'We staan op punt knock out te gaan' Schildersmuseum leuke attractie voor Sassenheim Museum met unieke collectie verhuist in 1992 naar huidig gemeentehuis Provincie woedend over woningverdeling PAGINA 16 DINSDAG 8 NOVEMBER 1988 Katwijkse politie verstoort redevoering Bert de Vries KATWIJK Een actie van het Katwijkse politiekorps heeft gisteravond een spreekbeurt van CDA-voorman Bert de Vries in de kustplaats verstoord. Tijdens de toespraak van de voorzitter van de Tweede Kamer-fractie, werd de zaal van de Triumfatorkerk omstreeks 21.00 uur bezet door 42 agenten die De Vries confronteerden met hun grieven ten opzichte van het politiebeleid zoals dat door de rijksoverheid wordt gevoerd. Hoofdagent J. Schoneveld, lid van de dienstcommissie van het Kat wijkse korps, legde een korte ver klaring af, waarin-hij de belangrijk ste klachten van de politie opsom de. "De maat is vol, het water staat ons tot de lippen", zo hield hij de verraste CDA-fractievoorzitter voor. Schoneveld wees erop dat er binnen de politie-organisatie in de kustplaats al jaren onrust en onvre de heerst over het regeringsbeleid. "En die onrust neemt alleen maar toe", aldus de hoofdagent. Als belangrijke grieven noemde Schoneveld onder meer de ver schillende kortingen op de salaris sen in de afgelopen jaren en de plannen om de sterkte van het korps terug te brengen. In bepaal de voorstellen wordt gesproken over een teruggang voor Katwijk van 62 naar 27 mensen. "Dat zou betekenen dat de korpssterkte op het niveau van de jaren vijftig komt", zei de hoofdagent. "Onze mensen lopen nu al op de toppen van hun tenen, deze plannen zijn gewoon ontoelaatbaar". Schoneveld wees in dit verband op de toenemende criminaliteit in de kustplaats. "Met de huidige per soneelsformatie van 61,9 mensen kan ternauwernood goede politie zorg worden verleend. Misdrijven waarvan de daders bekend zijn, moeten bij ons vaak op de plank blijven liggen. Met als gevolg dat deze mensen ongestoord met hun praktijken verder kunnen gaan". De hoofdagent herinnerde er ver der aan dat een badplaats als Kat wijk vooral in de zomermaanden extra politiemensen nodig heeft als gevolg van de drukte die het toeris me met zich meebrengt. Schoneveld vroeg aan De Vries in hoeverre het CDA medeverant woordelijkheid wil dragen voor dit 'misdadige' beleid van de ministers Van Dijk en Korthals-Altes. Afstand In een reactie op de woorden van Schoneveld zei De Vries dat de CDA-kamerfractie zich er terdege van bewust is dat er onrust en on vrede bij die politie heerst. "Maar ik heb ook gemerkt dat beide ver antwoordelijke ministers geneigd zijn om nogal wat afstand te r van het rapport over sterkteverdeling binnen de rijk- en gemeentepolitiekorpsen in het land. En dat is toch eigenlijk onge bruikelijk", aldus De Vries. Over de salariseisen van de poli tie wilde de CDA-voorman verder geen uitspraken doen. De Vries: "De fracties in de Tweede Kamer houden zich nu nog op de achter grond. Op 12 december zal er over leg worden gevoerd met beide be windslieden en ik wil niet op die discussie vooruit lopen". Over de ontwikkeling van de in komens bij de politie wilde de frac tievoorzitter overigens nog wel kwijt dat die volgens hem weinig afweek van die van de overige ambtenaren. "Ik geef toe, het is niet echt riant, maar aan de andere kant is er toch ook nog de onge- makkenregeling van 10 procent die in 1982 