Parkeergelegenheid Winkelhof uitgebreid ONDERNEMERS: DE KRACHT VAN EEN STERSPOT LIGT VOORAL IN DE HERHALING. DE LEIDSCH DAGBLAD KABELKRANT BIEDT U 362 DAGEN PER JAAR EEN BETAALBAAR ALTERNATIEF. 671-161363 Gebruik 'praatpaal' stemt Voorschotens politiekorps tevreden Rijksstraatweg kent aantal 'minpunten' kaaskeuring i zoeterk oude Verkeerslichten in Wassenaar wellicht 'onvriendelijk' afgesteld Mogelijk artsenpraktijk in boerderij Lindehoeve VOORSCHOTEN - De rijkspolitie in Voorschoten is tevre den over haar 'praatpaal' die als proef buiten het bureau is opgesteld. Met regelmaat van de klok wordt er gebruik van gemaakt als het bordje gesloten op de deur prijkt. Het loop je naar het politiebureau is dan niet voor niets geweest, want via de praatpaal - een inspreekapparaat wordt contact gemaakt met de meldkamer van de rijkspolitie in het district Den Haag. Een service aan de bevolking. "We zitten met een minimale bezet ting", zegt een woordvoerder van het korps in Voorschoten. "Op be paalde tijden gaat de deur op slot. Heeft men de politie nodig, dan kan men zijn boodschap aan de meldkamer kwijt. Hij kan via de mobilofoon, indien dat gewenst is, contact maken met de bemanning in een surveillancewagen. Zo handhaaf je toch een brokje dienst verlening". De praatpaal staat nu een paar maanden. Er wordt gebruik van ge maakt, maar misbruikt men het ap paraat ook wel eens? De politieman: "Wat dat betreft mogen we in onze handen knijpen. Voorzover wij kunnen nagaan is er nog nooit een melding gedaan waarop wij voor niets zijn afge gaan. Ja, er wordt wel eens van die 'paal' gebruik gemaakt, terwijl er toch iemand in het bureau aanwe zig is. Misschien vinden ze dat ze dan te lang moeten wachten alvo rens er wordt opengedaan. Maar dat kun je niet rangschikken onder het fenomeen oneigenlijk ge bruik". Acute zaken De gebruikers van de praatpaal komen in de meeste gevallen niet uit Voorschoten, maar hebben de politie nodig voor, bijvoorbeeld, het opmaken van een proces-ver- baal na een aanrijding. "Acute za ken dus", legt de Voorschotense politieman uit. "Of het gaat om een botsing of mensen willen hun ver haal kwijt als hun auto is openge broken. Zo nu en dan wordt de praatpaal ook gebruikt om de weg te vragen. Zeker voor mensen die van buiten ons dorp komen, is die paal best handig. Want in de direc te omgeving van het politiebureau is geen telefooncel te vinden. De De praatpaal in Voorschoten: druk op de knop en de meldkame dichtstbijzijnde is minstens een minuut of zes lopen. Maar als je er gens vreemd bent, zoek dan maar eens naar zo'n cel". Overdreven veel gebruik wordt er niet van de praatpaal gemaakt, meldt de meldkamer van het ditrictsbureau der rijkspolitie in Leiderdorp. "Omdat", zegt een woordvoerder, "de sluitingstijden van het bureau in Voorschoten in middels wel bekend zullen zijn. De mensen die wel eens op de knop drukken komen van buiten. Een keer heb ik meegemaakt dat ie mand onze hulp inriep, omdat hij in elkaar geslagen dreigde te wor den. Voor de rest zijn het normale klusjes als de praatpaal bij ons rin kelt. Waar het om gaat is dat de mensen ons kunnen bereiken. Dat lukt op deze manier dus kun je het experiment als geslaagd noemen". Uitbreiden "Of het systeem voor uitbreiding vatbaar is"? De woordvoerder van de meldkamer is voorzichtig: "Het zou best kunnen, maar je moet zon voorziening wel selectief toepas sen. Het district Den Haag praat nog niet over uitbreiding van de praatpaal. Voorlopig gaat het nog om een proef. Ik geloof dat er in heel Nederland twee of drie van die dingen staan. Daarmee wil men eerst ervaring opdoen alvorens uit breiding aan de orde komt. In het buitenland wordt er volop mee. ge werkt. Duitsland past het heel veel toe. Zover zijn wij in Nederland nog niet". WASSENAAR - Het aantal onge lukken op de Wassenaarse Rijks straatweg is volgens burgemeester P.H. Schoute "zeer sterk teruggelo pen" door het verlagen van de maximumsnelheid en het aanbren gen van middenbermen. Toch zijn er ook minpunten. Bij zijwegen zoals de Van Bommellaan en Witte- laan zijn geen uitrijstroken, klaag de het CDA gisteravond tijdens een vergadering van de commissie algemene bestuurlijke aangelegen