LEIDSCH DAGBLAD ïiiiportfrait vaak vergiftigd EXTRA n Personeelsstop in speciaal onderwijs Faber mag blijven, positie Smallenbroek onduidelijk Bi *1 Zaterdag 5 november 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38773 Prijs fl. 1,20 Pitbull houdt politie uren bezig DEN BOSCH (ANP) - Een tot ra zernij gedreven pitbullterrier in een auto met draaiende motor was zelfs de politie van Den Bosch gis termorgen teveel. De politie ris keerde het niet het (volledig ver nielde) interieur van de auto bin nen te dringen en nam het voertuig ronkend en wel op sleeptouw. De 22-jarige zoon van de autobe zitter kwam later om de auto vra gen. Hij zei tijdens een rit een 23-ja- rige Bosschenaar te hebben ont moet die hem hulp vroeg bij het vangen van een zwervende pitbull. Nadat het tweetal erin slaagde het dier in de auto te loodsen werd de 23-jarige man zo gebeten dat ,de twee mannen auto en vondeling in de steek lieten. Nachtbrakers om ringden later de auto en dreven het dier verder tot razernij door tegen de wagen te schoppen. Een diensthondengeleider van de rijkspolitie en een dierenarts waren later uren bezig de woeste terrier kalm te krijgen. ROTTERDAM (ANP) - Het schil derij ,De man met de rode muts' in het Museum Boymans-Van Beu- ningen in Rotterdam kan niet van Rembrandt (1606-1969) zijn. Tot de ze conclusie is hoofdconservator Giltay van het museum gekomen in zijn kritisch onderzoek naar wer ken van Rembrandt. Giltay schrijft het doek van 102 bij 80 centimeter, dat twee jaar ge leden nog als een Rembrandt deel uitmaakte van een expositie in Le ningrad, toe aan een navolger van de meester. Het moet zijn ontstaan voor 1765 toen William Humphrey het in prent bracht. Giltay ver moedt dat het schilderij is gemaakt 'Man met rode muts' blijkt geen Rembrandt door een late leerling van Rem brandt, waarbij hij denkt aan Aert de Gelder. Het Rotterdamse museum ver wierf het meesterwerk in 1937 als geschenk van de Vereniging Rem brandt voor behoud van het Neder landse kunstbezit en van honderd vrienden van het museum. Het werd mogelijk in 1764 geveild in Groningen en was in elk geval het volgende jaar in de collectie opge nomen van Sir Joshua Reynolds in Londen. Het meesterwerk werd herhaaldelijk geveild en werd in de loop der tijden over de gehele we reld tentoongesteld. Directeur Wim Crouwel van het maakte bekend dat het voor 720.000 gulden een representatieve tekening van Rem brandt uit de jaren 1640 heeft kun nen verwerven. De tekening in pen en vermoedelijk ook penseel in bruin en met wit gecorrigeerd, meet 14,9 bij 16,4 centimeter. Keuringsdienst van Waren kan maar ldein deel controleren ROTTERDAM (GPD) Nederland eet jaarlijks zonder het te weten grote hoeveelheden giftige druiven, appels en an der fruit. Vooral in geïmporteerde vruchten zijn vaak ziek makende bestrijdingsmiddelen achtergebleven. Het gif wordt meestal pas ontdekt door de Keuringsdienst van Waren, als het al in de winkels ligt. Pas sinds kort worden 'verdachte' partijen onmiddellijk in beslag genomen. Maar dat is slechts een klein deel van het totaal. acht dagen lang enkel druiven ge- controleerd. We hebben 47 partijen bemonsterd, waarvan er veertien 'fout' bleken te zijn. Meer dan een kwart dus. Dertien ladingen zijn vernietigd, een andere is terugge stuurd naar het land van her komst". Meer dan twintig kogelinslagen, afgevuurd uit -poging tot overval werd gisteren bij Almere uitgevoerd door mogelijk tot ALMERE (GPD) - Elk spoor ont breekt van de drie mannen die gis teren een geldtransportauto van de PTT overvielen op de Hogèring bij de A6 in Almere. De geldwagen werd met een gestolen auto klem gereden en beschoten met automa tische wapens. Niemand raakte ge wond, hoewel er minstens dertig kogels op de auto zijn