Permanent bij de grote zes Tlü I VE NTI L Ruud Gullit blijft Kamerleden blijven hameren op toestand Oost-Suriname Medo verslaat FC Lisse: 2-6 weer langs de kant Gezin Bos wil nu eindelijk rustig naar eigen huis terug PAGINA 18 DINSDAG 8 NOVEMBER 1988 Hiddink kijkt verder dan Porto PORTO (GPD) Met een 5-0-voorsprong op zak lijkt de re turn tegen FC Porto voor PSV meer op een plezierig uitje, dan een serieuze Europese krachtmeting. Hans Gillhaus reisde met een touristenpaspoort, omdat hij zijn officiële grensdocument had verloren. Een toevallige samenloop van omstandigheden; illustratief voor het vakantiereisje waaraan de Eindhovenaren gistermiddag, vanwege de mist, te laat begonnen. De gelaten sfeer rond de vertraging paste precies in de 'gelopen-koers-stemming' die zich in het gezelschap manifesteerde. Guus Hiddink echter nam resoluut afstand van dat gevoel en liet er prompt op volgen dat er ook bin nen de selectie serieus wordt om gegaan met de return. Voor Hid dink geen formaliteit. Integendeel. "Wie van de spelers van mening zou zijn dat hij hier als toerist aan wezig is, kan wat mij betreft op het strand blijven. En neem maar van mij aan dat diegene daar in de toe komst lang problemen mee zal hebben". Guus Hiddink op oorlogspad, terwijl de tegenstander al twee we ken geleden sneuvelde in de Eind- hovense arena. "Dat mag dan wel zo zijn, maar in Porto beginnen we aan een andere wedstrijd met een 0-0-stand. Hier is men uit op presti- geherstel. FC Porto wil, zeker na het vertrek van trainer Quinito, niet nog eens door PSV gepiepeld worden. Ook ons is veel aan een goed resultaat gelegen, Dat is de in stelling van de spelers. Zelfs in trai ningspartijtjes, waar er niets op het spel staat, wil iedereen winnen. We hebben in Europa een naam op te houden. Als we verder zouden ko men na een 3-0-nederlaag hier, zou ik een bijzonder nare smaak in mijn mond houden. Nee, het wordt beslist geen flierefluiterige wed strijd". LEIDEN - FC Lisse heeft in de ei gen sporthal Ter Specke een on aangename avond beleefd. De hoofdklasser ging gisteravond met 2-6 ten onder tegen Medo. Cleijn Duin en Lugdunum deelden de punten. De Maas won met 6-3 van SC Hogenboom en Hermes DVS kon het niet bolwerken tegen Ce- verbo: 4-6. ZAALVOETBAL FC Lisse-Medo 2-6 Tegen het sterke Medo zat het Lisse de gehele wedstrijd tegen. Halverwege de eerste helft kreeg Marco Elderbroek op dubieuze gronden een strafschop tegen: 0-1. Vlak voor rust vergrootten de gas ten hun voorsprong tot 0-2, maar Marco Wassenaar stelde daar meteen iets tegenover: 1-2. Na rust zorgde Wassenaar voor de gelijk maker. Een veldoverwicht was aan Lisse echter niet besteed en toen Wassenaar zich bij een 2-3 achter stand vergat liepen de gasten, die vijf minuten met één man meer mochten spelen, gemakkelijk weg Cleyn Duin-Lugdunum 3-3 Al na zeven minuten bracht Mar cel Prins Lugdunum uit een straf schop aan de leiding. In de tweede helft verdubbelde hij uit een snelle counter de voorsprong van de Lei- denaars. Daarna begon Cleyn Duin zich pas te roeren. Arie van Duyn, Johan Jonker (uit een strafschop) en Kees Kraayenoord bezorgden de thuisclub zelfs een voorsprong, maar Fred Kanbier trok in de voor laatste minuut de stand weer recht: 3-3. Guus Hiddink is al weer volop in Europa-Cupsfeer. Voor de succes volle Eindhovense coach en vooral ook voor zijn team een andere sen satie dan de voetbalgebeurtenissen op eigen bodem. Ofschoon de ge ruststellende uitslag van Eindho ven het vuur van toen best wel eens tot een spaarzaam waakvlammetje zou kunnen terugdraaien; de