TAD LEIDEN 'Het CDA heeft felle kritiek op Kuijers niet waargemaakt' Uitbreiding van kabelnet Merenwijk tot 30 kanalen LEIDSCH m DAGBLAD WD-leider Van der Nat noemt aanval incorrect Hondebezitters boos over afsluiten Burcht Abonnementsgeld gaat omhoog Bedrijvendag in het Huygenslaboratorium Inbraken in Groenesteeg Drie mensen onwel door koolmonoxide s DINSDAG 8 NOVEMBER 1988 LEIDEN - Over onvoldoen de publiciteit heeft de WD de laatste weken geen kla gen. Bijna dagelijks ston den de liberalen in de be langstelling met een wet houder die het volgens een aantal politieke partijen le lijk liet afweten en een frac tie die in de coalitie met de PvdA steeds vaker een ei gen geluid liet horen. Ten slotte was er het WD- raadslid Langerak dat zijn collega-raadsleden al te gre tig deelgenoot maakte van de ruzies in de liberale frac tie. door Gert Visser Het spreekt voor zich dat de WD- fractie met dit soort publiciteit niet bijster gelukkig is. "We zitten hier op niet te wachten. Je weet maar nooit hoe mensen dit uitleggen", zegt WD-fractievoorzitter Van der Nat. De overmatige aandacht die de liberalen in de gemeentepolitiek genieten, komt de WD-leider ook wat overdreven voor. Er is eigen lijk niet zoveel reden voor, vindt Van der Nat: "Misschien dat een aantal mensen deze dingen willen benadrukken". De discussie rond de WD werd enkele weken geleden aangezet door CDA-leider Walenkamp, die fel uithaalde naar het beleid van de- liberale cultuurwethouder Kuijers. Van der Nat reageerde in de ge meenteraad uiterst terughoudend. "De aanval van het CDA verdiende niet meer", zo constateert hij ach teraf. "De kritiek die Walenkamp in de krant uitte, is in de verdere begro tingsbehandeling niet echt duide lijk naar voren gekomen. Walen kamp heeft het niet waargemaakt. Er was dan ook geen enkele reden voor die harde kritiek. Inmiddels is duidelijk dat een aantal problemen die het CDA signaleerde al zijn op gelost of op het punt staan opgelost te worden. Er is eigenlijk niets meer aan de hand". Incorrect Toch geeft Van der Nat toe dat er wel degelijk aanleiding was om het beleid (volgens anderen het ont breken van beleid) van wethouder Kuijers aan een nadere beschou wing te onderwerpen. Het uitblij ven van de twee jaar geleden toege zegde cultuurnota bijvoorbeeld, kon niet onopgemerkt voorbij gaan. "Maar ook zonder de kritiek had Kuijers die zaak ongetwijfeld zelf aan de orde gesteld", denkt Van der Nat. "Het was natuurlijk heel plezie rig geweest wanneer die nota er eerder was geweest maar er is een aantal redenen waarom dat niet is gebeurd. Het is bepaald niet een voudig zo'n nota te schrijven, PvdA-fractievoorzitter De Vreeze heeft daarop ook al gewezen. Daar bij moet je accepteren dat de amb telijke capaciteit op de directie cul tuur beperkingen stelt. Het is niet eerlijk wanneer je met deze facto ren geen rekening mee houdt". Ook wat betreft de slepende en inmiddels uitgestelde privatise ring van de Eerste Hulp Dienst ver dient Kuijers geen kritiek, vindt Van der Nat: "Er is hierover volop overleg met de raadscommissie ge weest. Op dit moment wordt het beleid dat de raad wenst - uitstel van de privatisering - uitgevoerd". "Er was geen enkele reden om met zulke zware kritiek te komen als het CDA dat heeft gedaan", vat Van der Nat samen, "Ik vind het ook uiterst incorrect hoe het CDA deze naar voren heeft gebracht. Walenkamp had met zijn kritiek in de commissie moeten komen voor zijn verhaal in de krant te doen. Ge zien de wijze waarop hij het verhaal heeft aangezet, moet ik aannemen dat hem dit inzicht totaal ont breekt". Zorgen Van der Nat is even slecht te spreken over de kritiek van het CDA op het economische beleid van VVD-wethouder Fase. Om misverstanden uit de wereld te hel pen: "De WD-fractie heeft geen kritiek op het beleid van wethou der Fase, in die zin dat zij het niet goed zou doen. Wel maken we ons regelmatig zorgen over de financië le mogelijkheden die Fase heeft om beleid te voeren. Ik had liever gezien dat het CDA