heden. De burgemeester had dat punt al op zijn lijstje staan, maar het dis trictshoofd van Rijkswaterstaat verbaast zich over de ophef. Vol gens hem zijn de nieuwe uitritten net zo lang of net zo kort als de ou de, alleen het materiaal is verschil lend: asfalt tegen straatstenen. Hij ziet dan ook geen reden om iets te veranderen. In de vergadering gisteravond hield de burgemeester het erop dat Rijkswaterstaat op een aantal fron ten "zelf beslissingen heeft geno men". Ook over materialen. "We hebben weinig inlichtingen over materialen gekregen", vindt D66. "Zo weten we niet hoe veilig de middenberm nu eigenlijk is". Schoute: "We hóren verhalen... Sommige burgers denken dat de barrier na één dreun al doorschuift, dat de schroefjes weinig vasthou den". Voordat Rijkswaterstaat aan de slag ging, wilde de Stichting We- tenschappeliik Onderzoek Ver- B en W willen af van huidige betalingsregeling LEIDERDORP - De par keerruimte bij het winkel centrum Winkelhof in Lei derdorp wordt uitgebreid met 150 tot 160 plaatsen. Volgens woordvoerder De Brouwer van Winkelhof zal afhankelijk van de mede werking van de gemeente in de loop van volgend jaar een begin kunnen worden ge maakt met de aanleg. Burgemeester en wethouders hebben vooralsnog geen bezwaar tegen de plannen, al bestaat er nog altijd grote onvrede over het op nieuw invoeren van betaald parke ren. Volgens het bestemmingsplan is een uitbreiding van het aantal parkeerlaatsen overigens moge lijk. De nieuwe parkeerruimte komt aan de zijde van de Heinsiuslaan. Tegelijkertijd wordt een derde in- en uitrit bij het bestaande parkeer terrein onder het winkelcentrum aangelegd. Tot de uitbreiding wordt volgens De Brouwer overge gaan vanwege het steeds groter wordende tekort aan parkeerplaat sen op met name de zaterdagen. Het is de bedoeling dat voor het nieuwe parkeerterrein dezelfde re gels gelden als voor het bestaande gedeelte. Dat wil zeggen dat de eer ste twee uur gratis kan worden ge parkeerd. Het nieuwe onover- 'Huizen op open plek Leidseweg VOORSCHOTEN - Het voorstel van wethouder J.D. van Dalen om op de plaats van het voormalige Rode Kruisgebouw aan de Leidse weg in Voorschoten een kantoor met enkele woningen te bouwen, is gisteren afgewezen door de com missie financiën. Alle commissieleden vinden wel dat het gat moet worden opgevuld, dat door de nieuwbouw van het raadhuis is ontstaan. Sterk werd gisteren echter aangedrongen op louter en alleen woningbouw. Hoe wel de wethouder dat niet recht streeks wilde toegeven, werd het de commissieleden duidelijk dat B en W alvast een voorschot willen nemen op de toekomst. Bij eventu ele uitbreiding van het gemeente lijk ambtenarenapparaat is het ge makkelijk om kantoorruimte dicht bij huis te hebben. Both (PvdA/PPR) was het on eens met de in het ontwerp opge nomen poort van zeven meter breed die de toegang tot het daar achter gelegen parkeerterrein moet worden. "De mensen moeten om het gebouw heen kunnen lo pen", aldus Both. Van Dalen be loofde uiteindelijk met nader uit gewerkte voorstellen te komen. parkeerterrein wordt an slagbomen. De be staande apparatuur in de huidige parkeerkelder wordt vernieuwd. Gratis parkeren Gedurende enige tijd is in Win kelhof een proef genomen met gra tis parkeren. Daarvan is nu tot on genoegen van de gemeenteraad weer afgestapt. "Tijdens de proef periode bleek dat veel mensen de ruimte als ideale parkeerplaats be schouwden. Voor het winkelende publiek bleef er vervolgens onvol doende ruimte over. En die par keerruimte is er toch in eerste in stantie voor de bezoekers van de winkels", verklaart De Brouwer de reden dat voorlopig weer voor de oude regeling is gekozen. Burgemeester en wethouders van Leiderdorp willen inmiddels laten onderzoeken in hoeverre de eigenaar van Winkelhof, Nationale Nederlanden, kan worden ge dwongen het vrij parkeren daar blijvend in te voeren. Het oude contract zal daartoe nader onder de loep worden genomen. Het college heeft met de rest van de raad vastgesteld dat de parkeer overlast in de straten rond Winkel hof verder is toegenorrien nu van het volledig gratis parkeren weer is afgestapt. De Brouwer zegt desge vraagd dat hij bereid is tot nader