om ons heen". Blokkeren Een uniforme bronbelasting? "Uitgesloten", zegt Poos ferm. "Luxemburg kan zo'n belasting blokkeren, omdat voor iedere Eu ropese belastingheffing de Raad van Ministers unaniem moet zijn en wij blijven tegen". Intussen blijven de Luxemburg se bankiers hun klanten met fluwe len handschoenen aanpakken. Want, zo is de gedachte, alleen op die manier kan de slag om hun gunst ook nog eens van Zwitser land worden gewonnen, dat van uniforme Europese regels nooit last zal hebben. Wanneer we in een bank in de buurt van de Boulevard Royal binnenstappen om eens te vernemen welke mogelijkheden er voor privé-personen zijn, begint de betrokken functionaris dan ook meteen danig af te geven op de Zwitsers. In afwisselend Frans, Duits en Engels wijst hij allereerst op de mogelijkheid in Luxemburg al een bedrag van 100.000 gulden onder te brengen. "In Zwitserland doen de bankiers pas een oog open. als u minimaal een miljoen op zak hebt. En dan nog moet u in de rij staan. Service wordt al helemaal niet meer geboden. Welnu, die mensen komen.dan hier", klinkt Het pinnig. Hij neemt er dan ook demonstra tief rustig de tijd voor, als we hem vragen wat hij zou aanraden, wan neer we honderdduizend gulden bij zijn bank zouden storten. Het antwoord is overigens eenvoudig: "Ik zou uw 100.000 gulden gewoon op een guldensrekeriing hier zet ten. U ontvangt van ons dan een rente van ruim vijf percent". Geen argwaan Dan, serieus. "Ik moet u er wel op wijzen dat u verplicht bent uw rente-inkomsten m Nederland op te geven". Maar hij laat die woor den vergezeld gaan van een vette glimlach en een dikke knipoog. Gevraagd of de Nederlandse fis cus achter de verdiende rente kan komen, vertoont de man een nog bredere glimlach. "Ze proberen het en ze gaan daarin te ver. Maar om dat te ondervangen sturen we om te beginnen uw post op in blanco enveloppen. Want de fiscus bij u let op enveloppen uit Luxemburg, zo is de situatie geworden. Voor onze Belgische cliënten hebben we al een regeling dat we alle post in Bel- gie zelf op de bus doen. En ons cliëntenbestand in Nederland groeit zo snel dat we op korte ter mijn ook wel zo'n regeling voor uw land zullen moeten treffen. Dan wekt post uit Luxemburg in ieder geval geen argwaan van de autori teiten". "Maar verder hoeft u dan ner gens bang voor te zijn. Belasting ontduiking is hier een civiel mis drijf. De Luxemburgse autoritei ten werken alleen- mee aan een on derzoek naar de herkomst van gel den, als er een crimineel misdrijf aan ten grondslag ligt. Want onze goede naam willen we wel bescher men. Zodra we het vermoeden hebben wit poeder van het geld te moeten afblazen geven we niet thuis". Niet thuis geeft ten slotte ook de FIOD. Wanneer we vragen of de Luxemburgse verhalen waar zijn, dat de onze fiscale recherche daar Nederlandse autonummers in het tóankencentrum fotografeert, zo zelfs dat enkele nijvere speurders al over de grens werden gezet en dat verder post uit Luxemburg wordt 'gescreend', wil een woord voerder niet antwoorden. "De FIOD mag natuurlijk best informa tie vragen", zegt hij. "Maar als het al waar zou zijn wat u heeft ge hoord, dan kunnen wij daar geen mededelingen over doen". Omdat deze rubriek in de krant van gisteren op een aantal plaat sen door elkaar liep. volgt hier eerst met verontschuldiging een korte samenvatting van die berichten. Voorlichtingsmateriaal over aids moet voor alle scholen bruikbaar zijn, vindt de Neder landse