hier aandacht aan had besteed". "De WD vindt dat er te weinig geld beschikbaar is voor de wer ving van bedrijven. En dat is toch een van de belangrijkste aspecten van het economisch beleid, zonder werkgelegenheid houdt alles op. Met name vragen wij ons af hoe het moet gaan met de werving van be drijven voor het industrieterrein in Roomburg. Het probleem is na tuurlijk dat er in Leiden nauwe lijks wat te verdelen is. Anders wa ren wij wel met voorstellen geko- Het is een aspect dat in het ver kiezingsprogramma van de WD volgend jaar nadrukkelijk de aan dacht zal krijgen. "Het enige alter natief voor de gemeente om over meer geld te beschikken, is de ta rieven en belastingen verhogen. De WD is daar altijd zeer terughou dend in geweest, ik denk zelfs dat er bij een college van een andere sa menstelling meer lastenverhogin gen waren geweest. Maar als het niet anders kan, zullen wij niet wei geren daaraan mee te werken. Het is voor ons een 'nee, tenzij". Het is de fractievoorzitter van de WD niet ontgaan dat steeds vaker in het politieke circuit wordt vast gesteld dat de WD-fractie zich de afgelopen twee jaar nadrukkelijker profileert dan in voorgaande colle geperiodes. De praktijk bewijst het: regelmatig komt het voor dat WD en PvdA van mening ver schillen. De verkeersafwikkeling op de Breestraat, een onderzoek naar een parkeergarage aan de Aal markt, het vrouwenvoorrangsbe- leid zijn er enkele voorbeelden van. De meningsgeschillen hebben zich tot nu toe beperkt tot zaken die niet in het collegeprogramma zijn geregeld zodat de coalitie nog niet werkelijk in de problemen is gekomen. Opmerkelijk is wel dat de WD-fractie, als dat nodig is, niet alleen de coalitiegenoten maar ook de twee eigen wethouders in de steek laat. Van der Nat schrijft het aantal meningsgeschillen toe aan het toe val. "In het college wordt goed sa mengewerkt. Wat dat betreft is de zaak prima in orde. Er is een aantal dingen waarover wij anders dach ten dan de andere twee partijen in het college. Dat moet kunnen. Als alle partijen precies dezelfde me ning zijn toegedaan, wat is dan nog het bestaansrecht van die partij- "Wanneer je kijkt naar de twee belangrijkste punten uit deze colle geperiode, de financiële problema tiek en de inbreidingsnota, daar over is geen onenigheid. Wij erva ren het als een zeer prettige samen werking om deze problemen op te lossen". Zeer zorgvuldig formulerend: "Ik kan me niet aan de indruk ont trekken dat een partij als het CDA denkt dat het verstandig is om de verschillen tussen de collegepartij en aan te geven. Het merkwaardige is echter dat het ene moment het WD-fractievoorzitter Van der Nat (links) geflankeerd door raadslid Geertsema: "Er is eigenlijk niets meer a de hand". (foto L06* Zuyderd CDA de WD verwijt teveel toe te geven aan de Pvda, terwijl op het andere moment - bij de discussies over de Breestraat - de WD de PvdA juist meer tegemoet zou moeten komen". Toekomst Over die Breestraat is het laatste woord nog niet gesproken. Met verwondering wordt door de WD teruggekeken op het compromis dat door toedoen van het CDA tot stand kwam. "Het CDA had vroe ger totaal andere ideeën over de Breestraat. Voor de opstelling van het CDA kunnen twee verklarin gen zijn: of men vindt dit achteraf een geslaagde oplossing of het CDA vindt het gewenst om in de huidige politieke verhoudingen een andere mening te hanteren. Het opschuiven in de richting van de PvdA is anders moeilijk te ver klaren. Misschien kijkt men naar de collegevorming in de toe komst". "Had het probleem van de Bree straat zich in een vorige collegepe riode voorgedaan, dan had de VVD zich daar ook op geprofileerd. Het is voor de politieke duidelijkheid best goed dat de geschillen tussen de partijen uitgesproken worden. De kiezer zou het ons verwijten het anders was". Van der Nat ontkent dat er fun damentele kritiek in de WD-frac tie leeft op het beleid van de twee liberale wethouders. Er is geen be houdende vleugel binnen de WD die het beleid te progressief