Coupplegers geven zich over aan leg er President Algerije maakt begin met zijn 'beloften' l inroad Marine India onderschept kapers Maldiven Michael Dukakis kruipt dichterbij in de peilingen Sacharov roept Sovjetunie en YS op samen te werken Magere opkomst bij Franse stemming Nieuwcaledonië 'Gepikeerde' Botha loopt boos weg van diner Benoeming kabinetsformateur WASHINGTON - De Amerikaan se presidentskandidaat voor de De mocraten, Michael Dukakis, heeft de afgelopen dagen iets van zijn achterstand op zijn Republikeinse rivaal George Bush goedgemaakt, maar de kans dat hij morgen de verkiezingen wint, blijft erg klein. Dat is de conclusie van de laatstp opiniepeilingen. door Henk Dam Een peiling in de New York Ti mes geeft Bush nu 48 procent van de stemmen tegen Dukakis 40. Bij een enquête die een week eerder door de krant werd gepubliceerd, MALE (DPA/Rtr/AFP) - Indische troepen hebben een staatsgreep van huurlingen op de ging het nog respectievelijk 51 Maldiven in de kiem gesmoord. Na een jacht op volle zee onderschepte de Indische mari- gen^suggereren dat^ush h^de ne gisteren het schip waarop de huurlingen zich na de mislukte coup met ruim twintig gij- laatste week voor de presidentsver- zelaars hadden ingescheept. Volgens een officiële Indische zegsman hebben de huurlin- kiezingen heeft moeten inleveren 1 en dat zijn eens comfortabele voor sprong is teruggelopen tot, afhan kelijk van welke peiling men ge looft, acht, zeven en bij een peiling van de omroep NBC zelfs tot vijf procent. gen vier gijzelaars gedood. Er worden er nog drie vermist. De coupplegers waren op weg naar Sri Lanka, toen hun schip, de 'Pro gress Light', door twee fregatten werd onderschept. De huurlingen eisten eerst dat zij mochten door varen om in Sri Lanka te onderhan delen in het bijzijn van de Indische en de Britse Hoge Commissaris al daar. Dit werd geweigerd waarop het fregat de Godavari, alsmede een patrouillevliegtuig van de ma rine, het vuur opende. Intussen werden vanuit helikopters com mando's gedropt die het schip en terden. Tegenover die overmacht gaven de 46 huurlingen zich zonder slag of stoot over. Onder hen bevond zich hun leider Abdullah Luthufi en zijn rechterhand Nasir, aldus de Indische woordvoerder. Van de 20 bevrijde gijzelaars zijn er 15 ge wond, onder wie de Maldivische minister van transport en scheep vaart, Ahmed Mujuthaba, en zijn vrouw. Zij zijn per helikopter over gebracht naar een ziekenhuis in Trivandrum (zuid-India). Volgens president Gay oom van de Maldiven, een archipel voor de westkust van India, zullen de huur lingen naar de Maldiven worden overgebracht om te worden be recht. Volgens hem zijn bij de coup vier burgers, acht politiemannen en zeker drie huurlingen omgeko men. De Indische ambassadeur in Male, Anur Banerjee, sprak van 27 doden. Een handjevol huurlingen dat met ontevreden Maldivische huurlingen in een klein bootje uit de hoofdstad Male probeerde te ontsnappen, werd eveneens onder schept. Gayoom werd twee weken gele den eenstemmig herkozen voor een derde ambtstermijn, die op 11 november ingaat. In 1982 probeer de zijn voorganger, de nu in Singapore woonachtige Ibrahim Nasir, hem uit het zadel te wippen. De gevangen huurlingenleider, die in Sri Lanka woont, is een aanhan ger van Nasir. Volgens de Maldivische minister van buitenlandse zaken, Fathulla Jameel, behoren de huurlingen tot een kleine Tamil-guerrillabewe- ging PLOT, maar een woordvoer der van die beweging in cï£ Srilankaanse hoofdstad Colombo ontkende dat. De toestand in Male was dit weekeinde al weer nor maal. Wel doorzochten Indische militairen- huizen op zoek naar huurlingen en bewaakten zij het presidentiële paleis, het radiosta tion en het hoofdkwartier van de para-militaire