Valkenburgs pontje nog tijd uit de vaart DE Tim KRONIEK VAN TÖËNWMMPn 'Private Lives' plezierig gespeeld Alphen krijgt derde bejaardenhuis Topdrukte bij countryshow PLATTELANDSBEVOLKING TELDE VOOR LEIDEN NIET REGIO MAANDAG 7 NOVEMBER 1988 In dorpsgenoten teleurgestelde eigenaresse zoekt koper VALKENBURG - Het pontveer tussen Valkenburg en Rijnsburg over de Oude Rijn blijft waarschijnlijk nog wel enige tijd uit de vaart. De onderhandelingen tussen eigenaar me vrouw Jan Vasse en enige geïnteresseerden hebben voorlopig nog geen enkel resultaat opgeleverd. En ook Vasse zelf is niet van plan om weer aan het werk te gaan en het bootje weer in de vaart te brengen. Het voetveer ligt sinds half septem ber voorgoed aan de walkant. Maar echter ook al voor die tijd voer het pontje enkele maanden zeer onre gelmatig, zodat veel inwoners van Valkenburg en Rijnsburg vergeefs naar de Rijnkant kwamen. Het slecht onderhouden van de inmid dels al tientallen jaren oude veer dienst, wekte in beide dorpen veel ergernis. Vasse is sinds mei vorig jaar eige naar van het pontje. Zij heeft het pontje overgenomen van vrienden. De oorspronkelijk uit Amsterdam afkomstige pontjesbaas zou aan vankelijk samen met haar vriend Peter de overzetdienst in deeltijd regelen. Vriend Peter kreeg echter rugklachten en moest de werk zaamheden staken. Ook Jan Vasse zelf zag het op een gegeven moment niet meer zitten. "We hebben een zoontje van ruim twee jaar en die heeft ook verzor ging nodig. Bovendien is het werk me ook flink tegengevallen. Eigen- ALCOHOLCONTROLE - De rijkspolitie heeft in de nacht van zaterdag op zondag in Sassenheim, Warmond en Lisse alcoholcontro les gehouden. Daarbij kregen 11 automobilisten een rijverbod, om dat zij te veel hadden gedronken. Eén van de betrapte automobilis ten weigerde een bloedproef te on dergaan. lijk niet eens omdat het fysiek zo zwaar zou zijn, maar de houding van de Valkenburgers zit me niet lekker", aldus Vasse. Snauw Volgens de veerbaas is zij al van af het begin niet al te vriendelijk door de Valkenburgse bevolking benaderd. "Een grauw en een snauw als je naar hun idee niet al te snel naar de overkant kwam. Bo vendien kreeg ik geen enkel begrip als je bij te zware storm de dienst tijdelijk staakte. Zelfs een verve lend telefoontje van een man die wel eens verhaal zou komen halen bij mij thuis, omdat zijn vrouw die dag niet naar Rijnsburg had ge kund. Bovendien lopen ze ook nog bij het minste naar het gemeente huis om te klagen". Vasse is dan ook duidelijk afge knapt op het gedrag van haar dorpsgenoten. "Ik had mij vorig jaar voorgenomen om er iets leuks van te maken, maar als je dan al van het begin af aan op deze wijze wordt bejegend, verdwijnt de moti vatie al heel snel. Daarnaast kwa men dan ook nog het wegvallen door ziekte van mijn vriend. Om dan alleen een dergelijke zware klus te doen zag ik helemaal niet meer zitten. Vandaar dat ik ook ge stopt ben. Dan weet de bevolking zeker dat ze niet naar de overkant kan. Die zekerheid heb ik ze ten minste kunnen geven", zegt Vasse wat bitter. Contacten De afgelopen weken heeft Jan Vasse contact gehad met enige ge ïnteresseerde Hagenaars. Die had den het plan om het veer in deeltijd met zes man te runnen. "Ze hadden een optie op het veer van enkele weken, maar die is inmiddels ver lopen en kennelijk zien ze van de koop af', aldus de veereigenaar. Een tweede kandidaat-koper zag van de aankoop van het veer af om dat hij er bij nader inzien toch geen brood in zag. Toch heeft Vasse de moed nog niet verloren dat zij het pontje kan verkopen. Binnenkort plaatst zij een advertentie in enkele kranten, waarin zij de veerdienst te koop aanbied. "De pont heeft ons 15.000 gulden gekost en dat willen we ui teraard wel graag terughebben. Tenslotte kunnen we ook niet van de wind leven". Ondanks alle nare ervaringen meent Vasse dat er van het pontje best wat is te maken. "De gemeen te Valkenburg zou er dan ook wat reclame voor moeten maken bij de VW's in de omgeving, die het dan zouden kunnen