overleg, maar wenst nog geen en kele toezegging te doen. "De gara ge is er voor het winkelende pu bliek. Omdat de eerste twee uur kosteloos zijn. is er dus in feite sprake van gratis parkeren", bena drukt hij nog eens. Uitbreiding Het totale winkelvloeroppervlak in Winkelhof beslaat momenteel 15.000 vierkante meter. Intussen wordt door hem niet uitgesloten dat het aantal winkels in Winkelhof op den duur verder wordt uitge breid aan de zijde waar nu de extra parkeerplaatsen verschijnen. "Maar dan praten we wel over een periode van 10 tot 15 jaar en ziin we nog van veel factoren afhankelijk", aldus De Brouwer. Zoals bekend bestaan er met name in omliggen de gemeenten grote bedenkingen tegen dergelijke plannen. De zegsman van Winkelhof ver wacht wel dat volgende maand r duidelijkheid bestaat over de 1 huurder!s) van de ruimte die tot nog toe door Dormaël wordt bezet. Het gaat daarbij om een op pervlakte van in totaal 3000 vier kante meter. Volgens De Brouwer zou het deze gemeente willen dat automobi- winkelhof goed zijn als er een 'trekker' komt. "Het kan zijn dat er één nieuwe zaak komt, maar het is ook mogelijk dat er tien nieuwe winkels voor in de plaats komen", houdt hij nog een slag om de arm. keersveiligheid dat al met onder zoeken aan de hand van de compu ter vastleggen, maar ze heeft nog geen reactie gekregen op een uitge brachte offerte. Volgens de eerste burger van Wassenaar had Rijkswaterstaat met wat meer inspraak en voorlich ting angsten en problemen kunnen wegnemen. "Maar helaas is men bi j de dienst niet zo inspraak- en voor- lichtingsgevoelig". Hij prees zich gelukkig dat zijn planningsgroep onder meer heeft kunnen voorko men dat 'half Kerkehout' zou wor den afgesloten. Bus De gemeente maakt zich mo menteel sterk voor (oudere) bewo ners van de wijk Nieuw Wassenaar. Tijdens de werkzaamheden aan het viaduct, die tot april duren, kan de NZH niet over de Wittenburger- weg rijden. De bussen wijken ruim voor de buurt al af van de route, door via de Stoeplaan en Van der Oudermeulenlaan te rijden. Voor velen is de loopafstand te groot ge worden. De gemeente sprak met buurt- vertegenwoordigers, Rijkswater staat en NZH, maar veel leverde dat niet op. Schoute: "De NZH doet zeer spastisch over omrijden en verwijst steeds naar de gemeen te. Een pendeldienst zou kunnen, maar de twee ton die dat kost moet de gemeente betalen". Met Rijks waterstaat heeft de gemeente ver volgens bekeken of het noodvia- duct onder de Landscheidingsweg toch voor bussen kan worden opengesteld. Het bouwwerk zou het gewicht van een bus net kunnen dragen, maar voor ander zwaar en hoog verkeer moet de blokkade blijven gelden. Dit-, betekent dat de stalen balken die op 2,10 meter hoogte over de weg gespannen zijn, ver vangen dienen te worden door elektronische slagbomen. Een der gelijke operatie zou 30.000 gulden kosten en volgens Schoute staat het budget dat niet toe. Ambtena ren blijven alternatieven beden ken. Er worden tellingen gehouden in de bus en Wassenaar verwijst mensen naar de Bijbus. Één tele foontje naar dit plaatselijke initia tief kan al voldoende zijn voor een verlossend ritje. Om het stukje Rijksstraatweg tussen Den Deyl en Rozeweg veili ger te maken, is Wassenaar inmid dels in onderhandeling met een slager en een café-eigenaar. Hun zaken steken te veel uit om de aan leg van een parallelweg mogelijk te maken en zouden moeten inkrim pen of verdwijnen. Volgens Schou te lopen de onderhandelingen niet zo gemakkelijk: "Neringdoenden lijken hun omzetten behoorlijk te overdrijven om de afkoop- of over namesom op té drijven". Het CDA hoopt op een positief resultaat en wil ook hier een mid denberm. Dat het Haagse stuk Rijksstraatweg geen middenberm heeft gekregen is de partij een doorn in het oog. "Ik mag daar niet over oordelen of adviseren", ant woordde Schoute. "Het is wél zo dat juist daar de ruimte groter is voor een middenberm dan op het Wassenaarse stuk". WASSENAAR - Voor driekwart miljoen willen B en W van Wasse naar de komende twee jaar de over belasting door het verkeer te lijf gaan. Snelheidsbeperking en ver keersveiligheid staan hierbij cen traal. Voor het geld, dat uit het in vesteringsfonds moet komen, wil