politie. Dukakis, die de afgelopen dagen letterlijk van de ene campagne-bij- eenkomst naar de andere is gerend, zegt nu bij elk optreden: "Ik voel het. Het zit in de lucht. We gaan winnen. De Republikeinen zijn te vroeg begonnen met feestvieren". De laatste dagen van zijn campag ne zijn voor Dukakis ook de beste. Hij trekt nu overal volle zalen en nooit is er zoveel enthousiasme over hem geweest als juist nu. Nooit is de gouverneur ook zo goed geweest in het bespelen van de me nigten. Dukakis komt beter, warmer en menselijker over dan ooit en heeft verder duidelijk succes met z'n nieuwe populistische boodschap waarin hij Bush als de kandidaat van de rijken afschildert en zich zelf als de kampioen van het gewo ne volk. Dukakis, zo wijzen de pei lingen uit, wint in deze laatste da gen voor de verkiezingen vooral bij degenen die nog geen keus hadden gemaakt. De reden daarvan is dat deze kiezers het negatieve karakter van de campagne aan Bush verwij ten. Bush haalde gisteren zijn schou ders op over de nieuwe peilingen. Hij zei niet in peilingen te geloven en zeker te weten "dat het morgen de goede kant voor ons uitgaat. Ik heb een goede kans op de overwin ning, maar ik blijf er voor werken. Ik laat me niet door de linkse gou verneur van Massachusetts wegdrukken. Ik ga door tot we bij de eindstreep zijn", aldus Bush. Strategen uit het Bush-kamp zei den dat, zelfs hoewel het juist is dat Dukakis in belangrijke staten als Michael Dukakis note Kitty. Michigan, Pennsylvania en Ohio aan een come-back bezig is, zij zich geen ernstige zorgen maken. Daar voor hebben zij goede redenen: vooral gerekend in kiesmannen is de voorsprong die Bush op Duka kis heeft, nog steeds zo riant dat het vrijwel ondenkbaar is dat de Repu blikein morgen verliest. BOSTON (AP) - De Sovjetgeleerde Sacharov is zijn tweeweekse be zoek aan de Verenigde Staten gis teravond begonnen met een op roep aan alle Russen en Amerika nen om samen te werken voor de vrede en tegen de honger en het ge weld. De 67-jarige Sacharov, ook wel de vader van de Russische dissi dentenbeweging genoemd, zal in Boston familieleden bezoeken en medische onderzoeken ondergaan. Hij heeft een zwak hart en er zal worden bekeken of hij een pace maker krijgt. Hij zal verder in Was hington een vergadering bijwonen van de Internationale Stichting voor de Overleving en Ontwikke ling van de Mensheid. De Russische geleerde en Nobel prijswinnaar zei op een persconfe rentie na aankomst dat hij nu een vrij man was, maar dat anderen, die hem in zijn jaren van binnenlandse verbannig hadden geholpen, nog in de gevangenis zaten. De Internationale Stichting voor de Overleving en Ontwikkeling van de Mensheid werd afgelopen januari opgericht door weten schappers en hoogleraren uit de VS en de Sovjetunie. De geleerden willen samen onderzoek verrich ten naar de problemen in de we reld. De organisatie is gevestigd in Moskou, maar heeft ook kantoren in Stockholm en Washington. Voorzitter van de stichting is Veli- chov, de vice-voorzitter van de Sovjet Academie van Wetenschap pen. Sacharov is na zijn rehabilita tie eind 1986 opnieuw lid geworden van het bestuur dit Belangrijkste Front National Jean-Pierre Stirbois, de tweede man van het extreem-rechtse Front National in Frankrijk is vrijdag nacht bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. De 43-jarige Stir bois was algemeen secretaris en sinds 1986 afgevaardigde in de Na tionale Assemblée. Hij verloor deze zetel echter bij de verkiezingen van afgelopen zomer toen het Front National 34 van zijn 35 zetels moest inleveren. Gijzelaars De radicale Palestijnse groepe ring van Abu Nidal in Bayrut heeft gisteren de vrijlating van twee Franse meisjes aangekondigd. Het gaat om Marie-Laure (6) en Virgi- nie Valente (7), die op 8 november 1987 samen met hun moeder en vijf Belgen werden ontvoerd. Een woordvoerder van de Fatah-Revo- lutionaire Raad zegt dat er positie ve stappen zijn genomen om de meisjes vrij te krijgen. wetenchappelijke orgaan van de Sovjetunie. Velichov verwelkom de Sacharov bij zijn aankomst. Sacharov heeft meegewerkt aan de ontwikkeling van de Russische waterstofbom, voordat hij in de ja ren '70 de voorman werd van de mensenrechtenbeweging in de Sovjetunie. In 1975 kreeg hij de No belprijs voor de vrede. Vanwege zijn kritiek op de Sovjetinterventie in Afghanistan werd hij in 1980 ver bannen naar de voor westerlingen afgesloten stad Gorki. De Sovjet autoriteiten, ook Gorbatsjov nog in februari 1986, voerden steeds aan dat Sacharov niet naar het buiten land mocht omdat hij teveel staats geheimen wist. Sacharov heeft in juni gezegd dat Gorbatsjov tijd en vertrouwen moest worden gegund in zijn po gingen de Sovjet-maatschappij te hervormen. Recenter heeft hij ech ter verklaard dat Gorbatsjov som mige elementen van zijn hervor mingen leek te willen terugdraai en. Bovendien sprak hij zijn ver ontrusting uit over de veranderin gen van de politieke top van zijn land, met name over de grote macht die de president in Gor- batsjovs plannen zal krijgen. Vol gens Sacharov is dat heel gevaar lijk in een een-partij staat, omdat die bundeling van macht mogelijk heden biedt voor een dictatuur zoals in Stalins tijd. Eerherstel voor Gandhi in Londen LONDEN (AP) - Veertig jaar na zijn dood heeft de Indiase leider Mohandas Gandhi, de vader van India's onafhankelijkheid, gisteren eerherstel gekregen van de Lon-- dense balie die hem in 1922 als lid royeerde. Gandhi, die het Britse koloniale gezag bestreed met een campagne van geweldloos verzet, werd in de jaren '20 in India ver scheidene malen gearresteerd en gevangen gezet. SEOUL In de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul en zeven andere steden is zaterdag massaal betoogd tegen ex- president Chun Doo-Hwan. Duizenden studenten eisten de arrestatie van de ex-president waarop de oproerpoli tie traangas moest inzetten om de demonstranten uiteen te jagen. Zeker elf politiemensen liepen verwondingen op toen een politiebureau in Seoul met brandbommen werd bestookt. Chun kwam in 1980 met behulp van het leger aan de macht. Op dit moment is een onderzoek naar hem gaande inzake corruptie en andere fraude-praktijken. (foto AP) PARIJS (GPD) - In het Franse re ferendum over de toekomst van Nieuwcaledonië heeft 79,8 procent van de naar de stembus gekomen kiezers zich gisteren uitgesproken voor de plannen van de regering Rocard. Nu het referendum is aan genomen, geldt voor het overzeese gebied een speciale status die over tien jaar zal uitmonden in een an der referendum, ditmaal allleen be stemd voor de Nieuwcaledoniërs. Ze zullen zich daarin moeten uit spreken over de vraag of ze al dan niet deel willen blijven uitmaken van het Franse moederland. Over de uitslag van het referen dum bestond minder onzekerheid dan over de vraag hoeveel procent van de kiezers in Frankrijk bereid zou zijn naar de stembus te gaan. Uit gebrek aan belangstelling bleek 63 procent van hen te zijn thuisgebleven. Dit is een nog hoger negatief record in de na-oorlogse geschiedenis van de Republiek dan werd gevreesd. De intensieve en kostbare publi citeitscampagne die premier Ro card ter voorbereiding van het refe rendum had ontketend, blijkt zijn doel te hebben gemist. De eerste minister, die gisteravond een ver klaring voor de televisie aflegde, betuigde zijn spijt over de geringe opkomst en hij wees op de demo cratische rechten, waar andere vol keren naar snakken en waarvan de Fransen geen gebruik wensen te maken. De