werd ingevoerd", merkt De Vries op. Eerder op de avond was de CDA'er uit eigener beweging al in gegaan op het politiebeleid. Hij zei onder meer dat de regering in de ja ren zeventig de toename Van de cri- miniliteit niet op de juiste wijze heeft ingeschat. Verder vond hij dat er in die jaren te weinig aan dacht is besteed aan de uitbreiding van de rechterlijke macht en de bouw van gevangenissen. De Vries erkende verder de toenemende werkdruk bij het politie-apparaat, die allerlei spanningen tot gevolg heeft. Onevenwichtig De CDA-voorman noemde het rapport dat onlangs over de nieuwe sterkteverdeling is uitgebracht niet overal even evenwichtig. "Ook de ministers van binnenlandse za ken en justitie plaatsen hierbij nogal wat kanttekeningen", hield hij de ongeveer 70 aanwezigen voor. "Ik kan me heel goed voor stellen dat er bij de verschillende gemeentepolitiekorpsen onrust is ontstaan. In het geval van Katwijk is bijvoorbeeld inderdaad geen re kening gehouden met de extra werkdruk die de zomermaanden met zich meebrengen, zo gaf hij toe. Uiteindelijk kon de CDA-fractie- leider niet anders meedelen dan dat er tijdens het komende overleg wordt gezocht naar 'constructieve oplossingen'. "Maar we moeten daarbij niet vergeten dat de ver langlijsten waarmee de CDA-frac- tie wordt geconfronteerd, erg lang zijn. Politiemensen zijn niet de eni ge overheidsdienaren. Er zijn na tuurlijk nog talloze andere ambte naren die aandringen op gunstige uitkomsten bij de gesprekken over meer loonruimte". In een vlugschrift dat door de Katwijkse politie werd uitgedeeld, werd gewezen op de gevolgen die de inkrimping van het korps voor de kustplaats kan hebben: Minder toezicht in het Badcentrum, geen extra surveillances in het indus triegebied 't Heen, geen toezicht op het strand, geen preventieve acties Woordvoerder J. Schoneveld van de Katwijkse politie langrijkste grieven van het korps. om inbraken en autokraken te voorkomen. Ook zal het niet meer mogelijk zijn om bij calamiteiten binnen drie minuten ter plekke te zijn. "Een door het in de afgelopen ja ren gevoerde regeringsbeleid ge frustreerd, ongemotiveerd en on derbetaalde korps dat op het punt staat knock out te gaan", zo om schreef het vlugschrift de huidige situatie bij de politie. Noordwij k, NZH en politie samen tegen vandalisme NOORDWIJK De gemeente Noordwijk gaat in samenwerking met de politie van Noordwijk en die van omliggende dorpen en de Noord- Zuidhollandse Vervoers maatschappij (NZH) het vandalis me in bussen vanuit Noordwijk op zaterdagavond aanpakken. De bus sen worden voortaan intensief be geleid en het vertrek van de barbe- zoekers wordt gespreid. Dat zijn de betrokken partijen onlangs over eengekomen. De bussen die zaterdagavond te gen sluitingstijd van de bars en dancings vanuit Noordwijk ver trekken, zijn veelal doelwit van baldadige acties. Afgelopen zater dag nog werden stoelen door de ruit gegooid. Met name de laatste bus naar Leiden is wat dit betreft berucht. Er worden drie maatregelen ge troffen om deze vorm van vandalis me de kop in te drukken. Er moet worden voorkomen dat er zich grote groepen kunnen ver zamelen bij de bushaltes. Met de NZH is afgesproken dat er op de bussen zo veel mogelijk een twee de man meerijdt die de passagiers in de gaten kan houden en boven dien zullen de bussen door de poli tie naar huis worden begeleid. DEN HAAG/LEIDEN/LEIDERDORP - Het provinciebestuur is woedend omdat er vol gend jaar aanzienlijk minder huurwoningen in Zuid-Holland mogen worden gebouwd. De provincie had gevraagd om geld voor 8147 huurhuizen, maar krijgt slechts voor een kleine 7500 woningen. Dat geldt ook voor premie koopwoningen: in plaats van 5193 mag de pro vincie er 4911 bouwen. Het totaal aantal woningen stemt wel over een met de verwachtingen: 17.500 stuks voor 1989. Maar juist in een categorie die voor lagere inkomens nauwelijks aantrekkelijk is, mag Zuid-Holland extra bouwen. In plaats van de gevraagde 2866 geeft de rijksoverheid een een malige bijdrage voor maar liefst 3765 huizen. Dat is een subsidie ineens aan de koper van een, over het algemeen wat duurder huis. In Zuid-Holland en de grote steden is vooral be hoefte aan huurwoningen. Volgens een woordvoerder van de provincie loopt staatssecretaris Heerma daarmee vooruit op zijn volgend voorjaar in de Tweede Kamer te behandelen huisvestingsnota: "Hij wil de doorstroming stimuleren door bouw van duur dere huizen. Hij neemt al een voorschot op die discussie in de Kamer door nu al meer huizen te laten bouwen met een eenmalige subsidie. Daarover zijn we zeer boos". De provincie zal een officieel protest laten horen tegen de 'onaanvaardbare verdeling naar categorieën' van de 17.500 huizen. "Dat zal niet alleen door middel van een schrijven aan de staatssecretaris gebeuren, maar ook op alle vergaderingen en bijeenkomsten waar de wo ningbouw ter sprake komt". Leiderdorp Heerma was gisteravond trouwens te gast in Leiderdorp. Hij sprak tijdens een CDA-bijeen- komst in de Menswordingkerk. Hij zei daar dat kleine gemeenten moeten kunnen blijven bou wen voor de eigen woningzoekenden. Mensen uit dorpen moeten in hun eigen woonomge ving kunnen blijven wonen. Dat standpunt zal hij bij de Tweede Kamer verdedigen. Tijdens de bijeenkomst probeerde Heerma de kritiek op zijn nota 'Van bouwen naar wo nen' te weerleggen. De staatssecretaris meent dat er veel misverstanden zijn ontstaan rond de nota, die de eigen verantwoordelijkheid van gemeenten en woningbouwverenigingen voor een goed en betaalbaar woningbouwbeleid be nadrukt. "Er is een beeldvorming ontstaan die niets met de nota te maken heeft", verdedigde Heerma zich. De staatssecretaris vindt dat de discussie over de doorstroming nu maar eens béeindigd moet worden. Ik wil stapje voor stapje naar een rechtvaardiger woonruimteverdeling", zei Heerma. Een van de middelen die hij daarvoor wil gebruiken is een tijdelijk huurcontract. Na vijf jaar zou het inkomen van bewoners met een goedkope huurwoning moeten worden ge toetst. Verdient de bewoner inmiddels teveel, daa zou de huurder worden gedwongen om te vernuizen. Van opmerkingen als 'gettovor ming' doordat mensen met dezelfde inkomens bij elkaar zullen gaan wonen, wilde de staatsse cretaris niets horen. "Ik zal dit voorstel blijven verdedigen, ook in de Tweede Kamer", aldus Heerma. Hij beloofde echter dat de maatregel niet met terugwerkende kracht zal worden in gevoerd. Verzamelen De uit een oud huisschildersge slacht afkomstige Tromp begon 30 jaar geleden met het bijeenbrengen van materiaal dat afkomstig was uit schilderswerkplaatsen. Aller eerst haalde hij spullen uit de in middels al jaren gesloten werk plaats van zijn vader, daarna begon hij verder te speuren naar meer ma teriaal dat met het schildersam bacht te maken