Justitie kan steuufraude niet aan Kindermishandeling taboe voor leraar Schoolbeleid Gijsen botst met kerkrecht Kamerdelegatie zeer terughoudend na aankomst in Suriname voor bezoek Omstreden reder uit visserijbestuur Grote angst voor inbreken in gezinssituatie Politiebonden kwaad over verwijt ministers Alleen grotere fraudes vervolgd DEN HAAG (GPD/ANP) Het Openbaar Ministerie en de rechterlijke macht zijn niet in staat om de stroom te ver werken van de processen-verbaal die sociale rechercheurs opmaken wegens fraude met uitkeringen. Steeds meer za ken worden niet vervolgd. De kamercommissie die zich bezighoudt met fraudes bij belastingen en sociale premies, 1 wil zich nog deze week over de zaak buigen. PARAMARIBO (ANP) - Een ka- merdelegatie onder leiding van CDA-kamerlid De Boer is zaterdag op het vliegveld Zanderij in Para maribo aangekomen voor het eer ste parlementaire bezoek sinds tien jaar. In 1978, drie jaar na de onaf hankelijkheid van Suriname, bracht een gemengde afvaardiging van Eerste en Tweede Kamer een officieel bezoek aan de vroegere Nederlandse kolonie. In die afvaar diging bevonden zich onder meer Pronk van de PvdA en Aarts van het CDA, die ook dit maal van de partij zijn. De delegatie zal komende week een groot aantal gesprekken voe ren met vertegenwoordigers van de Surinaamse regering en van de Assemblée, het parlement. Daar naast staan ontmoetingen op het programma met werkgevers, werk nemers en andere maatschappelij ke en humanitaire organisaties. Ook aan Surinaamse zijde zal een aantal bekende gezichten op nieuw acte de presence geven. De Assembleé-delegatie die zaterdag haar collega's van het Nederlandse parlement aan de vliegtuigtrap op wachtte, staat onder leiding van vice-voorzitter van het parlement Rodgers. Hij was in 1978 ook al bij het eerste bezoek aanwezig. Rodgers wenste de Nederlandse delegatie de wijsheid toe om na af loop van haar bezoek 'bokken van schapen te scheiden'. Hij gaf aan dat de delegatie Suriname bezoekt op uitnodiging van de voorzitter van de Surinaamse Assemblée Lachmon. Uit welingelichte bron binnen de Tweede Kamer heeft de parlementsafvaardiging zelf als eerste de uitdrukkelijke wens geuit Suriname te bezoeken. De uitnodi ging van Lachmon geeft hieraan diplomatiek gestalte. De delegatie bestaat uit De Boer en Aarts (CDA), Pronk en Melkert (PvdA), Tommei (D66) en Weisglas (WD). De kamerleden hebben zich ui terst gereserveerd uitgelaten over wat ze in Suriname aan de orde wensen te stellen, vooral gezien de problemen tussen Nederland en Suriname over de wijze waarop de Surinaamse burgerregering het proces van democratisering gestal te geeft en invulling geeft aan het in mei officieel herstelde ontwikke lingsverdrag. „Wij komen hier in principe als onbeschreven bladen", zei De Boer. Hij liet echter duidelijk blij ken. dat Nederland met betrekking tot het ontwikkelingsverdrag met Suriname een aantal voorwaarden stelt over het democratiseringspro ces. De grote afzijdige tijdens de ontvangst in Suriname was Pronk. De PvdA'er die in 1978 deel uit maakte van de parlementaire af vaardiging en die bovendien in 1975 als minister van ontwikke lingssamenwerking een van de ar chitecten was van het verdrag met Suriname. Van alle delegatieleden is Pronk volgens kenners de meest ter zake deskundige. Hij is echter ook de man voor wie het weerzien met het land dat hij aan zijn onaf hankelijkheid hielp het meest bela den is. Kort voor de geïmproviseerde persconferentie op Zanderij stond Pronk op om de handen te wassen. Na terugkomst volgde hij de vra gen vanaf de zijlijn. Zijn eerste commentaar hierbij was: „De voor zitter (De Boer) beantwoordt de vragen - klaar". Later gaf hij