politieke tegenstanders van het referendum, zoals de gaullisten van oud-premier Chirac, voelen zich sinds gisteren gesterkt in hun stelling dat voor het aannemen van de zogenaamde accoorden van Ma- tignon, waarin de Kanakenleider Tjibaou en de leider van de Caldo- chen, Lafleur, de strijdbijl begroe ven, ook langs parlementaire weg had kunnen worden aangenomen. De poging om het volk bij de situa tie in het verre Nieuwcaledonië te betrekken, is mislukt, aldus de gaullisten. Gerechtshof in Turijn berecht 130 mafiosi JOHANNESBURG - De Zuidafri- kaanse minister van buitenlandse zaken. Roelof 'Pik' Botha, is zater dagavond boos weggelopen van het jaarlijkse diner van de buiten landse journalistenvereniging in Zuidafrika (FCA). De 'gepikeerde' Botha, die als gastspreker was uit genodigd, had een aantal emotio nele aanvaringen met de vragen- door Ruud de Wit stellers in het meer dan 300 perso nen tellende publiek. Daaronder bevond zich tevens de Amerikaan se ambassadeur Edward Perkins en zijn Nederlandse collega Pieter van Buuren. De FCA, waarbij de meeste in Zuidafrika gestationeerde corres pondenten zijn aangesloten, vreest nu dat de confrontatie van zater dagavond ernstige gevolgen kan hebben voor de toch al moeizame relatie tussen de regering-Botha en de ruim 100 buitenlandse corres pondenten die in het land werk zaam zijn. De moeilijkheden ontstonden toen minister Botha een doodsaaie tafelrede afstak over het onder werp 'Wat betekent het om Zuid afrikaan te zijn'? Daarna was er ge legenheid tot het stellen van vra gen en hierbij kwamen onderwer pen aan bod als de aanhouding van politieke dissidenten zonder vorm van proces, het verschijningsver bod van bladen als The New Na tion en Weekly Mail en het vaak brute optreden van de Zuidafri- kaanse politie. Botha, die overigens tot de meer 'verlichte' Afrikaners binnen de Zuidafrikaanse regering moet wor den gerekend, raakte zichtbaar geïrriteerd door deze vragen en ging op emotionele wijze felle dis cussies aan met de vragenstellers, die overigens voor het overgrote deel als gast en niet als journalist aanwezig waren. Zijn opmerkin gen werden beantwoord met hoon gelach, gesis en boegeroep en op een gegeven moment stonden Bo tha en een blanke Zuidafrikaanse openlijk tegen elkaar te schreeu- Zo beschuldigde een van de di recteuren van het juist vorige week verschenen liberaal-Afrikaanstali- ge 'Vrije Weekblad', Christo Nel, Botha ervan de waarheid te ver draaien toen deze stelde dat "de aanwezigen niet op de hoogte zijn van wat er in Zuidafrika aan de hand is". Nel: "Ik weet heel goed wat hier gebeurt. En ik weet ook dat we nooit échte Zuidafrikaners zullen worden, als ik als Afrikaner niet samen met mijn zwarte land genoot kan stemmen voor de presi dent die wij willen". Botha verweet de FCA vervol gens 'bevooroordeeld, oppervlak kig en onjuist' te berichten over het Zuidafrikaanse conflict. Hij haalde een citaat van wijlen president Kruger aan, die eind vorige eeuw de inwoners van Johannesburg toesprak met de woorden: "Vrien den, burgers, dieven en vijanden". Na afloop van de vragensessie, die anderhalf uur duurde en door iemand "als het beste stukje apart heidstheater van deze eeuw" werd gekwalificeerd, weigerde Botha een dankwoord van de FCA voor zijn aanwezigheid aan te horen en een cadeau in ontvangst te nemen, als bewijs van erkentelijkheid voor zijn bereidheid om de tafelrede uit te spreken. In plaats daarvan stap te hij op, nog voordat het nagerecht en de koffie in het luxe Johannes burg Sun-hotel was geserveerd. SAN SALVADOR (GPD) - Meer dan 800 Salvadoraanse vluchtelin gen zijn dit weekeinde vanuit Hon duras teruggekeerd naar hun va derland. Het gaat om de derde gro te groep sinds de ondertekening