Protestants-christelijke Schoolraad. Hij reageerde daar mee op 'signalen van verontrus ting' uit het voortgezet onder wijs. Betreurd wordt, dat de voorlichting die door of in op dracht van de Nationale Com missie Aids-bestrijding is ont wikkeld, ongeschikt is voor ze ker een deel van het protestants- christelijk onderwijs. In het materiaal (zowel woord als beeld) komt, volgens de chris telijke schoolraad, de verschei denheid van opvatting over dit onderwerp en over seksuele voorlichting en opvoeding on voldoende tot uitdrukking. Het zal dan ook lang niet overal wor den gebruikt. De schoolraad vraagt de commissie om aanvul lend of vervangend materiaal. Bij wijze van proef mogen geestelijke verzorgers (op ver zoek) arrestanten in het Amster damse hoofdbureau van politie bezoeken. De proef duurt een halfjaar en er doen ongeveer der tig geestelijken en humanisti sche raadslieden aan mee. De ge vangenispredikant W. Hoekert: "Als mensen in een politiecel zit ten, maken ze geweldig veel mee. Of zij nu terecht of ten onrechte zijn opgepakt, het is voor ieder een een moeilijke tijd. Het hele bestaan komt op losse schroeven te staan". In principe blijven arrestanten maar vier dagen in de politiecel, maar door het tekort in huizen van bewaring en gevangenissen loopt dit vaak uit. Naast protestantse, rooms-ka- tholieke en humanistische ver zorgers doen aan deze proef mee een predikant voor Duits-tali- gen, Engels-taligen en Chinezen, twee Turkse imams, een Ara bisch sprekend geestelijke, Suri naams predikant, Antilliaanse non, rabbijn en predikant be kend met Ghanezen. De werkgroep 'Vrouw en kerk' van de rk Raad voor Kerk en Samenleving kijkt niet onte vreden terug op de eerste tien jaar van haar bestaan. Volgens voorzitter drs. Wil Bus is haar kerk, althans in ons land, gevoe liger geworden voor problemen Bus: "Het komt er nu op aan dat ook in het kerkelijk beleid de eigen bijdrage van vrouwen zichtbaar wordt. Het visioen botst telkens weer op de hiërar chische structuur. De bisschp- pen zouden meer een geloofspo- sitie dan een machtspositie moe ten innemen". Wil Bus wordt binnenkort op gevolgd door drs. Ria Klein- Tank. De Centrale Commissie voor het Vrijzinnig Protestantis me vierde in Amersfoort haar 65- jarig bestaan. "Zolang vrijheid van geloofsbeleving en openheid voor wat anderen denken geen gemeengoed is in de kerken, hebben vrijzinnige geloofsge meenschappen bestaansrecht", zei dr. Th. M. van Leeuwen, bij zonder hoogleraar in Utrecht, in zijn jubileumrede. Hij waarschuwde voor vrijzin nig isolement. Dat deed ook de predikant A. van Lunteren van de Nederlandse Protestanten bond in Hilversum. "De vrijzin nigheid moet zich niet opstellen naast de maatschappelijke wer kelijkheid en oecumenische be weging. Handhaving van de te genstelling orthodox-vrijzinnig is in deze tijd weinig relevant meer. Belangrijker is of vrijzinni ge christenen zich binnen en bui ten de kerk ook inzetten voor ge rechtigheid, vrede en behoud van de schepping". Arbeid De 'Zondag van de arbeid' moet worden voortgezet. Dat schrijven de rooms-katholieke bisschoppen in een brief aan de Dienst in de Industriële Sa menleving vanwege de Kerken (Disk). Disk nam vijf jaar geleden het initiatief tot deze themadag, die alleen in de RK Kerk en Doops gezinde Broederschap als offi ciële zondag op de kerkelijke ka lender staat. Andere kerken die bij Disk zijn aangesloten, vragen de plaatselijke gemeenten, rond 1 mei of de