even wel aan dat het bezoek voor hem in politiek en menselijk opzicht zeer bijzonder is. Vandaag begint het bezoek officieel met een gesprek met de Surinaamse Assemblée. Met steunfraude is jaarlijks twee miljard gulden gemoeid. Om dat aan te pakken besloot het kabinet vorig jaar om in totaal 400 sociale rechercheurs aan te stellen bij de gemeenten. Daarvoor werd per jaar 60 miljoen gulden extra uitgetrok- ken. De Amsterdamse officier van justitie De Wit verklaarde gister- avond voor de VARA-tv dat de jus- titie de stroom van processen-ver baal die de sociale rechercheurs I opmaken niet aan kan. Hij schreef dit toe aan het feit dat wel bij de op- 1 sporing meer mensen en geld zijn i ingezet, maar niet bij het justitiële i apparaat en de rechterlijke macht. „Daar loopt het klem", aldus De Wit. Directeur Van der Top van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) constateerde dat een deel van de uitkeringsfraude ongestraft blijft. Hij pleitte voor an dere richtlijnen voor vervolging, waarbij alleen nog grote fraudege vallen berecht worden. Hij voegde zich bij de constatering van de Wit dat de problemen zijn ontstaan toen staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken) 60 miljoen extra uit trok voor de opsporing zonder daarbij justitie extra middelen te geven om het stijgende aantal aan giften te behandelen. Het PvdA-kamerlid Kombrink zei het probleem te erkennen. Als oplossing ziet hij een uitbreiding van de capaciteit bij de rechterlijke macht. Kombrink zei dat in de Tweede Kamer te zullen aankaar- ROERMOND (GPD) - Het regle ment dat de Roermondse bisschop Gijsen de katholieke scholen in Commercieel arbeidsbureau succesvol VLISSINGEN (GPD) - Voor ruim 150 van de 220 werknemers die werkloos dreigden te raken dooi de sanering van de scheepswerf De Schelde in Vlissingen is een ver vangende baan gevonden. Door be middeling van een commercieel ar beidsbemiddelingsbureau kunnen 110 werknemers aan de slag bij an dere bedrijven in de regio. Voor 46 personeelsleden bleek alsnog plaats te zyn bij de KMS zelf. Bij KMS heerst grote tevredenheid over de bereikte resultaten. Het be- middelingsbureau werd overigens ingeschakeld op verzoek van de vakbonden, die ook tevreden zijn over de uitkomst. zijn bisdom Limburg wil opleggen, is in strijd met het kerkrecht. Tot GERONA Gepakt en gezakt stonden deze Nederlandse en Duitse toeristen zaterdag te wachten bij een Spaan die conclusie komt een commissie $e touringcar om naar huis te gaan. Het werd allemaal een paar dagen later dan verwacht voor ongeveer 1800 van drie kerkjuristen, die in op- Westduitsers en Nederlanders, omdat hun reisorganisatie Sunshine Tours in financiële problemen was gekomen. dracht van de Nederlandse Katho- De Catalaanse regering huurde toen 21 bussen. Ook kwamen er 12 bussen van de Westduitse reisorganisatie lieke Schoolraad (NKSR) een on- waarop geen beslag was yelegd. Sunshine Tours uit Duisburg verkeert in de problemen en afgelopen vrijdag derzoek hebben uitgevoerd. Gijsen werd bij het gerechtshof in Duisburg een failissementsaanvraag ingediend. Schuldeisers in Spaanse vakantie- kwam vorig jaar met een eigen glement omdat hij de visie van de andere zes Nederlandse bisschop pen niet duidelijk genoeg vond. Gijsen is van mening dat scholen die zich niet aan zijn kernpunten willen houden, zich in de toekomst I niet meer katholiek mogen noe- oorden lieten daarop beslag leggen op 22 bussen van het bedrijf. alle vertegenwoordigende organen Bisschop Gijsen wil zelf een gro- van de ZeeUwse visserij. Hij wil ie stem krijgen in de Limburgse daarmee een bijdrage leveren aan scholen. Zijn twee belangrijkste ei- een verbetering van het zwaar