van de Middenamerikaanse vre desakkoorden, vorig jaar augustus. Woordvoerders van de Verenig de Naties beweren dat van de meer dan 20.000 naar Honduras gevluch te Salvadoranen inmiddels de helft weer terug is. Toch woekert de in 1980 begonnen burgeroorlog nog altijd volop. De linkse guerrilleros Ruim 800 vluchtelingen keren via Honduras terug naar Salvador zijn deze maand een tot in alle de- pen, veestapels en akkers, staan bij het land verspreid ofensief de terugkerende keuterboertjes begonnen en het Salvadoraanse le ger houdt de ene schoonmaakope- ratie na de andere. De bloedbaden van weleer, en ook de in vuur en vlam gezete dor- hog vers in het geheugen geschre- Maar ze zeggen dat ze de met prikkeldraad en soldaten omring de kampen in Honduras zat zijn. "We willen werken om in vrede te kunnen leven", aldus hun motto. En met name de Salvadoraanse kerk probeert hen daarbij te hel pen. De eerste groep van terugkeren de vluchtelingen werd vorig jaar oktober door norse soldaten en verschillende luchtbombardemen ten begroet. De Salvadoraanse au toriteiten zien de terugkeer van vluchtelingen in het licht van po gingen van de linkse guerrilla om een nieuwe achterban onder de burgerbevolking te TURIJN (AP) - Een rechtbank in Turijn heeft zaterdag 130 personen, onder wie twee rechters, veroor deeld wegens lidmaatschap van een mafia-organisatie die zich in het gehele land schuldig heeft ge maakt aan misdaden. Het persbu reau ANSA heeft dit gemeld. Zo'n 26 beklaagden kregen le venslang in het proces tegen de 'Clan van Catanesi' die schuldig werd bevonden aan verantwoorde lijkheid voor 61 moorden, vier ont voeringen en honderden roofover vallen. De overige beklaagden kre gen straffen variërend van enkele maanden tot 30 jaar. De 'Clan van Catanesi' had zijn hoofdkwartier in de Siciliaanse stad Catania, maar breidde zijn ac tiviteiten tenslotte zodanig uit dat zij het gehele land omvatten. De or ganisatie, die haar naam ontleent aan de Italiaanse term voor inwo ners van Catania (Catanesi), had vertakkingen in grote steden als Turijn en Milaan. Onder degenen die zaterdag zijn veroordeeld, bevinden zich de oud commissaris van politie van Cata nia Santo Musumeci en een oud-lid van de paramilitaire carabinieri. Luigi Martino. Een gangster die met het Openbaar Ministerie had meegewerkt, Salvatore Parisi, kreeg 22 jaar en drie maanden voor 20 moorden. ANSA meldde dat in de loop van het proces verscheide ne gezinsleden van verklikkers zijn gedood. RAKETTEN - Drie raketten heb ben gisteren woonwijken in de Af ghaanse hoofdstad Kabul getrof fen. Er vielen drie doden en zes ern stig gewonden, zo heeft het officië le persbureau Bakhtar vandaag ge meld. De raketten vielen in het cen trum van de Afghaanse hoofdstad. ALGIERS - De Algerijnse presi dent Chadli Benjedid heeft zater dag meteen zijn conclusies getrok ken uit het overweldigende 'Ja' van de Algerijnse kiezers bij het re ferendum van afgelopen donder dag over invoering van de parle mentaire democratie in Algerije. door Anneke van Ammelrooy/ANP Punjab Een golf van geweld door sikhs die streven naar een autonome staat, heeft het afgelopen weekein de in de Indiase deelstaat Punjab 62 mensen het leven gekost. De au toriteiten verzochten zaterdag de 32.000 man sterke veiligheidsmili tie de orde te herstellen. Vijf sikhs kwamen bij de confrontatie met de politie in Amritsar en Gurdaspur om het leven. De president heeft minister van volksgezondheid Kasdi Merbah tot kabinetsformateur benoemd en uit de eerste reacties van de mensen op straat en de pers blijkt dat Ben jedid met Merbah een man heeft gekozen die het volle vertrouwen geniet van de bevolking en de de mocratische oppositie. Merbah is weliswaar verant woordelijk geweest