vindt, betoogt hij. "Dat wij af en toe eens onze nek uitsteken heeft niets met verlinksing of verrechtsing in de fractie te maken. Ons eerste doel is ervoor te zorgen dat dit college een succes wordt. Hierbij streven wij uiteraard de verwezenlijking van ons eigen verkiezingsprogramma na. Het college is voor de WD geen doel op zich, wat dat betreft kan het zijn dat wij in een aantal za ken een afwijkende mening heb ben". Van der Nat is het ook pertinent oneens met de uitspraak van PvdA-voorman De Vreeze dat het collegebeleid door toedoen van Links Leiden naar links is opge schoven. "De invloed van Links Leiden is in sommige dingen dui delijk. In grote lijnen echter heeft er geen verschuiving plaatsgehad, maar wordt het beleid van het vori ge college (zonder Links Leiden) voortgezet". "Neem nu de verruiming van de erfpachtregels, ik noem dat geen stap naar links. Terwijl het nog steeds voorkomt dat er grond wordt verkocht. Kijk naar de Bree straat, de oorspronkelijke gedach te was dat deze 24 uur per dag zou worden afgesloten. Dat is het uit eindelijk niet geworden. Nee, Links Leiden zit niet voor niets in het college, maar van een omme zwaai van het beleid is zeker geen sprake". LEIDEN - Dertig omwonenden van de Burcht hebben in een brief aan B en W hun ongenoegen geuit over de plannen om het Burchtter rein af te sluiten voor huisdieren. De ondertekenaars, allen hondebe zitters, zijn furieus over dit vorige week in een artikel in deze krant geventileerde plan. In het bericht wordt gesteld dat de Burchtheuvel volgens omwo nenden het enige stukje groen in de wijk is en de enige plaats waar kinderen in het gras kunnen spe len. Door het hondevuil zou dit laatste onmogelijk zijn. De opstellers van de brief stellen hier tegenover dat de binnenstad in de directe omgeving van de Burcht overwegend wordt be woond door alleenstaanden en (echt)paren zonder(thuiswonende) kinderen. "Dit is volstrekt logisch, aangezien een binnenstad - en ze ker de Leidse binnenstad rond de Burcht - zich nu eenmaal slecht leent voor kinderen vanwege het drukke verkeer, de dichte bebou wing en het gebrek aan groen en speelruimte. Vrijwel alle Leide- naars lijken dit in te zien en kiezen, wanneer zij kinderen willen, voor woonruimte buiten dit gebied. Maar een handjevol stadgenoten wil èn kinderen hebben èn in de binnenstad wonen en zet vervol gens een grote keel op, omdat die omgeving zo kindonvriendelijk is. Deze mensen willen dus eigenlijk van twee walletjes eten en eisen daarvoor maatregelen, waar hun talrijke medebewoners met hon den ernstig door worden gedu peerd", zo stellen de briefschrijver. Zij betogen vervolgens dat juist voor de categorie een- en tweeper soonshuishoudens een hond een vaak onmisbaar en onvervangbaar stukje levensgeluk betekent. "Maar een hond heeft beweging nodig, moet kunnen rennen en dol len en met soortgenoten kunnen spelen. Ook voor ons, hondebezit ters, is de Burcht het enige stukje groen in de wijk. Het dunkt ons dan ook dat het onbillijk is van de gemeente om ter wille van een paar ouders met een grote mond onze belangen te negeren en het plezier voor onze dieren te vergallen". De schrijvers benadrukken dat de Burcht als attractie veel van zijn waarde inboet door het gedrag van de kinderen: "Dagelijks constate ren wij dat het kinderplezier voor namelijk bestaat uit vormen van vandalisme en/of veel overlast op levert. Of het nu gaat om kinderen van vijf of vijftien jaar. Zo schijnt het de spelende jeugd een einde loos genoegen te doen om flesjes vanaf de Burchtmuren kapot te gooien, zodat het hele Burchtter rein bezaaid ligt met glas. Groot vermaak vinden zij er verder in om met een noodvaart op de fiets over de paadjes naar beneden te racen, wandelaars of geen wandelaars, en om over de grashellingen te cros sen. Veel ongeveer 14-jarigen treft men geregeld op de Burchtheuvel aan, die dit gebied als een unieke plaats beschouwen om hun eerste seksuele ervaringen op te doen". Vuurtje stoken, het aanbrengen van graffiti, het