opnemen in een eventueel te maken fietsroute door deze omgeving. Maar dat initaiteif moet van anderen komen. Zeker niet van ons. Daar hebben wij het geld niet voor". DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - Provinciebestuurder J. Boone (PvdA/ouderenbeleid) acht ALPHEN AAN DEN RIJN - De country-musicshow zaterdag avond op een drijvend podium in het bassin van het Alphense zwem bad De Thermen is in twee jaar tijd tot een absoluut topevenement uit gegroeid. Al met al kwamen 850 be zoekers binnen. Topattractie van de avond was een optreden van Freddy Fender. De legendarische Amerikaanse muzikant sloot in Alphen een tour nee van zes concerten af. Geplaagd door een verkoudheid, was hij zaterdagavond niet volledig bij stem. Zijn optreden werd echter met de ene na de andere ovatie be loond. de kans groot dat Alphen een derde bejaardenhuis-nieuwe-stijl krijgt. Hij heeft dat laten weten aan de Alphense wethouder W. de Jong (PvdA), die kon aantonen dat het zogeheten zorgcentrum een mo dern, wijkgericht onderkomen wordt, waarbij wonen en welzijn voor ouderen in de hele wijk Rid- derveld in Alphen goed op elkaar worden afgestemd. De provincie heeft dat steeds als voorwaarde ge steld. Het gebouw is gepland aan de Klompenmaker tegenover het win kelcentrum Herenhof. De kosten worden geschat op zeven miljoen gulden. Het centrum biedt plaats aan zestig mensen. Het is de bedoe ling dat met de bouw eind volgend jaar wordt begonnen. Alphen staat in het provinciale meerjarenprogramma voor vol gend jaar bovenaan. Hoewel de sta tenleden zich in januari nog over het voorstel moeten uitspreken, kan volgens Boone alleen een cala miteit er nog toe leiden dat de plan nen voor het Alphense zorgcen trum worden doorkruist. "Ik kan me vinden in de opzet", aldus Boone, die het gesprek met De Jong een belangrijke stap voor waarts noemde. De Jong: "We mo gen er dus vanuit gaan dat het cen trum er komt. Dat betekent dat we nu heel hard moeten werken om al les op tijd klaar te hebben". De kosten mogen jaarlijks niet meer bedragen dan 1,3 miljoen. Over een verzoek van Alphen om ook de voorbereidingskosten van 130.000 gulden voor de helft van de provincie vergoed te krijgen, wordt in een later stadium een beslissing genomen. Alphen moet eerst pro beren om de kosten in de exploita tie te verwerken. Lukt dat niet, dan wordt opnieuw over een mogelijke vergoeding gesproken. Bij de voorbereiding is het Re search Instituut voor Woningbouw (RIW) uit Delft ingeschakeld. Dit bureau zorgt er voor dat de wensen van alle betrokkenen zo goed mo gelijk op elkaar worden afgestemd. Daarvoor worden deze maand be sprekingen gevoerd met ouderen en werkers en bestuurders in de bejaardenzorg. De meeste lezers van deze krant kennen het Jaagpad langs de Ou de Rijn richting Utrecht waar schijnlijk wel. Waar vroeger de schipper met zijn paard de trek schuit voorttrok, genieten nu fietsers en wandelaars van de vaak rommelige en schilderach tige bebouwing langs de rivier. In vroeger eeuwen was de trekschuit een aantrekkelijk en belangrijk vervoermiddel. Ver voer over land was vaak nogal problematisch. Verharde wegen waren er bijvoorbeeld nauwe lijks in de zeventiende eeuw en kuilen, plassen en modder maak ten het reizen met paard en wa gen tot een weinig genoeglijke bezigheid. Toen er in die jaren een verharde weg werd aange legd tussen Den Haag en Scheve- ningen was dit een opzienbaren de gebeurtenis. Dichters pakten hun ganzeveer om dit wonder te beschrijven. Nee, dan de trekschuit. Je zat warm en droog. In plaats van door elkaar te worden geschud op wegen vol kuilen, schommel de je als passagier van een trek schuit alleen maar wat heen en weer. Ons land, of beter gezegd het westelijk deel ervan, was over dekt met een netwerk van trek schuitroutes. Met name Holland bevond zich wat de bruikbaar heid van dit vervoermiddel be treft in een bevoorrechte positie. In de driehoek tussen Alkmaar, Utrecht en Dordrecht waren er voor de trekschuit rivieren, ka nalen en meren in overvloed. Tot