voor de afde ling nationale veiligheid van het ministerie van defensie, maar hq is geen man met een militair verleden in de Algerijnse Eenheidspartij, het FLN. Hij is de man die als kan didaat bij presidentsverkiezingen van begin volgend jaar de hoogste ogen zou gooien, omdat hij de re putatie geniet van een efficiënte, doortastende manager. Als minis ter heeft hij al orde op zaken ge steld op de ministeries van volks gezondheid en landbouw. Merbah zou de eerste burgerpresident van Algerije kunnen worden. De Algerijnen zijn nu vooral nieuwsgierig welke ministers het veld zullen moeten ruimen. Het parlement, waar de verhouding tussen voor- en tegenstanders van de liberalisering van de economie ongeveer fifty-fifty ligt, zal zeker niet meer die ministers willen die niet in staat zijn gebleken een ein de te maken aan de absurde prijs stijgingen en de illegale verrijking door partijfunctionarissen en parti culiere handelaren. Tijdens de recente onlusten viel te beluisteren dat men "niet af wou van Ali Baba, Benjedid, maar wel i zijn 40 rovers". Het probleem de 'parallelle economie', die de sociale ongelijkheid in Algerije enorm heeft aangewakkerd, wordt als nijpend ervaren. In de illegale economie van Algerije gaan waar schijnlijk inmiddels miljarden aan buitenlandse valuta om die tegen i soms wel drie tot vijf keer de offi ciële koers worden gewisseld. Rij- 1 ke en arme Algerijnen zijn mensen met en mensen zonder buitenland se valuta. De valutalozen betalen voor alles een veelvoud van wat de valutarijken neertellen. Al maanden wordt gepraat over de belangrijkste maatregelen die de regering eigenlijk zou moeten nemen: prijsverlagingen en stren ge prijscontroles, gekoppeld aan devaluatie van de Algerijnse dinar. Daarnaast wordt aangedrongen op het openen van banken in het bui tenland. Het referendum heeft grote ver wachtingen gewekt bij de bevol king. Hoewel begin oktober tijdens de onlusten duidelijk werd dat de maat vol was, gunt men president Benjedid nu een, zij het kleine, adempauze. Achter de schermen schijnt vooral door de officiële en nieuwe autonome vakbonden de druk op de ketel gehouden te wor den om te voorkomen dat het de mocratiseringsproces de enorme vaart verliest die het de afgelopen weken heeft gekregen. Het is wel zeker, menen ingewij den, dat het zaterdag tot een alge mene staking en protestbetogin gen zou zijn gekomen als de presi dent geen opdracht had gegeven tot de vorming van een nieuwe re gering. De oppositie in Algerije mag dan aan de buitenkant van de gebeurtenissen praktisch onzicht baar zijn en nog geen officiële par tijnaam hebben, zij is er wel, zowel binnen als buiten het FLN. Dat deze democratische 'onder grondse' goed is georganiseerd, is wel gebleken uit de dagen voor en na het referendum. Zij kan wacht woorden doorgeven aan de bevol king en de regering vertellen wat de sancties zijn als beloofde her vormingen niet ingrijpend zijn of niet snel genoeg gaan. President Benjedid heeft zaterdag opgesomd wat de belangrijkste nog 'onbehan delde dossiers' zijn die het kabinet ter hand zou moeten nemen, zoals de verzelfstandiging van de staats bedrijven, de goederendistributie en een nieuwe inkomenspolitiek. Prioriteit hebben volgens de presi dent ook de strijd tegen de bureau cratie, politieke decentralisatie ten gunste van gemeentes en provin cies en ontwikkeling van de werk gelegenheid voor jongeren. De woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken. Aziz Rahabi, meende zaterdag dat er voorlopig geen grote veranderin gen te verwachten zijn in de Alge rijnse politiek. De vergadering van de Palestijnse raad vanaf 12 no vember zal gewoon in Algiers door gang vinden.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5