len de bestuurders het verkeer dat het dorp inrijdt ontmoedigen met 'onvriendelijk' afgestelde stoplich ten. Het verkeer dat de bekende sluiproutes neemt wacht versmal lingen (Wittenburgerweg, Jager slaan-zuidzijde en delen van de Groot Haesebroekseweg "en Oost- dorperweg). drempels {Kerkebos- laan, Schouwweg en Buurtweg), middendruppels (Jagerslaan- noordzijde en Storm van 's Gra- vesandeweg) rijbaansplitsingen en asverschuivingen (deel Groot Hae sebroekseweg). Te ruime kruisingen krijgen snelheidsremmende krachten ZOETERWOUDE "Wij hebben hier een goede kaas keuring gehad, met over het algemeen een uitstekende kwaliteit". Ing. H. Oosterhuis (links), consulent van het ministerie van landbouw en visserij kon deze uit spraak doen nadat hij samen met afgevaardigde A. Kranenburg (rechts) van de kaashandel gistermiddag 29 kazen, aangevoerd door zestien boeren, had ge keurd. De kazen werden zoals gebruikelijk op vele eigen schappen gekeurd, onder meer op smaak, geur, vorm en verdeling van de gaatjes. Niet alleen op de techni sche aspecten werd gelet, maar ook op de handelskwa liteit. Voor alle onderdelen wordt een cijferwaardering gegeven. In totaal kan een kaas 100 punten krijgen. Elke kaas met meer dan 85 punten wordt als zeer goed omschre ven. De meeste inzendingen behaalden gisteren meer dan 85 punten. Eén kaas verwierf gisteren, bij hoge uit zondering, de volle honderd punten. Het was een jonge kaas geproduceerd door J. van Rijn van de Geerweg in Zoeterwoude. (foto Henk Bouwman) VOORSCHOTEN - De Leidse aan nemer W. Meijer wil de grotendeels afgebrande boerderij De Linde hoeve in de Voorschotense wijk Blijdorp kopen. Hij wil het voor malige jeugdcentrum ombouwen tot een woonhuis met artsenprak tijk voor de Voorschotense huis- en sportarts C. Meijer. Dit bleek gis teravond tijdens een commissie vergadering waarin voorstellen van gegadigden voor de boerderij werden besproken. Buiten het feit dat Meijer de ge meente het hoogste bod deed, is het gemeentebestuur vooral tevre den dat de oorspronkelijke woon functie van de boederij weer wordt hersteld. De aannemer moet 150.000 gulden voor het pand beta len. Hoewel de prijs voor een groot pand als de Lindehoeve niet hoog lijkt, kan de aannemer rekenen op fikse verbouwingskosten. De scha de die de boerderij achter de sport hal in Blijdorp door brand heeft op gelopen, is aanzienlijk. Het monumentale karakter van het pand zal tijdens de verbouwing zoveel mogelijk behouden moeten blijven. Bebouwing van de grond rondom de boerderij is niet toege staan. Een andere gegadigde, het aannemersbedrijf J.C. van Osna- brugge uit Voorschoten, viel af. Deze aannemer wilde het pand in zeven afzonderlijke appartemen ten splitsen. Dit voorstel vond geen genade in de ogen van burgemees ter en wethouders. (Wittenburgerweg/Stoeplaan, Groot Haesebroekseweg/Jager- slaan) en Prinsenweg, Lange Kerk- dam, Deijlerweg en Van Zuylen van Nijeveltstaat kunnen visueel worden versmald met extra stre-, pen langs het fietspad en rode fiets stroken. Een roodlicht-camera moet snelle rijders registreren. Opvallend is de aanbeveling om de parallelweg aan de zeekant van de Rijksstraatweg voor autover keer af te sluiten, desnoods alleen tijdens de ochtendspits. Voor bus sen moet de verbinding overigens altijd open blijven. Wanneer over leg met Leiden niets oplevert, moe ten zijwegen van de parallelweg, vlak voor en vlak na de geluidswal éénrichtingsverkeer krijgen. De sluiproute via de Zijdeweg naar de Landscheidingsweg willen B en W dichthouden; een aantal straatjes mag éénrichtingsverkeer blijven houden. De Oud Wassenaarweg en Duinrellweg kunnen dat voorbeeld volgen. Aan het grootste Wassenaarse knelpunt, de overvolle Rijksstraat weg, kan Wassenaar zelf weinig doen. Gemeentebestuurders blij ven echter vechten voor de aanleg van de Verlengde Landscheidings weg en rijksweg 11-west. Beide we gen moeten de rijkswegen naar Amsterdam met elkaar verbinden, maar zijn min of meer omstreden. DIEFSTAL - Uit een personenauto op een parkeerterrein aan de Ge versstraat in Oegstgeest is gister morgen een autoradio gestolen. Er was een ziiraampje ingeslagen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14