had. En met suc ces: in de afgelopen 30 jaar heeft Tromp zeer veel waardevol materi aal bijeen weten te krijgen. "Maar je begrijpt dat Tromp zo langzamerhand thuis bijna om kwam in het vele materiaal", ver telt museumbeheerder Karei Gütz. De hoek met een aantal fraaie voorbeelden van de schilderkunst. De beel- Deze Sikkens-medewerker is sinds dengroep werd in een Haagse straat aangetroffen. (foto wim Dijkman» Technieken dus de beheerder over het ontstaan van het schildersmuseum. Stichting Overigens is het bedrijf geen ei genaar geworden van het materi aal. Een acht jaar geleden opge richte stichting beheert het muse um. behalve Cees Tromp zitten daar vertegenwoordigers in van het schildersvak en ook van Akzo- dochter Sikkens zijn enkele mede werkers aan de stichting verbon den. Beheerder Gütz is in zijn schik met de toekomstige verhuizing naar Sassenheim. Dat voornemen van de Sikkens-directie scheelt volgens hem vele duizenden bezoe kers. "Het museum ligt nu wat ach teraf. Je rijdt nu niet zo gemakke lijk met een groep relaties van ons bedrijf in Sassenheim naar Den Haag. Dat kost te veel reistijd. Straks ligt het museum vrijwel naast onze vestiging in Sassenheim en van daaruit is het een kleinig heid om naar het museum te gaan". Overigens- trekt het museum ook nu al jaarlijks zo rond de 2000 be zoekers. Tromp is er in geslaagd om in de afgelopen dertig jaar veel wat her innert aan het schildersambacht bijeen te brengen. "Je moet niet vergeten dat veel schilders nog heel lang op zeer ambachtelijke wijze hebben gewerkt. Tot kort na de oorlog maakten een heleboel schilders bijvoorbeeld zelf nog verf. Er zijn daardoor nog heel wat spullen bewaard gebleven en op tijd door Tromp buitgemaakt", ver telt de museumbeheerder. "Maar ook veel kunstschilders beschik ken nog over oude spullen om zelf verf te maken". Zo is iii het Haagse museum nog een complete schilderswerkplaats van rond de eeuwwisseling te zien. Een werkplaats met een werktafel, met daarop een enorme laag verf. "Dat is zo prachtig", zegt Gutz. "Er zit vele eeuwen verf op en dat is een schitterend gezicht. We krijgen vaak materiaal aangeboden dat keurig schoongemaakt is. Maar dat is juist niet de bedoeling. Je mag best die vele kleuren verf op een verfspuit zien. Tenslotte werd er zo mee gewerkt en dat willen we ook onze bezoekers laten zien". In het op dit moment nog Haagse museum wordt ook veel aandacht geschonken aan de technieken die door de eeuwen heen in het schil dersambacht zijn gebruikt. Prach tige voorbeelden zijn er van be schilderde rijtuigen, het zoge naamde inlegwerk, kalligrafie en decoratie. Ook is er veel vaklitera tuur beschikbaar over deze tech nieken. "Deze boeken worden dan ook herhaaldelijk geraadpleegd om aan het museum gestelde vra gen te kunnen beantwoorden. Zo werd enige tijd geleden gevraagd, welke verf er destijds bij het schil deren van de forten in het Groning se Bourtange zou zijn gebruikt. Die forten werden gerestaureerd en men wilde ook de juiste verf ge bruiken. Via onze bibliotheek is dat in orde gekomen". In het museum is ook een bord te zien met daarop een leeuw die des tijds is gemaakt door een huisschil der uit Aarlanderveen. "Deze man maakte het bord ter gelegenheid van de feestelijkheden in het dorp bij het huwelijk van prinses Julia na en prins Bernhard in 1937. Waar schijnlijk was het een prima huis Beheerder Karei