com petitie-waakvlam. "Feit is", geeft Guus Hiddink toe, "dat de spanning die er voor de ontmoeting tegen FC Porto van na ture is bij de spelers, voor competi tiewedstrijden vaak kunstmatig opgewekt moet worden. Niet als Roda-uit op het programma staat. Want dat zijn van oudsher altijd vechtduels geweest". Hiddink denkt daarbij echter veel meer in de richting van tegenstanders als FC Haarlem. "Daar moet PSV z'n werk ook goed doen. Dat zijn duels die normaliter binnen een uur be slist dienen te zijn. Het overkomt je altijd een keer datje de boot ingaat. Maar het mag geen twee keer ach ter elkaar gebeuren. Je moet niet te veel in je eer aangetast worden. Vandaar ook dat de winst op Roda JC voor ons van cruciaal belang Rigoureus PSV is ook dit seizoen niet van plan iets te laten lopen. Op alle fronten wordt met maar één doel gestreden. En toen het enkele we ken geleden fout dreigde te gaan omdat de ploeg zich niet meer leek te herstellen van de terugslag na al le successen van.het afgelopen sei zoen, greep Hiddink rigoureus in. Hij liet Anton Janssen en Juul El- lerman opdraven in het eerste EC- duel tegen FC Porto. Een tegen stander waar PSV behoorlijk mee in zijn maag zat. Hiddink niet. Hij waagde de gok, die voor velen als te risicovol werd omschreven. Een mening die anderhalf uur later grondig werd herzien. "Ik moest iets doen. Als coach heb ik de ver antwoording en daarvoor moet je niet op de loop gaan. De ploeg zweefde. PSV mocht niet langer voortkabbelen. Ik had ook niet kunnen bevroeden dat die omzet ting zo goed uitpakte". Vooruitkijkend, verder dan FC Porto, is Guus Hiddink gefixeerd op een vaste positie van PSV bij de zoals hij het noemt: top-6 van Euro pa. Niet alleen vindt de Gelderlan der dat zijn werkgever daar qua or ganisatie, structuur en kwaliteit aan toe is; veel meer nog hoopt Hiddink er op een sportief klimaat in Eindhoven te vestigen. Een om geving waarin zelfs de meest gelou terde profs zich zo thuisvoelen dat het buitenland tevergeefs met al de miljoenen zwaait. Hiddink is ech ter realist genoeg te weten dat dit streven waarschijnlijk te laat komt om bijvoorbeeld Ronald Koeman nog langer aan de club te binden. "Ik hou rekening met twee mo gelijkheden. Misschien kunnen we een dusdanig klimaat scheppen, dat Ronald de ambitie heeft om te blijven. Maar ik ben niet naief en onderken heus de factoren waar aan Nederland niet voldoet". ALMERE (GPD) Het topsportklimaat in Nederland wordt vanaf volgend jaar wellicht iets „zonniger". Als het tenminste aan de Verenigde Spaarbank en de Stichting Training Support ligt. Op afzonderlijke persconferenties, gisteren in Almere, maakten zij hun nieu we plannen, die overigens niets met elkaar te maken hebben, bekend. De bank zal tot de Olympische Spelen van 1992 in Barcelona jaar lijks één miljoen gulden aan de sportwereld geven. Dit bedrag moet vooral ten goede komen aan de organisatie van nieuwe topeve- nementen. Daarnaast kunnen ook activiteiten die de atleet beter in staat stellen zijn sport te bedrijven, in aanmerking komen voor finan ciering. Een beoordelingscommis sie onder leiding van IOC-lid An ton Geesink zal elk jaar minimaal zeven evenementen of activiteiten selecteren. De bank geeft namelijk niet zo maar haar geld ter beschikking. Zo moet er wel degelijk sprake zijn van topsport en een zakelijke te genprestatie op tafel liggen. „We hopen natuurlijk op enige positie ve publiciteit", aldus Chris van den Berg, lid van de Raad van Bestuur. Tevens mag in één jaar niet twee keer dezelfde sport aan bod komen en moet de