afrukken van boomtakken en het graven van geulen, zijn volgens de schrijvers eveneens geliefd kinderspel. Het grieft de ondertekenaars boven dien dat met hen, "eerlijke betalers van de hondenbelasting", niet de minste rekening wordt gehouden, terwijl aan een "paar (kinderbijslag ontvangende) ouderparen" alle ruimte wordt gegeven. Eventueel zou een gedeeltelijke afsluiting voor honden voor hen nog acceptabel zijn, maar uitslui tend na goed overleg, zo besluiten zij hun brief aan het college van B en W. Vervelende jongeren in Haarlemmerstraat LEIDEN - Een grote groep jonge ren heeft gisteravond op de Haar lemmerstraat, ter hoogte LEIDEN - Het pand Rapenburg 47, dat in juli jl. door brand werd getrof- Pelikaanstraat, voorbijgangers las- fenwordt binnenkort opgeknapt. Dezer dagen is het dak van het pand ge- tig gevallen. Nadat een aantal klachten bij de politie was binnen gekomen, hebben twee agenten de groep bevolen weg te gaan. Eén van de raddraaiers, een 17-jarige Leidse jongen, die na een herhaal de oproep weigerde door te lopen is aangehouden. Hij is later op de avond, na verhoor weer heenge zonden. heel weggebroken en is een begin gemaakt met het leeg slopen diepingen. Het monument, daterend uit de eerste helft van 18de de begane grond een kapsalon was gevestigd, brandde in juli geheel uit. De brand richtte voor ruim een miljoen gulden schade aan en maakte zes mensen dakloos. De kapsalon in inmiddels gevestigd in een tijdelijk on derkomen aan de Garenmarkt. Zodra de bouwvergunning is afgegeven wordt met het herstel van het monument aan het Rapenburg begonnen. De eigenaren hopen de kapsalon aan het Rapenburg in juli 1989 weer te kun nen openen. <f0to Jan Holvast) LEIDEN Het is nu zeker dat het aantal televisiekanalen in de Merenwijk volgend jaar wordt uitgebreid naar dertig. Het algemeen bestuur van de Stichting Kabelnet Merenwijk (SKM) is akkoord gegaan met een plan hiervoor. De uitbrei ding wordt mogelijk gemaakt door een grootscheepse reno vatie van het kabelnet. De op knapbeurt kost naar verwach ting tussen de drie en vier mil joen gulden. De SKM moet hiervoor de kabeltarieven met enkele tientallen guldens ver hogen. Het kabelnet in de Merenwijk be staat nu ongeveer 15 jaar, en dat is vrij oud voor een dergelijk net. Zou Vechtpartij na openbare schennis LEIDEN - In een flat aan de Nienke van Hichtumstraat (Stevenshof) zijn gisteravond rake klappen ge vallen nadat de 25-jarige flatbewo ner openbare schennis had ge pleegd. De man zou al herhaalde lijk zijn edele delen hebben ge toond aan vrouwen en kinderen in de wijk. Toen dat gisteravond weer het geval was ging een 29-jarige buurtbewoner verhaal halen en vielen er klappen. Vandaag zou aangifte worden gedaan van de openbare schennis. Volgens een woordvoerder van de politie zal een onderzoek worden ingesteld. LEIDEN Voor de vierde maal houdt de Leidse universiteit een bedrijvendag: op donderdag 24 no vember in het Huygenslaboratori um aan de Niels Bohrweg 2 van 9.30 tot 16.30 uur. Dit keer zal de be drijvendag, die is opgezet om de re sultaten van onderwijs en onder zoek aan het bedrijfsleven en ande re belangstellenden te tonen, in het teken van de informatica staan. Vrijwel alle vakgroepen van de universiteit zijn in de loop der jaren bij het gebruik van informatica be trokken geraakt. Van kunsthistori ci tot wiskundigen, van sociologen tot medisch specialisten. Zo is er vanuit de psychologi sche functieleer een onderzoek gaande om neurologische proces sen in een bepaalde mate in com puters te introduceren. Op lange termijn kan dat van belang zijn voor ingewikkelde besturingssys temen, zoals bijvoorbeeld in kern centrales, waar het saaie (mensen- )werk van de systeembewaking nog steeds een zwak punt is. Van de vakgroep fonetiek van de letterenfaculteit is een aantal on derzoekers bezig een 'leesmachine' te ontwikkelen: een computer die een boek zo kan voorlezen dat de luisteraar begrijpt wat er wordt verteld zonder erbij in slaap te val len. De vakgroep