ge- VLISSINGEN (GPD) - De Arne- woordingen uit: „Het is een goed muidense reder Siereveld stapt uit besluit gezien de gebeurtenissen zijn een door de bisschop be noemde bestuurder met vetorecht en 2 leerkrachten, die aan strikte katholieke normen moeten vol doen. De' drie juristen, Eijsink, Coppens leen een gezamenlijk besluit alle bisschoppen tot een specifiek reglement voor katholieke scholen jyj*s\'zijn schepen w a. kan leiden. Gijsen wilde de scholen de veldslag met AID tot 1993 de tijd geven zaken te stellen. Met het rapport van deze drie kerkjuristen in de hand ontstaat een geheel nieuwe situatie. Bij me nige Limburgse katholieke school valt sinds afgelopen weekeinde op luchting te constateren. Bestuur der De Zaire van de Katholieke On- sers onderling en tussen de vissers en de autoriteiten. Uiterlijk eind deze week moet dat er zijn. Tijdens de wekelijkse controle van de Vlis- singse vissersvloot hebben zich vrijdagnacht geen problemen voorgedaan. Haarlem boos op VPRO over valse aangifte van baby havende imago van de Zeeuwse visserij. Siereveld maakte zijn be sluit bekend tijdens een besloten bestuursvergadering van de kot- - - - tersectie van de Zeeuwse vissersor- Stevens, stellen dat al- ganisatie Zevibel in Vlissingen. Hjmg, SI Sierveld kwam de afgelopen we ken negatief in het nieuws omdat betrokken W.V rv.uwv5 politie bij orde op vismijn in Vlissingen en de om koopaffaire in Zeebrugge. Hij ver tegenwoordigt Zeeland in de lan delijke Federatie van Visserijvere nigingen. Voorzitter Daalder van de landelijke Federatie van Visse rijverenigingen zei dat hij het be sluit van Siereveld uitermate res pecteert; Zevibel-voorzitter Van den Bos liet zich in soortgelijke be- die hebben plaatsgevonden", Het bestuur van de kottersectie beraadslaagde geruime tijd over de 'hetzerige' manier waarop het NOS-journaal de Zeeuwse visserij bejegend. Daalder melldde dat de landelijke Federatie zich inmid dels tot de journaal-redactie heeft gewend met klachten over 'subjec tieve journalistiek'. Daalder maakte gisteravond be kend dat met vertegenwoordigers van de Vlissings/Arnemuidse vloot wordt gewerkt aan een initiatief dat moet bijdragen aan een betere vangstverdeling. „Er is heel indrin- HAARLEM (ANP) - De afdeling gend over gesproken om komend Burgerlijke Stand van de gemeen- jaar te gaan werken met te Haarlem wil een VPRO-verslag- Zweefvlieger Óp het zweefvlieg veld vliegbasis Woensdrecht is zaterdag derwijsvakbond: „Het is fijn dat een 14-jarige jongen om het leven drie deskundigen hebben beves- gekomen toen zijn eenpersoons tigd, wat wij als bond al eerder zei- zweefvliegtuig loodrecht omlaag den. Daaruit blijkt dat ook een^bis- jlaSJChaUlteur gepakt stortte nadat het door- een lier tot ongeveer 300 meter hoogte was op getrokken: De Dienst Luchtvaart Rijkspolitie onderzoekt of de jogen wel in het toestel mocht vliegen. Milieupolitie Het CDA-kamerlid Esselink wil dat de politie meer geld krijgt voor de controle op de naleving van de milieuwetten als dat nodig is, zo heeft hij gisteren voor de radio ge zegd. De Kamer besloot bij de be grotingsbehandeling 100 miljoen extra uit te trekken voor het milieu. Een deel daarvan kan worden ge bruikt voor extra politietoezicht, aldus Esselink. Steekpartij Bij een vechtpartij tussen bezoe kers van een discotheek in Schoon hoven is zaterdagavond een 19-jari- ge Rotterdammer doodgestoken. De vechtpartij, waarbij meerdere personen waren betrokken, vond buiten de discotheek plaats. De da der van de steekpartij is tot nog toe onbekend. Het slachtoffer over leed ter plaatse aan zijn verwondin gen. Secretaris-generaal De huidige directeur-generaal verkeer Smits van het ministerie van verkeer en