Nederlandse topsport van het gesponsorde evenement profijt hebben. Naast Anton Geesink zullen oud-tennisster Mar- cella Mesker, NOS-voorzitter Joop MILAAN (Rtr) - Ruud Gullit zal morgen aan de kant blijven tijdens het zware Europa-Cupduel van AC Milan tegen Rode Ster Belgrado. De spierblessure in het dijbeen, op gelopen in het competitieduel van zondag tegen Hellas Verona, weer houdt de aanvoerder van Milan van spelen in de return in Joegoslavië, waarin Milan moet winnen of met meer dan 1-1 moet remiseren. Gul lit, die dit seizoen buiten de inter land Nederland-Wales nog steeds geen volledig duel heeft afgewerkt, reist volgens mededeli.ngen van AC Milan wel met de ploeg naar Belgrado maar zal niet spelen. Servette, morgenavond de te genstander van FC Groningen in de UEFA-cup, heeft aanvaller Phi lippe Fargeon aan het Franse Tou lon uitgeleend. De Fransman, die door een huwelijk met een Zwit serse ook in het bezit is van een Zwitsers paspoort, werd afgelopen zomer van Bordeaux overgeno men. Servette telde toen 1,7 mil joen Zwitserse francs voor hem neer, hetgeen ongeveer 2,3 miljoen gulden is. Fargeon had het niet naar zijn zin bij Servette. Bovendien was trainer Donzé minder te spreken over de prestaties van de Fransman, die vaak geblesseerd was. Fargeon ver blijft al in Toulon en speelt niet meer mee tegen FC Groningen. In trainingspak oogt hij met zijn 1 meter 94 eerder als een bas ketballer. Als biina heel Nederland op één oor ligt, zit hij vaak nog klaarwakker in de huiskamer of wandelt met zijn hond in het holst van de nacht door lege straten. En met een paar geleende schoenen van ploegmaat Wim Koevermans trapte René Eykelkamp zich naar de bovenste plaats op de nationale schutterslijst. Toevallig kwam hij in de reserve schoenen van Wim Koevermans te recht. Eykelkamp: "Mijn eigen schoenen waren kapot. Ik moest eerst een niéuw paar inlopen en toen zei Koevermans, gebruik die van mij maar zo lang. Ze pasten precies, we hebben allebei maat 44. Sindsdien ben ik gaan scoren. Voor welke wedstrijd dat gebeurde weet ik niet. Dat is ook niet zo be langrijk". De Engelse voetbalinternatio nal Terry Butcher is door de Schot se bond een boete van 500 pond (1750 gulden) opgelegd wegens het in diskrediet brengen van het voet balspel. Voor die eufemistische termino logie had de tuchtcommissie geko zen in de zaak tegen de 29-jarige aanvoerder van Glasgow Rangers, die vorige maand na de nederlaag tegen Aberdeen de deur van de scheidsrechterskleedkamer in trapte. Butcher verdedigde zich zelf in een één durend onderhoud met de tuchtcommissie. Na afloop wenste hij geen commentaar te ge ven op de voor een beroepsvoetbal ler lichte straf. van der Reijden en Chris van den Berg beslissen over de verdeling van de in totaal vier miljoen gul den. De Stichting Training Support, die bestaat uit zijspan-bakkenist Bernard Scnnieders en karateka Kenneth Leeuwin, heeft in haar plannen meer aan de sporter zelf gedacht. Voor bijna tweeduizend gulden per maand biedt zij atleten die minstens tot de subtop beho ren, de mogelijkheid zich in war mere oorden voor te bereiden op het zomerseizoen. Het tweetal gaat vanaf januari 1989 in het Spaanse Benidorm trainingsstages organi- „Als topsporters ondervonden wij regelmatig dat de training 's winters in de knoei kwam door het slechte klimaat in Nederland", liet Schnieders weten. „Door gebrek aan personeel of geld zijn de bon den meestal niet in staat iets te or ganiseren. Daarom zijn wij het maar gaan doen". In Benidorm krijgen de atleten de beschikking over een atletiekbaan, een fitness ruimte en een sportzaal. Tevens staan een medisch team en een Ne derlandse kok klaar. ZAALVOETBAL EERSTE KLASSE: Martin C.