afgevuurd. De daders dropen af nadat de deu ren van de gepantserde wagen ge sloten bleven. De kogels waren van een fors ka liber, een agent omschreef ze als 'Navo-munitie'. De gepantserde geldauto was op veel plaatsen Importeurs en groothandelaren zeggen niet in staat te zijn het gif, het gaat om ethion en procymidon, te ontdekken. De fruithandel heeft tot nu toe geen maatregelen geno men. Men betaalt de opgelegde boetes en wacht verder gelaten op nieuwe onderzoeken van de Keu ringsdienst. De omvang en ernst van deze aantasting van de volksgezondheid bleek gisteren by de Rotterdamse rechtbank. Bij grote partijen abri kozen, druiven, mango's, bleeksel derij en paprika was tweeënhalf tot 110 maal de wettelijk toegestane hoeveelheid ethion aangetroffen. Elke partij kwam de betrokken fruithandelaar op een boete van duizend gulden te staan. Dat liep voor een bedrijf op tot 21.000 gul den. Ondanks de monsters, die de Keuringsdienst in september en november van het vorig jaar had genomen, gingen het fruit en de groente gewoon naar de winkels. de PTT. De Toen twee weken later uit laborato- PTT-geldwagen bij overval met kogels doorzeefd doorboord en de vuistdikke kogel vrije ramen waren gebutst. "Het is een wonder dat de inzittenden niet zijn verwond", aldus een politie- ANP) riumonderzoek bleek dat de eetwa ren gif bevatten, waren die al lang door achterin de auto te duiken, verorberd. waar zich een grote kluis bevindt. Inmiddels zijn maatregelen ge- Zij wisten zelfs nog alarm te slaan, nomen. De heer Van Buren van de De overvallers wilden de voorruit Rotterdamse Keuringsdienst van kapot schieten. Toen dat mislukte, Waren: "In augustus hebben we richtten zij hun wapens op de deur- sloten, maar die bleven gesloten. Zonder geld gingen zij er vandoor in een gestolen groene Audi 100. De Audi werd een nalf uur na de overval teruggevonden in Muiden. De politie heeft met een dienst- hond de omgeving afgezocht, maar niets gevonden. De politie zoekt nu naar een witte Golf en een auto met een Duits kenteken. Maar de Keuringsdienst kan maar een zeer klein deel van alle geïmporteerde fruit onderzoeken. Zodat qioet worden geconcludeerd dat toch minstens een kwart van al le vruchten uit het buitenland die wij eten zwaar met gif besmet is. De controle op Nederlands fruit is veel strenger en begint al bij de te ler. "Het is ook niet de taak van de Keuringsdienst om alles na te gaan", aldus Van Buren. "We moe ten de importeurs zelf ertoe bren gen om hun produkten op gebre ken of onwettige toevoegingen te controleren. Dat kunnen ze best. Als ze weten wat er in het land van herkomst aan bestrijdingsmidde len wordt gebruikt, kunnen ze een monster daarop laten controleren. Dat hoeft maar een halve dag te du- De nalatenschap van Ronald Reagan 'Leidse bodemschatten verwaarloosd' pagina 23 Notities van een aanstaande vader VANDAAG 40 PAGINA'S BLONKS Dagschotel 9,50 Vandaag: Biefstuk "Madeirasaus" Zondag: Superribcotelet pepersaus Nieuwstr. 13 (bij de Burcht). 122039 DEN HAAG (GPD) - Het aantal leerkrachten in het speciaal onder wijs wordt vier jaar lang bevroren op het niveau van het schooljaar 1987-1988. Een uitzondering wordt gemaakt voor scholen voor dove, blinde en zeer moeilijk lerende kin deren, alsmede ziekenhuisscholen. Er komt wel een bouwstop voor het speciaal onderwijs, waardoor het totale aantal scholen niet meer toeneemt. Het kabinet heeft hiertoe giste ren besloten op voorstel van staats* secretaris Ginjaar-Maas (onder wijs). De maatregelen leveren een besparing op van 30 miljoen gul den per jaar. De bevriezing is on derdeel van een pakket van maat regelen, gericht op beëindiging van de groei in het (voortgezet) speciaal onderwijs. Momenteel volgen 106.000 kinderen speciaal onder wijs. In