bloei komen kon dit vervoermid del alleen maar bij een voldoen de aanbod van passagiers. Wel nu, Holland was in de zeventien de eeuw al dichtbevolkt en een stedenland. Wat cijfers, voorbeelden en vergelijkingen. Engeland had in de zeventien de eeuw een bevolkingsdicht heid van ongeveer 40 inwoners per vierkante kilometer. Holland kwam aan bijna 70 mensen per vierkante kilometer. Europa tel de 15 inwoners per vierkante ki lometer. Een flinke stad telde toen ongeveer 10.000 inwoners. In 1622 woonde in Holland al zo'n 45 procent van de bevolking in dergelijke steden. Omweg De trekschuit was een zo be langrijk vervoermiddel dat de overheid zich er intensief mee bemoeide. Stadsbesturen be paalden het aantal verplichte af vaarten en hielden toezicht op de tarieven. Problemen waren er natuur lijk ook. Met name de vele tollen waren een ramp. Om schepen te dwingen langs bepaalde tollen te varen waren allerlei scheepvaart routes nauwkeurig voorgeschre- Zo was bijvoorbeeld iedere schipper verplicht van Amster dam naar Rotterdam te varen ■over de Haarlemmermeer, langs de Oude Rijn naar Alphen, daar na via Gouda en de Hollandse IJssel naar de Maasstad. Een lange omweg. In veel steden herinneren tal loze namen nog aan de tijd van de trekschuit. Het woord veer in woorden als Leidse veer, Utrechtse veer, enzovoort bete kent dat daar in vroeger tijden een aanlegplaats of vertrekpunt was van een trekschuit. De stad Leiden had door zijn ligging in het midden van Hol land vele trekschuitverbindin gen met omliggende steden. Goede verbindingen, je wist hoe laat je uit Leiden vertrok en hoe laat je bijvoorbeeld in Haarlem aankwam. Alleen de verbinding met Utrecht was verre van vol maakt. Een goed jaagpad ont brak en dit was voor de schip pers bijzonder hinderlijk. Leiden was niet van plan alleen voor de kosten hiervan op te draaien. Er waren meer belanghebbenden, met name Woerden en Utrecht waren onvermijdelijke partners in een dergelijk omvangrijk pro ject. Na een periode van elkaar het balletje toespelen werden de drie steden het eens. Na lang en moeilijk onderhandelen werden er afspraken gemaakt. Ter gelegenheid van de inge bruikname van het jaagpad naar Utrecht in 1664 werd een pen ning geslagen met het volgende opschrift: Het jaagpadt, lang verwacht, Spijt wangunst nu volbracht, Spijt boeren domme kracht, Ciert aan den Rijn drie steden; Tis wonderlijk bedacht, Gelukkigh uitgewracht, Niet door octry of macht, Maar ijver, geit en reeden. Niet helemaal een vrolijke tekst. Verzet Alleen de drie betrokken ste den: Leiden, Woerden en Utrecht zijn blij. De agrarische bevolking kennelijk niet. De tekst spreekt over wangunst en de domme kracht van boeren. Ondanks de Leidse veront waardiging was het verzet ten plattelande niet zo vreemd. Onteigeningsprocedures met re gelingen voor schadevergoeding bestonden niet. De voor de aan leg van het jaagpad benodigde grond werd in een aantal geval len gewoon afgepakt of wisselde tegen een veel te lage prijs van ei genaar. Bovendien slibde de Ou de Rijn steeds meer dicht en de aan de rivier wonende boeren za gen door de aanleg van het jaag pad een goedkope manier van landwinning verloren gaan. Begrip voor de houding van de agrarische bevolking ontbrak ten enen male bij het Leidse stadsbestuur. Het verzet werd met geweld onderdrukt en afge daan met de woorden wangunst van domme boeren. Wel wat klappen op de eigen schouders. Het is allemaal won derlijk bedacht en gelukkig uit gevoerd. Leiden en de andere steden hanteerden het recht van de sterkste. De steden legden zon der meer hun wil op aan het plat teland. Bij de aanleg van dit jaag pad niet voor de eerste en enige keer. Een Leidenaar vindt het waarschijnlijk heel normaal dat in 1574 het water te hulp werd ge roepen om zijn stad van de Spaanse belegeraars te verlos sen. De boeren in die tijd vonden het minder vanzelfsprekend en Willem van Oranje moest wacht posten plaatsen bij de gaten in de dijken om te voorkomen dat die weer werden dichtgegooid. De bewoners van