-Jong Boys 5-1LB- /Verbaan-Wally sp. 4-7, de WW-Eigenbrood Ei genbrood n.o., de Sleutels-Noordwijk 1-3 Martin C. 7-13 de WW 6-5 RGC 6-10 Altior 7-5 Jong Boys 7- 9 LB/Verbaan 7-5 Noordwijk 7- 9 Eigenbrood 7-4 de Sleutels 7- 6 KRV 6-2 Wally sp. 7- 6 TWEEDE KLASSE A: Hanepoel-v. Goozen 2-5, Rolleman-Pro's 3-1, VNA-Tav/AAB Boys 4-2, Mi- gor-Ouweh. Vis 6-6 v.Goozen 4-8 VNA 5-5 A.Heemskerk 6-7 de Hanepoel 5-4 Tav/AAB Boys 6-6 de Rolleman 5-3 Migor 4-5 the Pro's 6-3 Ouweh. Vis 5-5 4-7 Bola Raga 5-7 Stomp. Boys 5-6 Stoof 5-5 Warmunda 5-5 Grasshoppers DERDE KLASSE A: vd Poel-TAVV 2-5, vd fc Kraan Wilt u iets melden? Bel 071- 161424 (Wim van Duivenbode) zondag tussen 20.00 en 22.00 uur. Of schriftelijk naar Post bus 54, 2300 AB Leiden. Op 15 november begint de kaartverkoop van het eerste FI FA wereldkampioenschap zaal voetbal dat van 5 tot en met 15 ja nuari in Nederland wordt gehou den. De kaarten zijn te verkrij gen bij de organiserende afdelin gen van de KNVB. Dat zijn de Af delingen Rotterdam (Ahoy), Arn hem (Rijnhal), Friesland (Fries landhal Leeuwarden), Noord Brabant (Maaspoort Den Bosch) en Amsterdam (Sporthal Zuid) Jan Zoetemelk, trainer van de re gionale B-jeugd van Rooden- burg is voor 5 wedstrijden uitge sloten. Tevens kreeg hij een boe te opgelegd van ƒ300,- De Fede ratie van Belangenorganisaties wil dat de KNVB het voetbalpro gramma op zaterdag 29 april (vie ring van koninginnedag) schrapt. In de meeste plaatsen wordt er op die dag veel georga niseerd vooral voor de jeugd. Als alternatief stelt de Federatie voor om op donderdag 27 april een volledig programma samen te stellen Naar aanleiding van het EK-succes, en mede met het oog op het 100-jarig bestaan van de KNVB in 1989, is een fraaie EK- kalender samengesteld. Voor de prijs van ƒ19.95 kunt u de kalen der afhalen bij het bondsbureau van de KNVB afdeling Leiden, Bloemerd 1 in Leiderdorp be Leidse wielervereniging Swift- /Casba heeft nog steeds geen ze kerheid of de amateurs volgend seizoen in de landelijke promo tiecompetitie kunnen uitkomen Roodenburg heeft in Jan Wer- ter (pr-man). Gé Holswilder (le den administratie) en Hennie van der Kwaak (tweede penning meester) drie nieuwe bestuursle den De Alphense turnvereni ging Wilskracht bestaat 70 jaar. Op 17 december wordt dit ge vierd met grote demonstraties door de gehele vereniging in het Ashram College Koos Siera, eerste elftal speler van v.v. Lei den, heeft zijn studiereis door Ja pan en Indonesië na vier maan den afgesloten. Siera wil zo snel mogelijk weer deel. uit maken van de hoofdmacht van trainer Hennie Beerenfenger Vrijdag 25 november organiseert de Uni versitaire Sportraad een presta tieloop over 7 kilometer. De ba ten van deze Leeuwenhoekloop komen ten goede aan de gehan dicaptensport. De aanvang is om 15.30 uur De Rijnsburgse IJs club bestaat 50 jaar en viert zater dag 12 november feest in Tripodia in Katwijk De korf balvereniging Fides Pacta maakt zich zorgen. In enkele maanden Geest-Hoogvliet 7-4, Arbouw-fc Pieca 3-4, Leidsch D.