waterstaat wordt de nieuwe secretaris-generaal van dat department. Hij volgt per 1 maart volgend jaar Den Besten op, die be noemd is tot president-directeur van de luchthaven Schiphol. Smits (38) was onder meer projectleider bij de verzelfstandiging van de PTT. Ongeluk Een 20-jarige inwoner uit Baarle- Nassau is gistermorgen vroeg bij een verkeersongeluk in zijn woon plaats om het leven gekomen. Ver moedelijk door een te hoge snel heid is hij in een flauwe bocht de macht over het stuur van zijn per sonenauto kwijtgeraakt en tegen een boom beland. De man was op slag dood. schop kan dwalen. Maar de KOV vindt dat geen schande, want wij maken allemaal wel eens een fout. Nu het onderzoek van deze drie zeer bekwame juristen afgerond is, krijgen de Limburgse scholen in ieder geval meer speelruimte. De schoolbesturen kunnen vanaf nu wat vrijer opereren". Een woordvoerder van het bis dom Roermond hield het vanmor gen op het gebruikelijke 'geen commentaar'. Bisschop Gijsen zelf staat de-media al sinds jaar en dag niet meer te woord. maakt dat de MARTORELL (AP) - De Spaanse politie heeft een 33-jarige Neder landse vrachtwagenchauffeur ge arresteerd toen bij een inspectie van zijn vrachtwagen 425 kilogram hasj werd aangetroffen in een ge heime schuilplaats. De politie was de vrachtwagen gevolgd van het punt waar de hasj werd ingeladen, visserijzaken, Meijer, voerde groepscontingent. Dat betekent gever laten vervolgen wegens vals- dat de jongens de handen ineen heid in geschrift- U~J J~~ slaan. Aan zo'n groepscontingent aangifte gedaan ligt ook een visplan ten grondslag, niet bestaat. Binnenkort gaan we daarover met een concreet voorstel naar de leden toe". Hij vestigde er nog eens de aan dacht op dat een brede delegatie van de Vlissings/Arnemuidse vis sers eerder deze week tijdens een federatievergadering in Bunnink nadrukkelijk de afspraak heeft ge len hun handen thuis zullen hou den en in geen geval ondermaa vis zullen aanvoeren. De Vlissingse wethouder alle geval- Dordrecht. De VPRO besloot in Haarlem een niet-bestaand kind aan te ge ven om aan te tonen hoe gemakke lijk dat is. Volgens een woordvoer der van de Burgerlijke Stand is de omroep daarmee veel te ver ge gaan. De aangifte werd gedaan naar aanleiding van de ontvoe ringszaak van baby Renee in stuk strand in Almeria i kust van de Middellandse Zee. De hasj was afkomstig uit Marokko. De straatwaarde wordt geschat op 2,9 miljoen gulden. ge week overleg met e De VPRO meldde in de loop van vrijdag dat het om een valse aangif te ging. Alleen de officier van justi tie kan de papieren van de niel-be- staande baby vernietigen. De ge- brede de- meente wil dat er strafrechtelijke legatie vissers. Ook hij zinspeelde sancties worden genomen, omdat op dat een 'redelijk voorstel' i aantocht is dat kan bijdragen tot betere verhoudingen tussen de vis- anders worden gebracht kind aan te geven. ROTTERDAM - Hoewel ze vaak als een van de eersten iets merken, zijn leerkrachten in het basisonder wijs niet of nauwelijks in staat ade quaat te reageren op gevallen van kindermishandeling. Met name op scholen met overwegend buiten landse kinderen of kinderen uit wijken met veel sociale en materië le problemen bestaat onduidelijk- door Ellen Scholtens heid over de grenzen van het be grip kindermishandeling en de waarden en normen die daarin een rol spelen. Een uitzondering is het speciaal onderwijs waar (opvoedingspro blemen in het algemeen in een veel vroeger stadium dan in het regulie re onderwijs worden onderkend. In de eerste plaats omdat de bena deringswijze van leerlingen binnen dit onderwijs veel individueler is, maar ook omdat het contact tussen ouders en school veel intensiever worden