het platteland be taalden dan ook een hoge prijs voor de bevrijding van Leiden. De hele militaire verdediging van Holland was trouwens geba seerd op het negeren van de be langen van het platteland. Neem nu de befaamde Hollandse wa terlinie. Een brede strook land tussen de voormalige Zuiderzee en de grote rivieren werd in geval van oorlogsdreiging onder water gezet. De boeren in dit gebied moesten zich maar zien te red den. Toen het jaagpad klaar was, kon je twee keer per dag uit de Sleutelstad vertrekken naar Utrecht. De Oude Rijn bij Koudekerk met het voormalige jaagpad waarvoor in de zeventiende eeuw de benodigde grond veelal eenvoudigweg van de boeren werd genaast. (foto wim Dijkman) In 1667 maakten ongeveer 12.000 passagiers gebruik van de ze verbinding. Naar Gouda en Amsterdam werden in dat jaar ongeveer 8.000 mensen ver voerd. Leiden was tevreden en ook wel een beetje trots op het be reikte resultaat. Op de rand van de gedenkpenning liet het stads bestuur de volgende tekst plaat sen: "Exterio stupori, patriae or- namento, Leydae honori", dat is: "Het buitenland tot verbazing, het vaderland tot sieraad, Lei den tot eer". BRAM VERHOOG Koudekerk wil nota universiteit tegen herindelingsplannen KOUDEKERK AAN DEN RIJN - In de strijd tegen de gemeentelijke herindeling laat Koudekerk een nota opstellen door dr. W. Derksen van de Leidse universiteit. In het verleden heeft Derksen onderzoek gedaan naar en geschreven over de bestuurskracht van kleine ge meenten. Voor dat onderzoek dien de Koudekerk destijds als proefge- meente. De resultaten van die tijd kunnen nu worden gebruikt, zodat het niet te lang hoeft te duren voor dat Derksen zijn nota klaar heeft. Burgemeester L. Elfers verwacht dat de nota, die de gemeente 11.000 gulden moet kosten, eind deze maand gereed is. Koudekerk wil de nota gebrui ken om een goed onderbouwd ver haal te kunnen afsteken bij de hoorzitting over de gemeentelijke herindeling, die binnenkort wordt gehouden door de vaste kamer commissie van binnenlandse za ken. Bij die gelegenheid krijgen de gemeenten de laatste gelegenheid om de standpunten tegen de herin deling toe te lichten en nader te on derbouwen. 'Privé voor twee' ('Private Lives') van Noël Coward door Toneelvereniging Mimicri. Vertaling: Jeroen Krabbé. Regie: Joop Ver- nout. Gezien" op 5 november in Cultureel Centrum Warenar'. Wassenaar. WASSENAAR - Hoewel Noel Coward zo'n zestig toneelstuk ken/musicals/revues en meer dan driehonderd songs heeft ge schreven, berust de reputatie van deze schrijver voor een be langrijk deel op zijn komedies als 'Hay Fever' (1924), 'Private Lives' (1930) en 'Design for Li ving' (1933). De Wassenaarse to neelvereniging Mimicri koos voor 'Privé voor twee' ('Private Lives'), dat na ruim vijftig jaar nog altijd een goed speelbare ko medie blijkt te zijn. Terwijl het theaterpubliek meestal enthou siast op de stukken van Coward reageerde, was de kritiek daaren tegen vaak minder lovend. Zo viel bijvoorbeeld meer dan eens te besluisteren, dat men de han deling van de stukken wat aan de magere kant vond. Het valt niet te ontkennen, dat er ook in 'Privé voor twee' eigen lijk weinig gebeurt. De conversa tie tussen de twee ex-gehuwden Amande en Gilbert bepaalt de in houd van het stuk. Beiden ont moeten elkaar puur toevallig tij dens de huwelijksreis met hun respectievelijke nieuwe part ners. Al gauw laat Amande haar nieuw^ man Victor, en Gilbert zijn Louise, in de steek, waarna ze er samen vandoor gaan. In de tweede scène zien we, hoe hun hernieuwde relatie zich voortsleept van verliefde mo menten tot kibbelpartijen en fik se ruzies. Als ze weer eens in een heftige woordenwisseling zijn verwikkeld, verschijnen plotse ling hun nieuwe partners, die wel eens willen weten waar ze aan toe zijn. Daarna lijken Victor en Louise hun partners weer te rug te krijgen, maar op het laatste moment piepen Gilbert en Amande er toch samen tus senuit. De tweede scène is het moei lijkst, omdat daar de handeling als het ware stilligt. Hier zakt de