-Alphia 2-4 fc Pieca 7-12 Alphia 6-6 TAW 5- 8 Hoogvliet 4-4 Afbouw 5- 8 vd Poel 6-3 vd Geest 7- 7 Leidsch D. 6-0 5-4, NDDV-Kulit Bia 10-4 EBR 6-10 Koudekerk NDDV 5-9 SCGW/AWC TIB de Boer 5-9 Kulit Bia Woubrugge 6-6 Cha Cha VIERDE KLASSE A: West End-v. Raamsdonk 2- 1, Goheba-Querelle 3-4, Ceres-Burg Utd 4-4 v. Raamsdonk 6-10 West End 6-5 Coret 4- 6 Goheba 6-5 Querelle 6- 7 Auto Home 6-2 Burg Utd 7- 7 UVS 4-8 Cronestein 4-2 Voorschoten 4-5 Kooi 0-0 4-5 Simoniz Boys 3-0 raakte de club al negen speelbal len kwijt Watersportvereniging Leiden opent op zaterdag 26 no vember, na een staaltje van werkzaamheden en clubgeest, een eigen clubhuis aan het Maro- wijnenpad in Leiden-Noord De Leidse zaalhandbalkampioen schappen voor het Voortgezet Onderwijs worden zaterdag 12 november in de Groenoordhal- len gehouden. De eerste wed strijden beginnen al om 9.00 uur FC Den Haag bezoekt tijdens de winterstop twee maal de Leid se regio. Op woensdag 4 januari tegen Noordwijk en drie dagen later (zaterdag 7 januari) komen de Haagse profs naar Quick Boys Softbalvereniging Volle Bak kan terug zien op een geslaagd seizoen. Nu al begint de club met conditietrainingen. Heeft u inte resse, bel Paul de Jonge (071- 141714) De tegenwoordig in Zwitserland opererende wielera- mateur Casper van der Meer (ex- inwoner van Roelofarendsveen) behaalde in de 'Open' GP Kan ton Ziirich een verdienstelijke 13e plaats De Leidse vrouwen voetbal selectie won, na met 2-0 te hebben achter gestaan, met 4-2 van Rotterdam De Cl en C2 elf tallen van UVS en Quick Boys gaan volgend jaar naar Italië om te spelen tegen de jeugd van Ver ona De Leidse Sport Federatie heeft besloten om opnieuw een plaquette te gaan uitreiken aan personen die zich verdienstelijk maken in de Leidse sport De jaarlijkse ledenvergadering van Valken '68 staat gepland op vrij dag 25 november Oscar Taal, basketbalspeler van Luba Lei den, trapt iedere zondag een bal letje in SJZ 5 De Algemene Leidse Studentenroeivereniging Asopos/De Vliet organiseert za terdag op de Bosbaan in Amstel veen nationale roeiwedstrijden In zwembad De Zijl organiseert de Leidse Reddingsbrigade op de zelfde dag districtswedstrij den reddend zwemmen. Aan vang 19.00 uur De wervingsac tie voor voetbalscheidsrechters heeft op dit moment nog slechts acht kandidaten opgeleverd. In Amsterdam (3), Arnhem (2), Zee land (5) en Zwolle (1) en Haarlem (6) leverde de actie nog minder cursisten op Quick Boys wordt in de wandelgangen de grootste voetbalvereniging van Neder land genoemd. De Katwijkse club had per 15 augustus 1117 spelende leden. FC Lisse is met 817 wat in leden gezakt. Noord wijk (795), Katwijk (792), ARC (759) en Alphense Boys (702) be horen tot de grootste clubs de Af deling Leiden De weer herstel de Alfons Groenendijk (Roda JC) zal in Charkov (Rusland) als wisselspeler op de bank plaats- RH: vd Plas 2-THB Boys 2 3-2, Jong Boys 2-BAX 2 3-6 THB^Boys LOTTO 44: Eerste en'tweede prijs: geen winnaars. Derde prijs: 85 winnaars, die elk bruto 4.809,70 ontvan gen. Vierde prijs: 3.533 winnaars, die elk 115,70 ontvangen. Vijfde prijs: 60.055 winnaars, die elk 5,00 ontvangen. CUFERSPEL 44: Eerste prijs: 1 winnaar. Tweede prijs: 4 winnaars. Derde prijs: 28 winnaars. Vierde prijs: 231 win naars. Vijfde prijs- 2.280 winnaars. (Vaste prij zen). TOTO 44: Eerste prijs: 11 winnaars, die elk bruto 2.181,30 ontvangen. Tweede prijs: 319 winnaars, die elk TOTO-GELkJK 44: Eerste en tweede prijs- geen winnaars. Derde prijs: 21 winnaars, die elk 105,60 ontvangen. Vier de prijs: 614 winnaars, die elk 5,50 ontvangen. PARAMARIBO (GPD) - In Para maribo is opschudding ontstaan over de opstelling van de Neder landse delegatie uit de Tweede Ka mer. Gebleken is dat de kamerle den zich blijven verzetten tegen een volledige hervatting van de ontwikkelingshulp, zolang het vre desproces in Suriname niet in gang is gezet. Dit maakte de delegatie duide lijk na de eerste dag van het officië le programma. CDA-kamerlid Aarts: „Het proces