elke regio komt verder een on afhankelijke commissie, die moet beoordelen of een kind met een be paalde handicap toch geschikt is voor het gewone onderwijs. Bij een negatief oordeel zal het kind een toelatingsonderzoek voor het spe ciaal onderwijs moeten doen. Daarnaast heeft Ginjaar-Maas besloten de zorg voor leerlingen in het gewone onderwijs te verbete ren. Het gaat dan vooral or voorkomen en wegwerken achterstandsituaties bij leerlingen w/v nomische Forse boete visser het onde^ljf door lerarenPBovVJn- veroordeeld tot 1™TerSCheUm6 LEEUWARDEN (ANP) - De politierechter 41- dingsdiensten beter by het onder- 3 g00 ld wijs moeten worden betrekken, Het extra geld dat Ginjaar-Maas "lffS heeft uitgetrokken voor onderzoek en maatregelen loopt van 17 mil joen gulden voor 1989 op naar 30 miljoen gulden per jaar in latere ja- Vrij zonnig De weersverwachting voor vandaag luidt: Droog. In de loop van de dag meer bewolking. Middagtempcratuur ongeveer 5 graden. Naar zuid draaien de matige wind, geleidelijk afnemend tot zwak. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Af en toe zon en droog. Middagtcmperaturen geleide- Zondag 6 november zon op: 07.44 uur, zon onder: 17.02 maan op: 04.13 uur. maan onder: 15.38 schoven. ïn totaal Waterstanden te Katwijk hoog water: 01.12 en 13.34 uu water: 09.17 en 21.29 uur. ZEGMAAR TEGEN KAMSTEEG OCCASION Enorme operatie voor 'witten' van drugsgeld ontdekt ZÜRICH (UPI/DPA) - De Zwitser se autoriteiten hebben een om vangrijke zwendel ontdekt waarbij voor miljarden guldens aan drugs winsten werd 'gewit'. Dit heeft het kantoor van de openbaar aanklager in het kanton Tessin gisteren be vestigd. In verband met de zaak zijn negen personen aangehouden, onder wie zes Libanezen. Twfee van hen zitten nog vast. Volgens de 'Tages-Anzeiger' in Zürich reisden koeriers regelmatig met miljoenen dollars uit Libanon naar Zwitserland, waar het geld werd gewit door het bij een aantal banken te deponeren of via bank rekeningen tussen postbusmaat schappijen heen en weer werd ge- aal zou op die ma- anderhalf tot twee miljard Zwitserse franken (twee tot drie miljard gulden) zijn gewit. geldboete 3n voorwaarde- zijn bedrijf van half jaar. De man had vorig jaar 129 zee dagen mogen vissen, maar viste 274 dagen. Hij had 60.000 kilo meer toegestaan. Ook had hij het toegewezen contin gent aan kabeljauw en tong over schreden. Er was door de officier van justi tie een boete geëist van 181.500 gul den en de stillegging van zijn be drijf van een jaar. VISSER Belettering hogewoerd 131 tel. 123747 leiden REKLA ME BORDEN/ L E TTERS/AUTOREKLA ME In 1990 overdag verlichting van auto's verplicht DEN HAAG (GPD) - Minister Smit-Kroes (verkeer) wil het voe ren van verlichting overdag door auto's in het najaar van 1990 ver plicht stellen. Zij heeft voor deze vrij lange termijn van voorberei ding gekozen, om goede techni sche oplossingen ter beschikking te hebben. In antwoord op vragen uit de Tweede Kamer zegt de minister dat het niet gaat om het voeren van groot licht, maar om dimlichten of speciaal voor verlichting overdag ontworpen attentielichten. Thans wordt nagegaan hoe een en ander kan worden ingevoerd. Eerst moeten in de komende jaren de technische mogelijkheden wor den onderzocht. Verder wil ze tot de invoering in 1990 gemeentelij ke- en regionale campagnes opzet ten om het publiek voor te berei den. Ook moet in die periode de verplichting van verlichting over dag maatschappelijk worden geac cepteerd. Minister berispt burgemeesters na nachtelijk uitje Zo'n 25 bruiden openden gisteren de Kunstlijn '88, een initiatief van de kunstenares Jolanda Prinsen. De dames, allen gekleed in witte bruidsjur ken, gingen per trein van Amsterdam naar Haarlem. Op het station bega ven zij zich naar