wanneer zeer concreet om- is. schreven wordt wat onder kinder- Een leerkracht in het speciaal mishandeling en verwaarlozing onderwijs geeft het verschil tussen wordt verstaan e beide schooltypen als volgt aan: „Daar is een schroom bij leerkrach ten om iets aan te kaarten, hier hoort het erbij". Een en ander blijkt uit 'Signalen van en handelen bij kindermishan deling', een onderzoek van de vere lering door docenten. Mishandeling Over het algemeen lijken leer krachten de actieve mishandeling minder makkelijk te signaleren w dan de meer pas ijf zing'. De indruk is dat verwaarlo- bijzondere en drie zing minder taboe is dan kinder- ishandeling, zowel bij de leer krachten („de ouders kunnen het openbare, scholen voor speciaal (basisonder wijs in Rotterdam. Op basis 1 vragenlijsten en enkele gesprek- niet helpen") als bij de ouders die ken werd bij 7,5 percent leerlingen mishandeling of waarlozing geconstateerd, ma cijfer moet met de nodige s zelf laten merken het niet te kunnen. Het niet durven inbreken in ge zinssituaties is slechts een va^ de worden bekeken. In de meeste ge- overwegingen om kindermishan- vallen gaat het docenten len. J deling niet te melden, of daarmee niet om harde getal- nog even te wachten. Genoemd wordt verder de angst om het nog De meest opvallende uitkomst erger te maken, r i het onderzoek is dan ook dat e represailles met het gevolg DEN HAAG/AMSTERDAM (GPD/ANP) De voorzitters van de politiebonden, Van der Linden (NPB) en Koffeman (ACP), zijn boos op de ministers Van Dijk (bin nenlandse zaken) en Korthals Altes (justitie). Aanleiding is het verwijt dat beide bewindslieden de bon den in een brief hebben gemaakt dat zij zich halsstarrig, niet positief en niet constructief opstellen in het conflict over salarissen en polities terkte. In een reactie liet Van der Lin den het afgelopen weekeinde we ten dat de brief van de ministers ge heel verkeerde informatie geeft. Hij prees de bewindlieden welis waar voor de bereidheid om met de bonden om tafel te gaan zitten, maar noemde een dergelijk ge sprek tegelijk tot mislukken ge doemd als er niet meer geld komt voor salarissen en het aantrekken van meer agenten, Koffeman sloot zich bij die woorden aan. In hun brief stellen Van Dijk en Korthals Altes voor om aanstaande woensdag opnieuw met de bonden te gaan praten. Zij geven te kennen dat een nieuwe sterkteverdeling van de politie over het land geen cent mag kosten. Over een verbete ring van de rechtspositie van agen ten valt te praten, maar of daarvoor extra geld komt laten beide minis ters in het midden. Op de suggestie van WD-voorman Voorhoeve om honderden extra agenten aan te stellen gaan zij helemaal niet in. i Van der Linden en Koffeman hebben zich intussen bezorgd ge toond over de spontane acties die veel politiemensen in het hele land uit protest ondernemen. Deze ac ties zijn een voorloper op het natio nale protest dat voor 14 november is voorzien. Dat nationale protest is door beide politiebonden zelf geor ganiseerd, de huidige acties niet. Van der Linden waarschuwde zijn leden het afgelopen weekeinde om met hun acties de sympathie van het publiek, dat nu op de hand is van de politiebonden, niet te ver spelen. „Hou in de gaten wat je doet", aldus de NPB-voorzitter. Koffeman noemde de acties die nu plaatsvinden wel begrijpelijk, maar riep eveneens de politiemen sen op geen acties te ondernemen die afbreuk doen aan het normale politiewerk. Hij waarschuwde er voor dat de acties de macht van de bonden versnipperen, waardoor zij kwetsbaarder worden in hun ge sprekken met het kabinet. Voor aanstaande donderdag is inmiddels een politieactie aange kondigd in Amsterdam. Dan zullen vanaf 14.00 uur rond