Gütz bezig met het stampen van verfpoeder in het schildersmuseum. (foto Wim Dijkman» schilder, maar die leeuw is om te gillen, zo lelijk. Maar hij past prima in het museum, omdat het iets ver telt over het vak. Daarnaast zijn er ook tal van voorbeelden van schil ders die deze versieringstechniek wel goed in hun vingers hadden", aldus de museumbeheerder. "Zoals bijvoorbeeld etswerk van zo rond de eeuwwisseling. Een re sultaat van groot vakmanschap, waar vele uren aan is gewerkt. Daar kan ik minutenlang van genieten en dat geldt niet voor mij alleen. Dat zie ik wel bij meer bezoekers en dat niet alleen bij mensen die uit het vak afkomstig zijn". Gildepenningen De collectie blijft niet alleen be perkt tot het gereedschap. In vitri nes liggen ook een aantal gildepen ningen uit de 17e eeuw, fraai gekal ligrafeerde getuigschriften, vakli teratuur, prachtig versierde brief hoofden en rekeningen en schil dersvakbladen. "Als je bijvoor beeld enkele jaargangen ziet van het schildersvakblad van rond de eeuwwisseling, dat zijn werkelijk grafische juweeltjes. Dank zij de speurzin van Cees Tromp is dat ge lukkig voor het nageslacht behou den". Ook beheerder Gütz behoort in middels tot het gilde der verzame laars. Bijna elk weekeinde loopt hij rommelmarkten en dergelijke af op zoek naar materiaal. "En dan sta je er versteld van wat er nog onder de mensen is. Vaak heeft men ja renlang de spullen van opa niet wil len wegdoen en dan komt het uit eindelijk toch nog op de rommel markt terecht. Als ze horen dat er een schildersmuseum is, wordt het vaak ook nog gratis aangeboden, omdat veel mensen toch historisch besef hebben en het materiaal bij ons in het museum op zijn plaats Soms ook loopt Gütz bij toeval tegen een aanwinst voor het muse um aan. Zo trof hij kortgeleden toen hij naar zijn werk ging tussen het grof vuil een prachtige beel dengroep aan. "Die was afkomstig uit een gesloten rooms-katholieke kerk en zo maar op straat gezet. On begrijpelijk maar waar, gelukkig was de jeugd nog niet langs ge weest, zodat ik de beeldengroep op tijd heb kunnen redden", aldus een trotse beheerder. "Die staat inmid dels dus ook in het museum". DEN HAAG/SASSENHEIM De gemeente Sassenheim komt in 1992 in het bezit van een toeristische attractie die wellicht goed is voor duizenden bezoekers per jaar. In dat jaar wordt namelijk het schildersmuseum van Sikkens verplaatst van Den Haag naar de bollengemeente. Het mu seum wordt ondergebracht in het huidige gemeentehuis aan de Parklaan, dat voor dit doel door Akzo/Sikkens bv wordt gekocht van de gemeente Sassenheim. Niet voor niets is 1992 gekozen als jaar van opening van het Sassen- heimse schildersmuseum het enige museum dat deze gemeente straks zal tellen omdat Sikkens verffabriek in dat jaar 200 jaar be staat. In 1792 werd het bedrijf in Groningen gesticht. In 1939 werd de verffabriek vanuit het Noorden naar Sassenheim verplaatst. De 'verffabriek' in het bollendorp is te genwoordig onderdeel van de caotngs divisie van Akzo. door Kees van Kuilenburg Het schildersmuseum is sinds acht jaar officieel gevestigd in het sous- terrain van het Sikkens Service Centrum aan de Televisiestraat in Den Haag. Maar de verzameling die het museum herbergt is al veel ouder en opgezet door Sikkens- medewerker Cees Tromp, die op dit moment bij de afdeling onder wijs van het Sassenheimse bedrijf werkt. vier jaar