om tot vrede te komen is nog niet in werking. En dat, terwijl uit verklaringen van het Comité Christelijke Kerken blijkt dat een oplossing mogelijk is". Deze uitspraak leidde tot verba zing bij de Surinaamse gespreks partners. In Paramaribo wordt in dit verband gesproken over nieu we voorwaarden voor de hervat ting van de ontwikkelingshulp. Volgens de kamerleden is er echter niets aan de hand. Delegatievoor zitter De Boer (CDA): „De Tweede Kamer heeft in het openbaar verga derd over deze kwestie. We hebben geen nieuwe uitvinding op de vliegtuigtrap gedaan. Dit stand punt wordt gedragen door de hele Kamer". De Surinaamse politici hebben met ongeloof gereageerd op de stellingname van de Nederlandse kamerleden. De gesprekken met de minister Van den Broek en Buk man waren immers heel anders ge lopen. Van den Broek herstelde de diplomatieke betrekkingen en Bukman bracht ontwikkelings hulp, zij het in de vorm van over bruggingshulp. De Assembleele den hadden zich verheugd op een informatieve week voor de Neder landers, ten einde 'alle wilde verha len over Suriname' voorgoed uit de wereld te helpen. Twee tekenen waren er al dat het anders zou lopen. Delegatievoor zitter De Boer kondigde in Neder land al aan dat hij het gehalte van de democratie en het vredesproces zal onderzoeken. En eerder had de Troonrede al vragen opgeroepen bij minister van buitenlandse za ken Eddy Sedoc, die al bij de Ne derlandse ambassade was gaan in formeren wat die bezorgde zins wending over het vredesproces in Oost-Suriname te betekenen had. Dat de kamerleden zich beroe pen op de tekst van het verdrag tus sen Nederland en Suriname, waar in bepaald is dat de hulp het gehele volk ten goede moet komen, maakt op de Surinaamse regering weinig indruk. Men heeft verkiezingsbe loften gedaan met de verdragsmid delen in het vooruitzicht. Als de Nederlandse parlementariërs nu een streep door de rekening willen halen, wordt dat als een grote te genslag gezien. Het bezoek van de kamerleden, bedoelt om goede sier te maken, is al na de eerste dag op een teleurstelling uitgelopen voor de Surinaamse organisatoren. Bouterse intussen, zwijgt in alle talen. Hem is niets gevraagd en als de Nederlanders iets zouden vra gen, zal hij niet thuis geven, heeft hij al verklaard. Zijn optie is duide lijk, en daarin heeft hij de meerder heid van het regerende Front mee gekregen: Brunswijk is een terro rist die door leger en politie moet worden opgeruimd. Het probleem is echter dat het Surinaamse oer woud groot is en het jungle-com mando in geval van nood altijd kan uitwijken naar Frans-Guyana. Overmorgen reizen de kamerle den naar de vluchtelingenkampen en Frans-Guyana. Ze maken zich nu al zorgen over een eventuele ontmoeting met Brunswijk daar. Want dat zou de Surinaamse gast heren in grote problemen brengen. DORDRECHT (ANP) - "Renee moet vanaf morgen net zo'n leven kunnen leiden als andere kindjes van zijn leeftijd. Wij willen hele maal geen publiciteit meer. Wij wil len nu rust". Dit zeiden Kees en Bettie Bos, de ouders van de ont voerde en vorige week weer terug gevonden Renee, gisteravond in Avro Televizier. Ouders en kind overnachtten voor het laatst in het Merwede ziekenhuis in Dordrecht, na een verblijf van bijna drie we ken. "Morgen gaan we naar huis, dan kan iedereen nog een keer kij ken, maar daarna blijft de deur ge sloten voor de pers", aldus Renees moeder. Voor de Avro-camera vertelde DEN HAAG (GPD) - Het akkoord tussen de farmaceutische industrie en apothekers over het beteugelen van de prijs van medicijnen, krijgt van het