de Dam enke le duizenden Amsterdamse politie mensen volgens woordvoerder Al- gra van de Amsterdamse Politie Organisatie, in actie. Algra wil.niet veel meer kwijt over de actie, be halve dat, die nog nooit eerder is vertoond in Nederland en zal ba lanceren op de rand van wat wel en niet is toegestaan. Hij acht stagna ties voor het verkeer en openbaar vervoer in het centrum onvermij delijk. De Amsterdamse politie voert actie voor de landelijke eisen als herwaardering van salarissen, geen aantasting van de politiesterkte en gelijkstelling van de rechtspositio nele positie van administratief- technisch en uitvoerend politieper soneel. In afwijking van de lande lijke politié-organisaties onder schrijft de APO dat deel van het re cente sterkte-onderzoek politie korpsen waarin staat dat Amster dam meer politie nodig heeft. Zeventig procent slaagt eerste keer na LOVO rijlessen DEN HAAG (ANP) - Zeventig pro cent van de leerlingen die dit jaar naar een rijleskamp van de Stich ting Landelijk Orgaan Verkeersoe- fenterreinen (LOVO) gingen, heeft zijn rijbewijs in één keer gehaald. Dit meldt het LOVO in het jaarver slag over 1987. De gezakte cursis ten slaagden in de tweede ronde vrijwel allemaal. Landelijk haalt slechts veertig procent van de exa menkandidaten in één keer het rij bewijs. Het positieve resultaat van de rij leskampen en de grote belangstel ling bij zowel jongeren als ouderen leidt er volgens het LOVO toe dat er steeds meer leskampen zullen worden gehouden. De stichting vreest dat de grote populariteit van de nieuwe opleidingsmethode leidt tot wildgroei en vermindering van de kwaliteit. Daarom moet er een erkenningsregeling komen zo dat het LOVO kan waken over de kwaliteit. Aan de LOVO-rijleskampen in Eindhoven, Vaassen en Nijmegen namen 289 leerlingen deel. De kampen duren tien of veertien da gen en net als bij zeil- of ruiterkam pen worden de leerlingen intern ondergebracht. Op oefenterreinen en de openbare weg krijgen ze een intensieve training. De Stichting LOVO werd in 1982 opgericht door Veilig Verkeer Ne derland en de ANWB. Vorig jaar werd het bestuur uitgebreid met waarnemers van het CBR, de lan delijke automobiel club (KNAC) en de motorvereniging (KNMV). Ook is een adviesraad in het leven ge roepen waarin vertegenwoordigers van rijschoolorganisaties en erken de verkeersoefenterreinen zitting krijgen. ADVERTENTIE uitgebreider onderzoek moet dat het kind van school wordt ge komen (waarmee de VMK al is be- haald. „Hoe krijg je iets bij de ou- gonnen). Betrouwbare cijfermati- ders los?", luidt de reactie van leer- ge gegevens kunnen pas verkregen krachten. En: „Vaardigheden mis sen we gewoon, het zit niet in de opleiding". Waar het ook aan schort is kennis van de hulpverlening: men weet niet hoe de verschillende instanties werken of heeft daarvan een verte kend beeld. Bij scholen die wei eens een beroep hebben gedaan op schoolarts, Raad voor de Kinderbe scherming en kinderpolitie is de de meest gehoorde klacht het gevoel niet serieus te worden genomen. Verder zijn er scholen die klagen dat ze op een zijspoor worden ge zet: na een melding blijken ze niet meer geïnformeerd te worden over de gang van zaken. Het belangrijkste, zo blijkt uit het onderzoek van de VMK, is ech ter bijscholing. Alleen door de des kundigheid van leerkrachten te be vorderen kan het aantal gevallen van kindermishandeling worden gesignaleerd en worden doorge sluisd naar de de diverse hulpver lenende instanties. Volgens de meest recente gegevens van de Bu reaus Vertrouwensartsen zijn mel dingen in 9 percent van de gevallen afkomstig van leerkrachten en 3 percent van schoolartsen. BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3