voorstelling van Mimicri dan ook enigszins weg, hoewel de regis seur merkbaar alles op alles heeft gezet om dit herhalingsri tueel (lief'doen - ruzie maken - lief doen enz.) spannend te laten blijven. Ook al schieten Cocky van Rooden als Amande en Dirk Diepenhorst als Gilbert in deze (speltechnisch inderdaad moei lijke) tweede scène iets tekort, in de overige scènes komen ze dui delijk beter en overtuigender naar voren. De spreektoon doet natuurlijk aan, en er wordt door hen vrij goed op elkaar gerea geerd. De rol van Louise (Annelies van Santen) blijft hier en daar wat vlakker, terwijl Chris Smits als Victor niet altijd een opzeg toontje kan vermijden. Omdat zij degenen zijn die in het stuk een paar maal verontwaardigd moe ten reageren, krijgen ze toch ge regeld de lachers op hun hand. Brenda Jonker tenslotte heeft als hulp in de huishouding een zeer kleine rol, waarin ze echter toch opvalt. Ze spreekt het Engels van een 'Native Speaker', wat hier heel geestig overkomt. Sa men zorgen deze vijf spelers voor een over het algemeen plezierige voorstelling in een efficient inge richt decor. WIJNAND ZEILSTRA film- en informatieavond Alp- aanvang 20.00 uu huishoudelijke streekcommisie in het Hervormd Verenigingsgebouw, Kerkplein 7. Zwammerdam, aanvang 20.00 eerste paal nieuwbouw jonge rencentrum Madonna aan de Olympiaweg, aanvang 15.30 uur. symposium over Europa 1992 in Avifauna, aanvang 20.00 uur. Katwijk openbare vergadering van de raadscommissie voor algemeen bestuurlijke zaken, in het raadhuis aan de Zeeweg, aanvang 19.30 klaverjassen en jokeren in de kantine van Voetbalvereniging Katwijk, aan de Krom, aanvang 20.00 uur. spreekbeurt van Bert de Vries (CDA) in de Tnumfatorkerk aan de Piet Hemlaan, aanvang 20.15 uur. beurs, aanvang 20.00 uur. vergadenng van de Bewoners Participatie Commissie, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis aan de Voorstraat. voorlichtingsavond Vereniging Eigen Huis in Curia I bij zwembad De Thermen, Cantharel 4, aan vang 20.00 uur. Katwijk koflieochtend in de Open hof aan de Rijnstraat, bij de Ned. Ver. openbare vergadering van de raadscommissie voor vorming, re creatie en ontmoeting in het raad huis aan de Zeeweg, aanvang 19.30 uur. filmavond over '75 jaar Oranje vereniging van katwijk aan den Rijn' in het parochiehuis aan de Kerkstraat, aanvang 20.00 uur. klaverjassen en jokeren bij ont spanningsvereniging Katwijk in Tripodia, aanvang 20.15 uur. Leiden Leidse Schouwburg, de terug keer van Henny Vrienten en The Magnificent, aanvang 20.15 uur. oecumenisch avondgebed van 19.00 tot 19.30 uur in de Oud-ka tholieke Kerk aan de Zoeterwoud- se Singel. Noordwijk vergadering van de raadscom- misie voor openbare werken, aan vang 20.00 uur in het gemeente huis aan de Voorstraat. dorpshuis De Kuip, zitting van het ombudsteam van de Partij van de Arbeid van 19.30 tot 21.00 uur. WOENSDAG 9 NOVEMBER Alphen opening jubileumtentoonstel ling Alphense Vogelvrienden door v/ethouder K. Mollema gebouw Bethel, Jan van Nieuwenhuizen- straat 1, aanvang 20.00 uur. Hazerswoude hoorzitting welzijnsplan in het gemeenthuis, aanvang 20.00 uur. Katwijk K&O gebouw, Sluisweg 16, poppentheater De Rarekiek met 'Berend-Botje', 14.00 uur. openbare vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, grondbedrijf, woning bouw en openbare werken in het raadhuis aan de Zeeweg, aan vang 16.00 uur. schrijfavond Amnesty interna tional, in de Vredeskerk aan de Voorstraat, aanvang 19.00 uur. vergadering van de Chr. Vrou wenver.. in Tripodia in het kader van 'Ruimtevaart'. 20.00 uur. verkoping bij de Vrouwenvere niging, in het Herv. Kerkcentrum Leiden Leidse Schouwburg, Karpati spectaculaire groep uit De Oekrai- ne. aanvang 20.15 uur. Lak-theater met 'Beet naar de maan', door het Grif-theater, aan vang 20.30 uur. Nieuwkoop kledinginzameling charitatieve instellingen. Noordwijk vergadering van de commissie voor financien en grondzaken in het gemeentehuis aan de Voor straat, aanvang 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 8