als 'baas' in het schilders museum werkzaam. Onder meer leidt hij bezoekers in het museum rond, zoekt naarstig verder naar 'nieuw' oud materiaal en verzorgt ook de binnengekomen spullen. Acht jaar geleden is de verzame ling van Tromp ondergebracht in een kelder van een Sikkenspand in een Haags industriegebied. Gutz: "Tromp had veel spullen thuis staan en ook was er het een en an der opgeslagen in een bollen schuur in Lisse. Al met al geen ide ale situatie. Eerder al had Tromp wat kleine exposities in ons bedrijf gehouden en dat was steeds een succes gebleken, zodat de directie op een gegeven moment met het voorstel kwam om het materiaal over te dragen aan Sikkens en het ook bij ons onder te brengen", al DINSDAG 8 NOVEMBER Alphen voorlichtingsavond Vereniging Eigen Huis in Curia I bij zwembad Leiden Leidse Schouwburg, de terug keer van Henny Vrienten en The Magnificent, aanvang 20.15 uur. nisch avondgebed van 19.00 tot 19.30 uur in de Oud-ka tholieke Kerk aan de Zoeterwoud- Leiderdorp artistiek café met optreden 'Von Weber Trio', met werk van Saint Saèns, Haydn, Schumann en Von Weber. aanvang 20.30 uur m de Hollandsche Tuyn, Hoofd- WOENSDAG 9 NOVEMBER Alphen opening jubileumtentoonstel ling Alphense Vogelvrienden door wethouder K. Mollema gebouw Bethel, Jan van Nieuwenhuizen- straat 1aanvang 20.00 uur. Hazerswoude hoorzitting welzijnsplan in I gemeenthuis, aanvang 20.00 u i spreekuur migranten- betaald willen ken, van 9.00 tot 12.00 uur bij Vrouw en Werkwinkel Leiden, Ra penburg 4. bijeenkomst werkgroep Uitke ringsgerechtigden FNV, spreek ster Maria Muijzenberg, arts, aan vang 14.00 uur in De Klinker. Ber- lagestraat 1. na afloop kaarten en sjoelen. optreden zang-1 ble 'Karpati', spectaculaire groep uit De Oekraïne, aanvang 20.15 uur, Leidse Schouwburg. voorstelling 'Beet naar de maan', door het Grif-theater, aan vang 20.30 uur, Lak-theater, Cle- veringaplaats. Leiderdorp bridgen in het Bridgecentrum, aanvang 13.30 uur. optreden Marjol Flore, aanvang 20.15 uur in de Muzenhof. thema-avond voor Turkse vrouwen en meisjes, aanvang i Sjelter, Heemraad- Nieuwkoop kledinginzameling charitatieve instellingen. thema-avond 'Jeugd en vuur werk' in het gezondheidscentrum, Voorschoten kindervoorstelling door pop pentheater Thije met 'Het Duinko nijn', voor kinderen van 3-9 jaar, DONDERDAG 10 NOVEMBER Alphen jubileumtentoonstelling Al phense Vogelvrienden, gebouw Bethel, Jan van Nieuwenhuizen- straat 1, van 19.00 tot 22.00 uur. Boskoop Ashworth (klarinet) en Jan Gruit- huysen (piano), 12.45 tot 13.30 u., Kapelzaal K&O, Oude Vest. klaverjas- en sjoelavond bij wijkvereniging Aktief, Berlage- straat 2, aanvang 20.00 uur. •voorstelling 'Beet naar de maan', door het Grif-theater, aanvang 20.30 uur in het Lak-theater, Cle- veringaplaats. optreden Roberto Rico and his Fabulous Band, aanvang 21.30 uur, Droomfabriek. Oude Singel. voorstelling 'Een gat in de lucht' door Paul van Vliet, aanvang 20.15 uur, Leidse Schouwburg. lezing Testpsychologie, schijn- wetenschap', door dr. Ewald Ver- vaet, aanvang 20.15 uur, Kapel zaal K&O, Oude Vest. inloophuis psychiatrie, lezing door G. Muilwijk, aanvang 19.30 Leiderdorp bingo carnavalsvereniging De Rijnschuimers, aanvang 21.00 uur in Frerikshof, Winkelhof. klaverjassen en sjoelen bij Con Bravura, aanvang 20.00 uur in clubhuis. Beukenschans.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16