de tot een bonbondoos omgetoverde wachtkamer, waar zij plaats namen om 'bekeken' te worden door het publiek. (foto anp> DEN HAAG (GPD) Burgemees ter S. Faber van Hoogeveen hoeft niet op te stappen. Minister Van Dijk ziet in het met drank bespren kelde Zwolse uitstapje van Faber en diens collega mr. B. Smallen broek van Smallingerland geen re den voor ontslag of schorsing. Van Dijk liet het bij een berisping en be schouwt het incident daarmee als afgedaan. De positie van Smallenbroek blijft echter onduidelijk. De minis ter moet zich namelijk nog verder beraden over het feit dat de ge meenteraad van Smallingerland het vertrouwen in Smallenbroek heeft opgezegd. "Voor Smallen broek kan het balletje nog alle kan ten oprollen", aldus een woord voerder van de minister. De minister heeft beide burge meesters duidelijk gemaakt dat zij zich in Zwolle 'met weinig de corum' hebben gedragen. Hij heeft hun voorgehouden dat het burge meestersambt met zich meebrengt dat hun gedrag de toets der publie ke kritiek moet kunnen doorstaan en "dat zij twijfel hebben doen ont staan of zij zich daarvan wel vol doende bewust zijn". e"Ik heb hun gezegd dat dit niet kan. Mocht in de toekomst blijken dat zij kennelijk onbekeerlijke zon daars zijn, dan zal er strenger wor den opgetreden", aldus de minis ter. De burgemeesters hebben toe gezegd dat zij niet in herhaling zul len vallen. Faber en Smallenbroek zouden onlangs in Zwolle in dronken toe stand een seksclub hebben willen bezoeken. Daarbij zou burgemees ter Smallenbroek een Zwollenaar, die hun de weg naar de seksclub wees, bij de keel hebben gegrepen. Minister Van Dijk liet daarop de rijksrecherche een onderzoek ver richten. Dat heeft geen aanwijzin gen opgeleverd dat de betrokken burgemeesters zich aan strafbare feiten hebben schuldig gemaakt. Ook hebben zij zich niet dusdanig misdragen, dat zij daarvoor ontsla gen zouden moeten worden. "Het gebeuren in die nacht was daar voor te futiel, te miezerig", aldus de minister. Burgemeester Faber zei desge vraagd: "Ik ben ontzettend blij dat de zaak is afgerond. Het heeft veel te lang geduurd. Voor my was het een vreselijke ervaring. Ik voelde met net een zoeke kip die gepikt werd. Vooral bepaalde berichtge ving heeft me diep getroffen. Er werd geoordeeld voordat de uitslag van het onderzoek bekend was. Dat gebeurt in Nederland zelfs niet met leden van de RAF. Hun recht is gewaarborgd, maar ik had het ge voel vogelvrij te zijn verklaard". Het is nog onbekend wanneer de minister een besluit neemt over de positie van Smallenbroek. De ge meenteraad van Smallingerland heeft na het bekend worden van het incident in Zwolle het vertrou wen in zijn burgemeester opge zegd. De gebeurtenissen aldaar wa- or de raad de druppel die de r deed overlopen. Smallenbroek heeft zich in zijn gemeente weinig populair ge maakt door zich weinig gelegen te laten liggen aan zijn wethouders en de gemeenteraad. Hij staat bekend als iemand met weinig gevoel voor de verhoudingen. De PvdA-fractie, de grootste partij in de gemeente raad, wil in ieder geval niet dat de burgemeester -terugkeert op zijn post: "Wij kunnen niet meer met hem werken", aldus voorzitter Van Poeteren. Ook de CDA'er Zoodsma voelt niets voor een terugkeer van Smallenbroek. UW LICHT LATEN ScSlEN OVER...? DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! 1 Q per maand 23 95 O per hall |aar 141.90 (alleen mogeli|k mei automatische betaling) r-i per taar 270.25 O per kwartaal 70.95 uw voyeur aanbru.sen De eerste 2 weken krijgt u de krant ratuurh/k grabs m de bus' Naam Straat Postcode/Plaats: Telefoon:(l.v.m. controle bezorging) i U hunt ever* bon op»lur»n om» hel l««1*ch Alplwn* 0*gbl«d. Anlwoofdnumm»» 100SO 1

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1