kabinet een jaar lang de kans. Voor 1990 moet duidelijk zijn dat dat akkoord inderdaad leidt tot grote bezuinigingen op het medi cijngebruik. Minister Brinkman (WVC) heeft dat gisteren meege deeld in de Tweede Kamer, waar hij staatssecretaris Dees van Volks gezondheid verving. Vrijdag wordt de laatste hand ge legd aan het akkoord, dat de indus trie, groothandel, apothekers en ziekenfondsen zelf hebben opge steld. Alle grote partijen in de Ka mer drongen er gisteren bij Brink man op aan de afspraken een kans te geven, en af te zien van invoering van een eigen 'ijkprijzensysteem'. Bettie Bos hoe haar in die bewuste nacht van 23 op 24 oktober het slechte nieuws van Renees ver dwijning werd gebracht. "Je gaat me toch niet vertellen dat hij weg is", zei zij tegen een verpleegster die de baby niet in zijn bedje had aangetroffen. "De portier werd ge waarschuwd, en de politie. Er is toen een gigantische zoekactie ge- Kabinet geeft fiat aan akkoord geneesmiddelen Het kabinet wilde per groep verge lijkbare medicijnen telkens één richtprijs vaststellen. Duurdere medicijnen zouden niet geheel ver goed worden. De betrokkenen vonden dat sys teem te bureaucratisch, en maak ten zelf afspraken over bevriezing of verlaging van de prijzen. Werpt het 'Omni-Partijen Akkoord' geen vruchten af, dan wil Brinkman in 1990 alsnog zijn eigen plannen in voeren. start", aldus mevrouw Bos, "bin nen een paar uur tijd werd het hele ziekenhuis uitgespit". In de dagen na de ontvoering stelde het echtpaar Bos zich maar één vraag: leeft Renee nog? Veel steun hebben de ouders gehad aan een rechercheur die hen dagelijks op de hoogte hield van de ontwik kelingen. "Hij heeft ons echt er Het kabinet wil op het medicijn gebruik bijna een half miljard gul den bezuinigen. De kosten van het medicijngebruik in Nederland ste gen vorig jaar met acht procent, terwijl de gehele gezondheidszorg 2,3 procent duurder werd. In verge lijking met de omringende landen zijn medicijnen in Nederland ui terst duur. Brinkman kondigde verder aan dat het kabinet zich nog beraadt op de vraag hoe het overleg met de medische specialisten over hun in komen moet worden opgezet. De Kamer vroeg de regering vorige week de onderhandelingen over norminkomen en praktijk.kkosten te heropenen. Binnen twee maan den moet er een akkoord liggen, anders legt het kabinet de medi sche specialisten alsnog zijn wil op. door 'gesleept, zonder hem had ik het niet gehaald," constateerde Bettie Bos. Veel steun hebben ze ook gehad aan de honderden brieven, die ze ontvingen uit het hele land. Een van de allereerste brieven kwam van de vrouw van de vermoorde Ahold-topman Gerrit Jan Heijn. Bettie Bos bedankte iedereen voor al die blijken van steun en medele ven en voor de vele cadeautjes die zij en haar man ontvingen, "ook na mens Renee". Vandaag is de familie Bos weer naar huis teruggekeerd. Het gezin blijft de komende tijd psychosocia le steun ontvangen van het Merwe de ziekenhuis. Onrust in Polen WARSCHAU (AP) Poolse arbei ders hebben gisteren in twee ste den een demonstratieve bijeen komst gehouden, terwijl jongeren in Worclaw een parodie op de vie ring van de Oktoberrevolutie ten beste gaven. Intussen werd in de officiële media kritiek geuit op Walesa's dreigement met een lan delijke staking om sluiting van de Leninwerf te voorkomen. Bij de tractorfabriek Ursus in Warschau en de kolenmijn Andalu- zja in Piekary Slaskië demon streerden arbeiders tegen de door de regering aangekondigde slui ting van de Leninwerf in Gdansk.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 18