kunstgeschiedenis werkt aan een computerprogram- bepaalde soorten af beeldingen kunnen worden her kend. Daardoor wordt het mogelijk zeer snel grote aantallen tekenin gen of schilderijen op thema te in ventariseren. Op basis daarvan wordt nu een programma ontwik keld om de collectie van het Mau- ntshuis in Den Haag te beschrijven en toegankelijk te maken voor on derzoekers en voor het publiek. Meer informatie over de bedrij vendag bij het Transferpunt van de universiteit: telefoon 275996. de SKM het net niet opknappen, dan bestaat het risico dat de abon nees de komende jaren te kampen krijgen met storingen. Een renova tie maakt het echter ook mogelijk om het aantal televisiekanalen op de kabel uit te breiden naar dertig. Op dit moment hebben de Meren- wijkers de beschikking over slechts dertien televisiekanalen. Volgens SKM-secretaris Aad Muller moeten de plannen voor de opknapbeurt nog verder worden uitgewerkt en aanbesteed. "Daar om kunnen we nu nog niet zeggen hoeveel de hele operatie precies gaat kosten". Volgens Muller is ook niet niet exact te zeggen wan neer het werk begint. "Maar we streven ernaar de zaak in 1989 af te ronden". Tariefverhoging Om de vernieuwing van het net mogelijk te maken, stijgen de ka beltarieven in de Merenwijk met ingang van 1 januari 1989 met 12 gulden naar 127 gulden. "Door al vast een kleine verhoging door te voeren, willen we voorkomen dat de abonnee straks in één klap de volle mep moet gaan betalen". Overigens blijft het tarief in de Merenwijk lager dan het abonne mentsgeld voor kabeltelevisie dat in de rest van Leiden wordt gehan teerd. In de andere wijken van Lei den, die niet zoals de Merenwijk een eigen net hebben maar zijn aangesloten bij Stadskabei Leiden, blijft het aantal televisiekanalen voorlopig achttien. Als de uitbreiding in de Meren wijk is voltooid, is het nog maar zeer de vraag of de 'kabelklanten' in deze wijk inderdaad dertig tv- zenders kunnen ontvangen. De SKM is aangesloten op de ont- vangstmast voor kabeltelevisie in Oegstgeest. Via deze mast worden vooralsnog 'slechts' twintig zen ders doorgegeven. Naar het zich laat aanzien zullen dat er in de toe komst meer worden. De vernieuwing van het net in de Merenwijk brengt voor de klant nog meer voordelen met zich mee. Zo zullen nu bijvoorbeeld de flat woningen in de Slaaghwijk elk een eigen aansluiting kunnen krijgen. Nu is er nog slechts één aansluiting per flatgebouw. Ook maakt nieuwe apparatuur het mogelijk dat de abonnee's wellicht een 'tv-pakket' naar eigen keuze kan samenstellen tegen een apart tarief. Muller ver wacht verder dat de kwaliteit van de beelden beter kan worden dan nu al het geval is. LEIDEN - Een insluiper heeft gis teravond 150 gulden buitgemaakt in een woning aan de 3de Groenesteeg. De bewoonster hoor de op een gegeven moment ge stommel en zag toen een man weg vluchten. De dader is de woning binnen gekomen via een boven licht. Uit een woning aan de 2de Groenesteeg is gisteren een witte electrische gitaar, een akoestische 12-snarige gitaar en effectenappa- ratuur ontvreemd. De inbreker moet volgens de politie kans heb ben gezien de woning via de voor deur binnen te komen. LEIDEN - Drie bewoners van een woning aan de Morsweg zijn gister middag met verschijnselen van koolmonoxidevergiftiging overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis. De ouders en hun 17-jari- ge dochter zijn inmiddels weer ge zond thuis. De vergiftiging is veroorzaakt door een verstopte schoorsteen. Volgens een woorvoerder van de brandweer zat de schoorsteen pot dicht. Hoewel de bewoners van het pand op gas stoken is de schoor steen in de loop der jaren dichtge slibd. "Daarmee is maar weer eens aangetoond dat ook stoken op gas kan leiden tot verstopte schoorste nen", aldus een woordvoerder van de brandweer. De brandweer heeft gepoogd de verstopping op te heffen, maar dat is niet gelukt. Er is een stookver- bod opgelegd zolang de schoor steen niet is geraagd. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13