biddag voor gewas en arbeid speciale aandacht te schenken aan vragen van 'werk en werkloosheid'. Disk had de kerken gevraagd hoe ze na vijf jaar deze speciale zondag zien. De bisschoppen lie ten zich positief uit, hoewel de aandacht voor deze problemen niet tot één moment mag worden beperkt. Directeur H. Koetsier^ van Disk zei desgevraagd dat dér Hervormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken niet zal worden voorgesteld de 'Zondag van de arbeid' alsnog een officieel ka rakter te geven. "Het gaat om een proces dat geleidelijk wortel schiet. Dat moeten we nu niet gaan verstoren". Koetsier is het overigens niet eens met het argument dat 'weer zo'n themazondag' de liturgische kalender steeds meer doorkruist. "De lezingen, die meestal voor een jaar worden vastgesteld, la ten zich heel goed combineren met aandacht voor werk en werkloosheid". Leiden. In de Marekerk wordt morgen (woensdag) om 8 uur weer een zangavond gehou den, nu met medewerking van het Leidse 'Maranathakoor' on der leiding van D. Verzaal. Ben Fey bespeelt het orgel. De heer J. Goedhart uit Nieuwkoop ver zorgt de verbindende tekst. LPO. Op zaterdag 19 novem ber houdt het Landelijk Pasto raal Overleg van de Nederlandse rk kerkprovincie in het Sint Bo- nifatius-College aan de Fockema Andreaelaan 7 in Utrecht een voltallige zitting over het thema 'Diakonie en maatschappij' of 'Het christelijk maatschappelijk handelen'. De dag begint rond 10 uur en eindigt om half 5. Een vraag die daar aan de orde komt is hoe rk maatschappelijke organisaties kunnen realiseren wat het geloof vraagt en wat die organisaties wezenlijk typeert. Hervormde Kerk: beroepen door de synode voor het doven- pastoraat L. A. de Graaf Biezelin- ge, te Heerde G. Bos Urk, te Oud- Alblas J. C. den Toom Ernst, te Schoonrewoerd kandidaat J. de Jong Bleskensgraaf; aangeno men naar Katwijk aan den Rijn (na het vertrek van ds. Aarents nu officieel) Z. de Graaf Hazers- woude. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Goes T. K. van Eerden Kantens. Herdenking. De Duitse Kris- tallnacht (begin van de jodenver volging vijftig jaar geleden) wordt ook in Nederland her dacht. De liberaal-joodse ge meente in Amsterdam houdt morgen een bijeenkomst, spe ciaal bedoeld voor jongeren. Vier ooggetuigen zullen hun verhaal vertellen. Bisschop Na een jaar touwtrekken tus sen Rome en Keulen is de kogel nu door de kerk: de Oostduitse kardinaal Joachim Meisner be stijgt de bisschopsstoel in Keu len. Helemaal officieel is het nog niet, maar niemand twijfelt er nog aan dat de paus eind deze maand, op de eerste adventszon dag, de benoeming zal bekend maken. Meisner, de in Oostberlijn resi derende bisschop van de hele stad Berlijn, was de favoriet van de paus voor het aartsbisdom Keulen, dat sinds het overlijden van kardinaal Höffner vorig jaar geen opperherder heeft. Domka pittel Keulen en deelstaatrege ringen van Rheinland-Pfalz en Nordrhein-Westfalen hebben in middels te kennen gegeven de pauselijke wens te respecteren. Het bisdom omvat beide deelsta ten. Dat het zolang heeft geduurd, ligt hoofdzakelijk aan de inge wikkelde verkiezingsprocedure die in het zogenaamde 'Pruisi sche concordaat' van 1929 is vastgelegd. 'Keulen' zelf had an dere kandidaten op het oog, maar de paus voelde daar niet voor. Het aartsbisdom, vindt hij, heeft gezien zijn omvang en in vloed een man van het formaat Meisner nodig.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2